PDA

Zobacz pełną wersję : takie niby nic...



aaniaa
31-03-2010, 19:53
Witam, jestem Ania i to mój pierwszy post! Żałuję że w tym miejescu:cry:
Od niedawna interesuję się fotografią, staram się robić zdjęcia przy każdej okazji. Czasem są lepsze, czasem gorsze ;)
Ostatnio byłam na torze samochodowym i rozłożyłam się z aparatem i statywem nieopodal aby cyknąć jakieś pędzące samochody. Aparat był już na statywie, a ja na sekundę odwróciłam się aby sięgnąć jeszcze filtr, który zapomniałam nakręcić i w tej jednej sekundzie przeszedł pod statywem mój pies i jak się odwróciłam nie zdążyłam już nawet nogi podłożyć aby zamortyzować upadek całego sprzętu. Runął z hukiem i roztrzaskał się o beton. Body pękło, obiektyw odleciał:shock: Mało nie zemdlałam biorąc pod uwagę, że aparat (D5000) mam od stycznia i jeszcze raty spłacam...

Po dłuższych oględzinach doszłam do wniosku, ze miałam chyba więcej szczęścia niż rozumu (jak zwykle z resztą ;)) i sprawa nie wygląda tak tragicznie. Wyglądało na to że: wyłamały się dwa plastiki w bagnecie mocującym obiektyw
(AF 18-105mm) do body, a w korpusie popękały też tylko zewnętrzne plastiki. Można było przeglądać zdjęcia i robić zdjęcia, zmieniać wszystkie(wszystkie które na szybko sprawdziłam) ustawienia, obiektyw zoomował i ostrzył.

Komplet przedwczoraj zaniosłam do serwisu NIKON, dziś dostałam wycenę i jestem trochę załamana :(
Myślałam, że zamknę się w połowie kwoty którą oni podali. Wycena ma się następująco:
FRONT BODY UNIT 241,55zł
TOP COVER UNIT 215,00zł
FRONT COVER UNIT 67,99zł
EYEPIECE MOLD UNIT 15,08zł
BACK COVER 60,37zł
SB ROTATING COLLAR 3,81zł
SD ACCESS WINDOW 6,05zł
+ robocizna 475,00zł

Opis problemu ma się tak: Aparat po upadku - naruszona geometria korpusu aparatu.
Wymiana czołówki, górnej pokrywy, przedniej i tylnej obudowy.
Wymiana osłony wizjera i osi głowicy lampy.
Kosztorys wstępny, może ulec zmianie.

W dodatku nie widzę tutaj nic na temat mojego obiektywu:?

Co zrobilibyście na moim miejscu? Naprawiać u nich? Odebrać aparat i dać do naprawy do nieautoryzowanego serwisu?!
To wszystko wygląda tak nieskomplikowanie, że myślę iż mogłabym sama poodkręcać te części i zastąpić je nowymi...

Sorry za takie wywody, jeśli dotrwaliście do końca to proszę o jakieś opinie i podpowiedzi co dalej :)

Matey3000
31-03-2010, 19:58
z tym rozkrencaniem i prostota tej operacji to troche przesadzilas.
Znajdz w sieci instrukcje serwisowa do d5000, albo do innej lustrzanki cyfrowej . Przejdzie ci pewnie ochota.

Meggido
31-03-2010, 19:59
Jeśli to nowy sprzęt, to ja bym zapłacił i udawał, że nic się nie stało.

wasilewk
31-03-2010, 20:01
Bardzo Ci współczuję !
Niestety, trzeba było się jakoś zabezpieczyć. Ileż to razy ja... ...a tam z pouczaniem !
Możesz kupić części (o ile potrafisz się dogadać z hurtownią w Chinach) i próbować sama wymieniać. Nawet może Ci się to udać, ale: jakakolwiek drobnostka w foceniu (niekoniecznie z winy aparatu) będzie pretekstem do szukania: "coś musiałam pominąć przy składaniu !" Pomyśl o tym.


Pzdr.

Rasik
31-03-2010, 20:02
LOL, widzę że u nich robocizna zawsze kosztuje koło tych 5 stów.. Mam podobny problem, serwis i straszna cena. I również czekam na dobre rady poniżej ;) Natomiast wysłałem w międzyczasie maile do 2 serwisów z opisem problemu z kosztorysu i prośbą o wycenę. Może to jest rozwiązanie. Łatwo można je znaleźć za pomocą googla, a fototronik zbierał o ile pamiętam dobre recenzje ;)

aaniaa
31-03-2010, 20:16
Bardzo Ci współczuję !
Niestety, trzeba było się jakoś zabezpieczyć. Ileż to razy ja... ...a tam z pouczaniem !

:-P Mądry Polak po szkodzie. No niestety nie wszystko da się przewidzieć. Ale następnym razem już nie spuszczę oka ze statywu i poobkładam go poduszkami:mrgreen: Kurcze teraz to się już nawet z tego śmiać potrafię, ale zaraz przestaje jak pomyślę o kosztach naprawy niestety...

Jak czytałam jakiś wątek, to natknęłam się na opinie, że wymiana bagnetu to zajęcie na ok 10 min i nawet mało uzdolniony człowiek sobie z tym poradzi.
Wybacz Matey3000, ale skręcenie do kupy 4 plastikowych części też nie wydaje mi się skomplikowane. Aczkolwiek nie będę się upierać bo specem od tego nie jestem.

Rasik no to jedziemy na jednym wózku ;)

Matey3000
31-03-2010, 21:08
Problem w tym ze do tych plasticzkow sa przyczepione rozne czesci, nie gdybam , ja rozkrecalem lustrzanke cyfrowa i ja zlozylem, nie jest to takie proste. Jak juz chcesz to zrobic, to znajdz instrukcje i pamietaj ze tam tez jest kondensator, ktory trzeba rozladowac. Nie tylko walnac Cie moze prad, ale da sie tez przepalic elektronike jak zewrzesz czyms innym niz palec.
Powodzenie w nie skomplikowanej robocie.

aaniaa
31-03-2010, 21:23
Problem w tym ze do tych plasticzkow sa przyczepione rozne czesci

No i OK, więc nie jest to takie proste na jakie MI wyglądało. Nie potrzeba mi tak ironicznie dawać do zrozumienia że się nie znam, bo o tym wiem i dlatego pytam i staram się czegoś odwiedzić tu na farum :)

Jutro wyślę również zapytanie do nieautoryzowanych serwisów jak polecił rasik. Zobaczymy:roll:

A czy tej wymiany bagnetu w obiektywie mogę dokonać sama? Czy też jest coś o czymś mogę nie wiedzieć?

Endrju1
31-03-2010, 21:30
Niestety nie wiem jak to jest w d5000, ale w d70s wymiana obudowy, o ile mamy nieco zdolności manualnych, nie nastręcza aż takich strasznych trudności.
Kwestia tylko teraz znaleźć np. utopionego d5000 co może być nieco trudne.

st
31-03-2010, 21:39
Spróbuj poszukać jako dawcę jakieś uszkodzone body. Za parę setek może się udać. A jeśli masz kogoś średnio uzdolnionego techniczno-manualnie to wyjdzie Ci pół tego co chce NP i części jeszcze zostaną.

Pozdrawiam

Matey3000
31-03-2010, 21:49
No i OK, więc nie jest to takie proste na jakie MI wyglądało. Nie potrzeba mi tak ironicznie dawać do zrozumienia że się nie znam, bo o tym wiem i dlatego pytam i staram się czegoś odwiedzić tu na farum :)
Sorry ale to sie prosi o ironie:


Wybacz Matey3000, ale skręcenie do kupy 4 plastikowych części też nie wydaje mi się skomplikowane.

aaniaa
31-03-2010, 22:50
Sorry ale to sie prosi o ironie:

prosi się prosi i doprosić nie może ;)
Nie potrafię doszukać się niczego ironicznego w tym, że ktoś kto się na czymś nie zna i uważa że coś jest proste po przeczytaniu informacji od kogoś kto się na tym zna przyznaje mu rację i weryfikuje swoje poglądy :)
Ale rzeczywiście cytując moje wypowiedzi w odwrotnej chronologii, ironii dopatrzeć się można!

Przepraszam innych użytkowników forum za offa To mój ostatni, w tym wątku :)

Sturnus z tym dawcą to może nie być tak łatwo, ale poszukam. Czy macie pomysły na jakich stronach mogę szukać?
Wstępnie sprawdziłam na allegro, ale tam niestety same które mają się dobrze...

st
31-03-2010, 22:58
allegro... ebay... tutejsza giełda... a nikt nie obiecywał że będzie łatwo ;)

hostman22
31-03-2010, 23:57
Komplet przedwczoraj zaniosłam do serwisu NIKON, dziś dostałam wycenę i jestem trochę załamana :(
Myślałam, że zamknę się w połowie kwoty którą oni podali. Wycena ma się następująco:
FRONT BODY UNIT 241,55zł
TOP COVER UNIT 215,00zł
FRONT COVER UNIT 67,99zł
EYEPIECE MOLD UNIT 15,08zł
BACK COVER 60,37zł
SB ROTATING COLLAR 3,81zł
SD ACCESS WINDOW 6,05zł
+ robocizna 475,00zł



Jest różnica jak aparat spada z wysokości łóżka, a z tym jak zostaną podcięte nogi na statywie. To że po upadku działał wcale nie oznacza, że czym dalej tym nie będzie gorzej..., ale do rzeczy.
Ja przed kompletowaniem części i bawieniem się w servis ;) zrobił dokładny opis wraz ze zdjęciami i wysłał tutaj - link - (http://www.fixationuk.com/Fixation/Repairs.html). Czasami wychodziło taniej, nawet jak by nie wyszło taniej, to bym spał spokojniej niż po wysłaniu do polskiego serwisu ;)

Ból że tak drogo rozumiem, chcą Ciebie skasować na 1085, nowy d5000 to jakieś 1800zł. Choć oczywiście dobrze by było gdyby serwis w Polsce robił - dobrze, szybko i tanio :)

wkrass
01-04-2010, 02:16
dobrze, szybko i tanio
Z powyzszego mozesz wybrac tylko dwa.................

KaeF
01-04-2010, 04:01
Możesz rozejrzeć się za zagranicznymi serwisami.

Np tu: http://www.fixationuk.com/Fixation/Repairs.html

--

Choć oczywiście dobrze by było gdyby serwis w Polsce robił - dobrze, szybko i tanio :)


Z powyzszego mozesz wybrac tylko dwa.................

Nigdzie na świecie nie ma już możliwości wyboru trzech opcji na raz. Kapitalizm Panowie i Panie, kapitalizm.