PDA

Zobacz pełną wersję : Nibieska poswiata na zdjeciach - PILNE!!!



magic
11-04-2005, 10:42
Witam
Robie juz zdjecia dosc dlugo, kiedys czyms tam ruskim z dwoma obiektywami na szerokie klisze, potem zenitem, potem Nikonem F70 teraz od dwoch tyg D70.
Mam bardzo duzy problem zwiazany z barwa zdjec. Niestety wszystkie balanse bieli oprocz „cien domku” wychodza mi na niebiesko. Jedne mniej drugie wiecej, ale na obrazie widac. Balans bieli „cien domku” jest w zasadzie akceptowalny, ale tutaj kolory wychodza za czerwone w stosunku do kolorow fotografowanych, szczegolnie w ciemniejszych pomieszczeniach. Z jako takim niedoswietlaniem juz sobie poradzilem m.in. poprzez reczne ustawienia i kupno lepszego obiektywu Tokina 28-70 f/2.8 Pro SV.
Co zrobic z tym niebieskim kolorem? Probowalem juz wszystkich ustawien z menu aparatu i nic. Na niebiesko. Probowalem wg instrukcji ustawic PRE i chodz poprawa byla wysoka, to ta niebieska poswiata zostala. Na Auto WB wogole nie robie, bo wtedy szlag mnie trafia z tym kolorem.
Co zrobic, zeby wyposrodkowac te kolory? Moze to nie problem balansu bieli?
Raczej nie wchodzi w gre koniecznosc poprawy zdjec na komputerze. Nie mam na to czasu i wg mnie wydajac juz pewne pieniadze na aparat powinienem obejsc sie bez obrobki informatycznej.
Bardzo prosze o pilna odpowiedz. Jestem teraz na wakacjach i chcialbym miec naprawde ladne zdjecia.
A jak mi ktos powie, ze mam se kupic can... to sie obraze i wcale do Was nie zajrze :)
Pozdrowienia,
maciek

stig
11-04-2005, 11:28
pokaz te zdjecia... Wrzuc kilka przykladowych klatek zrobionych na roznych ustawieniach balansu bieli (takze z AWB). Wtedy bedzie mozna ocenic, czy to Twoje przewrazliwienie :) czy rzeczywiscie prawda. Nie chce Cie martwic, ale pierwsze co mi sie nasunelo po przeczytaniu Twojego maila, to uszkodzenie aparatu (wada "wrodzona")...

magic
11-04-2005, 12:21
Dzieki za odpowiedz. Niestety nie mam gdzie ich umiescic, a widze, ze tylko da sie linka wstawic. Ale NA PEWNO maja niebieska poswiate.
Prosze o info, czy ta wade da sie jakos usunac/ominac i czy to jest wada wrodzona.
Nawiasem mowiac aparat kupilem od forumowicza jako "bez zarzutu".
Ale jestem zly!!!

pozdrowienia,
Maciek

stig
11-04-2005, 12:25
Postaraj sie nie sugerowac moja opinia... Raz, ze nie jestem ekspertem, dwa -- nie widzialem nawet zdjec na ktorych efekt ten wystepuje. Ba! Nie wiem nawet jakiego szkla uzywasz, nie mowiac o tym -- czy i jaki filtr masz zalozony...
Jak juz wrocisz z wakacji to na spokojnie sie tym zajmij. Wystaw gdzies fotki obrazujace te zafarbienia i wtedy na pewno wiecej osob sie wypowie.

magic
11-04-2005, 12:34
W zasadzie to nie sa wakacje. Obecnie jestem w delegacji w Indiach. Jako, ze bede tu jeszcze 5 miesiecy, to serwis w Polsce odpada (ale i tak nie mam gwarancji). Ale naprawde kazdej zepsutej fotki szkoda, wiec chce szybko sie z tym uporac. Czy byloby mozliwe, zebym przeslal Tobie kilka fotek do umieszczenia gdzies na serwerze?
Pozdrowienia,
maciek

[ Dodano: Pon 11 Kwi, 2005 ]
Szklo, czyli jak rozumiem obiektyw to mam Tokina 28-70 f/2.8 Pro SV i Sigma 70-300 i nie mam zadnego filtra. W obydwu obiektywach jest ten sam efekt niebieskosci, a przy balansie "cien domka" zbyt czerwony.
Pozdrawiam,
maciek

viz
11-04-2005, 12:39
Żeby szybko załatwić sprawe możesz wysłać mi je na maila. Postaram się od razu je umieścić w tym wątku.

[ Dodano: Pon Kwi 11, 2005 1:01 pm ]
Dodaje foty magic'a:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://viz.damnyou.org/sun/magic1.jpg)



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://viz.damnyou.org/sun/magic2.jpg)



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://viz.damnyou.org/sun/magic3.jpg)

arra
11-04-2005, 15:57
No i gdzie ta poswiata?

c2h5oh
11-04-2005, 16:05
Tez nie widze. moze kwestia kalibracji monitora?

Redskull
11-04-2005, 16:18
U mnie tez ok... chyba monitor Ci sie wypalil i zgubil jeden kanal:(

stig
11-04-2005, 16:20
nawet nie kalibracja, a pewnie jedynie skladowa niebieska w ustawieniach temperatury barwowej monitora...

ALF
11-04-2005, 16:51
no magicu, aparat dobry, ino monitorek do regulacji :wink:

Redskull
11-04-2005, 17:45
Wiesz co Magic, kupie od Ciebie ten zepsuty D70. Po co sie bedziesz bujal z tym badziewiem. Dam Ci 500zl...starczy na jakiegos porzadnego i niepsujacego sie Mediona. Ty bedziesz zadowolony, a ja wywale sobie D70 na wystawke...

Bedzie deal ?

Anonymous
11-04-2005, 19:40
Po pierwsze: Niebieska poswiata jest, nie tylko na moim monitorze (sprawdzone na trzech) i to nie jest tylko moja opinia. Bardzo chetnie wysle komus zdjecia w wiekszym formacie, zeby to potwierdzic. Bardzo mi na tym zalezy, gdyz to jest punkt wyjscia do ew. rozmowy z tutejszym Nikonem, o ile tu istnieje. Bardzo prosze o pilna odpowiedz.

Po drugie: ZAWSZE znajdzie sie jakis bardzo zabawny czlowiek, ktory ma duzo do powiedzenia, tak tez i od czasu do czasu na tym forum. Otoz szanowny Redskull czy jakos tak, deala nie bedzie. I nie bede tlumaczyl dlaczego bo i tak nie zrozumiesz.

Pozdrawiam,
Maciek

Campo
11-04-2005, 20:06
Przetarlem oczy i rowniez nic specjalnie niebieskiego nie widze...

Anonymous
11-04-2005, 20:07
Stary - zapomnij o poswiacie. Ni eobrazaj ludzi. Skup sie i fotografuj.

kacperek
11-04-2005, 20:09
magic czy patrzac na twoje zdjecia w tym watku widzisz poswiate?

@nia
11-04-2005, 20:10
wiesz co, podeślij coś w full rozmiarze (może być NEF) bo ja też nic niebieskiego nie widzę....

magic
11-04-2005, 20:26
Dzieki za odpowiedzi.
Campo i Alf, przepraszam, ale pozwolilem sobie Wam wyslac na Wasze adresy mailowe dwa zdjecia. Obydwa zrobione sa w piatek, obydwa przy dobrej pogodzie.
Pierwsza fotka byla zrobiona przy (chyba auto WB lub sloneczko) i ta wyszla na niebiesko druga zas zrobiona w chwile pozniej przy wb cien domka i ta calkiem niezle odwzorowala kolory.
Jak mi ktos powie, ze nie widzi tam niebieskiego koloru to ja sie poddaje. Tylko bardzo prosze o info, czy moj Nikona ma problem czy moje oczy.
Pozdrawiam serdecznie,
Maciek

szymony
11-04-2005, 20:43
Obydwa zrobione sa w piatek, obydwa przy dobrej pogodzie.
Pierwsza fotka byla zrobiona przy (chyba auto WB lub sloneczko) i ta wyszla na niebiesko druga zas zrobiona w chwile pozniej przy wb cien domka i ta calkiem niezle odwzorowala kolory.


I już wszystko jasne :wink:

Redskull
11-04-2005, 21:13
Potraktuje Cie zabawowo...


Po drugie: ZAWSZE znajdzie sie jakis bardzo zabawny czlowiek, ktory ma duzo do powiedzenia, tak tez i od czasu do czasu na tym forum. Otoz szanowny Redskull czy jakos tak, deala nie bedzie. I nie bede tlumaczyl dlaczego bo i tak nie zrozumiesz.


UUUUU to szkoda, znajde sobie innego padnietego D70, ktorego wlasciciel nie umie porzadnie naswietlic klatki syfrakiem. Moze ta przesiadka z Canona A60 nie byla dobrym pomyslem...moze czasem fotografia to cos wiecej niz tylko auto i kadrowanie przez monitorek... ALE MOZE JA NIC NIE ROZUMIE...

P.S Nie mniej, ni wiecej oferta dalej aktualna...

ALF
11-04-2005, 21:47
obejrzałem te zdjęcia, pierwsze ma tonację ciepłą, drugie zimną, ale nie widzę niebieskiej poświaty...żonka też nie widziała, bo specjalnie ją poprosiłem :wink:

MaciejKa
11-04-2005, 22:43
Te przykłady na forum - ja nic niebieskiego nie uświadczyłem... O co chodzi?...

c2h5oh
11-04-2005, 23:20
Jedyne zaniebieszczenie jakie mi przychodzi do glowy to na lcd aparatu - tam faktycznie jest lekkie, zwlaszcza jesli nie ustawisz jasnosci na -1, ale tutaj naprawde nic takiego nie ma - kilka razy juz ogladalem. i inni tez.

Lord Rayden
12-04-2005, 00:51
Patrząc na te 3 fotki jakoś nie bardzo widzę co to miała by być za niebieska poswiata. A może Maciek mylisz tzw. poetykę Nikona (tak zwaną przeze mnie), który oddaje barwy inaczej niż Canon (ten to niby ma żywe, bijące po oczach). Czyli to,że Nikon bardziej "realistycznie" patrzy na świat ? Trudno powiedzieć...

Rayden

ALF
12-04-2005, 00:54
jeszcze jedna możliwość...wyświetl fotkę z tym zafarbem na swoim monitorze i zrób zrzut z ekranu, a później pokaż na forum...hmmm

Anonymous
12-04-2005, 09:21
Magic, z tego co pisałeś używałeś AWB lub zdefiniowanych trybów balansu bieli lecz bez dokładnego dostrajania.
Spróbuj ustawić AWB z korekcją na "-2" lub tryb "pochmurne niebo" z korekcją na "-1", kolory będą jak z Canonów.
Pisałeś, że w trybie "cień" jest lepiej, ale za ciepło, spróbuj więc ustawić korekcję dodatnią dla tego trybu.

magic
12-04-2005, 10:57
Na poczatek bardzo Wszystkim dziekuje za odpowiedzi.

Z waszych wypowiedzi wynika, iz moj aparat nie ma wady, lecz ta niebieskosc, ktora zaraz sprobuje przyblizyc jest specyfika Nikona przy ustawieniach defaultowych.

Majac na mysli "niebieskosc" mowilem o tym iz np na zdjeciu nr 3 od gory czyli z trawnikiem figurki i slupki w tle byly snieznobiale, natomiast tutaj sa lekko niebieskawe. Te przykladowe zdjecia i tak sa bardzo lekko zabarwione. Wczoraj wyslalem do Ani zdjecia, ktore nie pozostawialy watpliwosci, ze jest to o czym mowie.

Pierwsze zdjecie te z krokodylem tez ma taka niebieskawosc jak sie patrzy na calosc. Tak mi sie przynajmniej wydaje.

Natomiast zdjecie drugie, te z Hindusem jest troszke za czerwone w stosunku do tego co bylo w rzeczywistosci.

Generalnie na wszystkich balansach bieli mam taka niebieskawosc (szczegolnie na jazeniowce i slonku), oprocz cienia domka i ew bieli lampy blyskowej. Jak zmieniam korekcje nawet na -3, to co prawda pomaga, ale jej nie eliminuje. Takze zmiana color na RGBIII (czy jakos tak) daje efekt, ale to nie to co rzeczywistosc.
Nie umiem Wam inaczej wytlumaczyc. Siedze czasami 15 min w jednym miejscu i pstrykam 40 fotek z roznymi ustawieniami i generalnie jeszcze mi nie wyszla taka fotka jak jest oryginal :) A bardzo sporadycznie robie na AWB.
Po prostu bede musial sie do tego przyzwyczaic, a moze i z czasem przyjdzie jakies rozwiazanie.

Mam pytanie: czy pogorszone warunki oswietleniowe moga wplywac na ta niebieskawosc?

Jest jeszcze jedna kwestia, a mianowicei biel PRE. Nie majac sniegu (35 st w cieniu :) ) moge ja czyms ustawic? Zawsze bowiem po jego ustawieniu mialem ze zdjecia blekitne niebo :)

Pozdrowienia
Maciek
D70 bylo: F70, Zenith TTL i wiele innych

szymony
12-04-2005, 11:22
Jest jeszcze jedna kwestia, a mianowicei biel PRE. Nie majac sniegu (35 st w cieniu :) ) moge ja czyms ustawic? Zawsze bowiem po jego ustawieniu mialem ze zdjecia blekitne niebo :)


Szara karta kodaka, biała kartka od kserocoparki :mrgreen:
A chodniki tam jakies mają? szare betonowe?

magic
12-04-2005, 11:44
A ta kartka ma byc mocno oswietlona np bezposrednie swiatlo sloneczne?
Pozdrowienia,
Maciek

c2h5oh
12-04-2005, 12:04
ma byc oswietlona w sposob najbardziej zblizony do obiektu fotografowanego.

arra
12-04-2005, 12:58
Magic ma racje figurki na 3 fotce maja niebieska poswiate. To wina zarowno zlego WB, jak i faktu ze sa one w miejscu zacienionym. Ustaw AWB-2 i bedzie git :)

zkruk
12-04-2005, 18:42
Magic - moze zacznij robic w Rawie i WB ustawisz sobie w postprocesie... bedzie chyba najlepiej - a... ja tez nie widze niebieskiego - ostatnie zdjecie z forum jest zimne - bo jak krecisz przy WB to tak czasem jest...
Poza tym - odpowiedz mi na pytanie co to jest wlasciwa temperatura barwna... (uprzedzam, ze wielu filozofow-fotografow wylozylo sie na tym pytaniu :D )

(oczywiscie to nie mialo byc obrazliwe...)

Lord Rayden
12-04-2005, 19:10
"O wrażeniu kolorystycznym oglądanego otoczenia decyduje między innymi rodzaj bieli, jaki wysyłany jest ze źródła światła. Parametr ten określany jest mianem temperatury barwowej Tb. Różne źródła światła emitują światło o różnej temperaturze barwowej. Temperatura barwowa określana jest przez porównanie barwy światła wysyłanego przez dane źródło, z odpowiadającą mu barwą ciała czarnego o określonej temperaturze. Krzywa obrazująca promieniowanie ciała czarnego przedstawiona jest na wykresie chromatyczności. I tak np. lampa sodowa SON ma 2000K, żarówka 2856K, halogen 3000K, a lampa metalohalogenkowa CDM (/942) ma 4200K"

Racja czy tylko technobełkot ?

Rayden

zkruk
12-04-2005, 22:21
no racja, racja... jeszcze do tego dochodzi spektrum swiatla... a tu juz wiekszosc zarowek sie nie wyrabia - dlatego zdjecia robione przy pomocy halogenow z praktikera czy casto ramy sa do dupy...
zarowki jeszcze maja owo spektrum calkiem niezle - ale inne to juz tragedia...

Zauwazylem jeszcze cos... minowicie, ze aparaty cyfrowe niestety nie da sie dowolnie skorygowac - to ze progam umozliwia nam korekte w zakresie powiedzmy 2000-10000k nie oznacza to, ze efekt bedzie identyczny jak przy zastosowaniu filtrow optycznych...
Dlatego tez jedynym slusznym zrodlem swiatla jest slonce oraz lampa blyskowa - reszta tylko przeszkadza ;)

A wiec ja na swoje potrzeby przyjalem ze "prawidlowy WB to tylko wspomnienie fotografowanej sytuacji ... "
jak wam sie podoba taka definicja??

ALF
12-04-2005, 23:53
mówisz o syfrakach czy analogach? :D

zkruk
13-04-2005, 00:55
no o cyfrze.... w analogu to nie ma co korygowac....
albo material (w PL trudno dostac do swiatla zarowego, a co dopiero do roznych temperatur)
albo filtry, ktore stanowia jakas bariere optyczna...

jedynym ratunkiem jest 24bitowa rozdzielczosc na kanal (no... zeby dali z 20 ;) )
tylko kto to zje?

ALF
13-04-2005, 01:53
ja korzystam z całej baterii filtrów konwersyjnych z wyjątkiem światła sodowego, to do tego badziewia filtr foliowy robi wyłacznie Lee, ale może z czasem i tego nabedę :D

magic
13-04-2005, 13:15
Magic - moze zacznij robic w Rawie i WB ustawisz sobie w postprocesie... bedzie chyba najlepiej -

Ojejka co Ty do mnie mowisz :) Zupelnie nie znam tematu ustawiania WB w postrprocesie. Moglbys mi toto przyblizyc?
Pozdrowienia,
Maciek

stig
13-04-2005, 13:47
Magic - moze zacznij robic w Rawie i WB ustawisz sobie w postprocesie... bedzie chyba najlepiej -

Ojejka co Ty do mnie mowisz :) Zupelnie nie znam tematu ustawiania WB w postrprocesie. Moglbys mi toto przyblizyc?


Chodzilo o obrobke w komputerze... :)
Napisz czym dysponujesz, to na pewno ktos Ci skrobnie przepis na korekte...

Anonymous
13-04-2005, 13:49
Magic - robisz zdjęcie w formacie RAW, potem wrzucasz do kompa. i masz do wyboru - albo program Nikon Capture (wersja trial dołączona do aparatu na płycie) albo Photoshop z Adobe RAW Conwerter. W NC otwierasz fotkę i panele narzędzi. Masz tam możliwość zmiany WB - zarówno na taki jak masz w aparacie (Słoneczko,Domek,chmurka) jak i dokładniejsze np. z regulacją temperatury barwowej. Wynik widzisz oczywiście na fotce.
Podobnie jak WB możesz zmieniać korekcję EV, Jasność, ostrość, bawić się kolorami.
RAW to taki cyfrowy negatyw. W Nikonie nazywa się NEF.

Boba Fett

ZbychuO
13-04-2005, 14:07
I ja niczego niepokojacego nie widze w kolorystyce tych zdjęć.
Maciek, rzuć mi na maila te, które Cię tak mocno niepokoją.

magic
14-04-2005, 06:40
Maciek, rzuć mi na maila te, które Cię tak mocno niepokoją.

OK przygotuje i wysle.

Wczoraj po obiedzie w Pizzy Hut i po dwoch godzinach zakupow juz w hotelu mowie do zony "o ..... zapomnialem aparatu". Wpadam do restauracji i mowie ze zostawilem tu aparat. Kelner zaczal szukac i krzyczy z konca sali ze ma. po czym przynosi jakas czapke. Normalnie myslalem ze mu cos zrobie. Ale na szczescie kierownik mial na zapleczu caly sprzet. W nagrode poprosili zebym im zrobil zdjecie :) Taki narod. Szczerze mowiac mialem szczescie ze zostawilem w bardziej cywilizowanym miejscu, w przeciwnym wypadku mialbym ze 4000 w plecy.
Pozdrowienia,
Maciek

[ Dodano: Czw 14 Kwi, 2005 ]
Juz wyslalem, daj znac czy doszly, bo mialem problemy z wysylka.
Pozdrowienia,
Maciek

Seeker
19-04-2005, 17:13
Jakoś nie mogę tego sobie wyobrazić :). Rozumiem szalik, rękawiczki, zakupy,
w ostateczności jakiegoś zenita, ale żeby tak nikusia potraktować....

Trochę fuksa, to chyba jednak miałeś :)