PDA

Zobacz pełną wersję : jak ustawic balans w D90, aby był jak z D300



gregzorba
05-03-2010, 11:31
Witam, od pewnego czasu nie moge sie uporac z problemem balansu bieli, poniewaz mam D90 i D300 i jak ustawie balans na Auto w D300 i D90 to zdjęcia z D300 sa odwzorowane bardziej do naturalnego koloru ciała, a zdjęcia z D90 sa takie ciepłe i jak ktos nie jest opalony to na fotkach z D90 wychodzi własnie opalony, jak by z solarki.

Pytanie mytanie brzmi, czy i jak ustawic Balans Bieli w D90 tak żeby był taki jak w automatycznym balansie z D300.

zdjęcia robiłem tym samym szkłem tylko z różnych body i własnie takie rezultaty wychodzą, jak opisałem powyżej

p.s. jesli wybrałem złą kategorie to prosze moderatora o przesunięcie do właściwej.

Zuzus
05-03-2010, 13:06
Szklo nie ma zadnego wyplywu na WB.
Wystarczy, ze dwa zdjecia roznia sie nawet delikatnie oswietleniem, a automatyczny balans bieli bedzie rozny.

Rob zdjecia w rawach, bedziesz mogl na etapie obrobki ustawic sobie takie balans, jaki bedziesz chcial.

qooba
05-03-2010, 13:27
albo samodzielnie ustawiaj WB, to nie jest trudne... szara karta albo kelviny

marbed
05-03-2010, 16:19
Dosyć zadowalające efekty daje ustawienie PRE (o ile jest w D90)

lukiii
05-03-2010, 16:52
Dosyć zadowalające efekty daje ustawienie PRE (o ile jest w D90)

Taka funkcja jest chyba w każdym body :D

gregzorba
06-03-2010, 00:00
Taka funkcja jest chyba w każdym body :D

no jest taka funkcja, i ustawiłem, ale tam dalej ustawia się cos czy tylko na PRE i wciskam OK?

gregory63
06-03-2010, 08:50
Jak dobrze pamiętam, to trzeba aparatowi "pokazać" wtedy białą kartkę, żeby ustawił balans. Poczytaj ,bo nie chcę Ci namieszać, jeśli nie mam racji.

gregzorba
06-03-2010, 10:27
Jak dobrze pamiętam, to trzeba aparatowi "pokazać" wtedy białą kartkę, żeby ustawił balans. Poczytaj ,bo nie chcę Ci namieszać, jeśli nie mam racji.

no ok, ale na jakim czasie, przysłonie i ISO?

qooba
06-03-2010, 11:03
Instrukcja!!!

prz3mo
06-03-2010, 11:09
Szklo nie ma zadnego wyplywu na WB.


Na BW nie, ale na kolorystykę (np. ocieplenie barw) i owszem.

pewex
06-03-2010, 11:09
U mnie helios 44-3 dawał czerwonawy balans, wiec moze byc tak, ze to ma wplyw.

marbed
06-03-2010, 11:18
Nie balans a zafarb. Jak powiedział Prz3mo szkła mogą ocieplać fotkę. Co do zdjęć na PRE to po prostu robisz fotkę która zapisuje się w RAM-ie aparatu i służy tylko do ustawienia WB. Nie trzeba fotografować białej kartki. Robisz fotę i wskazujesz ją w MENU aparatu jako wzorzec do balansu bieli i następna fota w tych warunkach oświetleniowych będzie miała zbliżony do poprawnego WB. Zbliżony ale nie identyczny.

dko
06-03-2010, 11:19
nie tyle szkła co chyba różne "polepszające" powłoki na nich maja wpływ na "biel", dobrze to widać na filtrach polaryzacyjnych gdzie można sobie kręcąc filtrem spokojnie zmieniać od żółci do niebieskich :)

pewex
06-03-2010, 12:35
Tak, tak chodziło mi o zafarb - my bad : D

prz3mo
06-03-2010, 12:55
Z szkieł które mam, najbardziej "inne" kolory produkuje Zenitar 16mm fish :)

lukiii
06-03-2010, 13:03
no jest taka funkcja, i ustawiłem, ale tam dalej ustawia się cos czy tylko na PRE i wciskam OK?

W instrukcji jest napisane co się dokładnie robi, u mnie (nie mam d90) kiedy miga pre w wizjerze i na górnym wyświetlaczu robię zdjęcie białej kartki (Mogą być zwykłe białe do drukowania lub kserokopiarki) w świetle w którym będę robił zdjęcie.



no ok, ale na jakim czasie, przysłonie i ISO?

Żeby pomiar balansu bieli wyszedł dobrze, należy w miarę prawidłowo naświetlić kadr, nie prześwietlić! Kiedy wszystko jest ok pojawia się napis "good" czy coś w ten deseń ;)

marbed
06-03-2010, 15:13
Jeszcze raz powtarzam że nie trzeba fotografować białej kartki. Wystarczy fota tego co później będzie focone przy danym świetle.

velaskez
06-03-2010, 15:59
Kup sobie color checker passport i na każdym będziesz miał to samo :-P http://www.luminous-landscape.com/images-100/cc.jpg albo PRE.

lukiii
06-03-2010, 16:41
Jeszcze raz powtarzam że nie trzeba fotografować białej kartki. Wystarczy fota tego co później będzie focone przy danym świetle.

Hola, hola ;) To zdanie jest prawdziwe o ile fotografowany obiekt jest biały lub neutralnie szary. Bo jak ma ustawić poprawny balans na tym wzorcowym zdjęciu? Chyba nie "na oko" skoro są problemy z kolorami. Jeśli się okrutnie mylę to niech mnie ktoś poprawi :-P

jackrabbit
06-03-2010, 17:30
Hola, hola ;) To zdanie jest prawdziwe o ile fotografowany obiekt jest biały lub neutralnie szary. Bo jak ma ustawić poprawny balans na tym wzorcowym zdjęciu? Chyba nie "na oko" skoro są problemy z kolorami. Jeśli się okrutnie mylę to niech mnie ktoś poprawi :-P

masz racje :)

marbed
06-03-2010, 21:57
To się pozwole nie zgodzić.
Oto fotka z ustawieniem Balansu Bieli na "świetlówkę" (rzeczywiste oświetlenie to żarówki energooszczędne)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img42.imageshack.us/i/wbwie.jpg/)

A ta zrobiona na Balansie Bieli ustawionym na "PRE" (ustawionym według mojej metody- żadnych białych czy szarych kart)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img402.imageshack.us/i/wbpre1.jpg/)

Dane z exif dołączone. Acha i nie piszcie że lodówka zadziałała jak biała karta bo można spokojnie mierzyć na jakikolwiek inny kolor i też wyjdzie ten sam efekt (czyli zbliżonego do poprawnego WB.)

gregzorba
06-03-2010, 22:25
To się pozwole nie zgodzić.
Oto fotka z ustawieniem Balansu Bieli na "świetlówkę" (rzeczywiste oświetlenie to żarówki energooszczędne)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img42.imageshack.us/i/wbwie.jpg/)

A ta zrobiona na Balansie Bieli ustawionym na "PRE" (ustawionym według mojej metody- żadnych białych czy szarych kart)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img402.imageshack.us/i/wbpre1.jpg/)

Dane z exif dołączone. Acha i nie piszcie że lodówka zadziałała jak biała karta bo można spokojnie mierzyć na jakikolwiek inny kolor i też wyjdzie ten sam efekt (czyli zbliżonego do poprawnego WB.)


OK, więc jaka była ta twoja metoda odnośnie ustawienia PRE?

sokrates
06-03-2010, 22:35
owszem w pre możesz mieć dowolny motyw do ustawienia wzorca, ale poprawnie ustawiony WB będziesz miał tylko w przypadku białej kartki - w każdym innym przypadku ustawiony WB będzie miał więcej wspólnego z grami losowymi niż auto WB :-)

Beson
12-03-2010, 13:49
To się pozwole nie zgodzić.
Oto fotka z ustawieniem Balansu Bieli na "świetlówkę" (rzeczywiste oświetlenie to żarówki energooszczędne)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img42.imageshack.us/i/wbwie.jpg/)

A ta zrobiona na Balansie Bieli ustawionym na "PRE" (ustawionym według mojej metody- żadnych białych czy szarych kart)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img402.imageshack.us/i/wbpre1.jpg/)

Dane z exif dołączone. Acha i nie piszcie że lodówka zadziałała jak biała karta bo można spokojnie mierzyć na jakikolwiek inny kolor i też wyjdzie ten sam efekt (czyli zbliżonego do poprawnego WB.)

Mógłbyś napisać krok po kroku jak to zrobić? Mam niestety japońską instrukcje.

Obcy59
12-03-2010, 15:09
skorzystaj z tego:
http://nikoneurope-pl.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/14797

mpwt
12-03-2010, 15:29
Kup sobie color checker passport i na każdym będziesz miał to samo :-P http://www.luminous-landscape.com/images-100/cc.jpg albo PRE.

Swoją drogą, wiesz gdzie to tanio (albo inaczej, za przystępną cenę) dostać w Polsce?

marbed
12-03-2010, 15:35
Mógłbyś napisać krok po kroku jak to zrobić? Mam niestety japońską instrukcje.

Wybieram ustawienie PRE następnie ponownie naciskam przycisk WB, kadruję mierzę światło i cykam fotkę (ostrość jest nieważna) to zdjęcie ląduje pod pozycją d0. Następnie robisz właściwe zdjęcie korzystając z ustawionego właśnie balansu zapisanego jako PRE d0 (d0 można przenieść później do d1...d4)

gregory63
13-03-2010, 22:33
http://nikoneurope-pl.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/24642