PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon D80 + Sigma 10-20/4.0-5.6



krakowiak79
03-11-2006, 13:36
Jestem już na 99% zdecydowany na zakup Nikona D80, do niego potrzebuję dobry (podkreślam dobry, a nie przeraźliwie drogi ;-) obiektyw do dobrego pokazania architektury. Na aparat z obiektywem chcę wydać max. 5000 biorąc pod uwagę że korpus Nikona kosztuje około 3250 PLN pozostaje mi do max. 2000 na obiektyw.
Czy połączenie Nikon D80 + Sigma 10-20/4.0-5.6 - będzie nadawało się do moich zamierzeń wg Was ????

Calme
03-11-2006, 13:39
Uzywam takiego "polaczenia" i mz spokojnie wyciagniesz z tego duetu udane efekty - choc jesli masz zamiar uzywac polowki szarej i uv to raczej na 10mm nie powalczysz ze wzgledu na winiete

Czornyj
03-11-2006, 13:45
IMO ta Sigma jest za szeroka i nie powala ostrością.

Niedzwiedz
03-11-2006, 13:50
tez bym wybral tokina jednak polar winteuje do 13,5mm szara polowka dziala dobrze z cokinem P jak obetniesz 2 sloty (zostanie jeden)

radol
03-11-2006, 19:37
Też stałem przed takim dylematem wyboru szerokiego kąta...
O tej Sigmie słyszałem z wiarygodnego źródła że nie za bardzo z ostrością,
wybrałem w końcu Tokinę 12-24 i nie żałuję, tu jest próbka możliwości szkiełka:
plfoto.com/813685/zdjecie.html (http://plfoto.com/813685/zdjecie.html)

Czornyj
03-11-2006, 21:05
radol, nie kłam. Tam jak byk stoi w EXIF-ie, że to było 28mm

JK
03-11-2006, 21:10
Bo to taka przedłużana Tokina. :wink:

gary
03-11-2006, 21:10
Uzywam takiego "polaczenia" i mz spokojnie wyciagniesz z tego duetu udane efekty - choc jesli masz zamiar uzywac polowki szarej i uv to raczej na 10mm nie powalczysz ze wzgledu na winiete
cokin na jeden slot nie winietuje na 10mm
co ostrosci.. szkła tego uzywam glownie na f8 i jestem bardzo zadolony z ostrosci, na pelnej dziurze moim zdaniem jest takze bardzo ok

radol
03-11-2006, 23:35
radol, nie kłam. Tam jak byk stoi w EXIF-ie, że to było 28mm
kurde... może faktycznie robiłem to Tamronem... demencja... ech... fuka...

radol
03-11-2006, 23:52
radol, nie kłam. Tam jak byk stoi w EXIF-ie, że to było 28mm
jeszcze raz... teraz to na pewno Tokina ;)
http://plfoto.com/1051144/zdjecie.html

shakk
04-11-2006, 00:02
fakt sigma nie jest to jakas super zyleta :)

Calme
04-11-2006, 00:04
cokin na jeden slot nie winietuje na 10mm
co ostrosci.. szkła tego uzywam glownie na f8 i jestem bardzo zadolony z ostrosci, na pelnej dziurze moim zdaniem jest takze bardzo ok
U mnie mam przerobiony holder normalny na 1 slotowy home made do tego uv i na 10 jest winieta
Co do ostrosci tez nie wiem skad takie teksty, ze slabo - na f8 jest zyletex nawet w rogach..

Czornyj
04-11-2006, 00:16
Calme, może jak na ultrę jest ostra, nie bawiłem się Tokiną porównania nie mam. Ale Sigmy poużywałem i moim zdaniem rzeźnik to to nie jest, 10 to dla mnie za szeroko, 20 - za krótko. Ten cały HSM jest tak mułowaty że tylko mnie denerwował, a ręcznie nie dało się ostrzyć bo szkło jest tak ciemne, że nic nie widać. W dodatku czytałem że szkło jest niby to pięknie skorygowane, a tak naprawdę ma wredną, skomplikowaną dystorsję falistą.

gary
04-11-2006, 00:31
dystorsję falistą
o własnie! slyszalem ze sa takie sformułowania
wytłumacz mi prosze na czym polega falistosc tej dystorsji
(jesli zrozumiem to po prosze o wytlumaczenia jeszcze dlaczego jest skomplikowana ;) )
chocby na przykładzie moich zdjec na www.gary-foto.go.pl - na dole strony jest pare kadrow z 10mm, na prawde chetnie dowiem sie gdzie mam szukac fal dystorsji

Czornyj
04-11-2006, 01:20
Skomplikowana dlatego, że nie da się jej łatwo usunąć np. w PS. W przypadku dystorsji beczkowatej zakrzywienia mają charakter wycinku sfery, a w przypadku dystorsji falistej raz jest wklęsło, raz wypukło. To są oczywiście niuanse, ale jak fotografowałem wnętrza - na podłodze płytki z czarną fugą, na suficie kasetony a do tego wszędzie pionowe regały - to było to lekko drażniące, szczególnie przy mojej delirycznej potrzbie ładu.

gary
04-11-2006, 01:29
Zwrócę na to uwagę, jak na razie zauważyłem tyle, że rozciąga obiekty do rogów (co niestety jest normą w szkłach o ogniskowej poniżej 24mm, a efekt rośnie im ogniskowa jest mniejsza).
pozdrowka

krakowiak79
04-11-2006, 11:56
Dziekuję wszystkim za wypowiedzi :)
Dzięki nim wiem trochę wiecej na temat, który mnie interesuje.

Prawda jest też taka, że obecnie korzystałem z aparatu sony dsc-f717
więc na który z tych dwóch obiektywów bym się nie przesiadł, różnica
będzie kolosalna.

Po przeczytaniu wszystkich wypowiedzi skłaniam się jednak do zakupu
Tokiny Zoom Super Wide Angle AF 12-24mm. Po pierwsze dlatego, że
wydaje się być (przynajmniej z opisów) konstrukcją bardziej solidną,
a po drugie faktycznie zacząłem zastanawiać się czy kąt widzenia
Sigmy... nie jest za duży :oops:

Tak jak pisałem wyżej na co bym się nie zdecydował, myślę że nie
będę musiał dokonywać czarowania w PS z dziesięcioma zdjęciami,
aby połączyć je w jedno tak jak na przykład tu: dsc-f717 (http://www.krakow4u.pl/koscioly/katarzyna/html_foto/katarzyna_004.html)

Niedzwiedz
04-11-2006, 13:03
cockin winetuje z polarem kokina na 12 mm z jednym slotem nie ma co
, tokina na 12 mm i f4 jest bardzo dobra (mam reszte stalek to wiem co to jest dobrze) a na f8 jest prefekcyjnie
na 24mm na f4 rogi mocno dostaja ale srodek estra i tak samo 5,6 i jest ekstra

gary
04-11-2006, 13:18
krakowiak79 (http://forum.nikon.org.pl/member.php?u=6569), pojdz do sklepu i podepnij oba szkla, wybierzesz ktore bardziej ci pasuje

Czornyj
04-11-2006, 13:20
gary, nie żartuj :lol: Tokina to biały kruk, w Krakowie nie uświadczysz jej nigdzie...

andi
04-11-2006, 15:41
Panowie, tak się przysłuchuje rowmowie i myślę że w temacie jest już bardzo dużo testów ultra szerokiej trójki (sigma-tokina-tamron), z czego wyraźnie widać że omawiana sigma ma plusy: jest ostra, ma dobry i szybki autofokus, oraz minusy: jest "ciemna". Wykonaniem ustępuje Tokinie, która (podobnie jak tamron) cierpi jednak na ultra-wielką aberacje chromatyczną. Trzeba wybrać co komu "mniej przeszkadza".

Niedzwiedz
04-11-2006, 16:18
andi masz racje , mi aberacje o kant d... bo ja i tak to do cz/b przerabiam ale jednak swiatla tyc wiecej mi trzba :)

Czornyj
04-11-2006, 16:31
z czego wyraźnie widać że omawiana sigma ma plusy: jest ostra, ma dobry i szybki autofokus

No jeśli o mnie chodzi, to akurat uważam że jest wprost na odwrót - AF jest o dziwo wolny (!!!), a ostrość bynajmniej nie powala. Ogólnie to jest takie szkło z "Nibylandii": niby ostre, niby solidne, niby nie ma aberracji, niby dobrze skorygowane, niby ma HSM...

gary
04-11-2006, 16:38
No jeśli o mnie chodzi, to akurat uważam że jest wprost na odwrót - AF jest o dziwo wolny (!!!), a ostrość bynajmniej nie powala. Ogólnie to jest takie szkło z "Nibylandii": niby ostre, niby solidne, niby nie ma aberracji, niby dobrze skorygowane, niby ma HSM...
nie wiem co ty testowales :) HSM szybki az milo, ostre jak trzeba...

Niedzwiedz
04-11-2006, 17:07
nie szalejcie AF sa podobne sigma tylko cicha '

Czornyj
04-11-2006, 18:07
gary - moja opinia jest mocno subiektywna. Po tym szkle oczekiwałem kwadratowych jaj i oczywiście owych wyj... w kosmos oczekiwań ono nie spełniło. Myślałem że tak krótkie szkło z HSM będzie ustawiało ostrość bezgłośnie w ułamku sekundy, a tak absolutnie nie było. Nie jest to też demon jakości optycznej, a na 20mm w wizjerze robi się ciemno jak u murzyna w...

Calme
04-11-2006, 18:41
Kurde w jakim wizjerze - u mnie jasno jak w poludnie :)))

Czornyj
04-11-2006, 18:44
Kurde w jakim wizjerze - u mnie jasno jak w poludnie :)))

W D2H

Calme
04-11-2006, 18:46
Nie wiem ja widocznie malo wymagajacy jestem :)

gary
04-11-2006, 22:34
gary - moja opinia jest mocno subiektywna. Po tym szkle oczekiwałem kwadratowych jaj i oczywiście owych wyj... w kosmos oczekiwań ono nie spełniło. Myślałem że tak krótkie szkło z HSM będzie ustawiało ostrość bezgłośnie w ułamku sekundy, a tak absolutnie nie było. Nie jest to też demon jakości optycznej, a na 20mm w wizjerze robi się ciemno jak u murzyna w...
sam przyznales ze oczekiwales nie wiadomo czego
mi sie to szklo podoba, wkurza mnie kaplica na 20mm w stosunku do bylego nikkora 20/2,8 ale powiedzmy sobie szczerze: nie kupilem tej sigmy dla 20mm ;)
a ostrosc na prawde ustawia bezglosnie w ulamku sekundy

RAF
04-11-2006, 23:57
Gary tylko nie zapomnij, że pierwszy wspomniałem o dystorsji falistej :-) Okazuje się, że jednak istnieje :-D

Czornyj
05-11-2006, 03:35
jeżeli tylko was to bardziej rozbawi, to można to też nazwać dystrsją wąsowatą - od angielskiego sformułowania mustache distorsion.

piotrzuraw
05-11-2006, 11:24
Uzywam 10-20 sigmy i jest to naprawde dobry ostry obiektyw. robilem z d50 teraz z d80 mozesz zobaczyc na moich zdjeciach mam kilka robionych nim na digartach. Pozdrawiam

gary
05-11-2006, 12:24
Czornyj, nie obruszaj sie, ok ktoś wymyslił taką nazwę to trudno :) (pewnie jakiś użytkownik tokiny ;) )
dystorsja jest jak w każdym szerokim szkle, jeśli ktoś ma ochotę wgłębiać się w jej charakterysytki - jego prawo
pozdrawiam serdecznie :)
RAF tak, u mnie masz wyłączność :)

Czornyj
05-11-2006, 15:23
gary nie obruszam się, tylko podaję jako ciekawostkę :) Dystorsja falista w źródłach angielskich określana jest mianem "complex distorsion", "wave distortion" i "moustache distrotion". Nie da się tego skorygować w PS, który umożliwia jedynie usuwanie dystorsji prostych (beczkowatych - barrel, pincusion distortion).
Istnieją jednak narzędzia, które umożliwiają usuwanie dystorsji złożonych - np. 10-20 jest korygowana np. w komercyjnym pakiecie DXO http://www.dxo.com/intl/photo/dxo_optics_pro/overview/flexible_geometry/distortion

Erie
05-11-2006, 16:16
U mojego promotora poprzedni magistrant napisał oprogramowanie, które automatycznie korygowało wszelkiego rodzaju dystorsje spowodowane przez obiektyw (ale tylko określony, dla którego przygotowoano tablice korekcji).

Nie jest nawet to trudno zrobić - wystarczy sfotografować tablicę testową - punkciki równo oddalone od siebie/ kratkę - poznamy wówczas jak zniekształca obraz konkretny obiektyw (przy konkretnej ogniskowej). Koryguje się odpowiednio obraz aby uzyskać wolny od zniekształceń obraz i zapisuje się to przekształcenie. Potem juz można stosować to przekształcenie dla rzeczywistych zdjęć.

Podobny efekt mozna uzyskać za pomocą filtrów zniekształcających opartych na siatce korekcji (w photosopie jest to chyba mesh warp, albo plugin Squizz). Robimy samodzielnie zdjęcia takiej siateczki dla naszego obiektywu (przy wszystkich używanych ogniskowych), doprowadzamy za pomocą korekcji do stanu poprawnego i zapisujemy sobie te korekcje. Potem juz tylko stosować do swoich zdjęć. Ja mam tak opracowany (dla Squizza) Fuji S20 i Panasonic DMC-FZ20 - oba mojego teścia wykorzystywane do zastosowań architektonicznych, więc tam proste linie są mocno wymagane, a łatwość obsługi kompaktu jest równiez jednym z istotnych punktów - rózne osoby (niekoniecznie znające się na fotografii) korzystają z tego.

Po zakończeniu magisterki przygotuję takie korekcje dla Nikona D80 i posiadanych obiektywów. Jak ktoś będzie w stanie udostępnić inne obiektywy to zrobię to również dla tamtych i udostępnię te korekcje za darmo na forum - mam nadzieję że to komuś coś da.

Pozdrawiam
Erie

PS Prace z tym związane zaczną się za ok. 2-3 tygodnie (optymistycznie) do 1,5 miesiąca (pesymistycznie). Jak ktoś jest chętny udostepnnic obiektywy szerokokątne (oczywiście będąc przy tym) prosze o kontakt na PM.

freefly
05-11-2006, 22:18
U mojego promotora poprzedni magistrant napisał oprogramowanie, które automatycznie korygowało wszelkiego rodzaju dystorsje spowodowane przez obiektyw (ale tylko określony, dla którego przygotowoano tablice korekcji).

Nie jest nawet to trudno zrobić - wystarczy sfotografować tablicę testową - punkciki równo oddalone od siebie/ kratkę - poznamy wówczas jak zniekształca obraz konkretny obiektyw (przy konkretnej ogniskowej). Koryguje się odpowiednio obraz aby uzyskać wolny od zniekształceń obraz i zapisuje się to przekształcenie. Potem juz można stosować to przekształcenie dla rzeczywistych zdjęć.

Podobny efekt mozna uzyskać za pomocą filtrów zniekształcających opartych na siatce korekcji (w photosopie jest to chyba mesh warp, albo plugin Squizz). Robimy samodzielnie zdjęcia takiej siateczki dla naszego obiektywu (przy wszystkich używanych ogniskowych), doprowadzamy za pomocą korekcji do stanu poprawnego i zapisujemy sobie te korekcje. Potem juz tylko stosować do swoich zdjęć. Ja mam tak opracowany (dla Squizza) Fuji S20 i Panasonic DMC-FZ20 - oba mojego teścia wykorzystywane do zastosowań architektonicznych, więc tam proste linie są mocno wymagane, a łatwość obsługi kompaktu jest równiez jednym z istotnych punktów - rózne osoby (niekoniecznie znające się na fotografii) korzystają z tego.

Po zakończeniu magisterki przygotuję takie korekcje dla Nikona D80 i posiadanych obiektywów. Jak ktoś będzie w stanie udostępnić inne obiektywy to zrobię to również dla tamtych i udostępnię te korekcje za darmo na forum - mam nadzieję że to komuś coś da.

Pozdrawiam
Erie

PS Prace z tym związane zaczną się za ok. 2-3 tygodnie (optymistycznie) do 1,5 miesiąca (pesymistycznie). Jak ktoś jest chętny udostepnnic obiektywy szerokokątne (oczywiście będąc przy tym) prosze o kontakt na PM.

http://www.mkupaj.vip.interia.pl/lens/start.html

Może oto chodziło Erie.

Erie
05-11-2006, 22:37
Nie, ale podobny program tylko pisany pod innymi skrzydłami :)

Tommy
07-11-2006, 02:23
używam ponad miesiąc sigmy, a że używam głównie szerokiego kąta to sigma stała się moim podstawowym obiektywem. Różnicy w szybkości ostrzenia z 18-70 nie zauważyłem żadnej, a dystorsje wąsatą będę badał jak wyjade nad morze fotografować horyzont żeby go potem piksel po pikselu sprawdzać, bo narazie jakoś nie mam nawet pomysłu jak sprawdzić taką dystorsje na zdjęciu z południowej Polski.
A co do samych przemyśleń nad wyborem pomiędzy sigmą a tokiną to mi z tydzień chyba zajeły, jednak porównując oba szkła do 18-70 o ile ppamietam wyliczyłem że tokina przy 12mm rozszerzy kąt widzenia o 23st a sigma przy 10mm o prawie 30st więc różnica prawie 7stopni wg mnie jest kolosalna(to jest prawie 1/3 więcej niż daje tokina!!!). Dodatkowo sigma jest krótsza co pozwala nam łatwiej strzelać foty z fleszem bez cienia, a do tego wszystkiego tokina ma rok gwarancji, a sigma 3lata z możliwością rozszerzenia do 5!!!!
A wszystkich ortodoksyjnych panikarzy przed nieostrością zachęcam do wypożyczenia sigmy na np studenckiej w krk za marne 69zł na 3dni żeby poparli swoje wypowiedzi doświadczeniem, bo być może ja trafiłem na super sigme i zepsuta tokine :)