PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon D80 vs Canon 400D



Bejo
11-11-2006, 15:24
pytania do wszystkich!!!

Co wybrac???
Dlaczego???
Plusy i minusy???
...itp!

Domyslam sie ze wiekszosc powie D80!! ale w takim razie dlaczego???

malisz
11-11-2006, 16:51
http://www.dpreview.com/reviews/nikond80/
http://www.dpreview.com/reviews/canoneos400d/

bacanski
11-11-2006, 17:19
szczerze... bawilem sie caly dzien canonem... nikona mialem tylko przez chwile...

bralbym bez zastanowienia nikona...

funkcyjnie podobne sprzety... wiec idz pomacaj i zdecyduj w jaki system wchodzisz... o ile nie masz juz czegos...

Bejo
11-11-2006, 18:05
bawilem sie D70 i mi pasuje system nikona! z canonem nie mialem do czynienia wiec nie wiem!

planuje cos kupic sie wlasnie zastanawiam na D80 i 400D!

czytalem testy obydwu aparatow! no sam jestem bardziej za nikonem!

SKRYTOBOJCA
11-11-2006, 18:21
Naprawde trzeba byc naiwniakem by sadzic by na forum Nikona ktos polecal Canona i vice versa buaha :)

D80 bez dwoch zdan.

Bejo
11-11-2006, 18:28
Naprawde trzeba byc naiwniakem by sadzic by na forum Nikona ktos polecal Canona i vice versa buaha :)

D80 bez dwoch zdan.

no wlasnie wiem! dlatego prosze o argumenty potwierdzajace przewage D80!!! :-)

bacanski
11-11-2006, 21:02
design i porecznosc... szybkosc...

pilon
11-11-2006, 21:10
Nikon to Nikon :D A Canon to Canon :(

torgon
12-11-2006, 01:14
czesc!
czego mi brakuje w Nikonie D80??

1. ladowania przez USB
2. mozliwosci sterowania ustawieniami na glownym monitorze LCD
3. zdjec sekwencyjnych
4. mozliwosci sterowania dlugoscia czasu wyswietlania zdjecia na glownym monitorze LCD po zrobieniu zdjecia
5. mozliwosci wylaczenia funkcji ostrzegania o mozliwosci niedoswietlenia (Lo) lub przeswietlenia zdjecia w wizjerze! to mnie wkurza! bo co aparat to obchodzi z jakim ja czasem chce zrobic zdjecie - a mnie obchodzi... tylko, ze on mi wyswietla ostrzezenia a nie czas!!!

no to tyle mi przeszkadza, a reszta to bajka :)

Seeker
12-11-2006, 10:15
"Naprawde trzeba byc naiwniakem by sadzic by na forum Nikona ktos polecal Canona"

Z tym, ze niekoniecznie. Dobrze czasem dokladnie poczytac, zanim sie cos powie ;). Powaznie, chyba niektore watki przeoczyles.



"czego mi brakuje w Nikonie D80??"

"1. ladowania przez USB"
Faktycznie nie ma, ale mi tego nie brakuje.

"2. mozliwosci sterowania ustawieniami na glownym monitorze LCD"
Chyba troche za duze uogolnienie.

"3. zdjec sekwencyjnych"
Racja, ale to akurat daloby sie zrealizowac odpowiednio skonstruowanym wezykiem, lub pilotem (to raczej podpowiedz rozwiazania problemu).

"4. mozliwosci sterowania dlugoscia czasu wyswietlania zdjecia na glownym monitorze LCD po zrobieniu zdjecia"
U siebie mam to wylaczone, a w zamian jest taka mozliwosc po recznym wlaczeniu wyswietlania. Nie po kazdym pstryknieciu podglad jest konieczny.

"5. mozliwosci wylaczenia funkcji ostrzegania o mozliwosci niedoswietlenia (Lo) lub przeswietlenia zdjecia w wizjerze! to mnie wkurza! bo co aparat to obchodzi z jakim ja czasem chce zrobic zdjecie - a mnie obchodzi... tylko, ze on mi wyswietla ostrzezenia a nie czas!!!"
Da sie to obejsc przechodzac na tryb manualny, bo automaty z zalozenia czesciowo przejmuja kontrole nad aparatem, ale faktycznie w programach oznaczonych literkami mogloby to byc konfigurowalne.


Mnie natomiast brakuje mozliwosci zapisania kilku wlasnych, gotowych konfiguracji do roznych zastosowan i mozliwosci wymieniania sie takimi plikami. Ogolnie trzeba jednak przyznac, ze ta puszka i tak jest w ogromnym stopniu konfigurowalna.

Bejo
14-11-2006, 19:46
Moze ktos jeszcze zechce pomoc podjac mi decyzje???
kazda opinia mile widziana a sugestie jeszcze chetniej przyjme!!!

bacanski
14-11-2006, 20:35
czesc!
czego mi brakuje w Nikonie D80??

1. ladowania przez USB
2. mozliwosci sterowania ustawieniami na glownym monitorze LCD
3. zdjec sekwencyjnych
4. mozliwosci sterowania dlugoscia czasu wyswietlania zdjecia na glownym monitorze LCD po zrobieniu zdjecia
5. mozliwosci wylaczenia funkcji ostrzegania o mozliwosci niedoswietlenia (Lo) lub przeswietlenia zdjecia w wizjerze! to mnie wkurza! bo co aparat to obchodzi z jakim ja czasem chce zrobic zdjecie - a mnie obchodzi... tylko, ze on mi wyswietla ostrzezenia a nie czas!!!

no to tyle mi przeszkadza, a reszta to bajka :)

"1. ladowania przez USB"
IMHO- bajer przydatny przy kieszonkowych kompaktach...
"2. mozliwosci sterowania ustawieniami na glownym monitorze LCD"
IMHO- wole w tym miejscu gdzie ma nikon
"3. zdjec sekwencyjnych"
IMHO- moze...
"4. mozliwosci sterowania dlugoscia czasu wyswietlania zdjecia na glownym monitorze LCD po zrobieniu zdjecia"
IMHO- od tego jest przegladanie zdjec...
"5. mozliwosci wylaczenia funkcji ostrzegania o mozliwosci niedoswietlenia (Lo) lub przeswietlenia zdjecia w wizjerze! to mnie wkurza! bo co aparat to obchodzi z jakim ja czasem chce zrobic zdjecie - a mnie obchodzi... tylko, ze on mi wyswietla ostrzezenia a nie czas!!!"
IMHO- DO TEGO SA TEMATY LUB MANUAL!!!

żółto-czarny
15-11-2006, 16:53
czesc!
...2. mozliwosci sterowania ustawieniami na glownym monitorze LCD...
Jeśli miałoby być sterowanie jak w ŚP. Dynaxie to powinni też dać lepszy aku, co by nie padał za często.

freefly
15-11-2006, 17:04
Moze ktos jeszcze zechce pomoc podjac mi decyzje???
kazda opinia mile widziana a sugestie jeszcze chetniej przyjme!!!

A który Ci się bardziej podoba? kolor, kształt, faktura.

Bejo
15-11-2006, 19:25
A który Ci się bardziej podoba? kolor, kształt, faktura.

kolor zdaje sie maja taki sam! wiec to mi nie ulatwia wyboru ;-)

ksztalt - hmmm zalezy w jakim zakresie to rozumiesz! jezeli chodzi i rozmieszczenie przyskich guzikow pokretel klapek przelacznikow to bardziej mi odpowieda nikon! ale do wszystkiego da sie przyzwyczaic!

faktura bardziej canona bo na mniejsza kwote ;-)
a faktura powierzchni aparatu to chyba bardziej praktyczny jest nikonowski!!!

ale i zapytam inaczej! na ktorym bedzie mi latwiej stawiac kolejne kroki w fotografi i na ktorym bedzie latwiej robic postepy!

Kolekcjoner
15-11-2006, 20:18
(...)

ale i zapytam inaczej! na ktorym bedzie mi latwiej stawiac kolejne kroki w fotografi i na ktorym bedzie latwiej robic postepy!

A skąd to ma ktoś wiedzieć. Przecież to tylko Ty sam możesz stwierdzić i to dopiero po jakimś czasie. To jest stawianie całej sprawy na głowie.

żółto-czarny
16-11-2006, 09:07
Ważna rzecz: napisałeś, że bawiłeś się d70. Jeśli bawiłeś się dłużej niż chwilę, to znaczy że przyzwyczaiłeś się do pewnej systematyki w obsłudze N (przyciski, menu itp.). Co prawda w 80-tce niektóre guziki przeskoczyły na inne miejsce, ale to jednak zawsze N. :neutral: No i jeszcze jedno - pod względem zakłóceń obrazu nareszcie można konkurować z C :cool:

AMI
16-11-2006, 11:04
Witam All ,

A mi brakuje mierzenia swiatla z manualnymi obiektywami ... i tylko w tym dla mnie dzialo jest lepsze od nikusia ;)

Pozdrawiam :

AMI

Czornyj
16-11-2006, 11:28
Witam All ,

A mi brakuje mierzenia swiatla z manualnymi obiektywami ... i tylko w tym dla mnie dzialo jest lepsze od nikusia ;)

Pozdrawiam :

AMI

"Prawdziwe" Nikony to mają :P I potwierdzenie ostrości na dodatek :lol:

AMI
16-11-2006, 12:48
Oj Czornyj ... marze o takim :)

Czornyj
16-11-2006, 12:49
D2H w stanach można trafić za 1000$ ;)

acidjazz
16-11-2006, 13:15
Moze ktos jeszcze zechce pomoc podjac mi decyzje???
kazda opinia mile widziana a sugestie jeszcze chetniej przyjme!!!


Witam

Moze to Ci pomoże:)

Mój kolega, który foci 350D z L-kami (17-40 i 70-200) powiedział mi, ze w tej chwili, gdyby miał wybierac pomiedzy 400D a D80, wybrałby Nikona.

Pozdrawiam

Acidjazz

Czornyj
16-11-2006, 13:23
Acidjazz - to by go drogi wyszło. W Nikonie nie masz zoomów f/4, więc musiałby kupić 17-55/2.8 i 70-200/2.8VR. To drobne 12 kafli...

Bejo
16-11-2006, 16:20
To drobne 12 kafli...

pojade do rodziny na wies i podpierdziele 15 kafli z pieca to bede mial jeszcze 3 na zapas! ;-)

W sumie fakt ze juz sie troche przyzwyczailem do systemu nikona! a troszke poprzestawiane przyciski D80 w stosunku do D70 niewiele zmienia!

Bardziej jestem przekonany do D80 ale jeszcze chce miec pewnosc ze to bedzie lepszy wybor od 400D

fotoamator
16-11-2006, 16:38
mam ten sam problem co ty, ale dawno juz wybralem d80, czy dobrze to sie okaze, zbieram pieniadze, ale ten system mi odpowiada, optyka, akcesoria. pozatym nikon robi swietne aparaty i w przyszlosci mam mozliwosc zmiany na lepsze body np d200 lub cos innego, zreszta jeszcze nie wiemy co wyjdzie. ale canon rowniez.

nie chce zakldac nowego watku wiec chcialbym tutaj spytac, o co chodzi z ta cala afera niedoswietlania, lub przeswietlania, onanisci sprzetowi znowu cos sobie ubzdurali ?

niedawno pojawil sie d40, jedyne co chcialbym z tego d40 to engine menu na wyswietlaczu bo chyba nowy jest : ) i widzialem na dpreview d40 z podczepiona lampa sb-400, to chyba nowosc ? bedzie hulac z d80 ? zna ktos cene ?

acidjazz
16-11-2006, 17:57
Acidjazz - to by go drogi wyszło. W Nikonie nie masz zoomów f/4, więc musiałby kupić 17-55/2.8 i 70-200/2.8VR. To drobne 12 kafli...

Słuszna uwaga:)

Remol71
16-11-2006, 21:07
[QUOTE=fotoamator;160188]nie chce zakldac nowego watku wiec chcialbym tutaj spytac, o co chodzi z ta cala afera niedoswietlania, lub przeswietlania, onanisci sprzetowi znowu cos sobie ubzdurali ?
[QUOTE]

Nie przejmuj sie tym. Już temat upadł.

shadoow
16-11-2006, 22:35
Acidjazz - to by go drogi wyszło. W Nikonie nie masz zoomów f/4, więc musiałby kupić 17-55/2.8 i 70-200/2.8VR. To drobne 12 kafli...

Nie rozumiem..

Michal Puchacz
17-11-2006, 00:04
W Nikonie nie masz zoomów f/4, więc musiałby kupić 17-55/2.8 i 70-200/2.8VR. To drobne 12 kafli...

Właśnie. Zoomy f/4 - to jedyny istotny brak w systemie obiektywów Nikona (za wyjątkiem 12-24 - bo jest). Coś pomiędzy zoomową optyką amatorską, a zoomową optyką dla profesjonalistów. Jestem pewien, że byłoby wielu chętnych na takie szkła (np. 70-200 f/4 ....za dajmy na to 2,5 tys. PLN...). Stałe światło to jednak nie to samo co światło zmienne w obiektywach typu zoom.

Czornyj
17-11-2006, 00:41
Tym 17-40 to bym się tak bardzo nie przejmował, ale faktem jest, że odpowiednika 70-200/4 brak. Dobre AF-S 50-180/4VRII w ludzkiej cenie byłoby ciekawą propozycją...

AlAraf
13-01-2007, 02:43
Właśnie chciałem napisać temat D80 vs. 400D ale skoro już taki istnieje (widze,że nie tylko ja mam taki sam dylemat) to pozwolę się do niego podpiąć.

Na początku uprzedzam, że mój post ma charakter prowokacyjny, aby zmusić do konstruktywnej dyskusji nad wadami i zaletami obydwu modeli, zamiast docianć sobie i leczyć kompleksy „kto ma większego”.
Przeczytałem trochę różnych testów tych aparatów w sieci, widziałem dziesiątki zdjęć zrobionych jednym i drugim aparatem i nie mogę oprzeć się wrażeniu, że 400D robi po prostu znacznie lepsze zdjęcia (wbrew obiegowej opinii typu: „Nikona jest najlepszy” lub „Canon to zabawka”).

Na początek postaram się zebrać kilka najczęściej wymienianych wad/zalet obydwu modeli w różnych „niezależnych” testach.

Canon 400D:
- niskie szumy przy wysokich czułościach (ale kto robi poważne zdjęcia w ISO powyżej 800?)
- samoczyszczące lustro (czysty marketing)
- kitowy obiektyw pełni jedynie rolę zaślepki (standard)
- AF działa wg bliżej nieokreślonej logiki, szczególnie gdy obiekt porusza się lub tło jest zbyt jasne/ciemne (to musi bardzo denerwować)
- obudowa aparatu jest wykonana z kiepskich materiałów, czytaj: mniej odoprnych na warunki ekstremalne (ja na pustynię, czy do tropiku się nie wybieram i aparat zamierzam nosić w miekkim i wygodnym pokrowcu gdy go nie używam)
- mało ergonomiczne położenie przycisków (wszystko jest kwestią przyzwyczajenia)
- uchwyt mniej pewny (w końcu jest na pasku, więc go raczej nie upuszczę)
- sprzęt dosyć awaryjny (trochę to boli, gdy aparat za tyle kasy padnie 367 dnia od zakupu)

Nikon D80
- standardowy obiektyw nadaje się do użytku (dla mnie amatora wystarczy)
- nie ma problemów z AF, działa logiczniej (ale czy można wyłączyć pomiar wielopunktowy i mierzyć tylko w jednym?)
- wygodny uchwyt i ergonomiczne położenie przycisków (miły dodatek)
- większe szumy przy wysokich czułościach
- szumy z elektroniki aparatu (i to ma być aparat półprofesjonalny?)

A teraz kilka moich własnych refleksji na podstawie analizy wielu testów i zdjęć przykładowych:
- 400D robi znacznie ostrzejsze zdjęcia niż D80 (oczywiście porównując zdjęcia zrobione obiektywami o bardzo podobnej jakości i parametrach, patrz: (np.: http://www.dpreview.com/reviews/canoneos400d/page22.asp
http://www.imaging-resource.com/PRODS/XTI/FULLRES/YIMG_8782.JPG
)
- zdjęcia zrobione D80 wymagają sporej obróbki w programie graficznym, w przeciwieństwie do zdjęć z 400D
- D80 „produkuje” zdjęcia powiedziałbym sztucznie wypłowiałe, ludzie wychodzą jak białe trupy,
- 400D ładnie wysyca kolorami, choć czasem potrafi zbytnio „ukolorować” rzeczywistość, wtedy ludzie czasem wychodzą jak sztuczne lalki
- 400D działa bardzo dobrze z obiektywami stało ogniskowymi np. 50 mm i o dużej jasności np. 1.4 podczas gdy w D80 obiektyw o jasności 1.4 maluje zdjęcia nieostre. Co ciekawe, w D80 znacznie ostrzejsze zdjęcia wychodzą przy ciemniejszym obiektywie 1.8 (i to ma być półprofesjonalny sprzęt, lepszy obiektyw, gorsza jakość zdjęcia??? Nie wierzycie, to zapraszam tu:
http://www.wlcastleman.com/equip/reviews/d80/index.htm)
- D80 produkuje tyle szumów z elektroniki, że na zdjęciach nocnych nieba pojawiają się „dodatkowe gwiazdy”


Niestety, powyższe wnioski zostały skrzętnie ukryte pomiędzy wierszami wielu testów lub można do nich dojść tylko po wnikliwej analizie zdjęć wykonanych w warunkach testowych

Pomijam już kilka szczegółów, które denerwują mnie w jednej i drugiej firmie, czyli wyścig za milionami pixów w matrycy o tym samym rozmiarze fizycznym, czy samoczyszczące się lustra (niedługo będzie samoczyszczący się grip) albo 20 punktów pomiaru ostrości (mnie w zupełności wystarczy jeden punkt w centrum obrazu, każde inne rozwiązanie tylko mnie denerwuje i przeszkadza)

No właśnie, mam pytanie do osób, które robiły zdjęcia (a nie gdzieś coś usłyszały), czy w 400D jest możliwość pomiaru ostrości tylko w jednym miejscu, centrum obrazu?
Jeżeli tak, to kupuję 400D. No chyba, że mnie przekonacie że to zły wybór. Przyjmuję tylko dowody rzeczowe :-)

Pozdrawiam,
AlAraf

dzyniol
13-01-2007, 04:51
A czy ktoś zauważył co się robi z kolorem czerwonym w napisie walt disney ?0 (d80 na dmarku tego nie ma) na koszulce manekina, miałem podobną sytuację z ustami czerwonymi, wygląda to jak jakaś pokaraczna kopresja jpga + banding ale tylko składowej czerwonej. Nie wiem czy taka sytuacja jest w przypadku rawa. Co do reszty, tylko nikon d80 :)

Rafał_Sz
13-01-2007, 07:25
A co powiecie na to?

Mam kumpla "canonowca" i jedyne co porównujemy, to jak nam sie udało trzasnąć fotę "czegoś" "gdzieś".
Jeśli ktoś uważa, że czterysetka lub osiemdziesiątka ma jakieś wady które uniemożliwiają robienie rewelacyjnych technicznie i artystycznie fotek to powinien zmienić hobby.

Mam też kumpla - zatwardziałego analogowca. Swego czasu dałem mu do ręki swoje D80, pooglądał, zapytał o parę szczegółów z obsługi i poszedł focić. Jak wrócił, pokazał mi naprawdę rewelacyjne zdjęcia. Myślicie, że pytał o liczbę pikseli albo o inne pierdoły techniczne? Nie. Jedyne co usłyszałem to że może sobie kiedyś kupi cyfrę.

W obydwu aparatach występuje jedna, cholernie wkurzająca wada, mianowicie po ich zakupie występuje nagła i ograniczona tylko budżetem chęć posiadania za...bistych szkieł i dodatkowych paru godzin dziennie na focenie.

pozdrawiam wszystkich nikonowców i canonowców!

Rafał

Kolekcjoner
13-01-2007, 07:38
No właśnie, mam pytanie do osób, które robiły zdjęcia (a nie gdzieś coś usłyszały), czy w 400D jest możliwość pomiaru ostrości tylko w jednym miejscu, centrum obrazu?


Tak. W D80 też zresztą.

Seeker
13-01-2007, 10:30
"- nie ma problemów z AF, działa logiczniej (ale czy można wyłączyć pomiar wielopunktowy i mierzyć tylko w jednym?)"

Przepraszam, to jakis zart...? :):) (bylo przy D80)


"- D80 produkuje zdjęcia powiedziałbym sztucznie wypłowiałe, ludzie wychodzą jak białe trupy,"

Tak, da sie D80 taki efekt osiagnac, ale...
Wystarczy poczytac instrukcje i pogrzebac w ustawieniach.

orunk
13-01-2007, 11:39
Do wad doliczyłbym Canonowi, że nie najlepiej współpracuje z obiektywami SIGMY (problemy z AF). Wynika to z tego, że Canon nie udostępnia swojej pełnej dokumentacji technicznej.



A teraz kilka moich własnych refleksji na podstawie analizy wielu testów i zdjęć przykładowych:
- 400D robi znacznie ostrzejsze zdjęcia niż D80 (oczywiście porównując zdjęcia zrobione obiektywami o bardzo podobnej jakości i parametrach, patrz:
http://www.dpreview.com/reviews/canoneos400d/page22.asp

Z tym, że podałeś link do testu w JPEG'ach. O jakości matrycy więcej mówią RAW'y. Canon EOS 400D (RAW) vs. Nikon D80 (RAW) (http://www.dpreview.com/reviews/canoneos400d/page25.asp)

konkluzja: Nie ma różnicy. Matryce D80 i 400D generują obrazy identycznej jakości. "there really is no difference in the underlying images, both ten megapixel sensors (CCD in the D80 and CMOS in the EOS 400D) capturing the same levels of detail."

Powyższe porównanie było dla niskich wartości ISO. Natomiast w ISO 800 i 1600 przewagę zyskuje 400D. Tylko nie pisze czy ten test był robiony w JPEG'ach czy RAW'ach. Studio scene comparison (higher sensitivity) (http://www.dpreview.com/reviews/canoneos400d/page27.asp)

Mati_007
13-01-2007, 11:50
AlAraf nie zgadzam się z tobą. Mam D80 i robię głównie portrety. Kolory skóry są oddane idealnie. Naturalnie! No ale to też zależy od ustawień. Wiesz... takie opcje w aparacie:)

Mati_007
13-01-2007, 11:54
"W obydwu aparatach występuje jedna, cholernie wkurzająca wada, mianowicie po ich zakupie występuje nagła i ograniczona tylko budżetem chęć posiadania za...bistych szkieł i dodatkowych paru godzin dziennie na focenie."

W pełni się z tobą zgadzam! To moja bolączka:) Ale jaka słodka

Czornyj
13-01-2007, 12:00
Kto ci powiedział że D80 to sprzęt półprofesjonalny? Jedno i drugie to sprzęt AMATORSKI, przeznaczony dla AMATORÓW do zastosowań AMATORSKICH. Półprofesjonalny to jest D200. W 400D "szumów elektroniki" ni ma, bo z uwagi na specyfikę układów CMOS już na układzie zaimplementowane są technologie do zwalczania szumu, które przy okazji uwalają wpływ owych zakłóceń.

Piotr Wągrodzki
13-01-2007, 12:05
Jeśli ktoś uważa, że czterysetka lub osiemdziesiątka ma jakieś wady które uniemożliwiają robienie rewelacyjnych technicznie i artystycznie fotek to powinien zmienić hobby.
Rafał

Zgadzam się w stu procentach. Kiedyś godzinami porównywałem zdjęcia zrobione (D50 i 350D), teraz po prostu robię zdjęcia.

pozdrawiam

Piowa

yggdrassill
13-01-2007, 12:15
- sprzęt dosyć awaryjny (trochę to boli, gdy aparat za tyle kasy padnie 367 dnia od zakupu)



a to niby skad takie informacje? ;)

Jacek_Z
13-01-2007, 13:35
AlAraf - powinieneś wiecej znac sie na fotografii by próbowac "profesjonalnie" porównywać body.
Te wnioski skrzętnie poukrywane - są bez sensu. To ma swoje uzasadnienie - jest to źle zrobiony test, ale przynajmniej testujący to wiedział i nie uwypuklał to jako wad.

Piszesz, że ci sie podoba bardziej canon - kupuj go.

Blastha
13-01-2007, 14:19
Takie "testy sresty " (sorki za wyrazenie ... dziecinnie sie wyrazilem ,ale takiej jakosci byl ten test ) chyba sa robione po to by piszacy test utwierdzil sie w przekonaniu kupna juz wybranego aparatu ;)
Ja akurat wybralem d80....i nie musialem przy okazji tego wypisywac bzdur na inne marki ...na inne aparaty ..... a zwyboru i jakosci fotek jestem zadowolony.

AlAraf
13-01-2007, 14:34
Widzę, że prowokacja udała się tylko częściowo. Niestety nie znalazłem ani jednej wypowiedzi, która wykazałaby przewagę jakości zdjęć D80 nad 400D...

Nikt też nie przedstawił ani jednego własnego zdjecia wykonanego przez D80, które przekonałoby o jakości tego aparatu.

A tera kilka pytań i komentarzy do wypowiedzi poszczególnych osób:

Ad. rsz
Czy przed zakupem sprzędu za przeszło 4000 zł nigdy nie próbowałeś wybrać rozwiązania optymalnego pod względem jakości? No chyba że ktos śpi na pieniądzach....

Ad. Seeker
O jaki żart chodzi? Czy D80 też ma problemy z AF???
Efekt białych trupów w D80 wychodzi przy ustawieniach domyślnych, nic nie trzeba do tego efektu ustawiać.

Ad orunk
Faktycznie, przy porównaniu jakości samej matrycy rożnice są bardzo niewielkie (choć moje subiektywne oko jednak je widzi). Poblem w tym, że nie zwsze mam ochotę obrabiać każde z 300 zdjęć w Adobe PE czy sofcie Nikona, bo najzwyczajniej nie zawsze mam na to czas. Format RAW jest idelany do zdjęć artystycznych (które będe jako amator też próbował robić), ale do "zdjęć codziennego użytku" jest stratą czasu. Prawda jest taka, że procesor Canona bije o kilka lat elektronikę Nikona...

Ad. Mati_007
Póki nie zobacze, to nie uwierzę. Proszę o sample portretów (i z jakim obiektywem były robione)

Ad. Cozrnyj
Masz rację, obydwa to formalnie sprzęt amatorski, ale na tle innych amatorskich konstrukcji uważam te aparaty stanowią klasę amatorską Super Ultra Plus stąd określiłem je jako półprofesjonalne (może powinienem je nazwać semi pół profesjonalne).

Ad. yggdrassill
Zapraszam tu:
http://www.recenzje.net.pl/1-aparaty_cyfrowe/6.1042-canon_eos_400d_digital_digital_rebel_xti
Na 5 recenzji dwie osoby miały problemy sprzętowe. Przypadek???

Ad. Jacek_Z
Nie uważam się za profesjonalistę, a i amator ze mnie lichy jak widze innych "amatorów", jednak zupełnie nie rozumiem co masz na myśli pisząc że powinienem "profesjonalnie" porównac body?
Doradź mi proszę.

Ad. Blastha
Nie ja robiłem te testy, tylko zebrałem razem testy wykonane przez różne (zależne/niezlalezne) laboratoria i przeanalizowałem pod kątem tego co widzę, a nie koniecznie tego co ktoś napisał.

Nie ukrywam, że początkowo byłem mocno zainteresowany D80 ale po zxarwaniu kilku nocy na porównywaniu fotek jestem bardziej skłonny kupic 400D. Ale nie jest to moja ostateczna decyzja. Jeżeli ktoś przedstawi rzetelne dowody na to,że jakosć zdjęć z D80 (nie mówię o RAW, bo RAW z aparatu Sony też będzie taki sam, w końcu Nikon ma matryce od Sony) jest jepsza, lub przynajmniej taka sama jak w 400D to decyduję się na D80.

Pozdrawiam wszystkich i przepraszam,
jeżeli kogoś uraziłem.
AlAraf

Remol71
13-01-2007, 14:48
Coś podłączę:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a34e841297f62fb3.html

Co o tym sądzicie?

roofman
13-01-2007, 15:24
AlAraf (http://forum.nikon.org.pl/member.php?u=7688) widać że podjąłeś już decyzję odnośnie modelu. Myślę że wiecej informacji
na temat 400D uzyskasz u braci na czerwonym forum - tam się zatem udaj i pomęcz pytaniami
technicznymi odnośnie wybranego sprzętu ;-)
Na razie to kupuj, cykaj zdjęcia a nie roztrząsaj spraw technicznych.
Zresztą sam zobaczysz - po zakupie i rozpoczęciu cykania sam przestaniesz szukać
co lepsze a co gorsze w jednym bądź drugim sprzęcie - efekty pracy powinny na tyle
zaabsorbować że co nie kupisz to i tak będziesz zadowolony z efektów. :)

RAF
13-01-2007, 15:45
ale po zxarwaniu kilku nocy na porównywaniu fotek
to bardzo rzetelne i czasochłonne badania przeprowadziłeś ... :roll:

TJD
13-01-2007, 15:54
Nie ukrywam, że początkowo byłem mocno zainteresowany D80 ale po zxarwaniu kilku nocy na porównywaniu fotek jestem bardziej skłonny kupic 400D. Ale nie jest to moja ostateczna decyzja. Jeżeli ktoś przedstawi rzetelne dowody na to,że jakosć zdjęć z D80 (nie mówię o RAW, bo RAW z aparatu Sony też będzie taki sam, w końcu Nikon ma matryce od Sony) jest jepsza, lub przynajmniej taka sama jak w 400D to decyduję się na D80.

Testy, testami, a prawda jest taka, że gdybyś dostał do ręki dwie odbitki (z D80 i 400D), to za żadną cholerę, choćbyś nawet godzinami oglądał je pod mikroskopem, to nie odróżnił byś która pochodzi pochodzi z Canona, a która z Nikona. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że nikt na tym forum nie jest w stanie dostrzec różnicy. Jeśli ktoś czuje się na siłach mogę wysłać dwie odbitki ..do testu :)

Wobec powyższego rozsądny (IMHO) wybór, to taki, który podyktowany jest walorami użytkowymi (wygoda, ergonomia etc.).

Ja wybierając między D50 a 350D nie patrzyłem na sample (a jeśli już, to mniej niż 5 minut). Skończyło się na wizycie w sklepie i stwierdzeniu "o k***a, ale plastik" ...i już wiedziałem co robić.

Blastha
13-01-2007, 15:54
Stary wez pieniadze a nastepnie idz do sklepu ......... popros pana/pania o 400d .... i rob zdjecia ..... zebrales dowody to wydaj kase na wybrany aparat .... po co trujesz uzytkownika d80 ,ze kupili "gorsze " aparaty ? Teraz zasiales w mym sercu gorycz .... jeju ja tez moglem kupic 400d ..... co teraz ? Kurde .... nagle moje fotki mi sie nie podobaja ... czytam forum i serce mi mocniej wali czy nie przedstawisz kolejnego dowodu ,ze mam do d*** sprzet .... przerabane na calej lini .... a tak wogole moglem powstrzymac sie 2 lata i kupic cos wtedy ... pewnie tanszeby bylo a i lepsze .... kurde ... moglem czekac ... czemu ja nie czekalem ? !


Chcesz mym zdaniem by Tobie bylo lzej kupic 400d udowodnic innym ,ze d80 jest gorszy ... i najlepiej jeszcze (by ciebie uskrzydlic do zakupu ) jak bysmy Tobie przyznali wszyscy racje ;)

AlAraf
13-01-2007, 16:25
to bardzo rzetelne i czasochłonne badania przeprowadziłeś ... :roll:

A czy ja napisałem, że przeprowadziłem badania czy testy??? Nie, tylko zebrałem razem testy z różnych stron i wysnułem na ich podstawie logiczne wnioski. Jeden potrzebuje na to parę dni lub nocy, inny pare miesięcy, a niektórym życia by nie starczyło ze względu na ograniczone zdolności poznawcze ... :neutral:

Już któraś z kolei osoba uważa, że jestem uprzedzony do Nikona. To nie jest prawda. Zależy mi na rzetelnej ocenie tego aparatu przez osoby zajmujące się fotografią amatorsko i profesjonalnie. Niestety, na tym forum każdy aparat inny niż Nikon to wróg ubliczny nr. 1. Miałem nadzieję, na rzeczowa dyskusję i przedstawienie jakiś dowodów (zdjęć) i faktów. Wcale nie zdecydowałem się na Canona. Jest jeszcze do wyboru Pentax.

Oddnoszę jednak wrażenie, że sporo użytkowników Nikona trochę żałuje decyzji zakupu aparatu i teraz gdyby mieli wybór, to by kupili inny sprzęt. Potwierdza to brak konkretów w wypowiedziach i "wykręcanie kota ogonem", że szczegóły technicze nie mają znaczenia, itd.. Nie jest moim zamiarem, przepraszam za sformułowanie, "gnojenie" użykowników Nikona, tylko wybranie rozwiązania optymalnego. W końcu człowiek uczy się na błędach swoich i cudzych...


Pozdrawiam,
AlAraf

P.S. TJD, przyjmuje wyzwanie, proszę o fotki (warunek: tylko w pełnej rozdzielczości i JPG a nie RAW [usuń tylko EXIF, żeby nie było, że podglądałem :-)])

_k_o_s_t_e_k_
13-01-2007, 16:40
Oddnoszę jednak wrażenie, że sporo użytkowników Nikona trochę żałuje decyzji zakupu aparatu i teraz gdyby mieli wybór, to by kupili inny sprzęt. Potwierdza to brak konkretów w wypowiedziach i "wykręcanie kota ogonem", że szczegóły technicze nie mają znaczenia, itd.. Nie jest moim zamiarem, przepraszam za sformułowanie, "gnojenie" użykowników Nikona, tylko wybranie rozwiązania optymalnego. W końcu człowiek uczy się na błędach swoich i cudzych...


A ja odnosze wrazenie, po przeczytaniu twoich wypowiedzi, ze tobie aprat potrzeby jest do robienia testow.

Wiekszosc uzytkownikow tego forum robi zdjecia a nie zajmuje sie ciaglym testowaniem sprzetu.

admin
13-01-2007, 16:48
...przyjmuje wyzwanie, proszę o fotki (warunek: tylko w pełnej rozdzielczości i JPG a nie RAW [usuń tylko EXIF, żeby nie było, że podglądałem :smile:])

Sprobuj zrozumiec slowa "na papierze" doslownie, nie w przenosni... Kiedys zaproponowalem takie porownanie w tescie D200 i 5D. Do dzisiaj nie udalo sie spotkac z zadnym wlascicielem tego niezwykle popularnego korpusu i porownac 30x45 z obu aparatow :) I pewnie tak juz zostanie.

Przy okazji fajnie byloby gdybys zauwazyl ze to nie posiadacze Nikonow Cie przekonuja do czegokolwiek ale Ty ich odwodzisz od mysli ze maja dobry sprzet, na dodatek na podstawie testow w necie. Ja jakosc wierze uzytkownikom. Motyw: "Oddnoszę jednak wrażenie, że sporo użytkowników Nikona trochę żałuje decyzji zakupu aparatu i teraz gdyby mieli wybór, to by kupili inny sprzęt." uznaje za zart :)

Erie
13-01-2007, 16:49
P.S. TJD, przyjmuje wyzwanie, proszę o fotki (warunek: tylko w pełnej rozdzielczości i JPG a nie RAW [usuń tylko EXIF, żeby nie było, że podglądałem :-)])

odbitki są na papierze a nie w postaci plików JPG lub RAW - tak mi się przynajmniej wydawało


edit: ech admin mnie uprzedził, nie lubię już go :( ;)

Michu
13-01-2007, 16:55
Temat trochę żałosny, ale rozumiem, że są osoby, które nie potrafią same podjąć decyzji.
Może więc to porównanie 10MPxl aparatów trochę pomoże:
http://anandtech.com/digitalcameras/showdoc.aspx?i=2896&p=1

Rafał_Sz
13-01-2007, 17:25
Ad. rsz
Czy przed zakupem sprzędu za przeszło 4000 zł nigdy nie próbowałeś wybrać rozwiązania optymalnego pod względem jakości? No chyba że ktos śpi na pieniądzach....
...
jeżeli kogoś uraziłem.
AlAraf
Uważam D80 właśnie za optymalne rozwiązanie bo:


1. Nie śpię na kasie, biedny też nie jestem.

2. Przesiadłem się z D50 który zaczął być dla mnie "za ciasny", więc została mi świetna lampa i szkiełka.

3. D200 był dla mnie za drogi, zaoszczędzoną kasę wsadziłem w 18-200VR. A niedługo dobra stałka.

4. Miedzy Nikonem a Canonem wybierałem dwa lata temu. Jakościowo foty z 350 i 50 były porównywalne. Zdecydowała jakość wykonania. Niestety Canon dalej nie odrabia lekcji z jakości.

5. W foceniu używam tylko w 99% trybów manualnych, D80 ma tu potężne możliwości (jak dla amatora)

6. To, że Sony robi matryce do D80, nie znaczy, że takie same montuje w swoich lustrach.

7. Jedyny ból to to, że mam jeszcze dwa koniki - motor i audio. Ciężko zapiąć budżet :)


Masz jakąś galerie w necie? Pokaż mi swoją twórczość, łatwiej się w tedy dyskutuje. Bo o robieniu zdjęć rozmawiamy?

pozdrawiam Rafał

Seeker
13-01-2007, 17:55
"tylko zebrałem razem testy z różnych stron i wysnułem na ich podstawie logiczne wnioski"

Ktore zawieraly nieco kompletnych bzdur...


"Jeden potrzebuje na to parę dni lub nocy, inny pare miesięcy, a niektórym życia by nie starczyło"

no... ;)


"ze względu na ograniczone zdolności poznawcze ..."

Zwykle czepialstwo...


"Już któraś z kolei osoba uważa, że jestem uprzedzony do Nikona."

Ciuekawe, nie? A moze wypowiedzi jakos dziwnie ukladasz ;)


"To nie jest prawda. Zależy mi na rzetelnej ocenie tego aparatu przez osoby zajmujące się fotografią amatorsko i profesjonalnie."

Tutaj mozesz uzyskac rzetelne informacje, ale ocena nalezy do ciebie.


"Niestety, na tym forum każdy aparat inny niż Nikon to wróg ubliczny nr. 1."

Podam prosty przyklad:
Imago ma Canona 350 i siedzi sobie spokojnie na forum.
Dlatego, ze jest traktowana, jak wrog???


"Miałem nadzieję, na rzeczowa dyskusję i przedstawienie jakiś dowodów (zdjęć) i faktów. Wcale nie zdecydowałem się na Canona. Jest jeszcze do wyboru Pentax."

Gdybys zapomnial modelu, to nazywa sie K10D...


"Oddnoszę jednak wrażenie, że sporo użytkowników Nikona trochę żałuje decyzji zakupu aparatu i teraz gdyby mieli wybór, to by kupili inny sprzęt."

Czytales cokolwiek na tym forum, czy ciagle sobie fantazjujesz?
Mam D80 i bardzo sobie chwale. A dlaczego kupilem? Bo z 2 innych Nikonow tez bylem zadowolony.


"Potwierdza to brak konkretów w wypowiedziach i "wykręcanie kota ogonem", że szczegóły technicze nie mają znaczenia, itd.."

Bo nikt nie potwierdza twoich bledow w specyfikacjach wynalezionych w necie?!



"Nie jest moim zamiarem... ..."gnojenie" użykowników Nikona"

Bez obaw, niejeden probowal i finalnie chyba zaden zadowolony z tego nie byl. Damy rade... ;)


"tylko wybranie rozwiązania optymalnego"

Wybieranie optymalnych rozwiazan zaczyna sie od okreslenia potrzeb. Nastepnie poszukuje sie mozliwosci spelnienia jak najwiekszej ilosci tych juz okreslonych w takiej cenie, na jaka nas stac.

Pozdrowka ;)

BugsBunny
13-01-2007, 18:15
Nie bardzo rozumiem te Wasze rozważania. Wszystkie dostępne 10mpix DSLR są w stanie dać znakomite jakościowo obrazy, które zadowolą swoich właścicieli. Dlaczego bierzecie pod uwagę tylko " jakość zdjęć jpg z korpusu" ? A gdzie ergonomia, solidność wykonania - czy to nie ma znaczenia w uzytkowaniu aparatu - tu chyba Pentax wygrywa? A przede wszystkim - nie widzę ani słowa o tym co do tego sprzętu można doczepić - dużo większy wpływ będzie miał marnej jakości obiektyw.
Miałem podobny dylemat 350D czy D70s. Fotki z Canona wydawały mi się początkowo lepsze, ale po pogrzebaniu w menu Nikona a potem rozpoczęciu zabawy z RAWami różnice przestały być widoczne. Dobry kit do Nikona kosztował 1000zł, porównywalny obiektyw Canona prawie 2x więcej, i ta relacja jest chyba utrzymana. Wrażenia organoleptyczne - wiadomo, trzeba sprawdzić samemu. Ja nie miałem wątpliwości z którym korpusem czuję się lepiej i te dawa aspekty przeważyły nad teoretycznymi zaletami 8mpix CMOS, których na odbitkach przeciętnej wielkości nie byłem w stanie już dostrzec.

AlAraf
13-01-2007, 18:31
...przyjmuje wyzwanie, proszę o fotki (warunek: tylko w pełnej rozdzielczości i JPG a nie RAW [usuń tylko EXIF, żeby nie było, że podglądałem :smile:])

Sprobuj zrozumiec slowa "na papierze" doslownie, nie w przenosni... Kiedys zaproponowalem takie porownanie w tescie D200 i 5D. Do dzisiaj nie udalo sie spotkac z zadnym wlascicielem tego niezwykle popularnego korpusu i porownac 30x45 z obu aparatow :) I pewnie tak juz zostanie.

Przy okazji fajnie byloby gdybys zauwazyl ze to nie posiadacze Nikonow Cie przekonuja do czegokolwiek ale Ty ich odwodzisz od mysli ze maja dobry sprzet, na dodatek na podstawie testow w necie. Ja jakosc wierze uzytkownikom. Motyw: "Oddnoszę jednak wrażenie, że sporo użytkowników Nikona trochę żałuje decyzji zakupu aparatu i teraz gdyby mieli wybór, to by kupili inny sprzęt." uznaje za zart :)

Papier trochę trudno przesłać przez sieć komputerową...

Czy ja każę sprzedawać wszystkim Nikony i kupować Canona??? To jest jakieś jedno wielkie nieporozumienie!!!



Szkoda, że na razie widzę tylko głupie uwagi i nadal żadnych konkretów. Tylko ble, ble, ble....

No cóż, zdaje się że się nie doczekam żadnych dowodów przemawiających na korzyść D80, bo po prostu nikt nie potrafi ich podać. Nikt z Was chyba też nie fotografuje swoim sprzętem, tylko broni go niczym niewinności przed próbami konforntacji i konstruktywnej dyskusji.

Ad. Seeker
Rozumiem, że jedyne prawdziwe, wiarygodne i najlepsze testy robisz TY, a wszyscy inni to debile?
GRATULUJE postawy i życzę powodzenia...
Jeżeli napisałem gdzieś błąd to mnie popraw, a nie komentuj.
Twierdzenie, że coś się kupuje, bo kiedyś było dobre to rzeczywiście czysty pROFESJONALIZM!


Pozdrawiam,
AlAraf

AlAraf
13-01-2007, 18:47
Nie bardzo rozumiem te Wasze rozważania. Wszystkie dostępne 10mpix DSLR są w stanie dać znakomite jakościowo obrazy, które zadowolą swoich właścicieli. Dlaczego bierzecie pod uwagę tylko " jakość zdjęć jpg z korpusu" ? A gdzie ergonomia, solidność wykonania - czy to nie ma znaczenia w uzytkowaniu aparatu - tu chyba Pentax wygrywa? A przede wszystkim - nie widzę ani słowa o tym co do tego sprzętu można doczepić - dużo większy wpływ będzie miał marnej jakości obiektyw.
Miałem podobny dylemat 350D czy D70s. Fotki z Canona wydawały mi się początkowo lepsze, ale po pogrzebaniu w menu Nikona a potem rozpoczęciu zabawy z RAWami różnice przestały być widoczne. Dobry kit do Nikona kosztował 1000zł, porównywalny obiektyw Canona prawie 2x więcej, i ta relacja jest chyba utrzymana. Wrażenia organoleptyczne - wiadomo, trzeba sprawdzić samemu. Ja nie miałem wątpliwości z którym korpusem czuję się lepiej i te dawa aspekty przeważyły nad teoretycznymi zaletami 8mpix CMOS, których na odbitkach przeciętnej wielkości nie byłem w stanie już dostrzec.

Dzięki za jedną z nielicznych sensownych odpowiedzi.
Jaki polecasz program do obróbki RAW, oryginalny Nikona czy Adobe Photoshop Elements 5.0 a może jeszcze inny (byle nie wartości aparatu :-)?

Nigdy nie bawiłem się obróbką RAW, bo nie miałem aparatu, który taki format produkuje. Czy dużo jest z tym zabawy, tzn. czy można stosować szablony zdefiniowane przez siebie (coś w stylu DIGIC II emulator :-) ? Chodzi mi o to, ile czasu może zająć przerobienie pliku RAW na plik JPG o jakości porównywalnej do np. 400D?


Pozdrawiam,
AlAraf

jm
13-01-2007, 18:50
AlAraf,
kup Canona.

Mati_007
13-01-2007, 18:51
"No cóż, zdaje się że się nie doczekam żadnych dowodów przemawiających na korzyść D80, bo po prostu nikt nie potrafi ich podać. Nikt z Was chyba też nie fotografuje swoim sprzętem, tylko broni go niczym niewinności przed próbami konforntacji i konstruktywnej dyskusji. "

Bo D80 broni się sam. Zapewniam cię, że ludzie którzy się wypowiadają fotografują... i to dużo. Mam D80, fotografuje D80 i uwielbiam D80! Ergonomia, przyjemność użytkowania, świetny wizjer, to cechy, które zadecydowały u mnie. Nie 10MPX, nie porównywanie zdjęć przy 100% cropie na monitorze :)
D 80 da się zrobić świetne zdjęcia, ale do tego jest potrzebny człowiek. 80% ty 20% aparat. pamiętaj o tym!

Seeker
13-01-2007, 18:53
Szkoda klawiry na tak wzniosle poematy.
Nie wiem, czegos sie nacpal, ale, jak widac, dobrze trzyma...
Kup w koncu tego Canona/Pentaxa i powodzenia zycze

Kolekcjoner
13-01-2007, 19:00
Nie rozumiem tylko jednego skoro widziałeś ileś tam testów w sieci. To widziałeś też zapewne mnóstwo zdjęć z tego D80 więc po co nastajesz żeby ktoś z tego forum Ci je koniecznie przedstawił. Tu na forum zresztą jest mnóstwo zdjęć z tego aparatu.
Po za tym postawy przekonajcie mnie, że ten D80 nie jest do dupy to ja w ząb nie rozumiem.

roofman
13-01-2007, 19:04
Papier trochę trudno przesłać przez sieć komputerową...
...
Szkoda, że na razie widzę tylko głupie uwagi i nadal żadnych konkretów. Tylko ble, ble, ble....

No to przecież piszą, że porównać można na papierze w dużym formacie...
To co napisałeś wyżej troche chyba się wyklucza wzajemnie w tym kontekście, nie? ;-)

Ja dodam od siebie że koronnym argumentem przy moim wyborze był organoleptyczny
kontakt z puszką. Też byłem mocno nastawiony na Canona (jeszcze wtedy na 350D).
Poszedłem do MM, pomacałem (swoją drogą to chyba najlepsze miejsce do macania sprzętu :D )
i.... bałem się trzymać 350D w jednym ręku. Miałem ciągłe wrażenie że lada moment mi się
wyślizgnie z ręki (płytki chwyt). Do argumentów przeciw doszło także to że nijak nie mogłem
z AF na kicie Canona złapać karteczki z ceną parę metrów dalej - a światło w MM nie jest
przecież takie złe... Można sobie tłumaczyć tą "ergonomię" chwytu że przecież za jakiś
czas na pewno sie przyzwyczaję... tak... tylko jak miałbym robić sobie sesje dłuższą z
350D to nie czułbym się komfortowo... Później złapałem D50 i poczułem jak sprzęt
powinien leżeć w ręku. W 400D masz ten sam chwyt co w 350D więc...
Z moich obserwacji wynika że faktycznie tak jest - użytkownicy z 350D/400D robią sesje
z aparatem wiszącym na pasku na szyi, a użytkowicy Nikonów z aparatem "przyklejonym"
do ręki :-)
Zdjęcia, które widziałeś w testach i galeriach często są obrabiane pod konkretne
"widzimisie" więc nie jest to dobry sposób na rozstrzygnięcie 'za' lub 'przeciw'.
Najprostrzym przykładem z życia wziętym jest test D50 na optycznych. Kupa błędów
wytkniętych w komentarzach, niepoprawionych do tej pory. Testerzy mają na codzień
do czynienia z Canonami więc taka "egzotyka" jak Nikon wywołała u nich szok i wyciągnięcie
częściowo błędnych wniosków.
Weź pod uwagę też to że wybierasz SYSTEM a nie samą puszkę, popatrz jak z dostępnością
i ceną interesujących lamp, szkieł...
W tym przedziale cenowym nie ma co wywoływać wojny, bo uzyskane efekty są na
bardzo podobnym poziomie (to ciut lepiej wypada tam, tamto ciut lepiej wypada tu i odwrotnie :D ).

Kaleid
13-01-2007, 19:20
O co Ci wlasciwie chodzi? Wpadasz na forum, opowiadasz jakies glupoty o nieostrych zdjeciach i polprofesjonalnych aparatach. Malo tego, urządzasz sobie jakieś dziwne prowokacje w rodzaju: "udowodnijcie mi że D80 nie jest do dupy". Kiepska to prowokacja, podchodzaca pod zwykle trollowanie. Proponuję sobie odpuścic, w przeciwnym wypadku będzie trzeba zamknąć ten wątek.

nero2313
13-01-2007, 19:43
Tak sobie czytam wypowiedzi i pytania niektórych osób w tym poście i dochodzę do wniosku, że większość z Was sama nie wie czego tak do końca chce, a niektórzy raczej większą uwagę przywiązują do sprzętu niż do FOTOGRAFII! To czy wybierzecie canona 400d czy nikona d80 pod względem JAKOŚCI OBRAZU NIE MA ŻADNEGO ZNACZENIA! Przede wszystkim radzę zajrzeć do portfela, potem pójść sobie do sklepu foto, wziąć do łapy jeden, potem drugi korpus, pomacać, pooglądać, zobaczyć jak leży w dłoni, jakie ma menu, podpiąć do nich identyczne szkło ( to, którego macie zamiar później używać) i zobaczyć jak się puszki sprawują - w ten sposób już po chwili będziecie wiedzieli który korpus bardziej Wam odpowiada. Miałem niedawno Sony H1, którym przy odrobinie wysiłku można było zrobić rewelacyjne foty, które po wywołaniu nawet w formacie 20 x 30 miały jak na kompakt świetną jakość - wierzcie mi, nie przesadzam!Niejeden amator miał by problem z odróżnieniem odbitki 10x15 z np d80 a sony h1. Pomyślcie lepiej o wyborze dobrej optyki. Jeśli chcecie kupić D80 czy 400D,by potem podpiąć do niego denko od jabola, bo akurat na jakieś w miarę porządne szkło Wam pieniędzy zabraknie, to dajcie sobie lepiej spokój i kupcie 350 D lub nawet D50, byle z dobrą optyką - to na nasze AMATORSKIE potrzeby w zupełności wystarczy ( nie wspominam już o ludziach, którzy kupują sprzęt za kilka tysięcy, by potem zdjęcia oglądać jedynie na ekranie monitora, albo kisić je w schowanym głęboko w szufladzie albumie)! Ja sobie pomacałem i wybrałem D80 bo był po prostu wygodniejszy i bardziej poręczny, miał też ekran ciekłokrystaliczny,którego brak w 400D był dla mnie nieporozumieniem. Pod względem jakości zdjęć, gwarantuję, że nie zauważycie różnicy! No i nie zapominajcie o dobrym statywie, drugim szkle i jakiejś dobrej torby na sprzęt - a to wszystko kosztuje równie niemało jak taki korpus ;-) NIE JEST TO PROWOKACJA TYLKO MOJE SKROMNE ZDANIE!

Jacek_Z
13-01-2007, 20:30
Niepotrzebnie dajecie sie wpuścic w dyskusję. On nie ma za duzego pojecia o fotografii (czy tylko o cyfrowej?) w ogóle. Jeżeli nie wie, że blade kolory d80 to po prostu prześwietlone zdjęcie, jeżeli nie miał do czynienia w ogóle z cyfrówkami wypuszczającymi RAW i nie wie że co innego crop 100% na monitorze, a co innego odbitka, itd, itd.

Przeważnie cierpliwie tłumaczę, ale można dyskutowac nad prawie kazdą linijką tego jego tekstu, a on nie wie o co chodzi. Widac, że jest nastawiony na canona, więc argumentów nie przyjmie od uzytkowników nikonów. Marka canon jest lepiej rozreklamowana. Przekona go moze kolekcjoner, czy inni uzytkownicy obu systemów równolegle, albo przekonają go uzytkownicy forum canona, że nikony nie składaja się z przestarzałych procesorów i samych wad. My go nie przekonamy.

Keyser Soze
13-01-2007, 20:36
...dla wielu z Nas forum.nikon.org.pl jest drugim czy ktoryms tam z kolei domem i tak wlasnie sie tu czujemy - jak w drugim domu
i mam wrazenie graniczace z pewnoscia, ze dla wielu, przypadki takie jak ten watek, to jak nieproszony gosc wlazacy w obloconych butach do sypialni/jadalni/pokoju goscinnego [wybierzcie sobie, prosze]

Alaraf - koledzy Ci juz wszystko ladnie wyjasnili, wiec nie mam zamiaru sie powtarzac - idz i kup sobie Canona 400D [skadinad swietny sprzet] czy jakikolwiek inny aparat a wychodzac zamknij za soba drzwi

Jacku_Z - ja Cie blagam, zamknij ten watek bo za chwile "znow" bedzie 9 strona i wtedy juz na pewno nie wytrzymam i opier..... wiadoma osobe wprost - przeciez ten koles jest jakis niepelnosprytny!

Seeker - Imago ma analogowego Nikona, ale za to Gosia ma 350D i robi nim swietne zdjecia - obie damy znam ;) i nie sadze zebym sie mylil w kwestii posiadanego przez nie sprzetu...

kradek
13-01-2007, 20:39
To niestety jeden z kolejnych wielostronicowych wątków o niczym , który swobodnie mozna by zamknąć w kilku postach.Szkoda.

Kolekcjoner
13-01-2007, 21:40
Przekona go moze kolekcjoner, czy inni uzytkownicy obu systemów równolegle, albo przekonają go uzytkownicy forum canona, że nikony nie składaja się z przestarzałych procesorów i samych wad. My go nie przekonamy.

Bardzo w to wątpię :mrgreen:. Jak ktoś przychodzi z twardym przekonaniem o wyższości jednego nad drugim to racjonalne argumenty na ogół doń nie trafiają.




Jacku_Z - ja Cie blagam, zamknij ten watek bo za chwile "znow" bedzie 9 strona i wtedy juz na pewno nie wytrzymam i opier..... wiadoma osobe wprost - przeciez ten koles jest jakis niepelnosprytny!


Wiesz zamykanie nic nie da, bo za chwilę pojawi się nowy wątek na dokładnie ten sam temat.

TJD
13-01-2007, 21:56
Papier trochę trudno przesłać przez sieć komputerową...

Weź skończ z tą siecią komputerową. Ona nie jest ani wyrocznią, ani tym bardziej medium do przesyłania papieru.

Proponuję taki układ. Jak podasz mi na PW adres, to wyślę Ci (niech stracę - na swój koszt!) dwie duże odbitki, po jednej z Nikona i Canona. Na ich odwrocie zapiszę jakim aparatem je zrobiłem, ale zrobię to w formie zakodowanej. Ty prześlesz mi swoje typowanie, a ja w zamian podam Ci algorytm, który umożliwi Ci ich poprawną identyfikację. Jeśli się pomylisz, stawiasz mi kratę piwa (dobrego!). Idziesz na to?

Wini
13-01-2007, 22:09
Proponuję taki układ. Jak podasz mi na PW adres, to wyślę Ci (niech stracę - na swój koszt!) dwie duże odbitki, po jednej z Nikona i Canona....stawiasz krate piwa (dobrego!). Idziesz na to?
Nie czytałem tego wątku, tylko post TJD.
Czy to zadanie może również mnie dotyczyć?
Co będzie na tych zdjęciach?
Czy format będzie ok. 100x70?
Jezeli te zdjęcia jakieś fajne by były, to wchodzę w tę zabawę :)

Imago
13-01-2007, 22:09
Ja przepraszam, że odezwę się w tym wątku ale tylko sprostowanie chciałam umieścić bo zobaczyłam, że mnie tu dwa razy wywoływano ;)


Podam prosty przyklad:
Imago ma Canona 350 i siedzi sobie spokojnie na forum.
Dlatego, ze jest traktowana, jak wrog???

Miałam Canona A80 i owszem nikt mi nie docinał


Seeker - Imago ma analogowego Nikona, ale za to Gosia ma 350D i robi nim swietne zdjecia - obie damy znam ;) i nie sadze zebym sie mylil w kwestii posiadanego przez nie sprzetu...

Oj dawnośmy się nie widzieli ;) do analoga w lipcu doszło bynajmniej nie analogowe D200 (od Hesji 8)) ;)

Pozdrawiam - wróg forumowy i "cozłegotowłaśnieja" 8)
;)

Amber
13-01-2007, 22:14
Kiedys zaproponowalem takie porownanie w tescie D200 i 5D. Do dzisiaj nie udalo sie spotkac z zadnym wlascicielem tego niezwykle popularnego korpusu i porownac 30x45 z obu aparatow :) I pewnie tak juz zostanie.


Adminie,
Jako posiadacz 5D chętnie się Tobą spotkam. Obecnie mam więcej wolnego czasu i cały czas jestem ciekaw faktycznej możliwości obrazowania d200.
Zapraszam z D200 do Warszawy. Zrobimy parę fotek. Zarówno w dobrym oświetleniu jak i w nieco słabszym. Miejsc do plenerów jest dużo. Potem wyniki w RAW i JPG rzetelnie umiescimy na forum. Kto będzie chciał to sobie ściągnie. A z tego potem zrobimy odbitki - 30x45 to minimum, chętnie również widziałbym większe np. 50x70.
Oczywiscie z całych kadrów jak również z cropów - tak jak w życiu :)

Pozdrawiam i czekam na odpowiedz.

Blastha
13-01-2007, 22:18
Proponuję taki układ. Jak podasz mi na PW adres, to wyślę Ci (niech stracę - na swój koszt!) dwie duże odbitki, po jednej z Nikona i Canona

Hehehe jeszcze mu sie uda dobrzezgadnac bo to 50/50 szans ... trzeba by ciut wiecej dac doodgadniecia fotek.


Nikt z Was chyba też nie fotografuje swoim sprzętem, tylko broni go niczym niewinności przed próbami konforntacji i konstruktywnej dyskusji.

Fotografujemy , fotografujemy ... jedni lepiej .... jedni slabiej ,ale lubimy to bardzo ...
To ty nie fotografujesz bo nie umiesz sie na sprzet wogole zdecydowac.

TJD
13-01-2007, 22:37
Nie czytałem tego wątku, tylko post TJD.
Czy to zadanie może również mnie dotyczyć?
Co będzie na tych zdjęciach?
Czy format będzie ok. 100x70?
Jezeli te zdjęcia jakieś fajne by były, to wchodzę w tę zabawę :)

Na zdjęciach nie będzie nic szczególnego - jakiś testowy motyw z dużą ilością detali. Planowałem zrobić odbitki 20x30 - wystarczające do oceny jakości.

Test może dotyczyć dowolnej liczby osób - ale pamiętajcie, że ja ponoszę ryzyko około 35zł od osoby (odbitki i wysyłka), a Wy możecie stracić 24 piwa - jeśli nie jesteście bardzo pewni swojego oka nie radzę ryzykować. Co innego kol. AlAraf, który swym przenikliwym wzrokiem od razu zobaczy różnicę i wygra "pojedynek".

Zgłoszenia to testu przyjmuję najpóźniej do jutra. W poniedziałek załatwię sprzęt na chwilkę i strzelę fotki.

Wini
13-01-2007, 22:42
Na zdjęciach nie będzie nic szczególnego - jakiś testowy motyw z dużą ilością detali. Planowałem zrobić odbitki 20x30 - wystarczające do oceny jakości.

To ja odpadam :(
Myślałem, że jakieś duże, fajne foty (akt?) :) niekoniecznie idealne technicznie :)

AlAraf
13-01-2007, 23:00
Niepotrzebnie dajecie sie wpuścic w dyskusję. On nie ma za duzego pojecia o fotografii (czy tylko o cyfrowej?) w ogóle. Jeżeli nie wie, że blade kolory d80 to po prostu prześwietlone zdjęcie, jeżeli nie miał do czynienia w ogóle z cyfrówkami wypuszczającymi RAW i nie wie że co innego crop 100% na monitorze, a co innego odbitka, itd, itd.

Przeważnie cierpliwie tłumaczę, ale można dyskutowac nad prawie kazdą linijką tego jego tekstu, a on nie wie o co chodzi. Widac, że jest nastawiony na canona, więc argumentów nie przyjmie od uzytkowników nikonów. Marka canon jest lepiej rozreklamowana. Przekona go moze kolekcjoner, czy inni uzytkownicy obu systemów równolegle, albo przekonają go uzytkownicy forum canona, że nikony nie składaja się z przestarzałych procesorów i samych wad. My go nie przekonamy.

Szkoda, że moderator forum zachowuje się jak małolat i daje się łatwo wyprowadzic z równowagi.
Nigdy nie robiłem zdjęć lustrzanką cyfrową, tylko analogową oraz małpką Canona A610. Nie uważam jednak, zeby to był powód do wstydu lub tym bardziej do szyderstw ze strony niektórych (nie będę uogólniał) uczestników tego forum. Wiem jaka jest różnica pomiedzy zdjęciem na papierze i na monitorze i co to jest crop. Jeżeli ktoś twierdzi inaczej, to albo nie umie czytać lub ma inteligencję wielkości piksela.

Widzę, że panuje tu prawdziwie rodzinna atmosfera: "MY się znamy na wszystkim, reszta to idioci". Dlaczego więc nie zamkniecie tego przed światem zewnętrznym, żeby nikt wam nie przeszkadzał w samozachwycie...

AlAraf
13-01-2007, 23:07
Na zdjęciach nie będzie nic szczególnego - jakiś testowy motyw z dużą ilością detali. Planowałem zrobić odbitki 20x30 - wystarczające do oceny jakości.

Test może dotyczyć dowolnej liczby osób - ale pamiętajcie, że ja ponoszę ryzyko około 35zł od osoby (odbitki i wysyłka), a Wy możecie stracić 24 piwa - jeśli nie jesteście bardzo pewni swojego oka nie radzę ryzykować. Co innego kol. AlAraf, który swym przenikliwym wzrokiem od razu zobaczy różnicę i wygra "pojedynek".

Zgłoszenia to testu przyjmuję najpóźniej do jutra. W poniedziałek załatwię sprzęt na chwilkę i strzelę fotki.

Pojedynek przyjmuje na warunkach, które podałem: plik JPG bez obróbki w programie graficznym z usuniętymi informacjami z EXIF. Tylko ten sposób gwarantuje wychwycenie różnic. Odbitka może być odpowiednio naświetlona w fotolabie...

Pozdrawiam,
AlAraf

szympro
13-01-2007, 23:11
Pojedynek przyjmuje na warunkach, które podałem: plik JPG bez obróbki w programie graficznym z usuniętymi informacjami z EXIF.

To bedziez djeciena papierze, co Ty sie tak na ten EXIF uparles? No chyba ze Twoje "subtelne" oko potrafi wypatrzyc informacje z EXIF na naswietlonym na papierze zdjeciu...:twisted:

AlAraf
13-01-2007, 23:11
Nie rozumiem tylko jednego skoro widziałeś ileś tam testów w sieci. To widziałeś też zapewne mnóstwo zdjęć z tego D80 więc po co nastajesz żeby ktoś z tego forum Ci je koniecznie przedstawił. Tu na forum zresztą jest mnóstwo zdjęć z tego aparatu.
Po za tym postawy przekonajcie mnie, że ten D80 nie jest do dupy to ja w ząb nie rozumiem.

Sami wiecie, jak wyglądają testy na niektórych stronach sponsorowanych. Zależy mi na "dowodach nieżaleznych" :-)
Czy proszę o dużo???

Pozdrawiam,
AlAraf

Kolekcjoner
13-01-2007, 23:12
Zgłoszenia to testu przyjmuję najpóźniej do jutra. W poniedziałek załatwię sprzęt na chwilkę i strzelę fotki.

To ja mam jeszcze inną propozycję daj kilka takich zdjęć na forum najlepiej w postaci wywołanego (bez obróbki) raw-a. I najlepiej gdyby to było kilka fot, niekoniecznie taka sama ilość z każdego aparatu (mam wymagania :D). Możnaby zrobić ankietę ile osób wytypuje prawidłowo. Wydaje mi się że byłoby to prostrze dla Ciebie i bardziej ciekawe ze względu na ilość uczestników w eksperymencie :).


(....) Widzę, że panuje tu prawdziwie rodzinna atmosfera: "MY się znamy na wszystkim, reszta to idioci". Dlaczego więc nie zamkniecie tego przed światem zewnętrznym, żeby nikt wam nie przeszkadzał w samozachwycie...

Staramy się ale nikt nie jest perfekcyjny :mrgreen:.

Wini
13-01-2007, 23:13
Odbitka może być odpowiednio naświetlona w fotolabie...

Pozdrawiam,
AlAraf
Tu masz rację :)
Ja też wierzę w spiskową teorię dziejów, a kto za tym stoi, wszyscy wiedzą :shock:
A tak poważnie.
Wyluzuj.
Naprawdę nie ma znaczenia czy Pentax, czy inna Sonolta. Testów w sieci multum. Zobacz dostępność osprzętu, jakiego ewentualnie potrzebujesz. Przeczytaj ten wątek (http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=16658)

AlAraf
13-01-2007, 23:14
No to przecież piszą, że porównać można na papierze w dużym formacie...
To co napisałeś wyżej troche chyba się wyklucza wzajemnie w tym kontekście, nie? ;-)

Ja dodam od siebie że koronnym argumentem przy moim wyborze był organoleptyczny
kontakt z puszką. Też byłem mocno nastawiony na Canona (jeszcze wtedy na 350D).
Poszedłem do MM, pomacałem (swoją drogą to chyba najlepsze miejsce do macania sprzętu :D )
i.... bałem się trzymać 350D w jednym ręku. Miałem ciągłe wrażenie że lada moment mi się
wyślizgnie z ręki (płytki chwyt). Do argumentów przeciw doszło także to że nijak nie mogłem
z AF na kicie Canona złapać karteczki z ceną parę metrów dalej - a światło w MM nie jest
przecież takie złe... .

Jeżlei w 400D jest podobny problem z ustawieniem ostrości, to mnie przekonuje. Dzięki.

Pozdrawiam,
AlAraf

AlAraf
13-01-2007, 23:15
To ja mam jeszcze inną propozycję daj kilka takich zdjęć na forum najlepiej w postaci wywołanego (bez obróbki) raw-a. I najlepiej gdyby to było kilka fot, niekoniecznie taka sama ilość z każdego aparatu (mam wymagania :D). Możnaby zrobić ankietę ile osób wytypuje prawidłowo. Wydaje mi się że byłoby to prostrze dla Ciebie i bardziej ciekawe ze względu na ilość uczestników w eksperymencie :).


SUPER POMYSŁ!!! Kiedy zaczynamy???

BugsBunny
13-01-2007, 23:20
Jeżlei w 400D jest podobny problem z ustawieniem ostrości, to mnie przekonuje. Dzięki.

Pozdrawiam,
AlAraf

niestety, 400D ma dużo lepszy układ AF - bodajże z 30D ;)

kup cokolwiek, najlepiej to co miałeś w analogu, i przestań czytać testy, a będziesz zadowolony

wiele najciekawszych zdjęć z tego forum zrobiono D50 i/lub kitowym obiektywem

AlAraf
13-01-2007, 23:20
To bedziez djeciena papierze, co Ty sie tak na ten EXIF uparles? No chyba ze Twoje "subtelne" oko potrafi wypatrzyc informacje z EXIF na naswietlonym na papierze zdjeciu...:twisted:

Nie chcę kolegi obrazić (jak to czyni sporo innych osób z tego forum w stosunku do mnie), ale czy wiesz co to jest EXIF???

Tylko przypomnę, że to standard metadanych w pliku zdjęcia w którym jest sporo informacji o zdjęciu i o aparacie (np. marka i model aparatu, którym było robione zdjęcie). Gdyby takiej informacji Szanowny kolega TJD nie skasował, to nie musiałbym nawet patrzeć na obrazek, żeby "zgadnąć" czym był robiony.

Pozdrawiam,
AlAraf

Jacek_Z
14-01-2007, 00:55
obawiam się, że będzie wiadomo jaki plik będzie z jakiego body nawet bez exif.
któryś plik trzeba będzie interpolować. sprawiedliwiej by było, żeby oba były interpolowane.
jakie ustawienia do wołania RAW? domyślne ustawienia body są różne! w aparatach przeznaczonych dla róznych grup odbiorców. zerowe ustawienia d200 sa inne niz zerowe ustawienia d40.
tym bardziej inne moze byc podejście nikona i canona do ustawień zerowych.
nie ma czegoś takiego jak nie ruszany jpg.
oczywiście odbitka tez powstaje po obróbce (nawet jak domyślnie - to tez obróbka) pliku.
tak naprawdę to powinniśmy sie pobyć złudzeń i zrobic najlepiej jak sie da canonem i najlepiej jak sie da nikonem. nie ma się co łudzić że to będzie tak samo obrabiane.

israel
14-01-2007, 03:21
Witam,
Ah taki dlugi watek a zamkniety ma byc to moze tez cos napisze ;)
Chcialem zapytac AlAraf'a czy juz kipil jakikolwiek aparat - jesli nie polecam cos takiego
http://allegro.pl/item156603210_medion_md9700_niedrogo_.html
a po miesiacu idz jeszcze raz do sklepu i wybierz cokolwiek za wiecej niz 2000 zl - naprawde bedziesz w niebo wziety cokolwiek by to nie bylo. Jesli spedziles kilka ostatnich nocy na wpatrywaniu sie w testy to Cie pociesze - ja spedzilem ok 6 lat na tym i nie celem wybrania tego aparatu ktory lepiej oddaje piksel na pozycji 2465x345. Tyle potrzebowalem na zorganizowanie kasy. A jak w koncu nadeszla ta magiczna chwila - wszedlem ostatni raz na dpreview otworzylem w jednej karcie Firefoxa D80 a w drugiej 400D - zobaczylem pierwsza strone z testami dla jednego i drugiego, po kilku sekundach powiedzialem "ten" i za pare minut napisalem do imfoto.pl. Pech chcial ze jak w rodzinie pojawil sie aparat to skonczyl sie czas na robienie zdjec - teraz czekam na chwile wytchnienia ktora powinna nadejsc w okolicach lutego. Po 6 latach ten miesiac nie robi roznicy :)
Naprawde uwierz - nikt tu nie dostanie nagrody za namowienie Cie do D80. Bo jesli bys byl naprawde przekonany na Canona to bys nie pisal postow tylko sie wybral do sklepu. Jesli poczytasz inne posty na tym forum zauwazysz ze jesli sie ktos sam nie przekona do zakupu Nikona to nikt go do tego nie zmusza. Co komu przyjdzie z tego ze ktos inny bedzie nieszczesliwy bo nie kupil tego co chcial tylko to co mu kazano? Osobiscie mi to przypomina bardziej jakies testy do pracy z zakresu psychologii albo badanie odpornosci na stres, niz probe wyboru lustrzanki.
Byc moze widziales roznice dla tego ze siedziales w nocy, zmeczony, wlepiajac galy w monitor, moze w zlym oswietleniu... Swoja droga co z tego ze jakis aparat robi zdjecia bledsze, drugi cieplejsze w domyslnych ustawieniach? Jesli kupuje aparat w ktorym je mozna zmieniac to znaczy ze bede sie staral z tego korzystac. To tak jakbys kupil auto i jezdzil nim "na Flinstona" na luzie bo tak mialo w salonie domyslnie - chyba ze to ja jestem dziwny i na biezaco zmieniam biegi?
Tak czy inaczej zycze szerokiej drogi do sklepu
peace
;)
pozdrawiam

Władca Pixeli
14-01-2007, 06:15
A ja proponuję dla zwaśnionych stron :mrgreen:
http://forum.nikon.org.pl/forumdisplay.php?f=87

Seeker
14-01-2007, 06:22
Imago, Keyser_Soze:

Sorki, panie mi sie pomylily, ale kontekst pozostaje aktualny ;)

orunk
14-01-2007, 11:35
Niestety nie znalazłem ani jednej wypowiedzi, która wykazałaby przewagę jakości zdjęć D80 nad 400D...

Z testów, których jest sporo, wynika jasno, że w niskich ISO żadna z tych cyfrówek nie ma przewagi. Natomiast > 800 ISO przewagę zyskuje 400D.


Format RAW jest idelany do zdjęć artystycznych (które będe jako amator też próbował robić), ale do "zdjęć codziennego użytku" jest stratą czasu.

Raczej odwrotnie. Ilość detali, ostrość, wierność odwzorowania kolorów ma większe znaczenie w fotografii dokumentalnej. W tv leciał film o takim znanym artyście, który posługiwał się zepsutym aparatem (mocno prześwietlał) dlatego, że uważał je za bardziej artystyczne.

lookmar
14-01-2007, 11:42
Jeśli kupować canona to tylko od 30d w górę. Niższe modele trzeszczą w łapach.

AlAraf
14-01-2007, 16:13
Dzisiaj wybrałem i kupiłem!!!

Zgadnijcie co ? :)

Pentax K10D + kitowy obiektyw !!!!!

Jak już sie nauczę robić zdjęcia :-), to podeślę pare fotek. Ale to może potwrać :-) :evil:

RAF
14-01-2007, 16:32
Spoko, Tobie szybko idzie, dwa, trzy wieczory i World Press Photo gwarantowane ...

Rafał_Sz
14-01-2007, 16:55
Dzisiaj wybrałem i kupiłem!!!

Zgadnijcie co ? :)

Pentax K10D + kitowy obiektyw !!!!!

Jak już sie nauczę robić zdjęcia :-), to podeślę pare fotek. Ale to może potwrać :-) :evil:

Koniecznie poinformuj jak Ci idzie zakup szkiełek do Pentaxa. Moje kondolencje.

pozdrawiam Rafał

roofman
14-01-2007, 17:27
Dzisiaj wybrałem i kupiłem!!! Gratulacje :-) Zawsze jak się już kupi to przynajmniej problemy z wyborem się kończą :-) Teraz tylko cykaj, cykaj i... od czasu do czasu podrzuć efekty ;-)

AlAraf
14-01-2007, 17:42
Moje kondolencje.

pozdrawiam Rafał

Czyżbym wyczuwał nutkę zazdrości :-) ???

Pozdrawiam,
AlAraf

admin
14-01-2007, 17:58
Sporo juz "nawyczuwales" na tym forum. Teraz czas abys zabral sie za fotografowanie, zamiast przekonywac nas na sile o wyzszosci swojego korpusu nad innymi. Uwazam watek za wyczerpany (jakies 50 postow wczesniej). Zamykam.