PDA

Zobacz pełną wersję : skylight przykłady



popbart
12-11-2006, 13:53
Pewnie nie będę wyjątkiem, który lubi ciepłe barwy w zdjęciach.
Lektura forum doprowadziła mnie do filtru typu skylight, który ma też inne pożyteczne właściwości - uv, ale nigdzie nie mogłem doszukać się przykładowych zdjęć typu "przed i po". Jeżeli dysponujecie takowymi bądź macie jakieś linki, to bardzo bym prosił o posta.
Ps. oczywiście nie interesują mnie materiały reklamowe, bo odstają one od rzeczywistości :)

Pozdrawiam.

Jacek_Z
12-11-2006, 14:36
chcesz stosować na analogu czy na cyfrze?
jeśli na cyfrze - to wprowadzane tego filta do ocieplania nie jest konieczne - w końcu jest WB i jego korekcja.
WB auto odkoryguje ci wprowadzone ocieplenie. (zalezy od body, w d2x i tych jednocyfrowcych jest ciut inaczej)
WB pre - musiałbyś robic bez filtra, a potem dopiero go zakładać.
WB definiowane (błysk, cień, chmury itd) - ocieplenie pozostanie.
to w jpg albo w nie korygowanych NEF.
robiąc w Nef zawsze mozesz ocieplić nie mając tego filtra wcale.

co do przykładów - zależy od warunków oświetleniowych, motywu. Czasami lepiej je widać, czasami prawie wcale.
w materiałach reklamowych pokazują najsilniejszy efekt, ale bywa w innych sytuacjach, że go prawie wcale nie widać.

popbart
12-11-2006, 15:14
Mam d70s z kitem.
Co do motywów, to będzie nim najczęściej miejski klimat - mało kolorystyczny.
O korekcji WB, to wiem, ale jestem ciekaw czy ów filtr da ładniejszą temperaturę zdjęć?

Jacek_Z
12-11-2006, 15:31
ociepla się generalnie zdjęcia z udziałem ludzi.
Efekt możesz sobie próbnie sprawdzić jeszcze bez filtra. Wywołując NEF przesuń minimalnie suwak WB i zobacz czy ci się podobają. Filtr da bardzo niewielki efekt. Jak chcesz mocniejszy, to może coś z filtrów cokena, a nie skylight 1B. Lub z tzw. filtrów konwersyjnych.

roofman
12-11-2006, 15:57
...
nie mogłem doszukać się przykładowych zdjęć typu "przed i po".
Jeżeli dysponujecie takowymi bądź macie jakieś linki, to bardzo bym prosił o posta.
...

Przed (gołe szkło):

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img80.imageshack.us/img80/5950/01vd6.jpg)

Po (Sky 1A B+W MRC):

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img80.imageshack.us/img80/360/011ajv9.jpg)

Ocieplenie widać :) Ja właśnie lubię te cieplejsze a nie zawsze obrabiam wszystko w GIMPie.

ALF
12-11-2006, 20:17
ociepla się generalnie zdjęcia z udziałem ludzi.
Efekt możesz sobie próbnie sprawdzić jeszcze bez filtra. Wywołując NEF przesuń minimalnie suwak WB i zobacz czy ci się podobają. Filtr da bardzo niewielki efekt. Jak chcesz mocniejszy, to może coś z filtrów cokena, a nie skylight 1B. Lub z tzw. filtrów konwersyjnych.

zapomiałeś o zdjęciach krajobrazowych...alternatywą dla skylighta 1A jest konwersyjny 81A

Jacek_Z
12-11-2006, 21:18
dlatego użyłem słowa -generalnie- na poczatku zdania.
jak kto chce moze ocieplać wszystko.
jak by chciał ocieplic mocniej, to musiałby wziąść silniejszy konwersyjny niż 81A, ale jest tego spory wybór.

popbart
13-11-2006, 17:27
Rzeczywiscie, podobny efekt można uzyskać poprzez wywołanie z korekcją WB, więc z tym zakupem się chyba wstrzymam.
Pytanie jest tylko takie, czy będzie mi się chciało bawić z obrubką dużej ilości zdjęć :)

Dzieki za wszelkie rady.

stig
13-11-2006, 19:50
Rzeczywiscie, podobny efekt można uzyskać poprzez wywołanie z korekcją WB, więc z tym zakupem się chyba wstrzymam.Pytanie jest tylko takie, czy będzie mi się chciało bawić z obrubką dużej ilości zdjęć :) A co to za problem? Od tego sa przeciez automaty.

ALF
14-11-2006, 00:42
jest problem ponieważ:
1- nie kazdy jest tak dobry w psuju jak ty :)
2- szkoda czasu na działania, które można uzyskać przy pomocy filtra
3- efekty cyfrowe, nawet robione przez mistrzów, jednak minimalnie odbiegają od uzyskanych filtrowo

Jacek_Z
14-11-2006, 00:46
nie proponowałbym tego na zawsze, tylko na próbe, by sprawdzić czy się efekt spodoba.
zmiana WB jest bardzo łatwa, nie demonizujmy aż tak obróbki (sam jej nie lubię i robię jak najmniej)
a w tym wakurat przypadku filtr powinien być równy zmianie WB - bo to filtr konwersyjny w końcu.

krzysztof jot
14-11-2006, 02:50
nie bede sie kłocił z zawodowcami, jednak lektura rad wszelakich w necie zwłaszcza skłania raczej do wniosków aby do cyfrowych body nie stosowac filtrów SKYlight, bowiem moga wprowadzac spore zamieszanie w pomiarach automatyki WB aparatu. To tyle madrosci "z sieci" , z własnych doswiadczen - nie wiem, bo stosuje UV.

stig
14-11-2006, 06:53
jest problem ponieważ:
1- nie kazdy jest tak dobry w psuju jak ty :)
Alfie, nie przesadzaj! Przesuniecie dwoch suwaczkow nie wymaga zadnej niebotycznej wiedzy. Ocieplenie zdjecia przy pomocy jakiegokolwiek programu do edycji jest mniej skomplikowane niz "wypalenie" plyty CD.



2- szkoda czasu na działania, które można uzyskać przy pomocy filtra Czasu, to najwyzej szkoda na przykrecanie i odkrecanie filtra. Cyfrowe ocieplenie zdjecia zajmuje tego czasu mniej, niz nawet wyszukanie tego filtra w torbie. :)



3- efekty cyfrowe, nawet robione przez mistrzów, jednak minimalnie odbiegają od uzyskanych filtrowo Tu mnie rozbawiles! :D Ocieplenie zdjecia to chyba najlepszy przyklad przeciw tej tezie. Daje glowe, ze w 99% nie odroznilbys zdjecia "ocieplanego" cyfrowo od tego zrobionego z takim filtrem. A jesli juz bys trafil ze wskazaniem, to raczej bylby to przypadek. Cyfrowo nie da sie dobrze podrobic polara, szarej polowki i kilku innych filtrow, ale na pewno nie ocieplajacego.
Roznica miedzy prawdziwymi filtrami a filtrami cyfrowymi jest duzo mniejsza, niz roznica miedzy zdjeciem cyfrowym a analogowym. Wiec o jakiej skali roznic Ty mowisz w przypadku filterkow..? :D

Istotnym "za" robieniem tego cyfrowo jest jeszcze jeden fakt. Zrobienie zdjecia z takim filtrem daje jeden minus. Ono juz zostanie w takiej tonacji. Usuniecie tego efektu (kiedy np. okaze sie on niewskazany) jest nieco trudniejsze niz jego dodanie. W ktoryms momencie moze sie okazac, ze na 100 zdjec z wycieczki, mile widziany byl on jedynie na 10-ciu. I co wtedy? Usuwac go z 90 zdjec? Ja tam wole oszczedzac czas i dodac go tylko na tych, na ktorych mi pasuje. No, ale ja jakis dziwny jestem, bo truskawki cukrem posypuje... ;)

ALF
16-11-2006, 04:09
zmniejszenie ocieplenia jest równie łatwe jak jego dodanie...
filtra nie zakręcam i nie szukam w torbie ponieważ mam go na stałe na szkle do landszaftów i zdjęć ludzi...
no, może się nie znam na psujach, ale zrobiłem zdjęcie z 81A, a później bez niego i próbowałem uzyskać identyczny efekt...mnie się nie udało...jeżeli na skórze wyglądało tak samo, to oprawki okularów miały minimalnie inny odcień...

stig
16-11-2006, 07:16
zmniejszenie ocieplenia jest równie łatwe jak jego dodanie... Jestes o tym przekonany w 100%? "Troszke" juz czasu pracuje z obrobka i ze swojego doswiadczenia wiem, ze duzo prosciej jest ocieplic zdjecie niz odwrotnie.



filtra nie zakręcam i nie szukam w torbie ponieważ mam go na stałe na szkle do landszaftów i zdjęć ludzi... Wiesz... Podejrzewam, ze przy poprawnie ustawionym balansie bieli, wiekszosc fotografow oczekuje raczej naturalnego koloru skory niz nieco zazolconego. ;)



zrobiłem zdjęcie z 81A, a później bez niego i próbowałem uzyskać identyczny efekt...mnie się nie udało...jeżeli na skórze wyglądało tak samo, to oprawki okularów miały minimalnie inny odcień... I to na podstawie swojego doswiadczenia, napisales: [cyt.] "efekty cyfrowe, nawet robione przez mistrzów, jednak minimalnie odbiegają od uzyskanych filtrowo"? :) Troche to dziwne, skoro wczesniej sie przyznajesz: [cyt.] "[...]nie znam na psujach,[...]"

ALF
16-11-2006, 11:16
w 100% to mnie się tak wydaje...może obiektywnie patrząc jest inaczej, ale mnie to wsjo rawno :)
na psujach faktycznie się nie znam, ale coś tam scorelować potrafię :D
a swoją drogą, to obróbka zdjęć na kompie doprowadza mnie do czarnej rozpaczy...nie znoszę siedzenia przy kompie...wolę nawet więcej czasu poświęcić na odpowiednie przygotowanie kadru i WB poprzez wykorzystanie filtrów, niż siedzieć choć 5 minut dłużej przy kompie w czasie obróbki...szczerze podziwiam wszystkich mistrzów psuja i jak patrzę na wasze prace, to zaczynam wierzyć, ze za parę lat, jak już doprowadzą algorytmy oprogramowania do perfekcji i optyka wyrówna szanse z matrycami, fotografia cyfrowa może osiągnąć pełną jakość klasycznej w kazdej dziedzinie...

zbigou
27-11-2006, 15:55
Ocieplenie widać :) Ja właśnie lubię te cieplejsze a nie zawsze obrabiam wszystko w GIMPie.

Witam

Chcialbym zapytac, jak wywaliles EXIF z tych jpegow.

--
Pozdrawiam
Z.