PDA

Zobacz pełną wersję : Pasek na zdjęciu - Co to za usterka?



KaeF
21-01-2010, 18:09
Witajcie,

Pośród ostatnio wywołanej rolki znalazłem zdjęcie, na którym widać pasek o innej jasności. Śmiem twierdzić, że to migawka daje dupy, ale wolałbym się upewnić, bo w tym temacie mało wiem.

Aparat to Zenit 12XP. Zdjęcie, o ile dobrze pamiętam, było robione na małej dziurze [około f/22] i czas 1/250 albo 1/500. A wygląda to tak:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img191.imageshack.us/img191/3259/forumzenitmigawka.jpg)

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam
Kamil

fIlek
21-01-2010, 18:12
A na negatywie wygląda to tak samo (oczywiście wziąwszy pod uwagę, że w negatywie)?

KaeF
21-01-2010, 18:16
Na ngt też widać jaśniejszą część.

Me_how
21-01-2010, 18:55
Masz więcej takich klatek, czy to jedyna? Bo jeżeli jedyna, to może być efekt obróbki negatywu.

agape
21-01-2010, 21:35
niech zgadnę: negatyw w trakcie wołania i utrwalania kręciłeś (w sensie, że nie potrząsałeś, odwracałeś) w koreksie? :)

KaeF
22-01-2010, 01:15
Agape (zmień avatar, bo za każdym razem gdy coś napiszesz, to muszę Simon's Cat obejrzeć na YT:p ) to była rolka do barwnego c-41 - oddałem do labu zwyczajnie - jak na lenia przystało. Kiedyś zauważyłem coś podobnego na innym zdjęciu z innej rolki, ale nie mogę go teraz znaleźć. Może to od czasu zależy, bo przyznam się, że z 1/500 korzystam sporadycznie, a często powiadają, że 1/250 i 1/500 to w Zenitach pięta achillesowa.

agape
22-01-2010, 01:28
Agape (zmień avatar, bo za każdym razem gdy coś napiszesz, to muszę Simon's Cat obejrzeć na YT:p ) to była rolka do barwnego c-41 - oddałem do labu zwyczajnie - jak na lenia przystało. Kiedyś zauważyłem coś podobnego na innym zdjęciu z innej rolki, ale nie mogę go teraz znaleźć. Może to od czasu zależy, bo przyznam się, że z 1/500 korzystam sporadycznie, a często powiadają, że 1/250 i 1/500 to w Zenitach pięta achillesowa.


To może jednak migawka szwankowała.

PS.: sorry... :mrgreen: (a wiesz, ze na www kota Simona jest nowy odcinek o zimie? :D)

mpwt
22-01-2010, 01:41
Aparat to Zenit 12XP. Zdjęcie, o ile dobrze pamiętam, było robione na małej dziurze [około f/22] i czas 1/250 albo 1/500.

Zaryzykuję stwierdzenie, że to problem może być z migawką... miałem parę Zenitów. Mój ukochany ET skończył w koszu po tym jak migawka mu się zaczęła zacinać. Choć u mnie był inny troszkę objaw.

A na negatywnie tylko to na tej klatce jest czy dalej na filmie też? Zrób zdjęcie negatywu jak możesz.

fIlek
22-01-2010, 01:53
Wygląda na to, że szmata się przycięła. Jeśli jednak rzadko to występuje, to rób foty i się nie przejmuj :D

KaeF
22-01-2010, 19:04
Dzisiaj wystrzelałem całą nową rolkę, chociaż ani razu nie użyłem czasu 1/500. Jutro będę wiedział czy się to powtarza, czy nie.

"Zdjęcie negatywu"?

Agape: dzięki za cynk, już uruchamiam:D

mpwt
22-01-2010, 22:40
"Zdjęcie negatywu"?

Ekhmm.... masz D60, tak? Na białej kartce kładziesz negatyw, trzymając D60 celujesz w negatyw... mam kończyć? :D

KaeF
23-01-2010, 00:29
No dobra, ale w jakim celu?:p

mpwt
23-01-2010, 02:53
No dobra, ale w jakim celu?:p

Chciałbym zobaczyć jak to prześwietlenie się rozkłada i czy to może być np. od migawki, czy obudowa nieszczelna, etc.

Wiesz, nie muszę tego oglądać :p

KaeF
23-01-2010, 18:26
Spojrzałem na pierwsze zdjęcie, a tam biały pasek po prostowaniu na kompie<obciach> :D
Znalazłem chwilę. Nie wiem czy o takie dokładnie zdjęcie chodziło. Podkleiłem na szybie, oto crop:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img210.imageshack.us/img210/9456/forummigawkanegatyw.jpg)
Pionowe kreski, to podrapana szyba.


Dzisiaj odebrałem następną rolkę i znalazłem w niej kolejną jedną klatkę:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img704.imageshack.us/img704/1149/forummigawkazenit2.jpg)