PDA

Zobacz pełną wersję : Jest kasa i jest problem



sobel
24-03-2010, 19:20
Witam. Mam problem i liczę na pomoc bardziej doświadczonych kolegów.W chwili obecnej posiadam D80 /Nikkor 18-70/ Nikkor 85 1,8/ sb900/ 13 tys zł . i problem :-) .
Rozważam dwie opcje i nie wiem którą wybrać więc może ktoś pomoże.Dodam jeszcze,że chodzi tutaj o zastosowanie sprzętu na różnego rodzaju imprezach, w tym ślubach.Wiem, że na pewno kupię D700 i to nie podlega dyskusji,ale co z resztą?.

1. Do tego wszystkiego co mam dokładam D700 (D700 biorę na 100%) + 24-70 , wtedy mam dwa zestawy d80+85 i D700+24-70.

2. Sprzedaję D80 z kitem(wtedy mam ok 15tys, zostaje 85 1,8 , sb900) i kupuję D700, D300, Nikkor 35/2, drugą sb900, i jeszcze zostaje ok 500 zł., wtedy mam nie tylko dwa zestawy D700+35 i D300+85 ale i drugą lampę.

A może doradzicie inne rozwiązanie?

Fotografowałem już kilka imprez i powiem szczerze, że wolałbym 1 zestaw ze względu na zoom(bardziej uniwersalny i wygodniejszy no i w 24-70 AF dużo szybszy) bo do stałek jakoś nie mogę się przyzwyczaić a chciałbym ,ale z drugiej strony na plus jest 2 zestaw - lepsze światło ,lepsze body(d300 zamiast d80) ,druga lampa.

Wiem że wielu z was doradzi 2 zestaw, a może się mylę? Z góry dzięki za pomoc.

karolt
24-03-2010, 19:26
Ja bym brał D700 + 24-70 z zastrzeżeniem, że to jest dość ciężkawe.
Jak nie wiesz co wybrać - wybieraj wariant, który daje Ci nowe fajne szkła. Czyli 1.

turbo
24-03-2010, 20:26
D700 z 35/2.0 może być czasem niezbyt szeroko szczególnie w pomieszczeniach!

MARTINK
24-03-2010, 20:26
Ja bym brał D700 + 24-70 z zastrzeżeniem, że to jest dość ciężkawe.

z dorzucona lampka jest jeszcze gorzej....
Tez bym to wzial + 50/1.4

Rycerz
24-03-2010, 20:39
i d80 jako zapas wystarcza, po co ci d300 ?

rooner
24-03-2010, 20:57
Skoro póki co nie podchodzą Ci stałki to bez 24-70 ani rusz.
Zresztą, takie uniwersalne na d700 szkło mz jest bezcenne na imprezach typu sluby itp
Zestaw nr 2 kusi dwoma profi body z ich pewnością (oraz +10 do lansu;))
ale chyba najrozsądniejszym wyborem będzie jednak jedynka.

tgollob_jamessuchar
24-03-2010, 22:39
jak dla mnie niezrozumiały ten D300... nie napisałeś, że koniecznie cropa potrzebujesz, nie robisz, np. samolotów :)
zostaw sobie tego D80 jako backup

zdecydowanie 1 (sam wezmę podobnie - D700 z N24-70 i N70-200)

pio2w
24-03-2010, 22:54
Tia D700 + 24-70 + sb900 zestaw cud miód orzeszki ale łapę wyrywa po godzinie pracy o awaryjności 24-70 nie wspomnę
nie lepiej spałki 35 lub 24 + 50 + 85 do tego Tamron 28-75 sam mam taki zestaw i jestem zadowolony

kh29228
24-03-2010, 22:57
albo weź D700 i używkę N28-70 f/2.8 (jest sporo tańsza od 24-70, a nie gorsza) a resztę wydaj na coś jasnego typu 50 1.4

polo
24-03-2010, 22:59
24-70 + D700 i w zasadzie zapomnisz o problemach, 24 mm dla pełnej klatki to naprawdę szeroko, spokojnie ślub, koncert czy reporterkę wykonasz wzorowo.
Fakt że po ślubie z weselem jak podepniesz jeszcze lampkę to muskuł ci urośnie ale w końcu nie robisz tego za darmo;).

tgollob_jamessuchar
24-03-2010, 23:02
24-70 + D700 i w zasadzie zapomnisz o problemach, 24 mm dla pełnej klatki to naprawdę szeroko, spokojnie ślub, koncert czy reporterkę wykonasz wzorowo.
Fakt że po ślubie z weselem jak podepniesz jeszcze lampkę to muskuł ci urośnie ale w końcu nie robisz tego za darmo;).

ale to źle? siłka w czasie pracy, dla mnie bomba, tylko dlatego go kupuję ;) hehe

Robson_87
24-03-2010, 23:06
tez jestem za jedynka i uniwersalnym zoomem

polo
24-03-2010, 23:23
nio daje popalić tak po ślubie z weselem jakieś 8 godzin prawą łapkę miałem jak Arni w szczycie formy:) ale po kilku treningach już ok.
Ostatnio miałem okazję popracować na D3 i po powrocie na 700 stwierdziłem że jednak jest to lekki sprzęt ;)

bradley
24-03-2010, 23:53
Wtrącę swoje trzy grosze, jako, że mam/miałem wszystkie korpusy o których piszesz i identyczne lub podobne szkła.
Na pewno D700 plus 24-70. Jedyna wada to spory przyrost wagi, który na pewno początkowo odczujesz. Po jakimś czasie się przyzwyczaisz. Ja bym D300 nie kupował ze wzgl na
"ograniczoność" środków. Poza tym masz już D700. D80 jako zapas spoko, a na wycieczki z kitem poręczniejszy. Zoom 24-70 jest super i warto go kupić, zwłaszcza "do roboty".
Bydle wielkie i ciężkie, ale i tak poręczniejsze niż kilka stałek do przekładania, a jak dla mnie (odpukać) na razie wszystkie teorie o jego "rozrzucie jakościowym" i awaryjności
są wymysłem miłośników "spiskowej teorii dziejów". Twoja kasa i twoja decyzja...

Siupes
24-03-2010, 23:58
d80 mozesz wymienic na uzywane d90, jak chcesz sie zblizyc do parametrow d300.
24-70 to podstawa jak chcesz uniwersalnie lub nie chcesz stalek.
zamiast sb900 pomysl o sb600 na backup/2 body, pomysl zeby 85 na 1.4 zmienic ewentualnie jak ci kasa zostanie.

Michał Jędrak
25-03-2010, 00:36
Na pewno sprzedaj SB-900, chociaż w sumie szkoda straconej kasy. W każdym razie nie bierz drugiej SB-900. Co Ci ta lampa da czego nie ma SB-600? O niecałą przysłonę więcej mocy? Oprócz tego, że jest cięższa, większa i droższa, to SB-900 nie posiada innych wyróżniających cech. Ot taka sobie lampa z wygórowaną ceną. Na pewno nie kupuj drugiej, a jeśli możesz wycofaj kasę z tej, którą masz i weź SB-600. Po prostu mając D700, nie będziesz za bardzo korzystał z flesza a przy ślubach wręcz jest to zabronione. Jeśli sobie ustawisz ISO na 1000-1600, to taką SB-600 spokojnie pokryjesz baaardzo dużą odległość.

Nie bierz D300, bo nie da Ci wiele więcej jeśli chodzi o obraz niż D80, a ma to być backup, więc lepiej jak D80 leży w torbie miesiącami niż jakby to miało być D300. Ja mam FujiS5 jako backup i robię nim jakieś 20-50 zdjęć rocznie, ot tak, żeby się migawka nie skleiła :-)

Na pewno bierz 24-70, tu nie ma dyskusji.

Generalnie uważam, że nie powinieneś się rozdrabniać na dwa aparaty. Niech D80 będzie wyposażony 'po taniości' aby ratować w razie awarii, czyli kit i najtańsza lampka (sb-600) a całą kasę zainwestuj w D700, 24-70 i na co tam jeszcze starczy, np 18-35/3.5-4.5 (jasnością obiektywu się nie przejmuj, bo masz D700 a między 2.8 a 3.5 jest 2/3 przysłony). Taki 18-35 kosztuje około 1200zł w stanie idealnym.

I jeśli chcesz robić śluby, to zapomnij o lampie. Tylko światło naturalne, tak jak najlepsi z branży a nie fotoziutki. Odbitki 15x21 przy ISO6400 wyglądają z lekka dziwnie na komputerze, ale odbitki są miodzio, więc zrobisz zdjęcia w pólmroku a klienci nawet nie pisną :-)

karolt
25-03-2010, 12:28
SB-900 da mu większą moc, to się czasem naprawdę przydaje. Aczkolwiek mając SB-600 nie zawracałbym sobie głowy wymianą (pomijam fakt, że obie moje lampy od paru miesięcy głownie leżą w torbie i się kurzą).
24-70 - potwierdzam ciężkawość, natomiast nie jest jakiś specjalnie wielki - mi tam dobrze leży w łapie i torbie. Co od jego awaryjności... się okaże :-) Też się naczytałem mrożących krew w żyłach opowieści, ale to można o każdym sprzęcie takie trafić. Oczywiście nie zaryzykowałbym pójścia na ślub tylko z D700 + 24-70, tak to robią bogaci amatorzy / odważni / głupi (niepotrzebne skreślić). Ale jeśli do tego będziesz miał D80, 50/1.4 i może jeszcze coś - to wal śmiało. Byle nie po oczach :-)

dareknik
25-03-2010, 12:57
Kup na pewno d700 + 24-70/2.8 (nowy zestaw: ok. 13 tyś zł./używane ok. 11 tyś zł). Zostaw lampę, jedna wystarczy i 85/1.8. D80 też zostaw i kup do niego Tokinę 11-16/2.8. Będziesz miał dwa użyteczne body z zakresem ogniskowych wystarczającym bez zmiany szkieł i 85mm na bliższy lub dalszy plan na dwa body.

sobel
25-03-2010, 17:13
Dzięki za pomoc.Dużo różnych propozycji.Napisałem, że wielu z was wzięłoby 2 zestaw a tu jednak nie. Zdecyduję się chyba jednak na takie rozwiązanie- D700/24-70/D80/85/sb900/najwyżej dla równowagi do lewej łapy wezmę 4kg mąki ziemniaczanej i będzie git.A tak na poważnie to zbytnio się wagą nie przejmuję chociaż wiem, że da w kość przynajmniej na początku.Mam do was jeszcze jedno pytanko co zrobić z KITEM? Sprzedać czy raczej zostawić ,,awaryjnie,,? Dużo za niego nie wezmę, ale z drugiej strony to zawsze coś można kupić.

bradley
25-03-2010, 18:06
jak go nic nie boli, to zostawić. Kasy dużo nie weźmiesz, a na wycieczki, w podróży będzie "jak znalazł" do D80 :-)

maki
25-03-2010, 20:35
Ta waga tak bardzo nie boli jeżeli masz gripa. Bez gripa z sb900 - tragedia, urywa nadgarstek.

Siupes
25-03-2010, 23:19
polece jeszcze black rapid strap, albo na 2 body, albo do zdjecia obciazenia od czasu do czasu.

tharkun
26-03-2010, 00:42
Sam użytkuje podobny zestaw:
D700 + 24-70 i w obwodzie SB-900
D80 z 50 1.8, 85 1.8 i fish, w planach może druga lampa i na pewno coś szerokiego.
Także miałem dylemat między d80 a d300 ale stwierdziłem (nic z resztą odkrywczego) że do sporadycznego używania tego body nie ma sensu dopłacać, poza tym mniejsze rozmiary i waga to + na dłuższe piesze wycieczki.

sobel
26-03-2010, 16:22
Dzięki wam wszystkim za cenne wskazówki.Pozdro

agnieszkaweronika
05-04-2010, 14:12
popieram Polo- rękę urywa-ale masz pewność że poradzisz sobie z takim sprzętem i bez większych kłopotów obskoczysz sporo imprez bez ciągłej zmiany obiektywów.

serafin1
05-04-2010, 17:37
podepnę się pod topic (przepraszam) Nie chcę robić syfu, zakładając kolejny wątek.

Chcę kupić coś szerokiego, docelowo miałbym pracować/pasja na d700. Co byście polecili, poza drogimi Nikkorami? Nikon Nikkor AF-S 14-24 mm f/2.8G ED raczej odpada ze względu na cenę I jeszcze jedno... Planuję zakupić d700 z obiektywem Nikkor AF-S 24-70 mm f/2.8G ED < na początku jest właśnie szeroko 24 mm czy to w ZUPEŁNOŚĆI wystarcza do krajobrazów, architektury, reporterki, ceremonie etc. ? Spotkałem się z opinią, że w/w zestaw sprawdza się w 90 % przypadkach. True or False ?

Będę wdzięczny za wszelkie rady...jest sens dokupywania słoika utraszerokiego do krajobrazów, mając 24-70? Gryzę się z tym od kilku dni.

- Nikkor AF-S DX 12-24 f/4G IF-ED (3,700pln) poważnie zastanawiam się nad tym słoikiem ze względu na filtry, edit = chyba nie można dokręcić filtrów echhh

- Nikon Nikkor AF 18-35 mm f/3.5-4.5D IF-ED (2,300 pln)

- Tamron 17-35 Di LD Aspherical (IF) (1,500pln)

- Sigma 12-24 f/4,5-5,6 EX DG HSM ASP (3,000pln)

- Sigma 15-30 mm f/3.5-4.5 EX DG Aspherical

- Tokina AT-X 12-24 f/4

Może macie jakieś inne OPTYMALNE propozycje ( z możliwością dokręcania filtrów) WIELKIE DZIĘKI

Chris

PanomeiK
05-04-2010, 17:45
Tokina AT-X 12-24 f/4 nie kryje pełnej klatki. Jeśli masz kasę na Nikkora AF-S 14-24 mm f/2.8G ED to kupuj bo warto!

serafin1
05-04-2010, 19:16
Jeśli masz kasę na Nikkora AF-S 14-24 mm f/2.8G ED to kupuj bo warto!

a po co takie światło do landszaftów ? tutaj nie ma to aż tak wielkiego znaczenia, światło bo i tak robimy na przesłonach które umożliwiają jak największą GO , szybkość autofocusa, bo góry zwykle nie uciekają i te 2 sekundy później zwykle tez stoją jak stały,

...że jest to bardzo dobre szkiełko, bodaj najlepsze to wiem. Tylko cena, waga i brak współpracy filtrów, raczej odpada.

KlausG
06-04-2010, 21:48
Właśnie noszę się z zamiarem zakupu D700. Znalazlem taką podejrzanie niską ofertę.
http://www.digitsys.net/items.php?id=711124729
Co o niej sądzicie? Kupował może ktoś w tym sklepie?

Chilon
06-04-2010, 22:04
(...)na początku jest właśnie szeroko 24 mm czy to w ZUPEŁNOŚĆI wystarcza do krajobrazów, architektury, reporterki, ceremonie etc. ? Spotkałem się z opinią, że w/w zestaw sprawdza się w 90 % przypadkach. True or False?

Nie wiem jakie masz doświadczenie ale bardzo szeroki kąt nie każdemu leży. To trzeba czuć. Kiedyś, mając podobne dylematy, nabyłem Tokinę 12-24/4. Później przyszedł czas na Nikkora 17-55/2.8. I wówczas okazało się, że Tokina rzadko jest podpinana. 17mm na cropowym D70s na ogół mi wystarczało. Plener w Tatrach przy ogniskowych 12-18 był raczej nieudany.

Potrenuj zanim wydasz kilka tysięcy na ultraszerokie szkło.

serafin1
08-04-2010, 10:24
Nie wiem jakie masz doświadczenie ale bardzo szeroki kąt nie każdemu leży. To trzeba czuć. Kiedyś, mając podobne dylematy, nabyłem Tokinę 12-24/4. Później przyszedł czas na Nikkora 17-55/2.8. I wówczas okazało się, że Tokina rzadko jest podpinana. 17mm na cropowym D70s na ogół mi wystarczało. Plener w Tatrach przy ogniskowych 12-18 był raczej nieudany.

Potrenuj zanim wydasz kilka tysięcy na ultraszerokie szkło.

Słuszna uwaga. Masz rację. Na razie wezmę tylko 24-70 i może coś z 50/1.4G ewentualnie 35/1.8G i na tym tyle.

Pozdrawiam

Sendilkelm
08-04-2010, 15:51
Właśnie noszę się z zamiarem zakupu D700. Znalazlem taką podejrzanie niską ofertę.
http://www.digitsys.net/items.php?id=711124729
Co o niej sądzicie? Kupował może ktoś w tym sklepie?

Ja się przyłączam do pytania ... też jestem ciekaw opinii tego sklepu. Tym bardziej, że ta "podejrzana oferta" nie jest jedyną.

mancini
09-04-2010, 13:39
Nie wiem jakie masz doświadczenie ale bardzo szeroki kąt nie każdemu leży. To trzeba czuć. Kiedyś, mając podobne dylematy, nabyłem Tokinę 12-24/4. Później przyszedł czas na Nikkora 17-55/2.8. I wówczas okazało się, że Tokina rzadko jest podpinana. 17mm na cropowym D70s na ogół mi wystarczało. Plener w Tatrach przy ogniskowych 12-18 był raczej nieudany.

A ja odwrotnie, w gory wolalem zawsze jak najszerzej. Na dx byla to tokina 12-24 a teraz na FX to tamron 17-35 i zawsze jak najlzeszy zestaw :)

Chilon
09-04-2010, 21:48
A ja odwrotnie, w gory wolalem zawsze jak najszerzej. Na dx byla to tokina 12-24 a teraz na FX to tamron 17-35 i zawsze jak najlzeszy zestaw :)

Najlepszy dowód na to, że "ludzie so różne" i każdemu pasuje inaczej.
Możasz podrzucić linka do tych zdjęć górskich w szerokim planie? Albo przesłać na maila? Moje porażki były frustrujące:(