Zobacz pełną wersję : NIKON D40 balans bieli NOCĄ - pomocy
Witam wszystkim, jestem już tak zdesperowana dlatego postanowiłam napisać nowy post,
jestem posiadaczką aparatu Nikon D40, mój problem polega na ustawieniu w nim UWAGA BALANSU BIELI NOCĄ PRZY SŁABYM OŚWIETLENIU (w dzień nie mam z tym najmniejszego problemu).
Otóż pomimo pomiarów własnych czy ze zrobionego zdjęcia i z niego pomiaru, zdjęcia wychodzą fatalnie, jak widać to poniżej, wiecznie pokazuje mi się wiadomość nie można zmierzyć balansu bieli :( jest to smutne, może coś źle ustawiam .... nie wiem proszę o pomoc, zdjęcie które przedstawię poniżej nie powinno tak wyglądać, bo śnieg jest biały !
A wszystkie zdjęcia wykonywane nocą wyglądają fatalnie
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3795f3c374487013.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3795f3c374487013.html
To rób w Raw-ach. Balans ustawisz dowolnie w postprodukcji.
Najlepiej jest robić zdjęcia w RAWach i balans bieli dobierać już na komputerze. Poza tym zdjęcie, które pokazałaś nie posiada Exifa, a my parametrów sobie nie wywróżymy...
kronos28
17-01-2010, 17:56
odpowiedź jest prosta - RAW twoim wybawieniem w tego typu fotografii (zresztą raw to wybawienie we wszystkich typach foto ;)).
Światło tego typu jak masz na zdjęciu to najgorsze co może być dla aparatu i ustawiania WB. Poza tym w ciemnościach aparat zawsze bedzie miec problemy z pomiarem na pre (żeby nie powiedzieć że jest to praktycznie niemożliwe).
ok więc dziś jak wybiorę się na nocny spacer będzie RAW, a światło jest tragedią wiem :( dlatego od kilku dni zastanawiałam się nad zmianą aparatu zaczęło mnie strasznie to drażnić ;(
Mozesz tez zedytowac porfil WB w aparacie(zakladam, ze D40 ma taka mozliwosc) i jego uzywac.
a jeszcze jedno mam raw ... i co dalej z tym światłem .... jak zrobić nocą biały śnieg wśród latarni o paskudnym świetle ?
znajomy my inny aparat i u niego problemów takich jak balans bieli jest brak
przykład szybkie foto
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/6b6ba7f3cf2a9116.html
Poniżej przykład wywołania tego samego RAWa - AWB i ręcznie ustawiony na 2300 i exp na +1EV.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img32.imageshack.us/img32/1166/dsc25931w.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img62.imageshack.us/img62/1216/dsc25932.jpg)
To albo RAW albo ustaw niską temperaturę barwową w aparacie.. np. na oko :)
niską temperaturę barwową w aparacie?
chyba jestem zbyt zielona :(
A przepraszam, tego chyba nie ma w D40. W takim razie proponuję przesiadkę na RAW :) A warto nie tylko ze względu na WB.
ok, a mogę Ciebie prosić żebyś mi wytłumaczył jak mam dokonać takiego zdjęcia ?
Mam RAW-a
następnie ?
Przy wywoływaniu RAWa (tu już zależnie od programu - Capture NX, RawTherapee, ufraw, Adobe Camera RAW) ustawiasz ręcznie temperaturę barwową aż uzyskasz efekt, który Cię interesuje. Nic poza tym.
Więcej o RAWach tutaj:
http://optyczne.pl/16.1-poradnik-Zakl%C4%99cia_Photoshopa_-_wywo%C5%82ywanie_plik%C3%B3w_RAW.html
kronos28
17-01-2010, 19:07
a jeszcze jedno mam raw ... i co dalej z tym światłem .... jak zrobić nocą biały śnieg wśród latarni o paskudnym świetle ?
znajomy my inny aparat i u niego problemów takich jak balans bieli jest brak
przykład szybkie foto
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/6b6ba7f3cf2a9116.html
niską temperaturę barwową w aparacie?
chyba jestem zbyt zielona :(
Przy wywoływaniu RAWa (tu już zależnie od programu - Capture NX, RawTherapee, ufraw, Adobe Camera RAW) ustawiasz ręcznie temperaturę barwową aż uzyskasz efekt, który Cię interesuje. Nic poza tym.
Więcej o RAWach tutaj:
http://optyczne.pl/16.1-poradnik-Zakl%C4%99cia_Photoshopa_-_wywo%C5%82ywanie_plik%C3%B3w_RAW.html
plus do tego dodał bym zapoznanie się z instrukcją obsługi aparatu...
plus do tego dodał bym zapoznanie się z instrukcją obsługi aparatu...
To też.. ogólnie RTFM :-)
kronos28
17-01-2010, 19:10
To też.. ogólnie RTFM :-)
c to jest RAW (a dokładniej NEF) itd. tam jest wszystko wytłumaczone - reszta do wygooglowania.
Gdy zależy ci na jakości rób w RAW. Z programów do obróbki polecam Nikon View NX lub Lightroom. Do zdjęć nocnych i tak potrzebny jest statyw.
bloodcrawler
17-01-2010, 21:41
Od biedy można żarówkowy z korekcją na minus ustawić do takich zdjęć (najniższa temp na podstawie programów tematycznych). Niestety większość latarni miejskich ma nawet dla ludzkich oczu paskudną pomarańczowo-sraczkowatą barwę.
czemu RAW? jpg'a nie oziębi?
jak nie chcesz się bawić w postprodukcję ustaw balans bieli na światło żarowe
wiecznie pokazuje mi się wiadomość nie można zmierzyć balansu bieli :( jest to smutne, może coś źle ustawiam ....
Żeby zmierzyć (tryb custom, tak?) trzeba mieć poprawną ekspozycję. Zmierz sobie parametry z wzorcem przed obiektywem w trybie A i wyjdzie Ci np f=4 t=2s. Ustaw tak w trybie M i wtedy zrób pomiar koloru.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.