PDA

Zobacz pełną wersję : Umieszczanie zdjęć pracowników na stronie internetowej



teh_14m3
13-02-2010, 22:56
Jak to jest, czy pracodawca ma pełne prawo publikacji zdjęć pracownika na stronie internetowej? Czy też pracownik może nie wyrazić na to zgody? Z tego co pamiętam pracownik nie ma w tym zakresie żadnych praw. Oczywiście chętnie będę w błędzie, bo pewnie wtedy przy kolejnym pomyśle szefa - umieszczeniu mojego zdjęcia w stopce maila oraz na wizytówkach - nie będę miał problemu żeby odmówić ;)

Jeśli ktoś się orientuje to błagam, dajcie podstawę prawną :D

pawel
13-02-2010, 23:08
Przecież obowiązują normalne zapewne znane wszystkim na forum przepisy. Bez zgody fotografowanej osoby nie można publikować wizerunku. Przecież te przepisy nie przestają nagle obowiązywać z tego powodu, że ktoś ma gdzieś tam z kimś podpisaną umowę o pracę.
Edit: No chyba, że Twoja umowa o pracę jest tak sformułowana, że zgadzasz się w niej na takie rzeczy, ale to już byłby specyficzny przypadek.

teh_14m3
13-02-2010, 23:38
Przecież obowiązują normalne zapewne znane wszystkim na forum przepisy. Bez zgody fotografowanej osoby nie można publikować wizerunku. Przecież te przepisy nie przestają nagle obowiązywać z tego powodu, że ktoś ma gdzieś tam z kimś podpisaną umowę o pracę.
Edit: No chyba, że Twoja umowa o pracę jest tak sformułowana, że zgadzasz się w niej na takie rzeczy, ale to już byłby specyficzny przypadek.

właśnie cały czas mi gdzieś tam z tyłu głowy dzwoni, że w przypadku jeśli zdjęcie jest robione podczas godzin pracy i nie jest wykorzystywane w celach zarobkowych, to wtedy pracodawca ma pełne prawo do publikacji. Jest to zresztą analogiczne do zdjęć robionych na imprezach itp., stąd moje pytanie.

pawel
13-02-2010, 23:47
No jakoś tego nie widzę, jeśli nie jest wykorzystywane w celach zarobkowych, to szef sobie stawia na biurku te zdjęcia..? ;) Przecież umieszczenie na komercyjnej stronie te zdjęcia to udostępnianie wizerunku do celów stricte komercyjnych.
Ale to może zależeć od umowy - ja w mojej mam ściśle określony zakres obowiązków i modelowanie nie wchodzi w grę ;) natomiast teraz jak się zastanawiam, to wydaje mi się, że niektóre korporacje żywcem przeniesione z USA faktycznie mogą mieć tego typu sprawy zapisane w umowach z pracownikami, lub w przedziwnych regulaminach które pracownik czasem jest zmuszany podpisywać i przestrzegać.

teh_14m3
13-02-2010, 23:51
Tak właśnie się zastanawiam i w swojej umowie pewnie mam zapisane, z racji wykonywanego zawodu, "reprezentowanie firmy". Pewnie biorąc pod uwagę, że moja twarz jest dla wielu klientów twarzą firmy, może być ona opublikowana. Ogólnie rzecz biorąc na 90% jestem przekonany iż na WWW mają prawo, pytanie pojawia się tylko jak wyperswadować zamieszczanie zdjęcia w stopce maila, na mazury jeździć już się boję a teraz jeszcze w stolicy pokazać się nie będę mógł :twisted:

pewex
14-02-2010, 00:17
Jest coś takiego jak ustawa o ochronie praw autorskich i w tej oto, liczącej około 150 artykułów, matni prawnej można odnaleźć taki dość ważny artykuł mówiący o tym, iż prawa majątkowe autorskie przenoszone są drogą pisemnej umowy pod rygorem nieważności.

głowy dzwoni, że w przypadku jeśli zdjęcie jest robione podczas godzin pracy i nie jest wykorzystywane w celach zarobkowych, to wtedy pracodawca ma pełne prawo do publikacji.

kolego, niemajątkowe cele, to jakby twój szef zrobił ci zdjęcie i pochwalił się żonie, jakiego ma przystojnego pracownika. Umieszczanie na stronie firmy i wszelakiej maści czynności podobne to są cele zarobkowe.