PDA

Zobacz pełną wersję : Cokin ND



baku127
18-11-2006, 20:45
A mam jeszcze jedno pytanie.Co polecacie na początek-Zastanawiam sie nad Hitech Neutralny szary Nd09 czy Hitech połówkowo szary 09.Jaka różnica w zastosowaniu.Może ktoś wie gdzie kupić oryginalny holder Cokin.Na allegro sa jakies za 25 pln(nie mam pojecia co to jest) czy warto?
pozdrawiam

Danko
18-11-2006, 23:03
Może ktoś wie gdzie kupić oryginalny holder Cokin.Na allegro sa jakies za 25 pln(nie mam pojecia co to jest) czy warto?
pozdrawiam
http://www.foto-raj.pl/index.php?op=sklep&grupa=filtry&podgrupa=Cokin+akcesoria&sortowanie=cena

jarek76
18-11-2006, 23:12
W raysfoto są orginalne cokiny
Co do filtra to ja osobiście wybrałbym hitecha
http://www.raysfoto.pl/

Grzybu
18-11-2006, 23:28
A mam jeszcze jedno pytanie.Co polecacie na początek-Zastanawiam sie nad Hitech Neutralny szary Nd09 czy Hitech połówkowo szary 09.Jaka różnica w zastosowaniu....

Jeśli dobrze rozumiem pytanie, to Hitech szary, jest to filtr służący do redukcji światła. Ten który podałeś, redukuje światło o ok 3EV (tak mi się wydaje) Natomiast połówkowy szary ma podobne właściwości, lecz światło redukuje tylko w połowie filtra. Czyli jest to filtr którego jedna połowa przyciemna o 3EV, a druga jest zupełnie przezroczysta, a przejście z jednej na drugą, w zależności od rodzaju może być miękkie średnie lub twarde.
Służy on np do korygowania kontrastowości sceny. Bardzo się przydaje w pejzażach, aby przyciemnić niebo, w stosunku do (zazwyczaj ciemniejszej) ziemi. Jeśli chodzi o połówki, to warto mieć dwie, taką która przyciemnia o 2EV (ND06) i 3EV (ND09). Osobiście używam odpowednika pierwszej i jak narazie, tylko w kilku przypadkach okazała się za słaba.

ALF
18-11-2006, 23:37
ND pełny służy do niwelacji kontrastu, filtry połówkowe ND do niewelacji różnic tonalnych między niebem, a ziemią :)

baku127
19-11-2006, 00:59
Wszystki wielkie dzięki za odpowiedz i za cierpliwość(Alf).Fajnie że podaliście linki, juz tam przegladałem.
Na początek jakieś 200pln.
Pozdro