PDA

Zobacz pełną wersję : [ Krajobraz ] to moze takie? - Narew



colednik
09-11-2006, 19:04
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.rainko.republika.pl/narew.jpg)

d80 kit

jm
09-11-2006, 21:17
Mnie się podoba, kolory ciepłe i można powiedzieć rozgrzewające (miód na oczy w poównaniu z tym co za oknem). Niby zwykły landszafcik ale miły dla oka. Nie wiem czy ktokolwiek podziela moje zdanie..? I szczerze mówiąc to zwykle jestem mocno skonsternowana, kiedy widzę w galerii całkiem przyjemne foto i zero komentarzy...

2Cresky
09-11-2006, 21:42
Bardzo ładne zdjęcie,jest w nim taki spokój i cisza.SUPER

swiatlo
09-11-2006, 22:05
I szczerze mówiąc to zwykle jestem mocno skonsternowana, kiedy widzę w galerii całkiem przyjemne foto i zero komentarzy...

Chyba nastąpiła pewna ewolucja na tym forum od czasu kiedy tutaj po raz pierwszy zajrzałem w lipcu.
Wtedy było więcej komentarzy, jednak wiele było komentarzy negatywnych na zasadzie czystego zniechęcania autora, n.p. komentarzy typu "do kosza!". Nie wnosiły one wiele, a nawet jak z punktu widzenia profesjonalno-artystycznego pewnie zdjęcia były rzeczywiście do kosza, podobnie jak pewnie 99% wszystkich tutaj publikowanych zdjęć, to jednak nie o to autorowi chodziło aby usłyszeć tego typu zniechęcające opinie.
Od tamtego czasu kultura wypowiedzi się podniosła, jednak odbyło się to kosztem ilości komentarzy. Komentarze negatywne zostały zastąpione brakiem komentarzy. Może to i lepiej, to co jest teraz to jest to co występuje na większości angielsko-języcznych forach, czyli kultura typu że jak masz coś pozytywnego do powiedzenia to powiedz, a jak negatywnego to nie mów nic. Taka jest kultura anglosaska i w tym kierunku zdaje się zeewoluowało to forum.

Mam teraz mieszane uczucia czy lepiej być ignorowanym, czy lepiej też usłyszeć złośliwe opinie na temat moich zdjęć. Chętnie bym widział jakiś złoty środek...

Co do omawianego zdjęcia to przerwę własną chęć zignorowania tego zdjęcia. Otóż ja na przykład nic nie skomentowałem właśnie dlatego że nie widzę nic co by mnie wciągnęło. Ot po prostu jezioro. Mam takich zdjęć dziesiątki z Webshots i są one nie tylko lepsze kompozycyjnie, ale także lepsze technicznie.
Rzeczywiście zdjęcie jest uspakajające, ale na zasadzie że każde zdjęcie dowolnego jeziora jest uspakajające. Po prostu taka jest natura samego jeziora.
Chciałbym widzieć coś co mnie pociągnie, co zatrzyma mój wzrok. To zdjęcie tego nie ma, przynajmniej dla mnie.
Zresztą podobnie moje jesienne zdjęcie na wątku obok jest ignorowane z tego samego powodu - ot po prostu park. I ja to rozumiem...

lukaszMM
09-11-2006, 22:29
idąc za wypowiedzią Światło: zdjecie bardzo ładne, poprawne technicznie, uspokajające, lecz to tyle. Pisze to dlatego, ze robiąc zdjecia coolpixem 4100 takich zdjeć mam z 5 tys - bez ściemy.

do czasu kupienia d50 zaczęłem inaczej pojmować fotografie. wiec chyba dlatego wiele ludzi pisze jedynie "bardzo ladnie", a w rzeczywistości zdjecie wogóle go nie rusza (poprostu takich wiele)

sam osobiscie lubie dostawac poyzytywne oceny :)

colednik
09-11-2006, 23:12
no wiem ze te zdjecie moze nie jest jakies gornolotne. a krytyka zdjecia jak najbardziej wskazana, ja tam sie nie obrazam jak ktos zle skomentuje moje zdjecie. Lukasz i Swiatlo - rezczywiscie macie racje przejrzalem wasze fotki i stwierdzam tam setki, hmm tysiace podobnych czy nawet lepszych:) nie to ze uwazam ta fotke za wybitna, bo wiem ze jest moze i przecietna, sam przeciez napisalem takie tam:)

klon
09-11-2006, 23:27
Chyba nastąpiła pewna ewolucja na tym forum od czasu kiedy tutaj po raz pierwszy zajrzałem w lipcu.
Wtedy było więcej komentarzy, jednak wiele było komentarzy negatywnych na zasadzie czystego zniechęcania autora, n.p. komentarzy typu "do kosza!". Nie wnosiły one wiele, a nawet jak z punktu widzenia profesjonalno-artystycznego pewnie zdjęcia były rzeczywiście do kosza, podobnie jak pewnie 99% wszystkich tutaj publikowanych zdjęć, to jednak nie o to autorowi chodziło aby usłyszeć tego typu zniechęcające opinie.
Od tamtego czasu kultura wypowiedzi się podniosła, jednak odbyło się to kosztem ilości komentarzy. Komentarze negatywne zostały zastąpione brakiem komentarzy. Może to i lepiej, to co jest teraz to jest to co występuje na większości angielsko-języcznych forach, czyli kultura typu że jak masz coś pozytywnego do powiedzenia to powiedz, a jak negatywnego to nie mów nic. Taka jest kultura anglosaska i w tym kierunku zdaje się zeewoluowało to forum.

Mam teraz mieszane uczucia czy lepiej być ignorowanym, czy lepiej też usłyszeć złośliwe opinie na temat moich zdjęć. Chętnie bym widział jakiś złoty środek...

Co do omawianego zdjęcia to przerwę własną chęć zignorowania tego zdjęcia. Otóż ja na przykład nic nie skomentowałem właśnie dlatego że nie widzę nic co by mnie wciągnęło. Ot po prostu jezioro. Mam takich zdjęć dziesiątki z Webshots i są one nie tylko lepsze kompozycyjnie, ale także lepsze technicznie.
Rzeczywiście zdjęcie jest uspakajające, ale na zasadzie że każde zdjęcie dowolnego jeziora jest uspakajające. Po prostu taka jest natura samego jeziora.
Chciałbym widzieć coś co mnie pociągnie, co zatrzyma mój wzrok. To zdjęcie tego nie ma, przynajmniej dla mnie.
Zresztą podobnie moje jesienne zdjęcie na wątku obok jest ignorowane z tego samego powodu - ot po prostu park. I ja to rozumiem...

A jednak nie powstrzymałeś się TY KRYTYKANCIE!:) i dobrze, bo jeszcze nikt nigdy niczego się nie nauczył słysząc tylko: ładne to zdjęcie, miła fotka, taka ciepła, przyjemnie się ogląda. Bo właśnie w taki sposób utwierdza się i krzywdzi „fotografów” nijakich, że nie muszą już pogłębiec swojej „wiedzy”
A co do zdjęcia: miłe , ładne, ciepłe i bardzo nijakie.

jm
09-11-2006, 23:30
Tak widzę, że sprowokowałam kilka komentarzy - i dobrze. A jednocześnie zaczynam mieć obawy aby gdzieś nie napisać, że zdjęcie jest ładne i ciepłe i podoba mi się kolorystycznie i np uspokaja - no bo wynika, że to za mało, że z takim komentarzem to w ogóle nie warto sie logować?
Z drugiej strony obserwuję kilku forumowiczów, którzy zaczynając swoją przygodę z fotografią nie pokazują takich właśnie "ładniutkich" fotek a zamiast tego silą się na "ahrtyzm" - z reguły rezultat jest "taki sobie" - no ale nikt nie napisze, że zdjęcie jest banalnie - nijakie.
Sorry, że przynudzam.

Autora foty przepraszam za OT

jm
09-11-2006, 23:32
i dobrze, bo jeszcze nikt nigdy niczego się nie nauczył słysząc tylko: ładne to zdjęcie, miła fotka, taka ciepła, przyjemnie się ogląda. Bo właśnie w taki sposób utwierdza się i krzywdzi „fotografów” nijakich, że nie muszą już pogłębiec swojej „wiedzy”
A co do zdjęcia: miłe , ładne, ciepłe i bardzo nijakie.


a to oznacza ni mniej ni więcej tylko tyle, że zamiast "zerowych" komentarzy warto chyba skrobnąć coś więcej. aczkolwiek jest sztuką skrytykować bez krytykanctwa:)

swiatlo
09-11-2006, 23:35
..., bo jeszcze nikt nigdy niczego się nie nauczył słysząc tylko: ładne to zdjęcie, miła fotka, taka ciepła, przyjemnie się ogląda. Bo właśnie w taki sposób utwierdza się i krzywdzi „fotografów” nijakich, że nie muszą już pogłębiec swojej „wiedzy”...

Najlepiej jakby było coś pośredniego pomiędzy grzecznościowym "ładna fotka" a złośliwym "zdjęcie spaprane - ucz się synku". Albo zignorowania zdjęcia na zasadzie "nie będę się zniżał aby tą amatorszczyznę komentować".

Powinno być coś w rodzaju: "zdjęcie byłoby lepsze jakbyś dodał światła po lewej". Albo "kompozycja zła bo model ucieka z kadru". Albo "za małe kontrasty". Albo "fotka poprawna ale nijaka".
Są one konstruktywne bo autor wie co źle zrobił i w jakim kierunku powinien się więcej starać.
Tak na marginesie - nawet ja amator jestem czasami zakłopotany kiedy ktoś zamieszcza zdjęcia typu które ja natychmiast usuwam z dysku. Wtedy naprawdę naprawdę nie wiadomo co powiedzieć...

swiatlo
09-11-2006, 23:49
Tak widzę, że sprowokowałam kilka komentarzy - i dobrze. A jednocześnie zaczynam mieć obawy aby gdzieś nie napisać, że zdjęcie jest ładne i ciepłe i podoba mi się kolorystycznie i np uspokaja - no bo wynika, że to za mało, że z takim komentarzem to w ogóle nie warto sie logować?


Znam to uczucie :) Dlatego czasami czekam z własnym komentarzem żeby nie być tym pierwszym. To takie trochę tchórzostwo, wiem...
Trzeba jednak z tym walczyć i nauczyć się być odważnym aby się wypowiadać. To też uczy...
A zresztą to jest sprawa osobista. Czasami zdjęcie jest faktycznie złe dla większości, ale akurat jest tam coś co właśnie u ciebie wyzwala pewną emocję. Wtedy nawet jak inni tego nie czują, to mimo to świadczy to o jakości zdjęcia. Sztuka nie musi się podobać każdemu, prawda?



Z drugiej strony obserwuję kilku forumowiczów, którzy zaczynając swoją przygodę z fotografią nie pokazują takich właśnie "ładniutkich" fotek a zamiast tego silą się na "ahrtyzm" - z reguły rezultat jest "taki sobie" - no ale nikt nie napisze, że zdjęcie jest banalnie - nijakie.
Sorry, że przynudzam.

Nie chodzi o "ahrtyzm", ale o kreatywność. To wielka różnica. Chodzi o to aby nie pstrykać wszędzie tam gdzie "ładnie", ale aby naprawdę poszukać. Aby uwolnić swoją duszę z wyuczonych schematów, oraz dać jej pofrunąć na wietrze...
Nie za bardzo poetycko? :)

colednik
09-11-2006, 23:55
nio tak ale kazdy uwalnia swoja dusze w rozny sposob:)

jm
10-11-2006, 00:06
Chodzi o to aby nie pstrykać wszędzie tam gdzie "ładnie", ale aby naprawdę poszukać. Aby uwolnić swoją duszę z wyuczonych schematów, oraz dać jej pofrunąć na wietrze...
Nie za bardzo poetycko? :)


No właśnie - uwolnić ją z wyuczonych schematów - czyli najpierw nienaganny warsztat, ostrośc, kompozycja, temat itp itd a potem to już dusza niechaj się uwalnia...? tak mi się wydaje.

To co pisze colednik - też prawda - każdy tę "duszę" uwalnia w inny sposób - chyba:(

Co do komentarzy - dla mnie najgorzej jest wtedy kiedy wszystkim się podoba a mnie nie:(, wszyscy coś czują a ja nic zupełnie...a bywa tak niestety czasami i to nie tylko w odniesieniu do początkujących pstrykaczy... i nie tylko w tej forumowej galerii.

swiatlo
10-11-2006, 00:14
... czyli najpierw nienaganny warsztat, ostrośc, kompozycja, temat itp itd a potem to już dusza niechaj się uwalnia...? tak mi się wydaje.

No to jest oczywiste. Żeby pisać wiersze, to wpierw należy się nauczyć w ogóle pisać...


Co do komentarzy - dla mnie najgorzej jest wtedy kiedy wszystkim się podoba a mnie nie:(

To jest najgorsze uczucie. Jesteś w takiej sytuacji gdzie wszyscy się zachwycają a dla ciebie to bylejaka fotografia, i co zrobić? Być taką łyżką dziegciu?
Wtedy ja siedzę cicho...

Jogi
10-11-2006, 08:36
Każdy "uwalnia swoją duszę w inny sposób" i każdemu podoba się coś innego, więc każdy MA PRAWO napisać, że mu się nie podoba. Po to jest forum, żeby poznać bardzo różne, często zaskakujące nas opinie. A oburzanie się, że ktoś raczył coś złego napisać nie ma sensu, bo to nie przedszkole.
Ostatnio przeszukiwałem różne "stocki" w poszukiwaniu pewnego zdjęcia krajobrazu, wiedziałem co mi potrzeba, ale szukałem czegoś naprawdę co przykuwa oko już w miniaturce, przeszukałem dosłownie dziesiątki tysięcy zdjęć i znalazłem tylko kilkanaście takich w miarę. Więc takie naprawdę dobre zdjęcie ma coś w sobie co "zwala z nóg" i z reguły jest to odczucie większości. Więc czasem można się domyślać, że brak komentarzy świadczy, że to zdjęcie takie nie jest. Też chyba nie ma takiej reguły, bo może akurat nikt nie ma czasu albo mu się nie chce pisać.
A wracając do zdjęcia - jest jak najbardziej poprawne i ładne kolorystycznie, ale takie normalne, brakuje mu właśnie tego czegoś, by stać się super. A o to chyba każdemu chodzi, żeby w końcu zrobić takie coś super. I czasem jest to zupełny przypadek.

biker karlos
10-11-2006, 15:42
no dziwny jest ten swiat i gusta ludzi. ostatnio wrzucilem (moim zadaniem) najlepsze 3 fotki z wycieczki i jedna na doczepke zeby pokazac pewne miejsce i co .......... wlasnie ostatnia dostala najwyzsze noty z posrud wystawionych.

a co do fotki to albo komp mnie oszukuje albo fotka walnieta z szarym filtrem polowkowym ustawionym w pionie. prawa strona kadru jest ciemniejsza szczegolnie wyraznie na niebie, co troszke psuje calosc. albo mi sie tylko wydaje ......

colednik
10-11-2006, 20:12
a co do fotki to albo komp mnie oszukuje albo fotka walnieta z szarym filtrem polowkowym ustawionym w pionie. prawa strona kadru jest ciemniejsza szczegolnie wyraznie na niebie, co troszke psuje calosc. albo mi sie tylko wydaje ......

:)