PDA

Zobacz pełną wersję : Nikkor 24/28.D i róznice naświetlaniu przy różnych przysłonach



slav1973
10-11-2006, 21:38
Witam!
Niedawno sprzedałem na allegro nikkora 24/2.8D. Wczoraj osoba, która kupiła przysłała mi informację, że obiektyw znacznie (postaram sie dopytac i sprecyzować co konkretnie oznacza znacznie) jasniej naświetla na otwartej przysłonie niż na wszystkich pozostałych. Obiektyw był sprawdzany na D200 i na F100 (slajd, 7 serii po cztery foty na 2.8-4-5.6-8). Mam więc prośbę do osób, które posiadają taki obiektyw, żeby sprawdzili jak się zachowują ich obiektywy. Ja przez rok używania jakoś nie zwóciłem na to uwagi.

Mam jeszcze pytanie do osób, które używają tego obiektywu z D200, czy nie mają problemu z ustawianiem ostrości, zwłaszcza przy fotografowaniu odleglejszych scen? Osoba, która obiektyw ode mnie kupiła otrzymała obrazy, na których nic nie jest ostre - normalnie tragedia (ja uzywałem go z D50 i przez chwilę z F4 i wszystko było ok). Czas był 1/250 więc w zasadzie wykluczam poruszenie (choć ta nieostrość dokładnie wyglada jak poruszenie), choć jak dzisiaj sprawdziłem przy mocno trzęsących się rękach może się to zdarzyć.

Dzięki za pomoc
slav

turbo
10-11-2006, 22:22
Mam ten sam obiektyw tylko bez "D". Nie zauwazylem zadnego z wymienionych przez Ciebie problemow zarowno na D70 jak i D200. Choć na tym ostatnim nie miałem okazji pstrykać za wiele. Szkło ostre, jasne a przez to ze mała ogniskowa można pstrykać na czasach dłuższych bez obawy o poruszenie.

Hmm.. w sumie to chyba dobrze jak na F2.8 naświetla jasniej niż na F4 moze osoba która testowała pstrykala w M ;)

Gamling
10-11-2006, 22:32
Mam to szkielko juz dosc dlugo. Zawsze spisywalo sie rewelacyjnie i nigdy nie bylo klopotow.

f22
13-11-2006, 20:31
u mnie ok od jakichś 2 lat, (ale z F100), widzę, że chodzi tutaj bardziej o współpracę z body typu "D",
pozdr
Qba

Jacek_Z
13-11-2006, 20:37
jaki typ D body? D to typ obiektywu. Nie o to zapewne chodzi.

prześwietla na 2,8 - to znaczy, ze tak naprawdę jest jasniejszy? masz szczęście :)
Ale to mało prawdopodobne. Niestety. Raczej jest coś walnięte. A może on ma coś z chipem - i wydłuża ci czas o więcej niz 1 stopień od przysłony 4. sprawdź - jak ropbisz na auto to mozna nie wychwycić tego.
jak silny jest ten efekt? 1/3 EV? więcej?

f22
14-11-2006, 15:07
hmm, myślałem o ..."Digital"
pozdr

Jacek_Z
14-11-2006, 18:52
sorry f22, oczywiscie. nikon stosuje te literke i w obiektywach i w body. Pomyślałem o obiektywach.