Zobacz pełną wersję : Czesciowo Uszkodzone pliki NEF
Mr.Shutdown
16-01-2010, 02:42
Witam,
mam problem ponieważ po pewnym czasie duża ilość zdjęć zaczęła się "krzaczyć" wygląda jak by w pliku zostały przesunięte/przestawione bity od pewnego miejsca. Czy ktoś spotkał się z czymś takim? może zna przyczynę?
http://img132.imageshack.us/img132/4987/dsc4805j.jpg
pliki mam w NEF tutaj tylko zapisany jako jpeg (z wiadomych powodów).
Wszystkie zdjęcia zapisane były na HDD.
Co jest ciekawe ze np przeglądając zdjęcia poprzez picasa na początku zdjęcie wygląda dobrze a po około 5sek wyświetla się właśnie taki "syf".
co do awarii przyczym i porad nie podpowiem
natomiast to, ze najpierw pare sekund jest dobrze, a pozniej juz nie wymika z tego, ze w kazdym nef-ie zapisany jest tez obrazek w formacie jpg basic i to tego obrazka uzywaja roznego rodzaju przegladarki, zeby pokazac fotke (na szybko) zanim wygeneruja ja z rawa
i tak wlasnie jest w tym przypadku, prevka z jpg wyswietla sie ok, a raw lezy
jesli nic z rawami nie nie da sie zrobic to awaryjnie da sie wyciagnac z nich te zapisane w srodku jpgi (jako ostatecznosc)
Nie jest to wina matrycy skoro jpg jest ok.....chmmmm
Flashback
16-01-2010, 10:14
A co się dzieje, jeżeli otworzysz takiego NEF'a w Photoshopie, zakładając, że masz zaktualizowany ACR?
Dysk pada? Ja tak miałem z NEFami, które zapisałem na płytce DVD jako backup. Płytka zdechła, z podobnym dość skutkiem przy próbie odczytania NEFa.
Jeśli masz te zdjęcia jeszcze na karcie:
1. Jeśli zgrywałeś z aparatu zgraj przez czytnik kart.
2. Jeśli zgrywałeś przez czytnik kart zgraj przez aparat.
3. Wymień kabel USB
4. Zgraj na inny komputer.
To uszkodzenie może powstawać w czasie transmisji.
Mr.Shutdown
16-01-2010, 14:33
Dziekuje wszystkim za szyba odpowiedz.
kichu1979 - czy mógłbyś powiedzieć w jaki sposób wyciągnąć te jpg'i ?jakieś oprogramowanie?
Flashback - nie posiadam Photoshopa, czy myślisz ze photoshop mógłby tutaj pomoc jakaś funkcja recovery/fix ?
B.K. - w sumie dysk nadal działa wszystko jest ok, na początku tez mi się tak wydawało
wer - zdjęcia były zgrywane z karty (CF Lexar) przez czytnik, po zgraniu wszytko było ok dopiero po jakimś czasie pojawiły się problemy, zdjęcia były zrobione dosyć dawno temu.
zastanawiam się czy to może się rozprzestrzeniać ...
Pojedyncze sektory mogą być uszkodzone? Konkretnie - miałem problemy z odtworzeniem NEFów z DVD. Udało się dopiero jakimś programem (Paragon?), który próbował je odczytać kilkakrotnie. Plik się skopiował na HDD, ale po wyświetlał się 'dziwnie' przesuwając część kadru.
Możliwe, że jakiś program coś uszkodził. Taka awaria dysku dałaby większe zniszczenia. Poszukaj narzędzia sprawdzającego dysk, najlepiej na stronie producenta.
ekstracja jpga z RAWa - http://drchung.new21.net/previewextractor/
same RAWy - weź gdzies wrzuć ze dwa, trzy RAWy - może inny konwerter coś pomoże (ale wątpię)
Flashback
17-01-2010, 15:58
Mr.Shutdown - Photoshop raczej nic nie pomoże, trochę przywaliłem z innej beczki, po prostu mam zaufanie do zaktualizowanego ACR'a, jeżeli on poprawnie nie wyświetli NEF'a to jest problem. Kombinowałem, że może jakaś dziwna przeglądarka nie radzi sobie z twoimi NEF'ami, które mogą być całkiem w porządku.
były zrobione dosyć dawno temu.
może masz uszkodzony w jakiś sposób dysk twardy.
wspominałeś też e w pikasie przez chwile pokazuje pełne zdjęcie, póxniej robi isę miszmasz. więc moze to być wina samej pikasy albo jakiegoś wirusa.
spróbuj otworzyć te rawy innym rpogramem np FSViewer,
może masz uszkodzony w jakiś sposób dysk twardy.
wspominałeś też e w pikasie przez chwile pokazuje pełne zdjęcie, póxniej robi isę miszmasz. więc moze to być wina samej pikasy albo jakiegoś wirusa.
spróbuj otworzyć te rawy innym rpogramem np FSViewer,
Pokazuje sie przez chwile pelne, bo Picasa wyciaga JPG zaszytego w RAWIE a potem probuje pokazac RAW i wychodza smieci.
MR. Shutdown wrzuc tego RAW-a na RS to zobaczymy.
Pokazuje sie przez chwile pelne, bo Picasa wyciaga JPG zaszytego w RAWIE a potem probuje pokazac RAW i wychodza smieci.
MR. Shutdown wrzuc tego RAW-a na RS to zobaczymy.
http://rapidshare.com/
albo na wrzutę
http://www.wrzuta.pl/wrzuc
Mr.Shutdown
19-01-2010, 01:13
tutaj inne zdjecie ale dzieje sie dokladnie to samo...
http://rapidshare.com/files/337445790/DSC_4795.NEF.html
niestety plik praktycznie nie do uratowania :(
emmilius
19-01-2010, 14:49
A jak na wyświetlaczu podglądasz to też są spaprane? Może aktualizacja softu Ci pomoże?
dlaczego nie do uratowania?
choć w sumie racja, nie trzeba było go ratować nawet
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img121.imageshack.us/i/dsc4795.jpg/)
dlaczego nie do uratowania?
choć w sumie racja, nie trzeba było go ratować nawet
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img121.imageshack.us/i/dsc4795.jpg/)
ekstrakcja JPGa z NEFa?
konwersja NEFa do JPGa (zapisz jako w FSviewerze) jeśli o tym samym mówimy ;p
ale fotoszop rzeczywiście wywala błąd (nieoczekiwany koniec pliku) i nie otwiera.
konwersja NEFa do JPGa (zapisz jako w FSviewerze) jeśli o tym samym mówimy ;p
ale fotoszop rzeczywiście wywala błąd (nieoczekiwany koniec pliku) i nie otwiera.
czyli po prostu wyjąłeś 8bit JPG Basic z NEFa, a to raczej nie to samo co możliwość edycji RAWa :)
Czyli ta sekcja NEFa była akurat nieuszkodzona.
Jestem przekonany, że w pliku brakuje kilku przypadkowych bitów. Naprawde zalecam to co koledzy - skan dysku (i to jakimś niskopoziomowym programem, np. HDD regenerator). Jeżeli dysk jest niesprawny, ten problem będzie (wcześniej czy później) dotyczył większej ilości plików...
Lustplyt
19-01-2010, 20:58
Miałem taki problem z plikami po podłączeniu dysk.u w obudowie "ICY BOX 9001" w WINDOWS VISTA , po przełożeniu do innej obudowy dolegliwości ustąpiły.
Może ta sugestia pomoże .
czyli po prostu wyjąłeś 8bit JPG Basic z NEFa, a to raczej nie to samo co możliwość edycji RAWa :)
nie jestem pewny, czy RAWy posiadają zapisanego JPGa w pełnej rozdzielczośći. Mi sięraczej wydaje, że JPG w NEF to tylko thumb (160x120px)
i raczej pewne jest ze brakuje kilku bitów z końca pliku. samo info o obrazie nie jest. myslę że wywoływaczki RAW są przeczulone na standardy.
nie jestem pewny, czy RAWy posiadają zapisanego JPGa w pełnej rozdzielczośći. Mi sięraczej wydaje, że JPG w NEF to tylko thumb (160x120px)
i raczej pewne jest ze brakuje kilku bitów z końca pliku. samo info o obrazie nie jest. myslę że wywoływaczki RAW są przeczulone na standardy.
to źle Ci się wydaje - NEF ma zapisany w sobie: JPG Basic, JPG thumbnail, metadane (exif) i oczywiście dane RAW
moim zdaniem jest wyrzucony (uszkodzony) jeden lub więcej bajtów z właśnie tej cześci raw
może, nie czytałem specyfikacji NEF.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.