PDA

Zobacz pełną wersję : Pomysł na idealne ostrzenie w trybie LV



Goku
03-03-2010, 16:58
Wpadłem ostatnio na taki pomysł jak zrobić ostrzenie manualne w trybie LV szybkim i przyjemnym.
Dziwię się, że nikt czegoś takiego nie wprowadził, a może jest, tylko ja o tym nie wiem.

Najpierw przykład.
Ostrzymy sobie ładnie na domek, ustawiliśmy ostrość na wyświetlaczu, wydaje się nam, że dobrze:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://bocznica.ddr.pl/testlv/o2.jpg)
Niestety, w domu okazało się, że obraz jest zupełnie nieostry: crop

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://bocznica.ddr.pl/testlv/c2.jpg)

Spowodowane jest to tym, że obraz na monitorze na dużo mniejszą rozdzielczość, więc trudno jest odróżnić ostre od nieostrego: porównanie z idealnie ostrym:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://bocznica.ddr.pl/testlv/o2.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://bocznica.ddr.pl/testlv/o1.jpg)

Pomysł polega an tym, żeby na wyświetlaczu pokazywać wykryte krawędzie. Po zastosowaniu tej techniki okazuje się, że różnica jest już bardzo widoczna, a po dobraniu ustawień może być jeszcze znacznie większa:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://bocznica.ddr.pl/testlv/k2.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://bocznica.ddr.pl/testlv/k1.jpg)

Krawędzie można także wyświetlić na obrazku:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://bocznica.ddr.pl/testlv/u2.PNG)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://bocznica.ddr.pl/testlv/u1.PNG)

tutaj pełne porównanie:
http://bocznica.ddr.pl/testlv/w.jpg

Lucid
03-03-2010, 17:53
Chcesz napisać nowy soft?? Bo nie za bardzo kumam...

Goku
03-03-2010, 17:59
No raczej nie napiszę. Jestem tylko ciekaw dlaczego nikt nie wprowadził takiej opcji, bo pomysł wydaje mi się ciekawy.

kh29228
03-03-2010, 22:47
pomysł ciekawy

tymancjo
05-03-2010, 13:22
Widziałem to w kamerach bodajże ze stajni sony - live pokazywał prześwietlenia (białe pasy) i ostre krawędzie (zaczerwienione). Stad wniosek że implementacja nie powinna być problemem, a pomysł fajny.

Siupes
14-03-2010, 07:31
czy przyblizyles na 100% w tym lv jak ostrzyles?

cinspire
14-03-2010, 11:49
Ale właśnie coś takiego jest w Sony (przynajmniej H2 - wyodrębnianie krawędzi w ostrzeniu manualnym) - generalnie tam, przy małym wyświetlaczu sprawdza się raczej marnie, jak i całe ostrzenie ręczne.

ktosiu
14-03-2010, 13:16
Gdyby było takie CHDK po naszej stronie mocy to może by i coś z tego było...
Spoko pomysł - składaj CV do Nikona - będziemy mieli wtyczkę :-)

Goku
14-03-2010, 21:45
czy przyblizyles na 100% w tym lv jak ostrzyles?
No nie, tu właśnie chodzi o to, żeby umożliwić szybkie ostrzenie bez oglądania cropa 100% i innych zabaw tego typu :)

Ale właśnie coś takiego jest w Sony (przynajmniej H2 - wyodrębnianie krawędzi w ostrzeniu manualnym) - generalnie tam, przy małym wyświetlaczu sprawdza się raczej marnie, jak i całe ostrzenie ręczne.
O, ciekawe. Ktoś musiał wpaść na ten pomysł :) , szkoda tylko, że nie tam gdzie by się to bardzo przydało.

cinspire
14-03-2010, 22:44
O, ciekawe. Ktoś musiał wpaść na ten pomysł :) , szkoda tylko, że nie tam gdzie by się to bardzo przydało.

Są nawet dwa albo trzy stopnie wyróżniania tych krawędzi, jak będę miał chwilę to zerknę. Może na większym wyświetlaczu by się to sprawdziło jakoś.
Choć może to tylko ja nie mogłem dojść z tym do ładu, bo tam ogólnie manualna ostrość nie była przyjemna w ustawianiu.

Siupes
15-03-2010, 00:46
jak dla mnie jak nie przyblizysz to nie bedziesz mial wystarczajacej kontroli, przy f11 nie jest to taki problem jak przy f2 czy f4, szczegolnie przy portretach czy produktach a nie przy wielkich domach.
chyba podchodze zbyt praktycznie do tego ulepszenia.

Goku
15-03-2010, 00:52
jak dla mnie jak nie przyblizysz to nie bedziesz mial wystarczajacej kontroli, przy f11 nie jest to taki problem jak przy f2 czy f4, szczegolnie przy portretach czy produktach a nie przy wielkich domach.
chyba podchodze zbyt praktycznie do tego ulepszenia.
Ale wykrywanie krawędzi jest przeprowadzane na dużym obrazku, zaś na pomniejszeniu pokazuje tylko czy wykryło ostre krawędzie. Dzięki temu nie musisz sam powiększać i sprawdzać.

Goku
15-03-2010, 01:27
O, zrobiłem test z przykładem z małą GO: :)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://bocznica.ddr.pl/tt.jpg)

domi
15-03-2010, 05:31
Twój pomysł jest fajny jak jest dużo światła i nic się nie rusza. Gdy pojawią się szumy, pojawi się coś co się przemieszcza, a jeszcze gorzej jedno i drugie to nagle będzie jednak trudno złapać ostro. No i jeszcze nie wolno by było kadrować na przysłonie roboczej, a jak wiemy im więcej światła tym lepiej działa jakikolwiek AF. Tak wobec tego to idealnie nie będzie kiedykolwiek niestety.
Zresztą póki co największym zmartwieniem jest żeby ekranik miał większą rozdzielczość. No i żeby nie było opóźnień - jak to zostanie wyeliminowane zupełnie to wtedy będzie miejsce na nowości. Narazie mimo, że obraz zbierany jest z całej matrycy to jednak niepełnej rozdzielczości - po prostu procek by tego nie przetworzył za łatwo. Stąd trudno Twój pomysł wcielić tak w życie..