Zobacz pełną wersję : Pasek na zdjęciu - Co to za usterka?
Witajcie,
Pośród ostatnio wywołanej rolki znalazłem zdjęcie, na którym widać pasek o innej jasności. Śmiem twierdzić, że to migawka daje dupy, ale wolałbym się upewnić, bo w tym temacie mało wiem.
Aparat to Zenit 12XP. Zdjęcie, o ile dobrze pamiętam, było robione na małej dziurze [około f/22] i czas 1/250 albo 1/500. A wygląda to tak:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img191.imageshack.us/img191/3259/forumzenitmigawka.jpg)
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
Pozdrawiam
Kamil
A na negatywie wygląda to tak samo (oczywiście wziąwszy pod uwagę, że w negatywie)?
Na ngt też widać jaśniejszą część.
Masz więcej takich klatek, czy to jedyna? Bo jeżeli jedyna, to może być efekt obróbki negatywu.
niech zgadnę: negatyw w trakcie wołania i utrwalania kręciłeś (w sensie, że nie potrząsałeś, odwracałeś) w koreksie? :)
Agape (zmień avatar, bo za każdym razem gdy coś napiszesz, to muszę Simon's Cat obejrzeć na YT:p ) to była rolka do barwnego c-41 - oddałem do labu zwyczajnie - jak na lenia przystało. Kiedyś zauważyłem coś podobnego na innym zdjęciu z innej rolki, ale nie mogę go teraz znaleźć. Może to od czasu zależy, bo przyznam się, że z 1/500 korzystam sporadycznie, a często powiadają, że 1/250 i 1/500 to w Zenitach pięta achillesowa.
Agape (zmień avatar, bo za każdym razem gdy coś napiszesz, to muszę Simon's Cat obejrzeć na YT:p ) to była rolka do barwnego c-41 - oddałem do labu zwyczajnie - jak na lenia przystało. Kiedyś zauważyłem coś podobnego na innym zdjęciu z innej rolki, ale nie mogę go teraz znaleźć. Może to od czasu zależy, bo przyznam się, że z 1/500 korzystam sporadycznie, a często powiadają, że 1/250 i 1/500 to w Zenitach pięta achillesowa.
To może jednak migawka szwankowała.
PS.: sorry... :mrgreen: (a wiesz, ze na www kota Simona jest nowy odcinek o zimie? :D)
Aparat to Zenit 12XP. Zdjęcie, o ile dobrze pamiętam, było robione na małej dziurze [około f/22] i czas 1/250 albo 1/500.
Zaryzykuję stwierdzenie, że to problem może być z migawką... miałem parę Zenitów. Mój ukochany ET skończył w koszu po tym jak migawka mu się zaczęła zacinać. Choć u mnie był inny troszkę objaw.
A na negatywnie tylko to na tej klatce jest czy dalej na filmie też? Zrób zdjęcie negatywu jak możesz.
Wygląda na to, że szmata się przycięła. Jeśli jednak rzadko to występuje, to rób foty i się nie przejmuj :D
Dzisiaj wystrzelałem całą nową rolkę, chociaż ani razu nie użyłem czasu 1/500. Jutro będę wiedział czy się to powtarza, czy nie.
"Zdjęcie negatywu"?
Agape: dzięki za cynk, już uruchamiam:D
"Zdjęcie negatywu"?
Ekhmm.... masz D60, tak? Na białej kartce kładziesz negatyw, trzymając D60 celujesz w negatyw... mam kończyć? :D
No dobra, ale w jakim celu?:p
No dobra, ale w jakim celu?:p
Chciałbym zobaczyć jak to prześwietlenie się rozkłada i czy to może być np. od migawki, czy obudowa nieszczelna, etc.
Wiesz, nie muszę tego oglądać :p
Spojrzałem na pierwsze zdjęcie, a tam biały pasek po prostowaniu na kompie<obciach> :D
Znalazłem chwilę. Nie wiem czy o takie dokładnie zdjęcie chodziło. Podkleiłem na szybie, oto crop:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img210.imageshack.us/img210/9456/forummigawkanegatyw.jpg)
Pionowe kreski, to podrapana szyba.
Dzisiaj odebrałem następną rolkę i znalazłem w niej kolejną jedną klatkę:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img704.imageshack.us/img704/1149/forummigawkazenit2.jpg)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.