PDA

Zobacz pełną wersję : Prawa autorskie nastolatka



Lerain
16-02-2010, 22:35
Jak to wygląda z prawami autorskimi u osoby mającej poniżej 18 lat? Czy jeśli dana osoba wykona zdjęcie i zostanie ona gdzieś umieszczone bez zgody tejże osoby to co w związku z tym?

pewex
18-02-2010, 12:31
Pod spodem masz temat " wiek modelki, a zgoda rodziców " trudno to zauważyć ?

Boghol
18-02-2010, 12:41
Pod spodem masz temat " wiek modelki, a zgoda rodziców " trudno to zauważyć ?

Koledze chyba chodziło, że ktoś go okradł ze zdjęcia, które sam wykonał.

Lerain
18-02-2010, 15:26
Nikt jak na razie mnie nie okradł, ale chcę wiedzieć co robić gdy ktoś okradnie z dzieła nastoletniego fotografika.

fIlek
18-02-2010, 15:33
Nikt jak na razie mnie nie okradł, ale chcę wiedzieć co robić gdy ktoś okradnie z dzieła nastoletniego fotografika.

Prawa autorskie są niezbywalne, a autorskie prawa majątkowe owszem. W przypadku, gdyby ktoś zajepożyczył sobie zdjęcia osoby niepełnoletniej, jego prawni opiekunowie mają prawo żądania zadośćuczynienia. To, że niepełnoletni nie może samodzielnie dochodzić swoich praw, nie oznacza, że ich nie ma. Znam przypadek, kiedy gimnazjalista, który ma hopla na punkcie fotografowania błyskawic (robi to zresztą genialnie), został okradziony ze zdjęć. Rodzice pozwali złodzieja do sądu i wygrali sprawę. Sąd sam z siebie pojechał po cennikach ZPAF x3, a w uzasadnieniu napisał coś o dobrym przykładzie dla młodych pokoleń, że kradzież nie popłaca i coś tam o poszanowaniu prawa.

pewex
19-02-2010, 11:31
We wskazanym przeze mnie temacie napisalem caly elaborat wraz z przykladami o prawach autorskich nieletnich.