PDA

Zobacz pełną wersję : Czy to problem z balansem bieli ?



damian.dab85
31-01-2010, 22:49
Witam,
Chyba, dokładnie nie poznałem działania balansu bieli. Dlatego, zwracam się z pomocą.

Przy ustawieniach manualnych balansu bieli ( Nikon d90 - wybór temperatury barwowej w ustawieniach ), gdzie ilość Kelvinów wynosi 2500 K zdjęcie wychodzi niebieski - zimne ,a przy wartości 10000 K wychodzi ciepłe. I teraz pytanie, czy nie powinno być odwrotnie ? Proszę o pomoc.

Me_how
01-02-2010, 00:42
Jest dokładnie tak jak zwykle. A dlaczego sądzisz że powinno byc odwrotnie?

swider
01-02-2010, 16:56
Podejrzewam, że kolega myśli, że skoro żarówka daje ciepłe światło to i temperatura barwowa powinna być odpowiednio wysoka (a nie jakieś śmieszne 2500 K) :) Jest jednak odwrotnie... ponieważ WB w aparacie — jak sama nazwa wskazuje — powinien balansować kolor bieli, więc dlatego im cieplej tym niższa temperatura. Dochodzi do tego kwestia, że dla niektórych ludzi intuicyjnie (podświadomie) barwy bliskie niebieskim wydają się być cieplejsze, a z kolei barwy żółte bardziej chłodne. W każdym razie, cokolwiek myśli Damian, wszystko w puszce działa OK :)