PDA

Zobacz pełną wersję : Epson 3880?



wakeford
07-03-2010, 00:44
Już od pewnego czasu nosze sie z zamiarem zakupu solidnej drukarki, wychodząc z założenia, że inwestując w jakość oszczędzę sobie nerwów na przyszłość. Nie jestem zadowolony z wydruków z labu, a ostatnio zainwestowałem w dobry monitor (Eizo) i chciałbym widzieć w końcu - po latach manewrów z różnymi labami - efekty swojej pracy. Zdecydowałem się ostatecznie na Epsona 3880 choć widzę, że dostępny jest też poprzednik 3800. Chciałbym, aby drukarka produkowała fotki o najwyższej jakości - a wiem, że tak jest, bo przerzuciłem wszystkie posty na forum. Miesięcznie planuję wydruk maksimum 300 odbitek w formacie 15x21 cm.
W związku z powyższym chciałbym wiedzieć, czy przy użyciu orginalnych tuszy Epsona (nie chceę tu kombinować, bo się nie znam) i papierów uda mi się utrzymać koszt odbitki w granicach kosztu z labu to jest ok. 2 zł max 3 zł.
Ewentualnie, gdyby nie było to możliwe, czy koszt ten dałoby się uzyskać przy zainstalowaniu stałego zasilania?

Czornyj
08-03-2010, 00:14
Należy założyć, że na format 20x30 potrzeba średnio 1ml tuszu - dzielisz cenę pojemnika przez jego pojemność w ml i wychodzi koszt tuszu na odbitkę A4, a do tego musisz doliczyć papier. W przypadku Epsona 3880 koszt 2-3PLN za 15x21cm jest mz. realny.

wakeford
08-03-2010, 00:56
Wielkie dzięki Czornyj !- też tak kalkulowałem - wychodzi mi nawet, że można by założyć spokojnie cenę w granicach 2,5 zł. Zastanawiam się tylko, czy nie pójść na całość i spróbować na wyrobach lysona i czy stałe zasilanie nie obniżyło by jeszcze kosztów?
Ogólnie jednak cena 2,5 zł mnie satysfakcjonuje.
Mam tylko takie pytanie: ponieważ zimą mam kilka miesięcy przestój w działalności fotograficznej, czy nie trzeba by było co jakiś czas wydrukować próbnej fotki, żebym potem nie ganiać po serwisach, gdy zaschną dysze?

Czornyj
08-03-2010, 01:11
Stałe zasilanie teoretycznie oczywiście może obniżyć koszty, w praktyce może być z tym różnie. Osobiście trudno mi coś doradzić - eksperymentowałem ze stałym zasilaniem w R1800 z dość mizernym skutkiem, a w 7880 głowice są zbyt drogie, zaś kasety 220ml zbyt tanie bym miał ochotę bawić się w druciarstwo.

Jeśli akurat nic się nie drukuje, warto raz na czas wydrukować test dysz, to wystarczy. W przypadku dłuższych przestojów zaleca się wyciągnąć kasety i nimi trochę potrząsnąć.