PDA

Zobacz pełną wersję : Cokin i polar



Patio
19-11-2006, 08:26
Witam pytanie od laika:D

Wiadomo że filtry polaryzacyjne kołowe nakręcanę są o wiele lepsze od filtrów cokin polar Zgodzicie się z tym ?

A czy jest taka możliwość nakręcenia najpierw filtru polaryzacyjnego a później pierścienia mocującego cokin ?

Zamierzam kupić filtr polaryzacyjny ale też chce pomyśleć o systemie cokin

Dzięki z góry za pomoc

qczman
19-11-2006, 11:18
Niestety filtr polaryzacyjny kolowy - w obudowie okraglej muszisz wsadzic do Holdera (pierwsza przegrodka).
Czyli bedziesz mogl wowczas korzystac z innych filtrow, poniewaz w zwyklym holderze masz 4 przegrodki. Trzy sa do filtrow kwadratowych-prostokatnych, jeden jest "ukryty" do filtrow w obudowie okraglej i chyba rowniez kwadrat-prostokat.

Rowniez zastanawiam sie nad kupnem polara w systemie Cokin. Alf go odradzil przy zastosowaniach z cyfra.
Moze ktos ma jakies doswiadczenia z Cokin 164 ?

Patio
19-11-2006, 13:30
Tego się obawiałem :(

Klos
19-11-2006, 13:39
Oczywiscie ze jest takas mozliwosc

mialem kiedys polara Marumi wkrecanego w obiektyw a na to holder Cokina z polowka - jakosciwo rewelacja ale operowanie tym combo bylo tak upierdliwe ze sprzedlem polara i zostawilem sobie same polowki

Patio
19-11-2006, 14:13
Czemu upierdliwe ?? KLOS ?? iskierka nadzieji

Klos
19-11-2006, 14:31
Aby uniknac winietowania kupilem Marumi w wersji slim . Po nakreceniu holdera oprawka polara byla na tyle schowana ze nie mozna bylo nia obracac. W praktyce wygladalo to nastepujaco:

kadrowanie z samym polarem ( wtedy mierzylem swiatlo i ustalalem polaryzacje )
pamiec ekspozycji
z wcisnietym guzikiem zakladanie polowki (jej ustawianie w filtrze czesto na tyle absorbowalo moja uwage ze kadr schodzil juz na dalszy plan)

generalnie wszystko mozna opanowac ale bez statywu jest to meczace

Patio
19-11-2006, 15:20
A czy w takim razie wkręcony UV bedzie dobrym rozwiazaniem ??

Klos
19-11-2006, 21:14
A czy w takim razie wkręcony UV bedzie dobrym rozwiazaniem ??

a czemu mial by on sluzyc ? wkrecaj tylko takie filtry ktore dadza jakis widoczny efekt

do ochrony szkla sluzy dekielek

KJO
21-11-2006, 17:10
Czemu upierdliwe ?? KLOS ?? iskierka nadzieji

też używam polara normalnie nakręcanego + cokina. Upierdliwość polega na tym że polarem trzeba zakręcić i cokinem też trzeba zakręcić. Więc trzeba opracować dobry system kręcenia jednym i drugim ;)

Ja używam tego z tamronem 28-75 który nie winietuje nawet przy dwóch nakręcanych filtrach i cokinie więc zakładam najpierw polara, potem UV (żeby odsunąć holder głównie) i dopiero holder. wtedy jestem w stanie zablokować łapą polara podczas kręcenia cokinem ;)

pozrawoam