PDA

Zobacz pełną wersję : Ostrość w D80



Oneil
16-11-2006, 22:53
Witm , przesiadłem się z D50 + 18-55 na D80 + 18-70 i nie mogę poradzić sobie z ostrością w pomieszczeniu przy sztucznym świetle + SB 800 jeden mały pkt jest ostry a reszta rozmyta, Robiłem przy F 3,5 i dalej jak obiektyw podał. Najwidoczniej coś robie nie tak , bo pewnei inaczej się zachowuje niż D50

Macie może jakieś rady ?

P.S przy NEF to już wogóle kaplica . nawet na statywie, może pomieszałem coś w ustawieniach , hmm może zresetować do fabrycznych i zacząć od nowa. Wsty powiedzieć ale nawet nie byłem jeszcze na dworze robić foty bo nie mam kiedy no i ostatnio podało na weekend , może w ten :)

wracając do tematu może ktoś ma jakieś uwagi lub propozycję (tylko proszę bez wytykania że amator bo w końcu kiedyś trzeba się nauczyć )

adrian
16-11-2006, 23:13
Erm... lekko nieskładny jest ten twój post. Co do ostrości, to jeżeli robisz przy f/3.5 to nie ma się co dziwić, że reszta rozmyta, wszak głębia ostrości mała. Poczytaj trochę o tym i potestuj jaki wpływ na głębię ostrości ma warość przysłony.

Mam nadzieję, że o to Ci chodziło :)

adrian.

rafau
16-11-2006, 23:44
wrzuć przykładowe zdjęcie, obejrzymy, poradzimy

fotozbig
16-11-2006, 23:54
musisz wiedzieć że im większa przysłona tym większa głębia ostrości

rafau
17-11-2006, 00:01
jeszcze sporo zależy od zastosowanej ogniskowej, przy przysłonie 3,5 i 18mm GO będzie spora i z pewnością nie mówilibyśm o tylko jednym punkcie ostrym, zupełnie inaczej sytuacja się ma przy np. 70mm...

Oneil
18-11-2006, 08:07
o głębi ostrości to wiem , przecież fociłem D50. Bardziej mi chodzi o to, że mam wrażenie jakby D80 bardziej rozmywał.
Idę w niedzielę na foty na zewnątrz i wtedy zobacze jak powychodziły. Ustawienia zresetowałem więc zaczynam próby na nowo.
Odezwę się z jakim skutkiem mi to wyszło

P.S.

Erm... lekko nieskładny jest ten twój post.(...)drian.

No fakt jakieś bzdury napisałem , tylko do edycji z przełożenia z mojego na polski - sorki :)

Jolania
18-11-2006, 18:20
Może odszumianie włączyłeś na max, wtedy zdjęcia mogą być nieco rozmyte.

Grzybu
18-11-2006, 18:33
o głębi ostrości to wiem , przecież fociłem D50. Bardziej mi chodzi o to, że mam wrażenie jakby D80 bardziej rozmywał.


Ale wcześniej miałeś inny obiektyw. rafau dobrze napisał, że głębia "zachowuje się" zupełnie inaczej przy obiektywie 70mm a inaczej przy 55mm.
Podejżewam, że nie robiłeś zdjęć przy 70mm bo napisałeś że miałeś przysłonę 3,5 ale może oginiskowa była trochę większa niż 55mm. Niestety nie miałem tego obiektywu i nie wiem jak tam się zmienia przysłona w zależności od ogniskowej, ale może tutaj tkwi problem.

Oneil
18-11-2006, 20:44
Zresetowałem ustawienia, wyłączyłem odszumianie, i się polepszyło. fakt że przy lampie błyskowej to lepiej uzywać F 8 - 11 bo przy mniejszym głębia przeszkadza jak focisz córcie w pomieszczeniu.

Muszę poczytać tylko o NEF-ie bo coć mi w nim nie pasuję. Zdjęcia prześwietlona i do tego po wywołaniu w PS2 i zapis na JPG z ustawieniem :
- jakość max 12
- profoto RGB
- 8 bit/kanał
- rozdzielczość 200 pix/inch

powiem że widzę po powiększeniu zdjęcia do 100 % widoczne szumy - zdjęcie robiłem z ustawieniami ISO 200, przeszłona F 8, przy 1/50 sek , SB-800 na 1/32 mocy w manualu (dopasowane do odległości) ogniskowa 50mm, WB na auto i AF-A na 1 pkt
ale tak jak większość rzeczy w fotach , praktyka czyni mistrza i pewnie w trafię (kiedyś :) ) w jakieś pasujące do kadru ustawienia

thorgal27
21-11-2006, 17:27
co do ostrości, to ja mam podobne pytanie: D80 - optymalizacja zdjęcia - ustawienia osobiste - wyostrzanie zdjęć; co sugerujecie, tryb "auto", "normalne", czy "brak"? osobiście stawiam na "brak", ale ciekaw jestem opini bardziej doświadczonych :)

michalv
21-11-2006, 22:01
co do ostrości, to ja mam podobne pytanie: D80 - optymalizacja zdjęcia - ustawienia osobiste - wyostrzanie zdjęć; co sugerujecie, tryb "auto", "normalne", czy "brak"? osobiście stawiam na "brak", ale ciekaw jestem opini bardziej doświadczonych :)

Sugeruję "brak". Imho lepiej wyostrzać w programie gdzie mamy wpływ na parametry wyostrzania a nie zdawać się na automatykę aparatu.

AMI
22-11-2006, 14:14
Witam All,

W sumie Michalv ma racje...ale jak chcesz sie bawic programami ( a sorry Michalv ale nie posiadasz D80 wiec nie wiesz jakie to mydlo w jpgu ;) )
D80 to naprawde strasznie sofcik w jpgach i wyostrzanie na +1 daje miejwiecej poziom jpga z D70. Wg dpreview spokojnie nie traci sie prawie nic na jakosi przy tym poziomie wyostrzania. A jak chcesz sie bawic parametrami wyostrzania to NEFy :) a moze NEF + jpg ?:) piekna jest ta funkja tym bardzieje, ze teraz mozna dolączyc jpg w najlepszej jakosci :)

Pozdrawiam :

AMI

Niedzwiedz
22-11-2006, 14:33
zawsze mnie to zastanawialo poco jpg i NEF rozumiem maly jpg do pogladu na szybk a duzy ?

fotoamator
22-11-2006, 14:50
ze nie jestes skazany na samo raw, albo jpg, mozesz to i to miec na raz, przynajmniej ja to tak rozumiem.

AMI
22-11-2006, 14:53
Niedzwiedz .. chodzi o oszczednosc czasu .. jesli jpg jest dobze naswietlony i balans bieli jest ok to masz gotowe zdjecie ... ale jesli jest spaprane to masz NEFa i dopiero go obrabiasz ... oszczednosc czasu :)

No chyba ze sie spartoli cala sesje ;) hahah to wtedy i tak zostaja Ci tylko NEFy ;)

Pozdrawiam :

AMI

PS. Niedzwiedz skresl tego fajka na miniaturce bo przeciez rzuciles palenie ;) a jak chcesz zrobie Ci pare portretow ;) bedziesz mial na nowa miniaturke ;)

Niedzwiedz
22-11-2006, 17:01
AMI to jest dobry pomysl z portretami a ja tobie :)

AMI
22-11-2006, 17:46
I ze dwie modelki do podawania drinkow i nie tylko ;) ... ok koniec marzen trza sie do roboty brac ..a reasumujac .. moze i jpg mydlo w D80 ale jak sie dobra stalke zalozy to ostry jak diabli ;)

OVER
AMI