PDA

Zobacz pełną wersję : Sigma 24-70 2,8 EX DG



irekka
10-04-2005, 12:13
Od wczoraj u mnie. Pierwsze wrażenia - solidny ciężki, wykończenie EX: czarny nakrapiany, złoty pasek. Oznaczenie DG nie oznacza u sigmy dedykacje wyłącznie do cyfry (DC), poprawnie współpracuje z analogiem. DG to nowe powłoki i poprawki mające optymalizować współpracę z matrycami. Przełączanie z af na m w obiektywie zrealizowano poprzez przesunięcie wzduż osi obiektywu pierścienia ustawiania ostrości. Przełączenie na af odłacza pierścień regulacji ostrości i w resultacie daje przyspieszenie działanie af - mimo napędzania śrubokrętem jest szybki i pewny. Dziura 2,8 w całym zakresie. Obiektyw jest najkrótszy przy 50 mm, a najdłuższy przy 24. Posiada pierścień regulacji przysłony. Z tych kilkunastu zdjęć jakie zrobiłem zauważa się w stosunku do kita zdecydowanie mniej abberacji - ale więcej o róznicach w stosunku do najbardziej popularnego obiektywu napiszę gdy będe miał więcej materiału porównawczego. Cięzar 0,7 kg robi wrażenie, mocowanie filtów 82 mm. Przy 24 mm robienie zdjęć z lampą wbudowana powoduje niewielki cień, ale przy innych ogniskowych problem znika, oczywiście bez osłony przeciwsłonecznej - z nią nawet z kitem lampa wbudowana jest mało użyteczna. Patrzac od strony body piercień pierwszy to przysłona, drugi zoom, a największy i najszerszy trzeci jest od ostrości. Zaznaczone obszary głębi ostrości.

Gregg
10-04-2005, 13:06
Ile dałeś za to cudo???

irekka
10-04-2005, 13:52
Mniej niż w cenniku - ale jestem stałym klientem www.fotoit.pl

ALF
10-04-2005, 15:00
Mniej niż w cenniku - ale jestem stałym klientem www.fotoit.pl

ale oni nie sprzedają obiektywów sigmy o stałym świetle 2,6 :mrgreen:

irekka
10-04-2005, 15:08
A są takie ?

ALF
10-04-2005, 15:20
a już myślałem, że mi się przed oczyma cóś robi, aż żonkę zapytałe, czy widzi to samo :mrgreen:

irekka
10-04-2005, 15:55
Medycyna robi teraz cuda (-:
A za zwrócenie uwagi na mój błąd dziękuję.

matmol
10-04-2005, 17:27
Oglądałem dzisiaj tę Sigmę w Media Markcie - wygląda imponująco. Ciekawe, czy równie imponująco rysuje. Z niecierpliwością czekam na głębsze wrażenia i pierwsze fotki.

Anonymous
12-04-2005, 15:37
a jak mozna z takim szklem rozwiazac problem z dosc nietypowymi filtrami?

Anonymous
12-04-2005, 15:39
irekka, no w koncu :)
gratki, i jakies testy :)))

irekka
12-04-2005, 17:46
Z filtrami to zrobię tak : kupię polara na 82 i przejściówki na mniejsze. UV też pewnie będzie potrzebna - zobaczę czy nadmorski klimat faktycznie wpływa na matrycę. Co do testów - zobaczę może w weekend zrobię kilka zdjęć sigmą i te same ujęcia kitem i może jeszcze jakimś nikkorem. Z moich bardzo krótkich doświadczeń mogę powiedzieć, że fajnie się operuje GO. To na razie wszystko.

Anonymous
17-04-2005, 20:31
irekka: Co do testów - zobaczę może w weekend zrobię kilka zdjęć sigmą i te same ujęcia kitem i może jeszcze jakimś nikkorem?

udao sie?

irekka
18-04-2005, 07:38
Brak czasu spowodował, że zrobiłem tylko kilka fotek - nie mam zastrzeżeń. Nie przepadma za robieniem zdjęć testowaych, ale zrobię je.

Anonymous
18-04-2005, 10:16
a wrazenia na tle kita? mocno do przodu?

irekka
18-04-2005, 11:05
Nie jest to różnica kosmiczna - kit to naprawde niezły obiektyw. Sigma nie winietuje, ale też nie ma ogniskowej 18mm. Kontrast w sigmie jest zdecydowanie lepszy. Jak w końcu zrobię fotki porównawcze to napiszę - ale nie moge obiecać że szybko - ciagle coś wypada :-(((

[ Dodano: Pią 22 Kwi, 2005 ]
No w końcu zacząłem testy. Porównałem 3 obiektywy, sigma jak w tytule, kitowy 18-70 i stary kitowy 35-80. Nie mam innych z tego zakresu ogniskowych. Na razie zrobiłem test ostrości, jutro planuje abberacje i może uda się dystorsje. Pewne rzeczy trudno porównać - sigma jest do pełnego obrazka - winietowania dla cyfry w niej nie widac - w wizjerze analogowego (kurcze jaki fajny duży i jasny obraz) nic nie rzuca się w oczy.
To co dzisij zrobiłem to zdjęcia dla 3 ogniskowych 70, 50 i 24. Kazda z ogniskowych zaiczyła trochę przysłon. Zainteresowanym prześle na maila wynik testu - wyjątkowo małorofesjonalnie złożonego w PS. Test1 to niecałe 3 MB, Dodatkowo moge przesłać w formacie NEF po jednym zdjęciu z każdej ogniskowej, zeby był punkt odniesienia jaki fragment poddany był analizie (3 x około 5,5MB). Osoby zaiteresowane prosze o przesłanie na PW adresu do wysyłki. Prosze sprawdzić czy Wasza skrzynka nie jest zapchana oraz czy jednokrotna przesyłka przyjmie taką ilośc danych (bezpłatne konta maja ograniczenia - np na o2 przesyłka nie może miec więcej niz 20 MB. Proszę podac czy oprócze pliku z testem wysłac oryginały - dla bardzo zainteresowanych moge wypalic cd z wszystkimi zdjeciami - ale to mysle po ukonczeniu całego testu - jak napisałem wyżej chcę porównać abberacje i dystorsje. Dla mnie zainteresowanych moge podac że kitowy obiektyw w tescie ostrości wypadł bardzo dobrze. Zdjecia były robione oczywiście w NEF, w PS tylko wycięcie fragmentu tablicy z napisem. Przy ogniskowej 24 i przysłonie 2,8 dla sigmy zdjecie trochę przeswietlone, bo czas 1/8000 był za długi. Zdjęcia były robione przy słonecznej pogodzie i słoncu padającym na fotografowaną ścianę. Wiem, że przydałoby sie zrobic też pod słońce - ale o ile samo fotografowanie nie zajmuje dużo czasu, to obróbka tych danych jest czasochłonna.

Anonymous
22-04-2005, 20:42
Nie dodałem, że z obiektywów zdjąłem filtry.

irekka
22-04-2005, 20:44
Po raz pierwszy zapomniałem się zalogować. No cóż - latka lecą pamięć nie ta ....

[ Dodano: Wto 26 Kwi, 2005 ]
Zrobiona kolejna część zaplanowanych testów. Abberacje i pod światło. Kit niestety w abberacjach wyszedł duzo gorzej - w sigmie na testowym zdjęciu koloru fioletowego brak - w kicie troszke jest. Pod światło w kicie można policzyć soczewki i dodać jeszcze kilka blików. U sigmy wygląda to bardzo dobrze. Przypominam, że osobom zainteresowanym wysyłam e-maile'em przykładowe zdjecia, testy. Kilka zdjeć tego samego motywu pokazują lepsze oddanie kolorów i kotrastu w sigmie. Test dystorsji i kilka innych pomysłów (bokeh) zostawiam na 3 część. W zależności jaka wagę nadamy poszczególnym składnikom zwycięstwo może się przechylic na stronę kita lub sigmy. Na koniec testu wypisze w skrócie wszystkie wady i zalety tych dwóch szkieł.

[ Dodano: Pią 29 Kwi, 2005 ]
Brzydka pogoda skłoniła mnie do wydrukowania planszy i sprawdzenie jak bardzo widać beczkę i poduszke. Pierwsze moje zdziwienie to było gdy po wypięciu sigmy i wpięciu kita spojrzałem w wizjer - przy 70mm musiałem przybliżyć statyw, żeby tablica objęła cały kadr. Świadczy to o tym, że albo sigma jest 24-75 albo kit 18-65. Zniekształcenia są typowe dla zoomów - przy wąskim nieznacza poduszka, przy szerokim zaczyna troszeczkę beczkowac. Kit przy 18 (to było poza konkursem) zrobił z prostokata prawie koło. Chociaz należałoby wszystko zacząć od tego, że te obiektywy nie należy porównywac w ten sposób. Sigma jest dla pełnego obrazka, więc przy teście z d70 jest trochę na lepszej pozycji startowej. Ale ponieważ wiekszość zdjec robię d70 dlatego przyjąłęm założenie że punktem odniesienia jest body. Przyznaję, że test był zrobiony bardzo amatorsko - wystarczy minimalne odchylenie od prostopadłem osi planszy, a wszystko zaczyna się przekrzywiac. Ale na tablicy testowej jaka złozyłem po tescie widac przewage sigmy. Pozostało mi jeszce do zrobienia bokeh i ewnetulanie cos co zaproponujecie. Na zakończenie napisze podsumowanie.

[ Dodano: Pią 27 Maj, 2005 ]
Minęło trochę czasu, troszkę poznałem obiektyw. Czas na podsumowanie.
Podsumowanie dotyczy porównanie i odniesienia głównie do kita 18-70.

Wady : ciężar (dla niektóych zaleta), średnica filtrów 82 mm, gorsza ostrość do 5,6

Zalety: mniejsze abberacje, mniejsze dystorsje, żadnego winetowania, po światło zero blików, lepszy kontrast, lepsze oddanie kolorów, szybkość ostrzenia bardzo dobra, lepsze wykonanie, bokeh milszy dla oka, świetna plastycznośc zdjęć. Kita podpinam tylko w ciasnych pomieszczeniach. Pierścień ostrzenia ręcznego duży i poręczny. W porównaniu z kitem na wąskim widać różnice w szerokości obrazu - albo sigma ma 75 albo kit 65.

Zdaję sobie sprawę, że w niektórcyh kategoriach nie da się porównać obiektywów przeznaczonych do cyfry i pełnej klatki (np winietowanie) - ale punktem odniesienia był D70.
Nie wiem czy to już koniec mojej drogi w poszukiwanieu zooma standardowego - ciągle nie ma chętnego na zrobienie testu kita z wychwalanych tamronem 28-75. Ale na dzień dzisiejszy uważam, że sigma ta to dobre szkło.

[ Dodano: Pią 10 Cze, 2005 ]
Temat można zamknąć - obiektyw sprzedany.