Zobacz pełną wersję : Ostre oczy jupiterem
Michaelg
02-04-2010, 16:19
Mam pytanie czy jest jakaś techniczna możliwość wykonania jupiterem 135/3,5 zdjęcia twarzy/portretu z jak najmniejszą głębią ostrości żeby były ostre oczy nos a uszy już lekko rozmazane? Chodzi o to czy obiekt fotografowany powinien być bliżej czy dalej obiektywu? Ogólnie żeby głębia była mniejsza- pomijając oczy- to lepiej żeby obiekt był bliżej czy dalej fotografa?
jackrabbit
02-04-2010, 16:23
http://www.fotografuj.pl/Article/Kalkulator_glebi_ostrosci/id/41
velaskez
02-04-2010, 16:58
Jak najbliżej. Ale nie można przesadzić, bo Ci się głowa nie zmieści. W takim wypadku jedynym ratunkiem jest niższa wartość przesłony. 2.8, 1.8 lub nawet 1.4 ;)
no i średni format, coby jednak zmieścić ;)
velaskez
02-04-2010, 19:16
No całą postać mieszczę tak z 10-12 metrów na DX ;) A Twarz...z 3-4 już jest spoko.
To jest zrobione chyba z 6 metrów z tego co pamiętam. Najgorsze to porozumieć się z modeliną na tę odległość :D I wiem, wiem poza dziwna, ale akurat tylko to jest na imidższaku.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img28.imageshack.us/img28/6156/dsc1551cpcopyresizer800.jpg)
Zbigniew
02-04-2010, 21:21
Chodzi o takie coś jak tutaj (http://www.zbigniew-piatek.internetdsl.pl/galeria/osoby/2009-02-Ola-studio/images/7.jpg) ? To było dla 60mm na DX przy f/4. Dla 135 będziesz miał o wiele łatwiej (przy czym akurat to 60mm było specyficzne, bo to obiektyw makro). Aby uzyskać jak najlepszy efekt powinieneś mieć osobę fotografowaną jak najbliżej (tj. jak najbliżej minimalnej odległości dla tego obiektywu), a tło jak najdalej.
jackrabbit
02-04-2010, 21:23
Aby uzyskać jak najlepszy efekt powinieneś mieć osobę fotografowaną jak najbliżej (tj. jak najbliżej minimalnej odległości dla tego obiektywu), a tło jak najdalej.
ale jemu chodzi o to zeby tym tlem byly uszy wiec moze byc problem ;)
Zbigniew
02-04-2010, 21:32
No wiem, wiem. Generalnie uszu nie odsunie się za daleko od oczu - rzekłbym wręcz że możliwości manewru są minimalne, jednak powinno się dać radę odpowiedni efekt uzyskać. Nie pamiętam jaką ten jupiter ma odległość makro, jednak, jak przeglądnąłem teraz zdjęcia moje z niego, to rozmywa tło dosyć ładnie i skutecznie. Jeżeli głowa zapełniłaby kadr, to powinien dać ładne rozmycie dla wszystkiego co poza płaszczyzną ostrości.
Zbigniew
02-04-2010, 21:47
Dobra - jeszcze jeden przykład. Nikkor 85@3,2. Tutaj (http://img360.imageshack.us/img360/5821/dsc9051.jpg).
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.