Zobacz pełną wersję : Możliwości nikona D50
PoczątkującyD50
09-02-2010, 11:20
Witam.
Jestem na tym forum jak i w fotografii początkujący. Mam nikona D50 z obiektywem SIGMA 18-125mm 3,5-5,6 i mam takie pytanie a za razem prośbę. Czy ktoś z was posiada taki aparat i czy mógłby powrzucać swoje fotki, ponieważ jestem ciekaw jakie możliwości ma ten aparat. Osobiście się interesuję fotografowaniem zwierząt w szczególności ptaków więc z tym związane jest następne pytanie. Jaki obiektyw moglibyście polecić (chodzi o długość, światło i o cenę)? Z góry dziękuję za odpowiedzi.
marciing
09-02-2010, 11:37
Fotek z D50 dużo znajdziesz tutaj:
http://www.pixel-peeper.com/adv/?lens=none&camera=1&perpage=30&focal_min=none&focal_max=none&aperture_min=none&aperture_max=none&iso_min=none&iso_max=none&exp_min=none&exp_max=none&res=3
a co do obiektywu to 70-200 to najkrócej co można polecić. Widziałem też świetne fotki z 70-300 który jest znacznie tańszy ;)
siwyozzman
09-02-2010, 11:38
D50 to na początek nauki fotografowania bardzo dobry wybór. Wg mnie jest to najlepszy model Nikona dla początkującego amatora, naprawdę trudno zrobić nim kiepskie foty:). Jeżeli chodzi o obiektyw na ptaszarnię, to najlepszą jakość do ceny ma chyba Nikkor 70-300VR. Bardzo szybki, celny i ostry.
Kundzior
09-02-2010, 12:12
D50 to na początek nauki fotografowania bardzo dobry wybór. Wg mnie jest to najlepszy model Nikona dla początkującego amatora...
Dokładnie zgadzam się z tym stwierdzeniem.
naprawdę trudno zrobić nim kiepskie foty:).
Łał, każdym sie da zrobić kiedpskie foty.
Jeżeli chodzi o obiektyw na ptaszarnię, to najlepszą jakość do ceny ma chyba Nikkor 70-300VR. Bardzo szybki, celny i ostry.
Jakość do ceny bym się zgodził, ale na ptaszki deko mało trzeba się nieźle przyczaić by jakiegoś ustrzelić, poprostu zbyt krótki. A że celny i do 250mm dość ostry to prwada, za to ciemy, jakiś tam mega szybki to on nie jest ale jest przyzwoicie.
Albert44
09-02-2010, 12:15
U mnie na stronie dużo z D50 http://www.nikond50.yoyo.pl
siwyozzman
09-02-2010, 13:20
Jasne, że każdym nawet najbardziej wypasionym sprzętem można zrobić kiepskie zdjęcia, chodziło mi o to,że D50 to naprawdę przyjazny korpus dla użytkownika - nawet na ustawieniu "P" lub "auto" daje dobre rezultaty. To tak dla dodania odwagi na początek. Co do obiektywu, to zaproponowałem taki w miarę niedrogi, a dający już spore szanse na powodzenie...
PoczątkującyD50
09-02-2010, 14:37
Dzięki wielkie za odpowiedzi. Zaraz obejrzę fotki i obiektywy polecane. Jeszcze raz dzięki i będę się odzywał jak będzie potrzeba.
Jakość do ceny bym się zgodził, ale na ptaszki deko mało trzeba się nieźle przyczaić by jakiegoś ustrzelić, poprostu zbyt krótki. A że celny i do 250mm dość ostry to prwada, za to ciemy, jakiś tam mega szybki to on nie jest ale jest przyzwoicie.
Dobrze, że mój znajomy ornitolog nic o tym nie wie i robi świetne foty ptaków tym szkłem, a także krótszym 70-200, a także dłuższym 80-400.
A jak ktoś potrzebuje czegoś napraaaaawdę dłuuugieeego, to Sigma 150-500 daje radę (na tym forum jest kolega, który tym foci ptaszki i nie tylko).
believer
09-02-2010, 17:42
Rok temu kupiłem D50,moją pierwszą lustrzankę,ale niestety z kitem 18-55, dodatkowo dokupilem tamrona 70-300(nie polecam do dużych przybliżeń).
Aparat fakt bardzo przyjazny,ustawienia też ma trochę rozszerzone,więc jak było powiedziane sporo można się nauczyć.Należy też wspomnieć,że bardzo dobrze się go trzyma w dłoni.
Jedyny minus,to brak podświetlanego dodatkowego wyświetlacza LCD :( nocą komórką sobie podświetlam :D
Podsumowując, z aparatu jestem,bardzo, bardzo zadowolony,i polecam go szczerze jako pierwszą lustrzankę.Ale jeśli chodzi o jakość zdjęć,to rzecz jasna,sprawa stoi po stronie obiektywu,więc raczej polecam popatrzeć jakie wychodzą zdjęcia na konkretnym obiektywie,który będziesz chciał zakupić, w tym celu www.pixel-peeper.com
ja przede wszystkim proponuje zacząć od poczytania instrukcji obsługi:) powodzenia życze
PoczątkującyD50
09-02-2010, 18:27
Sebek uwierz mi gdybym miał jak przeczytać instrukcję to bym to zrobił. Niestety jest napisana po niemiecku a z niemieckiego jestem noga. Jedynym wyjściem byłoby wrzucenie tekstu to translatora ale i tak to nie będzie to samo.
A co do obiektywów to pomyślę teraz nad kupnem jakiegoś 70-300mm poszukam jak najjaśniejszych i najtańszych. Dzięki wielkie za stronki a w szczególności za tą pixel-peeper.com. Podnieśliście mnie na duchu i będę dalej próbował wyciągać coś z tego aparatu.
Mam d70s, w sumie podobne puchy i nie oddam go za żadne skarby :D
siwyozzman
09-02-2010, 22:07
Instrukcję można bez problemu ściągnąć w formie Pdf ze strony Nikona. Trzeba tylko wcześniej zarejestrować się i założyć konto. W razie problemów proszę o kontakt PM to mogę podesłać. Plik ok 8MB.
Nikon D50 ma duże możliwości, ba oferuje czasem nawet więcej niż najnowsze puszki. Na przykład bezproblemowy IR.
Instrukcję ściągniesz ze strony Nikona, po rejestracji produktu.
Co do tego jakie możliwości drzemią w D50, to zapraszam na moją stronę. Fotosy od galerii Gerona do końca strony są właśnie z D50, dodam tylko, że im szybciej zapoznasz się z możliwościami jakie daje format RAW, tym lepiej. :)
Puszka wymaga chwili nauki i to nie obsługi, ale tego jak zachowuje się w danej sytuacji oświetleniowej, potem już można wykorzystywać możliwości jakie oferuje do maksimum.
D50 moim zdaniem jeden z bardziej udanych amatorskich modeli nikona, produkował ładne jpgi a z rawa można było dużo uzyskać. Dwa lata razem dzielnie walczyliśmy z oporną materią ;) Na początek drogi akuratny model.
Wszystkie fotki ze stronki u mnie w opisie są robione D50. Koszt podpiętych szkiełek nie przekracza 800 zł. :D
D50 - miałem - klasyczny klasyk. Trzeba zdolności, aby zepsuć /technicznie/ fotkę. Rewelacyjny w jpg-ach, bije na głowę bardziej zaawansowane puszki.
Aparat bardzo ok, prawie 2 lata takim fociłem. 70-300 też daje radę, choć do ptraszków czasem może byc za krótki. Ale generalnie bardzo dobrze.
krolewicz
09-02-2010, 23:25
potwierdzam, mimo plotek, d50 wciąż robi zdjęcia :D fajnie spisuje się też z 15 letnim szkłem ;p
Ja od niedawna jestem posiadaczem D50. Przeczytałem instrukcję ale mam jeden problem. Nie potrafię korygować ekspozycji w trybie M. W instrukcji wyczytałem, że trzeba przytrzymać jeden z przycisków przy spuście i pokrętłem ustawiać. Jest tylko mały problem bo ten przycisk jest dwufunkcyjny (przysłona i ekspozycja) i postępując zgodnie z instrukcją zmieniam przysłonę...
Pomocy, jak mogę zmienić ekspozycję?
:oops:
Kundzior
10-02-2010, 13:21
trym M to tryb M korekcja ekspozycji odbywa sie regulacją samej ekspozycji (zmiana czasu i otworu). W trybach preselekcji i P masz możliwość jedynie korekcji. Wersje D80 i D90 mają możliwość korekcji drabinki w trybie manualnym.
Albert44
10-02-2010, 14:29
Ja od niedawna jestem posiadaczem D50. Przeczytałem instrukcję ale mam jeden problem. Nie potrafię korygować ekspozycji w trybie M. W instrukcji wyczytałem, że trzeba przytrzymać jeden z przycisków przy spuście i pokrętłem ustawiać. Jest tylko mały problem bo ten przycisk jest dwufunkcyjny (przysłona i ekspozycja) i postępując zgodnie z instrukcją zmieniam przysłonę...
Pomocy, jak mogę zmienić ekspozycję?
:oops:
Tryb M: pokrętłem zmieniasz czas i przysłonę. Czas tylko pokrętło, a przysłona "przycisk" i pokrętło. Na LCD albo w wizjerze widzisz jak zmienia się "drabinka". Masz "0" OK.. jak chcesz +/- EV to odskakujesz na drabince tyle ile chcesz lub używasz innych "funkcji" opisanych w instrukcji.
No i wszystko jasne :) Dzięki serdeczne.
W instrukcji wprowadzają w takim razie w błąd ponieważ jest opisane, że można korygować ekspozycję w trybie M właśnie poprzez wciśnięcie przycisku i kręcenie...
http://img28.imageshack.us/img28/2285/ekspozycja.jpg (http://img28.imageshack.us/i/ekspozycja.jpg/)
Przepraszam za takie zdjęcie, ale do takiego tylko miałem dostęp :-?
Kundzior
10-02-2010, 15:32
hehe no szybciej napisali niż pomyśleli, rzeczywiscie w mojej d50 jes tak samo w instrukcji. W rzeczywistości jest inaczej przy tylko M.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.