PDA

Zobacz pełną wersję : Dalmierz canon canonet ql17 gIII



kroolik
31-01-2010, 15:50
Hej,

chcialbym rozpocząć przygode z analogowymi dalmierzami. Cos na początek nie drogiego, abym sie mogl przekonac czy w ogole tego szukam (ale mysle ze tak...)

co powiecie
http://www.allegro.pl/item891536064_canon_canonet_ql17.html
i jaką cene warto dać ?? w temacie siedze od wczoraj wiec nie mam za duzego rozeznania:)

drugie pytanie:
- jakie polecacie antykwiariaty w Krakowie z takim sprzetem ??

no i na koniec:
chce kupic dalmierz do:
- fotografii ulicznej, sytuacyjnej,
- aby go zawsze moc mieć przy sobie (małe rozmiary)
- aby byl nie pozorny
- aby to byl analog - 36 klatek ogranczenia to dla mnie prawdziwa wolnosc :)
- na razie nie mysle o wymiennej optyce, w przyszlosci- jesli zaiskrzy- pewnie tak.

superkomornik
31-01-2010, 15:53
To może Minolta Hi-Matcic ze szkłem 40/1.7? z tego co pamiętam, to są dość tanie, a znajomy bardzo chwali pomiar światła :)

kroolik
31-01-2010, 16:01
przyznam ze na razie wiedze głównie czerpie z http://kaliber35mm.pl/2007/12/09/jaki-aparat-analogowy-wybrac-cz-1-aparaty-dalmierzowe/
:)
superkomornik: ciekawa opcja, co na to inni :)?

superkomornik
31-01-2010, 16:04
Jak chcesz coś małego to z listy skreśl od razu Yashice Electro 35. Miałem to w łapach i wielkie bydle- ma rozmiary prawie takie jak mniejsze lustrzanki analogowe.

kroolik
31-01-2010, 16:06
zgadza sie, juz to skreslilem.
odnosnei Minolty- zdaje sie ze ma tylko tryb Auto, mysle ze to dla mnie za mało :D

lesheck
31-01-2010, 18:25
TEz kiedys sie tym interesowalem, z tego co wyczytalem, to jednak najwiecej rekomendacji zebral Canonet. Najlepiej szukaj na niemieckim ebay. Mozna trafic w bardzo przyzwoitej cenie.

j_szczygiel
31-01-2010, 18:31
Zamiast Hi-matica 7s II mozesz poszukac Revue 400SE - jest to identyczna konstrukcja, rozni sie jedynie napisem na obudowie ;) Wskazana przez Ciebie Canonetka jest troche wieksza i ciezsza od Revue, poza tym wiele osob twierdzi ze wypada rowniez gorzej pod wzgledem ostrosci szkla. Revue na niemieckim Ebay`u dorwiesz lacznie z przesylka do 50 Euro. O ile program z preselekcja czasu Ci nie przeszkadza, powinienes byc zadowolony ;)

kroolik
31-01-2010, 18:34
nie zalezy mi na ostrosci, no moze dziwnie brzmi...no ale tak:)
ostrosc ma byc w miare i to bedzie OK, upatruje innych plusow takiego sprzetu.
poszukam chyba na tym niemieckim tego canona :)
dzieki

j_szczygiel
31-01-2010, 18:42
Jesli kryterium jest tryb manualny to sprawdz jeszcze czy aby na 100% Canonetka go posiada, bo pamietam jedynie o preselekcji czasu (odpowiednik Tv)... jesli go nie ma, nie warto przeplacac za ten aparat ;]

kroolik
31-01-2010, 19:00
nie, manulany na pewno nie- preselekcja czasu wystarczy jak najbardziej.
a zna ktos niemiecki?? albo czy moglby mi zakupic http://shop.ebay.de/?_from=R40&_trksid=p3907.m38.l1313&_nkw=canon+canonet+&_sacat=See-All-Categories
bylbym wdzieczny, nie mam nawet konta na ebayu.
jesli tak to prosze priv, chetnie sie odwdzięcze i cos dorzuce.

Bielik
01-02-2010, 00:29
miałem Canonetkę jakiś miesiąc, sprzedałem, teraz na paczkę z M3 czekam. więc uważaj :mrgreen:

kh29228
01-02-2010, 00:45
a coś co spełnia wymagania:
1. małe + lekkie (więc odpada Yashica)
2. ma światłomierz (większość ma)
3. preselekcja przysłony + manual (odpada Canonet)
4. jasny obiektyw
5. tani, bo ma być na próbę:)

Bielik
01-02-2010, 01:32
Na próbę ten brak manuala to nie problem, Canonetka bardzo ładnie naświetla.

kh29228
01-02-2010, 02:31
ok, ale Canonetka ma preselekcję czasu, a ja chciałbym przysłony:)

acidjazz
01-02-2010, 09:50
ok, ale Canonetka ma preselekcję czasu, a ja chciałbym przysłony:)

Polecam Yashica GX - wielkości canoneta z preselekcją przysłony. Miałem oba i moim zdaniem Yashica jest lepiej zbudowana oraz ma lepszy obiektyw. Szczególnie interesująca jest czarna.

http://www.photoethnography.com/ClassicCameras/index-frameset.html?YashicaElectro35GX.html~mainFrame

jazco
01-02-2010, 11:14
a coś co spełnia wymagania:
1. małe + lekkie (więc odpada Yashica)
2. ma światłomierz (większość ma)
3. preselekcja przysłony + manual (odpada Canonet)
4. jasny obiektyw
5. tani, bo ma być na próbę:)

Punkt 3 spełnia chyba tylko Bessa i Hexar RF. A to już nie do końca tanie aparaty ;)
Większość ma albo priorytet przysłony, albo pirorytet czasu + manual..

kh29228
01-02-2010, 12:45
Polecam Yashica GX - wielkości canoneta z preselekcją przysłony. Miałem oba i moim zdaniem Yashica jest lepiej zbudowana oraz ma lepszy obiektyw. Szczególnie interesująca jest czarna.

http://www.photoethnography.com/ClassicCameras/index-frameset.html?YashicaElectro35GX.html~mainFrame

wszystko było pięknie, do momentu aż przeczytałm, że akceptuje maks ASA 800:(

mpwt
01-02-2010, 12:46
wszystko było pięknie, do momentu aż przeczytałm, że akceptuje maks ASA 800:(

A +/- EV ma? Bo jak tak to nie problem...

kh29228
01-02-2010, 12:49
gdyby miał, to nie byłoby problemu:)

krolewicz
01-02-2010, 13:06
przymierzam się do tego aparatu, od jakiegoś czasu chciałem spróbować analoga, a tu jeszcze moje drugie marzenie - dalmierz :D
wyczytałem, że jest problem z bateriami, dostępne aktualnie mają odrobinę wyższe napięcie - zamiast 1,35 jakieś 1,5v
ponoć wpływa to na prace światłomierza, w jak dużym stopniu?

jestem dzieckiem cyfry, nie mam pojęcia o filmach, jaki b&w polecacie do tego typu aparatu?

acidjazz
01-02-2010, 13:57
wszystko było pięknie, do momentu aż przeczytałm, że akceptuje maks ASA 800:(


Nie jest tak źle - zważ, ze canonet jak i yashica mają migawki centralne - prawie bezgłośne, dające możliwość zejścia poniżej złotej zasady 1/ogniskowa:)

przykładowa fota z jasi GX - poprawione lekko kolory:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
http://img33.imageshack.us/img33/2410/07590015copy.jpg]źródło ([URL=http://img33.imageshack.us/i/07590015copy.jpg/)[/URL]

kroolik
01-02-2010, 13:59
@krolewicz
nie wiem na ile cie to zadowoli, ale jeden kolo co juz uzywa napisal mi: BW to kodak trix a kolor to fuji pro h.

kh29228
01-02-2010, 14:00
przymierzam się do tego aparatu, od jakiegoś czasu chciałem spróbować analoga, a tu jeszcze moje drugie marzenie - dalmierz :D
wyczytałem, że jest problem z bateriami, dostępne aktualnie mają odrobinę wyższe napięcie - zamiast 1,35 jakieś 1,5v
ponoć wpływa to na prace światłomierza, w jak dużym stopniu?

jestem dzieckiem cyfry, nie mam pojęcia o filmach, jaki b&w polecacie do tego typu aparatu?

ja czytałem natomiast, ze zamienniki działają bardzo dobrze. jeśli chodzi o film BW to ja jestem zachwycony Ilfordem Delta

kh29228
01-02-2010, 14:01
Nie jest tak źle - zważ, ze canonet jak i yashica mają migawki centralne - prawie bezgłośne, dające możliwość zejścia poniżej złotej zasady 1/ogniskowa:)


to raczej dzięki braku klapiącejgo lustra niż migawki

acidjazz
01-02-2010, 14:04
[QUOTE=acidjazz;1724851]Nie jest tak źle - zważ, ze canonet jak i yashica mają migawki centralne - prawie bezgłośne, dające możliwość zejścia poniżej złotej zasady 1/ogniskowa:)
QUOTE]

to raczej dzięki braku klapiącejgo lustra niż migawki


i lustro, i migawka mają na to wpływ

kroolik
01-02-2010, 19:29
a ja jeszcze w temacie Canoneta QL17, jakie tu idą baterie ??
bo sprzet juz do mnie idzie pocztą i byloby glupio aby potem lezal tydzien i czekal na bateryjke:D

Bielik
01-02-2010, 19:42
1,5v najlepiej lekko zużyta, bo nówka może lekko przekłamywać światłomierz, trzeba pójść do serwisu żeby to wyregulowali.

PX625A albo LR/SR44, tako podaje photoethnography.

ISO 800 jest problemem gdy się chce robić na Neopanie 1600 na właściwej czułości, choć 400 nawet w nocy wystarcza.

kroolik
01-02-2010, 20:35
dzieki:)
czy jeszcze jakies wskazowki zarzucisz:) ?

Frogger
01-02-2010, 22:27
Przyszedł dziś do mnie ww. Canonet (ql17, nie GIII) i mam problem ze światłomierzem. Jedyne oznaki życie daje kiedy celuje w mocne światło, ten dzyndzel lata jak chce (a właściwie zależy jak go przechylę) ;/

Keek
01-02-2010, 23:58
no i na koniec:
chce kupic dalmierz do:
- fotografii ulicznej, sytuacyjnej,
- aby go zawsze moc mieć przy sobie (małe rozmiary)
- aby byl nie pozorny
- aby to byl analog - 36 klatek ogranczenia to dla mnie prawdziwa wolnosc :)
- na razie nie mysle o wymiennej optyce, w przyszlosci- jesli zaiskrzy- pewnie tak.

Dokup sobie jeszcze do tego Canona Olympusa XA. To najlepszy niepozorny aparat swiata.

Bielik
02-02-2010, 00:05
Frogger, u mnie jest tak z światłomierzem w Olympusie OM-1, nie wiem o co mu chodzi, pewnie nie działa :mrgreen:

rK dobrze mówi, nikt XA nie traktuje poważnie, o ile w ogóle go zauważy :wink: optyka świetna, nawet dalmierz daje radę.

kroolik, chyba mi się mądrości wujka dobra rada skończyły :wink:

j_szczygiel
02-02-2010, 02:18
kroolik - kiedy bedzie u Ciebie? Z ciekawoscia pomacam dla porownania z Hi-maticiem, gdyby byla mozliwosc ;)

Oprocz XA mozna jeszcze lyknac mju 2, mimo kilku swych upierdliwosci rowniez sie sprawdza.

jazco
02-02-2010, 09:20
Ja mam XA2 i pomimo ograniczeń w ustawieniu ostrości i pełnej automatyce, aparat po prostu uwielbiam.
I świetnie naświetla slajdy :> Chciałbym mieć coś podobnego w cyfrze.

kroolik
02-02-2010, 10:14
kroolik - kiedy bedzie u Ciebie? Z ciekawoscia pomacam dla porownania z Hi-maticiem, gdyby byla mozliwosc ;)

Oprocz XA mozna jeszcze lyknac mju 2, mimo kilku swych upierdliwosci rowniez sie sprawdza.

no bede mial w tym tygodniu. pewnie, ze mozemy sie spotkac tylko daj mi z miesiac abym sam pozna ten aparat i z kolei porownał z Twoim :)

maly offtop: gdzie wywolujesz w krakowie? szukam solidnego punktu ale nie drogiego. chcialbym wywolywac i skanowac. chyba tak najlepiej...

j_szczygiel
05-02-2010, 19:36
Z moim to juz raczej nie porownasz, chyba ze ogolnie, bo lezy niestety w czesciach ;) Wywolywanie/zakup filmow na Lobzowskiej, najczesciej ten zaklad po lewej (chyba byl to Sauer, kawalek dalej po prawej stronie jest kolejny zaklad, zapewne Finisz ;]).

pat.p
06-02-2010, 13:05
Przyszedł dziś do mnie ww. Canonet (ql17, nie GIII) i mam problem ze światłomierzem. Jedyne oznaki życie daje kiedy celuje w mocne światło, ten dzyndzel lata jak chce (a właściwie zależy jak go przechylę) ;/

Bateria? Albo walnięta, albo niewłaściwa...

Pozdrawiam
Pat

pat.p
06-02-2010, 13:07
maly offtop: gdzie wywolujesz w krakowie? szukam solidnego punktu ale nie drogiego. chcialbym wywolywac i skanowac. chyba tak najlepiej...


Najlepiej - moim zdaniem - samemu wywoływać (BW oczywiście :-) ), skanować i robić samemu odbitki...

Pozdrawiam
Pat

kroolik
06-02-2010, 16:53
no juz do tego doszedlem i wlasnie sam to wszystko bede robic- oprocz wolania E6 :)