PDA

Zobacz pełną wersję : Sigma SD10



wojteh
20-03-2010, 13:46
W sieci jest mało na temat tego body - ja kupiłem w idealnym stanie ale bez obiektywu - w aukcjach internetowych obiektywów prawie zero używanych ale okazało się ze w sklepach internetowych można kupić nowe w fantastycznych cenach - ja kupiłem do SD10 obiektyw 24-70/3,5-5,6 za 300 zł nowy z gwarancją. za komplet zapłaciłem około 900 zł plus koszty przesyłek.

teraz co do body - ma sporo ograniczeń:
- jest oczywiście wolne to jednak stara konstrukcja
- rozdzielczość to rzeczywiście 3,43 Mpix (Foveon X3) można co prawda interpolować do 10 Mpix ale wiadomo jest malutka strata jakości ale przy takiej ostrości jakioe oferuje SD10 - ostrośc interpolowanego pliku i tak jest bardzo wysoka
- rawy .X3F - co prawda oprogramowanie Sigmy działa przyjemnie ale ja zauważyłem ze tylko PS radzi sobie z tymi plikami oprócz Sigmy
- jeden punkt AF - umieszczony centralnie
- ISO od 100 do 800 jest co prawda 1600 ale to raczej tylko wpis w specyfikacji - zupełnie nie da się używać
- żarłaczy - żre prąd straszliwie
- brak lampy błyskowej

dlaczego go kupiłem:
- potrzebowałem tanie body jako beckup
- wizjer - wspaniale rozwiązanie gdzie przez wizjer więcej widać niż tego co na zdjęciu reszta pola jest lekko wyszarzane - ale widać dużo - bardzo dożo
- Foveon X3 - zawsze chciałem na żywo zobaczyć jak to obrazuje - nie miałem zbyt wiele okazji - ale wiem na 100% ze przeszło moje oczekiwania - chciałbym by mój D700 tak obrazował już szukam takiego profilu :)
- cienie i kontrasty - zupełnie fantastycznie oddaje na zdjęciach
- kolory - przepiękne - naturalne ( trochę inaczej kolor czerwony ale już wiem jak powinno być ustawione)
- ostrość - brak filltra AA daje o sobie znać - zdjęcia ostre i szczegółowe oczywiście na ile pozwala rozdzielczość - ale porównując do D700 nie jest źle
- plastyczność - jeśli Canon 5D jest plastyczny - to SD10 maluje farbami :)

miałem do tej pory wszystkie prawie body Nikona i ostatnio Fuji S3Pro - niestety które uległo uszkodzenia podczas wypadku - jestem bardzo zadowolony z zakupu ...

wraz z ilością robionych zdjęć będę dodawał następne

teraz kilka zdjęć:

0.
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/wazne/img02882.jpg

1.
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/test/img02888.jpg

2.
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/wazne/img02777.jpg

3.
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/test/img02877.jpg

4.
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/test/img02782.jpg

5. Crop
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/test/img02782c.jpg

6.
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/test/img02808.jpg

Inkognito
20-03-2010, 16:38
A masz jakiś przykład tego "malowania farbami"?
Serio pytam - ciekaw jestem - nie widzę tego na tych zdjęciach, choć źle może patrzę :)
Nie jest to wbrew pozorom zaczepka - rozmawiamy na forum nie od dziś, mam nadzieję, że tak tego nie odbierzesz :)

Wrzuć coś ciekawszego z tej puchy.
Bo te zdjęcia nie pokazują opisanego przez Ciebie potencjału.

wojteh
20-03-2010, 16:45
właśnie dla mnie np. zdjęcie 0. czy ta koparka - ale postaram się bardziej - to jest bardzo bardzo takie indywidualne odczucie - tak myślałem ze nie będę potrafił wytłumaczyć - ja ogólnie mam inny gust - z drugiej strony zdjęcie to zdjęcie - jak fotograf dupa to i zdjęcie dupiaste będzie

dziś zobaczyłem także ze bardzo trudno prześwietlić - matrycowy działa fenomenalnie

postaram się z tym malowanie pokazać - na pewno się nie uda - i dodatkowo nie jestem dobry w polemikach wiec na 100% przepadnę w rozmowach - ale jedno mi uwierzcie - obrazuje przyjemnie i ładnie :)


postaram się :)

Inkognito
20-03-2010, 16:49
No popatrz a ja więcej malarskości już widzę w tym mchu ;)
Poza tym... nie traktuj tego jako wymianę argumentów - bo ja żadnych nie mam (nie patrzę na zdjecia pod tym katem) stąd moje dociekanie i ciekawość :)
Ale bynajmniej nie będę próbował niczego udowadniać!
Także nie zakładaj od razu, że się nie uda :)

Może zrób przy okazji tego co normalnie fotografujesz, zdjęcia jakie robisz normalnie, z "twojej dziedziny".
Wtedy też łatwiej będzie powiedzieć Ci coś o przydatności puszki jako backup :)

wojteh
20-03-2010, 17:02
nie .... mech jest dupiasty - każdym w miarę ostrym obiektywem zrobisz i każdym body - to kicz

7.
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/test/img02859_s.jpg

większy plik:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/test/img02859_b.jpg

zobacz niebo - to jest kompletnie surowy plik .... kurna a może dlatego ze kiedyś malowałem właśnie takie niebo farbami .... gdyby jeszcze podkręcić w PS byłoby jak w raju ...

Inkognito
20-03-2010, 17:03
d700 czy nawet d70 też takie coś zrobisz :)

wojteh
20-03-2010, 17:09
nawet kompaktem - tak wiem hahahahh i nie żartuje ... sigmy ....

spoko - będę wrzucał następne zdjęcia i postaram się odpowiadać na pytania - w sobotę mam ślub (cywilny) moze sie uda użyć

igsux3
20-03-2010, 17:14
Nie umiem wytłumaczyć, co jest w zdjęciach z foveonów takiego fajnego, ale nieraz wolę obrazek z mojej kompaktowej sigmy niż z D3 :) Na pewno ma nieco większy DR, reszty opisać nie umiem, COŚ w tym jest ;) pozwolisz wojteh, że zapostuję parę przykładów z DP1:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://images38.fotosik.pl/270/1bc39895ce0cba71med.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/03/0ca99243b932d8d7-1.jpg
źródło (http://images48.fotosik.pl/274/0ca99243b932d8d7.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://images45.fotosik.pl/275/61e999f3417d6fd8.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://images42.fotosik.pl/186/4337f15e793af6d0.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://images39.fotosik.pl/270/f2fa29c919e724c3.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/03/369882b1bc1b3751-1.jpg
źródło (http://images43.fotosik.pl/274/369882b1bc1b3751.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/03/ad1bf31614f93c4d-1.jpg
źródło (http://images44.fotosik.pl/274/ad1bf31614f93c4d.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/03/e540c0e92815cb78-1.jpg
źródło (http://images47.fotosik.pl/274/e540c0e92815cb78.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/03/d43c13991a741a7e-1.jpg
źródło (http://images46.fotosik.pl/273/d43c13991a741a7e.jpg)

Nawet jeśli można uzyskać taki efekt D70 czy D700 (ja nie umiem ;) ), to pokażcie mi drugi kompakt, który potrafi wyrzucać z siebie taki obrazek :)

wojteh
20-03-2010, 17:17
spoko choć Sigmowe jak dla mnie najbardziej jest pierwsze zdjęcie ....


tylko błagam nie zróbcie z tego wątku jak tego o M9 Leicy

mpwt
21-03-2010, 17:25
Po takich miniaturkach ciężko cokolwiek ocenić... serio...

nowart
22-03-2010, 00:19
... to pokażcie mi drugi kompakt, który potrafi wyrzucać z siebie taki obrazek :)

tylko mi jeszcze powiedz, że to kadry wyrzucone prosto z puszki bez ingerencji softem , zwłaszcza te ze słońcem w kadrze, flarami i masakrycznie przesyconym niebem... ??

wojteh
22-03-2010, 08:39
proszę o zamkniecie w tym wątku tematu kompaktów sigmy - są na to przeznaczone inne wątki ...

nowart - S3Pro które od ciebie kupiłem leży z wyrwanym mocowaniem po moim wypadku (serce tak samo mi się powyrywało jak to zobaczyłem) i dlatego zagościła u mnie Sigma - ostatnie moje zdjęcie jest też w powiedzmy "dużym" formacie

postaram się wkładać zmniejszone jak i w wersji pełnej zdjęcia

wojteh
22-03-2010, 09:13
8.
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03012_s.jpg

full:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03012_b.jpg

9.
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03029_s.jpg

full:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03029_b.jpg

10.
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03040_s.jpg

full:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03040_b.jpg

11.
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/dzieci/img02975_s.jpg

full:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img02975_b.jpg


muszę jeszcze jedną rzecz zaznaczyć te zdjęcia są wywołane w Sigma Photo Pro na Auto - zapisane jako .tiff a w PS tylko zmniejszone - nie wyostrzałem nawet po zmniejszeniu - nic. Jeśli ktoś chce mogę podesłać RAW czyli .x3f

igsux3
22-03-2010, 17:35
tylko mi jeszcze powiedz, że to kadry wyrzucone prosto z puszki bez ingerencji softem , zwłaszcza te ze słońcem w kadrze, flarami i masakrycznie przesyconym niebem... ??

Nr 2,4 i 5 sa mocno obrabiane. Pozostale nieznacznie albo w ogole. Wojteh przepraszam, więcej się wtrancał nie będę ;)

wojteh
30-03-2010, 08:35
dziś założyłem SB-600 do SD10 i działa w TTl :) jak dla mnie ogromny "+"

MirekM
30-03-2010, 12:28
Tak na prawdę żeby zobaczyć co Sigma jest warta , warto pobrać jakiegoś Sigmowego Rawa i ich program ze strony firmowej .

wojteh
30-03-2010, 12:50
Rawy .xf3 mogę podesłać każdemu

Cosnek
30-03-2010, 16:42
Przeczytałem specyfikacje i nie mogę się doszukać JPEGow to możliwe? Puszka wypluwa tylko rawy?

wojteh
31-03-2010, 09:30
tak tylko rawy - w puszce nie ma zupełnie opcji związanych z polepszaniem zdjęć - wszystko odbywa się na zupełnie czystych i nie dotykanych rawach - wg. mnie sigma podeszła zupełnie naturalnie do tematu - raw to raw - i nie oszukują oprogramowaniem w puszce ktore wyostrza czy likwiduje szum - od tego jest fajne i proste narzędzie w postaci softu którym wywołujemy rawy

jpg - wywołane są piękne nawet w opcji "auto" - a soft jest za darmo :)

mpwt
31-03-2010, 15:26
A możesz gdzieś wrzucić do sieci takiego RAWa?

artko
31-03-2010, 15:44
No muszę przyznać, że jak dla mnie to wygląda to wszystko bardzo zachęcająco, nawet pomimo niskiej rozdzielczości, tym bardziej że jak piszesz można te pliki ładni zinterpolować do większej rozdzielczości . Dołączam się do pytania mpwt - może podwieś jakiegoś RAWa na jakiś serwer .

MirekM
01-04-2010, 09:16
Sample z DP1
http://www.photographyblog.com/reviews_sigma_dp1_3.php

wojteh
01-04-2010, 10:30
RAW: http://wojteh.pl/photos/IMG03184.X3F


obrazek wielkość normalna:

crop:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03184_ss_crop.jpg

full jpg:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03184_ss.jpg

obrazek interpolowany:

crop:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03184_ds_crop.jpg

full jpg:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03184_ds.jpg

wojteh
06-04-2010, 10:58
ISO

ISO100
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img02827_iso100s.jpg

full jpg:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img02827_iso100.jpg
RAW:
http://wojteh.pl/photos/IMG02827.X3F

ISO200
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img02828_iso200s.jpg

full jpg:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img02828_iso200.jpg
RAW:
http://wojteh.pl/photos/IMG02828.X3F

ISO400
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img02829_iso400s.jpg

full jpg:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img02829_iso400.jpg
RAW:
http://wojteh.pl/photos/IMG02829.X3F

ISO800
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img02830_iso800s.jpg

full jpg:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img02830_iso800.jpg
RAW:
http://wojteh.pl/photos/IMG02830.X3F

wojteh
06-04-2010, 14:49
teraz po zainstalowaniu SPP 4 w iso800 wylazły przebarwienia:

http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img02856_iso800.jpg

rychu_lhotse
06-04-2010, 15:18
Do ISO 200 jest fajnie.Potem wyższe ISO zjada kolory i kontrast.ISO 100 za to wygląda ŚWIETNIE.

wojteh
06-04-2010, 15:26
można te "wyższe" iso400 ratować w oprogramowaniu i wychodzi to OK - przy iso800 - to tak ja bym używał tyko gdy jest w miarę jasno a zależy mi "czasie"

rychu_lhotse
06-04-2010, 15:45
Cholipka....to ISO 800 daje radę.RAW wywołany w LR 3 beta 2


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img405.imageshack.us/i/img02830iso800.jpg/)

wojteh
13-04-2010, 20:48
Sigma SD10 i obiektywy m42

tak lekko z nudów ale i ponieważ nie miałem jasnego obiektywu przyłożyłem obiektyw m42 od Praktic'y i nagle szok jest pomiar ostrości przez kropkę w wizjerze oraz BEEP oraz działa światłomierz .... wiec od razu do netu usiadłem i przejściówkę zamówiłem za 45 zł - miała ostrzyc do nieskończoności bez soczewek i wytrychów - działa tryb "A" !!!!!!! zmiana na obiektywie przesłony ...

dzisiaj przyszła - ogromy szok - co prawda mam tylko do sprawdzenia 50/1,8 Meyer-Optic Gorlitz - faktycznie ostrzy do nieskończoności bez problemów ale w końcu mam takie zdjęcia (to akurat z mojej winy lekko prześwietlone) kolory nawet nie dotykane - ale jutro się poprawię :

http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03436_s.jpg

full jpg:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03436.jpg

RAW:
http://wojteh.pl/photos/IMG03436.X3F


nieskończoność:

http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03422_s.jpg

full jpg:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03422.jpg

RAW:
http://wojteh.pl/photos/IMG03422.X3F

zerknijcie na znak drogowy jak łatwo przeczytać treść - licytuje teraz jakaś 135/2,8 - to dopiero będzie szok

wojteh
19-04-2010, 08:34
analogowo - Helios 58 f2

http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03675_s.jpg

foveon
19-04-2010, 18:22
Hehe od 2004 przez kilka lat małem SD9 a potem SD10 co zresztą widać po moim nicku. Do tego kilka obiektywów i masę M42. W tym sonnara 180/2,8. Tutaj mały teścik który zrobiłem http://www.cyberfoto.pl/recenzje-i-testy-uzytkownikow/51965-zeiss-kontra-sigma-test-sonnara-180-a.htm.
Na tym forum jest również dział sigma w którym jest kilka osób które go ożywiają.
Aparacik bardzo wdzięczny i długo można by opisywać a kolorki rewelacja. Ma oczywiście masę niedociągnięć i błędów. Jest koszmarnie wolny i robi tylko rawy. Ale w sprawnych rekach może wiele zdziałać i dać wielką frajdę. Jeżeli pozwolisz dorzucę swoje fotki z SD9/10.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img532.imageshack.us/i/zapaka01.jpg/)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img534.imageshack.us/i/40340564.jpg/)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img718.imageshack.us/i/hdd1e.jpg/)
I ostatnie ze wspomnianego Sonnara 180/2,8

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img340.imageshack.us/i/20050815165257sonnar180.jpg/)
Jak widać sigma nie lubiła twarzy i dawała nienaturalne żółte kolory. Może to przez to że była japońska?

wojteh
19-04-2010, 19:47
nie właśnie - oddaje kolory skóry bardzo poprawnie
moj synek po zabawie mazakami : m42 Helios
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/dzieci/img03736a_s.jpg

Weltblick Auto Tele 135 1:2.8

http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03803s.jpg

full jpg:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03803.jpg


http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03794s.jpg

full jpg:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03794.jpg

http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03807s.jpg

full jpg:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03807.jpg


nie potrafię chyba Wam przekazac jaka ostrość jest tego zestawu to jest f2,8 - tak ostrych obrazów jeszcze nie widziałem ...

wojteh
19-04-2010, 20:19
m42 135 f2.8
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03763s.jpg

full jpg:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03763.jpg

foveon
19-04-2010, 20:29
A na dodatek w SD10 można ściągnąć filtr paprochowy który jest również filtrem podczerwieni i można trzaskać piękne zdjęcia IR. 10 potrafiła robić dziwne dziury i przypalenia na zdjęciach oraz nie radziła sobie z przejściami tonalnymi jednego koloru. Wystarczy zrobić biały sufit oświetlony punktowo żarówką halogenową i od razu robiła się mapa topograficzna. Dugą fatalną sprawą to to że nie ma lampy błyskowej. Sigma ma tylko 2 lampy do tych aparatów 500 standard i Super. Miałem obydwie i była to totalna porażka.
Często zaglądam na giełdy z nadzieją że trafi się jakaś tania puszka sigmy bo chętnie pobawił bym się tym sprzętem bo naprawdę sprawiało mi to przyjemność.

wojteh
19-04-2010, 21:01
m42 MIR-1B 37/f2.8

http://wojteh.pl/wp-content/gallery/wazne/img03817c_s.jpg

full jpg:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03817c.jpg

wojteh
19-04-2010, 21:02
SB600 idealnie radzi sobie z Sigma - dla zabawy założyłem - działa TTL

foveon
20-04-2010, 08:03
A to ciekawie :) Wiem że obiektywy mają tą samą elektronikę co canon. Niektórzy przerabiali elki na mocowanie sigmy.

wojteh
28-04-2010, 22:22
Tessar 2,8/50 m42

http://wojteh.pl/wp-content/gallery/wazne/img04031s.jpg

full jpg:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img04031.jpg

witold68
29-04-2010, 00:14
Nie umiem wytłumaczyć, co jest w zdjęciach z foveonów takiego fajnego, ale nieraz wolę obrazek z mojej kompaktowej sigmy niż z D3 :) Na pewno ma nieco większy DR, reszty opisać nie umiem, COŚ w tym jest ;) pozwolisz wojteh, że zapostuję parę przykładów z DP1:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://images38.fotosik.pl/270/1bc39895ce0cba71med.jpg)


Na tej 1-ce, jest fantastyczna kolorystyka, jak to mozna uzyskac na D300, pewnie sie da, trzeba bedzie pokombinowac ale nie wiem czy sie uda....

wojteh
29-04-2010, 08:57
wiem jedno ... czytając i samemu robiąc krzywe nieraz ... bardzo trudno podrobić (odwzorować) kolorystykę - każda matryca inaczej jest oprogramowana przez inny zespół inżynierów .... trudno to zrobić dlatego jedni wolą Canona inni Nikona a jeszcze inni Sigmę

wojteh
30-04-2010, 09:07
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/wazne/img04057s.jpg