PDA

Zobacz pełną wersję : Fomapan 100@800



snake
19-02-2010, 08:34
Wiem, nietypowo ciągnięte. Kolega kupił FE, ode mnie dostał starą setkę Fomy na początek i w szale twórczym nie przestawił kółka. Jak to wywołać? Macie może jakiś pomysł?

pat.p
25-02-2010, 19:51
Proporcjonalnie zmniejszyć (osłabić) roztwór wywoływacza lub/i skrócić czas wołania. Jeśli dobrze zrozumiałem Twój dialekt ;-)

Pozdrawiam
Pat

krystek
25-02-2010, 20:27
a w czym chcesz wolac?

donkiszot
25-02-2010, 23:15
Proporcjonalnie zmniejszyć (osłabić) roztwór wywoływacza lub/i skrócić czas wołania. Jeśli dobrze zrozumiałem Twój dialekt ;-)

Pozdrawiam
Pat

Z tego co zrozumiałem to chodzi o wywołanie 100 na 800, czyli film niskiej czułości dostał bardzo mało światła. Jak na mój gust to zupełnie na odwrót (trzeba to mooocno przewołać).

MirekM
03-03-2010, 15:24
Podepnę się i rozszerzę . Na temacie zupełnie się nie znam i tu pytanie . Jak się ma tonalność po takim forsowaniu , w czym to wołać aby nie było bardzo kontrastowe i w ogóle czy ten film się do forsowania nadaje ?

donkiszot
03-03-2010, 15:40
Po pierwsze według mnie forsowanie 100 to w ogóle pomyłka. Jeśli bym się odważył, to nie więcej niż do 400, a to się mija z celem, bo można od razu 400 kupić. Po drugie kontrast skoczy, a i ziarno także. Po trzecie nie wypowiem się w czym to wołać, bo sam pozostałem tylko przy eksperymentalnych praktykach i nigdy nie porównałem ich z przeznaczonymi do tych celów specyfikami.

snake
05-03-2010, 10:41
Na pewno trzeba przewołać. Naświetlenie na 800 jest faktem dokonanym, niezależnie od tego, czy ma sens czy nie. Chodzi o to, żeby człowiekowi pomóc w odzyskaniu materiału. Że nietypowo,to jeszcze lepiej. Zawsze to nowe doświadczenie. Z tego, co pomogli mi koledzy z forum Pentaxa, uwzględniając mój ID-11, należy potraktować rolkę w stocku przez 9-10 min. W zasadzie mieści się to w nominalnym czasie wołanie setki, ale z uwagi na wzrost kontrastu po czasie nominalnego wołania, nie zaleca się przewoływania. Trzeba dodać, że Fomy mają dużą tolerancję na czas wywoływania.

donkiszot
05-03-2010, 13:28
Na pewno trzeba przewołać. Naświetlenie na 800 jest faktem dokonanym, niezależnie od tego, czy ma sens czy nie. Chodzi o to, żeby człowiekowi pomóc w odzyskaniu materiału. Że nietypowo,to jeszcze lepiej. Zawsze to nowe doświadczenie. Z tego, co pomogli mi koledzy z forum Pentaxa, uwzględniając mój ID-11, należy potraktować rolkę w stocku przez 9-10 min. W zasadzie mieści się to w nominalnym czasie wołanie setki, ale z uwagi na wzrost kontrastu po czasie nominalnego wołania, nie zaleca się przewoływania. Trzeba dodać, że Fomy mają dużą tolerancję na czas wywoływania.

Jeśli chodzi o moją drugą odpowiedź, to odpowiadałem MirkowiM (http://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=3949).

Nie znam ID-11 (w praktyce), ani filmu fomapan (również w praktyce), a forsowań dokonuję rozcieńczonym hydrofenem, czego nikt nie zaleca, dlatego nie zaryzykuję podawanie jakichkolwiek czasów.
Ten film trzeba uratować, na eksperymenty poświęca się specjalnie do tego naświetloną rolkę.

m_cudny
03-11-2011, 16:37
Odgrzebię starocia :)
I jak ? udało się?
Jeśli tak, to w jaki sposób? :)