PDA

Zobacz pełną wersję : Prośba o podpowiedź w obróbce



mrucek
24-02-2010, 22:47
Przyznam, że dopiero zaczynam się wkręcać na poważnie w wywoływanie rawów i dalszą pracę z nimi.
Dlatego bardzo będę wdzięczny, za podpowiedź, ewentualnie pokazanie co można z tym zrobić.
Wrzucę 2-3 przykładowe zdjęcia z pojezierza mazurskiego i jedno przykładowe, jak je po swojemu wywołałem.
Bardzo proszę o jakieś rady, wskazówki, a jeśli pomogą to i zjebki:)
Może też ktoś znajdzie minutę i obrobi choć jedno po swojemu i wrzuci poniżej, byłbym bardzo wdzięczny. W ogóle czy zdjęcia są chociaż przeciętne?

link do paczki z NEF'ami poniżej, a to jak ja je obrobiłem, o tu

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img222.imageshack.us/i/dsc7284.jpg/)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img521.imageshack.us/i/dsc7264.jpg/)

paczka (http://www.fileshost.com/download.php?id=231967141)

mrucek
25-02-2010, 19:02
nic?:)

Tomasz Dudrak
25-02-2010, 21:05
Ja bym to zdjęcie tak wywołał. Moim zdaniem na Twoim jest zbyt dużo odcieni niebieskiego.



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img690.imageshack.us/img690/3985/dsc7264i.jpg)

st
25-02-2010, 21:35
Tomku, zdaje mi się że w pewnych partiach nieba i wody pojawiła się lekka dominanta purpurki? no chyba ze monitor mój nie tego.. :( No i dodatkowo wyrównałbym horyzont .

Pozdrawiam

Tomasz Dudrak
25-02-2010, 21:39
Tomku, zdaje mi się że w pewnych partiach nieba i wody pojawiła się lekka dominanta purpurki? no chyba ze monitor mój nie tego.. :( No i dodatkowo wyrównałbym horyzont .

Pozdrawiam

Ja też widzę u siebie tą magentę i cyjan, ale to przez wyciąganie detali ze świateł. Już nie chciałem bardziej w tym grzebać. Horyzontu nie ruszałem, ale o jakieś 0.2 stopnia w lewo można by go przechylić. Usunąłem też tego dużego
blika mniej więcej na środku zdjęcia, ale przeoczyłem ten pyłek z matrycy. Wszystko tak na szybko.

mrucek
25-02-2010, 21:58
Jak teraz patrzę to moje jest przecukrowane. Twoje jest klarowne.

Tomasz Dudrak
25-02-2010, 22:15
JA tylko chciałem pokazać kierunek, w którym JA bym podążał. Nie mówię, że tak jest dobrze, czy tak powinno być,
bo zaraz mnie mędrcy forumowi skrytykują.

Jeszcze na etapie robienia zdjęcia sugerowałbym tylko, abyś uważał, żeby nie prześwietlać klatki.
W tych przepalonych zdjęciach nie ma żadnych informacji o kolorze i z tego niewiele da się wyciągnąć.

mrucek
25-02-2010, 22:42
Tak wiem, nie mam wielkiego doświadczenia jak na razie w fotografowaniu. Tak naprawdę to dopiero się uczę, a jeden z podstawowych początkowych błędów to niewłaściwa ekspozycja i często związane z tym przepalone miejsca w kadrach. Takie jak chociażby niebo, które w danej chwili było błękitne a na nim pływały piękne chmurki.
Dlatego chciałem, żeby ktoś rzucił na te fotki i coś napisał i ewentualnie pokazał, jak można je wywołać. Wywołać bez fajerwerków, że tak powiem.
Dlatego dzięki za podpowiedzi.

korsarz
26-02-2010, 00:17
Ej gdzie Wy tą magentę widzicie?

Tomasz Dudrak
26-02-2010, 10:19
Ej gdzie Wy tą magentę widzicie?


W chmurach... :-)

korsarz
26-02-2010, 14:13
W chmurach to widzę coś jakby się błękit faktycznie lekko pikselizacyjnie w stronę magenty rozjeżdżał, ale to bardzo delikatnie, prawie niezauważalnie...

Dobra, mnie fantazja poniosła :D





1. Golden dawn:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img41.imageshack.us/img41/5900/dsc7264y.jpg)

2. Forenoon


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img38.imageshack.us/img38/7683/dsc7299i.jpg)

3. Afternoon


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img716.imageshack.us/img716/8551/dsc7292.jpg)

4. Evening


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img213.imageshack.us/img213/4198/dsc7298.jpg)

5. Twilight


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img4.imageshack.us/img4/5869/dsc7287v.jpg)

Tomasz Dudrak
26-02-2010, 14:18
W chmurach to widzę coś jakby się błękit faktycznie lekko pikselizacyjnie w stronę magenty rozjeżdżał, ale to bardzo delikatnie, prawie niezauważalnie...

Dobra, mnie fantazja poniosła :D


Kolega prosił bez fajerwerków. :-D

korsarz
26-02-2010, 14:22
Kolega prosił bez fajerwerków. :-D

Oooops, to przepraszam, nie doczytałem :D

To jak tak w miarę normalnie to ja bym zrobił 1. tak:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img715.imageshack.us/img715/8037/dsc72643.jpg)

:)

osowiak
26-02-2010, 22:08
Pytanie do Korsarza - twoje fotki obrabiane w LR i presety o takich nazwach?

korsarz
26-02-2010, 23:10
Tak, to tylko Lr ale użyłem fantazji w suwaczkach, układając całość w cykl - dzień - od świtu do nocy :D Nadając tytuły po angielsku zgodnie z grówi "Photography" :D Złoty świt, przedpołudnie, popołudnie, wieczór i zmierzch :D

mrucek
27-02-2010, 20:40
Kolega prosił bez fajerwerków. :-D

hehe każde spojrzenie jest mile widziane, nawet jak kogoś poniesie fantazja a efekt będzie fajny, to zwyczajnie sam sobie przysąde i postaram się podobny efekt osiągnąć. Jak powiedziałem, uczę się, wiele przede mną, dlatego każda lekcja jest mile widziana.
Z zaproponowanych przez kolegę pór dnia, najbardziej przypadł mi do gusty "zmierzch"

swider
28-02-2010, 15:47
Mrucek, zdecydowanie przegiąłeś z obróbką. Zdjęcia wyglądają cholernie nienaturalnie... są po prostu brzydkie :) Ale nie przejmuj się, większość tak ma — pierwsze zachłyśnięcie Photoshopem i możliwościami jakie daje RAW. Poniżej moje propozycje (obróbka naprawdę minimalna) zamieszczonych przez Ciebie kadrów:




https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img193.imageshack.us/img193/1875/dsc7264jpg.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img192.imageshack.us/img192/155/dsc7298jpg.jpg)