PDA

Zobacz pełną wersję : czym czyścić filtr?



medyk
10-11-2006, 17:58
kupiłem filtr UV HMC HOYA i był lekko zakurzony czy tp/jakieś paprochy/ więc zacząłem go czyścić i narobiłem jeszcze gorzej gdyż były paskudne mazy..W sklepie powiedziano mi abym zamoczył w wodzie z ludwikiem..Jest troszkę lepiej ale nadal widać jakieś kropeczki maleńkie jakby pyłki..Czy to nie przeszkadza? I czy poprzez czyszczenie nie nieszczy się filtr?

HYPER
10-11-2006, 18:09
sprawa jest dosc prosta. jesli filtr nie ma otarc na powlokach to mozesz go wyczyscic alkoholem izopropylowym lub eterem dietylowym. z bardziej domowych sposobow to rzeczywiscie swietnie sie czysci filtr z cieplej wodzie z domieszka plynu do naczyn Pur (akurat o tym pisze bo w takim zawsze czyscilem - moze Ludwik tez sie sprawdzi). wazne jest tylko zeby nie splukiwac wody z plynem czysta woda tylko od razu wytrzec do sucha bibulka do czyszczenia optyki (lub niepylaca chusteczka higieniczna).

Ot i cala filozofia :D

medyk
10-11-2006, 18:26
a takie drobne pyłki czy jakieś kropeczki/maleńkie/ nie szkodzą potem jeśli chodzi o zdjęcie? Czy nie będzie tego widac?

marcys
10-11-2006, 19:41
Szmatka (taka do optyki) i chuchanie zawsze pomaga :)

Valdek_Tychy
10-11-2006, 21:20
a takie drobne pyłki czy jakieś kropeczki/maleńkie/ nie szkodzą potem jeśli chodzi o zdjęcie? Czy nie będzie tego widac?

Nie będzie widać

A do czyszczenia filterkow kup sobie najlepiej jakiś płyn np.Hama do filtrów z powołokami HTMC i skombinuj sobie kawałek wielokrotnie spranej mięciutkiej flanelki.Najpierw filtr przeczyścić dmuchając gruchą albo bardzo miękkim pędzlem z nylonu a dopiero kiedy masz pewność,że na powlokach nie ma pyłu można wyczyścić flanelką z odrobiną płynu.

Z drugiej strony nie ma sensu przesadzać z tym czyszczeniem - wyczyścić raz a dobrze i nie robić tego tak długo aż będzie to niezbędnie konieczne.

medyk
10-11-2006, 23:01
dzięki...dobrze poczytać rady fachowca.../filtr kupiłem notabene u Ciebie w Tychach/

miland
11-11-2006, 00:45
Hoya juz tak ma że czyści sie bardzo zle
tez miałem ten problem wyżucałem pieniądze na rózne płyny
alkochole chusteczki do optyki po 25zl itp..
najlepszy jest sposób polecany przez starych fotografów
Valdek ma racjię
sprana flanela troche cierpliwoścji i po klopocie
ale wciąż Hoya się czyści gorzej niż inne filtry

Valdek_Tychy
11-11-2006, 11:41
ale wciąż Hoya się czyści gorzej niż inne filtry

Wszystkie UV-ki mam Hoya HMC Super i nigdy nie miałem problemu z ich czyszczeniem.Oczywiście bez przesady nie mam w zwyczaju czyścić filtry 2 x dziennie a jedynie wtedy kiedy tego wymagają,od zbyt częstego czyszczenia też można zedrzeć powloki :D

Uważam,że filterki HOYA HMC i HMCSuper w cenie w jakiej można je kupić to naprawdę dobra alternatywa dla filtrów B+W,Heliopan itp. których cena wynosi połowę ceny posiadanych obiektywów.Jasne,że jak bedę miał (od czasu do czasu gram w totka ;) ) szkła za 5-6 tysięcy to kupię filtry po 500zł. ale w obecnej sytuacji byłoby to nieekonomiczne.

madmips
11-11-2006, 12:22
ja tak czyściłem, czyściłem, aż ostatnio statyw przewróciłem i kłopotu się pozbyłem :( filterek poszedł mi w drobny mak :) na szczęście obiektyw przetrwał

ALF
12-11-2006, 02:59
hihi...kolejny przykład na przydatność UVek jako filtrów ochronnych :D

a teraz kilka zasad czyszczenia filtrów i innej optyki:
1- zanim przystąpisz do czyszczenia zdmuchnij za pomocą gruszki drobinki kurzu
2- to, czego nie udało się zdmuchnąć usuń za pomocą pędzelka fotograficznego
3- jeśli na optyce nie ma plam tłustych, ale są bardzo niewielkie, nie używaj płynów, a postaraj się wyczyścić mocno spraną flanelką ruchem dookólnym zaczynając od środka w kierunku brzegów
4- po przetarciu szmatką, zdmuchnij jeszcze raz gruchą
5- jeśli są tłuste plamy lub mazy...użyj flanelki i alkoholu izopropylowego metodą jak wyżej
6- po zakończeniu cżeści "mokrej" powtórz punkty 3 (polerka) i 4
7- powodzenia :)

Władca Pixeli
12-11-2006, 07:23
Ja używam małe szmatki z irchy przeznaczone do optyki. Nie wiem czy jest sztuczna czy naturalana ale czyści bardzo dobrze. Nie potrzeba żadnych płynów.
Kiedyś z torbą Tamrona dostałem mały kawałek szmatki. Nie mam pojęcia co to jest ale jest również rewelacyjne do czyszczenia.

Smurf
12-11-2006, 13:37
Ja kupiłem w sklepie "wszystko za 5 zł" ściereczkę z mikrowłokien do jak napisano "czyszczenia sama wodą".
Jest znakomita - wystarczy chuchnięcie i przetarcie w/w ściereczką - żadnych smug, doskonale usuwa nawet tłuste plamy, oczywiście trzeba wtedy zrobić to kilkakrotnie.
Nie ma najmniejszych problemów z czyszczeniem filtrów Hoya SHMC.

Valdek_Tychy
12-11-2006, 14:53
Nie ma najmniejszych problemów z czyszczeniem filtrów Hoya SHMC.

Dokładnie tak jak napisał Smurf,polecam również takie szmatki,ja kupiłem bodaj za 3,99 w hipermarkecie z mikrowłókien szmatkę do czyszczenia okularów i soczewek - taka fana koloru zlotego - czyści idealnie i filterki i obiektywy,choć jak pisałem wcześniej flanela jest the best.

eRJot
22-06-2009, 21:46
A czy jak w warunkach terenowych chuchnę i przetrę filtr chusteczką higieniczną to coś się może stać niedobrego?

koziołek_matołek
25-06-2009, 16:39
Lepiej noś ze sobą szmatki do optyki. Higieniczne nie są idealnie miękkie, poza tym może się gorzej czyścić. Ja szmatkę mam zawsze przy sobie i jak tylko potrzebuję, zarówno do okularów, jak i szkieł foto - czyści dobrze. Ewentualnie poza taką szmatką, może byc jakaś dobra bawełna, typu wymieniona już flanela ;)

spiritus
14-12-2016, 14:49
Za odkop możecie mi dać złotą łopatę :D

Czy płyn do matryc ROTIN też się nadaje do filtrów? Niby jest tam w zastosowaniu napisane: "[...]oraz elementów optycznych: obiektywów, filtrów, soczewek[...]".

madebyzosiek
14-12-2016, 15:02
Nooo, ponad 7 latek minęło ;)

Tak, nadaje się :)

ALF
23-12-2016, 04:51
Generalna zasada, tylko do szklanych. Do plastików woda z mydłem.