PDA

Zobacz pełną wersję : Mir 24H ,jak rozebrac do czyszczenia?



krzysztofz24
14-01-2010, 01:41
Witam ,wybralem ten dzial poniewaz wydaje mi sie ze tutaj znajde najwiecej osob zorientowanych w temacie starych szkiel manualnych.(jakby co ,prosze moderatora o przeniesienie)
Nabylem niedawno obiektyw Mir 24h 35mm f2.0 przez allegro , niestety okazalo sie,ze obiektyw ma w sobie pewna ilosc pylkow i kurzu(kurz osadzony przy krawedzi przedniej soczewki) i pare rysek po bokach. O ile kilka mikro rysek jestem w stanie zaakceptowac ,to bardzo drazni mnie ten kurz i pylki (z moich ogledzin wynika ,ze najwiecej tego syfu jest na przedniej soczewce od wewnetrznej strony i drugiej soczewce) , mam zamiar go rozebrac do czyszczenia,a konkretnie tylko przednia soczewke ,gdzie jest najwiecej brudu...i teraz pytanie;
po odkreceniu pierscienia z napisami (ktory ma 2 wciecia po bokach) ,mamy 3 srubki (trzymajace przednia soczewke???). CZY jesli odkrece te 3 srubki to bede mogl wyjac przednia soczewke do czyszczenia.Nie zamierzam rozbierac obiektywu na czynnniki pierwsze,ale czy wyjecie i ponowne osadzenie przedniej soczewki nie wplynie na zestrojenie obiektywu ( wyjustowanie???).Ogolnie posiadam pewne zdolnosci manualne ;-) i nie mam dwoch lewych rak ,ale czy mozna taka operacje zrobic samemu,czy koniecznie do serwisu foto na czyszczenie?(chyba nie jest to czarna magia i da sie to wykonac samemu ,o ile sie nie myle)
Najbardziej by mi zalezalo na odpowiedzi osob ,ktore rozebraly i zlozyly juz pare szkiel,takie pare podstawowych rad co i jak .
Z gory dzieki za pomoc.

marcin_G
16-01-2010, 00:13
Wklej może jakieś zdjęcia po odkręceniu tego pierwszego pierścienia, coś zaradzimy :)
Albo napisz mi na P.W.
Ostatnio rozebrałem "w drobny mak" obiektyw Medical-Nikkor, przeczyściłem, nasmarowałem, złożyłem, działa i jest cacy :D

silver56
16-01-2010, 12:45
Rozbierałem taki sam obiektyw, ale od tyłu. Między soczewkami nie było żadnych elementów umożliwiających justowanie. Wszystko na stałe. Po skręceniu obiektyw działa ok.

krzysztofz24
16-01-2010, 12:52
Dzieki za odpowiedz. Skoncze temat: te 3 srubki trzymaja caly zespol soczewek w obudowie...i nie nalezy ich odkrecac ani wyciagac tych soczewek, bez zaznaczenia dokladnego polozenia pierscienia w ktory wkreca sie te srubki...jesli sie tego nie zrobi obiektyw trzeba od nowa justowac. A skad wiem skoro zadalem pytanie...z serwisu :-)do ktorego oddalem, zeby mi to poskladali do kupy,bo samemu jakos nie szlo:-P...

pszemson
30-01-2013, 19:32
Hej,
Mam pytanie odnośnie tego obiektywu. Może ktoś kto go posiada zerknąć czy ostatnia soczewka jest wklęsła na zewnątrz czy wypukła?
Chciałem spróbować przerobić obiektyw żeby ostrzył dalej do mojego Nikona D5100 i nie jestem pewien czy go dobrze poskładałem. :/

krzysztofz24
31-01-2013, 00:46
Hej,
Mam pytanie odnośnie tego obiektywu. Może ktoś kto go posiada zerknąć czy ostatnia soczewka jest wklęsła na zewnątrz czy wypukła?
Chciałem spróbować przerobić obiektyw żeby ostrzył dalej do mojego Nikona D5100 i nie jestem pewien czy go dobrze poskładałem. :/

Juz go nie mam...ale kurde nie prosciej byloby kupic na allegro "dupke" z mocowaniem Nikona:-)?
Ten obiektyw ma wymienne mocowania bagnetu. Ja mialem z Nikonowskim.

pszemson
31-01-2013, 03:02
No wlasnie ni jak nie wiem co wpisac zeby mi wyskoczyla. To co mi pokazuje allegro to same przejsciowki. Jakbyś pomógł w tej kwestii to byłoby miło.
Swoją drogą kupilem dla testu adapter z soczewka specjalnie do Carl Zeiss Jena Triotar 135/4. Jak będzie tragedia to go sprzedam.
Ogólnie przygodę z lustrzankami dopiero zaczynam. Niestety dedykowane obiektywy są trochę nie na moją kieszeń.

krzysztofz24
31-01-2013, 13:15
No wlasnie ni jak nie wiem co wpisac zeby mi wyskoczyla. To co mi pokazuje allegro to same przejsciowki. Jakbyś pomógł w tej kwestii to byłoby miło.
Swoją drogą kupilem dla testu adapter z soczewka specjalnie do Carl Zeiss Jena Triotar 135/4. Jak będzie tragedia to go sprzedam.
Ogólnie przygodę z lustrzankami dopiero zaczynam. Niestety dedykowane obiektywy są trochę nie na moją kieszeń.

Wpisalem "bagnet nikon".
Tu masz taki bagnet do innego ruska. Proponuje skontaktowac sie z tym sprzedawca.
Jest na alle dosyc dlugo, handluje obiektywami M42, ma stronke o nich. Oferuje je w roznych mocowaniach bagnetowych, zamiane tychze mocowan.
Takze mysle, ze bedzie mial co potrzebujesz.

http://allegro.pl/aj-mocowanie-bagnet-nikon-dla-kalejnar-2-8-100-i2974136438.html

P.S Wiem, ze niektore rosyjskie obiektywy M42 maja mozliwosc zalozenia bagnetu nikona.
Ale nie wiem czy taka wymienna dupka do np Kalejnara a Mira to dokladnie to samo (od tej strony gdzie sie mocuje do obiektywu). No ale zadzwon do goscia, na pewno to rozwiaze problem.
Tego Mira o ktorym piszesz tez sprzedawal kilkakrotnie, z roznymi mocowaniami.