PDA

Zobacz pełną wersję : Obróbka NEF-ów



Anonymous
02-08-2004, 11:56
Witam Wszystkich serdecznie!
Mam pytanie do starych bywalców. Jakiego softu używacie do obróbki plików NEF? Jestem świeżym użytkownikiem D70, mam dużą kartę (1GB)więc wszystko zapisuję (jak narazie) w NEF. Korzystam z Nikon PictureProject ale program nie jest najlepszy. (wolno działa, wiesza się po wczytaniu kilkunastu fotek w trybie edycji, nie umożliwia usuwania fotek fizycznie z dysku tylko z galerii). Odpowiedźcie również (jeśli łaska :lol: ) jak radzicie sobie (kadrowanie, ew. zmiana rozdzielczości, zmiana formatu z NEF do JPEG) z przygotowaniem większej liczby fotek (ok. 100 szt.) do wydruku w profesjonalnym labie (ja osobiście korzystam od lat (fotografia analogowa) z FOTOMY w Poznaniu.
Pozdrawiam
Piotr

admin
02-08-2004, 12:00
Witaj na forum Cire.

Mielismy juz kilka postow w tym temacie. Przeszukaj archiwum. Z wlasnego doswiadczenia moge powiedziec tylko ze obrabiam pliki wstepnie NC 4.1.2 (balans, krzywe, kontrast, barwy), po tym przenosze je do PS'a i koncze obrobke z pozniejszym zapisem do porzadanego formatu. Wsady rowniez obsluguje PS-em ale raczej wykorzystuje je do zmiany formatu czy tez prostej obrobki. Staram sie indywidualizowac pojedyncze zdjecia, wiec praca z wsadem to u mnie ostatecznosc.