Zobacz pełną wersję : Sigma SD10
W sieci jest mało na temat tego body - ja kupiłem w idealnym stanie ale bez obiektywu - w aukcjach internetowych obiektywów prawie zero używanych ale okazało się ze w sklepach internetowych można kupić nowe w fantastycznych cenach - ja kupiłem do SD10 obiektyw 24-70/3,5-5,6 za 300 zł nowy z gwarancją. za komplet zapłaciłem około 900 zł plus koszty przesyłek.
teraz co do body - ma sporo ograniczeń:
- jest oczywiście wolne to jednak stara konstrukcja
- rozdzielczość to rzeczywiście 3,43 Mpix (Foveon X3) można co prawda interpolować do 10 Mpix ale wiadomo jest malutka strata jakości ale przy takiej ostrości jakioe oferuje SD10 - ostrośc interpolowanego pliku i tak jest bardzo wysoka
- rawy .X3F - co prawda oprogramowanie Sigmy działa przyjemnie ale ja zauważyłem ze tylko PS radzi sobie z tymi plikami oprócz Sigmy
- jeden punkt AF - umieszczony centralnie
- ISO od 100 do 800 jest co prawda 1600 ale to raczej tylko wpis w specyfikacji - zupełnie nie da się używać
- żarłaczy - żre prąd straszliwie
- brak lampy błyskowej
dlaczego go kupiłem:
- potrzebowałem tanie body jako beckup
- wizjer - wspaniale rozwiązanie gdzie przez wizjer więcej widać niż tego co na zdjęciu reszta pola jest lekko wyszarzane - ale widać dużo - bardzo dożo
- Foveon X3 - zawsze chciałem na żywo zobaczyć jak to obrazuje - nie miałem zbyt wiele okazji - ale wiem na 100% ze przeszło moje oczekiwania - chciałbym by mój D700 tak obrazował już szukam takiego profilu :)
- cienie i kontrasty - zupełnie fantastycznie oddaje na zdjęciach
- kolory - przepiękne - naturalne ( trochę inaczej kolor czerwony ale już wiem jak powinno być ustawione)
- ostrość - brak filltra AA daje o sobie znać - zdjęcia ostre i szczegółowe oczywiście na ile pozwala rozdzielczość - ale porównując do D700 nie jest źle
- plastyczność - jeśli Canon 5D jest plastyczny - to SD10 maluje farbami :)
miałem do tej pory wszystkie prawie body Nikona i ostatnio Fuji S3Pro - niestety które uległo uszkodzenia podczas wypadku - jestem bardzo zadowolony z zakupu ...
wraz z ilością robionych zdjęć będę dodawał następne
teraz kilka zdjęć:
0.
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/wazne/img02882.jpg
1.
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/test/img02888.jpg
2.
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/wazne/img02777.jpg
3.
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/test/img02877.jpg
4.
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/test/img02782.jpg
5. Crop
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/test/img02782c.jpg
6.
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/test/img02808.jpg
Inkognito
20-03-2010, 16:38
A masz jakiś przykład tego "malowania farbami"?
Serio pytam - ciekaw jestem - nie widzę tego na tych zdjęciach, choć źle może patrzę :)
Nie jest to wbrew pozorom zaczepka - rozmawiamy na forum nie od dziś, mam nadzieję, że tak tego nie odbierzesz :)
Wrzuć coś ciekawszego z tej puchy.
Bo te zdjęcia nie pokazują opisanego przez Ciebie potencjału.
właśnie dla mnie np. zdjęcie 0. czy ta koparka - ale postaram się bardziej - to jest bardzo bardzo takie indywidualne odczucie - tak myślałem ze nie będę potrafił wytłumaczyć - ja ogólnie mam inny gust - z drugiej strony zdjęcie to zdjęcie - jak fotograf dupa to i zdjęcie dupiaste będzie
dziś zobaczyłem także ze bardzo trudno prześwietlić - matrycowy działa fenomenalnie
postaram się z tym malowanie pokazać - na pewno się nie uda - i dodatkowo nie jestem dobry w polemikach wiec na 100% przepadnę w rozmowach - ale jedno mi uwierzcie - obrazuje przyjemnie i ładnie :)
postaram się :)
Inkognito
20-03-2010, 16:49
No popatrz a ja więcej malarskości już widzę w tym mchu ;)
Poza tym... nie traktuj tego jako wymianę argumentów - bo ja żadnych nie mam (nie patrzę na zdjecia pod tym katem) stąd moje dociekanie i ciekawość :)
Ale bynajmniej nie będę próbował niczego udowadniać!
Także nie zakładaj od razu, że się nie uda :)
Może zrób przy okazji tego co normalnie fotografujesz, zdjęcia jakie robisz normalnie, z "twojej dziedziny".
Wtedy też łatwiej będzie powiedzieć Ci coś o przydatności puszki jako backup :)
nie .... mech jest dupiasty - każdym w miarę ostrym obiektywem zrobisz i każdym body - to kicz
7.
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/test/img02859_s.jpg
większy plik:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/test/img02859_b.jpg
zobacz niebo - to jest kompletnie surowy plik .... kurna a może dlatego ze kiedyś malowałem właśnie takie niebo farbami .... gdyby jeszcze podkręcić w PS byłoby jak w raju ...
Inkognito
20-03-2010, 17:03
d700 czy nawet d70 też takie coś zrobisz :)
nawet kompaktem - tak wiem hahahahh i nie żartuje ... sigmy ....
spoko - będę wrzucał następne zdjęcia i postaram się odpowiadać na pytania - w sobotę mam ślub (cywilny) moze sie uda użyć
Nie umiem wytłumaczyć, co jest w zdjęciach z foveonów takiego fajnego, ale nieraz wolę obrazek z mojej kompaktowej sigmy niż z D3 :) Na pewno ma nieco większy DR, reszty opisać nie umiem, COŚ w tym jest ;) pozwolisz wojteh, że zapostuję parę przykładów z DP1:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://images38.fotosik.pl/270/1bc39895ce0cba71med.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/03/0ca99243b932d8d7-1.jpg
źródło (http://images48.fotosik.pl/274/0ca99243b932d8d7.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://images45.fotosik.pl/275/61e999f3417d6fd8.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://images42.fotosik.pl/186/4337f15e793af6d0.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://images39.fotosik.pl/270/f2fa29c919e724c3.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/03/369882b1bc1b3751-1.jpg
źródło (http://images43.fotosik.pl/274/369882b1bc1b3751.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/03/ad1bf31614f93c4d-1.jpg
źródło (http://images44.fotosik.pl/274/ad1bf31614f93c4d.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/03/e540c0e92815cb78-1.jpg
źródło (http://images47.fotosik.pl/274/e540c0e92815cb78.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/03/d43c13991a741a7e-1.jpg
źródło (http://images46.fotosik.pl/273/d43c13991a741a7e.jpg)
Nawet jeśli można uzyskać taki efekt D70 czy D700 (ja nie umiem ;) ), to pokażcie mi drugi kompakt, który potrafi wyrzucać z siebie taki obrazek :)
spoko choć Sigmowe jak dla mnie najbardziej jest pierwsze zdjęcie ....
tylko błagam nie zróbcie z tego wątku jak tego o M9 Leicy
Po takich miniaturkach ciężko cokolwiek ocenić... serio...
... to pokażcie mi drugi kompakt, który potrafi wyrzucać z siebie taki obrazek :)
tylko mi jeszcze powiedz, że to kadry wyrzucone prosto z puszki bez ingerencji softem , zwłaszcza te ze słońcem w kadrze, flarami i masakrycznie przesyconym niebem... ??
proszę o zamkniecie w tym wątku tematu kompaktów sigmy - są na to przeznaczone inne wątki ...
nowart - S3Pro które od ciebie kupiłem leży z wyrwanym mocowaniem po moim wypadku (serce tak samo mi się powyrywało jak to zobaczyłem) i dlatego zagościła u mnie Sigma - ostatnie moje zdjęcie jest też w powiedzmy "dużym" formacie
postaram się wkładać zmniejszone jak i w wersji pełnej zdjęcia
8.
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03012_s.jpg
full:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03012_b.jpg
9.
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03029_s.jpg
full:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03029_b.jpg
10.
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03040_s.jpg
full:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03040_b.jpg
11.
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/dzieci/img02975_s.jpg
full:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img02975_b.jpg
muszę jeszcze jedną rzecz zaznaczyć te zdjęcia są wywołane w Sigma Photo Pro na Auto - zapisane jako .tiff a w PS tylko zmniejszone - nie wyostrzałem nawet po zmniejszeniu - nic. Jeśli ktoś chce mogę podesłać RAW czyli .x3f
tylko mi jeszcze powiedz, że to kadry wyrzucone prosto z puszki bez ingerencji softem , zwłaszcza te ze słońcem w kadrze, flarami i masakrycznie przesyconym niebem... ??
Nr 2,4 i 5 sa mocno obrabiane. Pozostale nieznacznie albo w ogole. Wojteh przepraszam, więcej się wtrancał nie będę ;)
dziś założyłem SB-600 do SD10 i działa w TTl :) jak dla mnie ogromny "+"
Tak na prawdę żeby zobaczyć co Sigma jest warta , warto pobrać jakiegoś Sigmowego Rawa i ich program ze strony firmowej .
Rawy .xf3 mogę podesłać każdemu
Przeczytałem specyfikacje i nie mogę się doszukać JPEGow to możliwe? Puszka wypluwa tylko rawy?
tak tylko rawy - w puszce nie ma zupełnie opcji związanych z polepszaniem zdjęć - wszystko odbywa się na zupełnie czystych i nie dotykanych rawach - wg. mnie sigma podeszła zupełnie naturalnie do tematu - raw to raw - i nie oszukują oprogramowaniem w puszce ktore wyostrza czy likwiduje szum - od tego jest fajne i proste narzędzie w postaci softu którym wywołujemy rawy
jpg - wywołane są piękne nawet w opcji "auto" - a soft jest za darmo :)
A możesz gdzieś wrzucić do sieci takiego RAWa?
No muszę przyznać, że jak dla mnie to wygląda to wszystko bardzo zachęcająco, nawet pomimo niskiej rozdzielczości, tym bardziej że jak piszesz można te pliki ładni zinterpolować do większej rozdzielczości . Dołączam się do pytania mpwt - może podwieś jakiegoś RAWa na jakiś serwer .
Sample z DP1
http://www.photographyblog.com/reviews_sigma_dp1_3.php
RAW: http://wojteh.pl/photos/IMG03184.X3F
obrazek wielkość normalna:
crop:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03184_ss_crop.jpg
full jpg:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03184_ss.jpg
obrazek interpolowany:
crop:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03184_ds_crop.jpg
full jpg:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03184_ds.jpg
ISO
ISO100
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img02827_iso100s.jpg
full jpg:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img02827_iso100.jpg
RAW:
http://wojteh.pl/photos/IMG02827.X3F
ISO200
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img02828_iso200s.jpg
full jpg:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img02828_iso200.jpg
RAW:
http://wojteh.pl/photos/IMG02828.X3F
ISO400
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img02829_iso400s.jpg
full jpg:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img02829_iso400.jpg
RAW:
http://wojteh.pl/photos/IMG02829.X3F
ISO800
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img02830_iso800s.jpg
full jpg:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img02830_iso800.jpg
RAW:
http://wojteh.pl/photos/IMG02830.X3F
teraz po zainstalowaniu SPP 4 w iso800 wylazły przebarwienia:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img02856_iso800.jpg
rychu_lhotse
06-04-2010, 15:18
Do ISO 200 jest fajnie.Potem wyższe ISO zjada kolory i kontrast.ISO 100 za to wygląda ŚWIETNIE.
można te "wyższe" iso400 ratować w oprogramowaniu i wychodzi to OK - przy iso800 - to tak ja bym używał tyko gdy jest w miarę jasno a zależy mi "czasie"
rychu_lhotse
06-04-2010, 15:45
Cholipka....to ISO 800 daje radę.RAW wywołany w LR 3 beta 2
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img405.imageshack.us/i/img02830iso800.jpg/)
Sigma SD10 i obiektywy m42
tak lekko z nudów ale i ponieważ nie miałem jasnego obiektywu przyłożyłem obiektyw m42 od Praktic'y i nagle szok jest pomiar ostrości przez kropkę w wizjerze oraz BEEP oraz działa światłomierz .... wiec od razu do netu usiadłem i przejściówkę zamówiłem za 45 zł - miała ostrzyc do nieskończoności bez soczewek i wytrychów - działa tryb "A" !!!!!!! zmiana na obiektywie przesłony ...
dzisiaj przyszła - ogromy szok - co prawda mam tylko do sprawdzenia 50/1,8 Meyer-Optic Gorlitz - faktycznie ostrzy do nieskończoności bez problemów ale w końcu mam takie zdjęcia (to akurat z mojej winy lekko prześwietlone) kolory nawet nie dotykane - ale jutro się poprawię :
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03436_s.jpg
full jpg:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03436.jpg
RAW:
http://wojteh.pl/photos/IMG03436.X3F
nieskończoność:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03422_s.jpg
full jpg:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03422.jpg
RAW:
http://wojteh.pl/photos/IMG03422.X3F
zerknijcie na znak drogowy jak łatwo przeczytać treść - licytuje teraz jakaś 135/2,8 - to dopiero będzie szok
analogowo - Helios 58 f2
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03675_s.jpg
Hehe od 2004 przez kilka lat małem SD9 a potem SD10 co zresztą widać po moim nicku. Do tego kilka obiektywów i masę M42. W tym sonnara 180/2,8. Tutaj mały teścik który zrobiłem http://www.cyberfoto.pl/recenzje-i-testy-uzytkownikow/51965-zeiss-kontra-sigma-test-sonnara-180-a.htm.
Na tym forum jest również dział sigma w którym jest kilka osób które go ożywiają.
Aparacik bardzo wdzięczny i długo można by opisywać a kolorki rewelacja. Ma oczywiście masę niedociągnięć i błędów. Jest koszmarnie wolny i robi tylko rawy. Ale w sprawnych rekach może wiele zdziałać i dać wielką frajdę. Jeżeli pozwolisz dorzucę swoje fotki z SD9/10.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img532.imageshack.us/i/zapaka01.jpg/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img534.imageshack.us/i/40340564.jpg/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img718.imageshack.us/i/hdd1e.jpg/)
I ostatnie ze wspomnianego Sonnara 180/2,8
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img340.imageshack.us/i/20050815165257sonnar180.jpg/)
Jak widać sigma nie lubiła twarzy i dawała nienaturalne żółte kolory. Może to przez to że była japońska?
nie właśnie - oddaje kolory skóry bardzo poprawnie
moj synek po zabawie mazakami : m42 Helios
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/dzieci/img03736a_s.jpg
Weltblick Auto Tele 135 1:2.8
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03803s.jpg
full jpg:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03803.jpg
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03794s.jpg
full jpg:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03794.jpg
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03807s.jpg
full jpg:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03807.jpg
nie potrafię chyba Wam przekazac jaka ostrość jest tego zestawu to jest f2,8 - tak ostrych obrazów jeszcze nie widziałem ...
m42 135 f2.8
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03763s.jpg
full jpg:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03763.jpg
A na dodatek w SD10 można ściągnąć filtr paprochowy który jest również filtrem podczerwieni i można trzaskać piękne zdjęcia IR. 10 potrafiła robić dziwne dziury i przypalenia na zdjęciach oraz nie radziła sobie z przejściami tonalnymi jednego koloru. Wystarczy zrobić biały sufit oświetlony punktowo żarówką halogenową i od razu robiła się mapa topograficzna. Dugą fatalną sprawą to to że nie ma lampy błyskowej. Sigma ma tylko 2 lampy do tych aparatów 500 standard i Super. Miałem obydwie i była to totalna porażka.
Często zaglądam na giełdy z nadzieją że trafi się jakaś tania puszka sigmy bo chętnie pobawił bym się tym sprzętem bo naprawdę sprawiało mi to przyjemność.
m42 MIR-1B 37/f2.8
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/wazne/img03817c_s.jpg
full jpg:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img03817c.jpg
SB600 idealnie radzi sobie z Sigma - dla zabawy założyłem - działa TTL
A to ciekawie :) Wiem że obiektywy mają tą samą elektronikę co canon. Niektórzy przerabiali elki na mocowanie sigmy.
Tessar 2,8/50 m42
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/wazne/img04031s.jpg
full jpg:
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/sd10/img04031.jpg
witold68
29-04-2010, 00:14
Nie umiem wytłumaczyć, co jest w zdjęciach z foveonów takiego fajnego, ale nieraz wolę obrazek z mojej kompaktowej sigmy niż z D3 :) Na pewno ma nieco większy DR, reszty opisać nie umiem, COŚ w tym jest ;) pozwolisz wojteh, że zapostuję parę przykładów z DP1:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://images38.fotosik.pl/270/1bc39895ce0cba71med.jpg)
Na tej 1-ce, jest fantastyczna kolorystyka, jak to mozna uzyskac na D300, pewnie sie da, trzeba bedzie pokombinowac ale nie wiem czy sie uda....
wiem jedno ... czytając i samemu robiąc krzywe nieraz ... bardzo trudno podrobić (odwzorować) kolorystykę - każda matryca inaczej jest oprogramowana przez inny zespół inżynierów .... trudno to zrobić dlatego jedni wolą Canona inni Nikona a jeszcze inni Sigmę
http://wojteh.pl/wp-content/gallery/wazne/img04057s.jpg
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.