PDA

Zobacz pełną wersję : Powiekszanie odbitek a rodzaj papieru



Marcin Stawiarz
13-04-2005, 19:05
mam problem, chcialbym sobie zrobic odbitki zdjec w powiekszeniu 18x25 lub wiekszym, ale bylem w 2 labach i robia tylko na blyszczacym papierze, czemu do cholery?

mam kilka 18x25 na blyszczacym i wyglada to koszmarnie, swieci sie jak psu ja... ~~

potrzebuje papieru matowego, albo takiego na jakim drukowane sa zdjecia np. w Pozytywie...

czy to tylko u mnie w miescie tak jest?

Madzia
13-04-2005, 19:28
Chyba tylko u Ciebie... Może zrób na błyszczącym - podobno lepiej oddaje przejścia tonalne i ma lepsze wysycenie kolorów. Ale nie bardzo nadaje się pod szkło (choć ja mam dwa zdjęcia 30x45 na błyszczącym papierze pod szkłem i nic się nie dzieje = nie przykleiły się).

Anonymous
13-04-2005, 19:51
mam problem, chcialbym sobie zrobic odbitki zdjec w powiekszeniu 18x25 lub wiekszym, ale bylem w 2 labach i robia tylko na blyszczacym papierze, czemu do cholery?

mam kilka 18x25 na blyszczacym i wyglada to koszmarnie, swieci sie jak psu ja... ~~

potrzebuje papieru matowego, albo takiego na jakim drukowane sa zdjecia np. w Pozytywie...

czy to tylko u mnie w miescie tak jest?

Sprobuj w sieci Agfa ImageCenter, ostatnio robilem tam powiekszenie 30x40 na papierze matowym i nie bylo problemu. W dodatku jakosc bardzo dobra, podejrzewam ze we wszystkich labach tej sieci, choc oczywiscie wyjątki sie zdarzają.

Pozdrawiam
DB

zkruk
13-04-2005, 23:33
ale matowy to nie matowy ale "perlowy" albo "polmat" albo "jedwab"
nie ma matowego papieru do labu :(

ale mozna pokryc folia zdjecia... efekt calkiem ok - i wtedy mamy idealny mat...

mozna tez na drukarce drukowac... (to chyba jedyna zaleta plujek)

szymony
14-04-2005, 08:56
ale matowy to nie matowy ale "perlowy" albo "polmat" albo "jedwab"
nie ma matowego papieru do labu :(

ale mozna pokryc folia zdjecia... efekt calkiem ok - i wtedy mamy idealny mat...

mozna tez na drukarce drukowac... (to chyba jedyna zaleta plujek)

Ot mądrego to i warto posłuchać :wink:
Pytanie czemu takowego takowego nie ma, aż taki problem techniczny??

irekka
14-04-2005, 09:30
W dawnych dobrych czasach gdy nie można było kupić tego co się chciało jak rzucili papier błyszczący to suszyłem go na suszarce odwrotnie i otrzymywałem mat lub jedwab z piękna struktura płótna suszarki. Niestety laby susza poprzez dmuchanie powietrzem.

szymony
14-04-2005, 09:33
jak suszyłeś odwrotnie to uzyskałeś co najwyżej półmat :wink: tak znam te knyfy.

irekka
14-04-2005, 09:58
No dobra 3/4 mat !!! (-:

Madzia
14-04-2005, 10:35
All my life... - czyli wiesz już co robić - zrób na błyszczącym, a potem wysusz suszarką... :mrgreen:

szymony
14-04-2005, 11:11
All my life... - czyli wiesz już co robić - zrób na błyszczącym, a potem wysusz suszarką... :mrgreen:
Niestety nie da się. To oczym mówiliśmy to było o papierach na podłożu barytowym. Współczesne do labów są plastikowe i w kontakcie z suszarką fotograficzną będą fajnie waniały, delikatnie mówiąc.

Anar
24-05-2012, 03:27
oj odświeżę chyba bardzo stary temat ;)

ale takie samo mam pytanie to w 1 poście..

ruszyliśmy z techniką o 7 lat do przodu... i nadal nienaświetlane czyli wielkoformatowe wydruki ciężko jest znaleźć matowe w labach... a tam gdzie twierdzą, że mają mat Hahnemühle to cenę wymyślają z kosmosu i minimalny wydruk 30x45 :)

stąd pytanie.. dlaczego nie wszędzie chcą robić mat?