Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : D50 + 18-200 DX VR czy D80 + 18-70 DX?



sebollah
19-11-2006, 01:16
Jako, że jest to mój pierwszy post na tym forum, dlatego zacznę od przywitania się ze wszystkimi:
Dzień dobry Państwu :)

Fotografuję od ~3 lat, do tej pory przy pomocy kompaktu Olympus C-740. Zdjęcia głównie wykonuję na wyjazdach - jakieś krajobrazy, trochę budynków w miastach, pomników i różnych innych dziwnych rzeczy. Czasem fotografuję ludzi, ale rzadko bo jakoś sobie z tym nie radzę, może poza domowymi uroczystościami jedynie. Odbitki ze zdjęć wykonuję bardzo rzadko. Głównie ze względu na brak czasu na obrobienie i "exposure blending".

Chciałbym kupić sobie lepszy aparat. Główne powody to:
- kompakt jest powolny, często umykają mi fajne ujęcia np. gdy fotografuję fale,
- czas otwarcia migawki jest za krótki do zdjęć w nocy (16s) podniesie ISO robi ze zdjęć "kaszankę"
- z ostrością w szkiełku też nie jest najlepiej

Zdjęć nie robię na AUTO, najczęściej jest to A, P albo M. Jednak nigdy nie fotografowałem lustrzanką, nawet analogową.
Dlatego chciałbym prosić o pomoc w wyborze:

Czy D80 z obiektywem nikkor 18-70, czy może wybrać D50 ale za to 18-200 VR?

Nie wiem czy jestem w stanie wykorzystać w pełni możliwości D80, choć D50 jest już chyba stary moralnie. Jeśli chodzi o obiektyw, to 18-200 jest pewnie bardziej uniwersalny.
Samo body może kiedyś bym zmienił, natomiast obiektyw by został.
Cenowo kombinacja D50+18-200VR daje ~5000PLN (z jakąś kartą pamięci), D80+18-70 to około 4500PLN.
5000PLN to na razie granica, na której przekroczenie mnie nie stać.

Przyznam, że pomysł kombinacji D50 i 18-200VR przyszedł mi po lekturze artykułów Kena Rockwella.

Pozdrawiam.

blekota
19-11-2006, 01:49
bierz d50 sprawdzony aparat z dobrą kontrolą szumów i 18-70 mniejszą dystorsją przy szerokim kącie niż 18-200 która ułatwi fotografowanie krajobrazu i architektury. nie potrzeba ci 10mln pikseli o ile nie robisz odbitek powyżej 15x21cm. Jeśli chodzi o jakość zdjęć to nie zauważysz różnicy.Na pewno oprogramowanie redukujące szumy musi pracować intensywniej w d80 by zlikwidować większe szumy a co za tym idzie utrata szczegółów będzie większa.Obiektyw 18-200 przyda sie tylko o ile fotografujesz jakieś zwierzęta lub robisz jakiś reportaż.Budową ten obiektyw sie nie różni od 18-70 ostrością również.a cena 3 krotnie wyższa.

Vadim
19-11-2006, 02:09
...Obiektyw 18-200 przyda sie tylko o ile fotografujesz jakieś zwierzęta lub robisz jakiś reportaż.Budową ten obiektyw sie nie różni od 18-70 ostrością również.a cena 3 krotnie wyższa.

Różni się, różni. Przede wszystkim ma VR drugiej generacji, który całkiem nieźle się sprawdza i ma ogniskową do 200mm jakbyś nie zauważył, dzięki czemu nadaje się do większości, a może nawet do wszelakich amatorskich zastosowań.

sebollah, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z lustrzanką, to D50 wystarczy Ci w zupełności. Warto kupić lepsze szkło. Z Twojego zestawu polecam D50 plus 18-200mm.

Pozdrawiam

michaljonca
19-11-2006, 02:09
jak to sie nie rozni budowa ?

sebollah
19-11-2006, 02:47
Do D50 wybrałem 18-200 VR bo określają go jako tzw. "all-rounder", to trochę bliższe temu co miałem w kompakcie. Choć wiem, że tego "zoomu" nie używałem często. Prawda taka, że nie wiem ile "widać" przez 70mm, stąd wziąłem więcej.

koka
19-11-2006, 12:52
Bierz D50 i ten 18-200 - lepsza zabawka , a nigdy nie wiesz kiedy będzie potrzeba zrobić dobre zbliżenie :D

meliszipak
19-11-2006, 12:58
Fajny zestaw
D 50 + 18-200 + 50 1,8.

Bardzo uniwersalne zestawienie.

BOSS
19-11-2006, 13:10
Zdecydowanie polecam D50 + 18-200

sebollah
20-11-2006, 12:54
W MM są jeszcze D70s, same korpusy za ok. 2000PLN. Korpus D50 mam za 1800PLN. Może warto dołożyć to D70s i do tego obiektyw 18-200 DX?

Pod koniec tygodnia wracam do kraju i chciałbym zrobić zakupy. Możecie mi polecić jakieś sprawdzone sklepy w Polsce, w Wielkopolsce?

wlopis
20-11-2006, 19:17
Weź oba modele do ręki, przyłóż każdy do oka, spójrz co widzisz, będziesz miał odpowiedź, nie fotografowałeś w życiu lustrzanką więc nie masz żadnych przyzwyczajeń, następnie odpowiedz sobie sam. Jak się rozwiniesz, dokupisz sobie lepszy obiektyw pod potrzeby i zamiłowania. Pozdrawiam. Acha moim pierwszym cyfrakiem jest to co w stopce.

sprocket
20-11-2006, 19:34
Przyznam, że pomysł kombinacji D50 i 18-200VR przyszedł mi po lekturze artykułów Kena Rockwella... a powiedz co on takiego pisze o tym zestawie D50 i 18-200VR

Piotr_
20-11-2006, 19:57
Proponuję kupić D50+18-70 i poczekać na 70-300VR

sebollah
20-11-2006, 22:27
Przyznam, że pomysł kombinacji D50 i 18-200VR przyszedł mi po lekturze artykułów Kena Rockwella... a powiedz co on takiego pisze o tym zestawie D50 i 18-200VR

O samej kombinacji nie pisze nic. Jedynie dość pochlebnie wypowiada się nt. obu w osobnych artykułach. Wydźwięk artykułów jest typowo amerykański - I love it, etc. Jednak dość konkretnie pokazuje różnice pomiędzy D70s i D50.
A obiektyw także tu na forum jest pozytywnie oceniany.

Taka kombinacja byłaby dość uniwersalna dla mnie. Tylko z czasem może mi przyjść apetyt na lepszą "puszkę".
Muszę wziąść do ręki aparaty i zobaczyć przede wszystkim jak wygląda ten podgląd głębi ostrości w D80 i co to daje.

kuba_w
21-11-2006, 09:56
od 2 dni mam D80 (przesiadka z D70)

i polecam polecam polecam !!!

na pierwszy rzut oka miedzy d50 a d80 jest sporo znaczacych roznic

11 pol pomiaru ostrosci - myslalem ze to przegiecie, ale przydaje sie

6 a 10 mln pikseli - w moim przypadku niebo bo te 4MP wiecej daja mi pewnosc ze powiekszenia typu 1,8 m na 1,2 m przy deuku solwentowym beda PEWNE.

wiekszy LCD z mozliwoscia WIELOKROTNEGO nie tylko dwukrotnego przyblizenia zdjecia na LCD - kazdy mowi ze oglada na komputerze, wiadomo, ale LCD wiekszy zdecydowanie bajka.

puszke wybiera sie na dluzej, obiektywy bardziej zmienna rzecz.

5000 to nie malo.

za nowe body dalem 3100
do tego kupisz sobie 18-70 DX (mam polecam) 1000
+ ew.
jak robisz portrety 50mm f 1,8 400
karta 2GB kolo 150

RAZEM: 4650 zostaje jeszcze na jakas torbe i ew. dodatkowa karte.

mswilk
21-11-2006, 10:06
Ja używam D80 + 18-200 VR i zestaw sprawdza się wyśmienicie !

rabijki
21-11-2006, 11:01
zawsze nowsze jest lepsze
jak masz kase bierz nowszy sprzet.
blekota: 15-21 cm odbitka z d50... zastanow sie co piszesz. 6mln px to znacznie wiecej jesli chodzi odbitki. uwierz!!! plis nie pisz bzdur bo klient jest nowy i prosi o porade.

pozdro
olo

bartoszek
21-11-2006, 11:42
Mam D80+18-70.Kitowy nikkor jest naprawdę dobry do nauki.Jak uzbieram troszkę pieniążków planuję zakup 70-300 VR...nawiasem mówiąc lista zakupów z każdym dniem i zrobionym zdjęciem się wydłuża...w miarę jak nabieram kolejnych doswiadczeń i zaczynam widzieć czego mi jeszcze brakuje.
Wiem,że może wiele osób uważa,że najważniejszy jest fotograf-potem szkła-a na końcu puszka...
ale uważam że warto zainwestować w nową puszkę bo jednak jest w niej troszkę udogodnień
w porównaniu z D50.

sebollah
21-11-2006, 12:35
Ja używam D80 + 18-200 VR i zestaw sprawdza się wyśmienicie !

Taki zestaw byłby dla mnie optymalny, jednak mój portfel nie daje się tak optymalizować :)

blekota
21-11-2006, 18:57
a niby jak wielką zrobisz odbitkę w 300dpi z 6m ?

sebollah
21-11-2006, 22:37
Właśnie wróciłem przed chwilą z lokalnego sklepu (hiszpańskiego), w którym mieli wszystko tzn. D50, D80 i oba szkła. Tylko, że żaden z aparatów nie miał naładowanej baterii :(
Z samego chwytu D80 wydaje się pewniej siedzieć w dłoni, D50 chyba jest mniejszy, oba trzyma się o wiele lepiej niż 350D.
D50 mają chyba ze cztery, ale nie dziwię się temu wcale, chcą 649Euro za komplet kitowy. Za D80 z kitowym obiektywem ponad 1200Euro.

Jutro mają mieć już wszystko przygotowane, tzn. baterie i jakiś kawałek pamięci, może się wreszcie zdecyduję, ale za te ceny tutaj nie kupię.

Seeker
22-11-2006, 02:26
"a niby jak wielką zrobisz odbitkę w 300dpi z 6m ?"

Zamierzasz format A2 ogladac przez lupe?