PDA

Zobacz pełną wersję : [ Krajobraz ] Naprawdę późna jesień



swiatlo
09-11-2006, 01:05
Moja próbka ostatnio popularnego tematu jesieni. Zgadzam się że nie jest to zdjęcie tych samych lotów jak parę krajobrazów jakie ostatnio się na tym forum pokazało, ale ponieważ właśnie testuję nowego Tamrona 28-75, to wybrałem się w czasie lunchu do pobliskiego parku nad rzeką. A więc nawet jeśli nie jest to arcydzieło - za dużo bałaganu na nim, to jednak czemu nie pokazać?
Poza tym mały quiz: na tym zdjęciu coś się ukrywa. Co to jest? :)

http://www.themarts.com/galeria/autumn1.jpg

Jogi
09-11-2006, 08:22
całkiem udana kompozycja, może by lepiej wyglądało bez wolnej przestrzeni z lewej strony drzewa?

A czy chodzi o tą mrówkę koło ławki? :mrgreen:

A nie, widzę jeszcze wiewiórkę. :)

swiatlo
09-11-2006, 09:05
całkiem udana kompozycja, może by lepiej wyglądało bez wolnej przestrzeni z lewej strony drzewa?


Właśnie chciałem aby zarówno drzewo z wiewiórką, jak i ławka, znalazły się w okolicach złotych punktów po przekątnej. Dlatego pozycja drzewa jest jaka jest.

swiatlo
09-11-2006, 19:39
Oto słoneczna wersja tego samego ujęcia:

http://www.themarts.com/galeria/autumn2.jpg

grzegorzps
11-11-2006, 00:32
Sloneczna wersja ladna, zdjecie nabralo plastyki.

swiatlo
11-11-2006, 01:15
Sloneczna wersja ladna, zdjecie nabralo plastyki.

Zaskakująco jakoś mi się wydaje że bardziej plastyczna jest właśnie wersja pochmurna. Słońce jakoś spłaszczyło detale. Jakoś mi się wydaje że właśnie wersja pochmurna ma więcej plastyki. Ale może się mylę....

Czornyj
11-11-2006, 01:57
Dużo lepsze pierwsze. Zmiana światła popsuła kolorystykę - pierwsze ciepłe: zestaw zielono - oranżowo - szaroróżowy, drugie zbyt chłodne: zielono - żółto - szarobłękitne. W dodatku na scieżce pojawia się cień.

lupus771
11-11-2006, 15:27
Dużo lepsze pierwsze. Zmiana światła popsuła kolorystykę - pierwsze ciepłe: zestaw zielono - oranżowo - szaroróżowy, drugie zbyt chłodne: zielono - żółto - szarobłękitne. W dodatku na scieżce pojawia się cień.
/tyle że nr2 wyglada bardziej naturalnie, na jedynce za dużo czerwonego koloru, widać to na korze drzewa, ławce a nawet na drodze. Nie wiem jak były robione obie fotki (NEF, czy JPG) ale zauważyłem że zdjęcia z D50 robione bezpośrednio w jpg nasycenie jest ciut za mocne. Może to kwestia gustu ale ja już to skorygowałem w ustawieniach.

Czornyj
11-11-2006, 15:30
/tyle że nr2 wyglada bardziej naturalnie, na jedynce za dużo czerwonego koloru, widać to na korze drzewa, ławce a nawet na drodze. Nie wiem jak były robione obie fotki (NEF, czy JPG) ale zauważyłem że zdjęcia z D50 robione bezpośrednio w jpg nasycenie jest ciut za mocne. Może to kwestia gustu ale ja już to skorygowałem w ustawieniach.

Nikt nie powiedział że to co bardziej naturalne jest malarsko lepsze. Zresztą barwy fotografii nigdy nie są "naturalne".

lupus771
11-11-2006, 15:34
Dlatego napisałem że to kwestia gustu

swiatlo
11-11-2006, 16:14
[quote=lupus771;157381 Nie wiem jak były robione obie fotki (NEF, czy JPG) ale zauważyłem że zdjęcia z D50 robione bezpośrednio w jpg nasycenie jest ciut za mocne. [/quote]

Swietna spostrzegawczosc. Jedynka byla z JPG-a (nie pamietam jakie ustawienie aparatu), a dwojka z NEF-a bez manualnego nasycenia, jedynie z wyostrzeniem.