PDA

Zobacz pełną wersję : jaki monitor LCD będzie dobry?



tomski
09-11-2006, 10:27
Szanowni,
Nie jestem pewien czy to jest ten dział na takie pytanie, ewentualnie proszę admina o przeniesienie wątku do właściwego. Zamierzam kupić monitor LCD do mojego domowego komputera ze szczególnym uwzględnieniem jego przydatności do obróbki zdjęć z cyfrówki. Czyli wierność kolorów, dobry kontrast itp. Wiem, że można znaleźć różne rankingi ale najczęściej robią je ludzie od komputerów a mnie interesuje opinia końcowego uzytkownika, czyli fotografa. Jaki monitor możecie polecić, podpierając się własnym doświadczeniem. Interesuje mnie max 19 cali, ze względów ekonomicznych. Jaki producent, jaki typ matrycy, a jak polecicie konkretny model to byłoby git.

z góry dzięki i pozdrawiam
tomski

zwolak
09-11-2006, 10:35
Na pewno na wstępie powinieneś odrzucić wszystkie monitory z matrycami TN, bo one nie oddają wiernie kolorów. Przy obróbce grafiki szybkość nie jest ważna, więc skup się na matrycach MVA/PVA lub S-IPS.

slasz
09-11-2006, 10:59
NEC 1990SXi - w miare niedrogi i jako jeden z nielicznych (w rozsadnych cenach) moglby zastapic CRT.

Korchez
09-11-2006, 11:11
Zapytaj pana Konopkę na forum www.mva.pl (http://www.mva.pl) Facet ma duża wiedzę i niejednemu już pomógł.

Lolas
09-11-2006, 11:47
Polecam EIZO z serii graficznej

tomski
09-11-2006, 23:55
Zapytaj pana Konopkę na forum www.mva.pl (http://www.mva.pl) Facet ma duża wiedzę i niejednemu już pomógł.

Fajny ten portal mva.pl, dzięki za link:)

Wpadł mi w oko konkretny model: Samsung 971P (http://www.samsung.com/pl/products/monitor/tft/monitor19/971p.asp), z matrycą PVA. Podobno świetnie obrazuje kolory. Może ktoś używa tego konkretnego modelu i moze coś powiedzieć o nim?

sjm
10-11-2006, 00:53
Najlepiej wytypuj sobie kilka modeli i porównaj obrazy w sklepie. Ja typowałem sobie do zakupu Samsunga Sony IIyamę a kupiłem Nec-a 1990FX i jest zupełnmie OK.

jm
10-11-2006, 12:54
Fajny ten portal mva.pl, dzięki za link:)

Wpadł mi w oko konkretny model: Samsung 971P (http://www.samsung.com/pl/products/monitor/tft/monitor19/971p.asp), z matrycą PVA. Podobno świetnie obrazuje kolory. Może ktoś używa tego konkretnego modelu i moze coś powiedzieć o nim?


hehehe - mam go do 10 dni. W porównaniu do starego (psującego się) CRT jest .... nie do porównania. Extra.
Mnie więcej nie potrzeba. Kolory bardzo dobrze odwzorowane - a piszę to po zestawieniu zdjęcia na monitorze i dużej odbitki z zaufanego labu, w którym zawsze zamawiam papierowe zdjęcia.
Dla mnie również bardzo przydatny jest pivot - wreszcie jak obrabiam zdjęcia w kadrze pionowym to mam je na całym ekranie (tzn bez białych/szarych pasków po bokach). Polecam

Niedzwiedz
10-11-2006, 13:07
widizalem jakies samsung z adobe RGB za 7500 pln matryca :) to moglo by byc ciekawe

aldus
10-11-2006, 18:10
A możesz podać typ tego Samsunga? Coś nie chce mi się wierzyć w to Adobe RGB.

Niedzwiedz
10-11-2006, 18:26
niepamietam jakas nowosc wiem gdzie widzialem w tv na tvn turbo w programie gadzet :)

pX
10-11-2006, 20:10
A możesz podać typ tego Samsunga? Coś nie chce mi się wierzyć w to Adobe RGB.

To XL20 - monitor z podświetlaniem LEDowym. Jest już kilka monitorów na rynku, które kryją AdobeRGB.

Czornyj
10-11-2006, 20:44
To XL20 - monitor z podświetlaniem LEDowym. Jest już kilka monitorów na rynku, które kryją AdobeRGB.

:shock: no no no, nawet Szajsung zabrał się za robienie monitorów graficznych...

aldus
11-11-2006, 00:15
Ciekawe czy dołączą jakieś sensowne oprogramowanie kalibracyjne i czy konstrukcja monitora umożliwi dostęp do LUT.
Nieco zbaczając z tematu, wczoraj przyuważyłem na stronie firmy Sirius w opisach NEC-ów SpectraView (modele 1980, 1990, 2090, 2180, 2190) "podświetlanie LED". Zadzwoniłem, połączono mnie z ponoć kompetentną w dziedzinie monitorów osobą, która z uporem maniaka powtarzała LED, LED, LED... I nie docierały żadne argumenty, łącznie z linkami do stron, gdzie jak byk stoi, że nie LED a świetlówki. Interesujące...

pX
11-11-2006, 10:16
Nieco zbaczając z tematu, wczoraj przyuważyłem na stronie firmy Sirius w opisach NEC-ów SpectraView (modele 1980, 1990, 2090, 2180, 2190) "podświetlanie LED".
No tak - one mają taką LED koło przycisku włączającego... :)
Z serii Spectraview istnieje póki co jeden monitor z podświetlaniem LED i jest on wyraźnie oznaczony: w Europie jako "Reference" a na rynku amerykańskim "WG LED" (Wide Gamut LED - zresztą tam jest sprzedawany również jako wersja "cywilna" bez oprogramowania) i jest to pierwszy seryjny monitor LED (aczkolwiek nie pierwszy Adobe RGB bo wcześniej był świetlówkowy Eizo CG 220).
Jeśli chodzi zaś o zachwyt przestrzenią AdobeRGB to też należy uważać - przy obecnym "zaawansowaniu" systemów operacyjnych (w tym protokołów komunikacji karta->monitor) i programów graficznych taki monitor może okazać się generatorem problemów. Polecam wypowiedź Karla Langa (twórcy Radiusa Pressview i Sony Artisan), który w jasny sposób wyjaśnia czym może grozić w tej chwili korzystanie z monitorów Wide Gamut.

Czornyj
11-11-2006, 12:49
Polecam wypowiedź Karla Langa (twórcy Radiusa Pressview i Sony Artisan), który w jasny sposób wyjaśnia czym może grozić w tej chwili korzystanie z monitorów Wide Gamut.

"1) A wide gamut LCD display is not a good thing for most (95%) of high
end users. The data that leaves your graphic card and travels over the
DVI cable is 8 bit per component. You can't change this. The OS, ICC
CMMs, the graphic card, the DVI spec, and Photoshop will all have to be
upgraded before this will change and that's going to take a while. What
does this mean to you? It means that when you send RGB data to a wide
gamut display the colorimetric distance between any two colors is much
larger. As an example, lets say you have two adjacent color patches one
is 230,240,200 and the patch next to it is 230,241,200. On a standard
LCD or CRT those two colors may be around .8 Delta E apart. On an Adobe
RGB display those colors might be 2 Delta E apart on an ECI RGB display
this could be as high as 4 delta E.

It's very nice to be able to display all kinds of saturated colors you
may never use in your photographs, however if the smallest visible
adjustment you can make to a skin tone is 4 delta E you will become
very frustrated very quickly.

2) More bits in the display does not fix this problem. 10 bit LUTs, 14
Bit 3D LUTs, 10 bit column drivers, time-domain bits, none of these
technologies will solve problem 1. Until the path from photoshop to the
pixel is at least 10 bits the whole way, I advise sticking to a display
with something close to ColorMatch or sRGB.

3) Unless the display has "TRUE 10 bit or greater 1D LUTs that are
8-10-10" user front panel controls for color temp, blacklevel and gamma
are useless for calibration and can in fact make things worse. An
8-10-8 3D LUT will not hurt things and can help achieve a fixed
contrast ratio which is a good thing.

Only Mitsubishi/NEC displays with "GammaComp" have 8-10-8 3D LUTs at
this time. Some Samsung displays may have this I don't test many of
their panels as the performance in other areas has been lacking.

Only the Eizo 210, 220 and NEC2180WG have 8-10-10 paths. If you really
want to know... the path in the Eizo is "8-14bit3D-8-10bit1D-10" go
figure that one out ;-) The 2180WG has an actual 10 bit DVI interface
with a 10-10-10 path but nothing supports it so you can't use it yet -
but for $6500 your ready when it does ;-)

4) The testing methodology for the seybold report article was very
poor. It demonstrates the authors complete lack of understanding with
regards to LCD calibration. At some point I may write a full rebuttal.
As an example the fact that Apple's display has no controls other than
backlight is actually a very good thing for an 8-8-8 LCD if your going
to use calibration. Apple optimizes the factory LUTs so as to provide
the most individual colors. smooth greyscale and the least loss. Then
the calibration is done in the graphic card LUT. As these are all 8 bit
it's best if the user does not mess with the display LUTs at all.
Overall Lab to Lab Delta E of 23 patches is a very poor metric to
evaluate a display. It completely leaves out many areas of color space
(the tool they used is designed to make the colorimeter look good so
tuff patches are not included) contrast ratio, stability, aging,
greyscale performance and other important considerations.

Many people ask for my recommendations. I am not happy with anything we
have right now. That said I can evaluate what there is.

Price performance wise the great bargain is the NEC 1980SXI BK the
price/vs colorimetric performance of this display can't be beat. The
2180ux Is a great display at a reasonable but high end price.

In the mid-high wide screen I like the Apple and the SONY. Reject the
display if uniformity is bad and make sure whomever you buy it from
will exchange it.

The Eizo 210 is great if you can justify the current cost. Give it two
years and most high-end displays should perform at this level. 220 is a
great display but suffers from all the downfalls of any wide gamut
display.

There is no reason to buy the La Cie 321 it's just an NEC with their
label on it and an extra $400.

The Monaco Optix XR is the best colorimeter for LCDs at this time"

pX
11-11-2006, 15:43
Dzięki Czornyj.
Warto jeszcze dodać, że post ten był napisany jakiś czas temu w związku z czym odwołania do takich a nie innych monitorów.

marcelll
05-05-2008, 00:09
Ja na twoim miejscu zastanowiłbym sie nad monitorem (http://www.cnt.sklep,pl/) Gatewayem FPD 2185w. Matryca SPV-a, super parametry i przystępne pieniądze. http://www.cnt.sklep.pl/images/towary/2185W.jpg

Tom01
12-05-2008, 08:03
super parametry

Prosimy o przytoczenie tych parametrów...

Terminux
12-05-2008, 09:13
Ja też zastanawiałem się nad kupnem LCDka i kupiłem ... zwykły, profesjonalny monitor z normalną bańką, z serii prof Iyamę :). Stwierdziłem, że za te pieniądze, które musiałbym przeznczyć na zakup monitora wolę kupić sobie jakieś szkło (np. 70-300 VR) . Miejsce na biurku jest, kolory monitor ma piękne, wszystkie możliwe regulacje, rok gwarancji i kosztował niecałe 150 zł. Więc po co przepłacać?

qba_slo
13-05-2008, 00:48
po to by oczy nie bolaly ci co maja juz LCD nie odczuwaja "zmeczenia oczu";)

Terminux
13-05-2008, 08:02
Oczywiście masz rację ale pod warunkiem, że spędzasz dużo czasu codziennie przed monitorem. Ja używam "dużego" monitora tylko wtedy, jak obrabiam zdjęcia. Do internetu i do pracy "cywilnej" mam laptopa. Jak się zastanowić, to przed tamtym monitorem spędzam może 8 godzin tygodniowo więc zachowując odpowiednie środki ostrożności (dystans oświetlenie itp) nie ma się czego obawiać, a jakość pracy jest nieporównywalna.
Piszę to, bo sam długo myślałem nad monitorem i wybrałem co wybrałem. Gdybym pracował zawodowo jako fotograf czy inny grafik to nie zastanawiałbym się - to jest warsztat pracy a praca złym narzędziem rzadko przynosi zadowolenie. Ale jako amator - spokojnie mogę na tym pracować. A jakość najgorszego monitora prof. na bańce jest nieporównywalna nawet do średniej klasy LCDka.
Ale jeszcze raz powtarzam - sa to moje prywatne przemyślenia kiedy długo zastanawiałem się nad kupnem monitora.

Tom01
13-05-2008, 08:09
A jakość najgorszego monitora prof. na bańce jest nieporównywalna nawet do średniej klasy LCDka.

Stwierdzenie powyższe w kontekście 99,99% trafienia na poważnie zużyty monitor kineskopowy, jest zbyt optymistyczne. Prawda jest z reguły odwrotna. Pomimo swoich wad, średniej klasy LCD, jest o niebo lepszy, w każdej konkurencji, od starego CRT.

Terminux
13-05-2008, 08:24
Masz rację jeżeli myślimy o zużywanych monitorach. Ja natomiast piszę o nowych monitorach takich z gwarancją producenta bo taki właśnie kupiłem.
Używanego CRT bałbym się kupować - nigdy nie wiadomo, jak był użytkowany, jaką ma przeszłość jaki ma luminofor w jakim stanie jest elektronika i tu zgadzam się z tobą w 100%.

Tom01
13-05-2008, 08:31
Masz rację jeżeli myślimy o zużywanych monitorach. Ja natomiast piszę o nowych monitorach takich z gwarancją producenta bo taki właśnie kupiłem.

Od 2004 r nie ma żadnej szansy na kupno nowego monitora kineskopowego. Jeśli gdzieś w ofercie jest napisane inaczej, to jest to zwykłe kanciarstwo.

Terminux
13-05-2008, 08:43
To zapraszam do mnie na oględziny ;)

Tom01
13-05-2008, 09:15
To zapraszam do mnie na oględziny ;)

Pan daruje, ale nie uwierzę. Już pod koniec 2004 były problemy. Po wiadomości o końcu produkcji, wszystkie CRT wymiotło. Długo, długo jeszcze, sklepy wyciągały używane, odkupione po naprawach z serwisu fabrycznego i oferowały jako nowe. Szło to jak ciepłe bułeczki. Nawet znane i renomowane firmy w Niemczech robiły takie numery. Ludzie jeździli za granicę, żeby sobie ostatnie sztuki kupić.

Swoją drogą, jest prosty sposób. Każda Iiyama ma rok produkcji wydrukowany na tabliczce z tyłu. Choć nawiasem mówiąc, takie cyrki już widziałem, że nie zdziwiłbym się jeśli byłaby podrobiona.

Terminux
13-05-2008, 18:07
Może na początek darujmy sobie tego "pana" :).
Z dzikiej ciekawości oglądnąłem dokładnie monitor - obudowa nie ma żadnych znaków używania, nie jest zażółcona czy brudna. Klawisze czyste niepobrudzone itd. Bańka bez skaz czy śladów po rysach. Popatrzyłem też na tabliczkę znamionową faktycznie rok produkcji 2004. Na produkt jest 12 miesięcy gwarancji Iyama-Polska od miesiąc maja. Czego chcieć więcej?
Jeszcze raz powtarzam - w stosunku do wielu tanich i tych trochę droższych monitorów ten jest rewelacyjny. Nie porównuję go do Eizo choć pewnie nie odstawałby bardzo jakościowo. Gdybym był zawodowym fotografem pewnie kupiłbym LCDka z wyższej półki. A tak za nieco ponad 100 zł jestem szczęśliwym posiadaczem bardzo dobrego monitora, który pewnie wystarczy na jakiś czas (na pewno na rok - ten gwarancyjny ;) ).

Tom01
13-05-2008, 18:14
rok produkcji 2004. Na produkt jest 12 miesięcy gwarancji Iyama-Polska od miesiąc maja.

Jest to zatem używany monitor, który się komuś popsuł, oddali kasę i po naprawie serwis wystawił na sprzedaż. Iiyama tak robi. To, że się akurat trafił może znośny, nie uprawnia do napisania "nowy". W ten sposób wprowadza się kogoś postronnego na minę.

TysmaX
31-05-2008, 02:06
---LED---LED---LED---LED---LED---LED---LED---LED---LED---LED---LED---LED---LED---LED :rolleyes: :rolleyes:

Jak technologia LED pojawi sie to najprawdopodobniej wyprze z rynku tak popularne LCD'ki i Plazmy. Pewnie ceny takich monitorów będą dziesiącio krotnie wyższe, ale po 2*(pewnie dłużej) latach ceny spadną do obecnych LCD czy plazm. Co takiego mają LED'y:
:rolleyes:
-kto ma monitor LCD to wie, że najwspanialszą zego zaletą jest to że zajmuje mało miejsca na biurku i to tyle, we wszystkim innym pobija go o głowe zwykły CRT. Już prawie każdy wie żę LCD może wyświetlić PONAD 1,6 mln kolorów, a CRT 16 milionów, 10 razy więcej.
:rolleyes:
-Aby obraz był płynny w CRT (nie mrógał) to ustawiasz sobie odświeżanie na 85 Mhz, im więcej tym lepiej, chodz przez zwiększenie odświeżania na większą nie zobaczysz różnicy, ale Twoje oczy niebędą sie tak męczyć (w dłuższej perspektywie), A w LCD i oczywiście Plazmie nie ma czegoś takiego jak odświeżanie, jest natomiast "czas reakcji", jak pójdziesz do sklepu i sie zapytasz sprzedawcy to powie co że ma 20ms (mili sekund).
Tródno by sie tu nie zgodzić ale te dane były sprawdzane w laboratorium w próżni, więc w naturalnych warunkach jest on większy. Dochodzi to tego jeszcze fakt, iż im dłóższa praca tym bardziej sie magrzewa monitorek i czas może sie wydłóżyć nawet 2-krotnie.
:rolleyes:
-Wiecie jak twoży sie obraz?? W CRT światło przechodzi przez trzy filtry*(*nie pamiętam nazwy, ale chodzi o RGB-Red Green Blue) i w zależności jaki kolor chcemy uzyskać prąd przepływa intensywniej przez damy filter i na odwrót. W LCD natomiast są malutkie pojemniczki uzupełnione gazem jak przyle przez niego prąd (chemia sie kłania) to zmienia sie jego gęstość, i przyjmuje inny kształt. Ale niestety LCD z upływem czasu tracą jeden ze swoich atutów, mianowicei jak przepływa prąd przez ten gaz to atomy ulegają połowicznemu rozpadowi, i opadają na ściankach tego pojemniczka, czego powodem jest utrata jasności. Średnio po średniej exploatacji taki monitorek traci 10% jakości barw w ciągu roku.
-Plazy tracą 10% jasności koloru średnio na rok, kto ma plazme wie, są naprawde jasne ale to tylko z początku i do tego znacznie cięższe dochodzą nawet do 30-40 kg(ale to 40 calowy TV), no chyba że ktoś ma taki monitor :rolleyes: :rolleyes:;);)
:rolleyes:


---LED---LED---LED---LED---LED---LED---LED---LED---LED---LED---LED---LED---LED---LED :rolleyes: :rolleyes:
LED to wspaniały monitor posiadający wszystkie wspaniałe właściwości monitorków CRT* i jedną LCD- miejśce na biurku.... :rolleyes:

Tom01
31-05-2008, 08:28
-Już prawie każdy wie żę LCD może wyświetlić PONAD 1,6 mln kolorów (...) A w LCD i oczywiście Plazmie nie ma czegoś takiego jak odświeżanie, jest natomiast "czas reakcji", jak pójdziesz do sklepu i sie zapytasz sprzedawcy to powie co że ma 20ms (mili sekund). (...) Tródno (...) dłóższa praca tym bardziej sie magrzewa monitorek i czas może sie wydłóżyć nawet 2-krotnie. (...) twoży sie obraz?? W CRT światło przechodzi przez trzy filtry*(*nie pamiętam nazwy, ale chodzi o RGB-Red Green Blue) i w zależności jaki kolor chcemy uzyskać prąd przepływa intensywniej przez damy filter i na odwrót. W LCD natomiast są malutkie pojemniczki uzupełnione gazem jak przyle przez niego prąd (chemia sie kłania) to zmienia sie jego gęstość, i przyjmuje inny kształt. (...) LED to wspaniały monitor posiadający wszystkie wspaniałe właściwości monitorków CRT* i jedną LCD- miejśce na biurku.... :rolleyes:

Rety! Tylu bezsensów na raz, okraszonych bykami ortograficznymi, chyba jeszcze nie widziałem w jednym miejscu.

Powiem krótko: STEK BZDUR!

Co do LED natomiast, to wszystko wskazuje na to, że faktycznie podświetlenie diodami się upowszechni. Jednak nie wszystko złoto co się świeci. Najtańsze budżetowe rozwiązania, z podświetlenia LED, bierze tylko marketingową siłę skrótu "LED". Nie ma nic wspólnego, z kojarzonego z diodami, likwidowaniem ograniczeń lamp CFL. Na rynku jest już wiele ekranów tak podświetlanych i tylko jeden z prawdziwym podświetleniem, spełniającym ideę LED. To skomplikowana technika, wymagająca dodatkowych rozwiązań w module sterowania ekranem. Dlatego przewiduję, że masowo się będzie pchać zwykłe białe diody za ekran, a wypisywać w materiałach reklamowych niestworzone cuda, na temat nowej rewolucyjnej technologii.

Czornyj
31-05-2008, 12:29
LED to wbrew pozorom nie jest wcale panaceum na całe zło tego świata. Wystarczy zobaczyć ile problemów mieli twórcy legendarnego Reference'a 21" - monitor w porównaniu z klasycznym SV2190 jest wielki jak głupota polskich polityków. Reference ma trójkolorowe diody, a jaskrawość każdego zespołu barwnego diod można regulować z osobna - dzięki temu możemy ustawiać temperaturę barwową podświetlenia wedle własnego widzimisię, jak to miało miejsce w monitorach CRT.

Jednakowoż taka ilość grzejących się elementów stanowiła nie lada wyzwanie dla konstruktorów - aby nie ugotowała nam się matryca wprowadzono wielgachne radiatory. Istnym koszmarem było ponoć zestrojenie wszystkich elementów tak, by wszystkie świeciły z równomierną intensywnością i to niezależnie od zadanej temperatury.

W przypadku wściekle drogiego flagowca jako-tako udało się uzyskać satysfakcjonujący rezultat, ale w kwestii cywilnych monitorów byłbym cholernie nieufny. Trójkolorowe podświetlenie zastąpione zostanie elementami białymi, by zbytnio nie komplikować sobie życia (więc w kwestii regulacji pkt. bieli ch... bąbki strzeli, choinki nie będzie). Jak dobrze elementy będą ze sobą zestrojone, jak będą się zachowywały w funkcji czasu - to już cholera raczy wiedzieć, ale potencjalnie taki monitor może być wręcz bardziej nierównomiernie podświetlony, niż tradycyjny CCFL. Nie mam też pojęcia jaka jest natywna temperatura barwowa diod i jaka jest ich charakterystyka spektralna.

No i fundamentalna kwestia - podświetlenie LED w żadnym stopniu nie wpływa na niedoskonałości matryc TFT. Monitor może być dzięki temu bardziej trwały i potencjalnie równomierniej podświetlony, ale nadal elementem o fundamentalnym znaczeniu dla jakości pozostanie jego matryca, dlatego nie ma się sensu za bardzo podniecać.

A tak ogólnie co do wypowiedzi TysmaxA - seria "poczytaj mi Mamo" w porównaniu z tymi rewelacjami to literatura faktu. Najbardziej ubawił mnie ten fragment o "malutkich pojemniczkach z gazem" - gaz to tam może jest jak se pierdniemy w obudowę. Nazwa LCD - o czym wie każde rosyjskie dziecko - to skrót od "Liquid Crystal Display", czyli wyświetlacz ciekłokrystaliczny.

pX
31-05-2008, 15:38
A tak ogólnie co do wypowiedzi TysmaxA - seria "poczytaj mi Mamo" w porównaniu z tymi rewelacjami to literatura faktu. Najbardziej ubawił mnie ten fragment o "malutkich pojemniczkach z gazem" - gaz to tam może jest jak se pierdniemy w obudowę.
LOL
Ale co tam - facet i tak wie swoje i będzie dzielił się swoją niewiedzą z całym światem.

kroolik
05-10-2008, 20:21
ponad dwa lata minely od otwarcia tego wątku wiec mozna zadac jeszcze raz to samo pytanie (moze przez ten czas cos sie pijawilo, cos sie zmienilo na rynku...)
chce kupic monitor do obrobki zdjeć.
cena oczywiscie ma znaczenie, ale sprzet ma na siebie zarabiać wiec musi byc "dobry".
bede wdzieczny jak ktos rzuci pare przykladowych monitorkow ktore moglbym brac pod uwage przy wyborze.
z gory dzieki.

Czornyj
05-10-2008, 20:25
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=32374

aneczka18
25-01-2010, 03:37
Witam.

Znów minęło trochę czasu i można by było uaktualnić trochę temat.

arttomy
14-11-2010, 21:19
Temat umarł? Może ktoś ostatnio kupił jakiś monitor i podzieli się wrażeniami? Szukam ostatnio jakiegoś LCD za w miarę normalne pieniądze bo mój Samsung T260 do zdjęć raczej słabo się nadaje.

Jakieś propozycje?

marbed
20-11-2010, 22:07
Temat umarł? Może ktoś ostatnio kupił jakiś monitor i podzieli się wrażeniami? Szukam ostatnio jakiegoś LCD za w miarę normalne pieniądze bo mój Samsung T260 do zdjęć raczej słabo się nadaje.

Jakieś propozycje?
Jest sens dublować ? KLIK (http://www.forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=19727)