PDA

Zobacz pełną wersję : kilka pytań związanych z ostrością



patrycjusz
13-04-2005, 22:50
Poniżej zamieścilem moje dwie fotki robione obiektywem pentacon 135mm. obie sa nie ostre, Domyslam sie ze to z względu na moją wade wzroku, zapewne musze isc do okulisty. Ale czy to tylko to ? czy ta nie ostrosc moze byc spowodowana duzą przysłoną (f/2,8)? Czy 801s ma korekcje optyczna w wizjerze??

ps. korzystają z okazji... Znacie moze jakies programy, ktore usuwają male drobinki kurzu ze zdjecia zeskanwoanego, oprocz szmatki i plynu do polerowania powierzchni szklanych ?? :-)




https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.pati.knurow.truskawka.com/foto/nikon_org_pl/dagmara01s.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.pati.knurow.truskawka.com/foto/nikon_org_pl/dagmara02s.jpg)

sfx
13-04-2005, 22:56
przysłona 2 wydaje sie być za mała a nie "za duża" bo pewne częście portretu wydają sie być bardziej ostre - wiec to wg mnie kwestia większej głębi ostrości czyli większej przysłony..


drobinki kurzu osobiście usuwam photoshopem, natomiast niektóre skanery też mają funkcje usuwania kurzu

irekka
14-04-2005, 09:37
Zrób sesję zmieniając GO. Nie znam tego obiektywu, ale przysłona 2.0 to GO może miec kilka centymerów. Ja robię zdjecia w okularach od wielul at i specjalnie mi to nie przeszkadza - uważam, że zdejmowanie do zdjecia było by bardziej uciązliwe. Przy soczewkach kontaktowych problem nie wystepuje (-:

patrycjusz
15-04-2005, 18:41
zaraz zaraz panowie chwileczke. Chcecie mi wmowic ze ta nie otrosc usykana jest dzieki zle ustawionej przyslonie? Ze niby f2.8 jest nie odpowiednia? hmnnn z tego co wiem to jestescie w błedzie. Przyslona rzedu f5.6 takze nie dalaby dobrych rezultatów. Problem lezy po stronie mojego wzroku. Coz wieksze szkłą potrzebuje.:-) Jednakze dzieki za dobre checi pomocy przy odpowiadaniu :-)

Pozdrawiam serdecznie

Władca Pixeli
15-04-2005, 19:15
Czy 801s ma korekcje optyczna w wizjerze??
Musisz kupić specjalne szkiełka korekcyjne.
Dobra wiadomość to 801s posiada tzw. wizjer „High Point” stosowany w najdroższych modelach Nikona i można spokojnie fotografować w okularach.

irekka
15-04-2005, 19:52
Nikt niczego nie chce Ci wmówic. Napisałem, że nie znam tego obiektywu, ale przysłona 2,0 daje niestety często mydło. Być może ten obiektyw kaleczy przy 2,0 - ale sprobuj porobić zdjęcia również przy innych wartościach i zobaczysz czy jest różnica. Jaką wadę trzeba mieć, żeby nie ustawić ostrosci, a jednoczesnie funkcjonowac na codzień ??? My tylko potwierdzamy Twoje przypuszczenia co do być może przyczyny - sam napisałeś że może to wina przysłony.

patrycjusz
15-04-2005, 20:07
oj chyba wdarł sie jakis chochlik :) chcialem napisac o 2,8 a napisalem 2,0. Ale mimo wszystko dzieki za pomoc. Sprawdze przy najblizszej okazji . narazie mam przerwe z powodu matury.

Pozdrawiam

lukas_o
18-04-2005, 13:37
Jaką wadę trzeba mieć, żeby nie ustawić ostrosci, a jednoczesnie funkcjonowac na codzień ???
można mieć dużą wadę i funkcjonować na codzień... nie pytaj skąd to wiem 8)

Anonymous
21-04-2005, 20:17
ja stawiam na zle ustawiona ostrosc. na drugiej fotce ostrosc jest na szyi modelki a nie na twarzy (oku).

slik3
06-02-2006, 15:14
po pierwsze wielkosc GO nie zalezy tylko od wielkosci przyslony i od od ogniskowej ale co bardzo wazne od odleglosci od fotografowanego obiektu. na dolym zdjeciu ostrosc jest na wlosach z tylu na gornym ja bym mowil ze leciutkie poruszenie.co do programu to PS i stempelek ;)

andrzej500
10-02-2006, 13:35
Witam.
Uważam, że nałożyło się na siebie kilka problemów.
1. Jaki negatyw był użyty?
2. Wywołanie negatywu - czym i jaka temperatura?
3. Czy chemia użyta do wywołania była świeża?
4. Czy sam robiłeś proces czy oddałeś jakiegoś labu?

JEDNEGO MOŻESZ BYĆ PEWIEN - źle wywołany negatyw spapra najlepszy film i sprzęt.
Tutaj widać ewidentne błędy w ciemni.
Szukanie wady wzroku to błędna ścieżka.

stig
10-02-2006, 14:14
oj chyba wdarł sie jakis chochlik :) chcialem napisac o 2,8 a napisalem 2,0.
Napisales dobrze: 2.8, ale tekst, kiedy po 8 jest ")" automatycznie zamienia sie w emotikonke: 8)

patrycjusz
11-02-2006, 00:46
temat chyba juz dawno nie aktualny:) , ale dzieki ze ktos odswiezyl

irekka
11-02-2006, 11:42
Hmmm - skoro nieaktulany to znaczy, ze znalazło się rozwiązanie ? Jeżeli tak to wypadałoby chyba zamiescić tutaj króką informację ? Przecież ludzie chcieli pomóc.

patrycjusz
11-02-2006, 12:05
Tak jak pisalem wczesniej w pierwszym poscie. Problem z oczami.