PDA

Zobacz pełną wersję : kalibracja nikkora 300/2,8 af



trebor
21-01-2010, 00:45
Proszę o adres serwisu który wykona kalibrację nikkora 300/2,8 af chodzi o ff.Na Pstępu odmówili wykonania tej
usługi tłumacząc brakiem części.Z góry dziękuję za odpowiedzi.Pozdrawiam

NBA
21-01-2010, 00:50
Proszę o adres serwisu który wykona kalibrację nikkora 300/2,8 af chodzi o ff.Na Pstępu odmówili wykonania tej
usługi tłumacząc brakiem części.Z góry dziękuję za odpowiedzi.Pozdrawiam

O jakich oni mówią częściach ... Przecież kalibracja polega chyba na pewnej regulacji??? Chyba, że się totalnie mylę...

trebor
21-01-2010, 00:53
Ja tego też nie rozumiem ale tam się rozmawia nie z serwisantem ale z panem lub panią która przyjmuje zlecenia.

Piotr_
21-01-2010, 00:56
Ja tego też nie rozumiem ale tam się rozmawia nie z serwisantem ale z panem lub panią która przyjmuje zlecenia.

I jak znam życie to ta pani (pan) ma na karteczce napisane, że ten obiektyw nie jest już serwisowany. Bo w magazynach skończyły się części zamienne.

kichu
21-01-2010, 01:05
af-a (nie af-s) jako takiego skalibrowac sie nie da, to jest stricte mechaniczna konstrukcja, moga Ci tylko sprawdzic czy spelnia normy producenta

skoro to stalka to najlepiej zrobic af fine tune :)

Skibek
21-01-2010, 01:17
A może oni chcieli najprostrzym sposobem wyregulować, czyli wymienić cały środek w obudowie, a że akurat nie mieli środka "trzysetki" to powiedzieli prawdę ;)
Co znaczy "już nie serwisują"? Tzn. że te obiektywy już się nie nadają do użytku? Podobnie jak wszystkie korpusy DX'owe nie potrafią już zrobić zdjęcia?
A może to za skomplikowany sprzęt jak na ten konretny "serwis" (czy jak to coś na Postępu się nazywa) ;)

A czy mechanicznych obiektywów nie da się skalibrować? Przecież elektronikę też posiada. A może z poziomu korpusu można go trochę skorygować (od modelu D300 wzwyż).

kichu
21-01-2010, 01:32
A czy mechanicznych obiektywów nie da się skalibrować? Przecież elektronikę też posiada. A może z poziomu korpusu można go trochę skorygować (od modelu D300 wzwyż).

Jako takich ponoc nie, tak mi powiedzieli w kilku serwisach w roznych stronach swiata. Mechaniczne obiektywy sa glupie jak but i wszystkim tak naprawde steruje korpus. Jesli z kolei korpus nie ma indywidualnej korekcji, to zapinanie globalnej w serwisie moze skutkowac za reszta obiektywow sie rozjedzie.

AF-S z kolei mozna kalibrowac (sa jakostam programowalne - w sensie obiektywy)

Skibek
21-01-2010, 01:40
Jako takich ponoc nie, tak mi powiedzieli w kilku serwisach w roznych stronach swiata. Mechaniczne obiektywy sa glupie jak but i wszystkim tak naprawde steruje korpus. Jesli z kolei korpus nie ma indywidualnej korekcji, to zapinanie globalnej w serwisie moze skutkowac za reszta obiektywow sie rozjedzie.

AF-S z kolei mozna kalibrowac (sa jakostam programowalne - w sensie obiektywy)

Ale obiektywy z procesorem siłą rzeczy musza być programowalne ;) Chyba, że procesor jest tylko odpowiedzialny za przekazanie informacji do body o przysłonie ;) (do Exif).
No AF-S sa bardziej zaawansowane i pewnie wpakowali im jakieś EPROMY programowalne, albo inne mądre cuda ;)

A może w 300/2.8 jest możliwa jakaś mechaniczna korekcja (tak jak korekcja "na imbus" przy lustrze w korpusie)

trebor
21-01-2010, 05:27
Koryguje FF w korpusie d300 ale dziwi mnie że nie można skalibrować tak AF w obiektywie aby dobrze trafiał jeżeli przy ręcznym ustawieniu jest ok i trafia w punkt.AF-S kalibrują na Postępu programowo podejrzewam że w AF chodzi o korekcję mechaniczną a w w/w serwisie albo nie mają do tego sprzętu albo nie potrafią tego zrobić.Dlatego moje pytanie o adres innego serwisu może być bez autoryzacji,może być jakaś "złota rączka", najchętniej na terenie naszego kraju.

Redskull
21-01-2010, 09:15
Teraz, to poprostu mi ręce opadły. AUTORYZOWANY serwis i części nie mają.... Matko Boska, nic tylko atomówkę pod drzwi im podstawić. Gdzie jest wielki Wiktor, który swą wiedzą rozwiąże i ten problem? Kolego ślij do fixation....będzie najszybciej i najsprawniej.

mateo912
22-01-2010, 22:57
Obiektywów AF (czyli bez własnego silnika) nie można skalibrować. Nawet w UK w fixation tego nie robią. A dodatkowo np 300 2,8 AF-I jest już nienaprawialny (nie produkują już części) chociaż zdjęcia nadal robi:D

qooba
22-01-2010, 23:12
Obiektywów AF (czyli bez własnego silnika) nie można skalibrować.
można, można, ale trzeba umieć :) po zdjęciu bagnetu w każdym obiektywie nikkor AF można znaleźć metalowe podkładki o różnej grubości. Manipulowanie ich ilością i grubością takiego zestawu wpływa na ustawienia AF

timi
22-01-2010, 23:21
Poprzednio gdy oddawałem 24-70 do naprawy ( zacinający się pierścień) naprawa trwała 30 dni. Przed odebraniem obiektywu przez serwisanta zapytano mnie czy będę czekał na tak długa naprawę. Na moje zapytanie czym ona jest spowodowana usłyszałem odpowiedz ze w servisie nie maja maszyn, urządzeń by sprawdzić poprawność pracy tego obiektywu po naprawie i wysyłają do Niemiec. Moze w tym tkwi problem ?

mateo912
22-01-2010, 23:23
dziwne żeby w fixation tego nie wiedzieli ;)
na przykładzie 105/2 dc

Witam!

Jak część osób zapewne wie, mam 105 DC z FF, trochę się bujałem z problemem, aż w końcu wysłałem mejla do Fixation w tej sprawie, odpowiedzieli dzień później i zaczęły się, wspomniane w temacie, dylematy.

Odpowiedź jest na tyle istotna, że wkleję ją tu:

"Thank you for your e-mail regarding a 105mm DC lens, unlike the new AFS lenses this type of lens has no electronic adjustment for front or back focus and as with similar lenses Nikon recommend using the "Fine Tune" af setting for this lens."

Dla nie władających językiem Albionu, w skrócie: napisali, że tylko w szkłach AFS możliwa jest regulacja FF i BF grzebiąc w elektronice szkła. W przypadku szkieł na wiertarkę:? zalecana jest regulacja z poziomu body.

qooba
22-01-2010, 23:53
dziwne żeby w fixation tego nie wiedzieli ;)
na przykładzie 105/2 dc
znam dwa obiektywy 80-200 D ED które zostały w ten sposób wyregulowane z konkretnym aparatem

kazzi
23-01-2010, 00:32
Stosowanie dodatkowych podkładek lub ich odejmowanie raczej nic nie zmieni.Cały błąd w ustawianiu ostrości powstaje w elektronice aparatu,która z pewnością "uwzględni" zmianę.

trebor
27-01-2010, 21:20
Dzięki,dzwoniłem do pana Szczepana Kostrzewskiego z Poznania,stwierdził on że to szkło dobrze będzie współpracować
z fx ponieważ było robione do pełnej klatki, dzisiaj przetestowałem w sklepie z d700 testy wypadły pomyślnie,
nie stwierdziłem ani FF ani BF zobaczymy jak się ten zestaw sprawdzi w terenie.