PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki średni format?



Strony : [1] 2 3

Robert W
23-11-2006, 23:11
Wiem, że to troszkę kontrowersyjne, iż w tym miejscu a nie w "innych systemach" umieszczam ten temat, ale moje pytanie dotyczy aparatów tak tradycyjnych do bólu, że zaryzykuję tutaj - jakby co admin przesunie ...

Jestem Ciekaw Waszej opinii jaki średni format jest wart grzechu w czasach gdy ceny analogów tak dramatycznie lecą w dół?

Pytanie, rozumiane dwojako:

jaki format ?
jaki aparat ?


Pozdrawiam :-)

Jacek S
23-11-2006, 23:52
To zależy od zasobności portfela i tego co chcesz z tym robić.

Jeżeli chcesz tylko spróbować z czyn to się je i nie wydawać za dużo kasy to poszukaj Kieva 60 lub P-six w dobrym stanie i najlepiej po przeglądzie w serwisie, żeby wszystko działało jak należy i było dobrze skalibrowane, bo z tym są najczęściej problemy w tych aparatach. W moim Kievie 60 np. obraz na matówce nie współgrał z tym na kliszy (ostrość była przesunięta), to się ustawia w tym aparacie!!! Szkła do tego systemu są tanie i bardzo dobre a ceny są przystępne. Zestaw Kieva 60 ze standardowym obiektywem da się kupić za 500 - 800 zł. Tańszych zabawek w postaci jakichś AGFA czy Lubitela nie polecam, bo cię zniechęcą do Średniego Foramtu.

Jeżeli masz trochę więcej kasy i lubisz antyki, to piękne zdjęcia można robić np. dwuobiektywowymi Yashicami. Cena ok. 500-1000 zł albo Mamiya C330 (chyba takie ma oznaczenie) też dwuobiektywowa obiektywy wymienne, ale tu cena raczej powyżej 2000 zł.

Jeżeli poważnie myślisz o średnim formacie, ale nie tylko do studia polecam Mamiye 645 Pro! Format 6x4.5 cm daje dobre proporcie kadru, aparat jest jeszcze na tyle poręczny, że można go zabrać w plener jak zwykła lustrzankę, ma AF i przyzmat z pomiarem światła. To świetny system: do korpusu można dołączyć różne motory, różne pryzmaty, obiektywy oczywiście, ale co najważniejsze różna kasety na film (kaseta ma format 6x4.5, kaseta na mały obrazek, gdzie zakładamy zwykły film 35mm, a także w przyszłości możesz dokupić przystawkę cyfrową montowaną w miejsce kasety i masz super profesjonalną cyfrówkę). Dla mnie to genialny system i marzenie, ale teraz minusy - koszty: Cena zestawu podstawowego, czyli korpus, motor, pryzmat, jedna kaseta, i standardowy obiektyw (stałka 80mm) zaczyna się od 3500 zł za uzywany. Każdy dodatkowy obiektyw to co najmniej 1500-5000 zł, a przystawka cyfrowa na dziś (nowa) to astronomiczne jakieś 40 tyś zł (nie pomyliłem zer)!!!
Są oczywiście inne podobne systemy jak Bronika (trochę taniej, ale nie za wiele) lub Hasselblad (jeszcze droższy i trudniej dostępny), Mamiya ma system RB67 z formatem 6x7 cm, ale jest on jeszcze droższy i ze względu na rozmairy i wagę nadaje się raczej tylko do studia.

Ale się rozpisałem!!!
Napisz coś więcej: jakie masz zamiary i ile chciałbyś wydać, to doradzimy trochę konkretniej.
Na początek polecam coś z mocowaniem P-six, np. Kiev 60 lub Kiev 80 z przerobionym mocowaniem.
Zabawa jest świetna, a apartem można się w razie potrzeby obronić przed napastnikiem...

Jacek_Z
24-11-2006, 00:02
zdecydowanie Mamiya 645 z wielu powodów.
Tanie obiektywy (bo bez migawki centralnej) i ich spory wybór. Prostokątna, a nie kwadratowa klatka, 15 zdjęć na filmie. B.dobra jakość. Lekka i mała - prawie jak mały obrazek.
Ta mamiya ma wiele odmian. oczywiście najlepsza jest nowa AF lub AF-D ale sa najdroższe. starsze TTL.
nie polecałbym tylko tych zupełnie pierwszych, bez wymiennych kaset, a tylko z wkładkami.

odpuść sobie Pentacony i kievy. Ciągle coś nawala, kwadratowa klatka.
6x7 drogie, duże i ciężkie.
inne 6x4,5 - droższe od mamiy i gorzej z dostępnością optyki, choc tez fajne (pentax645, bronica)

Czornyj
24-11-2006, 00:07
Z uwagi na to, że Mamiya jest zdecydowanie najpopularniejszym systemem MF w naszym kraju, również polecam.

Niedzwiedz
24-11-2006, 10:46
ja to sobie sprobowalem starta 66 , po doswiadczeniach ze startem wiem jedno napewno 6x6 i napewno obiektyw 120mm (to bodajze odpowiednik 85 jak nie to mnie poprwacie) ze swiatlem 2,8 ,

Robert W
24-11-2006, 16:15
Niedźwiedziu. A dlaczego preferujesz akurat 6x6?

Tak na marginesie wiele lat temu zrobiłem sporo zdjęć 6x6, które mam nadzieję kiedyś zeskanować. Jednak nie mam porównania do innych formatów a odczucia z fotografowania się ulotniły bo to było naprawdę dawno, dawno temu a i sprzęt był niedzisiejszy.

Celuję w porządny sprzęt, ani radziecka ani NRD'owska produkcja mnie nie interesuje.

Niedzwiedz
24-11-2006, 16:18
jakos klatka jest trudniejsz i wiecej czasu poswiecam na myslenie nad kadrem , a poza tym znudzily mi sie klatki prostokatne , moze dlatego. Jak lepsza polka to ja nie doradze :(

Robert W
24-11-2006, 17:20
Zastanawiam się czy do pracy studyjnej nie lepszym rozwiązaniem jest 6x6 z kominkiem zamiast pryzmatu a nie sprzęt formatu 6x4,5 (niezależnie od tego czy pryzmat czy kominek)?

sailor
24-11-2006, 20:14
kwadratowa klatka.

Jacku czemu uwazasz kwadrat za wade?? (wiem ze moze to rozpoczac dyskusje o wyzszosci bieszczad nad tatrami) .. ja osobiscie kwadrat uwielbiam .. tyle ze jest on duzo trudniejszy kompozycyjnie

a wracajac do pytatnia .. zalezy ile masz kasy .. mamuska AFD - masz mozliwosc podlaczenia tylnych pleckow - lekka, poreczna
hassel - klasyka .. im nowszy tym bardizej pierunsko drogi
zenza - malo popularna w naszym kraju
rollei - szczegolnie 6008 - rewelacyjny sprzet
i bardzo ciekaw jestem ( choc jeszcze dlugo nie bedzie mnie na niego stac) nowego dziecka Sinara i Rolleia HY6 :) z opisu wyglada swietnie .. gdyby jeszcze tylko nie ta cena

Czornyj
24-11-2006, 20:22
ja osobiscie kwadrat uwielbiam .. tyle ze jest on duzo trudniejszy kompozycyjnie

Ha! Trudniejszy? W czym trudniejszy? Dla mnie kwadrat to ucieczka dla tych, którym się nie chce ciekawie zadecydować kadru. Jest prostacki, nienaturalny i co gorsza stał się pretensjonalny. Choć z drugiej strony istotnie - wybrnąć z kwadratu tak, by było w tym coś kompozycyjnie ciekawego, jest niepodobieństwem.

Zanim podniesie się wrzask protestu, na poparcie mojej opinii - małe pytanko do gruntownego przemyślenia:
- ile jest słynnych arcydzieł malarstwa światowego w kwadratowym formacie?


Wracając do kwadratowych aparatów lustrzanych - wybór jest między dżumą a cholerą:
- Bronka - mało popularna
- Rolek - jeszcze mniej popularny i drogi
- Hasel - potwornie drogi!!!

Jacek_Z
24-11-2006, 20:39
kwadratowa klatka.

Jacku czemu uwazasz kwadrat za wade?? (wiem ze moze to rozpoczac dyskusje o wyzszosci bieszczad nad tatrami) .. ja osobiscie kwadrat uwielbiam .. tyle ze jest on duzo trudniejszy kompozycyjnie

wada to moze za duże słowo.
Jest 12 zdjęć a nie 15 to raz. Nienajistotniejsze, ale zawsze. Robiąc zdjęcia w kawdracie ciężko zrobić prostokąt, potem okazuje się, że nie ma jak obciąć bo jest w kadrze coś potrzebnego.
Po co utrudniać sobie życie.
Kwadrat - to tak jak z rybim okiem. Fajny efekt. Ale ile takich zdęć w końcu mozna robić. Znudzi się. Wolę już obcinać coś z prostokąta robiąc z niego kwadrat.
Zakładam jednak, że 80% zdjęc to kadr prostokątny, a 10% panoramy i 10% kwadraty. Jestem praktyczny.

Ważniejszy jednak jest rozmiar aparatu i waga - gdy już się dojdzie do jakiegoś zestawu body, kaseta, pryzmat (winder) i kilka obiektywów (tu przeważają jednak stałki) to to jest w miarę małe i lekkie.
Jak sie odrzuci kwadrat to dalej jest 6x7 cm, a to już jest duże i ciężkie i drogie.

slaw74
24-11-2006, 22:02
Panowie a co powiecie o tym modelu Mamiya 645 1000S

Nie jestem specjalista ale wyglada ciekawie i jest dostepna na wyspach za jakies 100 - 150 funtow z obiektywem standardowym (80mm 2,8 )

Czy to dobra cena???

Jacek S
24-11-2006, 22:11
Cena wygląda jak dla mnie rewelacyjnie! A jaki ma pryzmat, z pomiarem czy bez i czy ma motor czy naciąg ręczny?

Jacek S
24-11-2006, 22:13
Szybka licząc to jakieś 600 - 900 zł, a tyle trzeba krzyczą czasami w allegro za Kieva 80. Jakość nie do porównania, ale niestety ceny akcesoriów też.

slaw74
24-11-2006, 22:25
Prosze np. tu: http://cgi.ebay.co.uk/Mamiya-645-1000S-Prism-80mm-f2-8-and-120-Insert_W0QQitemZ230054174561QQihZ013QQcategoryZ335 2QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem


Jak pisalem nie jestem specem. Pryzmat wyglada jak w lustrzance... a naciag reczny jak widac.
Mam tylko pytanie czy ten aparat (pryzmat) ma wbudowany swiatlomierz. Wazne to dla mnie bo nie chcialbym sie wbijac w aparat bez pomiaru TTL. Co powiecie jeszcze o tym modelu???

wkrass
24-11-2006, 22:48
Mam tylko pytanie czy ten aparat (pryzmat) ma wbudowany swiatlomierz. Ten z aukcji ma pryzmat bez pomiaru. Sa jeszcze ze dwa pryzmaty z pomiarem -jeden z igla, drugi z diodami-, ten drugi z automatyka preselekcji przyslony zdaje sie.

czy ma motor czy naciąg ręczny?reczny z mozliwoscia podlaczenia motoru.

jest dostepna na wyspach za jakies 100 - 150 funtow z obiektywem standardowym (80mm 2,8 )Za wielka woda do wziecia jeszcze taniej. Zwykle na wejscie trzeba wymienic uszczelnienia. Pryzmaty z pomiarem tez miewaja czesto problemy. Jest tez model 645J. ten ma czasy do 1/500 i brak mu funkcji wstepnego podnoszenia lustra, dlatego tez jest sporo tanszy niz 645 czy 645 1000. Z odpowiednim adapterem (tych jest zawsze kilka na ebayu) mozliwe jest podczepianie szkiel z mocowaniem pentacona.

nie chcialbym sie wbijac w aparat bez pomiaru TTL.Za ta mozliwosc placisz stosunkowo duzo. Polecam zwykly pryzmat lub kominek + zewnetrzny swiatlomierz.

slaw74
24-11-2006, 23:17
Dzieki wkrass (http://forum.nikon.org.pl/member.php?u=3309) za dokladna odpowiedz!!!

Wiem ze w USA jest sporo taniej niz w UE jednak doliczaja clo na sprzet foto i nietylko.
Raz kiedys kupilem stalke nikkora 50mm 1,4 w USA za jakies 70 dolcow a cla w Polsce dowalili mi 96zl (30usd) zatem jakies polowe ceny obiektywu. Fakt ze i tak bylo bardzo tanio, ale kto ich wie jak oni to clo naliczaja...

Jacek_Z
25-11-2006, 00:52
nie wiem jakie ma to dla was znaczenie, ale to bardzo antyczna wersja - bez wymiennych kaset.
Wymienne kasety na filmy bardzo ciekawe rozwiązanie. Można było mieć film czarno-biały w jednej kasecie, barwny w drugiej, slajd w trzeciej, wysokoczuły film w czwartej itd. Dzięki temu można było nie robić filmu do końca, tylko przeczepiać kasety (film był zabezpieczony, w kasete wsuwało się szyberek)
W epoce cyfry ma to chyba mniejsze znaczenie. Ja sprzedałem swoje "nadmiarowe" kasety do RZ (polaroidowską i normalną).
Mniejsza więc o te kasety , ale to kilkudziesięcioletni aparat.

wkrass
25-11-2006, 07:04
Moj dylemat srednioformatowy rozwiazalem tak:




https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img153.imageshack.us/img153/2180/dscn1532aiu6.jpg)

Robert W
25-11-2006, 09:10
A w formacie 6x4,5 to aparat, której marki, Waszym zdaniem, jest najbardziej warty grzechu?

Mamiya
Bronica
Pentax

i jaki model?

szymony
25-11-2006, 09:46
A w formacie 6x4,5 to aparat, której marki, Waszym zdaniem, jest najbardziej warty grzechu?

Mamiya
Bronica
Pentax

i jaki model?

Pytanie do czego będziesz ten szpej wykorzystywać ? Bo tak posiadać do samego posiadania, to lepiej zanabyć lustro dwuobiektywowe, pobawić się, jak wciągnie i będziesz wiedział czego chcesz, to wejdziesz w lepszy system.
IHMO 6x4,5 jest ni z gruchy ni z pietruchy. Do reporterki dziś starczy mały obrazek i nie trzeba taszyć większych klamotów. Do landszaftów jak już to 6x9 co najmniej, a do studio to duży format z pokłonami.

slaw74
25-11-2006, 10:25
wkrass (http://forum.nikon.org.pl/member.php?u=3309) a dlaczego wybrales akurat wschodni sprzet??? a nie chociazby wspomniana 645 1000

Jacku nie koniecznie musialby byc ten.... rozumiem ze polecasz RZ67 bo masz i napewno jestes zadowolony. A swoja droga ktory analog nie jest "kilkudziesiecioletni" lub przynajmniej "kilkunasto"...
W moim przypadku, szukalbym czegos taniego i oczywiscie sprawnego. Systemu i tak nie zmienie, podstawa jest maly obrazek a na srednim chcialbym sie jedynie dobrze pobawic... no i liczylbym na to ze jakosc obrazu bedzie lepsza niz z "malucha".

Zatem rodzi sie juz nastepne pytanie - czy blisko 4 krotnie wieksza klatka 6x4,5 to wystarczy? Kiedys mialem przyjemnosc wywolywac fotki z filmow 6x7 i to bylo poprostu arcydzielo dla mnie.... bylem zachwycony plastyka obrazu, nie mialem co sie rownac z malym obrazkiem nikosia.

Jacek_Z
25-11-2006, 14:17
ja wcale nie polecałem właśnie tego co mam czyli 6x7 - RZ, bo to za drogie, za duże, za ciężkie. Choć jakościowo na pewno lepsze.
Jak komuś cos doradzam, to nie kieruje sie swoimi preferencjami, tylko takimi jak mi sie wydaje, że ktoś ma. Polecam na początek zabawy w śrenim formcie Mamiye 645. Kilka razy już pisałem dlaczego. Mała, lekka, tania, łatwo dostepna. Jednak trochę nowsze modele, z wymiennymi kasetami. Kupowanie body z początku lat 70-tych to może być ryzyko, bo jak tu udowodnić, że jest mniej awaryjne od Kieva? W tak starym sprzęcie może coś nawalić.

Czornyj
25-11-2006, 14:29
Za Jackiem. 645-tki są u nas b. popularne, można nawet na allegro dokupić do nich za niewielkie pieniądze szeroki kąt i portretówkę. Oczywiście im nowsza tym lepsza - starałbym się trafić jakąś 645Pro. Nie polecam 645 Super, bo ponoć zdarzają się w nich problemy z elektroniką. Z 1000-czkami nie miałem styczności, więc trudno mi powiedzieć czym one grożą, ale jako początek zabawy w Mamiyę może być - korpus można później wymienić na nowszy, szkło zostanie. Na początek można też kupić 645E - są tanie, za to nowe, bo produkowane od niedawna. Sam korpus jest dość badziewny, nie jest niestety modularny i ma wizjer lustrzany (co jest fatalne), ale działa niezawodnie i ma AE (co w średnim formacie nie jest takie oczywiste).

Robert W
25-11-2006, 17:29
Do czego zamierzam używać średni format? W większości do fotografowania ludzi zrówno z oświetleniem studyjnym jak i bez - streetfoto na pewno sobie odpuszczę :-)



Jacku nie koniecznie musialby byc ten.... rozumiem ze polecasz RZ67 bo masz i napewno jestes zadowolony. A swoja droga ktory analog nie jest "kilkudziesiecioletni" lub przynajmniej "kilkunasto"...

Mój FM3A i 4 stałki MF - wszystko nowe. :-)

wkrass
25-11-2006, 17:44
wkrass (http://forum.nikon.org.pl/member.php?u=3309) a dlaczego wybrales akurat wschodni sprzet??? a nie chociazby wspomniana 645 1000Raczej nie wybieralem. Majac mozliwosc kupienia sprawdzonego i kompletnego systemu Kijewa (30mm - 300mm) wykorzystalem okazje i przytargalem wszystko za wielka wode. Uzywam tego sprzetu od z gora dziesieciu lat i robiac 5-10 rolek fimu rocznie nie mam na co narzekac.
Jak maja sie sprawy ze srednim formatem w Polsce - nie wiem. Tutaj zas, jezeli zamyslalbym o wiekszym formacie, to bralbym pod uwage co najmniej 6x7. Jezeli slowem-kluczem jest "TANIO", to Mamiya RB67 i Koni-Omega tu pasuja. W koncowym bilansie jednak owe "TANIO" okazuje sie czesto iluzoryczne. RB67 i Koni maja czesciej niz rzadziej wysoki milaz i wizyta w serwisie bywa jednak nieunikniona. Koni-Omega to moim skromnym zdaniem ciekawy system (choc nie kazdy lubi dalmierzowce) i czesto tanszy niz RB67. Na dylematy "jaki obiektyw do..." nie ma tu miejsca, gdyz w systemie sa zdaje sie tylko trzy lub cztery szkla.
Pentax 67 jest drozszy, poza tym interesowalby mnie tylko korpus z podnoszonym lustrem.
Jest jeszcze jedna opcja: aparat mieszkowy 6x9. Sprobowalem i polecam, szczegolnie w teren. Niektore modele sa owszem drogie, po inne -niewytlumaczalnie- nikt nie chce sie schylic.
spojrz tu:
http://certo6.com/

slaw74
25-11-2006, 21:11
Zatem Jacku i Czornyj do Was panowie sie zwracam po wskazowki...
Tak mamiya, radzicie 645... tylko napiszcie dokladnie jaki model, a z google juz sobie ja obejrze.
Jacek wspominal ze sa nowsze modele z wymiennymi kasetami (fajna opcja) czy macie tu na mysli 645pro ??
No i miloby bylo gdybyscie wskazali cos niedrogiego.... w miare mozliwosci oczywiscie.
Nie chce sie rzucac pelna geba na sredni format... ot cos dla juniora
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://forum.nikon.org.pl/images/icons/icon12.gif)

Czornyj
25-11-2006, 21:39
Wersja optymalna - 645Pro lub 645ProTL z pryzmatem AE (modularne - wymienne kasety, pryzmaty)
Wersja ekonomiczna - 645E (niemodularna - na stałe wizjer lustrzany i kaseta zintegrowana z korpusem)

A do tego prawdziwa gratka - takich obiektywów już się nie robi:
http://www.allegro.pl/item142926872_mamiya_150_sf_c_150mm_f4_super_obiek tyw_.html

Jacek_Z
25-11-2006, 21:47
tak, 645 pro http://www.allegro.pl/item142452969_mamiya_645_pro_motor_magazynek_gwara ncja_.html
645 pro tl http://www.allegro.pl/item143598306_mamiya_645_pro_tl_svx_ii_pack_super_ okazja_.html
http://www.allegro.pl/item142000364_e_oko_mamiya_645_svx_80_2_8_n_osprze t_gwarancja.html
to wcale nie są okazje - bywają w niższych cenach, albo w tej cenia ale z dodatkowymi obiektywami.

http://www.allegro.pl/item143602335_mamiya_universal_6x9_6x7_wraz_z_obie ktywami_.html
To jest bardzo fajny zestaw. Format jeszcze wiekszy, bo 6x9, ale ten typ niestety jest bardzo ciężki w użyciu.
Tam jest albo wymienna matówka - dobre przy zdjęciach statycznych (choć Borys Czonkow robił też modelki)
albo dalmierz. Nie ma lustra. 3 obiektywy, migawka centralna.
Fotografowanie nim wymaga spokoju, zastanowienia, pracuje się tym pomalutku, zmusza do myślenia. To odwrotność cyfry.

sailor
25-11-2006, 22:17
Wersja optymalna - 645Pro lub 645ProTL z pryzmatem AE (modularne - wymienne kasety, pryzmaty)
Wersja ekonomiczna - 645E (niemodularna - na stałe wizjer lustrzany i kaseta zintegrowana z korpusem)

A do tego prawdziwa gratka - takich obiektywów już się nie robi:
http://www.allegro.pl/item142926872_mamiya_150_sf_c_150mm_f4_super_obiek tyw_.html


no jest jeszce wersja AFD - wydatek rzedu 6-8kpln jak dobrze poszuaksz .. zaleta sa obiektywy AF i mozliwosc podpiecia cyfrowych pleckow .. niestety (jesli sie nie myle - czornyj popraw jesli tak :) ) nie ma mozliwosci podpiecia obiektywow starszego typu.. no i cena 3 razy taka na jak za pro czy protl

Czornyj
25-11-2006, 22:41
Mylisz się - system 645 jest w całkowicie kompatybilny wstecz.

slaw74
25-11-2006, 22:46
Dzieki bardzo za szczegolowa porade.

Robert W
26-11-2006, 17:49
Załóżmy, że zacznę celować w aparat Mamiya 645 Pro, 645 Pro TL, 645AF lub 645 AFD. Czy wiecie, które szkła są uznanymi produktami, a które są niezbyt udane?

Nie ukrywam, że korci mnie mamiya 6x7 choć mało prawdopodobne, abym się na nią zdecydował, ale gdybm jednak zaszalał to RZ czy RB?

Czornyj
26-11-2006, 18:08
Co do 6x7 - jak szaleć, to szaleć - RZeta. Lepsza optyka, elektronika na pokładzie, aparat popularny - będący swego rodzaju standardem przemysłowym. Typowy studyjny wół roboczy.

Jeśli idzie o optykę do 645 to generalnie jest to szkło wysokiej klasy. Po prostu kupujesz to co ci jest potrzebne - nie ma tu specjalnie przekleństwa nadmiernego wyboru. Interesującą opcją dla niezdecydowanych jest ew. zakup dwóch zoomów - 55-110/4.5 i 105-210/4.5 - rozwiązanie unikalne w skali średniego formatu, o ile wiem w żadnym innym systemie nie ma podobnej opcji (Do Hasia jest tylko 55-110)

Profesjonalista
26-11-2006, 18:24
Tylko fuji średnioformatowe z pokłonami. Ale jak sama nazwa mówi to średni aparat.

Jacek_Z
26-11-2006, 19:09
Załóżmy, że zacznę celować w aparat Mamiya 645 Pro, 645 Pro TL, 645AF lub 645 AFD. Czy wiecie, które szkła są uznanymi produktami, a które są niezbyt udane?

Nie ukrywam, że korci mnie mamiya 6x7 choć mało prawdopodobne, abym się na nią zdecydował, ale gdybm jednak zaszalał to RZ czy RB?

do 645 poza tymi 2 zoomami są same stałki. W formatach odbitek jakie mozliwe że będziesz robił nie zobaczysz nieostrości, nie martw się.

RB czy RZ - jak już to RZ, bo jest automatyka z pryzmatem AE.
Co do różnic w optyce - chyba RZ i RB mają w 90% te same szkła. Można używać obiektywy od RB do RZ (odwrotnie sie nie da) ale tracąc mozliwośc automatyki, tylko manual.

Czornyj
26-11-2006, 19:21
Co do różnic w optyce - chyba RZ i RB mają w 90% te same szkła
Jeśli chodzi o teleoptykę, to chyba tak, ale szerokie kąty i standardy są całkiem inne.

Jacek_Z
26-11-2006, 22:08
Jeśli chodzi o teleoptykę, to chyba tak, ale szerokie kąty i standardy są całkiem inne.
nie, do RZ zrobiono dodatkową 50 mm oraz zamiast standartu 127 mm jest 110
zgadzają się obiektywy: 37, 50, 65, 75 shift, 90, 140 macro, 150, 180, 210 apo, 250, 250 apo, 350 apo, 360, 500, 500 apo, zoom 100-200
do RZ jest soft focus 180, a zamiast tego do RB - 150 soft focus.
czyli na 17-18 obiektywów w kolekcji róznica jest w dwóch.

Czornyj
26-11-2006, 22:24
nie, do RZ zrobiono dodatkową 50 mm oraz zamiast standartu 127 mm jest 110
zgadzają się obiektywy: 37, 50, 65, 75 shift, 90, 140 macro, 150, 180, 210 apo, 250, 250 apo, 350 apo, 360, 500, 500 apo, zoom 100-200
do RZ jest soft focus 180, a zamiast tego do RB - 150 soft focus.
czyli na 17-18 obiektywów w kolekcji róznica jest w dwóch.

90-tka też jest zmieniona i są jeszcze 75 i 180 short barrel do adaptera T&S. Nie jestem pewien co do 65-tki i 75-shift, ale chyba faktycznie masz rację i w nich nie grzebali.

Robert W
27-11-2006, 17:24
Czy wiecie coś o jakości autofokusa w Mamiya 645?

Jacek_Z
27-11-2006, 22:40
w tym wątku było sporo o złotym podziale odcinka i o proporcjach boków zdjęcia.
temat wydzieliłem i dałem do Fotografia - tematy ogólne
a ten wątek przenoszę do Inne systemy - bo średni format to nie nikon.

PiotrB.
28-11-2006, 09:01
Tylko jedna osoba wspomniala o Fuji. Moze zobacz czy Fuji by Ci pasowal? Ja mam Fuji GX 680, klatka 6x8 cm, mam 4 szkielka do niego. Jak wywolalem slajd, to musze powiedziec, ze bylem w szoku, pozytywnym znaczeniu oczywiscie. Aparat ma wbudowany poklony, niewielkie, ale na moje potrzeby zupelnie wystarczajace. Ma wymienne kasety, mozesz przekrecic o 90 stopni, fakt, jest ciezki, ale za to bardzo stabilny. No, a szkla sa rewelacyjne!!!!! Mozesz trafic na e-bayu, okazje w dobrych cenach.

Czornyj
28-11-2006, 09:14
Niestety, w Polsce szkła do Fuji praktycznie nie ma, na zachodzie też nie jest to rzecz tania. To świetna maszyna - widziałem raz na Allegro GX680III ze standardem za 3tys PLN i miałem wielką ochotę go kupić, ale obawiałem się że może być z dziubary. Jest to też aparat specyficzny - do fotografii produktu, architektury, krajobrazu - trudno nim pracować "z ręki". A filmy żre jak małpa banany ;)

PiotrB.
28-11-2006, 09:19
Ma tez wymienne formaty, 6x7, 6x6, 6x4,5. No z reki sie nie da, to fakt. Tylko statyw i to solidny, ale cos za cos, jakosc zdjec !!!!! A jesli chodzi o szkla, to jest firma w Polsce ktora sprowadza i sprzedaje, ale niestety ceny ma wariackie!!!

FunBoy
28-11-2006, 17:35
Widze, ze ciekawy watek sie rozpoczal... Jako, ze ostatnio zaczalem sie interesowac srednim formatem mam kilka pytan :D Z gory sorki, za mocno lamerskie pytania, ale od czegos trzeba zaczac ;-)

Sailor rzucil info, ze mamcia w wersji 645 AFD ma obsluge cyfry... tansze modele nie mialy takiej opcji? W podanym linku do aukcji allegro http://www.allegro.pl/item143598306_mamiya_645_pro_tl_svx_ii_pack_super_ okazja_.html jest informacja, iz 645 pro tl moze obslugiwac przystawki cyfrowe:

645 Pro TL - doskonała platforma cyfrowa
Jeśli masz w planach rozbudowę systemu o rozwiązania cyfrowe, 645Pro będzie dla nich doskonałą bazą. Mamiya od początku rozwoju technologii cyfrowych jest liderem w zakresie produkcji korpusów przystosowanych do pracy ze wszystkimi markami przystawek cyfrowych. Producenci tychże przyzwyczaili się wykorzystywać zalety Mamiyi, które dla jej użytkowników oczywiste są od zawsze. Kilka cech szczególnie predestynuje 645 Pro TL do pracy z przystawkami cyfrowymi. Między innymi jest to bezpieczne i solidne mocowanie, które utrzyma nawet najcięższą przystawkę, a także nowoczesny, elastyczny system elektromechaniczny, który umożliwia właściwą współpracę z układem zdalnego wyzwalania, transportem filmu i ustawieniami czasów migawki, co jest koniecznością przy stosowaniu przystawek cyfrowych.AFD jest sporo drozsza i dlatego na chwile obecna rozgladam sie za wersja jednak tansza, gdyz jesli juz dojdzie do zakupu, na dzien dzisiejszy bedzie on tylko podyktowany fanaberia uzyskania lepszej plastyki obrazu. Jednakze chcialbym miec mozliwosc dolozenia do korpusu (jesli tutaj jeszcze to sie korpusem nazywa) przystawiki cyfrowej, jesli kiedys zaszlaby taka potrzeba :) Kto wie, moze kiedys czlowiek zacznie sprzedawac swoje zdjecia ;-) Zreszta taki Phase One H 10 (http://cgi.ebay.com/PHASE-ONE-H-10-DIGITAL-BACK-FOR-MAMIYA-645-AFD-MINT_W0QQitemZ200048100427QQihZ010QQcategoryZ31388 QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem) jest w cenie 5D. W linku powyzej przystawka jest do wersji AFD, dlatego pytanie, czy w tansze korpusy, rowniez mozna cos takiego wsadzic.

Czy wszystkie modele nie majace w nazwie AF (czyli wspomniany tutaj PRO TL) to manualne korpusy?

W tej samej aukcji jest info o obiektywach z migawka centralna:

Obiektywy z migawką centralną
Seria obiektywów 645 zawiera obiektywy z migawką centralną N/L o ogniskowych 55mm, 80mm i 150mm umożliwiające synchronizację z lampą do 1/500 sek. Sprzęt tego typu jest niezwykle przydatny przy fotografii z wykorzystaniem błysku dopełniającego.Na temat migawek centralnych wiem tylko tyle, ze potrafia synchronizowac lampy studyjne do czasu 1/500 (w najlepszych wersjach do 1/1000). Wnioskujac z watkow na forum, sa to drogie obiektywy i kombinuje czy jest mozliwosc zakupienia przykladowo 645 PRO TL ze zwyklymi szklami + 1 szklem portretowym z migawka centralna? Czy w wersji mamci PRO TL jest to pelna obsluga, czy jednak sa tam jakies ograniczenia?

Jak wyglada ta kwestia w przypadku wersji AF i AFD? Jestem dzieckiem hybrydowej migawki D70s i nigdy nie korzystalem w studio z klasycznej szczelinowej wersji... a ze lubie w studio bawic sie mocno otwartym obiektywem pojawiaja sie pytania :D Oczywiscie jest mozliwosc zastosowania ND i braku tego klopotu, natomiast jest to zawsze dodatkowy koszt... ND heliopana jednak troche kosztuje (tanszych podobno nie ma sensu do sredniaka stosowac, gdyz ich jakosc jest jednak nizsza niz samej optyki stosowanej w srednim formacie)... pytanie wiec co jest tansze - ND czy opcja ktora sugeruje powyzej? Dodatkowo, jesli bedziemy chcieli zamrozic ruch w studio, wtedy ND juz na nic sie nam zda, wiec chyba dobrze by bylo miec mozliwosc obslugi migawki centralnej.

Czy jest jakas przewaga - przykladowo Hassela nad Mamcia? Dla kontrastu - Rusinowski foci Hasselbladem 503, a w Studio Melon uzywaja 645AFD II. A moze sa to dywagacje o wyzszosci Swiat Bozego Narodzenia nad Swietami Wielkanocnymi? Puki co padlo tutaj stwierdzenie, ze Mamiya jest jednak tansza, wiec jestem ciekawy jak wyglada kwestia funkcjonalnosci...

WOW... troche sie spisalem :) Z gory dziekuje za rozwianie moich watpliwosci :D

Czornyj
28-11-2006, 18:55
Co do d..p cyfrowych, to zależy - najnowsze "życzą sobie" AFD (model ten ma wyprowadzone jakieś dodatkowe bolce-prdlce i gada z cyfrowymi ściankami), starsze można zakładać na jakąkolwiek modularną 645-tkę. Ze starszymi jest ten problem, że są zwykle jakimś kretyńskim cropem - np. w cyt. przez ciebie linku mamy matrycę wielkości zaledwie 37x25mm, sporo jest też kwadratów 36x36mm. Najnowsze to już praktycznie fulfrejmy (crop x1,16), ale też zwykle robione pod najnowsze, "zdigitalizowane" wersje MF (vide RZProIID, H2 itp.) - chodzi zapewne o to, by przy okazji rozruszać trochę sprzedaż nowych aparatów.

AF w korpusach Mamiyi to można powiedzieć "nowinka", więc i owszem - cała reszta to manuale. Ogólnie w średnim formacie AF jest ciągle jeszcze nowalijką.

Migawki centralne stosowane są w systemie M645 w obiektywach z oznaczeniem N/L - 55/2.8, 80/2.8 i 150/3.5. Pamiętaj jednak, że tutaj raczej na bank nie zrobisz tego Kamashowego myku z bramkowaniem światła migawką elektroniczną na matrycy, więc czas jest pod tym względem bez znaczenia, tym bardziej że GO jest duuużo mniejsza, a filmy mniej czułe. W MF nadmiar światła raczej rzadko kiedy stanowi problem.

Hasel ma ponoć lepsze szkło - legendarne Zeissy. Wolałbym jednak nigdy nie znaleźć się w sytuacji, gdy moje życie zależałoby od tego, czy odróżnię zdjęcie zrobione Mamiyą od tego z Hasla.

Co do Rusinowskiego, to z tego co wiem miał też Mamiyę RB i Canona 5D - odnoszę zatem wrażenie, że bardziej chodzi mu o odnalezienie w aparacie "wewnętrznego fuj i ukrytego pie" niż o jakiekolwiek względy praktyczne. Co zaś do względów praktycznych, to całkowicie manualny Hasel 503 jest w obsłudze wyjątkowym upierdlistwem (szczególnie w porównaniu z M645Pro TL), zaś legendarna optyka (niczego jej nie ujmując) i osprzęt jest drogi i trudno dostępny.

Jacek_Z
28-11-2006, 22:19
mamiya wypuściła swoją tylną ściankę ZD do mamiyi 645 AFD (wypuścła też równolegle body zintegrowane razem z tą ścianką o nazwie - mamiya ZD)
Ścianka maiya ZD nie współpracuje ze starszymi body 645, bo brak jakiegoś styku. Głupota totalna by specjalnie pozbawiać kompatybilnosci swój system, ale to zrobili.
identycznie jest do mamiyi 6x7 - RZ PRO II - nie da ie stosować mamiyowskiej scianki ZD. musisz miec body w wersji RZ PRO II D.
głupota totalna, bo do mamiyi (tych bez D) możesz używać wszystkie inne scianki, innych producentów, tylko nie ścianki mamiyi ZD. Nie do wiary, ale to prawda.
zamiast zwiększyć sprzedaz swoich ścianek ZD do wszystkich uzytkowników starszych mamiy, to oni chcą zmusić wszystkich mamiyowców do zakupu body z D by przypinali te ich sciankę. A ludzie zamiast tego kupują scianki innych firm.
Wkurzam się, bo mam body mamiyi bez D, więc scianka ZD (powiedzmy że tania) nie pasuje do mojego body. Nie chodzi tu o mechanikę, tylko o styk w sciance, który sprawdza, czy to body mamiyi z D.

A - jeszcze jedno - ta sama scianka ZD jest do 645 AFD i do RZ PRO II D. ponieważ ma kokesloną powierzchnie t po prostu crop jest inny dla tych dwóch body.

wszystkie body bez AF w nazwie nie mają AF. Ten AF jest dość wolny, bawiłem się tym. Ulepszono to podobno, bo jest teraz model AFD II (2-giej generacji)

FunBoy
29-11-2006, 15:49
Czornyj i Jacek_Z dzieki wielkie za info - sporo mi rozjasniliscie :) Widze teraz, ze decyzja o zakupie konkretnego modelu bedzie musiala zostac zweryfikowana na bardzo wielu plaszczyznach....

Ciekawa historia z ta kompatybilnoscia Mamiyi - wyglada to jak strzelenie gola, ale do swojej bramki.... ale coz - nie jest to pierwsza i nie ostatnia firma, ktora popelni taka decyzje...

Wlasnie bylem na ich stonie, aby zasiegnac jakiegos szczegolowego info nt ZD... i albo ja jestem slepy, albo tam faktycznie nie ma zadnej specyfikacji technicznej.... Czy te firmy powariowaly?

Podejzewam, ze mozna, ale patrzac na momentami idiotyczne decyzje managementu z naszych ulubionych firm jednak zapytam - czy do wersji AFD (ktora to za pomoca dodatkowego styku, jako pierwszy model obsluguje ZD Back) mozna podpinac wszystkie inne scianki niezaleznych producentow, czy tutaj rowniez sa jakies ograniczenia wprowadzone przez mamiye?

Nie sadzilem, ze do RZ i 645 afd jest ta sama scianka ZD... czyli przesiadajac sie na cyfowego sredniaka (nie majac zamiaru robienia na kliszy) na dzien dzisiejszy lepiej kupic mniejsza wersje, czyli 645, ktora jest bardziej poreczna? No chyba, ze niezalezni producenci maja jakies scianki z wieksza powierzchnia sensora do RZ i wtedy zakup wersji strikte studyjnej jest bardziej oplacalny? Pytanie dla mnie czysto teoretyczne, gdyz na dzien dzisiejszy mnie nie stac nawet na kliszowego AFD ;-)

Czornyj pisze, ze w srednim GO jest duuuzo mniejsza... Nigdy nie mialem w reku sredniaka, wiec opieram sie tylko na zaslyszanych opiniach, i w takim wypadku problem zbyt duzej ilosci swiatla w studio rzeczywiscie nie istnieje (i tak trzeba bedzie szklo domknac aby cos ostrego w wizjerze zobaczyc). Trzeba to bedzie kiedys osobiscie zbadac, ale wczesniej braki teoretycznej wiedzy pasuje nadrobic ;-) W wyniku aktualnie panujace cyfrowej ery zewnetrzny swiatlomierz nawet nie jest potrzebny do pomiarow ;-) A jak w koncu czlowiek kupi budzetowego analogowego sredniaka, to bedzie to jedyny sposob na weryfikacje potrzebnej ilosci swiatla.

Znacie moze jakies polskie fora dot. tematyki sredniego formatu? A moze cos anglojezycznego polecacie?

Jeszcze raz dzieki za odpowiedzi :D

Czornyj
29-11-2006, 17:31
fullframeowy sensor 645 jest na chwilę obecną (o ile się nie mylę) największym rozwiązaniem one-shot - w przypadku większych formatów pozostają przystawki skanujące.

Z tą Mamiyą to nie jest jakiś ewenement - o ile dobrze pamiętam kilka topowych, najnowszych przystawek niezależnych producentów również wymaga AFD. Prawdopodobnie zależy im na rozruszaniu sprzedaży - Mamiya nie ma się najlepiej, zaś dostawcom cyfrowych przystawek zależy by dalej produkowała platformy dla ich produktów. Np. Hassel wyciął jeszcze lepszy numer - H3 działa tylko z przystawkami Hasselblada.

W kwestii RZ vs 645, to nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi. RZ-ta to dość specyficzny system wyraźnie dedykowany do studia - ostrzenie miechem, migawki centralne, przystawka tilt/shift. Przy fotografii produktowej i portrecie studyjnym pomniejszenie formatu niekoniecznie musi bardzo przeszkadzać.
M645 jest bardziej uniwersalna i przy cyfrze nie będzie np. problemu z szerokimi kątami.

Sylwiusz
30-11-2006, 11:03
Czy wiecie coś o jakości autofokusa w Mamiya 645?
Bez rewelacji. Za najsprawniejszy pod wzgledem AF uchodzil do niedawna Pentax 645n/645nII. Dopiero ostatnio ponoc szybsze sa nowe Hassele H, ale ceny sa chore. Wiec jesli myslisz o srednim z AFem - to tylko Pentax - nie dosc, ze optyka AF jest najtansza, to jeszcze jest jej znacznie wiekszy wybor niz do Mamiyi - szczegolnie jesli spojrzysz na niemiecki, czy angielski eBay. Zreszta nie tylko idzie o ilosc ale i o roznorodnosc optyki. Pentaxa 645 to najwiekszy system jesli idzie o optyke AF, no i w przeciwienstwie do Mamiyi, gdzie z manualnymi szklami pomiar swiatla tylko przy roboczej przeslonie manualne szkla 645 zachowuja pelna funkcjonalnosc - automatyka przeslony, wyswietlanie tejze cyfrowo w wizjerze - jedynie brak AF. No i nie wiem jak M 645AF, ale podejrzewam, ze to ten sam mechanizm lustra co w ZD, ktora sie bawilem - a wiec potezne kopniecie lustra mocno utrudniajace prace z reki - dla P645n to zaden problem - wytlumienie jest rewelacyjne - lustro trzesie nie bardziej niz w maloobrazkowej lustrzance. P645n jest tez 0.5 kg lzejszy od Mamiyi - niebagatelna rzecz, stad wieksza popularnosc Pentaxa w terenie, ze wymienie tylko takich fotografow jak Salgadu czy Yann Arthus-Bertranda (http://www.yannarthusbertrand.com/). Nie bez znaczenia dla mnie rowniez jest fakt, ze szkla do M645AF sa o klase nizej jesli idzie o jakosc wykonania niz te do P645n - te kilka, ktore mialem w reku byly bardzo plastikowe, zas wszystkie ktore mialem do Pentaxa byly bardzo metalowe ;-) Oczywiscie w P645n nie podlaczysz cyfrowej scianki (dla mnie to nie wada, bo nie stac mnie na kilkadziesiat tysiecy zlotych wydatku) i brak mozliwosci zmiany filmu w polowie (do pracy w terenie raczej mala wada - jak dla mnie). No i ostatnia rzecz - P645n jest znacznie tanszy z drugiej reki niz M 645AFD, szkla chyba tez.
A w ogole gdzie jest Spinner - powinien tez bronic tu Pentaxa jako jego uzytkownik :-)

FunBoy
30-11-2006, 11:24
No nie powiem... ciekawie pan pisze panie Sylwiusz ;-)

Jesli Pentax jest tanszy od manualnej mamyi, to ciekawy temat tutaj sie robi :D Do amatorskich zabaw powinien w zupelnosci wystarczyc, gdyz do cyfrowej sciany to jeszcze daleka droga w moim przypadku...

A jak wyglada kwestia migawki w Pentaxie? Centralna czy szczelinowa? Lub inaczej... w ktorym modelu pojawia sie mozliwosc obslugi migawki cenralnej - jesli Pentax wogole przewiduje taka opcje?

BTW - to Spinner w sredniakach rowniez siedzi?

Czornyj
30-11-2006, 11:35
P645n to kompletnie inna broszka, bo to nie jest system modularny. Popularność na e-bayu duża, w Polsce - zerowa. System obiektywów jest większy pod tym względem, że jest dużo zoomów. Prawdą jest że Mamiya to nie jest aparat do reportażu i tu się absolutnie zgadzam - jeśli ktoś planuje kupić aparat do fotografii reportażowej, podróżniczej, itd. to Pentax będzie oczywiście lepszy, z uwagi na większą kompaktowość, poręczność, wybór zoomów. Natomiast w studiu wyższość Mamiyi jest oczywista.

No to mamy pierwszą na forum systemową wojnę Mamiya-Pentax :D :lol:

FunBoy
30-11-2006, 11:40
Natomiast w studiu wyższość Mamiyi jest oczywista.Mozna prosic o szczegoly? :D

No to mamy pierwszą na forum systemową wojnę Mamiya-Pentax :D :lol: Dobre... dobre... :D hehehehehe

Czornyj
30-11-2006, 11:56
Mozna prosic o szczegoly? :D

Wyższość jest konsekwencją modularności - wymienne kasety pozwalają szybko zmienić film bez konieczności jego zwinięcia (czyli możemy jedno ujęcie zrobić na kilku różnych materiałach, np. na negatywie kolorowym i czarno-białym oraz slajdzie), wykonać próbny polaroid. System bez problemu daje się ucyfrowić, co obecnie jest zbyt drogie, ale ceny starszych modeli d...p spadają. Wizjery są wymienne - można pracować na kominku lub pryzmacie. Pomijając optykę AF i zoomy wybór szkła jest większy, jest mnóstwo starych szkieł które są tanie i jest więcej szkła specjalnego (shift, macro, soft-focus), w systemie M645 mamy też najjaśniejsze szkło w MF - Sekor 80/1,9.

FunBoy
30-11-2006, 12:01
wykonać próbny polaroidCzy w praktyce jest to droga zabawa? Bardzo kuszaca sprawa - szczegolnie w dobie cyfry i mozliwosci weryfikacji jak oswietlenie na kliszy jest rejestrowane :) Chodzi mi o koszt materialu - bo kasete na polaroida (pewnie jest specjalna) sie raz kupuje :)

Czornyj
30-11-2006, 12:08
Prawdę mówiąc jeśli ma się aparat cyfrowy, to polaroidy można olać - równie dobrze sprawdza się w tej roli ekranik LCD cyfrówki. Koszty to po prostu cena papieru polaroidalnego, pojęcia nie mam ile to cholerstwo teraz kosztuje. Używane kasety na polaroid są teraz tanie (z uwagi na to o czym wspomniałem wcześniej)

FunBoy
30-11-2006, 12:21
Tak jeszcze przez chwile myslalem, ze mozna by zweryfikowac GO na polaroidzie, ale zaraz sie po glowie bilem ;) - na pewno przez wizjer sredniaka mozna znacznie wiecej zobaczyc, niz przez malizne z D70s ;) i pewnie podglad GO rowniez sie znajdzie w takiej 645pro... Poprawcie mnie jesli sie myle :)

Jest jakas przwaga uzywania "wizjera" kominowego, w przeciwienstwie do klasycznego z pryzmatem? Oprocz faktu, ze prosciej sie robi zdjecia z wysokosci "pasa" ze statywu...

Sylwiusz
30-11-2006, 12:31
No nie powiem... ciekawie pan pisze panie Sylwiusz ;-)

Jesli Pentax jest tanszy od manualnej mamyi, to ciekawy temat tutaj sie robi :D Do amatorskich zabaw powinien w zupelnosci wystarczyc, gdyz do cyfrowej sciany to jeszcze daleka droga w moim przypadku...
Qrcze - nie znam dokladnie cen manualnych Mamiyek - AFD sa na pewno drozsze od Pentaxa, ale jak z manualnymi? Jest jeszcze manualny P 645 ;-)


A jak wyglada kwestia migawki w Pentaxie? Centralna czy szczelinowa? Lub inaczej... w ktorym modelu pojawia sie mozliwosc obslugi migawki cenralnej - jesli Pentax wogole przewiduje taka opcje?
Migawka szczelinowa, szmaciana a'la Leica - moze to sie tez przycynia do mniejszego wstrzasu przy jej wyzwalaniu ;-) Stad tez dosc maly zakres czasow - do 1/1000 s i synchro 1/60 s. Z migawka centralna sa dwa szkla 75 i 135 - synchro mozliwe do 1/500 s. Wiecej o sytemie np. tutaj:
http://www.chrysis.net/photo/pentax/pentax645n.htm


BTW - to Spinner w sredniakach rowniez siedzi?
Ano ma i co wazniejsze uzywa 645n :-)

Sylwiusz
30-11-2006, 12:37
P645n to kompletnie inna broszka, bo to nie jest system modularny. Popularność na e-bayu duża, w Polsce - zerowa. System obiektywów jest większy pod tym względem, że jest dużo zoomów.
35, 45, 75, 120, 150, 200, 300, 400 mm - tyle stalek do P645 i to tylko AF - czyli tyle co do Mamci AF, a z manualnych dojda jeszcze ogniskowe 55, 135 i 600 mm - nie powiedzialbym, ze to malo ;-)


Prawdą jest że Mamiya to nie jest aparat do reportażu i tu się absolutnie zgadzam - jeśli ktoś planuje kupić aparat do fotografii reportażowej, podróżniczej, itd. to Pentax będzie oczywiście lepszy, z uwagi na większą kompaktowość, poręczność, wybór zoomów. Natomiast w studiu wyższość Mamiyi jest oczywista.
Zgadzam sie, ze w studio sprawdzi sie lepiej Mamcia! Wszystko zalezy czego bardziej chce nasz kolega :-)


No to mamy pierwszą na forum systemową wojnę Mamiya-Pentax :D :lol:
Bron Boze - przedstawiam tylko inny punkt widzenia :mrgreen:

Sylwiusz
30-11-2006, 12:40
Tak jeszcze przez chwile myslalem, ze mozna by zweryfikowac GO na polaroidzie, ale zaraz sie po glowie bilem ;) - na pewno przez wizjer sredniaka mozna znacznie wiecej zobaczyc, niz przez malizne z D70s ;) i pewnie podglad GO rowniez sie znajdzie w takiej 645pro... Poprawcie mnie jesli sie myle :)
Podglad GO w 645n to byla czysta przyjemnosc - mialem oba aparaty i wizjer D70 przy 645n to jak dziurka od klucza przy otwartych wrotach koscielnych :mrgreen:

Czornyj
30-11-2006, 12:40
Jest jakas przwaga uzywania "wizjera" kominowego, w przeciwienstwie do klasycznego z pryzmatem? Oprocz faktu, ze prosciej sie robi zdjecia z wysokosci "pasa" ze statywu...
Patrzy się bezpośrednio na matówkę, łatwo zmienić powiększenie lupki i rodzaj używanej matówki. No i korpus waży o pół tony mniej :)

FunBoy
30-11-2006, 12:57
Zgadzam sie, ze w studio sprawdzi sie lepiej Mamcia! Wszystko zalezy czego bardziej chce nasz kolega :-)Kolega FunBoy nie zna swoich potrzeb... tzn. zna, ale tylko na maly obrazek moze je przelozyc, gdyz tylko tego w zyciu probowal... oczywiscie w temacie fotografi :P Zatem w zasadzie Pentax by wystarczyl na chwile obecna... Ale, ze kolega FunBoy lubi wiedziec duzo, i czesto apetyt mu rosnie w miare jedzenia... kto wie na czym sie skonczy ;-)

Dlatego tez prosze o wybaczenie, przy jesli chodzi o tematyke niektorych pytan ;) :D Sredni format FunBoy'owi jest zupelnie obcy jesli chodzi o organoleptyczne odczucia ;) :D

Sprzet jest potrzebny do fotografii ludzi (fotografia pozowana)... gdyz tutaj FunBoy czuje sie najswobodniej ;-) Nie koniecznie studio, gdyz plener bardzo chetnie FunBoy wykonuje, ale tematyka typu szybki reportaz (gdzie sredniak Pentaxa czuje sie lepiej) odpada...

Spinner
30-11-2006, 14:12
Syyyyylwiusz - a co ja bede pisal.... Looknijcie:

http://www.kcat.zaq.ne.jp/p645/index.html rozne body, rozne szkla...

Wizjer powala na kolana, AF mocny i precyzyjny, strzelasz w terenie jak duza lustrzanka profi AF (wazy cos kolo tego co F5 a klatka prawie 3 razy wieksza ;-P ), wykonanie doskonale, sterowanie banalne, TTL blysku do dopalania, zasilany z paluszkow (6szt), poreczny, doskonala optyka - szczegolnie jak sie wymaga pracy z kontrowym swiatelkiem (o zaletach porownywalnych jedynie z powlokami T* firmy Zeiss powlok firmy Pentax - SMC nie bede sie rozpisywal)...

Wybor jest prosty - szczegolnie jesli cenisz sobie jakosc i wygode w jednym za przystepna cene...

No i zoomy tez sa Czornyj i to z piec sztuk AF- wiec mi tutaj o "unikatowych" pierdach nie pisz z innych systemow ;-)

Moze pare fotek: http://www.photo.net/photodb/member-photos?user_id=266609

No i szkielka potem podepniesz do cyfrowego P645D... http://www.image-acquire.com/pentax/pentax_645d_review.html

Pzdr;-)
Spinner

Czornyj
30-11-2006, 14:29
No i zoomy tez sa Czornyj i to z piec sztuk AF- wiec mi tutaj o "unikatowych" pierdach nie pisz z innych systemow ;-)

Przeca sam napisałem, że do 645n-ki zoomów jest od cholery i jeszcze trochę. A Mamiya jest unikatowa, bo jako jedyny średnioformatowy system CYFROWY ma dwa zoomy, co rzecz jasna się zmieni jak Pentax raczy ruszyć d... i wypuścić wreszcie 645 dydżytal.

Spinner
30-11-2006, 14:33
Eeee... a co to za firma ta Mamiya??:-) Istnieje jeszcze...??;-P Czy to "martwy system"??;-)

Pzdr
Spinner

FunBoy
30-11-2006, 14:37
No wlasnie... sa juz moze jakies przecieki, kiedy nastapi premiera sredniego pentaka cyfrowego? Albo jakies wstepne szacunki dot. ceny?

Czornyj
30-11-2006, 16:15
Albo jakies wstepne szacunki dot. ceny?
Lepiej qrv nie wiedzieć

Sylwiusz
30-11-2006, 16:49
Szacunki sa, ale bardzo malo wiarygodne ;-)
http://www.rangefindermag.com/magazine/Oct06/showpage.taf?page=BG69

FunBoy
30-11-2006, 17:23
Street price: $1889... to nie moze byc prawda..........

Robert W
01-12-2006, 11:49
Sprzet jest potrzebny do fotografii ludzi (fotografia pozowana)... gdyz tutaj FunBoy czuje sie najswobodniej ;-) Nie koniecznie studio, gdyz plener bardzo chetnie FunBoy wykonuje, ale tematyka typu szybki reportaz (gdzie sredniak Pentaxa czuje sie lepiej) odpada...

FunBoy nie koniecznie studio ... , ja z kolei właśnie w dużej mierze w studio, mam zamiar używać średni format i choć w innych okolicznościach na pewno też to jednak kwestię wykorzystania sprzętu właśnie w studio, muszę brać poważnie pod uwagę. FunBoy ma więc chyba mniejszy dylemat niż ja ... :-(

Jacek_Z
02-12-2006, 15:07
na allegro jest ciekawa propozycja - "nowe" body z TTL (jak kto ma stopkę metza)
dwa obiektywy - na poczatek wystarczy. http://www.allegro.pl/show_item.php?item=146757166
jest też RB 6x7, w podobnej cenie i z aż 3 obiektywami. Niby atrakcyjniej, ale ja jednak wybrałbym 645.

Czornyj
02-12-2006, 18:57
Idealny zestawik. Jedyny zonk to brak pomiaru światła w pryzmacie - trzeba będzie kupić ręczny światłomierzyk, oczywiście w studiu tak nie ma to najmniejszego znaczenia, bo i tak bez fleszmiarki się nie obędzie. Dokupić gripa, szeroki kąt i świat.
Choć ta erbeczka też kusząca - opętańczo tania - samo takie zasr...ne kompedium (tylko orginalne Mamiyi) kosztowało kiedyś 3 kafle. Nie jest to poręczny aparat i w plener wrogowi bym nie polecał, ale do studia jest super - obrotowa kaseta, ostrzenie miechem, matówka wielkości boiska piłkarskiego...

FunBoy
03-12-2006, 14:08
Idealny zestawik. Jedyny zonk to brak pomiaru światła w pryzmacieCzyzby zadna Mamiya manual focus nie ma pomiaru swiatla? Tutaj jest przytoczona wersja pro tl, wiec chyba (zgaduje) najbardziej zawansowany MF?


Choć ta erbeczka też kusząca - opętańczo tania - samo takie zasr...ne kompedium (tylko orginalne Mamiyi) kosztowało kiedyś 3 kafle. Nie jest to poręczny aparat i w plener wrogowi bym nie polecał, ale do studia jest super - obrotowa kaseta, ostrzenie miechem, matówka wielkości boiska piłkarskiego...Jak to - ostrzenie miechem... zadnego mieszka nie widze, oprocz kompedium, ktore (czytajac opisu innej aukcji) sluzy jako oslona p-sloneczna (plus w tym przypadku - dodatkowo mozliwosc umieszczenia filtrow) - mozesz rozjasnic Czornyj o co chodzi z tym miechem?

O co chodzi z tym uzywaniem 67 w plenerze? Juz ktorys raz z kolei slysze, ze jest straszna katorga... Osobiscie mi sie wydaje, ze taki sprzet to juz tylko ze statywu sie uzywa, wiec nie sluzy do "szybkich" zdjec, zatem w czym jest problem? Plecak z dobrym pasem biodrowym i w gory ze srednim formatem :P ;) No moze nie na pipe'a snowboardowego :twisted: ;)

Jakie sa roznice pomiedzy RZ i RB?

Czornyj
03-12-2006, 14:36
Czyzby zadna Mamiya manual focus nie ma pomiaru swiatla? Tutaj jest przytoczona wersja pro tl, wiec chyba (zgaduje) najbardziej zawansowany MF?

W aparatach średnioformatowych światłomierz znajduje się w pryzmacie, sam korpus nie ma tu nic do rzeczy. Są wersje z pomiarem i bez.


Jak to - ostrzenie miechem... zadnego mieszka nie widze, oprocz kompedium, ktore (czytajac opisu innej aukcji) sluzy jako oslona p-sloneczna (plus w tym przypadku - dodatkowo mozliwosc umieszczenia filtrow) - mozesz rozjasnic Czornyj o co chodzi z tym miechem?

O co chodzi z tym uzywaniem 67 w plenerze? Juz ktorys raz z kolei slysze, ze jest straszna katorga... Osobiscie mi sie wydaje, ze taki sprzet to juz tylko ze statywu sie uzywa, wiec nie sluzy do "szybkich" zdjec, zatem w czym jest problem? Plecak z dobrym pasem biodrowym i w gory ze srednim formatem :P ;) No moze nie na pipe'a snowboardowego :twisted: ;)

Jakie sa roznice pomiedzy RZ i RB?
erbeczki i erzety mają optykę całkowicie pozbawioną ruchomych elementów (poza zoomami). Ostrzenie odbywa się przez wysuw miecha, kiedy ostrość masz ustawioną na nieskończoność to cały miech jest schowany w korpusie i go nie widać. Erbeka jest całkowicie manualna, erzeta elektroniczna - czyli np. masz opcję pracy z automatycznym pomiarem światła, co jest o tyle wygodne że przy ostrzeniu miechem na niewielkie odległości mocno spada jasność, przez co musisz wprowadzać odczytaną z tabelki korektę.

Obydwa korpusy są strasznie wielkie, pryzmat jest wręcz kolosalny i ogółem jest to ciężka bestia. Pomiar światła w erbece bodaj tylko z ręki. Statyw do tego to nie może być jakiś śmieszny velbonik, tylko dupne statywidło z solidną głowicą. W sumie robi się tego ładnych parę kg i dyskretne to to też nie jest. Robiłem kiedyś erzetą zdjęcia na hali produkcyjnej - nikt nawet nie pomyślał, że to może być aparat - wszyscy uznali że to kamera i pytali kiedy to będzie leciało w "Kronice Krakowskiej" :lol:

FunBoy
03-12-2006, 17:19
W aparatach średnioformatowych światłomierz znajduje się w pryzmacie, sam korpus nie ma tu nic do rzeczy. Są wersje z pomiarem i bez.


erbeczki i erzety mają optykę całkowicie pozbawioną ruchomych elementów (poza zoomami). Ostrzenie odbywa się przez wysuw miecha, kiedy ostrość masz ustawioną na nieskończoność to cały miech jest schowany w korpusie i go nie widać. Erbeka jest całkowicie manualna, erzeta elektroniczna - czyli np. masz opcję pracy z automatycznym pomiarem światła, co jest o tyle wygodne że przy ostrzeniu miechem na niewielkie odległości mocno spada jasność, przez co musisz wprowadzać odczytaną z tabelki korektę.

Obydwa korpusy są strasznie wielkie, pryzmat jest wręcz kolosalny i ogółem jest to ciężka bestia. Pomiar światła w erbece bodaj tylko z ręki. Statyw do tego to nie może być jakiś śmieszny velbonik, tylko dupne statywidło z solidną głowicą. W sumie robi się tego ładnych parę kg i dyskretne to to też nie jest. Robiłem kiedyś erzetą zdjęcia na hali produkcyjnej - nikt nawet nie pomyślał, że to może być aparat - wszyscy uznali że to kamera i pytali kiedy to będzie leciało w "Kronice Krakowskiej" :lol:
Dzieki Czornyj za szczegolowe info.

Z powyzszego rozumiem, ze wszystkie mamiye 67 na zdjeciach ktorych nie widac mieszka, jest on schowany, gdyz ostrosc jest ustawiona na nieskonczonosc?

Jak definiujesz te "niewielkie odlegolsci" w momencie gdy spada ostrosc przy ostrzeniu miechem? Czy uzywajac obiektywu z ogniskowa portretowa i kadrujac od barkow w gore, mozemy juz mowic o niewielkiej odleglosci?

Czy manfrotka 055mf4 posiadajaca udzwig 7kg, z kulowa glowica 486rc2 o udzwigu 6kg podola zestawowi 67 z pryzmatem i obiektywem z ogniskowa portretowa? Chodziaz glowice, pewnie trzeba bedzie zmienic na 3d, gdyz ta bedzie pewnie mocno "opadac" po zmianie kata, co pewnie nie bedzie przyjemne w korekcji tego upierdliwego zjawiska z tak ciezkim sprzetem. Mysle o migawce centralnej, wiec raczej krotsze czasy beda wchodzic w gre... no i dluzszych szkiel niz wersje portretowe nie mam w zamiarze zakladac - puki co ;-) Ale to caly czas tylko teoria, gdyz pewnie dopiero w praniu wyjdzie jak moje potrzeby przeloza sie na wymagania sprzetowe ;-) Podola ten statyw do foto, ktore mialbym w planach na ew. sredniaku 67? No chyba, ze zbyt ciezkie to jest wiec moznaby wykluczyc pryzmat na rzecz komina.

Jacek_Z
03-12-2006, 17:21
Czyzby zadna Mamiya manual focus nie ma pomiaru swiatla? Tutaj jest przytoczona wersja pro tl, wiec chyba (zgaduje) najbardziej zawansowany MF?

Jak to - ostrzenie miechem... zadnego mieszka nie widze, oprocz kompedium, ktore (czytajac opisu innej aukcji) sluzy jako oslona p-sloneczna (plus w tym przypadku - dodatkowo mozliwosc umieszczenia filtrow) - mozesz rozjasnic Czornyj o co chodzi z tym miechem?

O co chodzi z tym uzywaniem 67 w plenerze? Juz ktorys raz z kolei slysze, ze jest straszna katorga... Osobiscie mi sie wydaje, ze taki sprzet to juz tylko ze statywu sie uzywa, wiec nie sluzy do "szybkich" zdjec, zatem w czym jest problem? Plecak z dobrym pasem biodrowym i w gory ze srednim formatem :P ;) No moze nie na pipe'a snowboardowego :twisted: ;)

Jakie sa roznice pomiedzy RZ i RB?

ad1 - body PRO TL jest zaawansowane i gotowe na automatykę, ma styki, ale automatyka jest w pryzmacie. Tu jest pryzmat bez automatyki.

ad2 - 645 ma normalnie obiektywy, odległość nastawia sie przez obrót. to RB i RZ mają miech

ad3 - RZ i RB są ciężkie jak się weźmie pod uwagę taki zestaw.

ad4 - RB jest zawsze tylko manualne. RZ może mieć automatykę jak nałozysz odpowiedni pryzmat.
różnic jest trochę więcej, ale ta jest dla mnie podstawowa.

Czornyj
03-12-2006, 17:48
Dzieki Czornyj za szczegolowe info.

Z powyzszego rozumiem, ze wszystkie mamiye 67 na zdjeciach ktorych nie widac mieszka, jest on schowany, gdyz ostrosc jest ustawiona na nieskonczonosc?

Jak definiujesz te "niewielkie odlegolsci" w momencie gdy spada ostrosc przy ostrzeniu miechem? Czy uzywajac obiektywu z ogniskowa portretowa i kadrujac od barkow w gore, mozemy juz mowic o niewielkiej odleglosci?

Czy manfrotka 055mf4 posiadajaca udzwig 7kg, z kulowa glowica 486rc2 o udzwigu 6kg podola zestawowi 67 z pryzmatem i obiektywem z ogniskowa portretowa? Chodziaz glowice, pewnie trzeba bedzie zmienic na 3d, gdyz ta bedzie pewnie mocno "opadac" po zmianie kata, co pewnie nie bedzie przyjemne w korekcji tego upierdliwego zjawiska z tak ciezkim sprzetem. Mysle o migawce centralnej, wiec raczej krotsze czasy beda wchodzic w gre... no i dluzszych szkiel niz wersje portretowe nie mam w zamiarze zakladac - puki co ;-) Ale to caly czas tylko teoria, gdyz pewnie dopiero w praniu wyjdzie jak moje potrzeby przeloza sie na wymagania sprzetowe ;-) Podola ten statyw do foto, ktore mialbym w planach na ew. sredniaku 67? No chyba, ze zbyt ciezkie to jest wiec moznaby wykluczyc pryzmat na rzecz komina.

Nie ostrość spada a jasność. Wraz z wyciąganiem miecha spada jasność - dawno nie używałem RZ-ty i już nie pamiętam dokładnych strat - odczytuje się jej z tej tabelki na boku miecha:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.mamiya.com.pl/pliki/systemRZ67.jpg)

Głowica kulowa kiepsko się sprawdza - to bydle jest ciężkie i duże, a rozmiar działa tutaj na zasadzie dźwigni.

FunBoy
03-12-2006, 18:45
No tak... jasnosc spada... czyste przejezyczenie sie pojawilo :)

Moze Jacek jako praktyk RZ'ta bedzie w stanie cos powiedziec na ostatnie pytania? :D

Jacek_Z
03-12-2006, 19:47
tzn pytanie o statyw?
chyba podoła, taka mamiya z pryzmatem i obiektywem to waga około 3 kg.
ale sam wspominasz o migawce centralnej i krótszych czasach, jeśli by to było studio i błysk to nawet taki układ nie musi być absolutnie stabilny, i tak nie będzie poruszenia. Chodzi raczej o to by godzinami nie trzymać tego w ręce.
Używam tego sprzętu w terenie i czasami bez statywu, albo z monopodem. Daje rade, choc niewygodne.

Co do spadku jasności z wyciągiem na dłuższych ogniskowych przy kadrze portretowym - możesz sie liczyć ze spadkiem jasności około pół przysłony. Musisz to uwzględniać przy pracy na błysku, albo gdy używasz zewnetrznego pomiaru. Bo oczywiście, gdy na świetle zastanym pracujesz używając pryzmatu AE to ten wewnętrzny pomiar światła uwzględnia to co daje wyciąg, ewentualne filtry itd.

FunBoy
03-12-2006, 20:37
chyba podoła, taka mamiya z pryzmatem i obiektywem to waga około 3 kg.W takim razie nie jest zle... myslalem, ze to ustrojstwo ok 5kg wazy.. przy 3kg nie powinno byc problemu. Zreszta dokupi sie glowice 3d z szesciokatna plytka i bedzie wyjatkowo stabilnie :)


Co do spadku jasności z wyciągiem na dłuższych ogniskowych przy kadrze portretowym - możesz sie liczyć ze spadkiem jasności około pół przysłony. Rowniez nie jest zle - na zdjeciu od Czornyja ladne wykresy mozna zobaczyc, wiec nie bedzie problemu z manualna korekcja :)

FunBoy
10-12-2006, 17:53
chyba podoła, taka mamiya z pryzmatem i obiektywem to waga około 3 kg.
Wlasnie ciekawe liczby znalazlem... Waga RZta to wg. instrukcji (link: http://www.mamiya.com/assets/pdfs/6x7/RZ67_Pro_v4.PDF) to "2.4 kg with 110mm f/2.8 lens"... sporawo... podejzewam, ze tutaj nie wliczali pryzmatu do calosci, ktory z tego co czornyj pisal, jednak tez troche wazy... no i jesli sie nie myle, takie 110mm to tylko "standard", a portretowka pewnie bedzie ciezsza... Jak tak ciezkim zelastwem mozna z reki foty robic, szczegolnie, ze widzialem gripa do tego cacka?

Troche sie pojawilo ciekawych sredniakow na allegro:
rz67 pro - http://www.allegro.pl/show_item.php?item=148925570
645 afd - http://www.allegro.pl/show_item.php?item=148497132
rz67 pro II - http://www.allegro.pl/show_item.php?item=148791549

i najciekawszy link... z ebay'a...
645 afd II za (puki co) $1800... zobaczymy za ile finalnie pojdzie...
http://cgi.ebay.com/Mamiya-645-AFD-II-Outfit-80mm-lens-120-220-Back-237492_W0QQitemZ260059501117QQihZ016QQcategoryZ335 2QQrdZ1QQcmdZViewItem

Jak sie ma plastyka obrazu mamiya'nych szkiel portretowych z 645 lub 67 w porownaniu do takiego nikkora 85/1.4? I jakie sa to konkretne modele szkiel? Chcialbym sobie ceny zweryfikowac... gdyz jak zobaczylem ceny af'ow do mamci 645 to mi rece opadly... przykladowo takie cos... http://www.allegro.pl/item148206837_mamiya_645_af_uld_210_mm_f4_0_if_oka zja_.html

Jacek_Z
10-12-2006, 20:37
1. no i otrzymasz te około 3 kg. robię z ręki, nie używam gripa.
2. nie zweryfikujesz cen - bo kupno nowych jest bez sensu. A używki mają ceny od sasa do lasa. Jedni pamietają za ile kupili i sprzedają (a razej tylko wystawiają) wysoko. Inni sprzedają za okolice 1 tys zł. Co jest jak za darmo.
3. mamiya nie ma takich jasnych szkieł. natomiast średni format ma wiele mniejszą głębie ostrości niż mały obrazek a szczególnie APS-C.
4. te szkła do 6x7 trzeba dzielic przez 2, to będą wtedy ekwiwalenty małego obrazka. Czyli portretowy 180 mm (jak 90 mm małego obrazka) Ja mam 250/4 - to jest jak 125 mm.
5. te obiektywy do 645 sa wystawiane po raz n-ty. Za te cene beda wystawiane jeszcze wiele razy.

FunBoy
10-12-2006, 21:38
1. no i otrzymasz te około 3 kg. robię z ręki, nie używam gripa.Calkowicie z reki (jak sie trzyma taki korpus - od spodu?), czy moze uzywasz paska na szyje i wizjera kominowego?

3. mamiya nie ma takich jasnych szkieł. natomiast średni format ma wiele mniejszą głębie ostrości niż mały obrazek a szczególnie APS-C. Zdaje sobie sprawe, ze w srednim formacie nie ma tak jasnych szkiel... w szczegolnosci jesli GO jest krotsza... dlatego chcialbym zweryfikowac cene szkla, do ktorego moznaby w jakis sposob porownac najlepsza portretowke nikona... Co polecacie w tym temacie? Chodzi mi oba systemy - 645 i 67... Albo inaczej - czym sie kierowac przy wyborze szkla portretowego?

Ze strony producenta mozna zobaczyc, ze wybor jest spory:

645:
150mm f/2.8
150mm f/3.5
150mm f/3.5 with Leaf Shutter
200mm f/2.8 APO
210mm f/4
300mm f/5.6
300mm f/2.8 APO
500mm f/5.6
500mm f/4.5 APO

AF 150mm f/3.5
AF ULD 210mm f/4 IF
AF APO 300mm f/4.5 IF
67:
150mm f/3.5
180mm f/4.5
210mm f/4.5 APO
250mm f/4.5
250mm f/4.5 APO
350mm f/5.6 APO
500mm f/8
500mm f/6 APO
Dlatego pytanie - jak sie maja te szkla miedzy soba, i na ile moza je porownywac z plastyka 85/1.4... Czy moze po prostu - wszystkie utrzymuja podobna bardzo wysoka jakosc, natomiast wybor dyktowany jest w oparciu o ulubiona ogniskowej i ew. migawki centralnej (dla 645)?

Czy wszystkie szkla do 67 maja migawke centralna?

Jacek_Z
10-12-2006, 21:55
1. trzyma sie niewygodnie. Używam pryzmatu, nie kominka.

500mm do portretu nawet gdy sie dzieli na 2 to ekwiwalent 250 - to jest za duzo. w systemie 645 to dzieli się na mniej niż 2 - więc tym bardziej za długi.

w 6x7 za portretówke jest uważana 180 mm lub juz typowo specjalistycznie - szkło 180 mm softfocus.

wszystkie te stałki do 6x7 maja taką jakość, że to kwestia upodobania ogniskowej.

RB i RZ ma ten sam bagnet obiektywowy. Ale nie jest pełna kompatybilność szkieł - tylko częściowa i to w jedną stronę.

w każdym obiektywie do RB czy RZ jest migawka centralna.
Tylko, że w obiektywach do RB czas nastawia się na obiektywie, a nie na body.
W obiektywach do RZ czas ustawia się na body. Przez to jest mozliwośc automatyki gdy body RZ jest z pryzmatem AE.
Obiektywu od RB można używac na RZ - ale nie będzie wtedy automatyki (brak styków w obiektywie).
Obiektywów od RZ nie da się stosować w RB.
By była automatyka to musi być body RZ i obiektywy do RZ (czyli sekor Z)

FunBoy
15-12-2006, 15:37
Powstalo nowe fajne miejsce w sieci poswiecone sredniakom:
http://www.sredniformat.pl/forum/

Maciej
21-04-2007, 21:55
A co sądzicie o Pentaxie 645n? I za ile taki można dostać?

Musashi_Miyamoto
22-04-2007, 00:09
więc się wtrącę na koniec i może dowiem się coś więcej:) ze względu, że zainwestowałem w optykę chciałem kupić puszkę tylko do slajdów, lecz po namyśle zacząłem poszukiwać tylko do slajdów również czegoś 6x6, myślałem o Mamiya RB 67 SD, ale kumpel załatwil mi Mamiya C330 f, ciut od tej pory się dowiedzialem o tym aparacie, ponoć rewelacja optyczna a z obiektywem 55mm ma prawie macro 1:1 dokladnie nie wiem, optyka jaka jest do tego aparatu to 55mm, 65mm, 80mm, 105mm, 135mm, 180mm i 250mm. uważam, że to dobra alternatywa jeśli chodzi o robienie slajdów, zależy pewnie kto do czego potrzebuje;) a może dowiem się tu czegoś więcej o tym sprzęcie, ja posiadam go z 55, 80 i 180:) Pozdrawiam Jaca

Maciej
22-04-2007, 20:14
Albo co powiecie o Pentaxie 67, który wielkością przypomina 645n, a ma format 6x7?

Jacek_Z
22-04-2007, 20:31
powiem tak - wszystkie pentaxy, mamiye, hasellblady, broniki, fuji są dobre. Format 6x4,5 czy 6x6 czy 6x7 (6x8 ) - mniejsza o to. Najłatwiejsze w używaniu będa lustrzanki jednoobiektywowe. Celownikowe albo dwuobiektywowe maja swoje minusy - choć zapewne wiele osób darzy je sentymentem.
Odpuść kieva i pentacona.

Maciej
22-04-2007, 20:54
Ładnie wygląda i jest dość tania Bronica ETRsi np. ta http://www.allegro.pl/item187978775_bronica_etrsi_2_obiektywy_idealna_.h tml

lub

Mamiya 645, albo Pentax 645n

Ale przyznam, że bardziej mnie kusi format 6x7. A w tym względzie znalazłem tylko jeden model przypominający poręcznością np. Pentaxa 654n. Jest to Pentax 67 : http://www.pentaximaging.com/products/product_details/product--67II/reqID--6002/subsection--medium

Co na to powiesz?

Jacek_Z
22-04-2007, 21:03
fantastyczny sprzęt. Nie przeszkadza brak wymiennych kaset. To tylko 10 zdjęć.
On nie jest jak 645. Przypomina gabarytami Pentacona. Jest lżejszy niż mamiya RZ czy RB - jeśli chcesz koniecznie 6x7. Tylko cieńko z dostępnością. Podobnie jak Broniki GS1.
największa i najtańsza oferta jest w mamiyach. Potem długo, długo nic, a dalej wybór masz pewien w .... hassellbladach. Niestety albo w bardzo starych (obiektywy z kiepskimi powłokami) albo drogich.

Maciej
22-04-2007, 21:10
Bardzo kusi mnie format 6x7. Tyle, że Mamiya RZ albo RB to bardziej do studia. A ja bym chciał tak 80%, różne różności, jakieś sesje plenerowe, a tylko może 20% studio, jeśli bym jakieś sobie zorganizował. I tylko gabaryty tego Pentaxa 67 wyglądają w tym formacie dość przyzwoicie...

A jeśli już format 6x7 by odpadł, to na pewno byłby to jakiś 6x4,5. I pewnie albo Mamiya, Bronica albo Pentax 645n. Ale który?...

Michu
22-04-2007, 21:45
Stawiałbym na Pentaksa. Zapewne już niedługo (w końcu...) ukaże się 645D, podobno w bardzo przystępnej cenie (na forum Pentaksa mówi się o cenie porównywalnej do Canonowskiego DSa). I jeśli nie natychmiast, to zapewne po pewnym czasie będzie można go dostać za rozsądniejszą cenę. A szkła już będziesz miał...

Maciej
22-04-2007, 21:51
Nie wybiegajmy tak w przyszłość. :D Na razie chciałbym aparat z jednym lub maksimum dwoma obiektywami. A stać mnie już potem nie będzie na przystawkę nawet gdyby kosztowała 5000 zł. Kusi mnie format 6x7 i ten Pentax 67. Ale jak będzie on niedobry i z pewnością nie dostępny. To zainteresuje się 6x4.5. Ale już wtedy nie wiem czy Pentax, czy Mamiya...

Jacek_Z
22-04-2007, 22:11
pentax 67 i optyka do niego jest świetna.
ja bym ci radził tym razem zupełnie inaczej niż w małym obrazku.
Ten sprzęt się nie sprzedaje zupełnie. Na allegro sa albo w cenach bardzo niskich, albo w cenach takich (najczęsciej opcja kup teraz) że to sie nie sprzedaje.
O dziwo napiszę - nie wybieraj systemu!!! kup to, co ktoś wkurzony będzie chciał wreszcie za jakąkolwiek cenę sprzedać.
Widziałem całkiem fajne zestawy za 2-3 tysiące, a za 4 to już ho, ho.
Powiedz sobie kupię Pentaksa 6x7 lub Bronike GS1, lub Mamiye 645 lub Pentaxa 645 i zobacz co jest w dobrych cenach. W ciągu 2 miesięcy na coś trafisz.
Gorzej z rozwojem systemu. Szkieł do pentaxa lub broniki jest na lekarstwo i jak będa - to nie te ogniskowe co chcesz, a jak się trafi - to ktoś będzie chciał za dużą kasę. A u mamiyi - łatwiej dostaniesz co chcesz i tanio.

Maciej
22-04-2007, 22:32
pentax 67 i optyka do niego jest świetna.
ja bym ci radził tym razem zupełnie inaczej niż w małym obrazku.
Ten sprzęt się nie sprzedaje zupełnie. Na allegro sa albo w cenach bardzo niskich, albo w cenach takich (najczęsciej opcja kup teraz) że to sie nie sprzedaje.
O dziwo napiszę - nie wybieraj systemu!!! kup to, co ktoś wkurzony będzie chciał wreszcie za jakąkolwiek cenę sprzedać.
Widziałem całkiem fajne zestawy za 2-3 tysiące, a za 4 to już ho, ho.
Powiedz sobie kupię Pentaksa 6x7 lub Bronike GS1, lub Mamiye 645 lub Pentaxa 645 i zobacz co jest w dobrych cenach. W ciągu 2 miesięcy na coś trafisz.
Gorzej z rozwojem systemu. Szkieł do pentaxa lub broniki jest na lekarstwo i jak będą - to nie te ogniskowe co chcesz, a jak się trafi - to ktoś będzie chciał za dużą kasę. A u mamiyi - łatwiej dostaniesz co chcesz i tanio.
I tak mam zamiar jak już coś, wydać ok. 3000 zł.

To na korzyć Pentaxa 67 jest jego format i kształt, ale pewnie z jego dostępnością gorzej. Tak samo z Bronicą GS1, choć ona już ma inny kształt i pewnie gorzej nadający się w plener. Na niekorzyść obu, tak jak napisałeś, to niedostępność szkieł. Przyznam, że bardziej wolałbym 6x7, zawsze to po pierwsze większy format, a po drugie łatwiej kadrować na papierze.

A z 6x4.5... To Pentax 645n wygląda przepięknie (czyt. jak małoobrazkowy) jak na aparat średnioformatowy. Na jego korzyć wpływa wygląd i to, że chyba jest nowszy od mamiyi 645 i ma lepszy AF. A na niekorzyść to dostępność body i szkieł.
Mamiya 645, nie jest już tak ładna jak 645n Pentaxa, ale też jak najbardziej nadaje się w plener. Na korzyść wpływa to, że to u nas bardzo popularny system.
Ech, i nie wiem... Jak sądzisz Jacku?

Edit: Wcześniej patrzałem Mamiyę 645 Pro TTL i dlatego mi się nie podobała. Teraz patrzałem AFD i jest ekstra. Ale ktoś tu napisał, że AF w niej jest do bani, a najlepszy jest w Pentaxie 645n.

FunBoy
22-04-2007, 22:42
Jesli chodzi o pentaxa to glownie trzeba szukac na zachodnich ebay'ach, przykladowo na angielskim takie cos znalazlem (akurat aukcja niemiecka ;)) - wyglada na malo uzywany:
http://cgi.ebay.co.uk/Pentax-6x7-2-4-105mm-2-4-105mm_W0QQitemZ280106534948QQihZ018QQcategoryZ9378 0QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
Nie rozumiem tylko dlaczego kupujac z kraju nalezacego do EU nalezy doliczyc 19%Vatu (jak jest napisane w opisie aukcji)... wydawalo mi sie zawsze, ze to wlasnie na odwrot funkcjonuje.

Maciej
22-04-2007, 22:48
Tylko, że to inny Pentax, niż ten o którym ja mówię.

Jacek_Z
22-04-2007, 23:34
nie Macieju to "ten sam" Pentax. Po prostu na stronie www jest oczywiście ostatnia produkcyjna wersja. Szkła sa te same.
podobnie jest z Pentaxem 645 czy Mamiją - ostatnia Mamija to nowoczesna AF-D II, a modele sprzed wielu lat nie mają ani AF, ani nie sa przystosowane do cyfrowej ścianki ZD, a najstarsze nie mają wymiennych kaset z filmem.
Inny przykład - mamiya RB ma wiele mutacji, RZ ma ich chyba trzy (RZ, RZ Pro II, RZ Pro II D). Pentax 645 to tez nie jest jeden apart. On był modyfikowany. Nazwa zostaje, dodają czasami jakąś literkę.
Mamij 6x4,5 jest tak wiele rodzai, że wszystkich nie znam.
Taniej dostaniesz oczywiście te wcześniejsze modele. Ale nie następowała zmiana w systemach szkieł do nich - zachowywano bagnet.
Nie sądzę, by ktoś sprzedawał tanio "ostatnio" wypuszczone modele. Rozglądaj się po kilkunastoletnich body (jak nie starszych)

FunBoy
22-04-2007, 23:50
Fakt - podales linka z ostatnia wersja produkcyjna. Podejzewam jednak, ze moze byc problem ze znalezieniem 67II w cenie do 3kPLN z podstawowym szklem. Musisz sobie odpowiedziec, czy wykorzystasz cechy nowszego modelu, czy jednak kupic poprzednika, ktory bedzie sporo tanszy. Tutaj masz fajna tabelke z porownaniem wszystkich pentaxow 67:
http://www.photoethnography.com/ClassicCameras/index-frameset.html?AsahiPentax67.html~mainFrame (http://www.photoethnography.com/ClassicCameras/index-frameset.html?AsahiPentax67.html%7EmainFrame)
Na koncu jest rowniez sporo linkow do innych zrodel.

Maciej
22-04-2007, 23:57
http://forum.nikon.org.pl/showpost.php?p=168488&postcount=50 On jakoś dementuje, niedostępność szkieł w Pentaxie itp.

Najnowsza Mamiya 645 to model AFD II, a np. na ebay są tanio dość AFD, a u nas pojawiają się AF (trochę starsze od AFD).


FunBoy (http://forum.nikon.org.pl/member.php?u=1866), link się nie wyświetla.
I jak bym brał to te 6x7 to właśnie Pentax 67II, a nie 67. Ale jak na razie szala się przekierowuje w stronę 6x4.5... I to na razie Pentaxa 645n...

Kolekcjoner
23-04-2007, 00:04
Mnie ta kwestia też dość mocno interesuje tylko, że ja myślę o cyfrze. Najchętniej bym łyknął Mamyię ZD ale póki co to cena odstrasza. Po za tym mam lekkie obawy co do dalszych losów tej firmy. W sumie mi się nie spieszy, bo kwestię średniego formatu traktuję wyłącznie hobbystycznie mając na myśli wyłączne zastosowanie - krajobraz.

FunBoy
23-04-2007, 00:11
Rzeczywiscie - jak uruchomilem link, to zmienil sie adres... - tutaj jest dzialajacy: http://www.photoethnography.com/ClassicCameras/AsahiPentax67.html

Macieju - jesli chcesz wiecej poczytac o Pentaxie, to odwiedz forum chlopakow - http://www.pentax.org.pl/ - m.in. Sylwiusz, ktorego wypowiedz podlinkowales, pochodzi z tego miejsca ;) Widzialem tam nawet dluzszy watek o roznicach pomiedzy 67 a 645

Jacek_Z
23-04-2007, 00:30
dementować niedostepność szkieł to on sobie może - tylko niech napisze gdzie sa dostepne? na ebayu?
na allegro jest dokładnie tylko jeden i to antyk: http://www.allegro.pl/item186624994_takumar_67_obiektyw_150_2_8_do_penta x_6x7_w_wa.html
to jest wybór?

pentax 67II o którym piszesz: http://www.allegro.pl/item186685282_pentax_67ii_smc_pentax_105mm_1_2_4.h tml
jest w dobrej cenie

Po co ci AF w średnim formacie??? używałeś kiedyś nikona F501? to był chyba pierwszy model z AF. Chodził z 5x! wolniej niz teraz najtańsze body nikona z obiektywem - śrubokrętem i to ciemnym. A taka szybkość systemu AF jest własnie porównywalna do mamiji 6x4,5 AF.

jaką przewagę ma pentax 67II w stosunku do poprzednika (poza designem)? I do czego ci to potrzebne:-D

zaleta średnigo formatu to większa klatka (to dają wszystkie - z definicji). Pracuje się w nich na manualu jesli chodzi o AF i nie używa automatyki (te dają nowsze modele). Pomiar światła też mozna przenieść korzystając ze światłomierza zewnetrznego (albo body nikona).
Tych aparatów nie stosuje się w reporterce. Większość funkcji z małego obrazka jest po to by zrobić szybciej zdjęcie. W średnim formacie na odwrót, chodzi o to, by zdjęcia robić jak najwolniej :-D :-D :-D bo jest tylko 8 - 16 zdjęć na rolce, robi się je z namaszczeniem, bo filmy (i obróbka) kosztują - i będą coraz więcej kosztowały.

Maciej
23-04-2007, 00:54
A takim Pentaxem 67II da się robić zdjęcia z ręki czy trzeba porządnego statywu? Bo z M645 i P645 pewnie się da.

Jacek_Z
23-04-2007, 10:12
wszystkim się da robić z ręki - no może poza wielkim formatem - bo z Sinarem w dłoni to nikogo nie widziałem :-D
jest ciężki - to nie mały obrazek, a ty miałeś nawet obawy przy Nikonie F5. Każdy średni format jest od takiego nikona cięższy i mniej poręczny.

Maciej
23-04-2007, 11:26
wszystkim się da robić z ręki - no może poza wielkim formatem - bo z Sinarem w dłoni to nikogo nie widziałem :-D
jest ciężki - to nie mały obrazek, a ty miałeś nawet obawy przy Nikonie F5. Każdy średni format jest od takiego nikona cięższy i mniej poręczny.
No, ale już nie mam wątpliwości co do F5. A ten Pentax 645nII waży tyle samo. Pentax 67II waży ok. 1600 g, więc nie wiem czy m,ógłbym robić zdjęcia z ręki bez problemu, czy cały czas musiałbym mieć statyw.

Czornyj
23-04-2007, 11:33
No, ale już nie mam wątpliwości co do F5. A ten Pentax 645nII waży tyle samo. Pentax 67II waży ok. 1600 g, więc nie wiem czy m,ógłbym robić zdjęcia z ręki bez problemu, czy cały czas musiałbym mieć statyw.

Oj, to chyba proste - jak masz światło, to możesz robić bez statywu - nawet wielkim formatem. Po prostu ilość światła potrzebna do wykonania nieporuszonego zdjęcia w przypadku średniego formatu jest większa. Obiektywy mają dłuższe ogniskowe i często są ciemniejsze, lustro w 6x7 powoduje małe trzęsienie ziemi, a cały zestaw jest ciężki, cholernie nieporęczny i trudno się go trzyma.

Maćku - średni format niczego (poza wykonywaniem naprawdę dużych powiększeń) nie ułatwia. Współczesna lustrzanka małoobrazkowa jest 100x szybsza i wygodniejsza w użyciu, często umożliwia większą swobodę twórczą, bo nie trzeba pamiętać o pierdołach technicznych, tylko można się skupić na samym fotografowaniu. Średni format sam za ciebie wszystkiego nie poustawia. Często wogóle nie ma nawet światłomierza - w modularnych systemach jest to jedynie opcja. W dalmierzowych Mamiyach masz TYLKO spota. Wszystko jest wolne, manualne, ciężkie, ciemne, proste. Pewnych rzeczy po prostu nie da się tym wogóle zrobić. To jest sprzęt mało uniwersalny, do specyficznych i bardzo skonkretyzowanych zastosowań.

Maciej
23-04-2007, 11:41
Oj, to chyba proste - jak masz światło, to możesz robić bez statywu - nawet wielkim formatem. Po prostu ilość światła potrzebna do wykonania nieporuszonego zdjęcia w przypadku średniego formatu jest większa. Obiektywy mają dłuższe ogniskowe i często są ciemniejsze, lustro w 6x7 powoduje małe trzęsienie ziemi, a cały zestaw jest ciężki, cholernie nieporęczny i trudno się go trzyma.
A jak się ma ten Pentax 645nII?

Jacek_Z
23-04-2007, 11:50
645 jest lżejszy więc ... jest lżejszy 8)
Zapytaj o coś innego niż jakie będą TWOJE subiektywne odczucia z posługiwaniem się takim sprzętem.
Każdy ma swoje wady i zalety - a każdy z uzytkowników ma inne preferencje.
na podlinkowanym forum pentaxa jest mało info, a co dopiero my mamy wiedzieć.

Czornyj
23-04-2007, 12:01
A jak się ma ten Pentax 645nII?

645 też ma trzy razy większe lustro i półtora raza dłuższe ogniskowe, a obiektywy jasnością nie grzeszą. Siłą rzeczy częściej potrzebny jest statyw.

Tak naprawdę średni format powinno się kupić wtedy, kiedy wady małego obrazka wq.... nas tak, że będziemy skłonni pogodzić się z wadami średnioformatowca.

Maciej
23-04-2007, 15:00
To chyba wypada zostać przy małym obrazku...

Musashi_Miyamoto
23-04-2007, 17:40
6x4,5 , 6x6 i 6x7 Mamiya ma kasety na każdy z tych formatów i kiedy moja C330, nie będzie już spelniać mych oczekiwań kupię RB lub RZ, z wielu względów choćby i takiego, że są do nich cyfrowe sciany, które dziś kosztują tyle ze tylko pomarzyć mogę, lecz za parę lat będzie pewnie dużo tańsza ;)

anwas
23-04-2007, 17:46
645 też ma trzy razy większe lustro i półtora raza dłuższe ogniskowe, a obiektywy jasnością nie grzeszą. Siłą rzeczy częściej potrzebny jest statyw.

Tak naprawdę średni format powinno się kupić wtedy, kiedy wady małego obrazka wq.... nas tak, że będziemy skłonni pogodzić się z wadami średnioformatowca.

Czornyj Ty jako Omnibus wytłumacz mi jedną rzecz.Załózmy fotografuję górę na tle nieba.Z formatem 6X9 potrzebuję obiektywu 90mm przy formacie 35mm 50mm w Nikonie D200 przy APS-c 35mm a w takim Olympusie 4/3 25mm.Jeśli wszystkie te zdjęcia będę ogladał tylko na monitorze to czy nie zobaczę różnicy pomiędzy 6X9 a Olympusem 4/3, bo ja jak ogladam skany to wydaje mi się że te z dużych matryc/klisz/ są przyjemniejsze/oczywiście nie podejmujmy sprzwy obiektywów...zakładamy że mają identyczne światło i jakość w każdym przypadku/

Noirdin
23-04-2007, 19:42
średni format to klasa dla siebie.
Tak jak w małym obrazku lub cyfrze standart jest jeden (no 2 - slr i dalmierzowe lub malpki - ale aparaty nie roznia sie zbytnio pod wzgledem konstrukcji), tak w srednim formacie poza proporcjami klatki mamy pelen wybór: slr, tlr, dalmierzowce, na ławie optycznej... kazdy znajdzie cos optymalnego dla siebie. O ile szuka czegos wiecej niz robienia zdjeć. Dla mnie sredni format to inna kultura pracy, ale to zalezy od charakteru zdjec jakie robimy i do niego dobieramy sprzet.

Maciej
23-04-2007, 20:49
To chyba na razie zainwestuję dalej w mały obrazek. Kupię F100 i manualne szkła.

Maciej
25-04-2007, 22:58
http://www.allegro.pl/item187421646_bronica_etrs_zestaw_format_6x4_5cm.h tml ile może ważyć taka Bronica z uchwytem?

http://www.allegro.pl/item187701021_bronica_etrsi_2_obiektywy_idealna_.h tml - czy tu jak są obiektywy 70mm i 50mm to np. te 70mm nie będzie dobre do portretu?

I jak jest z czasami naświetlania w takich średnioformatowcach? Średni obrazek potrzebuje więcej czasu naświetlania niż mały? I ile to będzie więcej?

Jacek_Z
25-04-2007, 23:06
czas i przysłona sa takie same, obojetnie jakiego formatu używasz. Średni format nie potrzebuje więcej naswietlania.
te 70 mm to obiektyw standartowy, 50 mm to lekki szeroki kąt. Portretowego w tym zestawie brak.

jak dla cropa DX standart to 30-35 mm, tak dla średniego formatu standart to ogniskowe większe niż małoobrazkowe 50 mm. Dla 6x4,5 to będzie około 70-75 mm. Dla 6x6 to około 80 mm. Dla 6x7 to 90 mm - ale do RZ jako standart dodają 110 mm.
portretówki to 120 do 180 mm.

Maciej
25-04-2007, 23:19
A, ile może ważyć taka Bronica?

I czy format 6x4,5 cm, to naprawdę tyle, czy jakaś inna liczba? (wydaje się idiotyczne pytanie, ale widziałem gdzieś, że w mm to trochę inaczej)
W takim razie w aparatach 6x4,5 standardowo klatka jest w pionie, prawda?

Jacek_Z
25-04-2007, 23:30
nie, klatka jest w poziome, jak w małym obrazku.
Film ma 60 mm szerokości, ale oczywiście ramka formatowa jest mniejsza. Tak dokładniej jest to 55 mm na 42 mm To może się minimalnie różnić u różnych producentów.
Waga - 1280 gram http://www.milso.com.pl/gate/wb31709/product/i_bronica.htm#ETR%20Si

Sylwiusz
25-04-2007, 23:36
A jak się ma ten Pentax 645nII?
Jak pisalem w podanym wyzej przez FunBoya linku, lustro w 645n i nII jest cudownie wytlumione, drgania sa bardzo male. Na tyle male, ze wstepne podnoszenie lustra wprowadzone w 645nII jest wrecz zbedne:
http://www.luminous-landscape.com/reviews/cameras/645-mlu.shtml
645n i nII to cudowne srednie formaty do pracy w terenie - latwe we wspolpracy jak normalna lustrzanka 35 mm, nie sa wieksze niz profesjonalne korpusy 35 mm a rezultaty o powierzchni 2.7x wiekszej ;-) Juz nie pamietam jak sie nazywal znany fotograf, ktory na stronie jakiegos sklepu pisal swoje felietony o sprzecie - w kazdym razie bez problemu robil zdjecia z 645nII na Antarktydzie, gdzie przy -50 C silniki USM w L-kach od jego Canona 1Ds odmawialy posluszenstwa, dla nie lepszej rekomendacji nie trzeba :mrgreen: Szkla do tego systemu sa wysokiej klasy, najslabsze sa 45/2.8 i 75/2.8, juz lepsze od nich sa... zoomy np AF 45-85/4.5 :-) I bardzo milym akcentem jest naswietlanie na marginesie filmu ogniskowej, rodzaju pomiaru, czasu i przeslony.

Maciej
25-04-2007, 23:44
nie, klatka jest w poziome, jak w małym obrazku.
Film ma 60 mm szerokości, ale oczywiście ramka formatowa jest mniejsza. Tak dokładniej jest to 55 mm na 42 mm To może się minimalnie różnić u różnych producentów.
Waga - 1280 gram http://www.milso.com.pl/gate/wb31709/product/i_bronica.htm#ETR%20Si

Łee, ja myślałem, że format 6x4,5 cm to rzeczywiście 60mmx45mm, a tu inaczej. Format 6x4,5 jest 2,7 razy większy niż mały obrazek, a 6x7 4,4 razy większy. Więc pewnie np. ten GS-1 jest gorszy w użytkowaniu plenerowym, bo ma większe lustro i większe wstrząsy, żeby używać bez statywu, prawda?

Maciej
25-04-2007, 23:46
Jak pisalem w podanym wyzej przez FunBoya linku, lustro w 645n i nII jest cudownie wytlumione, drgania sa bardzo male. Na tyle male, ze wstepne podnoszenie lustra wprowadzone w 645nII jest wrecz zbedne:
http://www.luminous-landscape.com/reviews/cameras/645-mlu.shtml
645n i nII to cudowne srednie formaty do pracy w terenie - latwe we wspolpracy jak normalna lustrzanka 35 mm, nie sa wieksze niz profesjonalne korpusy 35 mm a rezultaty o powierzchni 2.7x wiekszej ;-) Juz nie pamietam jak sie nazywal znany fotograf, ktory na stronie jakiegos sklepu pisal swoje felietony o sprzecie - w kazdym razie bez problemu robil zdjecia z 645nII na Antarktydzie, gdzie przy -50 C silniki USM w L-kach od jego Canona 1Ds odmawialy posluszenstwa, dla nie lepszej rekomendacji nie trzeba :mrgreen: Szkla do tego systemu sa wysokiej klasy, najslabsze sa 45/2.8 i 75/2.8, juz lepsze od nich sa... zoomy np AF 45-85/4.5 :-) I bardzo milym akcentem jest naswietlanie na marginesie filmu ogniskowej, rodzaju pomiaru, czasu i przeslony.
A AF jaki jest? Możesz go prównać do jakiegoś AF z któryś korpusów Nikona?
Jak jest z lampami do niego?
I jak z dostępnością obiektywów? I jak z cenami?
Jak z robieniem zdjęć z ręki?

Sylwiusz
26-04-2007, 09:31
A AF jaki jest? Możesz go prównać do jakiegoś AF z któryś korpusów Nikona?
No F100 toto nie jest ;-) Ale smiga calkiem milo, mysle, ze cos blizej poprzedniej generacji lustrzanek analogowych Nikona, moze jakies F70 albo F90, trudno precyzyjnie okreslic, ale na pewno lepiej niz pierwsza generacja AF jak F801 itp. ;-)


Jak jest z lampami do niego?
Wszystkie lampy z dedykowanym TTL do Pentaxa pasuja, czyli poza firmowymi, takze wiele Metzy i Sigmy i wiele innych, oczywiscie jesli w lampie sa takie rzeczy jak wspomaganie AF, czy synchro na 2 lamelke tez wowczas dzialaja :-)


I jak z dostępnością obiektywów? I jak z cenami?
U nas jest marnie. Na niemieckim eBayu dostepnosc jest dobra, ceny umiarkowane i bez problemu trafiaja sie rowniez rzadsze szkla jak 120/4 macro czy 300/4...


Jak z robieniem zdjęć z ręki?
Bez problemu. Dzieki wytlumieniu lustra z reki przy calkiem dlugich czasach daje rade a w srednim formacie, pomijajac wstrzas od wlasnie lustra, zasada jest taka, ze czas powinien byc co najmniej tak krotki jak 1/(kat widzenia naszej ogniskowej na obrazku 35 mm) i to sie sprawdza w tym Pentaxie.

Maciej
26-04-2007, 09:38
A w wizjerze widać 100% kadru?
(http://cgi.ebay.pl/PENTAX-645NII-medium-format-film-camera-w-3-lens-kit_W0QQitemZ250108294441QQihZ015QQcategoryZ3353QQ rdZ1QQcmdZViewItem#ShippingPayment)

Sylwiusz
26-04-2007, 10:23
Nie pamietam, poszukaj sam na np. www.pentax.co.jp

Maciej
29-04-2007, 14:14
http://cgi.ebay.pl/PENTAX-645NII-medium-format-film-camera-w-3-lens-kit_W0QQitemZ250108294441QQihZ015QQcategoryZ3353QQ rdZ1QQcmdZViewItem#ShippingPayment
A te obiektywy tu, są dobre?

nin
02-05-2007, 10:29
6x4,5 , 6x6 i 6x7 Mamiya ma kasety na każdy z tych formatów i kiedy moja C330, nie będzie już spelniać mych oczekiwań kupię RB lub RZ, z wielu względów choćby i takiego, że są do nich cyfrowe sciany, które dziś kosztują tyle ze tylko pomarzyć mogę, lecz za parę lat będzie pewnie dużo tańsza ;)

naprawde jest do tego 6x6 ? bo nigdy nie widzialem

Czornyj
02-05-2007, 10:38
naprawde jest do tego 6x6 ? bo nigdy nie widzialem

Nie ma. 6x4,5, 6x7, 6x8, Polaroid, Quadra (7,2x7,2) - ale z ciętego 4x5". Kwadratowe Mamiye to TLR C330 i dalmierzowe 6. Nb Dalmierzowe 6 ma optykę lepszą niż Hasselblad.

nin
02-05-2007, 10:41
dobra to pytanie za 100 punktow - ktore obsluguja ?

edit: tos mine ubiegl :P

Maciej
02-05-2007, 12:00
To wypiszcie jeszcze inne aparaty 6x6. Nie tylko Mamiye. :twisted:

Jacek_Z
02-05-2007, 12:23
hasele - klasyka gatunku
Bronica SQ - kilka wersji
Rolleiflexy - lustrzanki dwuobiektywowe oraz 6006 i 6008
Yashica - dwuobiektywowa lustrzanka (kłopot z innymi obiektywami, choć są nasadkowe to ciężko je dostać) (zdaje się że model miał nazwę 124 G mat)
mamiya 7 - celownikowa
nie polecane: Pentacon, Kiev, Start, Ami, Lubitiel

Maciej
02-05-2007, 12:27
Mówiłem też mu o Bronice SQ-B lub SQ-Ai. Obydwie 6x6. Albo lepiej GS-1. :twisted: Będzie miał 6x6, 6x7 i 6x4,5!

Jacek_Z
02-05-2007, 12:48
Albo Fuji GX680 - 6x8 cm. Tylko ten aparat to już taki bardziej na statyw jest, bo z 6x4,5 to jeszcze można w ręce polatać.
Kolega miał jeszcze Linhofa 6x9 - poezja. Miechowiec, obiektywy Rodenstocka i inne, z pokłonami itp. Obsługa niezbyt szybka (jak za czasów Ala Capone robiono zdjęcia reporterskie??? - bez canona mark III? czy nikona D2H?)
Fajna jest jeszcze mamiya 6x9 - celownikowa (lub w miejsce kasety wkłada się matówkę, ale w plenerze niewiele na niej widać). Za niewielkie pieniądze był duży zestaw na allegro. Borys Czonkow fotografował nawet na niej modelki, choć to nie aparat do tego stworzony.

Maciej
02-05-2007, 12:53
Z taką Bronicą SQ-B i SQ-Ai też można jeszcze w ręce polatać. Są dość lekkie, tani i 6x6. Więc to chyba byłaby alternatywa.

Jacek_Z
02-05-2007, 13:16
linhof i mamiya 6x9 też są lekkie. Nie mają pryzmatów, luster.

Maciej
02-05-2007, 13:18
linhof i mamiya 6x9 też są lekkie. Nie mają pryzmatów, luster.
Ale sam pisałeś, że jedyną zaletą dalmierzowców jest ich waga i nic więcej. ;)

Czornyj
02-05-2007, 13:21
Ale sam pisałeś, że jedyną zaletą dalmierzowców jest ich waga i nic więcej. ;)

Zaletą dalmierzowców jest to, że nie mają komory lustra co pozwala konstruować obiektywy o bardziej symetrycznych formułach optycznych. W przypadku optyki szerokokątnej lustrzanki nie mają z nimi najmniejszych szans. Do tego obiektywy są mniejsze, a ponieważ lustro nie kłapie, można z ręki utrzymać dłuższe czasy.

Jacek_Z
02-05-2007, 13:38
aaaa zaraz Maciej zapyta jakie czasy się da utrzymać. Jak ma kto stalowe łapy to uzyska o 1 czas lepiej niz wynikające z zasady odwrotności ogniskowej. Taki to zysk. A między dwoma lustrzankami to zysk jeszcze mniejszy.
dalmierzowce są trudniejsze (brdziej pracochłonne) w obsłudze. Nie mają pomiarów światła TTL i do nastwienia ostrości trzeba się przyłozyć. Wymaga to więcej starannośći. Więcej niż w analogowym małym obrazku (o cyfrze nie wspominając w ogóle)

Maciej
02-05-2007, 13:39
aaaa zaraz Maciej zapyta jakie czasy się da utrzymać. Jak ma kto stalowe łapy to uzyska o 1 czas lepiej niz wynikające z zasady odwrotności ogniskowej. Taki to zysk. A między dwoma lustrzankami to zysk jeszcze mniejszy.
dalmierzowce są trudniejsze (brdziej pracochłonne) w obsłudze. Nie mają pomiarów światła TTL i do nastwienia ostrości trzeba się przyłozyć. Wymaga to więcej starannośći. Więcej niż w analogowym małym obrazku (o cyfrze nie wspominając w ogóle)
Wcale nie miałem zamiaru zapytać. Nie interesują mnie dalmierze (może kiedyś). Zresztą, już mi pisałeś o dalmierzach na PM.

wkrass
02-05-2007, 14:00
kupie kieva 88Domyslam sie, ze wiesz o dwoch roznych mocowaniach szkiel w tym modelu.
Domyslam sie, ze wiesz o kasetach starego i nowego typu.
Zycze ci, bys dostal dobry egzemplarz.

nin
02-05-2007, 14:59
czyli idzie dostac dobry egzemplarz :D

wkrass
02-05-2007, 15:06
kupie kieva 88
A pomyslec, ze wcale nie tak dawno pytales co to jest film 120.

Maciej
02-05-2007, 20:27
A jak się ma Mamiya AFD?

xmaniekx
02-05-2007, 20:39
Mam pytanie do was :)

Kolega wlasnie kompletuje swoja ciemnie zeby wywolywac zdjecia ze swojego Zenita.. Czy bedzie mogl pozniej w tej ciemni wywolywac zdjecia ze średnioformatowego aparatu ? Ewentualnie co bedzie musial zakupic


Pozdrawiam

Photosubstance
02-05-2007, 20:45
polecam, nie polecam, akurat mam Mamiye M645 z czterema obietywami sekor - 45, 80, 150, 210 . Pryzmat , naciaga równo, odczsu do czasu używana i sprawna. ogłoszenie z chęcią sprzedaży było na forum . mogę podać cenę do negocjacji 2800zł. cena nie do negocjacji 2500 komplet. Albo zostawię córce i za 10 lat będzie brylować analogiem w średnim formacie :) FM2 zostawiam sobie:)

Maciej
02-05-2007, 20:49
polecam, nie polecam, akurat mam Mamiye M645 z czterema obietywami sekor - 45, 80, 150, 210 . Pryzmat , naciaga równo, odczsu do czasu używana i sprawna. ogłoszenie z chęcią sprzedaży było na forum . mogę podać cenę do negocjacji 2800zł. cena nie do negocjacji 2500 komplet. Albo zostawię córce i za 10 lat będzie brylować analogiem w średnim formacie :) FM2 zostawiam sobie:)
Masz Mamiye M645 czy M645 1000s czy M645 super czy M645 Pro? I masz może jakąś tabelkę z jej parametrami?
Ale i tak to ten jeden z najstarszych modeli...

Maciej
02-05-2007, 20:51
Mam pytanie do was :)

Kolega wlasnie kompletuje swoja ciemnie zeby wywolywac zdjecia ze swojego Zenita.. Czy bedzie mogl pozniej w tej ciemni wywolywac zdjecia ze średnioformatowego aparatu ? Ewentualnie co bedzie musial zakupic


Pozdrawiam
Będzie. Wywoła w koreksie na szerszej szpuli. Potem musi mieć powiększalnik, który obsługuje formaty średnioformatowe np. magnifax obsługuje do 6x9. I musi też mieć obiektyw z większą ogniskową niż do małego obrazka.

Photosubstance
02-05-2007, 21:01
Masz Mamiye M645 czy M645 1000s czy M645 super czy M645 Pro? I masz może jakąś tabelkę z jej parametrami?
Ale i tak to ten jeden z najstarszych modeli...
Jak bym miał 1000s lub Pro to bym napisał :) ktoś zadał mi podobne pytanie a na odpowiedź usłuszałem ; szkoda że nie.....taka i taka:) moge przebić numery :) ale dalej to bedzie M645.
O jakie parametry ci chodzi? czasy migawki ? max 1/500 i w dół. pryzmat TTL. więcej mogę napisać jutro:)

Maciej
02-05-2007, 21:43
O jakie parametry ci chodzi? czasy migawki ? max 1/500 i w dół. pryzmat TTL. więcej mogę napisać jutro:)
Synchro, waga itp.

xmaniekx
02-05-2007, 21:46
Mam nastepne pytanie od kolegi : >
polećcie mu jakiegos 645 do 1000zł :)

Maciej
02-05-2007, 22:16
Mam nastepne pytanie od kolegi : >
polećcie mu jakiegos 645 do 1000zł :)
Nie bardzo te 1000 zł mu starczy. Sam mam zamiar kupić coś 645. I na razie szala się przechyla na stronę Pentaxa 645nII. Ostatnio była okazja i poszedł na ebayu z trzema obiektywami za 3500 zł.

Ale niech poszuka Bronicy ETRS/ETRSi. Te są tańsze. Ale pewnie dostanie jakoś za około 1500 zł.

Np. http://www.allegro.pl/item188960936_bronica_zenza_645_etrs_75mm_2_8_komp let.html
http://www.allegro.pl/item190088044_bronica_etrs_zestaw_format_6x4_5cm.h tml

xmaniekx
02-05-2007, 22:42
http://cgi.ebay.com/MAMIYA-645-PRO-TL-CAMERA-COMPLETE-OUTFIT-EXC_W0QQitemZ140112572964QQihZ004QQcategoryZ3352QQ rdZ1QQcmdZViewItem

a moze to? da rade?

Maciej
02-05-2007, 23:10
http://cgi.ebay.com/MAMIYA-645-PRO-TL-CAMERA-COMPLETE-OUTFIT-EXC_W0QQitemZ140112572964QQihZ004QQcategoryZ3352QQ rdZ1QQcmdZViewItem

a moze to? da rade?
Jasne, że da. 1600 zł. Masz body + szkło portretowe + kaseta. Ale nie ma gripa.

xmaniekx
02-05-2007, 23:35
Kuba 23:34:30
weź się zapytaj o gripa do tego
po co
dlaczego
co daje to
ile
gdzie

Wiec pytam : >

Dzieki za odpowiedzi :)

Maciej
02-05-2007, 23:41
Kuba 23:34:30
weź się zapytaj o gripa do tego
po co
dlaczego
co daje to
ile
gdzie

Wiec pytam : >

Dzieki za odpowiedzi :)
http://www.mamiya.com.pl/645pro.htm czytaj: Uchwyty

Na przykład tu: http://cgi.ebay.pl/MAMIYA-645-PRO-POWER-DRIVE-GRIP-WG401-IN-BOX_W0QQitemZ200104097176QQihZ010QQcategoryZ3352QQ rdZ1QQssPageNameZWD2VQQcmdZViewItem
Niech szuka na ebayu jeśli tam kupi sprzęt, albo niech cały zestaw szuka - http://search.ebay.pl/MAMIYA-645-PRO-TL_Fotografia-i-Aparaty_W0QQcatrefZC6QQflocZ1QQfromZR10QQfsooZ2QQf sopZ3QQftrtZ1QQftrvZ1QQsacatZ625QQsaslcZ2QQsbrsrtZ l

Photosubstance
03-05-2007, 09:49
Synchro, waga itp.

synchro 1/60
czasy na pryzmacie 8s,4s,2s,1s,1/2,1/4,1/8,1/15,1/30,1/60,1/125,1/250,1/500,1/1000
iso 25 do 6400
multiexpozycja,podnoszone lustro, wymienny pryzmat (jest TTL ale można kominek którego nie mam)
waga? nie mam jak zważyć ale dość ciężka :)

nin
03-05-2007, 10:12
http://cgi.ebay.com/Kowa-SIX-camera-85mm-f2-8-lens-WL-Finder-256313_W0QQitemZ260112442335QQihZ016QQcategoryZ710 QQrdZ1QQcmdZViewItem

http://cgi.ebay.com/Kowa-Supper-66-w-85-f-2-8-and-150-f-3-5-lens-With-the_W0QQitemZ110119740147QQihZ001QQcategoryZ710QQr dZ1QQcmdZViewItem

ze co to jest ?

wkrass
03-05-2007, 14:24
Kowa - dzis juz rzadkosc.
Ciezko by bylo skompletowac rozsadny zestaw.
Jezeli chcesz byc oryginalny, to polecam raczej Koni Omega, najlepiej modele 200 lub 100, bo nowsze i tansze niz Kowa i jest tego wiecej w ludziach/na ebayu.
Poza tym, jest jeden czlowiek ktory wciaz serwisuje ten sprzet.
System ma tylko trzy - zdaje sie - szkla, co moim zdaniem jest duzym plusem.

nin
04-05-2007, 10:50
http://www.allegro.pl/item192004603_salut_s_kijew_80_bcm.html

ile za to mozna dac ?
no i czy nie jeszcze ktos jest w stanie to dostroic? - nie trzyma ponizej 1/125

Maciej
04-05-2007, 12:56
Ale kombinujesz... :D

wkrass
04-05-2007, 13:21
ile za to mozna dac ?
0 pln.

xmaniekx
04-05-2007, 13:40
szczerze? odłóż trochę i kup coś lepszego.. nie tylko ja tak radze ale i masa innych osób, bo po co sie pakować w coś przy czym będziesz musiał cały czas dłubać?

nin
04-05-2007, 13:41
no ale na co mi drogi hassel - musial by na siebie pracowac a tak tani sit przyda sie do eksperymentow foto ot!

Photosubstance
04-05-2007, 13:48
poprostu cały experyment idzie w kubeł z powodów już opisanych, lub leży bo trzeba kase na naprawę która i tak nie daje gwarancji że będzie ok.

Maciej
04-05-2007, 13:48
To kup Yashice Matt 124 G.

wkrass
04-05-2007, 13:50
tani sit przyda sie do eksperymentow foto
Ten Salut to zlom.
Powtorze sie: ZLOM.
Lubitiel, Ami to wszak narzedzia jak w sam raz do eksperymentow.

nin
04-05-2007, 13:52
ale na alledrogo jest fajny zestaw kieva 88 z 3 obiektywami 2kasetami i pryzmatem
lykac to ?

wkrass
04-05-2007, 13:54
na alledrogo jest fajny zestaw kieva 88 z 3 obiektywami 2kasetami i pryzmatem
A po czemu on?

nin
04-05-2007, 13:57
wlasciel pisze ze wszystko jest z nim ok
z reszta pomecze go jeszcze na priv
jutro koniec tej aukcji moze mi sie uda

no i jest tam 50mm 65 i 80
przeciez to fajne szkla dla tego formatu no moze jeszcze jakas 135 by sie przydala
ma tez pomiar (nie wiadomo czy dziala) oczywisicie mam leningrada 7 ktory mierzy bezblednie ale zawsze to wygodniej

nin
04-05-2007, 14:57
a mial ktos doczynienia z hasselem 500 ELX ? ?

Jacek_Z
04-05-2007, 16:50
Nie mam praktycznych doświadczeń z haselami, ale jeśli to ta oferta z allegro to chcesz kupić bez obiektywu i bez kasety?
zdecydowanie taniej wyjdzie ci taniej kupić jakiś kompletny.

Czornyj
04-05-2007, 17:03
Jest teraz na allegro Rolleiflex SL66 za 1450PLN (więc zapewne do kupienia za 1000, bo nikt go nie chce). Jest to świetny aparat, z unikatową funkcją (niewielkiego wprawdzie) pokłonu na miechu - daje to niesamowite możliwości kombinowania z płaszczyzną ostrości. Na twoim miejsu bym się zainteresował.

Hassele z symbole "EL" to modele zelektryfikowane, wyposażone w silnik. Zbędny bajer - w przeciwieństwie do kasety na film i obiektywu...

nin
04-05-2007, 18:07
samo body 500 elx mozna tanio wyrwac nawet mysle o 500zl bez kasety i obiektywu
do tego jakas kaseta srednio 300-400zl i nie wiem po ile sa obiektywy moze w 1500 bym sie zmiescil -moze
ale druga sprawa ze czasami idzie wyrwac tanio 500cm wiec w sumie jestem w kropce

Czornyj
04-05-2007, 19:05
Poluj na 500C/M, na cholerę ci silnik? Żeby się zepsuł?

Maciej
04-05-2007, 19:13
Może kup lepiej tego Rolleiflexa z allegro, co Czornyj radzi?

Czornyj
04-05-2007, 19:21
Może kup lepiej tego Rolleiflexa z allegro, co Czornyj radzi?

Rollei to też ciekawa opcja, ale dokupić do niego cokolwiek będzie trudno, bo to już zabytek. Jest to cholernie ciekawy aparat, ale jeśli kogoś nie interesują reguły Scheimpfluga itp, to może go sobie podarować

nin
04-05-2007, 19:32
stanelo na tym ze zbieram na 500 C/M
jak byscie wiedzieli jakies ciekawe oferty (nie komplety bo chce osobno wszystko) to bede wdzieczny

Maciej
04-05-2007, 19:36
Dlaczego osobno?

nin
04-05-2007, 19:42
bo nie zalezy mi na czasie mam 3 sity ktore chwytaja obraz wiec nie pali mi sie

Photosubstance
04-05-2007, 19:46
bijesz się z myślami:) może taki "okres":) wchodzisz w jakiś system a wtedy jak to w innych systemach : płacz i płać.
Za serwis (naprawe) za szkła, i cały ten bałagan. Podobnie z autami (wynalazki), dużo bajerów a wcenie podobnie jak za podstawową wersję znanej niemieckiej marki lub innego popularnego producenta, wtedy części jest masa . wszysko pięknie dokiedy coś sie nie rypnie. wtedy oryginał i jeszcze trzeba poczekać bo z serwisu trzeba sprowadzić itp itd.

stempien
05-05-2007, 11:39
moglby ktos tutaj zajrzec http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=25473

dzieki

nin
05-05-2007, 23:09
i tak oto zostalem wlasicielem kieva 88 :D

FunBoy
05-05-2007, 23:15
a mial byc hassel ;)

xmaniekx
05-05-2007, 23:28
ale to jest prawie jak Hassel

fIlek
05-05-2007, 23:30
PRAWIE robi wielką różnicę - czy się udało zobaczysz po pierwszym filmie :)

xmaniekx
05-05-2007, 23:35
moze i wielką.. ale pamiętajmy ze sowieci chcieli dobrze :mrgreen:

nin
05-05-2007, 23:48
hassel by byl jak bym przegral kieva :P
sa 2 kasety wiec szanse ze nie nalozy ktoras wzrastaja
choc podobno nie nakladaja - podobno

ehh i wyzwole sie od szumow, ladowania aku, zgrywania kart, drogich obiektywow no i ta gigantyczna matowka :D

fragles
05-05-2007, 23:56
ehh i wyzwole sie od szumow, ladowania aku, zgrywania kart


eee... to nie jest prawdziwa fotografia w takim razie... :mrgreen:

No ale cropy 100% wrzuć chociaż :mrgreen:

;););)

FunBoy
05-05-2007, 23:57
no i ta gigantyczna matowka :D
Ostatnio mialem wlasnie kieva w rece, a sekunde pozniej wzialem swojego d70s.... pierwsza mysl, ktora sie wtedy pojawila - jak ja potrafie kadrowac przez to swiatelko w tunelu ;-) hehehehe

fIlek
06-05-2007, 00:03
ehh i wyzwole sie od szumow, ladowania aku, zgrywania kart, drogich obiektywow no i ta gigantyczna matowka :D

Za to zacznie się ziarno, nierównomierny przesuw filmu, walnięty światłomierz, nietrafiona ostrość przepuklina i rozsypany kręgosłup ;)

nin
06-05-2007, 00:10
Za to zacznie się ziarno, nierównomierny przesuw filmu, walnięty światłomierz, nietrafiona ostrość przepuklina i rozsypany kręgosłup ;)

ziarno na velvi 50 lub provi 100F ? :D
nierownomierny przesuw? eeee bez przesady :P
swiatlomierz mam leningrad 4 i mierzy doskonale :P
mimo ze jestem slepy to trafie z ostroscia na tak wielkiej matowce z klinem :P
a przepuklina i kregoslup hmmm mlody jestem :P

fIlek
06-05-2007, 00:27
z przepukliną i kręgosłupem - też tak mówiłem, dopóki nie musiałem dwóch 645N Pentaxa w pełnym rynsztunku na szyi ponosić :)

sailor
06-05-2007, 11:16
i tak oto zostalem wlasicielem kieva 88 :D

gratulacje ... jesli trzyma czasy i kasety nie nakladaja klatek (choc moga odrobine przeciagac :P ) to bedziesz mial duuuuuuuuuuuuzo frajdy .. od slajdu 6x6 na podswietlarce ladniejszy jest jedynie slajd 4x5cali :)
dziwne czasy .. ja tez ostatnio coraz czesciej mysle o powrocie do jakiegos kwadratowego sredniaka :)
choc powiem ci ze fIlek ma racje .. plecak zapakowany d70 + 2szkla + sabina + kiev88 + jakies szklo + statyw po krotkim czasie noszenia robi sie zaje... ciezki

nin
06-05-2007, 13:18
kurcze wiem ze bedzie to ciezkie ale nic to jakos sobie bede musial poradzic
chyba wywaleniem syfrowego sprzetu bo do kieva oprocz 2 kaset sa jeszcze 3 obiektywy :D

Maciej
06-05-2007, 13:23
A ja myślę, żeby oprócz Pentaxa i tych trzech, czterech obiektywów kupić jeszcze D70s i jakieś tam obiektywy... Kurczę, ciężkie to będzie. :D

Maciej
12-05-2007, 20:05
Dopiero zobaczyłem Contaxa 645 z obiektywami Zeissa... To jest moim zdaniem lepszy wybór niż Pentax 645n, ale za to dużo droższy i w zasięgu tylko moich marzeń.

Sylwiusz
14-05-2007, 13:00
Dopiero zobaczyłem Contaxa 645 z obiektywami Zeissa... To jest moim zdaniem lepszy wybór niż Pentax 645n, ale za to dużo droższy i w zasięgu tylko moich marzeń.
Contax technicznie jest super. Praktycznie - zauwazalnie wolniejszy od Pentaxa AF, znacznie mniejszy wybor szkiel (szczegolnie na rynku wtornym) i oczywiscie duzo drozszy. I jeszcze jeden "szczegol" - nikt tego w PL nie serwisuje...

Maciej
14-05-2007, 13:37
Contax technicznie jest super. Praktycznie - zauwazalnie wolniejszy od Pentaxa AF, znacznie mniejszy wybor szkiel (szczegolnie na rynku wtornym) i oczywiscie duzo drozszy. I jeszcze jeden "szczegol" - nikt tego w PL nie serwisuje...
Tak teraz już wiem. Contax to chyba najlepszy z 645, ale AF wolniejszy od Pentaxa (ale AF mi niepotrzebny), znacznie mniejszy wybór szkieł i do tego cholernie drogie, dużo droższy, mało (lub drogie) akcesoria no i jak już wcześniej się dowiedziałem, nikt tego nie serwisuje w Polsce.

Chyba jednak zdecyduję się na Mamiye Pro TL, ze względu, że Pentax jest mniej dostępny, a i coś tam ma rezygnować ze średniego formatu. A Mamiya ma wymienny pryzmat, czasy od 4 do 1/1000, synchro (z obiektywem z centralną migawką) do 1/500, wymienne kasety, jest dużo dostępniejsza od Pentaxa i tańsza, szkła ma dobre (choć słyszałem, że zdania są podzielone. hm, ktoś coś wie?).

Maciej
15-05-2007, 23:58
A wiecie może jak się ma waga takiego kieva 88 (bez pryzmatu) z obiektywem 250mm do wagi Mamiyi RB/RZ?

Jacek_Z
16-05-2007, 00:54
przyjedź kiedyś do Bydgoszczy (uprzedź mnie). Załatwię ci oprócz mojej RZ także 645 pro TL (i analogowego nikona). Każde z tych body z kilkoma obiektywami. Kup sobie filmy (cz-b), przestrzelasz je i porobisz powiększenia na magnifaxie. Będziesz wiedział jak się to trzyma, ile wazy, jak ma się pod powiększlnikiem jakość 6x7 do 6x4,5 do 24x36.

Maciej
16-05-2007, 01:10
przyjedź kiedyś do Bydgoszczy (uprzedź mnie). Załatwię ci oprócz mojej RZ także 645 pro TL (i analogowego nikona). Każde z tych body z kilkoma obiektywami. Kup sobie filmy (cz-b), przestrzelasz je i porobisz powiększenia na magnifaxie. Będziesz wiedział jak się to trzyma, ile wazy, jak ma się pod powiększlnikiem jakość 6x7 do 6x4,5 do 24x36.
Mały obrazek miałem. Ale musiałem sprzedać, żeby mieć na powiększalnik od Ciebie. :D Ale cii...
Mógłbym wziąć dwa filmy 120 FP4+ i jeden 135 też FP4+. Wypstrykałbym na RZ, na 645 i na małym obrazku, a potem zobaczył różnice na 30x40 xpressa (bo tani. 40 zł za 10 sztuk)
Dzięki serdeczne! Na pewno skorzystam, a wcześniej Cię uprzedzę.

saygon
26-04-2008, 18:14
jeśli można to ja odświeżę. mam kilka pytań.
Interesuje mnie format albo 6x7 albo 6x6 (bezpieczniej będzie wybrać 6x7) i tu moje pytania:
1. które średnie obsługują 6x7, bo wyczytałem gdzieś, że mamiya, ale z tego co widzę to ona ma głównie 645 czyli 6x4,5
2. Da sie np pod Hassela podłączyć szkła od innego systemu (cos jak przejściówki z m42 na nikona) pytam bo ilość szkieł na hassela na allegro jest bardzo mała, a np od psix (to juz wiem zeby nie kupować, choć nie wiem czemu...) jest duzo.
3. Wiem, ze mamiye i hassele maja kominki w reszcie sie nie spotkałem, a to jeden z moich wymogów co do MF - co jeszcze ma kominki?
4. Co byście polecili - do użytku do amatorskiego studia (zdjęcia dla siebie i dla frajdy nie szukam tu kasy.)
Dzięki za wszelkie rady.

Jacek_Z
26-04-2008, 19:46
1. Mamiya RB, Mamiya RZ, Pentax 67, Bronica GS1 - lustrzanki. Mamiya 6, Mamiya 7 - celownikowe.
2. Z tym jest problem. Większość haseli nie ma migawki - tzn ich obiektyw ma migawkę centralną. Obiektywy od pentacona nie mają migawki. Więc nawet gdyby była przejściówka to stosowanie takiej kombinacji jest niewykonalne. Są hasele ze szczelinową (z FC w nazwie). Ja bym nie kombinował, bo hasela się kupuje też dla optyki. To nie body robi zdjęcia, a szkło. Jakość pochodzi od obiektywu, body co najwyżej odmierza czas (choć jak widac nawet nie zawsze)
3. rozpatrujesz w końcu także 6x6 jak widzę, więc masz wiele większy wybór, są Broniki 6x6, są Rolleje, są TLR itd
4. do studia najtaniej najlepiej - Mamiya RB/RZ

saygon
26-04-2008, 21:33
1.tak jak napisalem, albo 6x6 albo 6x7. co do optyki zdaje sobi sprawe ze tak naprawde ona jest najwazniejsza, ale sa szkla zeissa pod p-sixa wiec raczej jakosciowo sa oki (jaśli sie myle wyprowadzcie mnie z błędu.)
2.czy szkła do mamiy-i to szkła do mamiyi czy msuze sprawdzac czy beda pasowaly do rz/rb (a nie tylko do 645)?
Dzieki wielkie za informacje Jacku.

Jacek_Z
26-04-2008, 22:20
1. szkła zeissa z NRD mają się tak do oryginałów jak: Trabant do VW, stroje Germina do Adidasa, filmy ORWO do AGFY itp
2. szkła do 645 sa tylko do 645 (i nie muszą pokrywać 6x7 cm, podobnie jak obiektywy DX nie muszą pokrywać pola FF), do RZ tylko do RZ. Wyjątkowo szkła do RB pasują do RB i RZ.

saygon
26-04-2008, 22:48
1. a to miło wiedzieć no to jeden aspekt odpada.
2. jak w nazwie odróżnic obiektywy pod 645 a te pod 67 do mamiy?
3. I w modelach z wymienialna kasetą jakie formaty mozna wcisnąć?

Czornyj
26-04-2008, 22:55
2. Po pierścieniu ostrzenia - w 645 zawsze z przodu jest gumowy pierścień do ustawienia ostrości. W obiektywach do RZ/RB nie ma pierścienia ostrzenia - jest tylko pierścień przysłon, ostrzy się miechem.
3. 6x7 i 6x4,5. W RB-ce była jeszcze jakaś dziwna kaseta 6x8, a w RZ-cie kaseta quadra 7x7 - ale bodaj na wielkoformatowe błony cięte 4x5 cala, więc średnio opłacalne.

Jacek_Z
26-04-2008, 23:08
2. jak w nazwie odróżnic obiektywy pod 645 a te pod 67 do mamiy?
rozmiarem i wagą :-D RB i RZ są aparatami z miechem, więc w obiektywach nie ma pierścienia odległości.
do 645 - są sekory C, do RB sekory (też) C albo KL, do RZ - sekory Z
są i inne specyficzne sekory o dziwnych oznaczeniach, ale ciebie nie będą zapewne interesować.
SF - soft focus, M - do RZ, są shifty (droższe)

saygon
27-04-2008, 13:33
Decyzja zapadla bedzie mamiya:) tylko jeszcze:
1. polować na rz czy na rb (jesli można prosic z wyjasnieneim czemu na to a nie na tamto)?
2. jakie szkła polecicie (jedno szeroki i jedno waskie do fotografi martwej natury ew portretow)
3. cos jeszcze sie przyda (poza body, kominkiem kasetą zapasową, i obiektywami? )

Jacek_Z
27-04-2008, 21:21
1. obojętne, co korzystniej finansowo trafisz - bierz.
do studia RB wystarczy, ale stare modele mają osobny naciąg filmu i migawki co mnie wkurzało strasznie, do RB często są już zajechane obiektywy. Czyli jak dla mnie to tylko RB PRO SD, albo jakakolwiek RZ.
2. kupujesz taką ogniskową jaka potrzebujesz - cała filozofia. Tu są tylko produkty mamiyi, nie ma kiepskich odpowiedników niezależnych firm. Przelicznik ogniskowych - wszystko się staje 2x krótsze niż w małym obrazku (FF), 3x krótsze niż w DX.
3. statyw i to solidny, ciężki.

saygon
27-04-2008, 21:29
dzis trzymałem w łapkach rz pro hmmm cudo. oki to zostało mi szukanie odpowiendiej okazji. dzieki Panowie jeszcze raz. Szczególnie Ty Jacku. Jak nabede to sie pochwalę:)

kh29228
28-04-2008, 16:58
Czy ktoś mógłbymi wytłumaczyć, czy lepiej jest wybrać:
1. Mamiya 7
2. Mamiya RB/RZ?
Która opcja będzie lepsza i dlaczego. Chciałabym miec średni format zarówno do studia jak i krajobrazu (tylko czasami
). Argument masy nie jest dla mnie kluczowy, chodzi mi o jakość, osprzęt i inne.
Pozdrawiam

Czornyj
28-04-2008, 17:22
Mamiya 7 niekoniecznie nadaje się do studia, a Mamiya RZ/RB średnio nadaje się do pleneru. Jakość jest lepsza z 7, ale w przypadku dalmierza praktycznie odpada makro, zaś RZ/RB jest do tego wprost stworzona (1:1 na standardzie - zaleta ostrzenia miechem). Dla odmiany RZ/RB to mieszkaniec statywu (i to konkretnego) i pracować tym z ręki da się praktycznie tylko przy świetle błyskowym, choć i tak jest ciężko (zestaw z pryzmatem, gripem i winderem waży chyba z tonę). M7 nie ma lustra i jest leciuteńka, ostrzy się dość szybko pierścieniem na obiektywie, używana bywa nawet do streeta. Inną zaletą braku lustra jest doskonała jakość optyki szerokokątnej, która może dzięki temu mieć symetryczną formułę. I znowu - praktycznie nie ma teleoptyki, już 150-tka (odpowiednik 75-tki na małym obrazku) potrafi sprawiać problemy i często wymaga kalibracji dalmierza, a najdłuższe szkło (210 - czyli raptem 105mm na małym obrazku) wogóle nie jest skorelowane z dalmierzem i trzeba ustawiać ostrość posługując się zewnętrznym dalmierzykiem, hardkor. Do RB, a szczególnie do RZ jest milionpięćsetstodziewięćset obiektywów, akcesoriów i inszego cholerstwa do fotografii studyjnej, jest teleoptyka, makro, shifty, softyfocusy, konwertery tilt&shift, kompedia do żelków i osłon i tym podobne utensylia, które zapomniałem już nawet do czego służą.

Jak zwykle zatem - nie chodzi o jakość, nie chodzi nawet o ciężar, a chodzi o wąską specjalizację. Za analoga to były woły robocze, doskonale zaprojektowane do wykonywania ściśle określonych działań.

kh29228
28-04-2008, 17:36
kurcze, najlepiej kupić obydwa:)

Czy mógłbyś powiedziec ile waży taki zestaw RZ z osprzętem?
Czy różni się M RZ 67 Pro II od wersji I?
I czy ta przewaga M7 pod względem jakości jest warta 2x wyższej ceny?
Pozdrawiam

Czornyj
28-04-2008, 17:42
Prawie 3,5 - 4 kilo, ale masa to i tak pół bidy - przy zastanym trzeba tam praktycznie cały czas pracować na MLU, bo inaczej wibracje lustra potrafią naprawdę dowalić do pieca - efekt jest taki, że nawet w niezłych warunkach trzeba zap... ze statywem i wężykiem, zresztą ostrzenie miechem też nie ułatwia sprawy. Dlatego jeszcze raz powtarzam - nie do końca jest to kwestia masy, to po prostu niezbyt mobilny korpus i statyw jest niezbędnym akcesorium.

kh29228
28-04-2008, 17:52
Całe lata nie używałem RZ-ty i nie pamiętam, ale masa to i tak pół bidy - przy zastanym trzeba tam praktycznie cały czas pracować na MLU, bo inaczej wibracje lustra potrafią naprawdę dowalić do pieca - efekt jest taki, że nawet w niezłych warunkach trzeba zap... ze statywem i wężykiem, zresztą ostrzenie miechem też nie ułatwia sprawy. Dlatego jeszcze raz powtarzam - nie do końca jest to kwestia masy, to po prostu niezbyt mobilny korpus i statyw jest niezbędnym akcesorium.

czyli rozumiem, że jak na spacer to tylko M7...
kurczem a juz myślałem, że RZ67 załatwi mi sprawę:)
jeszcze dwa pytania:
1. czy ostrzenie M7 nie sprawia problemów, bo gdzieniegdzie można znaleźć opinie, że ostrzenie aparatem dalmierzowym do łątwych nie należy
2. czy może M 645 byłaby dobrym kompromisem między zastosowaniem w studio i na spacerku. Tylko czy wówczas zobacze różnicę między FF i formatem 645? jednak 6x4,5 to nie to samo co 6x7:( i jak z jakością fotek? porównywalna do RZ67?

Czornyj
28-04-2008, 17:57
1. czy ostrzenie M7 nie sprawia problemów, bo gdzieniegdzie można znaleźć opinie, że ostrzenie aparatem dalmierzowym do łątwych nie należy
2. czy może M 645 byłaby dobrym kompromisem między zastosowaniem w studio i na spacerku. Tylko czy wówczas zobacze różnicę między FF i formatem 645? jednak 6x4,5 to nie to samo co 6x7:( i jak z jakością fotek? porównywalna do RZ67?

1. mi nie sprawia, wręcz uważam, że jest b. fajne
2. 645 jest dobrym kompromisem. Jeśli nie robi się powiększeń wystawowych 100x70 i większych, to spokojnie wystarcza. Jakość jest taka jak z RZ67, tylko kadr jakby o połowę mniejszy.

kh29228
28-04-2008, 18:21
A jak jest z tymi wersjami RZ Pro I i RZ Pro II? Jakie są różnice?
Aha... rozumiem, że w przyszłości do RZ Pro (I lub II) będę mógł podpiąć cyfrową ściankę, tak?
Jaki maksymalny format odbitki ma sens w przypadku M 645?

Jako, że nigdy nie trzymałem w ręku ani 645 ani RZ 67, czy nie ma problemu z poprawnym nastawianiem ostrości? Czy może ma sens poszukanie czegoś z AF, np Pentaxa, bo Mamiya AFD to troszkę za dużo kaski...

Sorry, za duży rozrzut tematyczny pytań:)

Czornyj
28-04-2008, 18:36
Nastawienie ostrości ułatwia klin i mikroraster, oraz wielka matówa - choć w RZ-cie matówka z klinem i mikrorastrem to akcesorium opcjonalne, standardowo jest matówka gładka. AF w średnim i tak jest dość mulasty, a koszt systemu AF - sporo większy.

Na studiach mojemu profesorowi spodobał się jeden portret, który wykonałem i widząc na stykówce, że negatyw jest średnioformatowy, kazał mi zrobić kolorowe powiększenie 40x60 (szlag mnie wtedy trafił, bo koszt takiej zabawy był sporawy) - ale zdjęcie naprawdę kokretnie dawało po oczach na wystawie końcoworocznej, wisząc wśród czarno-białych 30x40 wyglądało jak wielka papuga wśród gołębi, a jakość była zaj...sta. Swoich slajdów z 645 używałem też w offsecie na B1, ale tu moim zdaniem prosi się już o 6x7, rozsądną jakość uzyskuje się przy 40x60.

Najnowszych dup cyfrowych Mamiyi nie da się używać ani na I, ani na II - musisz mieć IID. Różnic między I a II nie pamiętam - może Jacek_Z będzie wiedział?

saygon
13-05-2008, 19:42
oki a jaka jest różnica między RZ a RB, bo wiem już, że rz obsłużyt te obiektywy, których RB nie, ale coś jeszcze i jak poznać czy obiektyw nada się do RB?

Jacek_Z
13-05-2008, 22:17
Obiektywy do RB mają skalę czasów. Jeśli obiektyw nie ma tej skali (i ma napisane sekkor Z) - to jest do RZ.

saygon
13-05-2008, 22:19
czyli RZ obsłuży obiektywy RB i RZ?

Jacek_Z
14-05-2008, 00:52
TAK. W trybie manualnym - tak.

Gdy ci się zachce automatyki oraz pomiaru światła przez body - to niestety już nie, wtedy tylko obiektywy od RZ - czyli sekory Z.
Obiektywy od RB nie mają styków do elektroniki, a to jest niezbędne by działał pomiar światła w RZ. W dodatku pomiar światła w mamiyach jest nie w body, a w pryzmatach. Jeśli używa się kominka, to nie ma pomiaru światła.
By mieć automatykę w RZ to musisz mieć pryzmat z automatyką oraz obiektywy od RZ - sekor Z.

saygon
14-05-2008, 00:55
mysle raczej o kominku, a pomiar pewnie na zasadzie zdjecie cyfra i swiatlomierz dla pewnosci wczesniej. Czyli w tej sytuacji radzisz szukać RZ (bardzo ich malo) czy mozna na RB zmialo iść

Jacek_Z
14-05-2008, 01:00
Ja na allegro widzę pełno RZ w niskich cenach (niestety), wybierałbym więc RZ, bo patrząc przyszłościowo ma ona większe możliwości. W dodatku te RB, które się trafiają na allegro często mają ponad 20 lat.

saygon
14-05-2008, 01:03
oki dzięki.

Marcin Stawiarz
15-05-2008, 22:56
1. 18mm w malym to odpowiednik ilu w srednim? jest w ogole jakis przelicznik ogniskowych/katow widzenia?

2. Hasselowski Distagon 40/4 - kat widzenia przekatna/poziom 89°/69°,
natomiast dla Canona 17-40L sa to wartosci 74 - 29° (ale to wartosci tylko w poziomie dla skrajnych ogniskowych),
czy ten Distagon da podobny kat widzenia jak 18mm na pelnej klatce?

MikeP
15-05-2008, 23:16
Zawsze jest jeszcze biogon 38 :D hehe. A co do distagona... Da prawie taki sam kat widzenia. Dokladajac do tego duzo gory i dolu (kwadrat) sprawi optycznie, ze bedzie szeroko...

Jacek_Z
15-05-2008, 23:17
kadr będzie bardzo podobny. Nie identyczny - bo w końcu to kwadrat , a nie 2:3.
Zupełnych odpowiedników nie ma, nie ma w końcu zoomów szerokokątnych do 6x6, a stałki to po 40 mm jest 50 mm, a szerzej - chyba nic (bez wykorygowanej dystorsji). Czyli jak chcesz taki bardzo szeroki kąt to praktycznie musisz brać tego Distagona.

Marcin Stawiarz
15-05-2008, 23:30
dzieki za odpowiedzi,

teraz pozostaje jedynie kwestia rozwiazania problemu z filtrami, bo do 40/4 (Ø93) nie da rady podpiac nic z tego co mam i chcialbym uzywac (ND400 i R72 sa dla srednicy max 77mm), a zeby uzyc chocby szarej polowki to bez systemu LEE sie nie obejdzie... ehhhh

chyba, ze 50/4...

Czornyj
15-05-2008, 23:30
Zawsze jest jeszcze biogon 38 :D hehe. A co do distagona... Da prawie taki sam kat widzenia. Dokladajac do tego duzo gory i dolu (kwadrat) sprawi optycznie, ze bedzie szeroko...

Biogona można założyć tylko na 903 SWC - obiektywów o tej formule optycznej nie da się stosować w przypadku lustrzanek.

Mz. 40-tka będzie węższa niż 18mm - W Mamiyi 7 (6x7) ultraszeroka 43-tka (92 stopnie) jest odpowiednikiem 21mm w małym obrazku.

MikeP
15-05-2008, 23:37
Tak do swc i taka przyjemnosc kosztuje 2500 $. Z tego co czytalem to de facto roznica w porownaniu z 40 pomijalna jesli chodzi o kat widzenia, za to odczuwalna jesli chodzi o konto :)...

Czornyj
15-05-2008, 23:40
Tak do swc i taka przyjemnosc kosztuje 2500 $. Z tego co czytalem to de facto roznica w porownaniu z 40 pomijalna jesli chodzi o kat widzenia, za to odczuwalna jesli chodzi o konto :)...

Ten aparat to ogólnie bezsens - to stara, potwornie droga ramota, która optycznie i tak nie istnieje przy 3x tańszej Mamiyi 7 z 43-ką.

Marcin Stawiarz
15-05-2008, 23:42
przy okazji, jesli ktos ma do sprzedania Hasselblada 503 CW (lub zna kogos kto dyspnuje takim sprzetem) to jestem zainteresowany.

saygon
15-05-2008, 23:43
ja chetnie nawet 501 przygarne.

MikeP
15-05-2008, 23:56
anglereich: Jest sens kupowac 503 w twoim przypadku? Chyba ze myslisz o cyfrowym...

Tu porownanie...
http://www.photoethnography.com/ClassicCameras/index-frameset.html?Hasselblad500.html (http://www.photoethnography.com/ClassicCameras/index-frameset.html?Hasselblad500.html%7EmainFrame)

A co do Distagona 50 - to odpowiednik zalozonego kita 18-70 na body z cropem. Da sie wytrzymac...

Marcin Stawiarz
16-05-2008, 00:10
anglereich: Jest sens kupowac 503 w twoim przypadku? Chyba ze myslisz o cyfrowym...


ano, jakos tak mi wyszlo z kalkulacji, ze lepiej sobie kupic hasia, pobawic sie nim troche, przyzwyczaic, a jak juz nadejdzie odpowiedni moment, to dokupic p25+, 5d starczy mi jeszcze na bardzo dlugo, przez ponad rok uzytkowania ledwie 1000 klatek stuknelo. a wydawanie pieniedzy na nastepce 5d czy kolejna zamiane na 3d czy inne sprzety co 2-3 lata to nieporozumienie. sprawy finansowe zwiazane z zakupem cyfrowej scianki to juz inny problem, ale do przeskoczenia :)

Maciej
16-05-2008, 00:11
Marcin, a nie lepiej byłoby Ci kupić Mamiye 7? Do Twoich zdjęć nadaje się idealnie. A że nie kwadrat, to nie problem. Zawsze możesz kadrować tak, aby potem ciąć w kwadrat.


Edit: Ach, nie wiedziałem, że chcesz inwestować potem w ściankę cyfrową.

MikeP
16-05-2008, 00:11
pytanie tylko kiedy zapragniesz scianke i czy wtedy to 3d Mk2 albo bog wie co nie bedzie aby lepsze od tej scianki... :)

PS. jesli chcesz robic w kwadracie to konicznie kup kwadrat 6x6. Wszelkie kadrowanie w trakcie robienia itp to moim zdaniem takie przerabianie mercedesa na gaz. Jesli nie interesuje cie kwadrat to faktycznie pomysl o innym formacie.

Marcin Stawiarz
16-05-2008, 00:15
Jesli nie interesuje cie kwadrat to faktycznie pomysl o innym formacie.

mnie szczerze mowiac najbardziej obecnie interesuje proporcja 2:1 albo jakby sie dalo to i nawet 6x17 ;)

saygon
16-05-2008, 00:17
na allegro jest jeden 6x17 wystawiony, a ze to juz LF.... :)

MikeP
16-05-2008, 00:20
hmm a cos takiego?

http://www.luminous-landscape.com/reviews/cameras/haselbla.shtml

Marcin Stawiarz
16-05-2008, 00:25
fuji gx617 to zdecydowanie moj faworyt. ale to jak juz bede stary i bogaty, to sobie kupie do gablotki, zeby sie kurzyl :)

Czornyj
16-05-2008, 06:09
pytanie tylko kiedy zapragniesz scianke i czy wtedy to 3d Mk2 albo bog wie co nie bedzie aby lepsze od tej scianki... :)

Nie będzie. Cudów nie ma.


ano, jakos tak mi wyszlo z kalkulacji, ze lepiej sobie kupic hasia, pobawic sie nim troche, przyzwyczaic, a jak juz nadejdzie odpowiedni moment, to dokupic p25+, 5d starczy mi jeszcze na bardzo dlugo, przez ponad rok uzytkowania ledwie 1000 klatek stuknelo. a wydawanie pieniedzy na nastepce 5d czy kolejna zamiane na 3d czy inne sprzety co 2-3 lata to nieporozumienie. sprawy finansowe zwiazane z zakupem cyfrowej scianki to juz inny problem, ale do przeskoczenia :)

Jeśli chcesz tak naprawdę iść w cyfrowy MF, to przemyśl Mamiyę AFD - jest to mz. system zdecydowanie lepiej dostosowany do twoich potrzeb, a przy okazji 4x tańszy. Mamiya wprowadziła ostatnio ultrę 28mm i odpowiednik 28-54mm optymalizowane pod cyfrę. Takich szkieł w Hasslowym systemie V nie ma, musiałbyś od razu kupić system H.

http://www.mamiya.com/mamiya-645zd-lenses-sekor-af-28mm-f4.5-d.html (http://www.mamiya.com/mamiya-645zd-lenses-sekor-af-28mm-f4.5-d.html)

http://www.mamiya.com/news-events-press-releases-mamiya-introduces-two-new-digital-lenses-for-mamiya-medium-format-cameras.html (http://www.mamiya.com/news-events-press-releases-mamiya-introduces-two-new-digital-lenses-for-mamiya-medium-format-cameras.html)


mnie szczerze mowiac najbardziej obecnie interesuje proporcja 2:1 albo jakby sie dalo to i nawet 6x17 ;)

A może zamiast użerać się z średniakiem kup Tilt & Shift-a? Bawiłem się trochę PC-E 24 i do robienia panoram jest toto wg. mnie rewelacyjne, akurat też teraz pokazały się na ten temat artykuliki na LL:

http://www.luminous-landscape.com/tutorials/focusing-ts.shtml

http://www.luminous-landscape.com/reviews/lenses/nikon_24_pc.shtml

ranbir kapoor
18-05-2008, 18:47
kupono starego rolleia sobie odpiscilem (pytalem o niego w watku obok) ale problem co kupic pozostal
format 6x6
juz sklanialem sie w strone hassela (najlepiej ktoraj 503) ale popatrzylem sobie troche na zdjecia w necie i najlepsza plastyke wg mnie ma Rolleiflex
co sadzicie o modelu 6008 ?

Jacek_Z
18-05-2008, 19:12
plastyka nie zależy od body (skoro oba są 6x6 cm)
Zastanów się nad Broniką. Oni też mieli dobre szkła.

MikeP
18-05-2008, 19:21
kupono starego rolleia sobie odpiscilem (pytalem o niego w watku obok) ale problem co kupic pozostal
format 6x6
juz sklanialem sie w strone hassela (najlepiej ktoraj 503) ale popatrzylem sobie troche na zdjecia w necie i najlepsza plastyke wg mnie ma Rolleiflex
co sadzicie o modelu 6008 ?

hmm... Nie chce sie sprzeczac o wyzszosc kotleta schabowego nad pizza hut itp. ale tak na chlodno to jak mozna bylo porownac szkla z dwoch roznych obiektywow z roznych systemow od roznych autorow zdjec w roznych warunkach nie mowiac juz o materiale na jakim je zrobiono i jak wywolano!!! Dla mnie miarodajne wykonanie takiego testu jest awykonalne...

Pozdrawiam

Czornyj
18-05-2008, 19:55
Rolek 6008 jest jednoobiektywowy, kawał aparatu. Jeśli myślisz ew. o używaniu dup cyfrowych, to można też pokusić się o Hy6 zbudowany bodaj na bazie 6008, który lepiej będzie śmigał z nowymi dupami Sinara. Optyka Schneider-Kreuznach faktycznie może być wręcz lepsza od Zeissowskiej. No ale kosztuje toto wszystko dość sporo...

Jacek_Z
18-05-2008, 20:14
Rolek 6008 jest jednoobiektywowy, kawał aparatu.
oczywiście, sorry. Chyba był jeszcze przejściowo jakiś 6006 ?
Z dostępnością optyki dość kiepsko (w Polsce), a na tej optyce się nie zaoszczędzi. Z 6x6 masz najpopularniejszego :-D hasselblada, sporo TLR, Bronice - tania, bdb, bdb szkła, ale też bez dużego w nich wyboru. Ze szkłami do TLR jeszcze gorzej.
Nie liczę wynalazków w rodzaju Kiev, Pentacon - z racji sporej zawodności i nie rewelacyjnej optyki.