PDA

Zobacz pełną wersję : Kalibracja AF N12-24



tomeks64
12-02-2010, 14:51
Witam,
Naczytawszy sie opinii o serwisie Nikona w PL waham sie gdzie wyslac aparat i obiektyw do kalibracji, serwis w Warszawie czy Fixationuk. W Warszawie wycenili koszt na 200 zl (wstepnie, na podstawie mojego opisu problemu) w Fixationuk na 75 funtow plus oczywiscie koszty przesylki. Spora roznica. Czy ktos z Was dokonywal takiej kalibracji? Ile to trwalo i ile kosztowalo? Obiektyw jest super ostry na krotkim koncu a zeby uzyskac optymalna ostrosc na dlugim koncu trzeba wprowadzic korekte (d300) przez co oczywiscie spada ostrosc na krotkim koncu.

Bede wdzieczny za opinie tych ktorzy juz to przerabiali w PL lub UK.

rodeoo
13-02-2010, 11:18
Witaj
W zoomach tak naprawdę 100% żyletki nie da się miec na dwóch końcach-z uwagi na zmiennoogniskowośc.
Jak skalibrują Tobie szkło to najlepiej zastanów się czy chcesz mieec tzw. złoty środek czyli prawie żyletka na wszystkich ogniskowych czy bardziej na 12 czy też na 24.

Z uwagi że jest to ultra szeroki obiektyw możesz miec problem z ostrością na bokach której brak przy FF/BF jest bardziej widoczny niż w tele.

Myśle że Polski serwis też jest dobry chociaż w UK może byc teoretycznie solidniej.

deep
13-02-2010, 12:30
Witaj
W zoomach tak naprawdę 100% żyletki nie da się miec na dwóch końcach-z uwagi na zmiennoogniskowośc.
Jak skalibrują Tobie szkło to najlepiej zastanów się czy chcesz mieec tzw. złoty środek czyli prawie żyletka na wszystkich ogniskowych czy bardziej na 12 czy też na 24.

Z uwagi że jest to ultra szeroki obiektyw możesz miec problem z ostrością na bokach której brak przy FF/BF jest bardziej widoczny niż w tele.

Myśle że Polski serwis też jest dobry chociaż w UK może byc teoretycznie solidniej.

????????
Jakoś nie zauważyłem tej zależności w AFS14-24 i AFS80-200 i T12-24 a to też zoomy, co to w ogóle za teoria? Szkło kalibruje się na różnych ogniskowych, różnych odległościach ostrzenia i zapisuje w epromie, może poczytaj trochę serwisówek jak się znasz choć trochę w elektronice i informatyce.

rodeoo
13-02-2010, 18:55
????????
Jakoś nie zauważyłem tej zależności w AFS14-24 i AFS80-200 i T12-24 a to też zoomy, co to w ogóle za teoria? Szkło kalibruje się na różnych ogniskowych, różnych odległościach ostrzenia i zapisuje w epromie, może poczytaj trochę serwisówek jak się znasz choć trochę w elektronice i informatyce.

DO Deep

tak kolego nie znam się przepraszam za to !
Myślę że rok w w Uk serwis nie powiem jakim by nie czynic reklamy zrobiło ze mnie matoła :)
Ale pamiętaj że nie wszyscy mają tak jak ty super sprzęt d200 niektórzy mają 3dx i" gorsze klamoty " coś wiedza więcej niż proste komentarze (1460) które nic nie wnoszą dla w/w zainteresowanego.
Są pewne granice Softowe każdy model ma po kilka możliwości oprogramowania co zmienia wartości na krótkim i długim końcu.
Dlatego zanim coś skomentujesz to zastanów się czy coś wnosisz do rozmowy.

deep
13-02-2010, 19:11
????????
Jakoś nie zauważyłem tej zależności w AFS14-24 i AFS80-200 i T12-24 a to też zoomy, co to w ogóle za teoria? Szkło kalibruje się na różnych ogniskowych, różnych odległościach ostrzenia i zapisuje w epromie, może poczytaj trochę serwisówek jak się znasz choć trochę w elektronice i informatyce.

DO Deep

tak kolego nie znam się przepraszam za to !
Myślę że rok w w Uk serwis nie powiem jakim by nie czynic reklamy zrobiło ze mnie matoła :)
Ale pamiętaj że nie wszyscy mają tak jak ty super sprzęt d200 niektórzy mają 3dx i" gorsze klamoty " coś wiedza więcej niż proste komentarze (1460) które nic nie wnoszą dla w/w zainteresowanego.
Są pewne granice Softowe każdy model ma po kilka możliwości oprogramowania co zmienia wartości na krótkim i długim końcu.
Dlatego zanim coś skomentujesz to zastanów się czy coś wnosisz do rozmowy.

Pozostawię to bez komentarza...nie ten poziom, jak będę miał w podpisie D3x to wrócę do rozmowy z tobą :mrgreen:
A może jednak nie jestem w stanie powstrtzymać się od komentarza.
Najważniejsze że mam na końcach i w środku super ostro w 14-24 z obojętnie jakim korpusem (nawet D3x) ale skoro to nie możliwe to mam jakieś cudo techniki. Jeśli pracowałeś w serwisie i wygadujesz takie opinie to potwierdzasz tylko jakość serwisów jakie mamy tu czy tam.

A żeby nie było, że nie wnoszę nic do tematu, to widocznie trafił się trefny egzemplarz i lepiej jeśli jest możliwość to go oddać niż bawić się w korygowanie. Ja miałem tak z jedną sztuką 14-24 że na 24mm miała BF, oddałem i znalazłem taką bez wad.

deep
13-02-2010, 19:47
A jeszcze jedno, skoro jesteś taki fachowiec to dlaczego nie skomentowałeś tego:
" Jakoś nie zauważyłem tej zależności w AFS14-24 i AFS80-200 i T12-24 a to też zoomy,"
a doczepiłeś się do tego co mam w podpisie i ile mam komentarzy (na dodatek pewnie wszystkie je przeczytałeś, te skromne 1460 bo napisałeś że są "proste")? Zalatuje mi tu piaskownicą.

tomeks64
14-02-2010, 20:43
No strasznie pomocne te Wasze licytacje....Czyli moze wogole byc super ostro na obu koncach???? Po kalibracji bez grzebania we szkle? Na 12 mam SUPER ostro bez zmiany ustawien w d300. Na -10 mam ostro na obu koncach. Ale nie SUPER ostro. I szczerze mowiac nie wiem czy sie pakowac w kosztowna kalibracje w Wawie czy jeszcze bardziej kosztowna w UK.

deep
14-02-2010, 21:00
Może być ostro na obu końcach (przecież są takie szkła) , pytanie tylko czy będzie im się chciało dokładnie wykalibrować szkło, szczególnie że trzeba przesunąć zakres tylko na jednym końcu.

luxius
15-02-2010, 00:00
A moze szkło jest na jednym końcu zwyczajnie słabsze? W szerokich zumach raczej nie ma problemów z ostrościa ze wzgle na ich małą minimalna odległość zdjeciowią tzn hiperfokalną. W szerokim koncie poprostu z natury jest wglednie ostro, chyba ze jest 2.8:0 Może pokaz jakies ample...

rodeoo
15-02-2010, 00:32
Nie ma takiej opcji aby szkło było idealnie ostre na dwóch końcach i nie mówię tego jako technik lecz jako fotograf:)

także kolego z problematycznym obiektywem otóż ostra może by tylko stałka reszta jest ostra na dwóch końcach tylko pozornie,proponuję powiększyc sobie 100% i porównac.

Robi się to bardziej kłopotliwe przy 70-200mm
Najczęściej serwis kalibruje przez zmianę softu jest po kilka do każdego obiektywu.
Poza tym sprawdza się ostrośc na BF/FF na bardzo dużyvh powiększeniach np."brak ostrości na osi"
Także jesli Bardzo zależy tobie miec ostre szkło to albo jedziesz i osobiście rozmawiasz z technikiem by się do tego przyłożył albo wysyłasz do UK-co też nie gwarantuje super jakości.

jest możliwe kalibrowanie mechaniczne -lecz żadk się to stosuje.

Jeśli to co napisałem pomogło podjąc decyzje to na zdrowie :)

Co do kolegi z 1000em postów to przepraszam jeśli uraziłem -niemniej takie zachowanie tzn. mowa nie na temat gdzie ktoś zadaje konkretne pytanie na innych forach jest nie akceptowane.

tomeks64
15-02-2010, 09:55
Dziekuje za odpowiedzi! Myslalem jednak ze moje pytanie jest prostsze ale widze, ze nie jest. Najwyrazniej jednym z problemow sa moje, byc moze nieuzasadnione, oczekiwania. Bez osobistej wizyty w serwisie chyba sie nie obejdzie wiec opcja UK odpada. Jeszcze sprobuje porownac swoj obiektyw z egzemplarzem kolegi.

Szkoda ze nie odezwal sie nikt kto probowal kalibracji obiektywu o charakterystyce jak ten moj i co z tego wyniklo.