PDA

Zobacz pełną wersję : D40 - aparat, co zmysły pieści :D (tytuł zmieniłem ja - Czornyj)



Strony : [1] 2

Władca Pixeli
03-11-2006, 20:25
http://www.kenrockwell.com/nikon/d40.htm

Dużo więcej informacji na formu dpreview

blekota
03-11-2006, 21:00
ładny jest aczkolwiek ja chyba zdecyduję sie na d70s skoro tenże egzemplarz ma nie współpracować ze starszymi obiektywami af.innymi niż internal focus.

qooba
03-11-2006, 21:47
nie internal focus a SWM, to spora różnica ;)
poza tym pod każdym "zdjęciem" D40 u Kena jest uwaga, że to tylko jego wizja...

Jakubas
04-11-2006, 00:05
dosc zblizona do wizji Cichego ;) ciekawe, co z tego bedzie...

Grzybu
04-11-2006, 00:45
Tutaj też co nieco przypuszczają-> http://www.cyberfoto.pl/tematy-ogolne/75340-nowy-nikon-d40.htm

W szczególności polecam stronę 7 i porównanie rozmiarów ;) (są też optymistyczne prognozy na przyszłość D10 :D)

Trevor
04-11-2006, 13:23
A ktoś pytał kiedy bedzie wsparcie dla manuali,no to teraz nawet AF bez S nie bedzie można używać:):).

Archangel
04-11-2006, 13:27
hahahaa D10 rzadzi xD

Cichy
04-11-2006, 13:37
Powiedzcie że mój projekt nie był proroczy :D:D:D


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img232.imageshack.us/my.php?image=nikond40fu0.jpg)

Eln
04-11-2006, 22:30
Denerwujące jest to, że Nikon wprowadza brak kompatybilności nowego korpusu z ogromną ilością obiektywów. Pewno chodzi o pieniądze by posiadacze D40 kupowali najnowsze obiektywy. Natomiast co do wyglądu korpusu to całkiem, całkiem - może być przebojem rynkowym.

arkaic
05-11-2006, 02:44
ale bobas:) :) :) ale ma synchro z lampa od 1/500 jednak wole d70s

wolakus
05-11-2006, 03:11
Boże uchroń nas od takiego D40... że już nie wspomnę o D10 wg tej wizji :/

Władca Pixeli
05-11-2006, 04:41
Boże uchroń nas od takiego D40... że już nie wspomnę o D10 wg tej wizji :/
Na cyberfoto mają już zdjęcie D10 :mrgreen:
http://www.cyberfoto.pl/tematy-ogolne/75340_7-nowy-nikon-d40.htm

Archangel
05-11-2006, 12:33
Władco link do tego watku był juz wczesniej w tym temacie :P

Gr33nY
05-11-2006, 13:01
Ja przepraszam ze się tak głupio pytam, ale dość krótko jestem na tym forum i czegoś nie rozumiem. Nigdzie nie widziałem żeby Nikon planował wypuszczenie nowego aparatu.

zdyboo
05-11-2006, 14:52
czegoś nie rozumiem. Nigdzie nie widziałem żeby Nikon planował wypuszczenie nowego aparatu.

Bo Nikon i nie tylko Nikon, ogłasza premierę jak już zna jej datę. Ponieważ jednak aprat nie powstaje z dnia na dzień, to przed oficjalnymi zapowiedziami pojawiają się plotki o nowych modelach. Sprzęt przecież musi być testowany.
Potem do momentu premiery jest zażarta dyskusja, czy dany model jest super, czy niekoniecznie. :)
Potem jest premiera, ludki kupują, mają problemy. Następnie pojawiają się pogłoski o nowym modelu...

Władca Pixeli
05-11-2006, 17:40
Władco link do tego watku był juz wczesniej w tym temacie :P
Ale link był nie do początku wątku tylko do strony gdzie jest zdjęcie D10 :-P
http://img204.imageshack.us/img204/8915/107863sxx0.jpg

P.S.
Jest to przeróbka forumowicza z cyberfoto więc bez jego zgody nie chcę wyświetlać bezpośrednio na forum Nikona

odie83
05-11-2006, 17:48
Niedługo zrobią sam obiektyw z lustrem w środku, wizjerem i ekranem w miejscu mocowania i przyciskami na korpusie...
Dla mnie d50 jest już troszkę maławy ;/

cyrusvirus
06-11-2006, 00:25
to jak tak sie sprawy maja to poczekam na D5 bo wtedy D10 stanieje :mrgreen::mrgreen::mrgreen: Ale poki co D10 rulezzzzzzzzzzzzzz :lol:

kwasik
06-11-2006, 21:52
sie potop zaczął naromalnie...

KECIF
06-11-2006, 22:11
sie potop zaczął naromalnie...

nie potop tylko wysyp połówek ;-)))
bo każda następna D to półówka poprzedniej D80->D40->D20->D10-> ...
;-)))))

uplift
06-11-2006, 22:13
Pozdrawiam wszystkich czekających na upgrade D50 - tośmy się doczekali :-(((
Swoją drogą co Nikon chce przez D40 osiągnąć, bo raczej nie konkurować z 400D czy E400
Może zależy mu na wymianie zaawansowanych kompaktów na DSLR ?
Pożyjemy- zobaczymy

volumen
06-11-2006, 22:13
nie potop tylko wysyp połówek ;-)))
bo każda następna D to półówka poprzedniej D80->D40->D20->D10-> ...
;-)))))
Do D1 gratis będzie mikroskop ;)

King
06-11-2006, 22:32
ze strony kenrockwell+a
http://www.kenrockwell.com/nikon/d40.htm

I expect the D40 will be announced on November 6th, 2006, and will be shipping towards the end of December, 2006.

hmm, jakos na razie cisza :twisted:

uplift
06-11-2006, 23:09
Kilka linków z dpreview.com dotyczących D40
Pozdrawiam
http://www.dpreview.com/news/0611/06110601nikond40.asp

KozaK
06-11-2006, 23:24
W wprowadzeniu do sprzedaży D40 widzę m.in. taki aspekt, że być może wzrośnie popyt na 18-55, którego obecnie sprzedać się w zasadzie nie da...chyba że za 50zł :E

uplift
06-11-2006, 23:44
Czyli kupujemy 18-55 a body D40 dostajemy gratis ;-)))) No zajefajnie.......

odie83
07-11-2006, 00:41
W wprowadzeniu do sprzedaży D40 widzę m.in. taki aspekt, że być może wzrośnie popyt na 18-55, którego obecnie sprzedać się w zasadzie nie da...chyba że za 50zł :E

Ja niedawno sprzedałem za 300 zł...
...ale jeszcze 1,5 roku gwarancji jest.

KJO
07-11-2006, 01:29
Mi się wydaje że nikoś całkiem słusznie zrobił prezentując D40. Większość osób które znam i które kupiły d50 ograniczyły się do kitu 18-55, czasami dodając 55-200 czy 18-15. Dla takich osób to rozwiązanie jest idealne bo po co płacić za funkcje (w tym momęcie śrubokręt) których nie będzie się używało.

uplift
07-11-2006, 01:33
No to się chwal co kupiłeś zamiast

Czornyj
07-11-2006, 13:43
Dwadzieścia lat temu firma Nikon wypuściła niesławny model (nomen-omen) F-401, w którym uznano, że amatorom możliwość używania szkieł manualnych jest zbędna. Aby uczcić 20-lecie owego satanicznego pomysłu, chłopaki wpadlły na pomysł jeszcze lepszy, uwalając możliwość stosowania w D40 "śrubokrętów". Co zabawniejsze, wiele obiektywów o popularnych ogniskowych wogóle nie jest produkowane w wersji AF-S (vide 135, 85, 50, 35, 28, 24, 20). Zapomnijcie też o Tamronach, Tokinach i wielu Sigmach. Brawo! Ciekawe kiedy wpadną na to, by body odmawiało współpracy ze szkłami non-VR...

CHWD pomysłodawcom tego poronionego rozwiązania.

JK
07-11-2006, 13:57
A może właśnie o to chodzi? Po co Nikonowi rynek dla Tamrona, Tokiny, Sigmy (większość obiektywów), jeśłi może sprzedawać swoje kitowe AF-Sy? Po co wspierać rynek starych używanych szkieł, jeśli można sprzedawać te nowe - prosto z fabryki i oczywiście zarabiać kolejną kasę? Może w tym pozornym szleństwie jest jakiś cel marketingowy.

Kolekcjoner
07-11-2006, 14:02
A może właśnie o to chodzi? Po co Nikonowi rynek dla Tamrona, Tokiny, Sigmy (większość obiektywów), jeśłi może sprzedawać swoje kitowe AF-Sy? Po co wspierać rynek starych używanych szkieł, jeśli można sprzedawać te nowe - prosto z fabryki i oczywiście zarabiać kolejną kasę? Może w tym pozornym szleństwie jest jakiś cel marketingowy.

Może i słusznie tylko żeby się nie obudzili w którymś momencie z ręką w nocniku tak jak minolta.

darsedz
07-11-2006, 14:10
a może śrubokręt będzie chodzić jako manual tyle, ze z procesorem:) ?

Czornyj
07-11-2006, 14:19
JK - oczywiście że jest. Nie sądzę, by brak zakichanego motorka w korpusie mógł stanowić poważną oszczędność, którą wprowadza się z myślą o korzyści użytkownika. To jest po prostu chytry zabieg mający na celu zmuszenie użytkowników do zakupu nowych szkieł Nikkor. Koniec z zastępowaniem kita Tamronem, Sigmą czy Tokiną - obecnie nie mają one w ofercie standardowych obiektywów z silnikiem. Nikkor 35-70/2.8 - do lamusa!!!

Ktoś oczywiście zaraz mi powie, że przesadzam, że amator kupuje tylko kita itd. - g...o prawda. To jest preludium do wywalenia silników z kolejnych korpusów i za chwilę silniki poznikają z bardziej zaawansowanych lustrzanek amatorskich jak sen złoty.

Przypominam, że obsługa manuali na początku też poznikała z korpusów entry-level, a potem nagle stała się mega-hiper-ficzerem dostępnym tylko w koprusach jednocyfrowych i - Ave Maria!!! - w D200, jakby to była jakaś wyj...na w kosmos technologia kosmiczna - przy czym jest to zasr...e kółko z potencjometrem zahaczone o pierścień przysłon, z którego korpus odczytuje sobie jej wartość!

JK
07-11-2006, 14:52
Czornyj, tylko dlaczego Cię to tak irytuje? Chcesz się przesiąść na coś bardziej amatorskiego niż D50? :wink:

Tych amatorskich aparatów sprzedaje się tyle, że to właśnie one decydują o przychodach firmy, a odebranie rynku Tamronowi, Tokinie i Sigmie tylko te przychody może zwiększyć. Próbę mieliśmy już z D200, z którym nie działały prawidłowo Sigmy HSM. Nikon już wie co zrobić, żeby z takim D40 te Sigmy HSM też nie działały.

Nikon robił zbyt dobre szkła manualne, przez lata trzymali standardowy bagnet i teraz maja kłopot. Nowe obiektywy trudno się sprzedają. Tanie zamienniki obiektywów (nie wymienię nazw, bo mnie tu zaraz zjedzą) po kilku latach się wyrzuca bo się rozlatują, a stare dobre Nikkory są prawie jak wino. Chłopaki próbują więc coś z tym zrobić. Szczególnie na rynku amatorskim. Bo do czasu zmiany bagnetu, bardziej zaawansowani użytkownicy, bardziej profesjonalnego sprzętu jakoś sobie poradzą z tymi starymi dobrymi obiektywami. A ponadto, w przyszłości, będzie zachęta do zmniany taniego amatorskiego korpusu na nowy, bardziej profi, ale za to dużo droższy.

Czornyj
07-11-2006, 15:08
JK - zasadniczo nie planuję na przyszłość zakupu czegokolwiek poniżej serii jednocyfrowej ;), ale uważam że tego typu pomysły to straszne świństwo - tym bardziej że ta tendencja zapewne niebawem ulegnie rozszerzeniu na mniej low-endowe korpusy (jak to miało miejsce w przypadku współpracy z obiektywami Ai). Przypomnę również, że oferta szkieł Nikkor wyposażonych w AF-S bynajmniej nie jest zbyt kompletna...

JK
07-11-2006, 15:56
A czy ja gdzieś napisałem, że to nie jest świństwo? To jest tylko współczeny marketing. Dziś wszystkie koncerny kombinują jak mogą, żeby zgarnąć więcej kasy, a czy to bedzie ze szkodą dla klienta, to juz mało kogo interesuje. W EU sprzedawca odpowiada za sprzedany produkt przez dwa lata, a po tych dwóch latach, produkt nie tylko może, ale nawet powinien się rozlecieć, bo to jest korzystne dla producenta, dla hurtownika, dla sprzedawcy detalicznego i dla serwisu. Wszyscy zarabiają, a zawsze płaci klient. Niestety to są dzisiejsze podstawy marketingu. Z obiektywami jest dokładnie tak samo. Kupujesz nową cyfrową puszkę, bo stara się rozpadła, to musisz: kupić nowy soft, bo stary celowo nie czyta nowych NEFów; musisz kupić nowe akumulatory, bo stare celowo nie pasują; musisz kupić nowy obiektyw, bo stary już nie działa z nową puszką; masz starą osłonę przeciwsłoneczną, która teoretycznie powinna pasować, ale zmienili mocowanie, więc musisz kupić nową. Kiedyś to się naywało kompatybilność wsteczna, ale jak widać, ci którzy dawniej dbali o kilentów teraz dostają w d...ę właśnie za tą wsteczną kompatybilność i za to dbanie o klientów. Zwyczajnie, produkowali zbyt dobre i zbyt uniwersalne wyroby. A teraz muszą się dostosować, żeby przetrwać. Niestety przyszły takie czasy, a stare mozna tylko powspominać.

Erie
07-11-2006, 16:29
Dodam tylko, że na każdego sprzedanego D2x wypada pewnie z 30 D200, na każdego D200 przypadnie z 30 D80, a na każdego D80 z 10 D50 (liczby są tylko przykładowe). Tak więc Nikonowi opłaca się sprzedawać te tanie korpusy dla amatorów. Nie oszukujmy sie - ile osób potrzebuje np. D2x ? 1 na 100, na 1000, na 10 000 ? A amatorską lustrzankę z kitowymi obiektywami wezmą i kupią i chcą mieć ją jak najtaniej. Jak ktoś będzie bardziej świadomy swoich potrzeb to kupi sobie np. D80/ D200.

To jak z komputerami - wbudowane w płytę karty graficzne też miały być bez sensu i wogóle. A teraz okazuje się, że 3/4 biur ma taką wbudowaną kartę i jest ok, nie potrzebują karty zewnętrznej, która nie dość że kosztowała parę $$$ na starcie przy zakupie, to jeszcze zużywa więcej prądu, co przekłada się na koszty energii. A i tak osoba, która potrzebuje komputera do czegoś więcej (vide gry, CAD, grafika) kupi sobie szybką i dużo lepszą kartę.

Mam nadzieję jednak, że nie przejdzie ten trend do wyższych modeli jak się tego obawia Czornyj.

Pozdrawiam
Erie

Czornyj
07-11-2006, 16:30
Mam nadzieję jednak, że nie przejdzie ten trend do wyższych modeli jak się tego obawia Czornyj.

Przejdzie, przejdzie

Erie
07-11-2006, 16:33
W PCtach nie przeszło więc jest nadzieja...

Czornyj
07-11-2006, 16:42
W PCtach nie przeszło więc jest nadzieja...

Wsparcie dla Ai też pierwotnie uwalono w korpusach entry-level: F401, F50, a potem nagle dup - F80! D100!

Kolekcjoner
07-11-2006, 17:07
Wsparcie dla Ai też pierwotnie uwalono w korpusach entry-level: F401, F50, a potem nagle dup - F80! D100!

Czornyj, bo ty straszny pesymista jesteś :D. Na pewno coś jeszcze wymyślą........... żeby życie ludziom ułatwić :mrgreen:.

JK
07-11-2006, 17:14
Jasne. Nowy, jeszcze lepszy pomiar matrycowy i całkowicie automatyczny AF. :wink: I może jeszcze całkowicie automatyczny system kadrowania. :D

freefly
07-11-2006, 17:37
Może i słusznie tylko żeby się nie obudzili w którymś momencie z ręką w nocniku tak jak minolta.
Minota pozbyła się jedynie części związanej z aparatmi fotograficznymi. Koleżanka pracowała jakiś czas temu w firmie PR obsługującej Konicę-Minoltę. Twierdziła, że tej firmie od dawna nie opłaca się produkcja sprzętu fofograficznego, natomiast jest potentatem innych działach przemysłu elektronicznego. Jeden z większych producentów sprzętu poligraficznego (drukarnie), drukarki i kserokopiarki dla firmy Canon, moduły aparatów do telefonów komórkowych, sprzęt medyczny(np.tomografy komputerowe), urządzenia pomiarowe i wiele innych. Sprzęt fotograficzny to była jakby produkcja uboczna tego koncernu w ostatnich latach. Dla podtrzymania marki coś tam robili w foto branży.

Kolekcjoner
07-11-2006, 18:53
Minota pozbyła się jedynie części związanej z aparatmi fotograficznymi. Koleżanka pracowała jakiś czas temu w firmie PR obsługującej Konicę-Minoltę. Twierdziła, że tej firmie od dawna nie opłaca się produkcja sprzętu fofograficznego, natomiast jest potentatem innych działach przemysłu elektronicznego. Jeden z większych producentów sprzętu poligraficznego (drukarnie), drukarki i kserokopiarki dla firmy Canon, moduły aparatów do telefonów komórkowych, sprzęt medyczny(np.tomografy komputerowe), urządzenia pomiarowe i wiele innych. Sprzęt fotograficzny to była jakby produkcja uboczna tego koncernu w ostatnich latach. Dla podtrzymania marki coś tam robili w foto branży.

Z tym potentatem to nie przesadzaj. To firma wielkością porównywalna z Nikonem. Jak na Japonię stosunkowo niezbyt duża. Pozycje na rynku jakie zajmuje w działach, które wymieniłeś nie są bynajmniej imponujące. Co do drukarek i ksero robionych dla canona to nie wiem czy to prawda, bo Canon na swoich stronach internetowych i gdzie tylko może chwali się że po za drobnymi komponentami robią wszystko sami - może chodzi o te komponenty:). Podaj jakieś dokładniejsze info.

freefly
07-11-2006, 19:22
Z tym potentatem to nie przesadzaj. To firma wielkością porównywalna z Nikonem. Jak na Japonię stosunkowo niezbyt duża. Pozycje na rynku jakie zajmuje w działach, które wymieniłeś nie są bynajmniej imponujące. Co do drukarek i ksero robionych dla canona to nie wiem czy to prawda, bo Canon na swoich stronach internetowych i gdzie tylko może chwali się że po za drobnymi komponentami robią wszystko sami - może chodzi o te komponenty:). Podaj jakieś dokładniejsze info.

Nie ma chyba firmy która w obecnych czasach wszystko sama produkuje dla swoich potrzeb. Jest to uzasadnione ekonomicznie.
http://www.tworzywa.pl/pl/283/283/
http://www.drukarnie.com.pl/vip/vip.asp?ID=969
http://www.tutej.pl/cms.php?i=10793

Miałem gdzieś obroty Minolty i Nikona za ubiegły rok. Zaraz poszukam i dopiszę.
Nikon- 740,94 mld jenów
Minolta- 1,23 biliona jenów

zdyboo
07-11-2006, 20:16
Przejdzie, przejdzie

Też mi się tak wydaje. D50 i D70 jak nie już, to za chwilę przestaną być produkowane. D40 (jesli się potwierdzą plotki) do D80 bedzie dzieliła przepaść. O "kosmetycznych" różnicach jak w przypadku D50 i D70 mowy być nie może.
Choć wiekszość ludków, których do D40 przyciągnie niska cena i magia kłapiącego lustra i tak nie kupi 28-70, czy 17-55, bo magia czterocyfrowej kwoty zaczynajacej się 5 jest zarezerwowana raczej dla innego sprzetu, niż cylindra z kilkunastoma soczewkami.
Poza tym Nikon mało ma szkieł w dobrym stosunku cena/jakość. Jest sobie 18-55, potem 18-70 (18-135), a potem długo, długo nic i pojawia się 17-55. Poza tym kojarze chyba tylko jedną stałkę AF-S (105).
D50 troche ludzi kupiło jako drugi korpus, czy to do cyfry, czy do analoga. No i to dobry, tani aparat w sumie jest. Z D40 to już nie przejdzie, bo większość oszklenia nie będzie współpracowała. Trochę mnie to osobiście martwi, bo sam posiadam raptem jeden obiektyw AF-S, którego w zasadzie nie używam.

Jacek_Z
07-11-2006, 20:30
W PCtach nie przeszło więc jest nadzieja...
jak to nie przeszło? przeszło tylnymi drzwiami w postaci ekspansji laptopów, które najczęsciej sa ich pozbawione :)
czornyj ma racje - będzie stopniowo wprowadzane do wyższych puszek.
W dwucyfrowych prawie już, w 3 cyfrowych za 3 lata i w 1 cyfrowych dajmy na to za 5 lat.
Pamętajcie, że to jeszcze bedzie istniało równolegle z dotychczasowymi modelami.
Czyli by to była norma na rynku za 10 lat, to trzeba zacząć juz teraz.

KozaK
07-11-2006, 21:30
Ja niedawno sprzedałem za 300 zł...
...ale jeszcze 1,5 roku gwarancji jest.
Heh, ale kto kupi 18-55 w stanie idealnym, ale z lekko przetartym dekielkiem (literka "N" ma lekkie czarne przebarwienie) :D Natomiast odnośnie pozbawienia D40 silnika nie wypowiem się...

Kolekcjoner
07-11-2006, 23:05
Nie ma chyba firmy która w obecnych czasach wszystko sama produkuje dla swoich potrzeb. Jest to uzasadnione ekonomicznie.
[....]
Miałem gdzieś obroty Minolty i Nikona za ubiegły rok. Zaraz poszukam i dopiszę.
Nikon- 740,94 mld jenów
Minolta- 1,23 biliona jenów

Jeden z tych linków nie działa, a pozostałe nic nie wnoszą do naszej dyskusji. Ja po prostu ciekawy jestem skąd masz takie dane o tym, że KM produkuje kserokopiarki i drukarki dla canona oraz, że są cyt: "potentatem innych działach przemysłu elektronicznego".

Gdyby pozycja minolty była jak mówisz to nadal mieliby dział dslr-ów. W obecnej chwili wiele firm robi na tym kokosy i pozbycie się takiego działu wskazuje że musieli się ratować, bo mają zbyt mały potencjał na inwetycje. Zresztą zyski firmy KM za zeszły rok (forbes) są delikatnie mówiąc skromniutkie:).

Erie
07-11-2006, 23:22
Kolekcjoner co do pozycji KM mylisz się i to dość mocno. KM jest dużym graczem na rynku precyzyjnych urządzen w rodzaju kolorymetry, sprzęt optyczno elektroniczny w medycynie (podobnie zresztą jak Nikon) i pare innych - czyli tam gdzie marże sa wysokie a produkcja sztukowo mała. Nie wiem jak sobie radzą/ radzili na rynku kserokopiarek itp bo mnie to nie interesowało, ale z drukarkami Konica sobie radziła znośnie (choć nie tak jak np. HP czy Epson).

A skoro dział DSLRów przynosił im straty to musiało wynikać z jakiś powodów. Podejrzewam że teraz ten dział znajdujący sie w rekach Sony przynosi zyski, ale KM nie była w stanie wydawać tyle na reklamę co Sony teraz. Poza tym niewtajemniczenym osobom w dziedzinę fotografii takie nazwy jak Konica-Minolta, Canon czy Nikon mało mówią, za to Sony jest wykładnikiem "super" sprzętu elektronicznego. I również dlatego Sony może sprzedawać swoje alfy z takim sukcesem, a KM D5D i D7D nie mogła, a szkoda, bo D7D byl fajnym aparacikiem.

Pozdrawiam
Erie

Kolekcjoner
07-11-2006, 23:43
Kolekcjoner co do pozycji KM mylisz się i to dość mocno. (...)

No dobrze jeśli się mylę to proszę o konkrety, bo póki co to to jest takie przerzucanie się hasłami. Ja wcale nie twierdzę że mam lub nie mam racji ale chcę jakichś danych na podstawie których wyciągacie takie wnioski:). Szczególnie interesuje mnie kwestia tych kserokopiarek i drukarek dla canona oraz dziedzin w branży elektronicznej w której KM jest potentatem. Bo wybacz ale kolorymetry mnie nie przekonują:).

A co do Sony to właśnie jako "potentat" na rynku elektroniki cokolwiek to słowo znaczy - może sobie pozwolić na inwestycje w reklamę i technologię i doprowadzić do tego, że będzie im się opłacało w przeciwieństwie do KM te puszki produkować.

PS. Zaraz nas któryś mod zbanuje za tego oftopa :mrgreen:.

adrian
07-11-2006, 23:49
A skoro dział DSLRów przynosił im straty to musiało wynikać z jakiś powodów. Podejrzewam że teraz ten dział znajdujący sie w rekach Sony przynosi zyski, ale KM nie była w stanie wydawać tyle na reklamę co Sony teraz. Poza tym niewtajemniczenym osobom w dziedzinę fotografii takie nazwy jak Konica-Minolta, Canon czy Nikon mało mówią, za to Sony jest wykładnikiem "super" sprzętu elektronicznego. I również dlatego Sony może sprzedawać swoje alfy z takim sukcesem, a KM D5D i D7D nie mogła, a szkoda, bo D7D byl fajnym aparacikiem.


Firma Sony ma poważne kłopoty finansowe, wtopiła na bateriach do laptopów więc pewnie szukają innych części rynku, w których mogą zarobić.

adrian.

Erie
08-11-2006, 00:15
Adrian, eee tam od razu kłopoty, parę milionów w tą czy w tamtą ;)

Kolekcjoner, nie mam wglądu w zeznania podatkowe, księgi itp ekonomiczne pierdoły firmy KM, więc nie powiem w sposób jednoznaczny (albo i nie co pokazał koncern Enron) w jakiej są kondycji finansowej. Twierdzę tylko, że KM produkuje dużo sprzętu na którym naprawdę zarabia, gdzie marże nie są jednocyfrowe w %, tylko dwu- a czasem trzycyfrowe. Niemniej jako że nie mam czasu na jałowe poniekąd dyskusje kończę i poddaję się - Twoje na wierzchu, wygrałeś :).

Słodkich snów (23:16)
Erie

Kolekcjoner
08-11-2006, 01:48
Adrian, eee tam od razu kłopoty, parę milionów w tą czy w tamtą ;)

Kolekcjoner, nie mam wglądu w zeznania podatkowe, księgi itp ekonomiczne pierdoły firmy KM, więc nie powiem w sposób jednoznaczny (albo i nie co pokazał koncern Enron) w jakiej są kondycji finansowej. Twierdzę tylko, że KM produkuje dużo sprzętu na którym naprawdę zarabia, gdzie marże nie są jednocyfrowe w %, tylko dwu- a czasem trzycyfrowe. Niemniej jako że nie mam czasu na jałowe poniekąd dyskusje kończę i poddaję się - Twoje na wierzchu, wygrałeś :).

Słodkich snów (23:16)
Erie

Eee.. tam wygrałem:), chciałbym - najlepiej w Totolotka. Po prostu interesują mnie te rzeczy, a tu trudno o konkrety i stąd powstaje wiele mitów. Co do Sony to też jakoś nie wierzę żeby te baterie nimi wstrząsnęły. Choć trochę sygnałów niepokojących jest: zaprzestanie produkcji LCD, PS3, te nieszczęsne baterie. Pewnie jak ich akcjonariusze przycisną to się zacznie jakaś restrukturyzacja:).

Radek
08-11-2006, 09:49
witam,

pozostaje tylko zadać pytanie kiedy pojawią się w wersji SWM i najlepiej jeszcze z VRIII odpowiedniki analoga
..........20/2.8D.......50/1.4D........180/2.8D.............
??? bo przecierz muszą się pojawić

wrrum
08-11-2006, 12:47
Ken napisał, że 2.11 ogłoszą D60 - zubożony D80.
Potem, że ogłoszą 6.11.
Potem pokazał D40.
Potem ten babol z kompatybilnością szkieł.
Potem... kupiłem D80

i mam to wszystko gdzieś:lol:

Erie
08-11-2006, 12:51
a to wszystko nieprawda - D40 będzie FF, z matrycą Foveon 100 megapikseli i będzie kosztował 999 USD z kitem 12-300 f2 VRIII ;)

volumen
08-11-2006, 14:16
a to wszystko nieprawda - D40 będzie FF, z matrycą Foveon 100 megapikseli i będzie kosztował 999 USD z kitem 12-300 f2 VRIII ;)
Taa... i od spodu będą od razu wychodziły gotowe zdjecia, jak w Polaroidzie. A stabilizacja VRIII wytrzyma nawet 3 promile ;)

Kolekcjoner
08-11-2006, 14:40
(...)A stabilizacja VRIII wytrzyma nawet 3 promile ;)

:lol: :lol: :lol:

darsedz
08-11-2006, 14:47
sądzę, że te 3 promile bardziej wpływają na zmniejszenie samokrytyki (nie ma brzydkich zdjęć tylko czasem alkoholu brak).

leszeg
08-11-2006, 14:58
tylko ciekawe czy połowa ceny i pewnie połowa mozliwości :)

audiorek
08-11-2006, 20:26
Ech tam Konika Minolta czy inne marki. SONY kupuje , BOSCH kupuje, GENERAL ELECTRIC kupuje. Są marki które sprzedają się same. Nazywa sie to odrywaniem kuponów. SONY sprzeda kilka razy wiecej niz KONIKA MINOLTA, bo magia SONY bedzie jeszcze lata działała.

Piotr Wągrodzki
08-11-2006, 20:47
Wracając do glownego tamatu wątku, KR znów "przesunął" termin premiery D40.
http://www.kenrockwell.com/tech/00-new-today.htm
Tym razem ma to być 16 października...
To już chyba trzeci termin...
A ja ciągle robię zdjęcia moim F60...

pozdrawiam

Piowa

Jacek_Z
08-11-2006, 21:19
16 listopad. październik juz minął.

freefly
08-11-2006, 22:41
Ech tam Konika Minolta czy inne marki. SONY kupuje , BOSCH kupuje, GENERAL ELECTRIC kupuje. Są marki które sprzedają się same. Nazywa sie to odrywaniem kuponów. SONY sprzeda kilka razy wiecej niz KONIKA MINOLTA, bo magia SONY bedzie jeszcze lata działała.

I dlatego Nikon montuje w swoich aparatach matryce Sony?

pooley
08-11-2006, 22:43
...bo magia SONY bedzie jeszcze lata działała.

szczegolnie w zakresie akumulatorow... :) hahaha...

freefly
08-11-2006, 23:05
szczegolnie w zakresie akumulatorow... :) hahaha...
Sądzisz, że Sony albo np. Nikon sam produkuje akumulatory dla swoich produktów? Mam rozkręconego uszkodzonego F-50. Cała elektronika to SANYO i MITSHUBISHI oraz NEC. Na każdej płytce jest nadruk kto wyprodukował.

Erie
08-11-2006, 23:11
Sęk w tym, że Sony produkuje baterie nie tylko do swoich produktów, ale rownież do produktów innych firm, np. wybuchających notebooków Della :)

audiorek
09-11-2006, 00:10
I dlatego Nikon montuje w swoich aparatach matryce Sony?
Bierze od SONY, bo akurat sony wiedzie prym w zakresie przetworników CCD. Cos tam dlubie Panasonic ( aczkolwiek ta w FZ50 tez może byc od SONY ), Samsung i Sharp jeszcze. I chyba tyle. W CMOSach ćwiczy się CANON, ale cos mi nie pasuje, aby oni robili matryce, predzej ktos dla nich. Ale tu akurat nie czaję.

audiorek
09-11-2006, 00:14
Zresztą - produkowac przetworniki, kazdy może. Wystarczy kupic fabryke i technologię,postawic w dowolnym miejscu i dłubac.

freefly
09-11-2006, 01:36
Bierze od SONY, bo akurat sony wiedzie prym w zakresie przetworników CCD. Cos tam dlubie Panasonic ( aczkolwiek ta w FZ50 tez może byc od SONY ), Samsung i Sharp jeszcze. I chyba tyle. W CMOSach ćwiczy się CANON, ale cos mi nie pasuje, aby oni robili matryce, predzej ktos dla nich. Ale tu akurat nie czaję.
Leica bierze matryce od Panasonica.

wrrum
09-11-2006, 08:27
I dlatego Nikon montuje w swoich aparatach matryce Sony?

Przy dzisiejszym tempie techniki nie można być dobrym we wszystkim. Trzeba się na czymś skoncentrować.
Nikon jest dobry w optyce (główny jeśli nie jedyny producent szkiełek do teleskopów - tych poważnych) i półprzewodnikach (tu też wiedzie prym). Nie produkuje specyficznych zepołów elektronicznych, jakim jest matryca. Bierze ją od SONY. I to żadna ujma.
Przykład na silnikach Diesla: Nissan ma od Renault, Ford od Peugeota (niektóre); a takie np. BMW skrzynie biegów bierze od ZF (też nie wszystkie). Jak się wgłębić, to się okaże, że same tłoki, tarcze hamulcowe, szyby, itd. też robią inne firmy. W takim razie "prawdziwe" BMW to tylko blachy i pół silnika ??? Nie, tak wygląda dzisiejszy przemysł i nie ma się czemu dziwić.

Kolekcjoner
09-11-2006, 19:58
(...) W CMOSach ćwiczy się CANON, ale cos mi nie pasuje, aby oni robili matryce, predzej ktos dla nich. Ale tu akurat nie czaję.

Robią sami nawet steppery mają własne.


Zresztą - produkowac przetworniki, kazdy może. Wystarczy kupic fabryke i technologię,postawic w dowolnym miejscu i dłubac.

Nie jest to wcale takie proste i tanie. Dochodzą jeszcze ograniczenia patentowe. Gdyby tak było to Nikon dawno już by robił swoje matryce. Tak jako ciekawostkę podam że taka fabryka kosztuje (postawienie) ok. 1 mld dolarów. Więc stać na to tylko największych:).

Władca Pixeli
10-11-2006, 03:54
A ja mam cichą nadzieję, że Nikon pójdzie jeszcze dalej w oszczędnościach. Wywali ekranik, programy, współpracę z AF-S i da tylko współpracę ze szkłami manualnymi i wstawi to w obudowę FM2n. :mrgreen:

Piotr Wągrodzki
10-11-2006, 20:24
Muszę przyznać, że dałem się wciągnąć w gierkę pod tytułem "D40 - D 60".
Codziennie wchodziłem na stronę KR i innych wizjonerów.
W końcu zmęczyłem sie i dziś kupiłem D50.
To mój pierwszy aparat cyfrowy i jestem pod wrażeniem.
Podrawiam serdecznie użytkowników wszystkich D- i F-aparatów.

Piowa

Seeker
10-11-2006, 22:31
"W końcu zmęczyłem sie i dziś kupiłem D50."

I w twojej sytuacji to chyba akurat najlepsze wyjscie ;)
Grunt, to miec zabawke i sie nia cieszyc, a nie podziwiac reklamy. Gratuluje i zycze wiele radosci.

Władca Pixeli
12-11-2006, 07:42
Na zachodnich forach zaległa cisza na temat D40. Ken Rockwell napisał, że premiera będzie 16 listopada i teraz Nikon musi czekać aby się do niego dostosować :mrgreen:
Ken może przewidywać więc i ja mogę. ;)
W USA duże sieci sklepów wyprzedają D50 z obiektywem (sklepy te nie sprzedawały samego body) czasami po cenie poniżej samego body. Z tego też powodu powstały przypuszczenia, że D40 zastąpi D50.
Moim zdaniem scenariusz będzie taki sam jak w kwietniu ubiegłego roku, kiedy wyszedł nowy D50 i D70s. Przypuszczam więc, że Nikon wprowadzi nowy D40 i D50s oraz nowy soft do D50.

Kyo
13-11-2006, 09:50
wcale cicho na zachodnich nie jest :P

Laku
14-11-2006, 00:07
Jeśli słowa Czornyj`a są prorocze to nie pozostaje nic innego jak kupić kilka D50/70/80/200 i schować do sejfu na czarną godzinę:) potem jak sie jakiś rozleci to wyjmujemy z sejfu kolejny nie śmigany egzemplarz:) i się nie przejmujemy że stałka za kilka tysiaków nagle jest bezużyteczna bo nie jest AF-S ;)

atypus
16-11-2006, 09:56
No i wiemy więcej o "juniorze"

http://www.fotopolis.pl/index.php?n=5089

Złociu
16-11-2006, 10:09
Naprawdę fajna puszka na początek przygody z lustrzankami, ale ja i tak czekam na nowysoft do 50-ki:)
P.s.
na 9:25 stronka Nikon Polska jeszcze nie ujawniła tego newsa?

adrian
16-11-2006, 10:12
Ciekawe jaka będzie cena "Juniora"

bubel
16-11-2006, 10:23
"mozna skorzystaç z nowej, lekkiej kompaktowej lampy blyskowej Nikon SB-400"
nowa lampa nikona?

wain
16-11-2006, 10:28
na dpreview jest preview :) .. i strasza ze maja wersje produkcyjna ..

http://www.dpreview.com/articles/nikond40/

Kekacz
16-11-2006, 10:30
"mozna skorzystaç z nowej, lekkiej kompaktowej lampy blyskowej Nikon SB-400"
nowa lampa nikona?


A tak, nowa lampa nikona, nowa lampa nikona, powtorze jeszcze raz: lampa nowa nikona ;)
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=5087

Antonina
16-11-2006, 10:38
Biorąc pod uwagę segment dla którego jest kierowany ten aparat to cena jest naprawdę przyzwoita i tak osoby go kupujące nie będą myśleć o zmianie obiektywu a lustrzankę będą mieć bo tego wymaga ostatnia moda ;)

Grzybu
16-11-2006, 10:41
I szkiełko "nowe" się pojawiło
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=5088

Ale chyba tylko po to, "bo tego wymaga ostatnia moda :wink:"

Czornyj
16-11-2006, 10:50
Coooo? Wprowadzają taki anemiczny inwalidzki korpus a tylko jeden nowy obiektyw - w dodatku odgrzewany kotlet? A gdzie stałki z SWM? Gdzie AF-S 35/1.4VRIII "tripod killer"?

Antonina
16-11-2006, 10:58
Coooo? Wprowadzają taki anemiczny inwalidzki korpus a tylko jeden nowy obiektyw - w dodatku odgrzewany kotlet? A gdzie stałki z SWM? Gdzie AF-S 35/1.4VRIII "tripod killer"?

Może inwalida ale co nam do tego Ty go nie kupisz ja go nie kupię i wielu z tego forum ale z tą ceną trafi do kogoś kto chce podarować wnukowi na gwiazdkę prezent, za 1800 zł ma aparat z obiektywem który i tak pewnie będzie przypięty na stałe no może po z kilkoma wyjątkami jak wnuczek będzie chciał zobaczyć co jest w środku. A i pewnie niedługo wypuszczą jakiś spacerowy tele 18-300mm ;) i będzie komplet ;)

Niedzwiedz
16-11-2006, 11:07
noo jak by dali nap mierzenie z manualami fajny sprzet by byl he he he ;) d40 plus zaissy hehe a tak wogole to cene ma niezla hahaha zaraz bedzie 3000d canona zaklad ?

no siedze i sie smieje jak go ogladam , fajnie to wymyslili ;)

Seeker
16-11-2006, 11:24
"zaraz bedzie 3000d canona zaklad ?"

I A50 ;)

pn
16-11-2006, 11:53
"zaraz bedzie 3000d canona zaklad ?"

I A50 ;)

Chyba A1000

bubel
16-11-2006, 12:33
The D40 is the D50 replacement. The D50 will remain available through about June, 2007.

http://www.kenrockwell.com/nikon/d40.htm

edit:
sample ;-) http://www.letsgodigital.org/en/camera/review/121/page_7.html

Jacek_Z
16-11-2006, 12:36
już się cieszę :twisted: Ile będzie testów na forum i pytań czemu pomiar nie taki, przecież to legendarny nikon, lustrzanka, a tu nie mozna ....:twisted:

Czornyj
16-11-2006, 12:40
Jacek_Z, nawet nie kracz. Jeżeli nie poprawili tego cholernego pomiaru, albo wylezą jakieś nowe "krzaki" to ja ich pozwę o odszkodowanie za moderowanie w trudnych warunkach. Już nawet nie wspominałem na forum o aferze z darkami w D80...

Jacek_Z
16-11-2006, 12:54
mamy to jak w banku. Przecież nie okaże się chyba, że najniższy model będzie najbardziej dopracowany.
A do tego dojda zupełnie poczatkujący uzytkownicy:
... a na zdjęciu w Dprewiew jest ten aparat AF Nikkor 50/1.4, na forum chwala ten obiektyw, kupiłem go a on nie działa ....

pn
16-11-2006, 12:54
Swoja droga oferowanie mniej (D40) w cenie w jakiej jest obecnie wiecej (D50), to chyba jednak lekka kpina z klientow...

Ale przynajmniej 400D awansuje do miana powaznego aparatu ;-)

Niedzwiedz
16-11-2006, 12:58
mam d40 i af 50 1,8 nie dziala mi ustawienie ostrosci a u kolegi dziala mam zepsuty aparat pomocyyyy !!!! czy gwarancja mi to naprawi

bubel
16-11-2006, 13:10
e, tam, narzekacie ;-)
aparat, jak aparat; ja mam nadzieje ze dzieki niemu przywitamy w gronie fotografujacych jakies nowe talenty. kto wie jacy mistrzowie jeszcze sa gdzies tam i czekaja na odkrycie ;-)

Czornyj
16-11-2006, 13:15
Potencjalni utalentowani mistrzowie poradzą sobie choćby pudełkiem po butach. Pojawią się raczej pytania o podstawy i polskie instrukcje.

R
16-11-2006, 13:26
juz widze ile na allegro i w sieci opjawi sie ogloszen - wykonam zdjecia slubne. uzywam profesjonalnej lustrzanki cyfrowej nikon d40 z obiektywem szerokokatnym. cena 600zl +dojazd :D

Kekacz
16-11-2006, 13:47
D70 czy D40, co za roznica, matryca ta sama a na dzien dobry D40 bedzie bez zbednej komputerowej obróbkologii oferowało bardziej cukierkowe kolory podobające się 99% procentom klientow, bo napewno aparat będzie robił większą część "uszlachetniania" zdjęć sam, tak jak ma to miejsce w znakomitej ilości małpek, hybryd a na D50 koncząc.
A czyz spora grupa weselnych fotografistów nie pracuje na D70?
Wiec nie ma sie co puszyc, ze samemu posiada się sprzet z teoretycznie odrobine wyzszej półki a ktos bezczelnie z D40 bedzie sie pchał na wesela.
Sprzęt to tylko sprzęt, ważne co w głowie a to mozna ocenic oglądając jakies portfolio fotografa.

luksz
16-11-2006, 14:03
eh. nie cofnalem sie wystarczajaco i wkleilem link z dpreview. :D

dla mnie bez rewelacji. ciesze sie ze kupilem D50.

pn
16-11-2006, 14:10
juz widze ile na allegro i w sieci opjawi sie ogloszen - wykonam zdjecia slubne. uzywam profesjonalnej lustrzanki cyfrowej nikon d40 z obiektywem szerokokatnym. cena 600zl +dojazd :D
Zdjecia slubne? To tylko rzemioslo, jak ukladanie kafelek w lazience, czym tu sie ekscytowac.

I tu i tam trzeba dobrego, sumiennego i doswiadczonego rzemieslnika i tyle. O co on tam trzyma w lapie, eee, czy to wazne.

Erie
16-11-2006, 14:12
Nawet fajny jest ten D40 - dla początkujących użytkowników apratów nawet bardzo.

plusy (ocena na podstawie artykułów):
1. niewiele większy niż hybrydy
2. zapewnia duzo lepsza jakosc obrazu niz hybrydy (matryca bedzie pewnie z D50)
3. bardzo sensowne dla poczatkujacych menu (z infografikami tlumaczacymi co i jak)
4. zawsze to jednak systemowy aparat, wiec szkła SWM mozna potem przeniesc do wyzszych (bardziej zaawansowanych) modeli

minusy
1. brak śrubokręta
2. jesli to ma zastąpić D50 to niech ich pewna choroba weźmie
3. wersja srebrna wyglada jak plastikowe g....

Blady
16-11-2006, 14:31
Bym się przyczepił do jednego:

- dużo waży, jak na mały aprat,

Poza tym to same zalety, szczególnie cena na poziomie 1500-1800 zł.

ropusz
16-11-2006, 14:35
Witam,
Ktoś musiał być pierwszy :) . Pojawiło się hands-on preview na dpreview. Cena nowego D40 będzie pewnie zbliżona do D50. Krótkie pytanie - brać D50 póki jeszcze są czy może jednak poczekać na D40?

Czornyj
16-11-2006, 14:38
Bierz!!!

Erie
16-11-2006, 14:38
Bym się przyczepił do jednego:
- dużo waży, jak na mały aprat,


Hmm większa waga może być zaletą - lepiej (pewniej) się trzyma aparat. Fakt, że np. dla turysty na wycieczce może to być pewnym problemem, ale chyba nie aż takim. Waga jest porównywalna z hybrydami.

Wozik
16-11-2006, 14:42
Popatrzyłem tu i jakoś strasznie kiepsko się ten D40 zapowiada:

http://www.dpreview.com/articles/nikond40/

Chyba Nikon idąc za ciosem i próbując wojować rynek strzeli sobie w stopę.

Albo zrobili za dobry D50 i próbują go teraz jakoś zdeprecjonować.

Aha, w tabelce jest błąd odnośnie Auto ISO. W D50 też można określić min. czas i max. wartość ISO o ile dobrze pamiętam.

Kaleid
16-11-2006, 14:44
Niestety, brak sprzegla AF (a tym samym brak mozliwosci korzystania z AF w wielu fajnych szklach) dyskwalifikuje ten aparat dla mnie. IMHO ten krok to powazny blad. Ot...kompakt z wymiennymi obiektywami (dosc mocno ograniczonym zakresem wymiany, z reszta...)

urad
16-11-2006, 14:51
No i to pokrętło od tematów ... z beznadziejnej strony je umiescili... przecież prawą ręką to ja trzymam body... równie dobrze mogli dać je od spodu.... kicha...

PaSkal
16-11-2006, 14:55
Weź D50.
Jesli masz jakiekolwiek fotoambicje.

Jak napisał kaleid - kompakt z wymienną optyką (i to nie każdą).
To jest chyba próba załapania się na hasło "lustrzanka = profi".
Postudiuj sobie tabelkę w dpreview, ale przewaga D40 nad D50 jest cokolwiek wydumana (mocniejszy błysk lampy, mozliwość np. usunięcia czerwonych oczu w aparacie i inne takie "zalety").

Różnica 200 dolarów może i jest znacząca, ale odcinasz się od masy obiektywów.

P.

ps (OT) może się nie znam, ale czy pokazany na fotce obiektyw 50 mm/1.4 to będzie działał na tym D40?

bubel
16-11-2006, 15:01
znaczy co? dyskusje o d40 przenosimy do innego tematu? a tamten stary, ponizej to juz niedobry jest?

Czornyj, chyba jednak przyznam ci racje. Jeszcze aparat nie wyszedl, a juz mamy pierwszy watek z serii o ktorej wspominales...

a dla zadajacego pytanie - niestety, nikt nie podejmie za ciebie decyzji. no chyba ze Czornyj ;-) ale jego rade juz znasz.
nikt jeszcze nie ma tego aparatu, wiec nie ma co liczyc na sensowne rady. mozesz poczekac z miesiac, dwa, poczytac recenzje, poogladac zdjecia, pomyslec i podjac decyzje, ktory aparat bedzie dla ciebie lepszy.
albo cytujac Czornego (tak to sie odmienia? :-) ) Bierz!!! (edit: oczywiscie d50, bo tego mial na mysli Czornyj ;-) )

Michu
16-11-2006, 15:06
D40 to moim zdaniem świetne wejście w rynek entry level. Na dobrą sprawę niczego więcej nie potrzeba dla początkującego, a pewnie jako drugi korpus też spełni pokładane w nim nadzieje. To, co mnie w nim niepokoi jedynie, to cena. Zakładając - na chwile obecną - że będzie w Polsce kosztował 1.800, to jednak gdybym miał wybierać od zera, wybrałbym za 1.999 K110D w Pstryku.

urad
16-11-2006, 15:09
Fajnie ze wyszła D40 :-) już nie będę miał najniżeszego modelu lustrzanki ze stajni Nikona, to tak jak bym awansował na D70S za free :-) hehe

Niedzwiedz
16-11-2006, 15:10
jeszcze jedna generacja puszek i wszystkie procz jednocyfrowych nie beda mialy slinika !!!!

MarS
16-11-2006, 15:18
A najfajniejsze bedzie pytanie jak ktos zakupi ten kitowy zestaw, jakie dobre tele polecacie ?
Wcześniej było prosto uzywka 80-200 2,8 a w wersji economy może byc pompka, lub Sigma HSM 70-200
A jak się okarze że sigmy niezbyt działają to co zostanie - N 70-200 2,8 VR ;) ciekawe tylko co jest wieksze body d40 czy uchwyt do statywu w/w szkiełka. :lol:
za to jak juz pojawi się nowy 70-300 to chyba na kartki bedzie.

Oczywiście żartuje bo jak poprzednicy nie wierzę że nabywcy d40 będa zainteresowani lepsza optyką która jest drozsza od body.

Czornyj
16-11-2006, 15:20
Sigma 70-200/2.8 to akurat będzie na tym chodzić - nie podadajmy w przesadę. No i zawsze jeszcze zostaje ostrzenie ręczne :D

MarS
16-11-2006, 15:22
Fajnie ze wyszła D40 :-) już nie będę miał najniżeszego modelu lustrzanki ze stajni Nikona, to tak jak bym awansował na D70S za free :-) hehe
Jak za pare miechów wypuszczą d20 gdzie w ramach oszczędności zlikwidują M, A,S, i P bo im na kółku się 16 programów tematycznych nie będzie mieścić to nawet będzie mozna powiedzieć że masz sprzet semi-pro :)

Michal Puchacz
16-11-2006, 15:23
Niestety, brak sprzegla AF (a tym samym brak mozliwosci korzystania z AF w wielu fajnych szklach) dyskwalifikuje ten aparat dla mnie. IMHO ten krok to powazny blad. Ot...kompakt z wymiennymi obiektywami (dosc mocno ograniczonym zakresem wymiany, z reszta...)

Mam takie samo zdanie. Według mnie D50 jawi się jako lepszy aparat dla użytkownika, który ma zamiar korzystać z dobrodziejstw lustrzanki. Wszak zabawa z SLR polega właśnie na możliwości korzystania z szerokiej gamy obiektywów, co przy nowym wynalazku nie będzie możliwe. Nie rozumiem tego posunięcia Nikona, ale ja tam się na marketingu nie znam.

MarS
16-11-2006, 15:29
jak dla mnie to różnice w tych body sa tak kosmiczne że nie trzeba czekać na testy tylko kupować d50.
Bo tak jak można sobie podyskutować czy D70s czy D80 bo oba aparaty bdb to w tym przypadku wiele opisanych cech d40 jak dla mnie dyskfalfikuje go na starcie. Oczywiście nie zaprzeczam że dla kogoś innego może to być aparat na miarę jego potrzeb.

tumiwisizm
16-11-2006, 15:47
w mojej opinii d40 to najlepsze czym nikon nas mogl poczestowac.
obojetnie czy by mial silnik czy nie - i tak osoby posiadajace aparat by go nie kupily.

Miejmy nadzieje ze d40 stanie sie bardzo popularnym aparatem - wtedy stanieja i stana sie bardziej powszechne obiektywy z wlasnymi silniczkami. w koncu dla C sa takowe robione w cenie analogicznej do wersji bez silnika.

gustaff
16-11-2006, 16:08
Mogli jeszcze bagnet zmienić na większy i by w ogóle było miodzio :)

Władca Pixeli
16-11-2006, 16:16
Mogli jeszcze bagnet zmienić na większy i by w ogóle było miodzio :)
Przy okazji Nikon wprowadził nowe baterie Lithium-Ion EN-EL9 (7.4 V, 1000 mAh) aby ktoś nie miał przypadkiem możliwości używać swoich starych

ropusz
16-11-2006, 16:18
Przy okazji ta różnica cenowa to też chyba przesada, bo D50 kit to nie kosztuje 900$ tylko 2200 zł.

michaljonca
16-11-2006, 16:18
ten aparat ma kilka zalet w stosunku do D50 jak np. mozliwosc wyswietlenia nastawow na tylnim lcd czyli po prostu PODSWIETLANY lcd z parametrami ekspozycji, po zmroku D50 po prostu nie wyswietla tych parametrow poza wizjerem, w ktorym nie ma informacji o iso. jeszcze mniejszy rozmiar i waga - moim zdaniem do tej pory jeden z wazniejszych argumentow przemawiajacych za D50, teraz jeszcze mniejszy i lzejszy jest D40. no i wyglada tez niezle a ladny aparat = dobre samopoczucie = lepsze zdjecia :)
ograniczenia co do obslugi starszych obiektywow oslabiaja, ale najprostszego dslr-a nie kupuje sie na 20 lat.

GreenToad
16-11-2006, 16:19
Popatrzyłem tu i jakoś strasznie kiepsko się ten D40 zapowiada:

Aha, w tabelce jest błąd odnośnie Auto ISO. W D50 też można określić min. czas i max. wartość ISO o ile dobrze pamiętam.

W d50 mozna okreslic czas, od którego aparat zacznie podbijać iso, ale okreslenia progów iso sobie nie przypominam.

gustaff
16-11-2006, 16:24
może gripa chociarz zrobią ;) Bo sprzęt wielkości 400d, a konkurent ma takie badziewie w ofercie ;)

Blady
16-11-2006, 16:43
Hmm większa waga może być zaletą - lepiej (pewniej) się trzyma aparat. Fakt, że np. dla turysty na wycieczce może to być pewnym problemem, ale chyba nie aż takim. Waga jest porównywalna z hybrydami.

Większa waga jest zaletą ale przy większym korpusie i dobrym uchwycie. Gdybym chciał mały, to myślałbym też lekki.

Erie
16-11-2006, 16:53
Większa waga jest zaletą ale przy większym korpusie i dobrym uchwycie. Gdybym chciał mały, to myślałbym też lekki.

Mam dla porównania Panasonica DMC-FZ20 (który waży około 600g) i jeśli D40 ważący 522g z baterią (bez obiektywu) będzie od niego troszkę większy (126 x 94 x 64 mm D40 vs 128 x 87 x 106 mm Panasonic) to sądzę, że będzie się go lepiej trzymało. Zresztą pożyjemy zobaczymy - ja narazie nie mam zamiaru kupować drugiego body do posiadanego, ale jeśli np. teść (właściciel tego Panasonica) kupiłby sobie tego D40 z np. obiektywem 18-200 VR to bym się nie obraził ;). Cenowo może by wyszło fajnie... o ile aparat nie będzie za drogi :)

Pozdrawiam
Erie

fotoamator
16-11-2006, 16:54
fajnie wyglada engine menu z d40, taki przejrzysty, moze bedzie aktualizacja software'u do np. d80 w takim razie,


i to co mnie zainteresowalo to sb-400 nowa lampa, ciekawe w jakiej bedzie cenie, bo jest dosyc zgrabna i moze byc swietna alternatywa dla drogich lamp np. 800, nie wiem tylko czy bedzie wspolpracowac z d80

Kolekcjoner
16-11-2006, 17:05
Mogli jeszcze bagnet zmienić na większy i by w ogóle było miodzio :)

Tak najlepiej na EF;) :D. Bedzie swój do swego pasował.


Sigma 70-200/2.8 to akurat będzie na tym chodzić - nie podadajmy w przesadę. No i zawsze jeszcze zostaje ostrzenie ręczne :D

No tak tylko kto Ci kupi szkło ważące 1.5kg i kosztujące ponad 3 tys. do takiej zabawki? A ostrzenie ręczne "jak to w małpie jest a tu nie"?

Valdek_Tychy
16-11-2006, 17:29
Oj cieniuśki ten nikonek, cieniuśki.

King
16-11-2006, 17:36
CW Avg. size 8 mm (D40) ; 6, 8, 10, 13 mm or frame average (D50)


:shock: yyy, gdzie się w D50 ustawia zakres pomiaru cetralnego bo nie bardzo wiem ??? Kurcze już ponda rok męcze D50 i nie wiedziałem o tak przydatnej rzeczy :) , gdzie się ją ustawia ??

fotoamator
16-11-2006, 17:38
Oj cieniuśki ten nikonek, cieniuśki.

nie cienuski tylko dobry,

dobry dla osob ktore wiedza co oczekuja od aparatu i nie chca ladowac tyle kasy.

osobiscie bym tego aparatu nie kupil, nie chodzi o to ze nie spelnia moich czekiwan, chociaz to tez, ale wolalbym juz kupic dobrego kompakta. bo latwiej bedzie amatorowi focic komapktem niz jakakolwiek lustrzanka, nawet z 1000 teamtow :D trzeba miec jakiestam pojecie.

dlatego nie rozumiem polityki nikona, i niestety uwazam ze to przyniesie im tylko straty.

Czornyj
16-11-2006, 17:45
To mało jeszcze rozumiesz. Na D50 też wszyscy kręcili nosem że "amatorski, paaaanie - i nie ma drugiego kółka", a Nikon pogonił ich tyle, że aż z produkcją nie mógł był nadążyć i braki w zatowarowaniu były. Jeszcze się doczekamy takich paździży, że przy nich D50 to będzie D2X...

King
16-11-2006, 17:45
trzeba miec jakiestam pojecie.
oj chyba nie widziałeś co może pokazywać tylny LCD w D40 tego nie potrafi rzaden kompakt:)

PaSkal
16-11-2006, 17:54
A ja uważam, że chodzi o trafienie do ludzi, którzy chcą mieć lustrzankę (może dlatego, że im sprzedawca wmówił - wszystko jedno), ale nie chcą się z nią pier$%^&%lić.

Co to znaczy trzeba mieć jakieś tam pojęcie o lustrzance? Można D80 z kitem w trybie zielonego kwadracika zrobić milion zdjęć u cioci na imieninach i nie ruszać ani jednego ustawienia oprócz spustu migawki.

Widząc, co się dzieje na rynku kompaktów zaczynam się zastanawiać, czy to właśnie nie będzie prezent dla mojego dziecka na komunię - mały, prosty, ale z pewnymi możliwościami.

Wszystkie kompakty, które biorę do ręki są jakieś takie niewyparzone. D40 to przynajmniej jest "prawdziwy" aparat - co by nie mówić.

Paweł

king: ty się zając nie śmiej, bo właśnie podstaw Ci brakuje... :P

Przede wszystkim musisz menu mieć ustawione na detailed, a nie basic.
Potem w menu "ołówek" schodzisz do pozycji 13 - metering i tam wybierasz co chcesz.

salomon
16-11-2006, 18:23
I po co w takie badziejstwo poczciwy NIKON idzie? Szkoda gadać. Tylko Canonowcy się mogą uśmiechnąć....

PaSkal
16-11-2006, 18:28
I po co w takie badziejstwo poczciwy NIKON idzie?

A jak Nikon siedział z ręką w nocniku, kiedy Canon wypuszczał cyfraki, to wszyscy krzyczeli olaboga nikon padnie.
Przecież nie będą produkować samych dedwaiksów.

Jed3000
16-11-2006, 18:38
trzeba pamięać żę d40 ma tylko 3 polowy autofocus a D50 5 polowy. Jeżeli tak jak ja fotografujesz dziką przyrodę albo sport to bez gadania bierz D50.

Pawel Pawlak
16-11-2006, 18:43
Ja uważam że D40 to dobre posunięcie. Znam sporo osób, które podnieca sama świadomość posiadania lustrzanki cyfrowej, a nigdy nie przestawiją kółka nastawów poza zielony kwadracik. Także obiektyw "kitowy" niezaleznie czy jest to 18-55, 18-70, 18-135 czy 18-200 to wszystko co jest im potrzebne (wybór jednego z nich oparty jest tylko i wyłącznie o wielkość budżetu). Najwazniejsze jest dla nich żeby aparat robił ładne JPGi a jak zobaczyli że D80 ma "rozświetlanie cieni" jak żaden inny aparat, to mieli się posiakć jakie to "profi rozwiązanie" i choćby dlatego warto kupić go zamiast D50.
Myślę że nikon wypuszcza D40 jako lep dla takich własnie uzytkowników cyfrówek. Część z nich, za jakiść czas odkryje ułomności rozwiązań w D40 i zmieni aparat na lepszy a inni bedą używali D40 + kit jak kazdy inny kompakt. A nikon zarobi na jednych i drugich. I to sporo, bo opracowanie tego "cacka" chyba za wiele go nie kosztowało; matryca znana (zamortyzowana), elektronika znana(zamortyzowana).
Mam nadzieję że te zarobione "dudki" zainwestują wreszcie tak jak obiecali w rozwój wyższych modeli i jakąś nową optykę...

Cichy
16-11-2006, 19:34
Ma kosztować poniżej 2k, wiec to nie jest aparat dla tych, którzy już mają jakąkolwiek lustrzankę Nikona.

Kolekcjoner
16-11-2006, 19:37
Ja uważam że D40 to dobre posunięcie. Znam sporo osób, które podnieca sama świadomość posiadania lustrzanki cyfrowej, a nigdy nie przestawiją kółka nastawów poza zielony kwadracik. Także obiektyw "kitowy" niezaleznie czy jest to 18-55, 18-70, 18-135 czy 18-200 to wszystko co jest im potrzebne (wybór jednego z nich oparty jest tylko i wyłącznie o wielkość budżetu). Najwazniejsze jest dla nich żeby aparat robił ładne JPGi a jak zobaczyli że D80 ma "rozświetlanie cieni" jak żaden inny aparat, to mieli się posiakć jakie to "profi rozwiązanie" i choćby dlatego warto kupić go zamiast D50.
Myślę że nikon wypuszcza D40 jako lep dla takich własnie uzytkowników cyfrówek. Część z nich, za jakiść czas odkryje ułomności rozwiązań w D40 i zmieni aparat na lepszy a inni bedą używali D40 + kit jak kazdy inny kompakt. A nikon zarobi na jednych i drugich. I to sporo, bo opracowanie tego "cacka" chyba za wiele go nie kosztowało; matryca znana (zamortyzowana), elektronika znana(zamortyzowana).
Mam nadzieję że te zarobione "dudki" zainwestują wreszcie tak jak obiecali w rozwój wyższych modeli i jakąś nową optykę...

Ja myślę, że Nikon wie co robi ale wchodzą na bardzo grząski grunt gdzie rynkiem rządzi reklama i marketing, a w tym nie byli dotąd celerami nie mówiąc już jakie tu trzeba mieć środki.
Co do tego czy ludzie sięgną z czasem po lepszy aparat może tak ale wcale nie musi to być nikon.

Nemeth
16-11-2006, 19:39
Ma kosztować poniżej 2k, wiec to nie jest aparat dla tych, którzy już mają jakąkolwiek lustrzankę Nikona.

To w ogole nie jest aparat dla kogokolwiek kto ma jakakolwiek lustrzanke i to nie tylko Nikona.
;)
NO chyba zeby dziecku kupic ... coby nie marudzilo ;)

Pawel Pawlak
16-11-2006, 19:45
J
Co do tego czy ludzie sięgną z czasem po lepszy aparat może tak ale wcale nie musi to być nikon.

Masz rację, tego nigdy nie wiadomo. Ale dzięki D40, nikon zarobi na nich już teraz, przy zakupie pierwszej lustrzanki. Jeśli nie sprzedałby im D40 (ponieważ by jej nie miał) to wogóle by na nich nie zarobił... ;)

hicks
16-11-2006, 20:06
Na fotopolis pojawila sie 1 czesc testu. Szumy ladnie w jpg sie prezentuja - takie monochromatyczne ziarno - jak w np. D80. Jakby tak dali do D50 update sowtwaru aby tak samo renderowal jpgi to bylo by bosko:) Zreszta niezly szok mialem jak zobaczylem jak malo szumi na iso 1600 np. przeciez to az niemozliwe - ale super :)
http://www.fotopolis.pl/download/DSC_0031.JPG
niestety po spawdzeniu w EXIFIE okazalo sie, ze fotopolis ma jakies bledne opisy to iso 1600 to faktycznie 200 :(

Władca Pixeli
16-11-2006, 20:18
Oficalne zdjęcia przykładowe z D40
http://nikonimaging.com/global/products/digitalcamera/slr/d40/sample.htm

King
16-11-2006, 21:16
king: ty się zając nie śmiej, bo właśnie podstaw Ci brakuje... :P

Przede wszystkim musisz menu mieć ustawione na detailed, a nie basic.
Potem w menu "ołówek" schodzisz do pozycji 13 - metering i tam wybierasz co chcesz.


hehee najwyraźniej to tobie brakuje inforamcji albo nie doczytałeś mojego posta. Chodziło mi w nim oto iż panowie z dpreview napisali że w D50 da się zmienić średnicę pomiaru centralnie ważonego co jest oczywiście nie prawdą. Nie mniej jednak bardzo przydatną rzeczą dostępną dopiero w d70 i d80 wzwyż. 13 pozycja to każdy głupi kupując lustro wie do czego służy :) Ale o tym nie w tym temacie, choć D40 także nie ma tej ciekawej udogodności jaką jest zmiana średnicy przy CW :)



CW Avg. size 8 mm (D40) ; 6, 8, 10, 13 mm or frame average (D50)

adrian_c
16-11-2006, 21:52
Panowi i Panie co do D40 jest to bdb posuniecie nikona. Dlaczego?? Poniewaz jak juz pisali poprzednicy. Obstawaim ze wiekszosc osób kupujacych d40 bedzie korzystac w 99% z auto lub programów tematycznych, no ale bede miaec lustrzanke i beda sie stawiac wyzej nic posiadacze małpek. Ktos napisał nie pamietam kto ze brak srubokreta eliminuje ten aparat. Potencjalny klient D40 nie poszerzy swoich lensów na 99% bo podwoi albo potroi to wartosc sprzetu. Jest to sprzet dla "onalistów" u ktorych słowo Lustrznaka cyfrowa przyprawia dreszcze :D
Co do ceny obstawaim ze bedzie to 2k z kitem :)

jesazcze kilka słów co do sb-400 mysle ze jest to lampa dedykowan tylko do D40 dla mnie ona nie ma sensu, chociaz jezeli by kosztowała 300-400zł moze mi słuzyc jako wyzwalacz do sb-800 :P

Jacek Wrzesińsk
16-11-2006, 21:56
kupno lustrzanki to przede wszystkim wybór systemu a nie tylko aparatu(o tym już większość przedmówców zdążyła się przekonać:) ),wprowadzenie na rynek kolejnego modelu do którego część jego nabywców zapewnie coś dokupi (kolejne szkło,lampę zewn.,zestaw porządnego macro jakiego nie uświadczysz w żadnym kompakcie)IMHO ma sens ekonomiczny,bo dzisiaj trzeba jak najwięcej sprzedać niestety

wrrum
16-11-2006, 22:15
Wg mnie D40 jest do d...
Ale zapytajcie w dziale kompaktów, czy za cenę dobrego kompakta nie wzięliby okrojonego DSLRa, przy czym okrojony to on jest dla posiadaczy D50/70/itd. Dla posiadaczy kompaktów po prostu nie ma "nadmiaru" niezrozumiałych funkcji. Za to ma wszystko co kompakt (no... może za wyjątkiem kręcenia filmów :twisted:), a jednak lustro!
Poza tym D40 NIE MA KONKURENCJI obecnie na rynku! A to hiper-giga-mega atut! Przez ten rok, jak konkurencja będzie w pośpiechu przygotowywała swoje modele w tym segmencie, Nikon zdobędzie rynek, pozycję, zamortyzuje opracowanie modelu i linie produkcyjne i zacznie zbierać profity. Bo kompakty (a tu raczej celuje D40) to dużo szerszy rynek niż DSLRy.

admin
16-11-2006, 22:54
I zejdzie w tym czasie do ceny 1800 zlotych za body z podstawoiwym szklem...

King
16-11-2006, 22:56
Poza tym D40 NIE MA KONKURENCJI obecnie na rynku

hmm a nowy olympus, canon 400D, alpha, nowe pentax-y itp. to przecież jest konkurencja :). Nie mniej jednak totalnemu amatorowi więcej do szczęścia nie potrzeba niż to co oferuje D40, a jak chce więcej to kupi D80 a jak jeszcze więcej to kupi D200 itp. i takie było założenie Nikona i je zrealizował. Nie ma co rozpatrywać czy D40 to dobra puszka czy nie bo to nie o to chodzi. Każdy patrzy pod swoim kątem widzenia. Dla jednych D40 ma za mało funkcji i będzie na niego krzyczał że jest do d..y itp. , a dla innego będzie to super korpus bo więcej mu nie trzeba. A te wszystkie sprzeczki dotyczące "czy to dobra puszka czy nie" są bez sensu bo każdy ma inne poglądy na temat tego co jest mu potrzebne w korpusie np. brak silnika dla jednych klapa dla innych rzecz nie ważna bo i tak skończą na kicie i tanim tele które posiadają SWM i mają ten cały śrubokręt... wiadomo gdzie :). Poczekamy zobaczymy jakie będzie produkował zdjęcia bo to o to przede wszystkim chodzi a porównywanie go do D50 na razie i tak nie ma sensu.

spiritchaser
16-11-2006, 23:12
Moim zdaniem nie jest to krok NIKONa w kierunku pozbawienia wszystkich aparatów silnika AF albo zmuszenia klientów do kupowania nowych szkieł z napisem NIKKOR. To po prostu próba stworzenia "budżetowej" lustrzanki i opanowania niszy rynkowej oraz "wychowania" sobie kolejnego pokolenia użytkowników NIKONa.
Założenia postawione dla opracowania D40, to:
- niska cena (a więc: brak wbudowanego napędu AF, brak dodatkowego LCD),
- prosta obsługa (duży ekran służący do podglądu ustawień, brak zaawansowanych funkcji),
- korpus bardzo amatorski (mała masa, niewielkie wymiary, 3-polowy AF).
Ponieważ typowy entry-level DSLR dla początkującego amatora, który chce wyglądać na wakacjach "PRO" służy do pstrykania fotek, a nie zawracania sobie głowy konfiguracją puszki D40 spełni swoje zadanie znakomicie.
Ma tylko 3 pola autofokusa - zupełnie nie ma to znaczenia, bo na większości fotek robionych u cioci na imieninach obiekt główny znajduje się w centrum kadru (3 czy 30 nie zrobi różnicy).
Nie ma napędu AF - większość użytkowników pewnie nigdy nie zmieni kita na cokolwiek innego.
Nie ma konfiguracyjnego LCD - w trybach typu AUTO i tematycznych to zupełnie niepotrzebne.
Wprowadzenie taniego aparatu pozwoli na przyciągnięcie kolejnych klientów, do tej pory wybierających aparaty typu bridge (takie jak np. Fujifilm S9500) a jak złapią bakcyla to przesiadając się na kolejny aparat jest szansa, że znowu wybiorą NIKONa.
Ciekawią mnie dalsze losy całej linii lustrzanek, bo już NIKON zwiększył odległość między zaawansowanym modelem amatorskim (D80) a podstawowym (D50) wycofując D70(s), więc kolejnym krokiem może być wycofanie D50 albo wprowadzenie następcy D200, żeby "odsunąć" go od D80.
Czy nam się to podoba czy nie, że NIKON wypuszcza takie prawie-lustrzanki, producent świetnie na nich zarobi, a to liczy się dla niego najbardziej.
D40 jest prawie jak lustrzanka, a dla niektórych z nas prawie... robi wielką różnicę.

bradley
17-11-2006, 00:00
A dla mnie najsmutniejsze jest nie to, ze D40 to kicha ale przeczucie zaprzestania produkcji D50.
Bedzie seria o parzystej numeracji: 40, 80, 200.
Jak ktoś chce miec fajny i tani aparat, to powinien sie pospieszyc i kupić D50.

Pawel Pawlak
17-11-2006, 00:53
A dla mnie najsmutniejsze jest nie to, ze D40 to kicha ale przeczucie zaprzestania produkcji D50.
Bedzie seria o parzystej numeracji: 40, 80, 200.
Jak ktoś chce miec fajny i tani aparat, to powinien sie pospieszyc i kupić D50.
Bezapelacyjnie D50 jest generalnie lepszym aparatem niż D40 poza jednym szczegułem... D40 może majac taką samą matrycę jak D50 a procesor sygnałowy z D80/d200/d2hs/d2x/d2xs zapisze na karcie lepszy jakościowo materiał niż d50 (przypomnijmy sobie jak było z D2hs; matryca ta sama co D2h, procesor sygnalowy z d2x i jakość obrazu zdecydowanie lepsza- przejścia tonalne, szumy..)

Pawel Pawlak
17-11-2006, 04:03
to co widać na tych pierwszych samplach http://www.digitalreview.ca/cams/Nikon_D40_Images.shtml wygląda fajnie (crop) ciekawe czy D40, najbardziej amatorski nikona okaże się najbardziej nadającym się do fotografowania w słabym świetle ;)

Jogi
17-11-2006, 07:33
... i znowu taki szajs wypuścili, co nim nie można zdjęć przez LCD robić... :mrgreen:

GTM
17-11-2006, 07:36
To moj pierwszy post na tym forum wiec na pocztaku chcialbym wszystkich powitac.

Od jakiegos czasu powaznie rozwazam zakup wlasnie D40 (pierwsze info o nim bylo juz jakies 3 tygodnie temu). Dzisiaj pojawilo sie pare pierwszych recenzji i po ich przeczytaniu powiem szczerze bylem zadowolony :) pomimo tego ze jest maly bardzo dobrze lezy w reku, jakosc zdjec bardzo dobra, szumy niskie no i bedzie tania:). Przemierzajac zasoby internetu trafilem tez tutaj, na forum nikona. Zaczalem czytac ten watek... i dowiedzialem sie paru ciekawych rzeczy np: ze ten aparat nadaje sie raczej dla dzieci, ze lepiej kupic kompakta chyba ze kupuje lustro tylko dla szpanu i ze ogolnie jest do d***

Sorry ale czytajac niektore posty mozna odniesc wraznie ze wiekszosc tutaj wypowiadajacych sie cale zycie robi zdjecia tylko lustrzankami a kompakty widuje tylko raz na jakisz czas w media markcie.

Otoz polecam poogladac zdjecia z topowego kompakta jakim jest np: panasonic fz50 (cena powyzej 2k zl) crop juz na iso 100 to jeden wielki SYF! i przede wszystkim dlatego chce kupic lustro (a nie po to zeby sie pochwalic kolegom). Wole miec "czyste" 6mp niz zasyfione 10.

Brak sprzegla AF w d40 nie jest dla mnie duzym problemem bo oprocz kita planuje w przyszlosci dokupic jeszcze tylko tele (nikkor 55-200) i finito, temat szkiel bedzie dla mnie zamkniety. A tak na marginesie jestem ciekaw ilu uzytkownikow tego forum ma wiecej niz 2 szlka ;)

Osobiscie patrzac na specyfikacje zauwazam tylko 3 istotne zmiany w stosunku do D50

- rozmiar i waga (dla mnie duzy plus, bede mogl go latwo wrzucic do plecaka itp. wlasnie na cos takiego czekalem choc pewnie wiekszosc z was uzna to za wade aparatu)

- brak sprzegla AF (niezaprzeczalny minus choc jak juz wyzej napisalem dla mnie bez wiekszego znaczenia)

- 3 polowy autofocus (i wlasnie tutaj mam najwiecej obaw :( jestem ciekaw o ile ten af jest fatycznie gorszy od tego w d50, bo takie gadki typu "jak fotografujesz sport to bierz 50" sa dla mnie troche malo przekonywujace poniewaz podobny tekst mogly puscic ktos kto ma D80 do uzytkownika D50 :))

Ogolnie zmniejszyli rozmiar, wyrzucili sprzeglo af (dodajac za to mase innych funcji ktorych nie ma w d50) i dla niektorych to juz nie lustrzanka tylko hybryda z wymiennymi obiektywami i to przeznaczona dla tych co beda jechali tylko na auto, noo ostatecznie wlacza jakis program... zupelnie nie rozumiem tego toku myslenia. Przeciez nikon nazywajac swoj produkt zasugerowal ze nie bedzie to model wyzszy od d50. W innym przypadku musialby sie raczej nazywac d60 miec 8mp i tylko pare funkcji mniej w stosunku do D80.

Chetnie poczytam o innych wadach D40(bo zalety juz znam) w stosunku do D50.

Pozdrawiam i nie bijcie za mocno :P wyrazilem tylko swoja opinie.

Sindbad
17-11-2006, 09:38
Przemierzajac zasoby internetu trafilem tez tutaj, na forum nikona. Zaczalem czytac ten watek... i dowiedzialem sie paru ciekawych rzeczy np: ze ten aparat nadaje sie raczej dla dzieci, ze lepiej kupic kompakta chyba ze kupuje lustro tylko dla szpanu i ze ogolnie jest do d***
Sorry ale czytajac niektore posty mozna odniesc wraznie ze wiekszosc tutaj wypowiadajacych sie cale zycie robi zdjecia tylko lustrzankami a kompakty widuje tylko raz na jakisz czas w media markcie.


Nie przejmuj się. Jeśli d40 Ci się podoba i odpowiada Twoim potrzebom to go bierz. Ja też nie bardzo rozumiem niektórych opinii o tym aparacie (którego nikt z opiniujących jeszcze w ręce nie miał, ale to szczegół), nikt przecież nie jest zmuszony do jego kupowania. W czasach kiedy były wyłącznie aparaty analogowe, ta "półka" też miała swoje odpowiedniki (weźmy np rewelacyjnego pod względem możliwości do ceny, choć obśmiewanego na różnych forach EOSa 3000), więc pojawienie się d40 jest jak najbardziej sensowne. Przygnębiające to trochę jeśli ktoś miesza z błotem aparat z niższej półki tylko dlatego, że sam ma jakieś cudeńko za ciężką kasę. Panowie: cieszmy się że pojawiła się nowa lustrzanka, a nie jakaś kolejna hybryda z zoomem 5-500mm, matrycą 30mln px i 17stoma programami tematycznymi. Właśnie od takich aparatów jak d40 ludzie zaczynają przygodę z fotografią.

PaSkal
17-11-2006, 10:28
...albo nie doczytałeś mojego posta...


Otóż to. Sorry.

Paweł

spiritchaser
17-11-2006, 11:18
- 3 polowy autofocus (i wlasnie tutaj mam najwiecej obaw :( jestem ciekaw o ile ten af jest fatycznie gorszy od tego w d50, bo takie gadki typu "jak fotografujesz sport to bierz 50" sa dla mnie troche malo przekonywujace poniewaz podobny tekst mogly puscic ktos kto ma D80 do uzytkownika D50 :))


Moduł autofokusa użyty w D40 to Multi-CAM 530 użyty wcześniej w Nikonie F55, więc możesz poszukać informacji w testach tego modelu lub opiniach użytkowników F55/N55.
W D50, D70 i D100 zastosowano Multi-CAM 900, będący przez długi czas podstawowym, najbardziej sprawdzonym AF stosowanym w bardzo wielu lustrzankach NIKONa.



Sorry ale czytajac niektore posty mozna odniesc wraznie ze wiekszosc tutaj wypowiadajacych sie cale zycie robi zdjecia tylko lustrzankami a kompakty widuje tylko raz na jakisz czas w media markcie.


Ta część forum poświęcona DSLR dotyczy użykowników lustrzanek i wielu z nas przesiadło się z analogowej lustrzanki na DSLRa. Nie znaczy to, że nigdy nie mieli w ręku kompakta, ale człowiekowi przyzwyczajonemu do lustrzanki ciężko się robi zdjęcia "mydelniczką".



hybryda z wymiennymi obiektywami i to przeznaczona dla tych co beda jechali tylko na auto, noo ostatecznie wlacza jakis program... zupelnie nie rozumiem tego toku myslenia


A ja mam sporo znajomych, którzy posiadają lustrzanki cyfrowe, nie tylko Nikona i większość z nich nie wychodzi poza "zielony program" oraz wszystkie ustawienia na AUTO (WB, ISO, AF itd.). Przyznasz, że trudno to nazwać świadomym użytkowaniem. Dla nich to po prostu automat, taki kompakt z wymienną (czyli potencjalnie lepszą) optyką.

Nie uważam, że D40 jest do bani, mi akurat nie odpowiada, bo mam inne szkła niż Nikkory z SWM i jest za mały, więc nie jestem potencjalnym nabywcą.
Kiedyś komputery też były używane wyłącznie przez informatyków a dziś mamy je wszyscy. To naturalna kolej rzeczy. Pierwsze DSLRy z racji ceny były przeznaczone dla zawodowców, później dla bardziej zasobnych amatorów, a teraz dla wszystkich i to jest OK.

ropusz
17-11-2006, 13:33
Jak dla mnie D50 ma jedną niezaprzeczalną zaletę - robi dobrze naświetlone zdjęcia w trybie auto. Ciekawe czy D40 też tak będzie miał? D80 oczywiście jest dużo lepszym aparatem, pod warunkiem jednak, że ktoś będzie wykorzystywać te wszystkie możliwości, jakie daje ta lustrzanka. Nie oszkujmy się - aparat na który przesiadają się ludzie z kompaktów musi na początek być w miarę zautomatyzowany. Co z tego, że D70s robi dobre zdjęcia, jeśli wcześniej świadomie powybiera się odpowiednie ustawienia? Jeśli ktoś przesiądzie się z kompakta na D70s i będzie pstrykać tylko w zielonym trybie to z pewnością sprzeda ten aparat po tygodniu użytkowania lub odda do serwisu :) .

Trevor
17-11-2006, 13:34
Hmmm, a zauważyliście we wcześniej podawanym linku (
http://www.digitalreview.ca/cams/Nikon_D40_Images.shtml ),
że pod fotkami jest napis:
Nikon D40 with AF-S DX 18-55mm f/3.5-5.6G II ED
ISO 200
Chodzi mi tutaj o "II" przed "ED", czy to jakaś nowsza wersja 18-55?

arra
17-11-2006, 13:44
Hmmm, a zauważyliście we wcześniej podawanym linku (
http://www.digitalreview.ca/cams/Nikon_D40_Images.shtml ),
że pod fotkami jest napis:
Nikon D40 with AF-S DX 18-55mm f/3.5-5.6G II ED
ISO 200
Chodzi mi tutaj o "II" przed "ED", czy to jakaś nowsza wersja 18-55?

http://www.dpreview.com/news/0611/06111601nikkor18-55mmII.asp
Ma miec chyba tylko plynniej pracujacego zooma.

pn
17-11-2006, 13:58
Ma miec chyba tylko plynniej pracujacego zooma.
Sciemnologia stosowana, marketing dziala, gazety pisza, farba na dwie cyferki nie kosztuje duzo i o to chodzi.

IMTM
17-11-2006, 14:26
I Tylko Canonowcy się mogą uśmiechnąć....
Pewnie niedługo będzie odpowiedź. Poza tym nikt nikogo nie zmusza do zakupu D40.

arra
17-11-2006, 16:23
Ma kosztować poniżej 2k, wiec to nie jest aparat dla tych, którzy już mają jakąkolwiek lustrzankę Nikona.

Ponizej 2k to juz D50 kosztuje. D40 bedzie spokojnie ponizej 1500.

mauryc
17-11-2006, 18:17
witam piszecie tu o wadach D40.
ja pytam o zalety? Czy ktos moze zrobić jakies porównanie poszczególnych funkcji?
pytam dlatego poniewarz całe zycie robilem zdjecia lustrankami analogowymi, ostatnio używalem praktici bx20 za to z zestawem 8 szkieł. niedawno jakies 6miesiecy temu kupilempraktice luxmedia 4008 i stwierdzam ,ze to nie to.
zamierzam kupic lustrzanke nikona i wacham sie miedzy d50+17-80 i D40 z takim samym obiektywym.
konkretne porównanie wat i zalet poszczególnych funkcji z ewentualnym wyjasnieniem-praktycznym ich zastosowania
znacznie ulatwila by mi wybór.
szacuneczek
ps.i jak tam z modułem gdzie jest nowszy.

CzłowiekZ
17-11-2006, 18:34
O co chodzi z jakimś zielonym kwadracikiem? Ja nic takiego na body nie mam, a znam je na wylot!

lesheck
17-11-2006, 18:53
Przy okazji ta różnica cenowa to też chyba przesada, bo D50 kit to nie kosztuje 900$ tylko 2200 zł.
bo to jest cena po wejsciu na rynek

A tak w ogole to z modelu D40 bardzo sie ciesze, poniewaz jest to kolejny krok, ktory doprowadzi do dalszego spadku cen lustrzanek. Zupelnie nie rozumiem po co ludzie wieszaja na nim psy. Wiadomo, ze ma to byc model amatorski i w tej klasie prezentuje sie bardzo dobrze.

A tak btw, to ciekawe kiedy bedzie mozna kupic lustrzanke za 1kpln

koka
17-11-2006, 20:29
Ja tez się cieszę , że wszedl nikonik d40 , ceny spadną, ale mam nadzieje ze do konca roku będzie mozna kupic jeszcze d50., bo mam taki zamiar

Jed3000
17-11-2006, 21:09
wydaje mi się że ludzie (z większą kasą:D) będą używać go jako body rezerwowego. Będą mieli możliwość podpięcia swoich szkieł do tej puszki jak z właściwą (D200 itp.) coś się stanie.

Jed3000
17-11-2006, 21:12
"3 polowy autofocus (i wlasnie tutaj mam najwiecej obaw :( jestem ciekaw o ile ten af jest fatycznie gorszy od tego w d50, bo takie gadki typu "jak fotografujesz sport to bierz 50" sa dla mnie troche malo przekonywujace poniewaz podobny tekst mogly puscic ktos kto ma D80 do uzytkownika D50 :))"

Uważam że lepiej D50 i 55-200 niż D40 i 70-300. Co z tego że będziesz miał lepsze jakościowo zdjęcia jak nieostre:D

Jacek Wrzesińsk
17-11-2006, 21:36
Jak dla mnie D50 ma jedną niezaprzeczalną zaletę - robi dobrze naświetlone zdjęcia w trybie auto. Ciekawe czy D40 też tak będzie miał? D80 oczywiście jest dużo lepszym aparatem, pod warunkiem jednak, że ktoś będzie wykorzystywać te wszystkie możliwości, jakie daje ta lustrzanka. Nie oszkujmy się - aparat na który przesiadają się ludzie z kompaktów musi na początek być w miarę zautomatyzowany. Co z tego, że D70s robi dobre zdjęcia, jeśli wcześniej świadomie powybiera się odpowiednie ustawienia? Jeśli ktoś przesiądzie się z kompakta na D70s i będzie pstrykać tylko w zielonym trybie to z pewnością sprzeda ten aparat po tygodniu użytkowania lub odda do serwisu :) .
święta prawda:)

CynowaKonefka
17-11-2006, 21:54
A ot kiedy spżedają ten fajny D40 bo chcem spżedać te kasze d50 i kupić kulowy D40 ? Bo mi kumple mówiom że mam szjas i nie znam sie na tym co jest kul...

szczała

pebees
17-11-2006, 22:09
szczała
Ale na co? :D

lesheck
17-11-2006, 22:19
wydaje mi się że ludzie (z większą kasą:D) będą używać go jako body rezerwowego. Będą mieli możliwość podpięcia swoich szkieł do tej puszki jak z właściwą (D200 itp.) coś się stanie.

Na to bym akurat nie liczyl, drugie body potrzebuja raczej tylko zawodowcy, a to jest zdecydowanie zbyt amatorski model - predzej wezma D80. A czy ktos kto posiada D80 potrzebuje drugiego body?

CynowaKonefka
17-11-2006, 22:40
szczała to szczała na co gadasz jak nie odpowież na moje pytanie ? Nie takich jak ty pytale jak masz to sony D40 to gadaj a nie to spaduwa nie znasz sie na foto leszczu...

didou2
18-11-2006, 11:27
Jedno jest pewne D 50 bedzie mialo jeszcze wieksze branie jesli D40 bedzie cenowo w okolicach 1800 zl a tak ma byc z tego co slyszalem // a jesli chodzi o aparacik D40 to moje zdanko jest takie ze nikon wyluzowal sobie serie zaawansowanych hybryd kosztem taniej lustrzanki na fotopolisie jest juz tesciek 1 cz.

Kolekcjoner
18-11-2006, 16:18
Jedno jest pewne D 50 bedzie mialo jeszcze wieksze branie jesli D40 bedzie cenowo w okolicach 1800 zl a tak ma byc z tego co slyszalem // a jesli chodzi o aparacik D40 to moje zdanko jest takie ze nikon wyluzowal sobie serie zaawansowanych hybryd kosztem taniej lustrzanki na fotopolisie jest juz tesciek 1 cz.

Tyle że bardzo prawdopodobne jest, że D50 zniknie z rynku niedługo po wprowadzeniu D40.

bartolinik
18-11-2006, 16:56
Kupiłbym d40 ale co powiedzą kumple. Aparat ma byc widać. Dlatego zbieram na d200:)

Kolekcjoner
18-11-2006, 17:22
Kupiłbym d40 ale co powiedzą kumple. Aparat ma byc widać. Dlatego zbieram na d200:)

Eee... ja bym od razu brał D2X-a :D.

Woldemorth
18-11-2006, 17:45
Wreszcie aparat na który czekałem!
Dlaczego?
Żona kompaktem tłucze dziesiątki zdjęć dzieciakom, w domu, szkole, kinderbalch itp, itd.
Będąc totalną analfabetką fotograficzną (nawet nie wie co to śrubokręt :) ) zrozumiała że:
- kompakt ma cholerne opóźnienie,
- bez lampy w pomiszczeniu się nie da,
- lampa w kompakcie daje płaskie zdjęcia z czerwonymi oczami, a mojej sabinki nie da się podłączyć.
Wie, że moja lustrzanka z lampą w sufit daje o niebo lepsze zdjęcia, tylko że noszenie 3kg sprzętu męża jest:
- ...
- ...
- niewygodne.

Wreszcie dostanie aparat szybszy, mały, lekki, z możliwością podpięcia lamy, którą można regulować,
a śrubokręt jak będzie potrzebny to weźmie z garażu.

JacekK
18-11-2006, 19:14
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=5092&p=0
wygląda całkiem nieźle i jeśli cena z kitem będzie poniżej 2000 zł to ciekawa alternatywa dla kompaktów z górnej półki i dla osób, które chcą kupić lustro poprzestając na jednym obiektywie.

Niedzwiedz
18-11-2006, 19:18
600 $ z kitem sadze ze niewiele drozej u nasz

shakk
18-11-2006, 19:24
a myslalem ze z tym d40 to jakas bajka :D no coz :) zdziwilem sie....ooo tylko AF-S ? hmmmm smiesznie

edit:
a to z wypuszczeniem nowego 18-55 to jakas kpina...zamiast wprowadzic odswiezyc linie dodac cos porzadniejszego to oni wrzucaja amatorskie zoomiki...

Valdek_Tychy
18-11-2006, 21:42
Ale jakością zdjęć pozytywnie mnie zaskoczył,jednak ten obiektyw jest lepszy od swojego poprzednika

gary
18-11-2006, 21:54
"wzor ergonomii" co za bzdura

Niedzwiedz
18-11-2006, 21:57
hmm jak sobie przypomne czasy gdzie za malpe casio qv4000 dalem 3000 pln to powiem tak za te 1800pln wolal bym tego nikona niz te casio :) nie ma co plakac sprze "pierwii je sort"

wrrum
18-11-2006, 22:44
Taaa

szkoda tylko, że wygląd puszki i filozofia obsługi zaczyna się zbliżać do cwanona :shock: Oupss, chyba nie powinienem tego tu mówić!

Ale popieram 2 rzeczy:
1. Koniec wyścigu na piksele
2. Tanie lusterko cyfrowe dla mas! (Oby :?)

spiritchaser
18-11-2006, 23:14
wydaje mi się że ludzie (z większą kasą:D) będą używać go jako body rezerwowego. Będą mieli możliwość podpięcia swoich szkieł do tej puszki jak z właściwą (D200 itp.) coś się stanie.

Jeśli nie będą mieć szkieł innych niż AF-S lub AF-I...

Zwykle zapasowe body posiadają zawodowcy, a dla nich D40 nie jest raczej sprzętem, który może zastąpić podstawowe body, jeśli kupują zapas, to minimum stanowi D80 (D70).

D40 jako zapas do D200 czy D2X to tak jakby Kuzaj ścigając się Subaru Imprezą N12 na wypadek jego awarii miał w garażu Fiata Pandę...

Kolekcjoner
18-11-2006, 23:22
D40 jako zapas do D200 czy D2X to tak jakby Kuzaj ścigając się Subaru Imprezą N12 na wypadek jego awarii miał w garażu Fiata Pandę...

Fajne i bardzo trafne porównanie:).

GTM
19-11-2006, 00:07
Taaa
2. Tanie lusterko cyfrowe dla mas! (Oby :?)

Tanie lustro dla mas to by bylo jakby kosztowal 1000zl ;)

Ale i tak bedzie tanio :) nie rozumiem tylko krzykaczy ktorzy tak sie martwia ze brak jest srubokreta ;). To jest TANIA lustrzanka a co za tym idzie dla ludzi ktorzy nie maja duzo kasy a co za tym idzie wiadomo ze i tak by nie kupili 5 szkiel.
Kit + jakis tani zoomik to jest najlepszy komplet do d40. Jesli ktos chce miec wieksze mozliwosci to musi miec tez grubszy portfel proste. A niektorzy spodziewali sie chyba D80 bez jakis dwoch (oczywiscie malo istotnych) *******ek za 1500zl obudzcie sie zycie to nie era gsm :)

wrrum
19-11-2006, 00:38
Jak widzę wypasiony kompakt Sony za 3k zeta, to D40 z kitem za 2k + 55-200 za 1k zeta jest nie do przebicia. Masz pełen zakres ogniskowych (dla początkującego amatora) a do tego lustro. A na słowo "lustro" kobietom uda same się rozchylają, bo lustrami robią przecież profesjonalni fotografowie...
Tak, tak. Ten właśnie tok rozumowania wzięli na celownik spece od marketingu z Nikona. Oczywiście myślę o męskim toku rozumowania :twisted:.

A wracając do ceny. D50 z kitem to poniżej 2,2k. Sądzę że D40 z kitem zejdzie poniżej 2k, żeby kupili go dotychczasowi nabywcy lepszych kompaktów - marketing, i tyle.

maroo
19-11-2006, 01:02
Hmmm...

Albo to będzie strzał w dziesiątkę albo w kolano.

Większość zaawansowanych kompaktów ma zazwyczaj trzy plusy w porównaniu z D40.
Prawie każdy ma redukcję drgań.
Zazwyczaj ogniskowa kończy się przy około 200mm.
Nie brudzi się matryca.

Jeśli Nikon będzie umiał uzmysłowić potencjalnym klientom, że nie jest to specjalnie istotne, to może naprawdę zamieszać na rynku kompaktów.

pAtRyK
19-11-2006, 17:42
Wielu z Was wiesza psy na D40 a ja tam powiem Wam, że zapoznając się z opisami nt. tego aparatu nie mam zastrzeżeń i chętnie bym sobie takiego sprawił. W chwili obecnej mam f65 i wszystko byłoby fajnie, gdyby nie to, że fotografowanie na kliszach przestaje się opłacać :( Pstryknę 5-6 rolek i co potem? Wywołanie, zeskanowanie, no i odbitki na papierze i się zrobi ze 100zł jak nie lepiej. A taki D40 zapowiada się, że będzie tani, więc nic tylko brać i focić. Nie rozumiem argumentów, że czegoś tam mu brak, że czegoś nie ma. Oczywiście, że nie ma. Bo co miał zrobić Nikon? Wypuścić np. kolejnego D80, tyle że dodać mu jakąś głupawą funkcję i nazwać go, bo ja wiem, D85? A po co. Ten aparat - D40, odróżnia się od innych, bo ma się odróżniać. Ma być tani ale ma mieć funkcjonalność lustrzanki. Jedyny mankament to ograniczona liczba obiektywów - ale np. dla mnie to żaden kłopot, bo póki co w swoim f65 mam i tak tylko jeden, kitowego nikkora. Robię na tyle mało zdjęć, że chyba nie ma sensu kupować nic innego, bo po co. Za to takim D40 mógłbym focić do oporu, bo koszty eksploatacji są żadne. I uniezależniłbym się od labów wszelkiej maści. Przecież nie każde zdjęcie nadaje się do tego, żeby je wszystkim pokazać. A cyfrakiem pstryk, przerzut na kompa i już jest OK. Podsumowując jak dla mnie D40 zapowiada się naprawdę fajnie. Zwłaszcza, że nie mam stosu obiektywów, z którymi nie będzie co zrobić. A z tego co widzę, to większość forumowiczów ma też 2-3 maksymalnie, więc jaki to kłopot? Można je sprzedać razem z analogowym body i dokupić do D40 jeszcze jakiegoś zooma oprócz tego, który jest w zestawie z body.

GTM
19-11-2006, 20:19
Kupiłbym d40 ale co powiedzą kumple. Aparat ma byc widać. Dlatego zbieram na d200:)

I to podobno D40 maja kupowac ludzie chcacy sie pochwalic lustrem :D:D:P

lesheck
19-11-2006, 20:48
I to podobno D40 maja kupowac ludzie chcacy sie pochwalic lustrem :D:D:P

Co wy tak z tym chwaleniem sie, czy za czasow analogow, posiadanie amatorskiej lustrzanki bylo oznaka chwalenia sie?
Po prostu niektorym kompakty, z roznych powodow nie starczaja i wola cos lepszego.
Jakas dziwna zawisc z Ciebie bije.
Jak ktos chce sobie kupic, to niech kupuje - byleby nie kradl.

wrrum
19-11-2006, 22:22
pAtRyK dokładnie tak jest jak napisałeś. Wypas D40 to właśnie poziom F65, może nawet ciut lepszy. Ale w świecie DSLR-ów jednak to za mało, bo ogranicza dalszy rozwój. Jeśli ten poziom Ci wystarczy, to super. Masz puszkę skrojoną na miarę.
Mi ten poziom nie wystarczył (domyślałem się co z tego będzie jak tylko Ken wspomniał o tej puszce) i wziąłem D80. Poprzednio fociłem też F65, ale już był dla mnie jak za ciasna koszula, stąd upgrade.
Problem jest tylko taki: czy po pół roku też nie stwierdzisz, że ta koszula na Ciebie jest również za mała???
Właśnie o to chodzi wszystkim psioczącym na D40. To są świadomi co najmniej amatorzy, wiedzący czego chcą i na co ich stać (mam na myśli umiejętności) i widzą jedno - ta puszka ogranicza.

wrrum
19-11-2006, 22:26
Mała prośba do moderatorów.
Toczą się już co najmniej 3 równoległe dyskusje na temat D40 i omawiane jest w nich to samo. Czy można je skleić lub 2 zamknąć ze wskazaniem na kontynuację w 3.
Temat gorący, dyskusja robi się ciekawa, ale jest poszatkowana.

Kolekcjoner
19-11-2006, 22:29
Mała prośba do moderatorów.
Toczą się już co najmniej 3 równoległe dyskusje na temat D40 i omawiane jest w nich to samo. Czy można je skleić lub 2 zamknąć ze wskazaniem na kontynuację w 3.
Temat gorący, dyskusja robi się ciekawa, ale jest poszatkowana.

Byłoby pięknie:) popieram!

Kolekcjoner
19-11-2006, 22:38
(...)
Właśnie o to chodzi wszystkim psioczącym na D40. To są świadomi co najmniej amatorzy, wiedzący czego chcą i na co ich stać (mam na myśli umiejętności) i widzą jedno - ta puszka ogranicza.

Po za tym skąd gwarancja, że w nowych puszkach (i to wyższych) nie będzie jakichś bezsensownych ograniczeń. Po prostu Nikon powoli zaczyna zachowywać się jak monopolista czyli bezsensowne kastrowanie body z użytecznych funkcji po to żeby osiągnąć jakiś określony cel marketingowy - a głupi użytkownik zaciśnie zęby i kupi. To nie jest utyskiwanie na określoną puszkę czy rozwiązania techniczne tylko politykę firmy.
Widać Nikon zapatrzył się pod tym względem na Canona, który stosuje tego rodzaju "technikę" z powodzeniem od lat.
Może konkurencja przełamie te monopole, ...może...??

Czornyj
19-11-2006, 23:51
Zgodnie z prośbą połączyłem wszystkie wątki o D40 w jeden, a porządny ;)

audiorek
19-11-2006, 23:58
pAtRyK dokładnie tak jest jak napisałeś. Wypas D40 to właśnie poziom F65, może nawet ciut lepszy. Ale w świecie DSLR-ów jednak to za mało, bo ogranicza dalszy rozwój. Jeśli ten poziom Ci wystarczy, to super. Masz puszkę skrojoną na miarę.
Mi ten poziom nie wystarczył (domyślałem się co z tego będzie jak tylko Ken wspomniał o tej puszce) i wziąłem D80. Poprzednio fociłem też F65, ale już był dla mnie jak za ciasna koszula, stąd upgrade.
Problem jest tylko taki: czy po pół roku też nie stwierdzisz, że ta koszula na Ciebie jest również za mała???
Właśnie o to chodzi wszystkim psioczącym na D40. To są świadomi co najmniej amatorzy, wiedzący czego chcą i na co ich stać (mam na myśli umiejętności) i widzą jedno - ta puszka ogranicza.



podobnie jak ja.

Władca Pixeli
20-11-2006, 00:13
Zgodnie z prośbą połączyłem wszystkie wątki o D40 w jeden, a porządny ;)
Ale z takim tytułem to ja wychodzę na idiotę :wink:

Kolekcjoner
20-11-2006, 01:18
Zgodnie z prośbą połączyłem wszystkie wątki o D40 w jeden, a porządny ;)

Zajefajnie:).


Ale z takim tytułem to ja wychodzę na idiotę :wink:

Nie martw się każdy ma ten pierwszy raz :mrgreen:.

pAtRyK
20-11-2006, 02:59
pAtRyK dokładnie tak jest jak napisałeś. Wypas D40 to właśnie poziom F65, może nawet ciut lepszy. Ale w świecie DSLR-ów jednak to za mało, bo ogranicza dalszy rozwój. Jeśli ten poziom Ci wystarczy, to super. Masz puszkę skrojoną na miarę.
Mi ten poziom nie wystarczył (domyślałem się co z tego będzie jak tylko Ken wspomniał o tej puszce) i wziąłem D80. Poprzednio fociłem też F65, ale już był dla mnie jak za ciasna koszula, stąd upgrade.
Problem jest tylko taki: czy po pół roku też nie stwierdzisz, że ta koszula na Ciebie jest również za mała???
Właśnie o to chodzi wszystkim psioczącym na D40. To są świadomi co najmniej amatorzy, wiedzący czego chcą i na co ich stać (mam na myśli umiejętności) i widzą jedno - ta puszka ogranicza.

Póki co to mnie nawet f65 nie ogranicza. Nie korzystam ze wszystkiego co daje ten aparat po prostu. Może dla kogoś z większym doświadczeniem i potrzebami i przede wszystkim dla kogoś, kto robi zdjęcia na okrągło, a zwłaszcza zawodowo, takie f65 to badziew - mnie wystarcza. I dlatego myślę, że póki co wystarczyłby mi D40. A jeśli będzie do tego w miarę tani (sporo poniżej 2k, bo za 2100zł można kupić na Allegro D50 z kitem) to tym bardziej. Natomiast nie zgodzę się, że Nikon "kastruje" kolejny aparat i to krok, żeby zpsuć niedługo i wyższe modele. O moim f65 też naczytałem się, że to kastrat, bo nie ma pomiaru punktowego, słabe synchro z lampą, etc. Ale mnie wystarcza. I wielu innym także. Ta kastracja to po prostu różnicowanie modeli i tyle a co za tym idzie także ceny. Bo jak sobie wyobrażacie inną sytuację? Że nikon będzie produkował same D200? I nic innego. I wszyscy będą radośnie z D200 biegać? Jestem gotów się założyć, że wiele osób nie odróżni zdjęcia zrobionego D40 od zdjęcia z D200, czy D80. Myślę, że w większości sytuacji, typu wakacje, święta, imieniny cioci, nie ma znaczenia czym focisz. Więcej zależy od umiejętności i kreatywności. Byćmoże gdybym wszedł szczęśliwie w posiadanie D40 po jakimś czasie zacząłby mnie ograniczać. Ale wtedy można sprzedać puszkę, kupić model wyższą i focić dalej stosując obiektywy z D40. Przekreślacie ten aparat a tak naprawdę jest to duża szansa dla takich jak ja, którzy póki co mają f55/f65/f75 i chcieliby zakupić cyfrę. Na początek na pewno starczy a dzięki przystępnej cenie, będzie można go nabyć. I wreszcie zacząć na poważnie robić zdjęcia, nie martwiąc się, że nie starczy kasy na kolejną rolkę filmu i jej obróbkę, bo po prostu tej rolki nabywać nie trzeba będzie. Choć nie sądzę, że w razie zakupu D40 pozbyłbym się f65.

stempien
20-11-2006, 04:16
Nie ze mi tam jakos specjalnie zalezy, ale zazwyczaj wchodze na forum z nadzieja, ze zobacze 700-stronicowy watek o wlasnie nowo wyprodukowanym body nikona FF...
A tu co? Zapowiadajacy sie na niewiele mniej stron watek o aparacie z flakami z zeszlego roku!
no coz...chyba sobie poczekam...
To pisalem ja - stempien

Boguslaw
20-11-2006, 08:35
http://jessops.com/Store/s47076/1-136-481/Home/Cameras/Digital-SLRs/Nikon/D40-Black-%2b-AF-S-DX-18-55mm-Lens/details.aspx

450 funtów!!!! Ktoś chyba oszalał!!!! Ja za swojego D70s dałem 550!!! SHit;/

PaSkal
20-11-2006, 10:25
Proponuję upoetycznić tytuł wątku:

Aparat, co zmysły rozpala

CZOLG
20-11-2006, 11:11
Stanieje na pewno, w tym samym sklepie:
http://jessops.com/Store/s29706/1-1035-1203/Home/Current-Promotions/Top-10-Web-Deals--/Nikon/D70s-%2b-18-70mm-f-and-35-45-Dx-Lens/details.aspx

Cena taka, bo to nowość całkowita, D50 też był zdaje się droższy od D70 po wejściu.

mauryc
20-11-2006, 12:03
http://jessops.com/Store/s47076/1-136-481/Home/Cameras/Digital-SLRs/Nikon/D40-Black-%2b-AF-S-DX-18-55mm-Lens/details.aspx

450 funtów!!!! Ktoś chyba oszalał!!!! Ja za swojego D70s dałem 550!!! SHit;/

oj tak,tak ci wszyscy co mysleli,ze bedzie kosztował 1500-1800 mogą o tym zapomnieć. dzisiaj rozmawialem z nikon polska i cena ma byc poniżej 3000 zł ale bliżej 3000 niż 2000. Zapowiada sie niezle branie na resztki D50. W nikonie maja kilka sztuk tego fajnego aparatu. Wyglada na to,że D50 odchodzi do lamusa tzn nowe D50 bbede juz po malu nie osiagalne.
btw jesli wiecie gdzie kupic nowego D50 + 18-70 w dobrej enie to prosze o info

żółto-czarny
20-11-2006, 13:20
Wypas D40 to właśnie poziom F65, może nawet ciut lepszy.
Mnie się kojarzy raczej z F55 - 3 punkty fokusa, brak podglądu GO... F65 ma 5 pkt. AF i to drugie też się znajdzie.

ropusz
20-11-2006, 16:03
btw jesli wiecie gdzie kupic nowego D50 + 18-70 w dobrej enie to prosze o info

Chyba trzeba brać z allegro, cena 2900. Co prawda podobno w tej chwili mają w MM D70s + 18-70 za 2800, ale dla początkującego to prawdopodobnie lepszy D50.

pAtRyK
20-11-2006, 18:07
Mnie się kojarzy raczej z F55 - 3 punkty fokusa, brak podglądu GO... F65 ma 5 pkt. AF i to drugie też się znajdzie.



Co do punktów AF to chyba bez znaczenia. Ja mam w swoim f65 jak zresztą piszesz 5pkt AF a i tak korzystam tylko z jednego. Bo wtedy wiem który punkt łapie mi ostrość. W razie czego zawsze można przekadrować. A po co komu np. 25pkt AF?


A co do cen D50 to owszem z obiektywem 18-70 kosztuje ok. 2900 ale można przecież kupić 18-55 i zapłacić mniej niż 2200 a szkło jakieś dokupić później.

adrian
20-11-2006, 18:08
Chyba trzeba brać z allegro, cena 2900. Co prawda podobno w tej chwili mają w MM D70s + 18-70 za 2800, ale dla początkującego to prawdopodobnie lepszy D50.

Może i lepszy, chociaż nie bardzo rozumię co masz na myśli ropusz. Imho nie ma sensu brać D50 za 2900 kiedy można mieć D70s ze sklepu TANIEJ. No ale to moje prywatne zdanie ;)

adrian.

Piotr Wągrodzki
20-11-2006, 21:11
Witam, D40 jest już na a:

http://www.allegro.pl/item143856438_nikon_d40_18_55mm_nowy_2_lata_gwar_p l_raty_vat_.html

cena 2440

pewnie odbior tuz przed Gwiazdką 8-)

pozdrawiam

Piowa

pAtRyK
20-11-2006, 22:21
No proszę. Ale sprzedawany jest z obiektywem 18-55. A z takim szkłem można kupić D50 za mniej niż 2200zł - zresztą też na Allegro.

Swoją drogą co znaczy w opisie aukcji 10 dni rękojmi :) Jak na mój gust i moją wiedzę, to przy sprzedaży konsumenckiej obowiązuje ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej właśnie (nie pamiętam dokładnej nazwy), która jak byk wprowadza 2 lata rękojmi, którą świadczy sprzedawca będący przedsiębiorcą na rzecz konsumenta (czyli nie-przedsiębiorcy).

A gwarancja producenta to jeszcze inna para kaloszy.

Korchez
20-11-2006, 22:39
Sklep sciemnia klientowi że ma 10 dni na wady ukryte. Nie każdy wie że przy zakupie na odległość może zwrócić towar nie u zywany do 10 dni bez podania przyczyn. Poza tym ten obiektyw 18-55 sprzedawany z D40 to chyba nie jest 18-55 z D50 tylko następca...

bartolinik
20-11-2006, 22:40
żeby mój D70 tak subtelnie klepał lustrem jak niegdyś F65...Marzenie

zuto
20-11-2006, 22:54
Sklep sciemnia klientowi że ma 10 dni na wady ukryte. Nie każdy wie że przy zakupie na odległość może zwrócić towar nie u zywany do 10 dni bez podania przyczyn. Poza tym ten obiektyw 18-55 sprzedawany z D40 to chyba nie jest 18-55 z D50 tylko następca...

co znaczy "nie uzywany"? jedno kłapnięcie lustrem jest już uzyciem? kiedyś miałem problem ze zwrotem sprzetu i dlatego pytam.

wrrum
20-11-2006, 22:58
Troszkę spóźniony jestem. W pracy robota, w domu żona i dziecko, tylko wieczorkiem ostatnio mam czas :(

Zgodnie z prośbą połączyłem wszystkie wątki o D40 w jeden, a porządny ;)
Dzięki Ci o Mistrzu Czornyj. O północy złożę ofiarę całopalną na cześć Twoją :twisted:


Cytat:
Napisał wrrum
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?p=162079#post162079)
Wypas D40 to właśnie poziom F65, może nawet ciut lepszy.

Mnie się kojarzy raczej z F55 - 3 punkty fokusa, brak podglądu GO... F65 ma 5 pkt. AF i to drugie też się znajdzie.

A jednak chyba jest ciut lepszy:
1. Ma blokadę ekspozycji (cholernie mi tego brakowało w F65)
2. Ma więcej programów tematycznych (tego brakowało mojej żonie)
3. Ma przycisk funkcyjny!
4. Ma korekcję mocy flasha
5. Ma synchro 1/500 !!!!!!!!!!
6. Ma podświetlany panel LCD :lol:
7. Ma podgląd wykonanych zdjęć, z podpowiedzią czy są przepalone, możliwością skasowania i darmowej powtórki :lol::lol::lol::lol::lol::lol:



Choć nie sądzę, że w razie zakupu D40 pozbyłbym się f65.

Bo i po co? Za 100 PLN? No może 150. Zawsze warto mieć analoga. Jeść nie woła. Mój nawet baterie oddał i poszedł spać :lol:.


No proszę. Ale sprzedawany jest z obiektywem 18-55. A z takim szkłem można kupić D50 za mniej niż 2200zł - zresztą też na Allegro.

Swoją drogą co znaczy w opisie aukcji 10 dni rękojmi :smile: Jak na mój gust i moją wiedzę, to przy sprzedaży konsumenckiej obowiązuje ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej właśnie (nie pamiętam dokładnej nazwy), która jak byk wprowadza 2 lata rękojmi, którą świadczy sprzedawca będący przedsiębiorcą na rzecz konsumenta (czyli nie-przedsiębiorcy).

A gwarancja producenta to jeszcze inna para kaloszy.
Już kiedyś przy okazji kupna swojej puszki i pytań innych pisałem, że Allegro unikać przy drogich rzeczach. Lepiej zapłacić parę zeta więcej za "gwarancję świętego spokoju". Np u Hesji (wiem, nudny jestem, i pół tego forum polecające Sławka też). Jak u niego w sklepiku się pojawi, to znaczy że się pojawi. Jak jest wystawiony na Allegro, to jest wystawiony, a potem paru napaleńców będzie wystawionych do wiatru :|

żółto-czarny
21-11-2006, 09:10
Ja mam w swoim f65 jak zresztą piszesz 5pkt AF a i tak korzystam tylko z jednego. Bo wtedy wiem który punkt łapie mi ostrość.
To nie ma podświetlania pkt. AF na czarno-czerwono w wizjerze? :roll:
Co do kupowania drogiego sprzętu na Aledrogo, to nie mam nic przeciwko pod warunkiem, że odbiór jest w miejscu zamieszkania, w każdym razie blisko.

Zbigniew
21-11-2006, 13:01
Witam wszystkich,

Gang prześwietlaczy wrócił do miasta.
Oglądnijcie sobie http://www.letsgodigital.org/en/camera/review/121/page_7.html
np.
http://www.letsgodigital.org/images/producten/1436/testrapport/nikond40_original_5.jpg
http://www.letsgodigital.org/images/producten/1436/testrapport/nikond40_original_9.jpg

A myślałem, że na pomiarze matrycowym (pattern) tak ładnie prześwietać potrafił tylko mój D80. To chyba jakiś nowy trend z tymi puszkami, które na siłę wyciągają cienie, przepalając jasne obszary.

Pozdrowienia,
Zbyszek

tumiwisizm
21-11-2006, 13:10
tylko sie obejrzymy a tamron, tokina, sigma zaczna nam robic szybkie ciche obiektywy z wewn silniczkami tyle ze po starej cenie :-)
a do kazdych kupionych dwoch dadza rabat na darmowy trzeci, a przy trzecim znizke 50% na dwa nastepne .. :)
bedzie pieknie.

JK
21-11-2006, 13:30
Zbigniew, a może już najwyższy czas skończyć z tym biadoleniem i wreszcie się czegoś nauczyć? To już się robi nudne.

Zbigniew
21-11-2006, 13:33
Zbigniew, a może już najwyższy czas skończyć z tym biadoleniem i wreszcie się czegoś nauczyć? To już się robi nudne.

Ale przecież zdjęcia, które komentuję, nie są mojego autorstwa. To są mniej lub bardziej przypadkowe zdjęcia umieszczone na stronie demonstrującej możliwości D40.

JK
21-11-2006, 13:41
Było już tych "prześwietlonych" wątków kilka. Piany ubiliscie tyle, że aż się przez monitor wylewała, ale jak widzę nic do Ciebie nie dociera. Brak umiejętności korzystania ze sprzętu nie jest jeszcze powodem, żeby koleny watek zaśmiecać subiektywnymi przemyśleniami na temat prześwietlania zdjęć.

Jacek_Z
21-11-2006, 14:06
Zbigniew - sam użyłeś słowa prawidłowość. Tak, to jest skonstruowane tak, by był prawidłowo naświetlony główny motyw zjęcia. Nie ważne co z resztą. To jest sprzęt do zdjęć rodzinnych. Nie powinien być robiony tak jak D2X.

leszeg
21-11-2006, 14:13
e tam gadacie, wiem że ze mnie raczek nieboraczek ale mój aparacik jak weżmie dobrze to co ja chce to tyły łojezu aż mysle o nauce PS (nie znam go) żeby niebo doklejać. Niema totamto ,nie wierze, że ktoryś aparacik jest wolny od mocy przepalania.

wrrum
21-11-2006, 22:16
Witam wszystkich,

Gang prześwietlaczy wrócił do miasta.
Oglądnijcie sobie http://www.letsgodigital.org/en/camera/review/121/page_7.html
np.
http://www.letsgodigital.org/images/producten/1436/testrapport/nikond40_original_5.jpg
http://www.letsgodigital.org/images/producten/1436/testrapport/nikond40_original_9.jpg

A myślałem, że na pomiarze matrycowym (pattern) tak ładnie prześwietać potrafił tylko mój D80. To chyba jakiś nowy trend z tymi puszkami, które na siłę wyciągają cienie, przepalając jasne obszary.

Pozdrowienia,
Zbyszek

Wiesz, tak sobie popatrzyłem na te zdjęcia i rzuciłem się do wyszukiwania antyprzykładów w moim zbiorze fotek, ale na szczęście po chwili przyszło opamiętanie (dobrze mieć szklankę wody pod ręką:lol:).
Nie wiem o co Ci chodzi i nie chcę ciągnąć tego tematu, ale pokażę tu drugie z zalinkowanych przez Ciebie zdjęć:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img294.imageshack.us/my.php?image=nikond40original9na7.jpg)
Według mnie to bardzo przyjemne, ładnie naświetlone zdjęcie. Może nie szczyt artyzmu, ale przyjemne. Widać kolorowe listki, gałązki, trawę, wszystko jak trzeba (jak program zielony to i trawa zielona wychodzi :mrgreen:).

Jacek_Z
21-11-2006, 23:18
nie przekonasz nieprzekonanych. jest wątek-rekordzista o prześwietlaniu d80, gdzie wiele osób tłumaczyło - i nie wytłumaczyło :twisted:
Wg nich nie ma szczegółów na niebie.
To nic, że tam pewnie nie ma żadnych szczegółów, bo jest ono tu po prostu białe, a nie niebieskie z chmurkami.
Ma być nie przepalone i już. To jest najważniejsze. To nic, że czasami rozpiętość tonalna jest tak duża, że nie zarejestruje się równocześnie i niebo i cienie. Niebo jest najważniejsze. To że liście będą czarne, to nie szkodzi, bo to jest profi i sobie je wyciagną w PS.

q-12
22-11-2006, 00:00
Hmmm...

Albo to będzie strzał w dziesiątkę albo w kolano.

Większość zaawansowanych kompaktów ma zazwyczaj trzy plusy w porównaniu z D40.
Prawie każdy ma redukcję drgań.
Zazwyczaj ogniskowa kończy się przy około 200mm.
Nie brudzi się matryca.

Jeśli Nikon będzie umiał uzmysłowić potencjalnym klientom, że nie jest to specjalnie istotne, to może naprawdę zamieszać na rynku kompaktów.

i maja iso do 400;p

Korchez
22-11-2006, 00:05
Oraz szalenie szybki AF
Oraz są gotowe do pracy w 0,2 s od włączenia :) :):):)

GTM
22-11-2006, 00:05
i maja iso do 400;p

A uzyteczne do max 200

Kolekcjoner
22-11-2006, 01:36
A uzyteczne do max 200

No już się trochę poprawiło :mrgreen:.

wrrum
22-11-2006, 07:34
Wolny AF, czas włączania, niskie użyteczne ISO - to pikuś.
W kompaktach najbardziej wkurza mnie czas od naciśnięcia spustu do zrobienia zdjęcia. Jeśli tylko nie są to zdjęcia pozowane, to 90% będzie skopanych/poruszonych/do kosza.
I TO jest zaleta lustrzanki, której żaden kompakt nie przeskoczy.

mauryc
22-11-2006, 07:51
a jak wyglada sprawa przepalania zdjęć w d50?

pebees
22-11-2006, 08:45
a jak wyglada sprawa przepalania zdjęć w d50?
Wszystkie przepala, czasem nawet potrafi nadpalić kartę.

żółto-czarny
22-11-2006, 09:04
Oraz szalenie szybki AF
Oraz są gotowe do pracy w 0,2 s od włączenia :) :):):)
...rewelacyjny zakres przysłon - do f/11 i równie rewelacyjne sterowanie DoF :mrgreen:

hicks
22-11-2006, 10:37
...rewelacyjny zakres przysłon - do f/11 i równie rewelacyjne sterowanie DoF :mrgreen:
do f/11 to tylko te lepsiejsze, 90% ma do f/8

PawelR
22-11-2006, 11:36
Było już tych "prześwietlonych" wątków kilka. Piany ubiliscie tyle, że aż się przez monitor wylewała, ale jak widzę nic do Ciebie nie dociera. Brak umiejętności korzystania ze sprzętu nie jest jeszcze powodem, żeby koleny watek zaśmiecać subiektywnymi przemyśleniami na temat prześwietlania zdjęć.

Hmm, zapewne znasz takiego pana jak Tom Hogan - poniżej krótki wycinek z testu D80 jaki sam przeprowadził. Czy uważasz, że on również nie potrafi korzystać ze sprzętu Nikona ? Oczywiście polecam lekturę całego testu... moim zdaniem bardzo ciekawy i zupełnie inny od tych jakie można naleźć na dpreview czy steves-digicams.com.

Exposure
Good news, bad news, folks. Let's start with the bad news, since there are plenty of contentious threads across the Nikon forums on the Internet talking about the issue: the matrix meter is more sensitive to what's going on in the central area.
Say what? That's bad news? Yes, it is for those of you who've shot with the D70, D100, D200, D1 series, D2 series, or any of the Nikon film bodies. That's because all those other bodies are remarkably good at not being coerced into changing exposure based upon smallish non-middle gray things in the central area of the frame. The D50 was prone to changing exposure in those situations, and the D80 is even more prone to changing exposure due to middle subject tonal value. If you're not following me, try the following: cut a diamond shape (like the AF sensor pattern) out of white paper, middle gray paper, and black paper. (I'm having you use a diamond shape so that you'll frame them the same.) Now place each of those against a middle gray background, carefully framing so that the diamond exactly fits the AF sensor pattern. Voila: the gray background is underexposed with the white diamond in the center, properly exposed with the gray diamond in the center, and overexposed with the black diamond in the center. It's that last one that's problematic, in my mind. Overexposure means blown highlights that can't be recovered, and the D80 is going to be prone to do just that with the matrix metering system any time you've got darker-than-middle-gray subjects in the center of the frame. Photo of the bride only? A little underexposed but easily savable. Photo of the groom only? Overexposed and not savable. Oops.
****************

pozdrawiam
Paweł

hicks
22-11-2006, 13:12
Znowu o przepalaniu???? LITOSCI ....

ropusz
22-11-2006, 14:17
Może i lepszy, chociaż nie bardzo rozumię co masz na myśli ropusz. Imho nie ma sensu brać D50 za 2900 kiedy można mieć D70s ze sklepu TANIEJ. No ale to moje prywatne zdanie ;)

adrian.

Dla początkującego co pstryka głównie w zielonym trybie lub jakimś predefiniowanym ważne, żeby automatycznie ustawiana ekspozycja i/lub balans bieli były takie jakie powinny być a z tym w D70s bywa różnie.

adrian
22-11-2006, 23:56
Dla początkującego co pstryka głównie w zielonym trybie lub jakimś predefiniowanym ważne, żeby automatycznie ustawiana ekspozycja i/lub balans bieli były takie jakie powinny być a z tym w D70s bywa różnie.

Ja nie narzekam, co prawda z automatów to jest u mnie włączony tylko balans bieli, AF, pomiar światła (preselekcja przysłony) i zdjęcia wychodzą eleganckie.

adrian.

hicks
23-11-2006, 13:15
wracajac do D40 to Nikon Polska fajny prezent przygotowal dla kupujacych:
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=5113