PDA

Zobacz pełną wersję : Kolor skóry - po raz kolejny, bo mnie szlag trafia



Zbigniew
19-03-2010, 15:34
Hej,

Wałkuję ten temat od dosyć dawna i ciągle mam niedosyt. Chciałbym, aby kolor skóry uzyskiwany na zdjęciach był beżowo-cielisty, a niestety Nikon daje domyślnie lekką dominantę czerwieni. Przykład:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img708.imageshack.us/img708/363/przechwytywanier.jpg)



Po kolei jest tak:
- domyślnie d200 w acr3.3
- podkręcone odpowiednio (wiem że przy oczach, itp., ale generalnie o skórę chodzi)
- z ustawieniami a'la 5d (pomerdane suwakami w camera calibration wg zaleceń znalezionych w sieci)

Żona ma cerę trochę różową, ale jakoś mam fobię już z tymi kolorami i chciałbym, aby wszystko było cielisto-blade :( Nieco lepiej jest przy korzystaniu z D2xmode przy wołaniu, ale to wciąż nie to. Kombinuję też z nakładaniem warstw w PSie (np. kopii dla danego koloru z kryciem soft light, itp.). Macie jakiś sensowny sposób na ustawienia LR/PS do tego typu zdjęć ?

Z

R
19-03-2010, 15:41
canon Zbigniew... canon...

Zbigniew
19-03-2010, 15:42
Nie chcę. Nie będę. Nie zmienię.

R
19-03-2010, 15:46
pokochaj zatem roz... zolc... czerwien i pomarancze... jak my wszyscy ;)

Andrzej Olender
19-03-2010, 15:48
Zbigniew, udostępnij NEF, może wykręcę zadowalający Ciebie profil.

Zbigniew
19-03-2010, 15:50
With pleasure. Sekunda.

Zbigniew
19-03-2010, 16:01
Tak o 2/3EV niedoświetlone jest to zdjęcie, ale mniejsza z tym. Tutaj jest NEF (http://www.zbigniew-piatek.internetdsl.pl/DSC_3467.NEF).

A co do ustawień - do wersji 2 i 3 miałem mniej więcej takie suwaki:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img39.imageshack.us/img39/337/krcone.jpg)


Generalnie wiele rzeczy jestem w stanie uzyskać na postprocesie, ale jest to bez sensu. Męczy mnie dodawanie kapkę kopiowania warstwy czerwonej, kapkę bleach bypass, nieco crossa, itd., itp. Chciałbym w miarę sensowny materiał wypluwany z LRa i jednolity co do uzyskiwanej tonalności...


PS.: Wierzę, że w Nikonie się da. Mam na to dowody :)

R
19-03-2010, 16:05
bardzo jestem ciekaw efektow... ;)

Andrzej Olender
19-03-2010, 16:08
Zbigniew, ja po prostu spróbuję stworzyć profil "Zbigniew" który jedynie umieścisz w swoich profilach. Zabiorę się jednak do tego wieczorem.

sawi
19-03-2010, 16:08
- z ustawieniami a'la 5d (pomerdane suwakami w camera calibration wg zaleceń znalezionych w sieci)


A podzieliłbyś się linkiem? - ja i tak praktycznie nie robię w JPGach, więc mnie to urządza :)

Zbigniew
19-03-2010, 16:14
Z chęcią, przy czym to jest totalnie nic wielkiego - po prostu kilka ruchów suwakami w Camera Calibration. Nie są to niestety jednak magiczne profile "5D for D200 body", których szukam od lat :D :D

Tutaj pierwszy (http://www.zbigniew-piatek.internetdsl.pl/1.lrtemplate), tutaj drugi (http://www.zbigniew-piatek.internetdsl.pl/2.lrtemplate).

Czornyj
19-03-2010, 16:18
Źle ustawiony WB - było wieczorne, chłodne światło i brakuje żółtego, wystarczy przesunąć suwaczek trochę w prawo.

Zbigniew
19-03-2010, 16:20
Tak, WB powinien być cieplejszy, ale te brakujące kilkaset K to ucieczka od niechcianych kolorów. Jakoś wolę wołać zdjęcie jako "zimniejsze", bo wtedy nie ma też tak czerwieni nasyconych. Ech, sam już nie wiem :(

R
19-03-2010, 16:23
a jak ja pisalem to co Zbigniew, to kolega Jacek chcial mnie bananem za trolowanie uraczyc...

Moonbeam
19-03-2010, 16:30
Dla mnie wersja "5D" jest bardzo nienaturalna i blada...

Zbigniew
19-03-2010, 16:33
Tak, jest, wiem. Poniżej wersja wynikowa - miks wersji bladej z domyślną dla Nikona, a do tego całość lekko potraktowana filtrem Colorize za radą kolegi Kobylla :D



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img12.imageshack.us/img12/308/dsc3467readyxxxxx.jpg)


Najgorsze w tym wszystkim jest to, że nie ufam mojemu monitorowi :(

Andrzej Olender
19-03-2010, 16:40
Kolory to strasznie subiektywna sprawa, jednym pasują pstrokate innym stonowane. Jedni lubią kolor skóry brązowy inni czerwony.
Zbigniew, zdjęcie nie ma "ładnego" światła, cudów kolorystycznych w tym warunkach nie zagwarantuje żaden korpus.
Poniżej jednak przykład jak to widzę wraz z profilem dla ACR, bez żadnego gmerania w inne ustawienia podczas wołania (stąd troszkę ciemno itp.)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://mankament.pl/download/Zbigniew.jpg)
Profil ACR (http://mankament.pl/download/Zbigniew.dcp)

Czornyj
19-03-2010, 16:43
W sensie chcesz b.neutralnie? Coś w ten deseń?

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/zbig.jpg)

R
19-03-2010, 16:45
ladnie...

Zbigniew
19-03-2010, 17:01
Panowie - tak, coś w ten deseń jak przedstawione dwie ostanie wersje. Czornyj - mógłbyś zapodać mniej więcej ustawienia dla ACRa ?

Muszę na spokojnie przyjrzeć się i przeanalizować te zdjęcia, ale jestem w stresie, bo zaraz żona wróci z pracy (to ta na zdjęciu, jak wiadomo :D), no i na szybko staram sobie przypomnieć co dzisiaj miałem zrobić i o czym zapomniałem :) :)

mOSAd
19-03-2010, 17:05
No cóż, chwilę się pobawiłem i... problemu z kolorami w sensie oddawania ich przez *matrycę* tu kompletnie nie ma. Natomiast są dwa inne problemy. Pierwszy i podstawowy to użycie flasha. Mamy tym samym scenę z pomieszanymi temperaturami barwowymi. Drugi, to decyzja co z tym fantem zrobić. Jeżeli ustawisz kompletnie neutralny idealny balans bieli dla skóry, to wyjdzie coś takiego:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/03/DSC_34672-1.jpg
źródło (http://i863.photobucket.com/albums/ab193/kaipiso/NKP/DSC_3467-2.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/03/set01-1.jpg
źródło (http://i863.photobucket.com/albums/ab193/kaipiso/NKP/set01.jpg)

Jeżeli natomiast spróbujemy zbalansować trochę światło między planami i stworzyć "słoneczną" (a nie zacienioną) atmosferę, to wyjdzie coś takiego:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/03/DSC_3467-1.jpg
źródło (http://i863.photobucket.com/albums/ab193/kaipiso/NKP/DSC_3467.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/03/set02-1.jpg
źródło (http://i863.photobucket.com/albums/ab193/kaipiso/NKP/set02.jpg)

Drugie zdjęcie będzie postrzegane przez nasze oczy jako "ładniejsze", przyjemniejsze, a czy jest ono poprawne? A to już zależy od preferencji oraz zapamiętanych warunków. Neutralny, poprawny balans bieli jest nudny, zimny, ziemisty, zacieniony. Ocieplenie zdjęcia polepsza odbiór jako całości. Oczywiście odcień skóry już nie jest kompletnie neutralny w tym momencie, zyskuje powoli cechy barwy żółtej, pomarańczowej - jakiej sobie życzysz.
Oczywiście można tutaj szaleć z krzywymi, ale to już jest pytanie o to, jak *obrobić* to zdjęcie pod własny *gust*, a nie jak uzyskać właściwe kolory.

No powyższych zdjęciach został obniżony kontrast, natomiast podniesiona klarowność. Obniżenie kontrastu pozwala lepiej oddać przejścia skóry. Profil D2X Mode 2 oczywiście. Może trochę za jasno, ale już nie będę poprawiał, można samemu spróbować.
To ustawienie potraktowałbym jako wyjściowe. Dopiero potem walczył z kolorami, kontrastami itp. Przy podbiciu kontrastu, kolorków dojdziesz do tego co zaproponował Czornyj i Andrzej lub pójdziesz jeszcze dalej - Twój wybór. Można trochę rozświetlić cienie, dorzucić retusz itp.

PS. Tu ustawienia w wersji podobnej do podanych przez poprzedników (mniej więcej jak wersja Czornyja, chyba trochę ciemniejsza tylko, mnie osobiście tak się też chyba podoba najbardziej):

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/03/set03-1.jpg
źródło (http://i863.photobucket.com/albums/ab193/kaipiso/NKP/set03.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/03/DSC_34673-1.jpg
źródło (http://i863.photobucket.com/albums/ab193/kaipiso/NKP/DSC_3467-3.jpg)

Widać, że w sumie niezależnie, trzech z nas doszło do bardzo podobnego efektu co ciekawe. ;)

Czornyj
19-03-2010, 17:10
Panowie - tak, coś w ten deseń jak przedstawione dwie ostanie wersje. Czornyj - mógłbyś zapodać mniej więcej ustawienia dla ACRa ?

Muszę na spokojnie przyjrzeć się i przeanalizować te zdjęcia, ale jestem w stresie, bo zaraz żona wróci z pracy (to ta na zdjęciu, jak wiadomo :D), no i na szybko staram sobie przypomnieć co dzisiaj miałem zrobić i o czym zapomniałem :) :)

Profil Camera Neutral, Temp. 5000, Tint -10, Brightness +70, Contrast +50

Me_how
19-03-2010, 18:32
To może tak. Plik obrobiony w DxO. Żadnego gmerania w ustawieniach.
(No i muszę poćwiczyć wstawianie obrazków)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img411.imageshack.us/img411/3271/dsc3467.jpg)

mOSAd
19-03-2010, 18:36
To może tak. Plik obrobiony w DxO. Żadnego gmerania w ustawieniach.
(No i muszę poćwiczyć wstawianie obrazków)

No. :) A co to znaczy obrobiony w DxO? Wrzucony tylko na domyślnych ustawieniach i wyeksportowany do JPEG?

Andrzej Olender
19-03-2010, 18:41
No. :) A co to znaczy obrobiony w DxO? Wrzucony tylko na domyślnych ustawieniach i wyeksportowany do JPEG?

Pewnie koledze chodziło o ten program (http://www.dxo.com/us/photo/dxo_optics_pro)

Me_how
19-03-2010, 18:42
Dokładnie tak. Wersja 6.1.2. Program rozpoznał aparat i obiektyw. Z automatu poprawił dystorsje i winietę.

stig
19-03-2010, 19:00
Wałkuję ten temat od dosyć dawna i ciągle mam niedosyt. Chciałbym, aby kolor skóry uzyskiwany na zdjęciach był beżowo-cielisty, a niestety Nikon daje domyślnie lekką dominantę czerwieni.Nie Nikon, tylko beznadziejny w tej kwestii ACR. :)

R
19-03-2010, 19:08
Nie Nikon, tylko beznadziejny w tej kwestii ACR. :)

nie znasz sie... ;)

Me_how
19-03-2010, 19:17
Albo tak: temperatura obniżona do 5000K, ekspozycja +0,5EV i zmieniłem sposób renderowania kolorów z domyślnego na dedykowany dla D200.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img443.imageshack.us/img443/5098/dsc34675000kd200.jpg)

stig
19-03-2010, 19:20
Daylight Cloudy z NXa


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img245.imageshack.us/img245/3271/dsc3467.jpg)

markB
19-03-2010, 20:37
Tylko, ze kolega Zbigniew chce mieć żonę cielistą, a nie brzoskwiniową.

stig
19-03-2010, 20:46
Tylko, ze kolega Zbigniew chce mieć żonę cielistą, a nie brzoskwiniową.U mnie jak najbardziej jest cielista -- moze Twoj monitor za mocno wali kolorami? ;) Nie bede pokazywal jakby wygladala w barwie brzoskwiniowej, bo jeszcze sie Zbys obrazi.

--Arkadia--
19-03-2010, 21:07
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img338.imageshack.us/i/dsc34672.jpg/)


ehh chyba za zolte:)




https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img246.imageshack.us/i/dsc346721.jpg/)

loki_p
19-03-2010, 22:18
Moim zdaniem najlepiej wypada wywołanie Andrzeja z postu 17.

Robert W
19-03-2010, 22:53
Nie chcę. Nie będę. Nie zmienię.

fuji Zbigniew ... fuji ... ;-)

Zbigniew
19-03-2010, 23:00
Ostatnio prawie wziąłbym tego S3 z giełdy - tak aby spróbować czym to się je. Z Fuji mam kontakt okazjonalny, bo od lat używa go jeden z fotografów - Tomek Pikuła, którego i którego zdjęcia czasami widuję. Co ciekawe gdy się widzimy to zawsze fotografujemy na tych samych imprezach - i muszę powiedzieć, że podoba mi się to, co wypluwa ta "wiekowa" puszka. Zupełnie inne, te, no ... no te których brakuje w Nikonie a są w Canonie :D

MirekM
19-03-2010, 23:17
Nie bawić się temperaturą tylko
1.HSL-Hue-Red+13 , Orange+16
2.HSL-Saturation-Red -13 , Purple-1 , Magenta -10 (lub nawet -60)
Wszystko inne bez ruszania , jak puszka dała .

andrstac
19-03-2010, 23:21
Najgorsze w tym wszystkim jest to, że nie ufam mojemu monitorowi :(

To może byś zaczął od tego najpierw, a nie rzucał się zdesperowany na Fuji...taka moja rada...

R
20-03-2010, 00:04
Daylight Cloudy z NXa


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img245.imageshack.us/img245/3271/dsc3467.jpg)


a nie mowilem :mrgreen:

Zbigniew
20-03-2010, 00:28
To może byś zaczął od tego najpierw, a nie rzucał się zdesperowany na Fuji...taka moja rada...

Tzn. ten mój monitor nie jest jakiś low endowy, bo jest w miarę sensowy samsung, nawet sprofilowany, jednak w porównaniu do choćby eizo, o którego ostatnio się otarłem, to jednak nie jest on na tyle godny sensowny, abym mu ufał.

edit: Muszę się jeszcze żonie przyglądnąć :) No ale to może za dnia, bo teraz mogę mieć zakłócony odbiór barw.

rafau
20-03-2010, 00:59
zdecydowanie najlepiej (http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=1813905&postcount=17)

lesiuc
20-03-2010, 01:09
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img301.imageshack.us/i/dsc346701.jpg/)


Osobiście tak bym to widział, ale żaden tam ze mnie artist ;)

Zbigniew
20-03-2010, 01:18
Pogmerałem jeszcze trochę. Chyba całkiem nieźle wychodzi połączenie profilu D2x jedynki z lekkim zdjęciem nasycenia z czerwieni i niebieskiego oraz lekkim przesunięciem czerwieni w prawo. Może nie daje cielistości, ale jest sensownym krokiem w stronę zredukowania czerwieni. Sprawdzę jeszcze ustawienia kolegów, w szczególności Andrzeja.

mOSAd
20-03-2010, 01:47
Zbigniew, ale po co coś ruszać suwaczkami od balansu kolorów? Szukasz jakiejś recepty na wszystkie kadry czy co? Tutaj to się może sprawdzi, ale nie sprawdzi się gdzieś indziej, bo gorzej wyjdą oczy, albo trawa itp. Z NEFów naprawdę prawie wszystko daje się uzyskać przez odpowiedni balans bieli, kontrast (!), profil barw, saturację i krzywą jasności. Jak zaczniesz ruszać suwaczki od kanałów barwnych to w tym momencie właśnie czeka cię ogromne niebezpieczeństwo zwane kalibracją monitorów. Tykając tylko balansu, ktoś najwyżej odbierze zdjęcie jako mniej lub bardziej ciepłe, słoneczne. Ale nie będzie kwiatków w postaci pokręconych barw, czego możesz u siebie nie zauważyć. Osobiście odradzam.

MirekM
20-03-2010, 08:03
Niemniej jest to element gamy możliwości . mOSAd słusznie zauważył , pułapki czychają . Narzędzia trzeba stosować w sposób elastyczny , po to są .

nimnull
23-03-2010, 19:28
Pozwoliłem sobie trochę pogmerać w ACR i takie coś mi wyszło :)
nie wiem czy coś wnosi do tematu, ale strasznie dawno nic nie pisałem na forum :mrgreen:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://th.interia.pl/10,g5feb93141897654/3_i1027723.jpg)
Pozdrawiam

Strus
24-03-2010, 15:41
zdecydowanie najlepiej (http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=1813905&postcount=17)


i tu się zdecydowanie nie zgodzę. Mam oprofilowany monitorek (tydzień temu) i niestety ta wersja jest po prostu żółta. Mniej niż kilka innych pokazanych w wątku ale ja nie widzę tu nic wspólnego z tym co Zbigniew chce osiągnąć

stig
24-03-2010, 15:46
Caly ten watek to kombinowanie, ktore malo kogo moze zadowolic. Raz, ze kazdy ma inny i inaczej wyregulowany monitor, a dwa, ze poszukiwane przez Zbigniewa bladej cielistosci moze byc interpretowane w tak rozny sposob, ze wespol z pierwszym faktem, jest to irracjonalne.

mOSAd
24-03-2010, 16:57
Dokładnie. Ja podałem przykładowy poziom wyjściowy suwaczków od którego można zacząć. Niech tam sobie autor już od niego biegnie w kierunku, który mu odpowiada. To, które zdjęcie nam się bardziej podoba, ma małe znaczenie, bo Zbigniew najprawdopodobniej widzi je po prostu inaczej.

grzegorzant
24-03-2010, 18:41
Zbyszek sorry
MARCIN ZAJZYJ DO SKRZYNKI !!!

sea21
25-03-2010, 02:09
Takie coś mi wyszło


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.iv.pl/images/53393530682865958608.jpg)

elanek
25-03-2010, 12:15
Pozwoliłem sobie trochę pogmerać w ACR i takie coś mi wyszło :)
MZ najlepsze

chezzi
30-03-2010, 20:21
Poniżej moja próba.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img707.imageshack.us/i/dsc3467cez1.jpg/)
Kolor ludzkiej skóry b. trudno uzyskać a subiektywne i tak nikt nie jest zadowolony :)

szarakdorsz
06-04-2010, 14:53
Kiedyś na Lyndzie uczyłem się pewnej techniki z odpowiednim ustawianiem proporcji składowych CMYK/RGB, dawno tego nie robiłem więc może coś napisze nie tak:

Ustawiało się trzy próbniki w jasnych partiach, szarościach i delikatnie podświetlonym miejscu na skórze. Później korygowało się krzywe na poszczególnych kanałach tak, żeby te własnie składowe RGB albo CMYK miały odpowiednie proporcje. Z tego co pamiętam w RGB wyglądało to tak: R>G>B w takich samych odstępach.

Coś takiego:

http://www.graphicconnectionkc.com/skin-tone-correction.html

Dużo wiadomości nt. korygowania koloru skóry jest w 4 rozdziale Photoshop CS3 Creative Photographic Techniques na Lyndzie.

Strus
06-04-2010, 17:36
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img638.imageshack.us/my.php?image=dsc3467.jpg)

Zdjęty czerwony i pomarańcz

popi
29-05-2010, 09:43
No tak... Tylko co autor miał na myśli?

Kolega Zbigniew widzi jaki kolor skóry ma Jego żona. My widzimy zdjęcie żony Kolegi Zbigniewa. Każdy widzi to zdjęcie na swoim, lepszym bądź gorszym, monitorze. Prawie każdy ma ciut inna percepcję postrzegania barw.

Próby utworzenia "wzorca kolorystycznego" pasującego wszystkim są chyba trochę bez sensu.

Próby utworzenia "wzorca kolorystycznego" pasującego Koledze Zbigniewowi chyba mają sens.

;)

Remol71
29-05-2010, 19:03
No tak... Tylko co autor miał na myśli?

Kolega Zbigniew widzi jaki kolor skóry ma Jego żona. My widzimy zdjęcie żony Kolegi Zbigniewa. Każdy widzi to zdjęcie na swoim, lepszym bądź gorszym, monitorze. Prawie każdy ma ciut inna percepcję postrzegania barw.

Próby utworzenia "wzorca kolorystycznego" pasującego wszystkim są chyba trochę bez sensu.

Próby utworzenia "wzorca kolorystycznego" pasującego Koledze Zbigniewowi chyba mają sens.

;)

Co autor miał na myśli to nie wiem. Widzę zdjęcie. Widzę je na moim monitorze i mogę porównać z innymi zdjęciami. Widzę kolejne próby osiągnięcia akceptowalnego wyniku, czynione przez kolejnych Forumowiczów.

Zbigniew
29-05-2010, 19:40
Patrząc na ten wątek z perspektywy mogę napisać, że sam do końca nie wiedziałem co chciałem :) Znaczy się celem było osiągnięcie pewnego stanu obróbki zdjęcia, ale generalnie nie szukałem gotowej recepty, a raczej sposobu dojścia do niego. Napiszę też, że od czasu założenia wątku obczaiłem trochę rzeczy związanych z obróbką i generalnie jest lepiej. Nawet mam wrażenie, że skóra wychodzi mi zbyt blada.

q100
29-05-2010, 21:11
pogrzebałem chwilkę w PS, pobawiłem się i wyszło cosik takiego:



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img248.imageshack.us/img248/3271/dsc3467.jpg)

prz3mo
30-05-2010, 00:19
Patrząc na ten wątek z perspektywy mogę napisać, że sam do końca nie wiedziałem co chciałem :) Znaczy się celem było osiągnięcie pewnego stanu obróbki zdjęcia, ale generalnie nie szukałem gotowej recepty, a raczej sposobu dojścia do niego. Napiszę też, że od czasu założenia wątku obczaiłem trochę rzeczy związanych z obróbką i generalnie jest lepiej. Nawet mam wrażenie, że skóra wychodzi mi zbyt blada.

Ty się "ciesz", że masz CCD. Problem koloru skóry to zaczyna się w CMOSACH Nikona... O ile przy D80 problemu nie widziałem o tyle w D700 sam już nie wiem czy kolor ustawiam dobry czy nie... I czym więcej kombinuję, porównuję, testuję... tym mniej jestem stanie obiektywnie ocenić czy "wyszło" mi OK, czy też nie... Toteż mam takiego jednego kolegę Fraglesa, któremu czasem podsyłam pliki by ocenił obiektywnie kolor... :)

q100
30-05-2010, 00:50
Ty się "ciesz", że masz CCD. Problem koloru skóry to zaczyna się w CMOSACH Nikona... O ile przy D80 problemu nie widziałem...

z tego co się orientuję to D80 ma CCD;)

killer_one
30-05-2010, 23:59
Panowie, a może by tak... Fuji?

Puszka S3 czy S5? I graty nikonowskie pasują...

prz3mo
31-05-2010, 00:04
z tego co się orientuję to D80 ma CCD;)

No ma CCD. Chyba masz problem ze zrozumieniem tego co napisałem ;)

chezzi
31-05-2010, 15:54
Patrząc na rezultaty obróbki wielu osób utwierdzam się w przekonaniu, że odwzorowanie ludzkiej skóry zależy w dużej mierze od subiektywnego odbioru. Po prostu każdy "widzi inaczej". Jest to temat rzeka i rozwiązania nie znajdziemy. Najbardziej miarodajną osobą do właściwego oddania koloru skóry jest sam autor będący na miejscu podczas robienia zdjęcia i widzący modela w konkretnym oświetleniu. Oczywiście zaznaczam - znający się na technicznych aspektach problemu oraz wrażliwy na barwę.

rainbow
31-05-2010, 18:31
Patrząc na rezultaty obróbki wielu osób utwierdzam się w przekonaniu, że odwzorowanie ludzkiej skóry zależy w dużej mierze od subiektywnego odbioru. Po prostu każdy "widzi inaczej". Do tego dochodzą problemy nieskalibrowanych monitorów... i w sumie każdy widzisz inaczej.

jaro_jk
12-06-2010, 15:01
świetne kolory skóry produkują Olympusy z matrycami Kodaka, z Panasonicami też nie jest źle, ale kodaki to jest mistrzostwo świata. Różne rzeczy mogą w olkach denerwować, ale te kolorki mnie zawsze zachwycały. Nikonom daleko do tego.

jaro_jk
15-06-2010, 12:21
Dodam jeszcze, że kupiłem nikona i jestem z niego bardzo zadowolony, oprócz kolorów skóry, czasami to jest tragedia. Teraz tym bardziej szanuję moje starego Olka, nie tylko za kolorki. Okazuje się że trzeba poznać różne aparaty, żeby wyrobić sobie zdanie o dobrym sprzęcie. Nie ma także całkiem złych aparatów, wszystkie mają swoje zalety i wady.

_Kaleb_
21-06-2010, 17:23
Potwierdzam to co napisał kolega powyżej. Olympus ma trochę wad, ale oprócz szkieł trzeba przyznać rewelacyjne są odcienie skóry ze starych Kodakowskich CCD-ków, jakie były w E-500/400/1. I w ogóle kolory z puszki pierwsza klasa.

rav4
19-08-2010, 21:27
mialem olka 410 - kolory faktycznie potrafily zachwycic

YarekM
06-01-2011, 14:17
Zbigniew

Odgrzeję temat, może linki poniżej Ci pomogą:


http://www.varis.com/skinbook/
http://www.varis.com/skinbook/video-tutorials/removing-red-skin.html

Lee Varis ma też film instruktażowy na lynda.com - http://www.lynda.com/home/ViewCourses.aspx?lpk1=195


http://www.lynda.com/home/DisplayCourse.aspx?lpk2=47542 - rozdział 4; Taz Tally omawia, jak za pomocą różnych narzędzi Shopa korygowakolory i nie tylko.

Ja się dużo nauczyłem i polecam

svn
05-02-2011, 17:56
Co autor miał na myśli to nie wiem. Widzę zdjęcie. Widzę je na moim monitorze i mogę porównać z innymi zdjęciami. Widzę kolejne próby osiągnięcia akceptowalnego wyniku, czynione przez kolejnych Forumowiczów.

Autor trafił w sedno. Wystarczy odpalić wikipedię i poczytać co to jest profil barwny i dlaczego u każdego z forumowiczów to samo zdjęcie może wyglądać inaczej. I dlaczego tylko kolega Zbigniew będzie w stanie jako jedyny odwzorować kolor skóry i odpowiedni jej ton u swojej żony.

A jeśli ktoś od czytania woli praktykę to wystarczy wziąć jakiekolwiek zdjęcie i wciągnąć w Photoshopa i w opcji Edit wybrac "Assign Profile" (Przydziel profil) i zmienić jak się ma sRGB na zdjęciu na Adobe RGB i podziwiać różnice. I teraz pytanie - z jakiego profilu korzystamy? Bo jak kolega Zbigniew odpala u siebie zdjęcie w sRGB a ktoś inny w Adobe RGB i obydwaj próbują skorygować tonalnie zdjęcie - to od razu są skazani na porażkę. I teraz najciekawsze - profil JPG wyśiwetlanego na stronie www, w tym forum itd. jest zawsze wyświetlany w sRGB. Teraz pytanie - czy ten wątek ma sens? Tak, jeśli spróbujemy obrobić zdjęcie w taki sposób aby podobało się autorowi wątku. Nie da się go obrobić tak aby się każdemu podobało.

W skrócie:

Monitor korzysta ze swojego profilu barw
Photoshop korzysta z innego profilu barw (i nie tylko PS, bo wszystkie inne wynalazki również) niż monitor
Przeglądarka WWW wyświetla sRGB czy nam się to podoba czy nie
Pytanie w ilu % ilość wyświetlanycn barw na monitorze pokrywa się z profilem używanym w programie graficznym?
Ile dany użytkownik barw rozróżnia? (Daltoniści mają ułatwione zadanie). Ja mam słaby wzrok i rozróżniam +- 20 milionów barw, ale już mój kolega w firmie na teście komputerowym wykazał że ma sokoli wzrok i rozróżnia tylko 2 miliony barw. Ile milionów z tych milionów monitora jesteśmy w stanie odróżnić?

No dobra, to tyle w wielkim skrócie bo temat jest bardzo głęboki i nie da się znaleźć gotowego uniwersalnego rozwiązania bez dobrego antałka piwa :P

Pozdrawiam serdecznie.

de Fresz
05-02-2011, 18:39
Monitor korzysta ze swojego profilu barw
Photoshop korzysta z innego profilu barw (i nie tylko PS, bo wszystkie inne wynalazki również) niż monitor
Przeglądarka WWW wyświetla sRGB czy nam się to podoba czy nie


3 zdania i 3 bzdury. Poczytaj chłopie o Color Managemencie, bo to obciach głosić takie herezje.

stomate
05-02-2011, 19:32
3 zdania i 3 bzdury...

Chyba nie doczytał Pan do końca ;-). Z resztą wcale się temu nie dziwię...

de Fresz
05-02-2011, 20:06
Żaden skrót nie powinien generować nieprawdziwych stwierdzeń, nie uważasz? I darujmy sobie panowanie, w ęternecie wygląda to tak... dziwacznie?

stomate
05-02-2011, 20:24
Żaden skrót nie powinien generować nieprawdziwych stwierdzeń, nie uważasz? I darujmy sobie panowanie, w ęternecie wygląda to tak... dziwacznie?

Kontekst mojej "wypowiedzi" był zgoła inny niż Pan zrozumiał. W sumie mogłem zapytać czy tylko trzy... ;-)

Michał Jędrak
07-02-2011, 00:10
Ja myślę, że problem jest w domyślnym profilu jaki Lightroom nadaje zdjęciom podczas importu (zakładka 'camera calibration'). U mnie było to 'adobe standard'. Spróbuj użyć 'camera neutral' albo jakiegoś innego. To jest bardzo dobry punkt wyjścia. U mnie automatycznie podczas importu nakłada 'camera neutral' i jest dobrze.

d.prowadzisz
05-09-2011, 13:34
Ja sobie sucharka odgrzeję..

Korekcja koloru w takiej scenie nie jest trudna. Wystarczy kilka kroków i zasadniczo mamy zdjęcie o dobrym kontraście i kolorach. Najwygodniej będzie nam sfotografować co jakiś czas (wraz ze zmieniającymi się warunkami) tablicę na której znajdziemy idealnie czarny kolor, idealnie biały oraz średnią szarość.

1. Otwieram fotkę w PS, dodaję warstwę dopasowania krzywe (curves).

2. W menu krzywych klikamy dwukrotnie na każdy kroplomierz, zmieniając jego wartości RGB:
czarny (lewy) - 5, 5, 5, / szary (środkowy) - 133, 133, 133 / biały (prawy) - 250, 250, 250
następnie klikamy OK potwierdzając użycie tych wartości jako domyślnych.

3. Otwieramy znów naszą, wcześniej utworzoną warstwę dopasowania i zaczynamy korektę w tej kolejności:
- czarnym kroplomierzem odnajdujemy idealnie czarną powierzchnię i klikamy w nią (krótkie portki faceta w tle)
- białym odnajdujemy najjaśniejsze miejsce na zdjęciu, które ma pozostać nieprzepalone i klikamy w nie (przepał na ramieniu tego samego faceta w tle)
- szarym kroplomierzem szukamy powierzchni idealne szarej lub tej, na którą chcemy ustawić WB i klikamy w nią (oko)

- na końcu, odznaczając kroplomierze, możemy dokonać korekty jasności i kontrastu gnąc główną krzywą

Za każdym razem możemy sobie pomóc wybierając opcję "show clipping" (pokaż odcięcia?). Kroplomierzy można używać wielokrotnie, aż do pożądanego efektu. Na końcu można ustalić dodatkowo punkt czerni na krzywych. Wygodniej będzie klikać na sfotografowaną tablicę, a zapisane krzywe przenosić na kolejne zdjęcia wykonane w tych warunkach.


Oto co otrzymałem:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/-b_meNmsEGd8/TmSyx1lHf_I/AAAAAAAABB0/0EpBJwge5ZQ/dsc346701.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://lh5.googleusercontent.com/-RuFBpk90_GY/TmSyx0EtpoI/AAAAAAAABBw/ikQYPLNw3OM/s800/Picture-2.jpg)


Efekt idealny nie jest, bo i powierzchnie na które próbkowałem nie odpowiadały idealnie założeniom. Poza tym obrabiałem jpg zrobiony przez inną osobę.


pozdrawiam :)

MilekS
30-12-2011, 13:16
Przeczytałem większość postów tego wątku.
Mowa jest o subtelnych odcieniach skóry i cały czas za przykład służy jedno zdjęcie.
Zwrócono uwagę na różnicę w oświetleniu tła i modelki. Ale uderzyło mnie, że nikt nie zwrócił uwagi na ogromną różnicę w wyglądzie skóry na dekolcie i na twarzy. Powód jest jasny - inne kąty, inny udział niebieskiego światła ze strony nieba. Uzyskanie idealnej korekcji na takiej klatce nie jest możliwe, zawsze bardziej spodoba nam się albo uzyskany wygląd skóry na twarzy, albo na dekolcie. To jak próba skorygowania balansu bieli na zdjęciu w słoneczny dzień pod zielonym drzewem, z przeświecającymi blikami.
Żeby dyskutować o subtelnościach oddania tonu skóry należałoby użyć zdjęcia o zrównoważonym oświetleniu, bo na takim przykładzie jak tutaj - nie dojdzie się do jednoznacznych rezultatów.