PDA

Zobacz pełną wersję : Jak wywolac zdjecia w domku? :)



MŁODY
09-04-2005, 20:17
Wlasnie... od jakiegos czasu zglebiam tajniki fotografii- jak mi idzie- roznie, zreszta to nie wazne- zastanawialem sie jednak od jakiegos czasu czy proces "stworzenia" zdjec w domku- wlasnymi silami jest sprawa trudną? Mi sie wydaje to potwornie trudne- tymczasem slyszalem, ze nie jest to az taka filozofia... moglby mi ktos poradzic... ewentualnie opisac krok po kroku co musialbym zrobic co kupic...
Interesuje mnie to tym bardziej gdyz tak jak slusznie ktos zauwazyl cyfrowki w takim tempie wypieraja analogi, ze ktoregos dnia wlasciciele "punktow wywolywania zdjec" moga stwierdzic, ze im sie to juz wiecej nie oplaca! :)

Pozdrawiam

szymony
09-04-2005, 20:54
Kolor raczej sobie odpuść. B&W bez problemu i ewentualnie slajdy.
Potrzebujesz koreks, powiększalnik, chemia i wiedza.
Tyle było by na dzień dobry.

gALL
09-04-2005, 21:02
Poszukaj w necie PDFow (8 szt) na temat wlasnonercznego wykonywania odbitek. Sa to artykuly w FOTO (chyba na ich stronie tez sa: www.foto.com.pl).

Poza tym dobra ksiazka na pocztek, np " Fotografia czarno-biala" T. Cypriana

MŁODY
09-04-2005, 21:11
Wielkie dzieki...

... to w przyblizeniu cene takiego zestawu o jakim czytalem (koreks, powiekszalnik, chemia ... i wiedza) da sie okreslic?
No moze poza wiedzą.

Gregg
09-04-2005, 21:19
Nie jest to drogie... oczywiście zalezy jaki dobry sprzęt chcesz...
Myślę żę za 500 PLN złożysz coś.
Powiększalnik, obiektyw, koreks, zegar ciemniowy, kuwety, odczynniki, lupa powiększalnikowa... i jeszcze parę innych gadżetów. Ale zabawa jest przednia...POLECAM.

gALL
09-04-2005, 21:20
Koreks ... Krokus Tank 800 - 20 zl
Powiekszalnik, Krokus 69 albo nawet Opemus 6 - 300 zl (ze szklem)
Butelki, szczypce, kuwety, termometr i inne badziwie - 150 zl
Zegar ciemniowy i lampa - 200 zl

Chemia ... temat rzeka.

Na Twoim miejscu sprobowalbym pobawic sie u kogos kto to juz ma (moze jakias pracowania fotograficzna, MDK, szkola artystyczna). Jak sie spodoba to zacznij od kolekcjonowania zestawu do wywolywania filmow (koreks, dwie flaszki, termometr, menzurka z podzialka, ze dwa naczynia 1l z podzialka co 100ml). Do tego zestaw chemii, np. Rodinal, FomaCitro, U11, Mirasol (Fotonal ... od strasznej biedy) + 5l wody destylowanej do ostatniego plukania.

Opis procesu wywolywania filmow srebrowych jest w archiwum pl.rec.foto autorstwa Czarka [Wawa] z 22.04.2004 pt:"Re: sztuczki kruczni w ciemni".

irekka
14-04-2005, 09:55
Niezupełnie się mogę zgodzić z rezygnacją z koloru. Ja zaczynałęm oczywiście od bw, potem kolor (no może to za mocno powiedziane) ORWO i papier fotopan kolor. Później przeszedłem na wyższy wstopień wtajemniczenia. Ale negatywy ze wzgledu na koniecznośc zakupu hurtowych ilości chemii wywoływałem w zakładzie foto, a przelewanie na papier to juz w domu. Schody są (były) z odczynnikami. Ilości wielolitrowe wymagają precyzyjnego przeliczania i dawkowania. Kiedyś żeby kupić taką chemię trzeba było miec zarejestrowaną działalność. Papier tylko w rolach, cięty w ciemności na gilotynie. Powiększalnik czeski z głowica barwną, śwatłomierz i kolorymetr. Tanki w płaszczu wodnym, grzałki, kilka teromemetrów. Lampa ciemniowa z ciemnooliwkowym filtrem. Niesamowita frajda. Ale to wszystko bardzo czasochłonne i pracochłonne. Na początek (jak się będziesz oczywiście upierał) polecam BW. Namiastką pracy w ciemni jest teraz obróbka pliku w programie graficznym. Dlatego fotografia cyfrowa tak mi się podoba. Czysto, nie wdychasz chemikaliów i w każdej chwili przerywasz , żeby po jakimś czasie powrócić - Gdy wchodziłem do ciemni to czasami na 20 godzin bez przerwy.

Robert S.
17-03-2006, 13:49
a ja mam pytanie odnośnie Opemusów. Czy jest jakaś istotna różnica pomiędzy Opemus 5 a Opemus 6, bo różnica w cenie na korzyść 5 :) no i głowica filtracyjna do Opemusa 5 dużo tańsza

Adams
17-03-2006, 22:51
Właśnie skompletowałem ciemnie, poniżej koszty
Powiększalnik Durst 670 plus Nikkor EL 50 2.8 - 60E plus 80pln przesylka
Maskownica z czterema listwami przesuwnymi Leica - 20pln
Zegar czeski VCombo - 20pln
Kuwety i szczypce - 30pln
Lupka - 10pln
Lampa ciemniowa - 10pln
No i jeszcze stabilizator napięcia został mi do kupienia
Jak widac można za stosunkowo niewielkie pieniądze kupić całkiem przyzwoity sprzęt.
Warto odwiedzić zakłady foto z tradycja w swoim mieście gdzie czesto leżą różne rzeczy w magazynku.
pozdr
Adam

szymony
17-03-2006, 23:11
Gdy wchodziłem do ciemni to czasami na 20 godzin bez przerwy.

E takie szychty swego czasu, to brałem na mientko :mrgreen: Rekord wyniósł 72h i facjata w wywoływaczu :lol:
Pikne to panie czasy były, ale to se ne wrati.

SZAKAL
18-03-2006, 12:14
Byc moze ktos sie ze mna nie zgodzi ale ja bym ci proponowal sprzet:
Powiekszalnik krokus
3 kuwety
Koreks (koniecznie z kulkami zatrzymujacymi film przy nawijaniu bo samemu to sie bardzo palcuje)
Dwie butelki plastikowe 1,5 l po wodzie mineralne(ja je malowalem z zewnatrz na czarno ale nie wiem czy tak trzeba)
I szczypce
KIEDY CI SIE NIE SPODOBA ALBO TEZ ZNUDZI TO KOSZT JEST NIEWIELKI(nie orietuje sie w polskich cenach ciemni ale chyba nie przekroczy 50zl
Kiedy zas ci sie spodoba z czasem bedziesz zmienial sprzet a ten zostawisz dla mlodszych pokolen.

A zegar: to chyba juz zostane zbluzgany ale uzywalem ruskiego zegarka co glosno tyka:)

andrzej500
18-03-2006, 13:15
chcesz robić kolor czy czarno białe ?
to bardzo istotne.
jeśli kolor to straszne schody i przeważnie mizerne efekty.
b&w jest bardziej ludzka w robieniu i w odbiorze. najlepsze jakie widziałem i jakie mam to b&w.