PDA

Zobacz pełną wersję : UV Hoya shmc kontra hmc



krzys123
12-04-2005, 19:42
oprocz ceny i wiekszej ilosci powlok,jaka roznica glownie chodzi o jakosc,czytalem test w ktorym hmc wypadal znacznie lepiej od shmc,jakie sa Wasze opinie i sugestie,moze ktos ma jakies osobiste doswiadczenia,pozdrawiam Krzysiek

Lord Rayden
12-04-2005, 19:52
Ja zgodnie z poradą Hesji i Admina kupiłem HMC. Zapewniali ,że jest OK i nic mu nie brakuje (pomijając fakt,że nie należy go ZAWSZE trzymać na obiektywie). Na droższe filtry już mnie nie stać.

Rayden

krzys123
12-04-2005, 20:00
shmc kosztuje 159 to znowu nie tak bardzo drozej niz hmc

Lord Rayden
12-04-2005, 20:05
shmc kosztuje 159 to znowu nie tak bardzo drozej niz hmc

U Hesji taniej. Ale mnie chodziło o wogóle droższe filtry a nie o SHMC/HMC.

Rayden

krzys123
12-04-2005, 20:08
shmc u Hesji 162 zeta

dRUId
12-04-2005, 20:09
oprocz ceny i wiekszej ilosci powlok,jaka roznica glownie chodzi o jakosc,czytalem test w ktorym hmc wypadal znacznie lepiej od shmc,jakie sa Wasze opinie i sugestie,moze ktos ma jakies osobiste doswiadczenia,pozdrawiam Krzysiek
Co było brane pod uwagę w teście?

krzys123
12-04-2005, 20:31
jakosc obrazu podobno przy shmc bylo wieksze pogorszenie ostrosci i spadek jakosci obrazu

mariusz
12-04-2005, 21:06
To chyba o ten niemiecki teścik chodziło :)
http://niusy.onet.pl/niusy.html?t=artykul&group=pl.rec.foto&aid=21662634

Anonymous
12-04-2005, 23:37
Pomyśl nad Marumi WPC - cena podobna do Hoya SHMC, ale oprawa SLIM i rzeczywiście mniej podatny na zakurzenie - sprawdzone - używam Hoyi SHMC z Tokiną 80-400 i Marumi WPC z Tokiną 28-80.

Pozdrawiam:
Andrzej

Zorba
12-04-2005, 23:55
To chyba o ten niemiecki teścik chodziło :)
http://niusy.onet.pl/niusy.html?t=artykul&group=pl.rec.foto&aid=21662634

No raczej nie o ten :wink:
W tescie do ktorego dales link raczej dobrze sie o HOYA UV HMC SUPER
wypowiadaja. Filtr dostal chyba 9,2 pkt. jedynie filtr Leica dostal wiecej bo 9,4.
A zreszta, dla leniwych wklejam

..............Hoya HMC Super 9,2 pkt (zarowno ostrosc jak i kontrast obiektywu nie ulega
pogorszeniu z tym filtrem; jeszcze male tlumienie
wszystkich trzech barw)

Pozdrawiam !!!

ALF
13-04-2005, 01:25
kto płacił za reklamę w tym teście? :mrgreen:

Władca Pixeli
13-04-2005, 02:39
Trzeba jeszcze pamiętać aby cena filtra nie przewyższyła ceny obiektywu. :wink:

dRUId
13-04-2005, 07:56
kto płacił za reklamę w tym teście? :mrgreen:
No właśnie znowu drażliwy temat, "dla kogo ten wywiad"?
Jak się samemu nie pomaca to nic ztego nie będzie.

Anonymous
13-04-2005, 11:51
Pomyśl nad Marumi WPC - cena podobna do Hoya SHMC, ale oprawa SLIM i rzeczywiście mniej podatny na zakurzenie - sprawdzone - używam Hoyi SHMC z Tokiną 80-400 i Marumi WPC z Tokiną 28-80.

Pozdrawiam:
Andrzej

Hehe, Marumi nie ma w ogóle w tym teście. Czy ta firma istniała wówczas? Warto się zastanowić czy kupić Skodę, VolksWagena czy Mercedesa. Pierwsze to jak ci sie trafi, drugie solidne za rozsądną cenę, a trzecie na pewno będzie dobre (tylko zabulisz ostro). A Hoya to taki Hyunday. Jak tam chcesz.

Redskull
13-04-2005, 13:40
W zasadzie kazdy filtr dziala inaczej z kadzym obiektywem. Zalezy to rowniez od tego ile obiektyw ma powlok antyodblaskowych (przepuszczalonosc swiatla) i ile soczewek specjalnych (im wiecej soczewek tym gorzej dla filta, bo zmienia ich parametry).

Sam sie rozgladam za filtrami i narazie jestem za Hoya Pro1 (czyli shmc). Ma dobra cene w USA i ludzie sie dobrze o nim wypowiadaja. Zreszta i tak na odbitkach 21x15 roznicy nie zobaczysz...

Anonymous
13-04-2005, 23:12
Pomyśl nad Marumi WPC - cena podobna do Hoya SHMC, ale oprawa SLIM i rzeczywiście mniej podatny na zakurzenie - sprawdzone - używam Hoyi SHMC z Tokiną 80-400 i Marumi WPC z Tokiną 28-80.

Pozdrawiam:
Andrzej

Hehe, Marumi nie ma w ogóle w tym teście. Czy ta firma istniała wówczas? Warto się zastanowić czy kupić Skodę, VolksWagena czy Mercedesa. Pierwsze to jak ci sie trafi, drugie solidne za rozsądną cenę, a trzecie na pewno będzie dobre (tylko zabulisz ostro). A Hoya to taki Hyunday. Jak tam chcesz.

Mam Volkswagena Golfa IV (od "nowości") , na przeglady jeżdżę do serwisu Skody - Skoda Octavia ma te same podzespoly co Golf (doslownie) i nie ma mowy o tym jak sie trafi. Jest to samochod tej samej klasy, tak samo solidnie wykonany. Legendy tworza ci, ktorzy nie używali ani jednego, ani drugiego. Mercedesy też nie są tak bezawaryjne jak o nich mówią - pozostaja w tym wzgledzie raczej sporo ponizej średniej - płaci sie za markę i prestiż. Czy słyszałeś o samochodzie Acura - to taka luksusowa Honda (jak Leksus u Toyoty) w niczym nie ustepująca Mercedesom, a w Polsce prawie nie znana - czy przez to nie dobra.
Moge zareczyć, że nie zauważysz różnicy pomiędzy Hoyą SHMC, czy Marumi WPC, a uważanymi za najlepsze Heliopanami i B+W. Marumi to znany producent specjalizujacy się w filtrach - robi większość produkcji w wersji tzw OEM m.in. na potrzeby Hoyi.
Nawiasem mowiąc testy Foto Magazine , o ktorych piszą w http://niusy.onet.pl/niusy.html?t=artykul&group=pl.rec.foto&aid=21662634
nie są zbyt miarodajne. Wedlug tego pisma Tokina ATX 287 pro SV jest wspaniała - znacznie lepsza od słynnej Tokiny ATX28-70/2,6-2,8 proII i ATX 280 pro- możesz mi wierzyć, że jest to wierutna bzdura, potwierdzona zreszta nawet przez fachowca z firmy Migomex - dealera Tokiny w Polsce. Cisnie sie tu rzeczywiscie pytanie - kto finansowal te testy?
Najlepiej w miare mozliwości przetestowac samemu. Ja pisze o tym co sam mialem okazje zaobserwować. Przy udzielaniu porad innym chyba nie chodzi o podawanie linkow do stron, gdzie ktoś coś napisał, nie zawsze zresztą z sensem.


Pozdrawiam:
Andrzej

Anonymous
13-04-2005, 23:30
hehe... czyzby znowu byla mowa o tym antycznym tescie ;-)

kilka punktow:
1. w niemieckich testach niemieccy producenci sa zawsze najlepsi (uwaga: Hama, Heliopan, B+W i Rodenstock to wlasnie firmy niemieckie) :-)
2. na 99% w tamtych latach Hama HTMC to byla tylko przepakowana Hoya (S)HMC :-) (nie jestem pewien ktora)
3. Canon, Minolta, Pentax i bodajze tez Nikon to takie same napisy jak Hama - to filtry produkowane przez innych producentow z wygrawerowanym logo firmy. zdaje sie, ze za wiekszosc tych filtrow odpowiada Hoya, Soligor, Marumi i podobni producenci
4. Hoya jakosciowo jest OK, ale w czyszczeniu to koszmar. da sie odczyscic, ale kto kiedykolwiek uzywal B+W nie siegnie wiecej po Hoye. chyba ze z przymusu. pod wzgledem syfienia najgorsza jest seria HMC, a o dziwo, SHMC jest tylko nieco gorsze od pojedynczo powlekanej Hoyi (fioletowa)
5. uwzglednianie Cokina w jednym tescie z B+W, Heliopanem i Rodenstockiem to nietakt. fakt, ze wyjatkowo jak na Cokina, polar jest ze szkla, ale juz o jakimkolwiek powlekaniu warstwami antyodblaskowymi nie ma mowy. Cokin jest lepszy od zwyklej Hamy (robionej chyba ze szkla okiennego), ale nie drastycznie. na pewno nie dosiega jakosciowo poziomu nawet standardowej Hoyi.