PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon 9000ED Coolscan - skaner!!!



foto12345
16-11-2006, 12:40
Duży sprzęt i duży problem... Przy skanowaniu negatywów czarno białych za pomocą nikon coolscan 9000ED i softu dostarczonego z tym sprzętem (nikon scan 4.0) wcale nie wychodzą czarno białe skany. Gradacja kolorystyczna jest wprost niesamowita. Od jasnej czerwieni przez mocne żółcie, niebieski po pastelową zieleń.
Co z tym można zrobić??? Jak sami rozumiecie jest to znaczny problem przy skanowaniu czerni i bieli.

Z góry dziękuje za odpowiedź...

"Szczęśliwy" posiadacz skanera.

[email protected]

Czornyj
16-11-2006, 12:46
W Control Area (lewy górny róg) masz Film type menu - ustawiasz tam [Neg (Mono)], a jeśli to nie pomoże to jeszcze w Color Mode Menu dajesz [Grayscale]. Nie ma bata, zrobisz go na szaro :lol:

foto12345
16-11-2006, 14:16
Czornyju! Dzięki za rady, ale niestety wciąż jest problem, który najlepiej zobrazuje zdjęcie miniaturek z zeskanowanego jednego negatywu. Pomimo ustawienia na neg (mono), skany wychodzą jak na załączonym obrazku:) Jak sam rozumiesz przy skanowaniu czarno białych negatywów coś takiego nie powinno mieć miejsca. Co więcej przy przełączeniu na greyscale skany wychodzą bure a nie szare:) Choć, nie powinny mieć żadnego koloru, a jedynie skalę szarości.

Z góry dziękuję za szybką i równie wyczerpującą odpowiedź

Pozdrawiam
Fotograf

Czornyj
16-11-2006, 14:28
Oczywiście również u siebie dostrzegłem efekt kolorowej sraczy przy skanowaniu cz-b materiałów. Wydaje mi się, że to efekt dyfrakcji na ziarnach filmu. Jednakowoż po zmianie przestrzeni barwnej na grayscale wszystko już było u mnie ok i nie bardzo rozumiem, co masz na myśli mówiąc że zdjęcia wychodzą "bure"...

Przykładowo - skan z Delty 3200:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/delta2.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/delta.jpg)

foto12345
16-11-2006, 14:59
http://www.wrzuta.pl/obraz/8Dmxqz3rCO/kolorki

to jest przykład w czym tkwi problem z kolorami...

Czornyj
16-11-2006, 15:05
:shock:
:shock:
:shock:
:shock:
:shock:
:shock:
:shock:

Teraz to zgłupiałem...

Spróbuję dojść do tego co to, do cholery, może być, ale osobiście nigdy czegoś takiego u siebie nie widziałem... Jak wpadnę na to co jest grane, dam znać.

Czornyj
16-11-2006, 15:18
Jeszcze jedno - upewnij się na 100%, czy program "zapamiętał" ustawienie Neg (mono), bo ten skurczybyk nader chętnie sobie to zmienia. Najlepiej ustaw Neg (mono) a potem wejdź w Settings > User Settings > Set user settings, wywal karetkę, włóż ją jeszcze raz i jeśli wtedy program wyświetli: Neg (mono), to znaczy że jest ok. Bo to wygląda tak, jakby cały czas był ustawiony na Neg (Color) i usiłował dobrać balans barwny pod kolorowy negatyw...

foto12345
16-11-2006, 18:41
http://www.wrzuta.pl/obraz/tP9Lo4TzOp/kolorki2

Twoja ostatnia rada nie odbiegała od tego co jest robione normalnie, niestety to nie rozwiązuje problemu, który tkwi w patrz obrazek:D

Z góry dziękuję za odpowiedź!

Czornyj
16-11-2006, 18:53
To jeszcze tak pro forma zapytam - Analog gain i Color balance w Tool Palette1 wyzerowane?

foto12345
16-11-2006, 19:07
tak jak najbardziej są wyzerowane.

jchyra
17-01-2007, 01:49
miniaturkami nie przejmuj się, nie muszą być idealnie w skali szarości
to tylko podgląd dla orientacji gdzie co jest i w jakiej kolejności
zapisz zeskanowany plik z tymi ustawieniami, czyli neg mono i greyscale
otwórz go na przykład w PS i sprawdź, czy to jest na pewno skala szarości (greyscale) a nie RGB
jak sama nazwa wskazuje w pliku greyskale technicznie nie ma możliwości zapisania koloru
są tylko odcienie szarości
adekwatny wygląd piliku przed i po korekcji daje Ci dopiero widok Preview (na niego trzeba trochę poczekać :-)