Zobacz pełną wersję : Micro 4/3 Leica / Nikon / Zeiss ?
maciej007
29-01-2010, 13:21
Witam,
jako że są redukcje do m4/3 z mocowaniami do Leica M , Nikon F co za tym idzie Zeiss F.
Czy ktoś podpinał w/w obiektywy i z jakim rezultatem ? Fajny pomysł i możliwości wpięcia najlepszych szkieł na rynku . Ciekawe jak to wyjdzie w praktyce , w teorii rewelacja np. body Nikona , body m4/3 i szkła N i CZ do wspólnego użytku :). A może coś znalezione w necie ?
ranbir kapoor
29-01-2010, 13:29
tu masz przyklad:
http://www.stevehuffphoto.com/2010/01/26/leica-m-to-m43-adapter-worth-it/
koniecpolska
29-01-2010, 15:42
Jak wszędzie i w tym temacie są schody.
1. Z ładnego szerokiego kąta np. Voiglander 1.4/35mm na korpusie micro4/3 robi Ci się ładna portretówka 1.4.70mm, czyli szerokie kąty tylko systemowe m4/3.
2. Do m4/3 muszą być obiektywy z pierścieniem przysłon - a te nowoczesne AF obiektywy przysłonę mają ustawianą z poziomu body, co prawda jest przelotka Nikon->m4/3 co ma pieścień przysłon.
3. Rozmiar i waga obiektywu, te od M39 czy Leica M mają sens bo są malusie, te od SLR to zazwyczaj prawie kilogramowe grzmoty.
To tak na szybko, pewnie stopnie 4, 5, 6 ... też można jakieś dopisać.
te od SLR to zazwyczaj prawie kilogramowe grzmoty.
Hmmm... stałki tak 200-350g w porywach do 500 przy 105/2.8. Zumy tak jakoś w okolicach 500g. Wiem, wiem, czepiam się. Ale to zazwyczaj mi nie pasuje ;) Moje najcięższe szkło dSLR (nie licząc średniego formatu) to S12-24 i waży 615g (a to spory kawałek szkła). :D
Z szerszych szkiełek to w m4/3 bida na razie. Jest Panasonicowy 7-14 f/4,0, ale też będzie budżetowy 9-18 f/4,0-5,6 który jest w zasadzie (mniejszą) kopią wersji na 4/3. I to już w 2010. (http://fotoblogia.pl/2010/01/03/szerokokatny-zoom-olympus-9-18mm-do-mikro-43-juz-w-marcu/)
Trzeba przyznać, że z manualnymi szkłami takie EP-1 wygląda uroczo =]
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img3.imageshack.us/img3/6140/nokton2.jpg)
maciej007
29-01-2010, 17:08
Jak wszędzie i w tym temacie są schody.
Schody w większości są mi znane ,bardziej chodzi o współdziałanie ,tzn jakie fotki wychodzą z mezaliansu ze szkłami L,N,CZ. Gdzieś znalazłem link z porównania z D3s i wyszło niepokojąco ciekawie :) i to chyba gdzieś na forum. Jak odszukam to podrzucę znalezione fotki które zmierzały w stronę magii dalmierza ...( trochę prowokuję ?)
1. Z ładnego szerokiego kąta np. Voiglander 1.4/35mm na korpusie micro4/3 robi Ci się ładna portretówka 1.4.70mm, czyli szerokie kąty tylko systemowe m4/3.
Mam Voiglandera 20/3,5 :) wystarczy , na FX najszersze szkło dla mnie to 35mm
2. Do m4/3 muszą być obiektywy z pierścieniem przysłon - a te nowoczesne AF obiektywy przysłonę mają ustawianą z poziomu body, co prawda jest przelotka Nikon->m4/3 co ma pieścień przysłon.
Mam tylko takie :) mimo D3
3. Rozmiar i waga obiektywu, te od M39 czy Leica M mają sens bo są malusie, te od SLR to zazwyczaj prawie kilogramowe grzmoty.
Voiglander 20/3,5 205 g
To tak na szybko, pewnie stopnie 4, 5, 6 ... też można jakieś dopisać.
OK chodzi mi tak naprawdę o fotki lub doświadczenia z połączenia m4/3 z N,CZ,L , ale inne uwagi również mile widziane :) Bardzo jestem ciekaw kogoś kto posiada takie "zabawki ".
Mariusz888
29-01-2010, 18:30
Hmmm no ciekawe rozwiązanie :) odpada nam AF rozumiem skoro ostrość ustawiamy manualnie... ale jak z wizjerem/kadrowaniem którego EP-1 chyba nie ma prawda? ;) Będzie się tym dało robić zdjęcia np w słoneczny dzień ;) bo GO to pomijam niestety w wiadomych względów ;)
superkomornik
29-01-2010, 19:01
Jest przecież dołączany wizjer :)
stecarlos
29-01-2010, 19:17
1. Z ładnego szerokiego kąta np. Voiglander 1.4/35mm na korpusie micro4/3 robi Ci się ładna portretówka 1.4.70mm, czyli szerokie kąty tylko systemowe m4/3.
Z tego co wiem to nie będzie to łada portretówka-nieskończoność trochę za blisko.
maciej007
29-01-2010, 19:27
O znalazłem dzięki mistrzucieczki
http://www.stevehuffphoto.com/2010/01/18/the-pansonic-lumix-g-20-1-7-lens-review/
I to bez arystokratów fajne fotki
Jak wygląda w tych aparatach 4/3 zastosowanie obiektywów od aparatów dalmierzowych na m39? Np: juipter 85 f/2.
Tu chyba matryca jest wystarczająco blisko aby uzyskać sensowną odległość ostrzenia?
mibartek
31-01-2010, 19:59
znalezione w sieci :
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/01/3863369901_9a3f9b1c43-1.jpg
źródło (http://farm3.static.flickr.com/2608/3863369901_9a3f9b1c43.jpg)
ep-1 + noctilux 50mm
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/01/3864153848_bd45dac6ef-1.jpg
źródło (http://farm3.static.flickr.com/2479/3864153848_bd45dac6ef.jpg)
e-p1 + noctilux 50mm
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/01/3863366563_e26a2bb927-1.jpg
źródło (http://farm3.static.flickr.com/2676/3863366563_e26a2bb927.jpg)
e-p1 + noctilux 50mm
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/01/4081092375_3bcb671676-1.jpg
źródło (http://farm3.static.flickr.com/2793/4081092375_3bcb671676.jpg)
e-p1 + nokton 50mm
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/01/3935719190_b308fe3f1a-1.jpg
źródło (http://farm3.static.flickr.com/2660/3935719190_b308fe3f1a.jpg)
e-p1 + nokton 50mm
i jeszcze takie linki :
http://www.flickr.com/photos/suddenlyhere/3892048241/
http://www.flickr.com/photos/suddenlyhere/4299741622/
http://www.flickr.com/photos/wendine/3771609435/
http://www.flickr.com/photos/wendine/3788899241/
http://www.flickr.com/photos/wendine/3778784763/
http://www.flickr.com/photos/wendine/3887585601/
tutaj nawet są grupy na flickr - szkła z bagnetem M na micro 4/3
http://www.flickr.com/groups/lumixg1m/
http://www.flickr.com/groups/m_mount_with_mft/pool/
widać ciekawe efekty można uzyskać ;-)
tylko trochę kasy trzeba też mieć :-P
ps. czemu na niektórych fotach na flickr jak daje się na kopiuj adres obrazka to jakiś link spaceball wyskakuje i nie ma nic ?
mibartek
31-01-2010, 21:05
Jak wygląda w tych aparatach 4/3 zastosowanie obiektywów od aparatów dalmierzowych na m39? Np: juipter 85 f/2.
Tu chyba matryca jest wystarczająco blisko aby uzyskać sensowną odległość ostrzenia?
tak :
http://forum.manualfocus.org/viewtopic.php?id=14304
;-)
Mariusz888
31-01-2010, 21:37
Jak bym miał kasę na Noctiluxa to zdecydowanie wolał bym go wpinać w M9 ;) no ale jako przejściowa forma "do walki" ten EP-1 daje radę całkiem spoko ;)
mibartek
31-01-2010, 21:46
szkoda tylko że nie ma dalmierza i ostrość ustawia się tylko na Live View.....
koniecpolska
31-01-2010, 23:43
1. Z ładnego szerokiego kąta np. Voiglander 1.4/35mm na korpusie micro4/3 robi Ci się ładna portretówka 1.4.70mm, czyli szerokie kąty tylko systemowe m4/3.
Mam Voiglandera 20/3,5 wystarczy , na FX najszersze szkło dla mnie to 35mmPodejrzewam, że fotki z naleśnika 1.7/20mm nie będą gorsze, a 3ev jest nie do pogardzenia, no i waga dużoooo mniejsza niż nawet te 205g Voigtlandera.
szkoda tylko że nie ma dalmierza i ostrość ustawia się tylko na Live View..... A w czym wizjer EVF, taki jak w G1 czy dołączany do EP-2 , jest gorszy od wizjera dalmierza?
mibartek
01-02-2010, 00:17
czy dołączany do EP-2 , jest gorszy od wizjera dalmierza?
mi właśnie chodziło o body ep-1 i ep-2
ten doczepiany wizjer z tego co wiem do ep-1 nie podejdzie (mowa o vf-2)
dodatkowo ep-2 z takim wizjerem traci wg mnie sporo na "kompaktowości"
takie malutkie okienko w rogu jak ma Leica byłoby super
poza tym wizjer w dalmierzu ma ten plus że ostrość ustawiamy z pomocą "mechanizmu" zlewania się obrazu - przy małej głębi ostrości się przydaje - elektroniczny wizjer tego nie ma
maciej007
01-02-2010, 02:22
mi właśnie chodziło o body ep-1 i ep-2
ten doczepiany wizjer z tego co wiem do ep-1 nie podejdzie (mowa o vf-2)
dodatkowo ep-2 z takim wizjerem traci wg mnie sporo na "kompaktowości"
takie malutkie okienko w rogu jak ma Leica byłoby super
poza tym wizjer w dalmierzu ma ten plus że ostrość ustawiamy z pomocą "mechanizmu" zlewania się obrazu - przy małej głębi ostrości się przydaje - elektroniczny wizjer tego nie ma
Jest jeszcze w m4/3 Panasonic GH1 z wizjerem , wygląda na "kompaktowy".
Pole widzenia 100% , ciekawe jak to wygląda w praktyce ?
Obraz w tych "maluszkach" daje ciekawe rezultaty , takie połączenie dalmierzy , lustrzanek , kompaktów,
może nazwa m4/3 miała oznaczać miks4/3 :)
Dość ciekawie wyglądają rysuneczki EVIL Nikona , jakieś to wszystko podobne do m4/3 i dalmierzy
koniecpolska
01-02-2010, 12:30
ep-2 z takim wizjerem traci wg mnie sporo na "kompaktowości"
takie malutkie okienko w rogu jak ma Leica byłoby superJeśli kogoś stać zapłacić prawie x10 za malutkie okienko Leica, to jest super. Osobiście Leica M9 bardzo mi się podoba, ale mnie na nią najzwyczajniej nie stać, o obiektywach do niej nawet nie wspomnę.
poza tym wizjer w dalmierzu ma ten plus że ostrość ustawiamy z pomocą "mechanizmu" zlewania się obrazu - przy małej głębi ostrości się przydaje - elektroniczny wizjer tego nie maPrzy małej GO to musisz mieć dobrze wyregulowany dalmierz aby na kliszy mieć ostry obraz. To raz, a dwa to musisz mieć naprawdę dobry korpus dalmierzowy aby wygodnie i dokładnie wyostrzyć super jasne szkiełka 1.0, 1.1 czy nawet 1.4
W G1/GF1/EP-2 są doskonałe mechanizmy manualnego ostrzenia, poczytaj sobie. Obawiam się, że są one dużo wygodniejsze i skuteczniejsze niż posługiwanie się dalmierzem optyczno/mechanicznym.
mibartek
01-02-2010, 12:45
W G1/GF1/EP-2 są doskonałe mechanizmy manualnego ostrzenia, poczytaj sobie. Obawiam się, że są one dużo wygodniejsze i skuteczniejsze niż posługiwanie się dalmierzem optyczno/mechanicznym.
możesz rozwinąć ??
generalnie moje zainteresowanie m4/3 kończy się na ep-1 ;-) ep-2 jeszcze nie zgłębiłem. jeżeli jest jakiś fajny mechanizm to proszę napisz jaki
doczytałem : prawdopodobnie chodzi Ci o ostrzenie na powiększeniu na Life View, tak ? - niby fajnie, ale ja najbardziej byłbym zadowolony jakby był jakiś taki elektroniczny wizjer "w okienku" właśnie - tak jak mają niektóre kompakty - czyli taki vf-2 właśnie tylko wbudowany gdzieś w korpus - to by było super.
no ale nie można mieć wszystkiego ;-)
edit:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/02/panasoniclumixdmcgf120mmlvf101-1.jpg
źródło (http://www.freshnessmag.com/wp-content/uploads/2009/09/panasonic-lumix-dmc-gf1-20mm-lvf1-01.jpg)
no w tym panasonicu to już całkiem całkiem wygląda - zgrabniejsze niż vf-2 do olympusa.
edit 2 : a ep-1 jakoś "pika" potwierdzając ostrość ??
bo w sumie można kupić jakiś wizjer od starego dalmierza - kadrować wg niego, a podczas ustawiania ostrości czekać na "piknięcie"
koniecpolska
01-02-2010, 16:36
mibartek, a jak myślisz, czy wizjer wbudowany w korpus Leica, czy w innego dalmierza obsługuje Ci 100% wszystkich możliwych obiektywów? I czy z każdym z obiektywów używa się go (wbudowanego wizjera) wygodnie i komfortowo?
Co do wizjerów, to radzę udać się do jakiegoś sklepu, np. MM i się samemu przekonać o funkcjonalności i potem komentować.
mibartek
01-02-2010, 19:55
mibartek, a jak myślisz, czy wizjer wbudowany w korpus Leica, czy w innego dalmierza obsługuje Ci 100% wszystkich możliwych obiektywów?.
czy ja coś takiego napisałem ??
ale np wbudowany wizjer dla 17 - 20mm byłby wskazany wg mnie bo to taki jakby standard w m4/3 o ile dobrze wiem i najwięcej zdjęć pewnie wykonuje się z taką ogniskową.
Dodatkowo w wizjerze mogła by być ramka na większą ogniskową (mniejszy kadr) - tak jak jest to w Leice właśnie.
nie mówię, że Leica jest doskonała, ale kwestia wizjera jest wg mnie lepiej rozwiązana - inna sprawa, że jest dużo droższa, ale ja nie analizuje tu współczynników cena/jakość tylko proste wartości użytkowe
Co do wizjerów, to radzę udać się do jakiegoś sklepu, np. MM i się samemu przekonać o funkcjonalności i potem komentować.
akurat wyobraź sobie że byłem w fotojokerze i saturnie i sprawdzałem. A jeśli chodzi o bezpośrednie porównanie z Leicą to obawiam się że w MM jej nie uraczę ;-)
dla mnie największą zaletą ep-1 jest kompaktowość i doczepiany spory wizjer jest wg mnie minusem i tego nie podważysz. nie mówię, że dla innych też. DLA MNIE to minus. Wbudowane okienko 20mm + ramka na coś w okolicy 40-50mm satysfakcjonowałoby mnie. A już w 101% satysfakcjonowałby mnie wbudowany elektroniczny wizjer (widziałem takie w hybrydach, więc się da - zresztą chyba sam napisałeś, że w G1 taki jest).
streszczę trochę moje stanowisko, bo wydaje mi się, że uważasz mnie za wroga m4/3 - nic bardziej mylnego. Sam nawet podlinkowałem zdjęcia z ep-1 w tym wątku jako argument na plus.
uważam body typu ep-1(2) za baaaaardzo fajny pomysł - to trochę taka "bieda Leica" ;-)
idealne body dla ludzi, którzy chcą mieć cały czas aparat przy sobie, a jakość "małpki" im nie wystarczy + chcą mieć wymienną optykę. Oby system się prężnie rozwijał.
fajnie, że jest coś takiego jak dołączany wizjer elektroniczny - taki wizjer ma wiele zalet - wg mnie w tego typu body jest nawet dużo lepszy od "klasycznego" - dla mnie wadą jest tylko właśnie to, że jest dołączany i wg mnie bardzo duży, a nie wbudowany w body w postaci okienka w rogu - tylko tyle
no trochę cena też jest dla mnie minusem, ale to bardziej z braku takiej ilości gotówki, niż z przekonania o zawyżonej cenie - patrząc na ceny małpek ceny m4/3 wcale nie są jakieś kosmiczne. Może jak używki ep-1 z czasem potanieją to kupię sobie razem z 20mm/1.7.
koniecpolska
02-02-2010, 13:11
mibartek, strasznie namotałś, ale nie chce mi się prostować, bo nie nadajemy na tych samych falach, a dostrojenie trwało by zbyt długo. Domniemywam, że przygodę z fotografią rozpoczełeś niedawno, jesteś młody i jesteś przekonany, że wszystko wiesz najlepiej. Nie obrażaj się, ale takie mam wyobrażenie o Tobie, po przeczytaniu tego co napisałeś. Ale wszystko przed Tobą.
mibartek
02-02-2010, 15:59
mibartek, strasznie namotałś, ale nie chce mi się prostować, bo nie nadajemy na tych samych falach, a dostrojenie trwało by zbyt długo. Domniemywam, że przygodę z fotografią rozpoczełeś niedawno, jesteś młody i jesteś przekonany, że wszystko wiesz najlepiej. Nie obrażaj się, ale takie mam wyobrażenie o Tobie, po przeczytaniu tego co napisałeś. Ale wszystko przed Tobą.
ja wcale bym się nie zdziwił jakbyśmy mieli to samo zdanie, ale nie mogli się dogadać ;-)
przygodę z fotografią zacząłem 12 lat temu więc chyba nie jest źle :-P a od ponad 5 lat jest to moje hobby numer 1.
przez moje ręce przewinęło się kilkanaście body i kilkadziesiąt obiektywów.
i nie wiem wszystkiego najlepiej - nie wiem dlaczego wysnuwasz takie zdanie. Już prędzej o Tobie można tak pomyśleć, bo od razu mnie skreślasz jako młodego i niedoświadczonego.
tak w ogóle to nie bardzo wiem co mi zarzucasz ? że uważam, że wizjer w ep-1 byłby lepszy wbudowany to już od razu jestem laikiem ? bo to chyba od tego wszystko się zaczęło i ja żadnej innej wady nie przytoczyłem chyba.
ps. z ciekawości zobaczyłem Twoje inne posty na forum - widzę, że w wątku o Sigmie DP2 tak samo naskakujesz na ludzi. Po co ?
szkoda tylko, że zaśmiecamy wątek taką dyskusją zamiast rzeczowymi argumentami i przykładami zdjęć.
na rehabilitacje kolejne znalezione w sieci ;-) :
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/02/3902230022_3d52122f9d-1.jpg
źródło (http://farm3.static.flickr.com/2549/3902230022_3d52122f9d.jpg)
e-p1 + NOKTON 50mm/1.1
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/02/3716131149_ac5c726fb5-1.jpg
źródło (http://farm3.static.flickr.com/2577/3716131149_ac5c726fb5.jpg)
e-p1 + NOKTON 40mm/1.4
o ile NOKTON 50mm tani nie jest, to już taką 40stke można za niewiele ponad 300$ kupić (nówke)
o kurcze, wyglądają naprawdę uroczo... czyli wychodzi na to, że nawet na małej matrycy fajne szkło pokazuje pazur
Mariusz888
02-02-2010, 16:17
Najdziwniejsze w EP-1 jest to że "taki mały a taki drogi" ;) serio - z ciekawości zajrzałem do pierwszego z brzegu sklepu online w którym często kupuję i patrzę a tu EP-1 i EP-2 we wcale nie małych cenach jak na takie "maleństwo" ;) spodziewałem się raczej cenowo czegoś w stylu ceny Canona G11 lub Nikona P6000 a tu prawie 2x tyle ;) wiadomo że przy Leice to i tak "jak darmo" no ale... przyznam że "małe zdzwiko" było ;) Wizjer też wolałbym wbudowany no ale skoro nie ma to trzeba jakoś przeżyć - ciężko przy tych wymiarach wymagać nie wiadomo czego kiedy można powiedzieć że lcd zajmuje 2/3 tyłu aparatu ;)
Mariusz888 a gdzie Ty widzisz te 2x tyle ?? na Allegro G11 kosztuje około 1900 złotych a zestaw E-P1 z 14-42 - 2680. A można kupić jeszcze taniej ;)
Mariusz888
02-02-2010, 16:30
Zobacz sobie na P6000 (1330zł) bo tu jest prawie idealnie x2 ;) A to Allegro to coś drogie masz bo w sklepie w którym patrzyłem G11 kosztuje nie 1900 a 1770zł ;)
PS po za tym to cały czas mówimy o puszce bez żadnego szkła w systemie M jeśli już mówimy o cenie ale to jest akurat oczywiste ;)
Faktycznie prze cenie P6000 prawie 2x. Ale zdecydowanie wolałbym dozbierać do Pena i mieć możliwość pracy ze świetnymi obiektywami Zuiko lub podpiąć jakąś genialną manualną 50-tkę ze światełkiem 1.4 i zyskać portretówkę 100/1.4 !!!. Pomijam oczywiście różnicę w wielkości matrycy między P6000/g11 a Penem, bo to oczywiste.
koniecpolska
02-02-2010, 16:47
Mariusz888 , a ile by kosztowało przerobienie G11 lub P6000 aby można było do nich podłączyć jakiegoś Noktona czy Noctilux'a.
kh29228, taka 1.4/40 czy 1.1/50 faktycznie pokazuje pazur na m4/3 choćby dlatego, ze na minimalna odległość ostrzenia tych szkiełek (0.7 - 0.9m) inaczej się patrzy z perspektywy ogniskowych 80mm , 100mm, niż 40mm, 50mm ...
przygodę z fotografią zacząłem 12 lat temu więc chyba nie jest źle a od ponad 5 lat jest to moje hobby numer 1.Hmm, faktycznie po tej wypowiedzi potwierdziło się moje przypuszczenie, że jesteś bardzo młodym człowiekiem. Ja przygodę z fotografią zaczynałem gdy nowe Zorki, FED'a pachnące farbą można było kupić ;-) w sklepie, a do zakończenia ich produkcji było jeszcze ładnych kilkanaście lat ...
Mariusz888
02-02-2010, 16:51
2Cresky
Faktycznie prze cenie P6000 prawie 2x. Ale zdecydowanie wolałbym dozbierać do Pena i mieć możliwość pracy ze świetnymi obiektywami Zuiko lub podpiąć jakąś genialną manualną 50-tkę ze światełkiem 1.4 i zyskać portretówkę 100/1.4
Zgadzam się oczywiście w 100% :)
koniecpolska - pewnie nic by nie kosztowało bo się po prostu nie da ;) chyba że ktoś Ci dorobi np nową obudowę itd ;) Nie mówię że EP-1 jest drogi jako aparat tylko drogi względem kompaktów w których są podobne parametry, MPx, budowa i które też dają userowi optykę - w EP-1 do dokupienia - tylko to mnie zdziwiło - w końcu to nie jest pełna klatka itd itd więc odniosłem się tylko do zaawansowanych kompaktów :)
koniecpolska
02-02-2010, 17:05
Mariusz888, a czy te kompakty z podobnymi parametrami mają podobną jakość obrazowania? Żaden z kompaktów nie ma wymiennej optyki. A co do podobieństw, to bliżej m4/3 do lustrzanki niż do kompaktu. A co do ceny, to dopóki Olek z Panasem będą rozgrywać rynek, to nie ma się co spodziewać niższych cen ... niestety. Rynek zasysa wszystko, nic (prawie nic) z używek nie ma na rynku wtórnym, a jeśli już to często po cenach wyższych niż można kupić w najtańszym sklepie.
Mariusz888
02-02-2010, 17:21
koniecpolska - nie czytasz ze zrozumieniem - napisałem wyraźnie że zdziwiłem się że coś równie małego w czym nie ma optyki a jest podobne pod względem reszty kosztuje sporo więcej niż takie coś małe ale z optyką... :p nie napisałem nigdzie że jest ogólnie drogo jak na to co można z tego poskładać... ;) Olek też można powiedzieć że nie ma takiej jakości obrazowania bo ciągle w wątku pojawiają się szkła Zeiss/ Voightlander/ Leica a bez tych szkieł to jednak jest zupełnie co innego ;)
ranbir kapoor
02-02-2010, 17:46
http://www.stevehuffphoto.com/2010/02/02/the-new-olympus-e-pl1-m43-press-release/
Jak wygląda pomiar światła z manualnymi obiektywami w penach?
taki mały OT, ale znalazłem fotkę Olympusa E-P1 z N 180 2.8. śmiesznie to troszkę wygląda:)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/02/4097812713_65a7c9eec1-1.jpg
źródło (http://farm3.static.flickr.com/2538/4097812713_65a7c9eec1.jpg)
koniecpolska
03-02-2010, 13:02
Olek też można powiedzieć że nie ma takiej jakości obrazowania bo ciągle w wątku pojawiają się szkła Zeiss/ Voightlander/ Leica a bez tych szkieł to jednak jest zupełnie co innego Wszystko zależy od punktu widzenia, wg. mnie już teraz Olek/Panas ma wystarczająco własnych szkieł. Kitowy zoom do niedzielnego pstrykanka, choć oczywiście nie tylo, przy wystarczającej ilości światła nic więcej nie potrzeba. Mi osobiście wystrczyłby nawet naleśnik 20mm. Jest 7-14mm/4, jest 45mm/2.8 OIS, jest tele 45-200mm, jest 14-140mm. Będzie dużo więcej: 14mm, 8mm fish, 14-150mm, 9-18mm - wszystko chyba w I połowie 2010.
Jak komuś mało to można przecież korzystać z całej gamy szkieł 4/3, na Olku niektóre mają nawet AF.
A Zeissy, Voiglandery, Leiki to na deserek dla koneserów, jakby co body m4/3 jest x10 tańsze od M9 jedynej cyfrówki poza M8, do której można te niewątpliwie fajne szkła przykręcać.
Jak wygląda pomiar światła z manualnymi obiektywami w penach? Dla niesystemowych obiektywów bez problemu mamy pomiar w trybie A i M.
woytec60
01-03-2010, 17:34
To może to?
Noktor HyperPrime 50 mm f/0.95 - oficjalna premiera, cena, film testowy (http://www.swiatobrazu.pl/noktor-hyperprime-50-mm-f095-oficjalna-premiera-cena-film-testowy-19637.html)
Noktor HyperPrime 50 mm f/0.95 - specyfikacja
ogniskowa: 50 mm
przysłona: f/0.95 - f/16
minimalna odległość ostrzenia: 60 cm
konstrukcja optyczna: 8 elementów w 7 grupach
mocowanie: Mikro Cztery Trzecie
autofocus: nie
średnica filtra: 62 mm
waga: 480g
O matko, jasność 0.95, waga niecałe pół kilo i to wszystko za $750 :o
Tylko pozazdrościć...
szkoda tylko, że nie kryje pełnej klatki
O matko, jasność 0.95, waga niecałe pół kilo i to wszystko za $750 :o
Tylko pozazdrościć...
A sample z tego widziałeś? :D
http://www.flickr.com/photos/theleggett/4396088194/sizes/o/
Nadal jest czego pozazdrościć? :mrgreen:
koniecpolska
02-03-2010, 10:18
A sample z tego widziałeś? :D
http://www.flickr.com/photos/theleggett/4396088194/sizes/o/
Nadal jest czego pozazdrościć? :mrgreen:Noktor jest przeznaczony głównie do filmowania.
No i co z tego? To nie zmienia faktu, że jest syfny...
tomwidlak
03-03-2010, 01:47
Przy małej GO to musisz mieć dobrze wyregulowany dalmierz aby na kliszy mieć ostry obraz. To raz, a dwa to musisz mieć naprawdę dobry korpus dalmierzowy aby wygodnie i dokładnie wyostrzyć super jasne szkiełka 1.0, 1.1 czy nawet 1.4
W G1/GF1/EP-2 są doskonałe mechanizmy manualnego ostrzenia, poczytaj sobie. Obawiam się, że są one dużo wygodniejsze i skuteczniejsze niż posługiwanie się dalmierzem optyczno/mechanicznym.
Ty gdybasz czy z doswiadczenia piszesz ? Pytam bo straszne bzdury opowiadasz.
CzłowiekZ
03-03-2010, 09:08
No i co z tego? To nie zmienia faktu, że jest syfny...
Zależy kto zdjęcia robi. Bo te sample nie są już takie do dupy.
http://www.stevehuffphoto.com/2010/03/02/first-look-at-the-noktor-50-f0-95-lens-on-the-olympus-e-p2/
ArturKrawczyk
07-03-2010, 21:27
W załączeniu filmik z Olympusa EP-2. Widać jak działa AF w video.
http://www.youtube.com/watch?v=Xob-klIobe8
http://www.youtube.com/watch?v=pYvSahDBXnw
koniecpolska
08-03-2010, 13:19
W załączeniu filmik z Olympusa EP-2. Widać jak działa AF w video.
http://www.youtube.com/watch?v=Xob-klIobe8
http://www.youtube.com/watch?v=pYvSahDBXnwZ filmowaniem jest tak samo jak z fotografowaniem, a nawet jeszcze bardziej ... wszystko zależy od tego kto stoi po drugiej stronie obiektywu.
PS
1. I po co w ogóle AF przy filmowaniu?
2. Współczesne kamerki HD w kwocie do 5000zł też nie mają szybszego AF.
3. Film to umiejętne sklejenie wielu krótkich sekwencji a nie jedno wielkie 10 minutowe ujęcie. Ale tego, nie mając kontaktu z kamerą 8mm na sprężynę się współczesny operator nie naumie.
woytec60
11-03-2010, 16:18
No i co z tego? To nie zmienia faktu, że jest syfny...
Zależy do czego i przede wszystkim, kto robi ;)
Wideo z Noktona: Test shots done with Noktor F0.95 50mm with Panasonic GF1 (http://vimeo.com/10076013)
Philip Bloom daje radę.
Jeszcze mały teścik autora filmu: Review of Noktor F0.95 Hyperprime 50mm lens for Micro Four Thirds (http://philipbloom.co.uk/2010/03/10/review-of-noktor-f0-95-hyperprime-50mm-lens-for-micro-four-thirds/)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.