PDA

Zobacz pełną wersję : Uszkodzony obiektyw nikor55-200vr??



Abaddon84
15-01-2010, 20:25
Witam otóż mam problem zakupiłem na allegro uzywanego nikora 55-200 Vr AF-S, dzisiaj został dostarczony przez kuriera. Niestety nie miałem czasu sprawdzić go przy kurierze bo akurat mi sie spieszyło. Ale wracając do sedna, obiektyw nie ostrzy w trybie automatycznym, tzn nie moge nawet cyknąć nieostrego zdjęcia. Za to po przełączeniu na manualne ostrzenia nie ma żadnego problemu, można normalnie cykać zdjęcia. Dodam że posiadam Nikona D3000 i kitowy18-55 działa bez problemu. to wina obiektywu?? czy moja?? może trzeba coś przełącyć w aparacie?? Aparat posiadam od 2 tygodni i dopiero się wszystkiego ucze.
Pozdrawiam.

arturmsi
15-01-2010, 21:19
skoro z 18-55 af-s działa normalnie to z tym tez nie powinno byc problemu więc wyglada ze wina obiektywu..

Madlenne
15-01-2010, 22:10
Hm.. ja mam tak gdy po prostu stoję zbyt blisko fotografowanego obiektu i aparat nie wyrabia z ostrzeniem. Ale nie sądzę żeby to było to :)

Abaddon84
15-01-2010, 22:13
Heh podlączyłem obiektyw przed chwilą i wiecie co.... działa. Sam już nie wiem o co biega. Nie wyrabia z ostrzeniam jeśli jest zbyt blisko ale poza tym teraz działa idealnie...A po południu nie dalo się cyknąć zdjęcia.Pozostaje mi sie tylko cieszyc tym że działa i jest wszystko ok.:)

Skibek
16-01-2010, 13:33
Każdy obiektyw ma określoną minimalną odległość ogniskowania (ostrzenia) i jeżeli stoisz bliżej niż ta odległość to obiektyw nie ustawi Ci ostrości.
Zrób doświadczenie i przyłóż palec do swojego oka na odległość 3cm. Nieostry prawda? Ostry będzie gdzieś od 6-8cm (w zależności jaki masz rozstaw oczu) i ta odległość jest Twoją minimalną odległością ostrzenia. Obiektywy mają podobnie.
Twój obiektyw o ile pamiętam ma chyba coś ok. 110cm, czyli nie zrobisz z ręki ostrego zdjęcia swojej dłoni (chyba, że masz dłuuuugie ręce) ;)

Inna przyczyna. Na obiektywie powinien być guziczek A - M (ewentualnie A/M - M). Może miałeś przestawiony w trzyb M, czyli manual. Wtedy nawet jak masz w korpusie przestawione na AF to autofokus nie będzie działał.

Abaddon84
16-01-2010, 14:29
Co do ostrzenia z bliska to fakt nie da rady. Ale na początku nie chciał ostrzyc nawet z dalszej odległości. Obiektyw był przełączony na A i nie działał. Natomiast w M bezproblemowo. Natomiast wczoraj podłączyłem go ponownie i o dziwo działa bezproblemowo. Dlatego nie wiem czy to wina obiektywu i czy nie jest uszkodzony, czy poprostu na początku coś niebanglało ale się następnie uspokoiło wszystko i jest ok.

Skibek
16-01-2010, 14:32
Możliwe też, że miał zaśniedziałe styki. Kilka razy go zdjąłeś-założyłeś i się przetarły i zaczęło działać prawidłowo.

Abaddon84
16-01-2010, 16:08
NO mozliwe mam nadzieje że teraz wszystko bedzie już w najlepszym porządku.