PDA

Zobacz pełną wersję : D70 podniesienie zwierciadła przy dłuższych czasach exp.



vilen
09-04-2005, 11:22
D70 - głupie pytanie ale w instrukcji nie znalazłem :( czy jest możliwość wcześniejszego podniesienia zwierciadła przy czasach dłuższych (od 30 sek??)

ALF
09-04-2005, 11:29
niestety...nikon sobie odpuścił :evil:

Lolas
09-04-2005, 11:39
Szkoda, ze nikt nie pokusil sie o skrackowanie nikonowego firmware, tak jak zrobili to rosjanie w 300D :cry:

Gregg
09-04-2005, 12:35
Może poprawią to w d70s... co jak myślicie???

Anonymous
09-04-2005, 12:42
Na pewno nie "poprawia" - bo to nie blad Nikona, tylko celowe dzialanie - musza czyms sie roznic poszczegolne modele, zeby znalezli sie chetni na modele drozsze.
MLU to zawsze byla funkcja dodawana w wyzszych modelach, a D70 to model amatorski.
Wiec pewnie w D70s tego nie bedzie.

pozdrawiam
piotr

Gregg
09-04-2005, 12:47
No właśnie z tym bym się kłucił...
Jeżeli d70 dałoby się zhaczyć żeby miał podnoszone lustro (co podobnoć jest możliwe tylko ruscy jeszcze nie doszli jak) to dlaczego miałoby nie byc to zrobione oficjalnie???
Przecież Canon 350d ma wstępne podnoszenie lustra... i jest dość groźnym konkurentem ( właściwie to sam się zastanawiam co wybrać)

pezet
09-04-2005, 12:59
Watpie.
Jezeli wprowadzi podnoszenie lustra to w nowym, nieco wyzszym modelu D80 (D90).
Nikon ma "diure" miedzy D70 i D2X i musi czyms ten model odroznic od D70, ale nie na tyle, zeby nie "skanibalizowac" D2X.

Pewnie do D80 da matryce CMOS 8MP, MLU, vertical grip i pewnie pare kosmetycznych drobiazgow, a w D70s pewnie tylko kosmetyczne...

Gregg
09-04-2005, 13:05
No a jak było d2H i d2Hs ten drugi to też zapchajdziura???
Myślę że Nikon zrobi dość znaczące poprawki żeby powalić Canona na kolana (podobnie jak to zrobił d70ką w porównaniu do 300d) i zdetronizować 350d.
Przynajmniej mam taka nadzieję... :mrgreen:

Sylwiusz
10-04-2005, 15:25
A ja mysle, ze MLU w D70 byloby tak naprawde na grzyba. Lutro jest w nim bardzo dobrze wytlumione, wstrzas tak niewielki, ze nie bedzie mial wplywu na ostrosc zdjecia. Nikon takze w swoich polprofesjonalnych analogwych lustrzankach (F100 i F90X), ktore maja swietnie wytlumione drgania lustra podarowal sobie MLU i calkiem slusznie. Co innego 350D, ktory wali lustrem jak klapa od smietnika (nie przesadzam)- tu wrecz musieli dodac te funkcje, zeby robic zdjecia o dobrej ostrosci przy dluzszych czasach.

Gregg
10-04-2005, 15:28
A ja mysle, ze MLU w D70 byloby tak naprawde na grzyba. Lutro jest w nim bardzo dobrze wytlumione, wstrzas tak niewielki, ze nie bedzie mial wplywu na ostrosc zdjecia. Nikon takze w swoich polprofesjonalnych analogwych lustrzankach (F100 i F90X), ktore maja swietnie wytlumione drgania lustra podarowal sobie MLU i calkiem slusznie. Co innego 350D, ktory wali lustrem jak klapa od smietnika (nie przesadzam)- tu wrecz musieli dodac te funkcje, zeby robic zdjecia o dobrej ostrosci przy dluzszych czasach.
No to też fakt...
Gdzieś w necie są pliczki z nagranymi dźwiękami działania d70 i 350d. zdaje się że na dpreview.

ALF
10-04-2005, 15:33
Sylwiusz, nie do końca się z tobą zgodzę...przy zdjęciach na krótkich dystansach (do 100m) rzeczywiście nie ma problemu, ale na odległościach większych już tak...nawet minimalny wstrząs daje poruszenie...sprawdziłem to na FG robiąc łysego z obiektywem 500mm...

Gregg
10-04-2005, 15:39
Podobnoc w necie chodzi polska instrukcja do D70s. Tam pewnie jest napisane...
Ja mam niestety tylko anglojęzyczną a aż tak dobrze nie kumam żebym mógł sobie przetłumaczyć.

Sylwiusz
10-04-2005, 15:41
Sylwiusz, nie do końca się z tobą zgodzę...przy zdjęciach na krótkich dystansach (do 100m) rzeczywiście nie ma problemu, ale na odległościach większych już tak...nawet minimalny wstrząs daje poruszenie...sprawdziłem to na FG robiąc łysego z obiektywem 500mm...
Zalezy od korpusu. Nie wiem jak wytlumione ma drgania lustra FG, ale zarowno D70 jak i F100 i np. Pentax MZ-S maja naprawde minimalne drgania od lustra - duzo mniejsze niz w starszych modelach. D70 i MZ-Sem wprawdzie nie robilem tak dlugimi rurkami, ale duzo macro, gdzie kazde drganie jest mocno rejestrowane i nigdy nie mialem problemow. Podobnie nie narzekal na to bdb fotograf macro - Marek Wyszomirski, ktory uzywal Pentaxa MZ-5N a teraz *istD. Przy szklach dluzszych niz 300 mm mocowanie tez juz powinno byc na szkle - wowczas wszystko na statywie jest w dobrej rownowadze i nie ma problemu. Mozna i z reki 500 mm, ale mysle, ze czasy dluzsze niz 1/500 wowczas nie wchodza w gre :-)

[ Dodano: 10-04-05, 15:44 ]
I jeszcze jedno. Polecam test MLU w lustrznce z duzo wiekszym lustrem niz w 35 mm:
http://www.luminous-landscape.com/reviews/cameras/645-mlu.shtml
Jak widac dobrze wyltumione lustro - nawet tak duze daje pozytywne rezultaty. Tesknota za MLU wzial sie z czasow manualnych korpusow, kiedy wstrzas od lustra byl na tyle duzy, ze przy macro czy przy dlugich tele powodowal rozmycie obrazu. A tymczasem juz takie klasyczne manuale jak Olympus OM-1, 2, 4 oraz Pentax MX mialy na tyle swietnie wytlumione lustra, ze nikt nie zglaszal problemow.

[ Dodano: 10-04-05, 15:45 ]

Podobnoc w necie chodzi polska instrukcja do D70s. Tam pewnie jest napisane...
Ja mam niestety tylko anglojęzyczną a aż tak dobrze nie kumam żebym mógł sobie przetłumaczyć.
Nie ma i podejrzewam, ze nie bedzie MLU w D70s, nawet z nowym firmware'm.

[ Dodano: 10-04-05, 15:48 ]

No to też fakt...
Gdzieś w necie są pliczki z nagranymi dźwiękami działania d70 i 350d. zdaje się że na dpreview.
Dzwiek jedno - drgania od podniesionego lustra to drugie. 350d jest wyjatkowo plastikowy (chyba nawet nie ma zadnej wykladziny na gripie) i lekki, wiec dodatkowo te drgania sie pieknie po nim rozlaza. Przetestuj sobie zreszta na "B" - wowczas bedzie czuc jakie drgania daje lustro po podniesieniu. Bo drgania po jego opuszczeniu naturalnie nie maja juz znaczenia dla ekspozycji :-)

szymony
10-04-2005, 19:53
...sprawdziłem to na FG robiąc łysego z obiektywem 500mm...

Może czas na wymianę gąbki amortyzującej lustro :wink:

Leon13th
10-04-2005, 20:11
A ktoś sprawdzał w F801s jak działa lustro :?:

Sylwiusz
10-04-2005, 20:30
Może czas na wymianę gąbki amortyzującej lustro :wink:
Hehe, moze tak :-) Choc w praktyce wieksze znaczenie maja hydrauliczne lub powietrzne tlumiki - jak to jest skrotowo opisane na przykladzie Olka OM-2:
"The end result from such greater rationality and engineering precision, Olympus man aged to designed the original OM-1 some 35% smaller and lighter than the norm and slashed mirror/shutter noise and shock to an impressive rangefinder camera levels with clever use of air damper in its design. "
A ponizej foto takiego mechanizmu tlumiacego w OM-2:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2005/04/damper-1.jpg
źródło (http://www.mir.com.my/rb/photography/hardwares/classics/olympusom1n2/om2/images/damper.jpg)
Ladne jest zdanie, ze wstrzasy od lustra sprowadzono do imponujacego poziomu dalmierzowca. I to byl koniec lat 70-tych. Wiec w takim D70 albo F100 powinno byc tylko lepiej - i tak jest - mialem pare lat temu OM-2 :-)

ajt
10-04-2005, 21:58
Jakiś czas temu popełniłem taki teścik:

http://ajt.pr.radom.pl/testl/test1.html

Jak widać lustro jednak trochę aparatem telepie.
Porządny statyw powinien to w dużym stopniu zredukować, ale przy makro często zachodzi potrzeba umieszczenia aparatu w róznych dziwnych pozycjach - na wyciągniętej kolumnie, dodatkowej szynie itp, co stabilności raczej sprzyjać nie będzie :)

Sylwiusz
10-04-2005, 22:06
Jakiś czas temu popełniłem taki teścik:

http://ajt.pr.radom.pl/testl/test1.html

Jak widać lustro jednak trochę aparatem telepie.
Porządny statyw powinien to w dużym stopniu zredukować, ale przy makro często zachodzi potrzeba umieszczenia aparatu w róznych dziwnych pozycjach - na wyciągniętej kolumnie, dodatkowej szynie itp, co stabilności raczej sprzyjać nie będzie :)
Wszystko to ladnie, ale zeby miec dobre rezultaty potrzeba dobrego statywu a nie "First" za 50 zl :-) Jak bede mial chwile wolnego czasu sprawdze jak sie zachowuje D70 ze szklem macro na Sherpie 600N.

Gregg
10-04-2005, 22:16
No dobra. Co mam jeszcze kupić do d70 tylko dlatego że nie ma wstępnego podniesienia lustra??? Dobry statyw, pewnie za conajmniej 500PLN, coś jeszcze???
No właśnie a Canon w swojej 350ce dał taką niepotrzebna nikomu funkcję... 8)

ajt@ widzę że drgania widać na czasach od 1/30 do 1/4s co byłoby logiczne bo przy dłuższych czasach jednak zanikają...

arra
10-04-2005, 22:18
Czy ktos mi poze powiedziec po kiego grzyba jest komus MLU w D70?
Sprawdzilem w moim 10D, nic zupelnie nic nie daje, sprzwdzilem na 300mm, i na szerokim z czasem 1/8-1/15 i dupa jak bylo tak jest.

Czy ma ktos przyklady z D70 ze wstrzas z lustra spowodowaj jakies problemy?
Test AJT ewidentnie pokazal ze mieszka blisko ruchliwej drogi, albo akurat sasiadka zbiegala po schodach. Osobiscie nigdy nie mialem takiej nieostrosci przy takich czasach.

ajt
10-04-2005, 22:22
Wszystko to ladnie, ale zeby miec dobre rezultaty potrzeba dobrego statywu a nie "First" za 50 zl :-) Jak bede mial chwile wolnego czasu sprawdze jak sie zachowuje D70 ze szklem macro na Sherpie 600N.

Napisałem, że ów g..ny statyw był celowo użyty :)
Dodatkowo podczepiłem ciężki i dość długi obiektyw, z którym sparat na statywie był wyjątkowo niestabilny. Na co dzień robię sporo zdjęć używając Micro Nikkora 2,8/60 i porządnego, ciężkiego statywu. Gdy czas wyjdzie w okolicach 1/30-1/10 to mam wrażenie, że niektóre zdjęcia są zauważalnie bardziej "miękkie", niż robione na dłuższych czasach.
Może też zrobię jeszcze jeden test :)

I jeszcze jedno - zdjęcia robiłem będąc sam w domu, najbliższa ruchliwa ulica jest w odległości 200m, a podłogę mam raczej stabilną. Zresztą, gdyby tą drogą przenosiły się jakieś drgania, to na 1s i 5s też by coś wyszło :)

arra
10-04-2005, 22:57
Hehe, Ajt nie bierz sobie do serca tego co napisalem o tej sasiadce ;) Szczerze mowiac to MLU jest dla mnie rownie potrzebny co nagly powrot zimy. Zreszta nie wyobrazam sobie fotografowania czegokolwiek na duzym tele z czasami 1/6 - 1/15. Jakies przyklady?

Sylwiusz
10-04-2005, 23:06
Napisałem, że ów g..ny statyw był celowo użyty :)
Dodatkowo podczepiłem ciężki i dość długi obiektyw, z którym sparat na statywie był wyjątkowo niestabilny. Na co dzień robię sporo zdjęć używając Micro Nikkora 2,8/60 i porządnego, ciężkiego statywu. Gdy czas wyjdzie w okolicach 1/30-1/10 to mam wrażenie, że niektóre zdjęcia są zauważalnie bardziej "miękkie", niż robione na dłuższych czasach.
Może też zrobię jeszcze jeden test :)
Ja wlasnie przed chwila zrobilem taki test z dosc lekkim Tamronem 90 macro przy skali 1:1. I powiem Wam, ze przy czasach rzedu 1/20 s jest nieco gorsza ostrosc, ale ewidentnie wynika to z tego, ze przy tym czasie musialem uzyc pelnej dziurki a wiec rozdzielczosc byla slabsza niz przy dluzszych czasach, kiedy przyslone domknalem do f13 - f16 i stad mogla wyjsc Ajt i u Ciebie "miekkosc" przy dluzszych czasach naswietalnia z 60 micro :-) Na 100% nie widac na roznych czasach poruszenia czy drgniecia... Statyw - Sherpa 600N za raptem 300 zl - stabilny, ale nie tak masywny jak np. frotka 055.


I jeszcze jedno - zdjęcia robiłem będąc sam w domu, najbliższa ruchliwa ulica jest w odległości 200m, a podłogę mam raczej stabilną. Zresztą, gdyby tą drogą przenosiły się jakieś drgania, to na 1s i 5s też by coś wyszło :)
Moze przy tych czasach akurat nie jechal zaden TIR :-P

Gregg
10-04-2005, 23:11
Skoro tak piszecie że to jest niepotrzebne, to po jaką cholerę ktoś wymyślił tą funkcję???
Nie no to juz zaczyna mnie zadziwiać... Albo jesteście takimi fanatykami d70 albo bardzo wierzycie w to co piszecie.

Sylwiusz
10-04-2005, 23:17
Skoro tak piszecie że to jest niepotrzebne, to po jaką cholerę ktoś wymyślił tą funkcję???
Po taka cholere, ze niektore aparaty powoduja wiecej wstrzasow od lustra a drugie mniej. Tam wiec, gdzie jest ten wstrzas silniejszy ma sens stosowanie MLU.

ALF
10-04-2005, 23:18
Gregg, dawniej aparaty waliły lustrami mocno i funkcja była wręcz niezbędna, dzisiaj są lepiej wytłumione i do zwykłych zdjęć nie specjalnie się przydaje...zaś do zdjęć bardzo odległych przedmiotów i makro się przydaje...nie wiem jak to jest w D70 bo go nie mam, ale przypuszczam, że choć ma dobrze wytłumione lustro, to w skrajnych warunkach różnice będzie widać...tylko jak to sprawdzić skoro on nie ma tej funkcji? :D
statyw i tak musisz kupić, bo fotograf bez statywu niewiele zdziała... :wink:

Sylwiusz
10-04-2005, 23:21
statyw i tak musisz kupić, bo fotograf bez statywu niewiele zdziała... :wink:
Sluszna slusznosc. I nie kupowac byle czego, bo statyw ma stabilizowac obraz a nie byc tylko atrapa ;-)

Gregg
10-04-2005, 23:24
Ciekawe jeszcze tylko jak długo te wszystkie super elementy tłumiące wytrzymują i nie tracą swoich właściwości. 10 tyś fotek 20 tyś ...? Wiadomo że po pewnym czasie się wypracują kwestia tylko po jakim.

[ Dodano: Nie 10 Kwi, 2005 ]
Kupuję aparat i wiem że dłuuugo nie zmienię na inny dlatego najpierw musze się upewnić. Jak narazie po tych problemach jakie mają użytkownicy zaczynam wątpić w d70.

arra
11-04-2005, 06:31
Skoro tak piszecie że to jest niepotrzebne, to po jaką cholerę ktoś wymyślił tą funkcję???
Nie no to juz zaczyna mnie zadziwiać... Albo jesteście takimi fanatykami d70 albo bardzo wierzycie w to co piszecie.

A po co w Nikkorach G jest pierscien przyslony? Jak dla mnie jest niepotrzebny, a jest :P

Pozdrowienia

Sylwiusz
11-04-2005, 09:42
Ciekawe jeszcze tylko jak długo te wszystkie super elementy tłumiące wytrzymują i nie tracą swoich właściwości. 10 tyś fotek 20 tyś ...? Wiadomo że po pewnym czasie się wypracują kwestia tylko po jakim.
Tego nikt Ci nie powie :-)



Kupuję aparat i wiem że dłuuugo nie zmienię na inny dlatego najpierw musze się upewnić. Jak narazie po tych problemach jakie mają użytkownicy zaczynam wątpić w d70.
Daj spokoj. Nie ma aparatow bez problemow. A najwiecej problemow zglaszaja amatorzy, bo wydaje im sie, ze kazdy aparat powinien byc perfekcyjny. O 350D na razie nie wyczytasz za duzo negtywnych opinii, bo dopiero od miesiaca jest w sprzedazy, podczas gdy D70 okolo roku. Na forumach Canona ludzie tez narzekaja na wiele rzeczy w starszych modelach - 10d i 20d, ktore bylo nie bylo sa klase wyzej niz 350d....

arra
11-04-2005, 10:15
O 350D na razie nie wyczytasz za duzo negtywnych opinii, bo dopiero od miesiaca jest w sprzedazy, podczas gdy D70 okolo roku. Na forumach Canona ludzie tez narzekaja na wiele rzeczy w starszych modelach - 10d i 20d, ktore bylo nie bylo sa klase wyzej niz 350d....

No co Ty? W 300D nie bylo za duzo problemow, zreszta jakby co to przyjdzie Wania i naprawi/odblokuje :P

ALF
11-04-2005, 11:16
A po co w Nikkorach G jest pierscien przyslony? Jak dla mnie jest niepotrzebny, a jest :P
Pozdrowienia

gdzie w G jest pierścień przysłony???

arra
11-04-2005, 11:27
A po co w Nikkorach G jest pierscien przyslony? Jak dla mnie jest niepotrzebny, a jest :P
Pozdrowienia

gdzie w G jest pierścień przysłony???

Hehe, chodzilo mi oczywiscie o D lub bz ;)

ALF
11-04-2005, 11:37
problem jest prosty...jeśli 90% zdjęć jedziesz na przysłonie, to pieścień się przydaje... :wink:

mario
11-04-2005, 11:53
problem jest prosty...jeśli 90% zdjęć jedziesz na przysłonie, to pieścień się przydaje... :wink:

Albo drugie pokrętło w korpusie :wink:

ALF
11-04-2005, 12:03
problem jest prosty...jeśli 90% zdjęć jedziesz na przysłonie, to pieścień się przydaje... :wink:
Albo drugie pokrętło w korpusie :wink:

to nie to samo...kręcoąc pierścieniem przysłony mam jednocześnie pewny chwyt aparatu i obiektywu i w każdej chwili moge nacisnąć spust, a nie szukac drugiego kółka :evil:

arra
20-04-2005, 14:39
A ja mysle, ze MLU w D70 byloby tak naprawde na grzyba. Lutro jest w nim bardzo dobrze wytlumione, wstrzas tak niewielki, ze nie bedzie mial wplywu na ostrosc zdjecia. Nikon takze w swoich polprofesjonalnych analogwych lustrzankach (F100 i F90X), ktore maja swietnie wytlumione drgania lustra podarowal sobie MLU i calkiem slusznie. Co innego 350D, ktory wali lustrem jak klapa od smietnika (nie przesadzam)- tu wrecz musieli dodac te funkcje, zeby robic zdjecia o dobrej ostrosci przy dluzszych czasach.

D70 ma jeszcze cos, oprocz dobrze wytlumionego lustra - kombinowana migawke.
A oto co znalazlem w sprawie MLU i D70:

http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1034&message=9464881

Pozdrowienia