PDA

Zobacz pełną wersję : Czym jednocześnie wyzwolić 2 Nikony D300



rubicon
08-04-2010, 15:33
Mam pytanie dotyczące jednoczesnego wyzwolenia dwóch Nikonów D300. Jakim urządzeniem konkretnie, czy są takie na rynku, które wyzwalają jednym przyciskiem 2 aparaty ? ( nie koniecznie zestawy działające na zasadzie nadajnika i odbiornika radiowego) Najlepiej chyba przewodowe, ale nie koniecznie. Zależy mi na idealnej synchronizacji dwóch aparatów, powiedzmy do czasu 1/200s lub krócej. Oczywiście zastosowanie do stereofotografii obiektów ruchomych w moim przypadku . Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tej materii ? Przeszukałem Forum, niestety niczego nie znalazłem.

Paweł Kania
08-04-2010, 15:36
A dwa bezprzewodowe Phottix Cleon czy inne takie cudo ustawionena ten sam kanał ( da się tam regulowac kanały ?)

Albo zwykłe przewodowe, tylko trzeba by dolutować druga wtyczke tak samo do pilota ( te pilociki przewodowe działają na zasadzie zwierania pinów) i jest :)

rubicon
08-04-2010, 15:49
Czyli kupić 2 takie same przewodowe i oba kable z wtykami podlutować pod jeden włącznik ? Nie uszkodzę w ten sposób elektroniki w aparatach ? Kupując 2 takie same bezprzewodowe mogę wykorzystać jeden nadajnik do wyzwolenia 2 odbiorników i to wiadomo jest bezpieczne, ale koszt takiego rozwiązania 3 x większy niż przy przewodowych.

siona
08-04-2010, 17:01
Czyli kupić 2 takie same przewodowe i oba kable z wtykami podlutować pod jeden włącznik ? Nie uszkodzę w ten sposób elektroniki w aparatach ? .

zastosuj mikro przekaźnik (na 3v albo cuś takiego) i będzie git - obwody apatatów będą fizycznie od siebie odseparowane

pozdrawiam

siona

rubicon
08-04-2010, 17:11
Czyli istnieje zagrożenie, że przy wyzwoleniu dwóch aparatów może coś się z nimi stać jeśli oba kable idące do dwóch aparatów będą podlutowane pod jeden włącznik w wyzwalaczu ? W przewodowym wyzwalaczu po rozebraniu go nie zauważyłem żadnej elektroniki. Tylko płytka drukowana i włącznik dwustopniowy taki sam jak w myszkach do komputera. wciśnięcie do połowy to ustawienie ostrości , dociśnięcie - spust migawki.

Na www.afe.pl radiówki są po 99zł za komplet czyli 2 stówki do wydania zamiast 2 przewodowych po 28zł ... Chyba jednak odżałuję na bezprzewodowe.

Jeszcze jedna sprawa; W przewodowych z boku jest gniazdko , którego przeznaczenia nie znam. Po rozebraniu urządzenia widzę że na płytce do tego gniazdka idzie tylko jedna ścieżka , połączona z czerwonym kabelkiem idącym w przewodzie do aparatu. Może ktoświe do czego to służy ?

siona
08-04-2010, 17:38
Czyli istnieje zagrożenie, że przy wyzwoleniu dwóch aparatów może coś się z nimi stać jeśli oba kable idące do dwóch aparatów będą podlutowane pod jeden włącznik w wyzwalaczu ?

tego nie wiem ale za 8 kpln bym nie sprawdzał :)

koszt układu z przekaźnikiem to kilkanaście pln

siona

Valdek_Tychy
08-04-2010, 19:33
a pilot nie wystarczy ?

costi
09-04-2010, 12:21
Wystarczy, ale D300 nie ma wbudowanej podczerwieni, wiec musza byc piloty radiowe.

@siona - co mialoby sie uszkodzic w aparatach przy zwyklym zlutowaniu dwoch kabelkow do jednego wyzwalacza? Przeciez nie ma tam zadnej elektroniki, a jedynie zwykle zwarcie. Pytam bez ironii i zlosliwosci ;)

siona
09-04-2010, 12:35
generalnie jak łączysz 2 niezależne obwody z niezależnymi zasilaniami to się potrafią różne cuda dziać z upaleniami na czele :/
dlatego skoro jest proste rozwiązanie za kilkanaście pln to bym po prostu nie ryzykował.

pozdrawiam

siona

Woldemorth
09-04-2010, 13:54
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/04/2090434826-1.jpg
źródło (http://nikon.pl/tmp/EU/2419865273/3760176746/2391246626/34910176/134691168/2478387271/2154915935/1225425918/2379578594/2502850980/2090434826.jpg)

Nie ma za co (http://nikon.pl/pl_PL/products/product_details.page?ParamValue=Accessories&Subnav1Param=SLR&Subnav2Param=SLR%20Connectivity&Subnav3Param=Remote%20Control&RunQuery=l4&ID=361) ;)

velaskez
09-04-2010, 17:18
A może przez Camera Control Pro ;) Chyba, że ten kabelek będzie działać. Bądź co bądź jest to wynalezek pod f5 nie pod d300.

rubicon
09-04-2010, 18:21
Wygląda na to że rzeczywiście kabel MC-23 wyzwoli 2 aparaty D3 D300 D200. Na potwierdzenie poniższy link:

http://www.radar.pl/Nikon-MC-23-przewod-synchronizacyjny-18505294/informacje

andrstac
09-04-2010, 19:08
Jeszcze inne rozwiązanie: standardowy zestaw RF-602 z dwoma odbiornikami, do tego dodatkowy kabelek do D300 (jeden będzie w komplecie). Podpiąć odbiorniki kabelkami do body, nacisnąć przycisk i ... już. Koszt 150 - 180zł z HK

Zaleta tego jest taka, że można zastosować również do odpalania 2 szt lamp:)

arek-hs
09-04-2010, 21:02
A nie będzie wtedy problemu ze zbyt wczesnym odpaleniem lamp? Przecież migawka nie zdąży się otworzyć i kadr nie będzie (równo) oświetlony.
Ja mam w planach połączyć 2xd70s jednym wyzwalaczem z dodatkowym kablem, też do zdjęć 3d. :)
rubicon, robisz do tego jakąś szynę do przymocowania aparatów?
Jak wyjdzie ci coś ciekawego, pochwal się na forum!

rubicon
09-04-2010, 21:22
Jeśli kabel MC-23 idealnie zsynchronizuje aparaty jeśli chodzi o moment wyzwolenia to wystarczy jedna lampa błyskowa na jednym z aparatów. Oba oczywiście muszą być z takimi samymi ustawieniami czasu, przesłony, czułości i ogniskowej. Problem w tym, że moje aparaty to D300 oraz D300s. Czy robi to różnicę ? Myślę , że nie. Sprawdzę to w poniedziałek kiedy dostanę przesyłkę z kablem.

Jeśli chodzi o mocowanie aparatów to jeszcze jestem w trakcie przemyśleń jak to zrobić. Myślę, że jakaś prosta rama z płaskownika. Musi być sztywny , więc pewnie zamówię prostokąt z płaskownika ( jeszcze nie liczyłem jakie to będą wymiary, ale na pewno będzie możliwość mocowania aparatów w pionie i w poziomie z tym, że jeden na sztywno, drugi na solidnych sankach rodem z NRD. Urządzenie zda egzamin w plenerze, imprez ze względu na wagę i gabaryty na razie nie biorę pod uwagę. Statyw oczywiście musi być masywny, inaczej kiszka ...
Jeśli chodzi o D70s to ten kabel odpada - nie masz takiego gniazda w korpusie. Myślę, że w twoim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie pilot bezprzewodowy: 2 komplety nadajnik + odbiornik, przy czym upewnij się przed zakupem , czy na pewno można jednym pilotem wyzwolić 2 odbiorniki. Nie wszyscy sprzedawcy mają pewność czy ich zestaw można łączyć. Opowiadali mi, że kiedy zdarzyło im sie pomieszać pomiędzy sobą nadajniki i odbiorniki pomiędzy kompletami to ludzie wracali i wymieniali, bo im to nie chodziło. Generalnie przegadałem dziś kilka godzin przez telefon dzwoniąc do wielu sklepów sprzedających na Allegro. W razie czego pisz do mnie.

velaskez
09-04-2010, 21:28
A może nie kombinować, tylko po prostu sklecić/kupić suwnicę do statywu do zdjęć stereoskopowych. ;) Chyba, że to nie to samo co 3D to sorrryyy. Widziałem kiedyś takie specjalne. Robiło się jedno foto i ziuu i drugie foto. Tylko do bardzo dynamicznych obrazków to się nie nada...(ruchliwa ulica) :twisted:

arek-hs
09-04-2010, 21:33
rubicon, pisząc 'wyzwalacz z dodatkowym kablem', miałem na myśli wężyk spustowy z dolutowanym drugim kablem. :)
velaskez, o to właśnie chodzi. Suwnica może być, z tym że do zdjęć z bliższej odległości obiektywy powinny być jak najbliżej siebie, wtedy aparaty trzeba połączyć "dupkami" :D

rubicon
09-04-2010, 21:35
Dokładnie z tego powodu potrzebuję 2 aparatów żeby robić zdjęcia obiektów ruchomych. Z szyną już eksperymentowałem. Nawet niegłupio wyszło :)

rubicon
09-04-2010, 21:38
dupkami albo nie :) Wszystko zależy od odległości do obiektów, co przekłada się na szerokość "bazy" pomiędzy obiektywami. Faktycznie, D300 mały nie jest. W razie czego dokupię drugiego D80, ale dość mam już wydatków :)
Co sądzicie o zastosowaniu w takim zestawie dwóch Nikkorów 28mm/2,8 ?

rubicon
12-04-2010, 17:39
Połączyłem 2 Nikony D300 powyższym kablem. Działa to tak: Naciskając spust migawki do połowy w jednym z nich ostrzą oba. Po dociśnięciu oba wyzwalają migawkę. Pierwszy test zrobiłem przy świetle dziennym. Oba aparaty ustawiłem na 1/200. Fotografowałem kilka razy zegarek włączonym stoperem pokazującym czas z dokładnością do 1/100s. Za każdym razem efekt identyczny - dokładnie ten sam ułamek sekundy zarejestrowany na zegarku z włączonym stoperem. Oczywiście czytelność setnych sekundy na wyświetlaczu zegarka jest trochę skażona jakby to nazwać ... smużeniem przygasających cyferek, ale mimo tego wyraźnie widać, że zarejestrowany został dokładnie ten sam moment.

Trochę gorzej to wyszło kiedy do jednego z Nikonów podpiąłem SB-900. Aparat z podpiętą lampą przy czasie 1/250 bez zarzutu, natomiast drugi ( ten bez lampy ale ustawiony również na 1/250 na dole zdjęcia pokazał niedoświetlony czarny pasek. Czyli jednak jest jakieś nieznaczne opóźnienie. Sprawdzałem ustawienia obu aparatów jeśli chodzi o czas synchronizacji błysku 1/250s oraz czas migawki dla błysku 1/60s.

W zasadzie można się problemem nie przejmować w plenerze jeśli zdecyduję się nie używać lampy błyskowej albo używając pogodzić się czarnym wąskim paskiem na dole kadru, jednak wraz z przedłużeniem czasu naświetlania w aparatach czarny pasek w aparacie bez dopiętej lampy robi się szerszy. Nie pomyliłem : wraz z przedłużeniem czasu a nie skróceniem. Jeśli chodzi o aparat z lampą to problemu nie ma .
Skoro jednak jest takie opóźnienie pomiędzy aparatami to moze się okazać , że podczas rejestracji szybko poruszającego się obiektu w kadrze jakieś przesunięcie postaci będzie . Co za licho ?
Może ktoś wie co źle ustawiłem ?
:)

rubicon
12-04-2010, 17:44
No i jeszcze sprawa minimalnej bazy: Przy 2x D300 zwróconych do siebie gwintami pod statyw to minimalna baza wynosi 93mm. Trochę dużo ... pierwszy plan można wg mnie umiejscowć nie bliżej niż 2,8m od obiektywu.
ale jakby pracować na dłuższych ogniskowych , powiedzmy 50mm ... ?

:)

Paweł Kania
12-04-2010, 17:45
A jak lampe dasz a tryb M też będzie pasek ?

arek-hs
12-04-2010, 17:45
A to ciekawa sprawa, myślałem, że nie będzie żadnych problemów, na pewno masz ustawioną identyczną jakość i wielkość fot w obu body?
Nie wiem czy to zrobi różnicę, ale może spróbuj jednak kupić dwa tanie wężyki spustowe i przylutuj dwa kable do jednego.
PS. tak teraz sobie myślę, że za koszt drugiego obiektywu i kabla mógłbyś kupić dwa kompakty i wtedy można by było ustawić je w takiej odległości jak ludzkie oczy. Jakość fot do stereografii moim zdaniem nie musi być jakaś szczególna, jeżeli nie mamy zamiaru robić z tego plakatu.

szymonvader
12-04-2010, 20:33
Polecam RF-602 wyzwalacz radiowy, kup 2 odbiorniki, zamontuj na body i problem z głowy, żadne lutowanie i inne cuda. Pozdrawiam

rubicon
12-04-2010, 22:35
Do NeroN6: Lampa oczywiście na M. Na trybie TTL aparat z lampą OK, natomiast drugi podpięty kablem - czarna klatka

Do arek-hs: wężyki spustowe odpadają. Po pierwsze dlatego, że mówimy o aparatach cyfrowych a po drugie dlatego, że tu precyzja synchronizacji będzie znacznie gorsza niż w przypadku połączenia aparatów kablem. Natomiast poruszasz ciekawy problem - baza pomiędzy obiektywami. Mniejszą bazę uzyskamy łącząc 2 x D80 a jeszcze mniejszą 2 x D60. Teraz tylko trzeba się zastanowić czym to jednocześnie wyzwolić. Dochodzi problem lampy błyskowej. Zakładam, że użyję jednej zamontowanej na kablu do jednego z aparatów. Tak chyba najprościej. Lampę można wyzwolić radiowo ( obojętnie czy studyjną na 230V czy bateryjną. Tylko ta kwestia synchronizacji . Nie rozumiem, czemu przedłużanie czasu daje efekt odwrotny do spodziewanego.

Do szymonvader: ktoś już podrzucił pomysł z tymi wyzwalaczami. Używałeś takiego wyzwalacza ? Mógłbyś opisać jak to widzisz ?
do każdego aparatu odbiornik a lampa błyskowa wyzwalana z jednego z nich ?

arek-hs
12-04-2010, 22:43
miałem na myśli wężyk MC-30

rubicon
12-04-2010, 23:04
OK, ale rezultat będzie ten sam ( tak myślę ) co w przypadku kabla MC-23, tyle, że dochodzi problem jak to polutować, żeby nie było ryzyka uszkodzenia aparatów. Jedyna zaleta taka, że masz w ręku wężyk spustowy , dzięki czemu zmniejsza się ryzyko poruszenia zdjęcia. Wada: lecisz ze statywu wyłącznie, bo jedną grabulę masz zajętą przez wężyk. Przy kablu MC-23 można całość trzymaćw obu dłoniach i focić bez statywu. Kwestię ostrzenia na ten sam punkt można w D300 spokojnie załatwić wyborem jednego z wielu pól - to nie D60 z 3-ma punktami. Mam taki wężyk spustowy, myślałem o dokupieniu drugiero i połączeniu równoległym ( wewnątrz są wykorzystane 3 żyły, mimo tego , że wtyk ma 10 pinów) U mnie jednynym problemem jest niedokładna synchronizacja lampy błyskowej podpiętej do aparatu "A" z aparatem "B" Na dole kadru pojawia się wąski czarny pasek, - jego szerokość zwiększa się wraz z wydłużaniem czasu w aparacie.

Oczywiście można sprawę załatwić światłem ciągłym, ale w plenerze nie bardzo sobie to wyobrażam. No chyba, że słońce + blenda :)


Kompakty odpadają. Jakimś wyjściem byłaby przystawka/obiektyw LOREO. Nie ma wtedy problemu dwóch aparatów i synchronizacji z lampą. Jednak optyka i możliwości ...

arek-hs
12-04-2010, 23:25
OK, ale rezultat będzie ten sam ( tak myślę ) co w przypadku kabla MC-23, tyle, że dochodzi problem jak to polutować, żeby nie było ryzyka uszkodzenia aparatów.
Przecież w tym kablu nie ma żadnych elementów elektronicznych?

rubicon
12-04-2010, 23:47
Wewnątrz jest tylko płytka drukowana z dwustopniowym włącznikiem ( podobnym jak te do klikania w myszce komputerowej) i nic więcej. Żadnej elektroniki. Z korpusu przychodzą 3 żyły. W moim wężyku jest też jakieś gniazdo ( z boku) , którego przeznaczenia nie znam :)
Odzie do niego tylko jedna żyła (z tych trzech) . Może ktoś wie do czego to ?

Obawiam się , że takie rozwiązanie prócz oszczędności kasy ( wężyk spustowy około 2 x 28zł allegro a MC-23 140zł) a;e to chyba jedyna zaleta prócz tego że wężyk daje nam możliwość wyzwolenia aparatu bez poruszenia przy dłuższych czasach.

arek-hs
12-04-2010, 23:53
Chodziło mi o ten kabel MC-23, skoro w nim nie ma żadnych elementów, to znaczy, że nic nie uszkodzisz łącząc aparaty wężykiem.
podróbka MC-23 to 4$ z przesyłką na ebay'u
jak nie zadziała, możesz odsprzedać

edit: możesz też przylutować dwa przewody z wężyka do twojego MC-23 (poszukaj rozpiski pinów), ustaw oba body na MF i daj znać czy nadal jest problem

rubicon
13-04-2010, 00:53
Oba aparaty były na manualnej przesłonie i czasie, Oczywiście AF włączony, ale fociłem dopiero po potwierdzeniu ostrości przez oba korpusy. Ustawienia trybu ostrzenia identyczne. Problem może byc inny: Spiąłem ze sobą D300 i D300s. Niby to to samo ,ale ...

I teraz uwaga:
Problem zniknął samoczynnie po przełożeniu lampy na drugi korpus;
Pierwotnie lampa była podpięta pod D300s ( na D300 pojawiał się ów ciemny pasek , tak jakby w D300 zbyt szybko zamykała się migawka)

Teraz kiedy lampa jest na D300 a D300s na kablu na czasach 1/30 do 1/250 jest idealna synchronizacja lampy z oboma korpusami :)



To co piszesz na temat połączenia wężyków , to może być racja. W zasadzie jeśli jest właśnie to, to można wywalić całkiem ten włącznik i zlutować ze sobą te 3 żyły. Wtedy sterowanie będzie odbywać się tak samo jak obecnie z użyciem kabla MC-23. Jednak już mam ten kabel, więc nie będę niczego zmieniać.

rubicon
21-04-2010, 17:50
Słuchajcie, skoro są tu użytkownicy różnych modeli Nikona, może macie jakiś pomysł na zsynchronizowanie jednoczesnego wyzwolenia migawki w Nikonach D80 i D60 ? Tam nie ma możliwości połączenia aparatów przez MC-23. Dodam, że aparaty muszą być idealnie zsynchronizowane do minimum 1/200s a na jednym z aparatów lampa błyskowa ( opcja mile widziana ). Czy radiówka o której ktoś wcześniej pisał spełni ten warunek ? No i jeszcze jakie są wasze spostrzeżenia jeśli chodzi o pracę poszczególnych wyzwalaczy radiowych. Na rynku jest tyle chińszczyzny ... i właściwie tylko chińszczyzny.

arek-hs
21-04-2010, 17:55
kup dwa wężyki spustowe i połącz do jednego dwa kable, wyjdzie sporo taniej od radia i masz możliwość ostrzenia.

rubicon
21-04-2010, 17:57
A przy radiówce nie będzie możliwości ostrzenia ? (przycisk spustu migawki nie będzie w radiówce dwustopniowy ?)

arek-hs
21-04-2010, 17:59
chyba nie we wszystkich, ale po co się w to pakować jak wężyki wyjdą sporo taniej i nie wymagają baterii, są mniejsze itp.

rubicon
21-04-2010, 18:40
D80: A pilot podczerwieni ML-L3 ? Problem w tym, że tu nie ma dwustopniowego przycisku ( nawet oryginalny) . No i trzeba mieć wolną rękę i wycelować w oba czujniki podczerwieni.
Czyli generalnie pozostaje połączenie 2 wyzwalaczy MC-DC1 ? Ktoś już tak łączył ?

D60: Tu chyba wyłącznie podczerwień ? Nie widzę tu możliwości podłączenia wężyka spustowego. A i odriornik podczerwieni też zainstalowali w dość nieporęcznym miejscu. Kiedy weźmie się aparat do ręki, czujnik zakryty ... Radiówka ? Jaka ?

arek-hs
21-04-2010, 18:44
mc-dc1 pasuje do d80 i d60

rubicon
21-04-2010, 19:32
Mam w ręku właśnie D60, ale nie widzę w korpusie żadnego gniazda do podłączenia MC-DC1. W instrukcji też nic nie znalazłem. D80 owszem, posiada takie gniazdo.

arek-hs
21-04-2010, 19:40
faktycznie, wygląda na to, że d60 możesz tylko podczerwienią odpalić, jak dla mnie ten aparat do stereografii odpada
zmylił mnie sprzedawca na allegro :)

rubicon
21-04-2010, 20:06
W sumie zastanawiam się czy nie spróbować nim podziałać w stereo. Zaletą D60 jest to, że jak złączyć dupami 2szt to mam mniejszą bazę niż przy 2x D80 a tym bardziej przy 2 x D300. Gorzej z ostrzeniem, bo tylko 3 pola AF w wizjerze, pod tym zględem lepiej D80 a jeszcze lepiej D300.

Innym problemem może być podpinanie stałek pod D80 czy D60.
W D60 śrubokręty bez silnika odpadają. D80 do tego cienko mi ostrzy z moimi stałkami a regulacji w body "niet".

Jeszcze mam ogólne pytanko o ogniskową do stereo przy niepełnej klatce. Wiem , że to wątek na odrębny temat , ale skoro czyta to trochę ludzi interesujących sięzsynchronizowaniem 2 aparatów do stereo, to może ktoś się przyłączy do dyskusji ? Do tej pory fociłem na 2x N28mm/2,8 . Zdjęcia ostre jak żyleta co przy stereo jest zaletą ( duża głębia i ostry obraz) , ale przy bazie 93mm to chyba trzeba na dłuższej ogniskowej. Do dyspozycji mam 2 szt 35mm ale różne modele ( 35/2,0 i 35/1,8) próby pewnie da się zrobić. Może ktośtak pracował na N50/1,8 lub N50/1,4 ? Oczywiście na dużych przesłonach tylu f8 - f11 dla jak największej głębii.