PDA

Zobacz pełną wersję : D300 prędkosc robiebia zdjec (JPG a RAW)



kubamisiura
13-02-2010, 23:48
Witam
jestem początkującym użytkownikiem d300 i zauważyłem taką dziwną (przynajmniej dla mnie sprawe).

Ustawiam aparat na szybką migawke powiedzmy 80 i f2,8. wykonująć zdjecia:

w jakości JPG migawka jest bardzo szybka
w jakości RAW migawka znacznie zwalnia, jakby przytłumiona, wyraznie slychac jak wolniej pracuje.

Czy karta CF ma znaczenie? czy moze jakies inne ustawienia w aparacie. porownujac zdjecia rawy wychodza bardziej rozmazane, czyli jakby wolniejsza migawka, a ustawien nie zmieniam.

docxxx
13-02-2010, 23:51
Moze w rawach masz ustawione 14bit? Ustaw na 12bitowe przetwarzanie i bedzie gitara.
ps. co to jest "80"?

kubamisiura
13-02-2010, 23:54
Moze w rawach masz ustawione 14bit? Ustaw na 12bitowe przetwarzanie i bedzie gitara.
ps. co to jest "80"?

hehe 1/80 sek :)

docxxx
13-02-2010, 23:55
no, rzeczywiscie szybko:mrgreen:
ps. I jak masz? 12 czy 14bit?

docxxx
13-02-2010, 23:56
porownujac zdjecia rawy wychodza bardziej rozmazane, czyli jakby wolniejsza migawka, a ustawien nie zmieniam.
Wymiekam. W glowach sie poprzewracalo...

miron19j
13-02-2010, 23:58
Ustaw tryb S, prędkość tak ~1/500, RAW 12 bit i spróbuj.
Karta nie ma znaczenia. Zdjęcia i tak zapisują się w buforze. Dopiero po zapełnieniu bufora szybkość zapisu na kartę zaczyna mieć znaczenie.

kubamisiura
14-02-2010, 00:04
no, rzeczywiscie szybko:mrgreen:
ps. I jak masz? 12 czy 14bit?

14 bit

kubamisiura
14-02-2010, 00:09
Ustaw tryb S, prędkość tak ~1/500, RAW 12 bit i spróbuj.
Karta nie ma znaczenia. Zdjęcia i tak zapisują się w buforze. Dopiero po zapełnieniu bufora szybkość zapisu na kartę zaczyna mieć znaczenie.

nie sądziłem ze zmiana z 14 bit na 12bit ma tak duże znaczenie. Faktycznie dziala szybciej. Czy w jakości zdjecia znacznie sie to przekłada? Przy jakich zdjęciach stosujemy 14 bit?

cheyenne
14-02-2010, 00:24
tu masz wszystko http://www.nikon.org.pl/showthread.php?t=89402

cytuję z tego wątku za kolegą zakwas

chodzi o poziomy każdej z 3 barw RGB, czyli każda barwa składowa jest opisana na 12 lub 14 bitach, czyli
- przy 12 bitowym kolorze 4096^3 = 67 369 460 509,
- przy 14 bitowym kolorze 16384^3 = 4 398 046 511 104
łącznie wszystkich kolorów

costi
14-02-2010, 12:51
14-bitowy RAW pozwala wyciagnac wiecej z glebokich cieni, poza tym nie ma zauwazalnej roznicy. Polecam lekture tego: http://www.earthboundlight.com/phototips/nikon-d300-d3-14-bit-versus-12-bit.html

A o spadku predkosci zdjec seryjnych przy 14-bitowym RAW jest chyba w instrukcji ;)

Jatin
14-02-2010, 13:47
A tak z ciekawości co do ilości kolorów przy 12 i 14 bitowej głębi, zastanawiał się ktoś kiedyś jak na tą głębię wpływa przestrzeń barwna jaka jest aktualnie ustawiona bo tak sobie myślę co da 14 bitowa głębia jak sRGB i tak obcina ilość kolorów względem Adobe

costi
14-02-2010, 14:11
Moim zdaniem pisanie przy glebi kolorow przy RAW jest nie do konca prawidlowe... reprezentacje barwna definiuje ustawiona przestrzen barw, a to jest IMHO poziom wyzej niz rejestracja danych z matrycy (czyli owe 12 czy 14 bitow).

Moze bredze, ale wydaje mi sie, ze 12- czy 14-bitowy RAW nie bedzie mial wplywu na odwzorowanie barw...

Jatin
14-02-2010, 14:27
No to w takim razie na co będzie miał miał wpływ? to jest ciekawy temat, bo z tego co do tej pory wywnioskowałem głębia kolorów 12 lub 14 bitowa definiuje ilość barw obrazu rejestrowanego z matrycy a przestrzeń barwna w takim przypadku co definiuje bo z założenia ma określać zakres barw. Więc jak to jest?

Andrzej Olender
14-02-2010, 14:37
No to w takim razie na co będzie miał miał wpływ? to jest ciekawy temat, bo z tego co do tej pory wywnioskowałem głębia kolorów 12 lub 14 bitowa definiuje ilość barw obrazu rejestrowanego z matrycy a przestrzeń barwna w takim przypadku co definiuje bo z założenia ma określać zakres barw. Więc jak to jest?

Po prostu na co dzień nie jest do odróżnienia czy NEF jest 12 czy 14 bitowy.
Wedle wszelkich specyfikacji widoczne jest to jedynie w cieniach gdzie informacji jest więcej.
Pozwala to na elastyczniejszą agresywną nawet obróbkę jak wyciąganie detali z cieni i tym podobne operacje.
Warto zapoznać się z tym materiałem (http://www.earthboundlight.com/phototips/nikon-d300-d3-14-bit-versus-12-bit.html)

kubamisiura
14-02-2010, 15:42
dziekuje za wyczerpujace odpowiedzi, zostane przy 12bitach. Szybciej chodzi lustro.
Reasumując 14 bit znaczenie sie nie rożni. Przynajmniej na pierwszy rzut oka.
Mozna go uzyc gdy chcem wyciagnac wiecej info z niedoswietlonych miejsc na zdjeciu.

dziekuje wszystkim za pomoc. Mysle ze mozemy zamknąć temat.

costi
14-02-2010, 16:51
No to w takim razie na co będzie miał miał wpływ? to jest ciekawy temat, bo z tego co do tej pory wywnioskowałem głębia kolorów 12 lub 14 bitowa definiuje ilość barw obrazu rejestrowanego z matrycy a przestrzeń barwna w takim przypadku co definiuje bo z założenia ma określać zakres barw. Więc jak to jest?

Wlasnie wszyscy pisza o 12- czy 14-bitowym kolorze... czy to nie jest mylne przekonanie?
Ja to rozumiem, ze owa ilosc bitow to info, na ilu bitach jest zapisywana wartosc sygnalu z komorki matrycy.
A konwersja tych danych do odpowiedniej przestrzeni barwnej nastepuje dopiero w procesie wolania RAWa.