PDA

Zobacz pełną wersję : NIKON D40 balans bieli NOCĄ - pomocy



wendy
17-01-2010, 17:48
Witam wszystkim, jestem już tak zdesperowana dlatego postanowiłam napisać nowy post,
jestem posiadaczką aparatu Nikon D40, mój problem polega na ustawieniu w nim UWAGA BALANSU BIELI NOCĄ PRZY SŁABYM OŚWIETLENIU (w dzień nie mam z tym najmniejszego problemu).
Otóż pomimo pomiarów własnych czy ze zrobionego zdjęcia i z niego pomiaru, zdjęcia wychodzą fatalnie, jak widać to poniżej, wiecznie pokazuje mi się wiadomość nie można zmierzyć balansu bieli :( jest to smutne, może coś źle ustawiam .... nie wiem proszę o pomoc, zdjęcie które przedstawię poniżej nie powinno tak wyglądać, bo śnieg jest biały !
A wszystkie zdjęcia wykonywane nocą wyglądają fatalnie
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3795f3c374487013.html


http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3795f3c374487013.html

amirez
17-01-2010, 17:54
To rób w Raw-ach. Balans ustawisz dowolnie w postprodukcji.

Averne
17-01-2010, 17:55
Najlepiej jest robić zdjęcia w RAWach i balans bieli dobierać już na komputerze. Poza tym zdjęcie, które pokazałaś nie posiada Exifa, a my parametrów sobie nie wywróżymy...

kronos28
17-01-2010, 17:56
odpowiedź jest prosta - RAW twoim wybawieniem w tego typu fotografii (zresztą raw to wybawienie we wszystkich typach foto ;)).

Światło tego typu jak masz na zdjęciu to najgorsze co może być dla aparatu i ustawiania WB. Poza tym w ciemnościach aparat zawsze bedzie miec problemy z pomiarem na pre (żeby nie powiedzieć że jest to praktycznie niemożliwe).

wendy
17-01-2010, 18:01
ok więc dziś jak wybiorę się na nocny spacer będzie RAW, a światło jest tragedią wiem :( dlatego od kilku dni zastanawiałam się nad zmianą aparatu zaczęło mnie strasznie to drażnić ;(

dzej
17-01-2010, 18:03
Mozesz tez zedytowac porfil WB w aparacie(zakladam, ze D40 ma taka mozliwosc) i jego uzywac.

wendy
17-01-2010, 18:09
a jeszcze jedno mam raw ... i co dalej z tym światłem .... jak zrobić nocą biały śnieg wśród latarni o paskudnym świetle ?
znajomy my inny aparat i u niego problemów takich jak balans bieli jest brak
przykład szybkie foto
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/6b6ba7f3cf2a9116.html

Averne
17-01-2010, 18:13
Poniżej przykład wywołania tego samego RAWa - AWB i ręcznie ustawiony na 2300 i exp na +1EV.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img32.imageshack.us/img32/1166/dsc25931w.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img62.imageshack.us/img62/1216/dsc25932.jpg)

wendy
17-01-2010, 18:16
chce tak umieć :(

Averne
17-01-2010, 18:17
To albo RAW albo ustaw niską temperaturę barwową w aparacie.. np. na oko :)

wendy
17-01-2010, 18:21
niską temperaturę barwową w aparacie?
chyba jestem zbyt zielona :(

Averne
17-01-2010, 18:30
A przepraszam, tego chyba nie ma w D40. W takim razie proponuję przesiadkę na RAW :) A warto nie tylko ze względu na WB.

wendy
17-01-2010, 18:33
ok, a mogę Ciebie prosić żebyś mi wytłumaczył jak mam dokonać takiego zdjęcia ?
Mam RAW-a
następnie ?

Averne
17-01-2010, 18:37
Przy wywoływaniu RAWa (tu już zależnie od programu - Capture NX, RawTherapee, ufraw, Adobe Camera RAW) ustawiasz ręcznie temperaturę barwową aż uzyskasz efekt, który Cię interesuje. Nic poza tym.

Więcej o RAWach tutaj:
http://optyczne.pl/16.1-poradnik-Zakl%C4%99cia_Photoshopa_-_wywo%C5%82ywanie_plik%C3%B3w_RAW.html

kronos28
17-01-2010, 19:07
a jeszcze jedno mam raw ... i co dalej z tym światłem .... jak zrobić nocą biały śnieg wśród latarni o paskudnym świetle ?
znajomy my inny aparat i u niego problemów takich jak balans bieli jest brak
przykład szybkie foto
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/6b6ba7f3cf2a9116.html


niską temperaturę barwową w aparacie?
chyba jestem zbyt zielona :(


Przy wywoływaniu RAWa (tu już zależnie od programu - Capture NX, RawTherapee, ufraw, Adobe Camera RAW) ustawiasz ręcznie temperaturę barwową aż uzyskasz efekt, który Cię interesuje. Nic poza tym.

Więcej o RAWach tutaj:
http://optyczne.pl/16.1-poradnik-Zakl%C4%99cia_Photoshopa_-_wywo%C5%82ywanie_plik%C3%B3w_RAW.html

plus do tego dodał bym zapoznanie się z instrukcją obsługi aparatu...

Averne
17-01-2010, 19:09
plus do tego dodał bym zapoznanie się z instrukcją obsługi aparatu...

To też.. ogólnie RTFM :-)

kronos28
17-01-2010, 19:10
To też.. ogólnie RTFM :-)

c to jest RAW (a dokładniej NEF) itd. tam jest wszystko wytłumaczone - reszta do wygooglowania.

bckp
17-01-2010, 19:20
Gdy zależy ci na jakości rób w RAW. Z programów do obróbki polecam Nikon View NX lub Lightroom. Do zdjęć nocnych i tak potrzebny jest statyw.

bloodcrawler
17-01-2010, 21:41
Od biedy można żarówkowy z korekcją na minus ustawić do takich zdjęć (najniższa temp na podstawie programów tematycznych). Niestety większość latarni miejskich ma nawet dla ludzkich oczu paskudną pomarańczowo-sraczkowatą barwę.

Anvil
17-01-2010, 22:17
czemu RAW? jpg'a nie oziębi?

Anvil
17-01-2010, 22:17
jak nie chcesz się bawić w postprodukcję ustaw balans bieli na światło żarowe

igg
17-01-2010, 22:53
wiecznie pokazuje mi się wiadomość nie można zmierzyć balansu bieli :( jest to smutne, może coś źle ustawiam ....

Żeby zmierzyć (tryb custom, tak?) trzeba mieć poprawną ekspozycję. Zmierz sobie parametry z wzorcem przed obiektywem w trybie A i wyjdzie Ci np f=4 t=2s. Ustaw tak w trybie M i wtedy zrób pomiar koloru.