PDA

Zobacz pełną wersję : D50 - dalmierz walnięty?



Trevor
03-11-2006, 00:03
niedawno kupiłem przejściókę M42/Nikon i zauważyłem, że po ustawieniu ostrości przy pomocy dalmierza i walnięciu fotki, ostrość ląduje ładny kawałek za celem, podejżewam że albo dalmierz jest wadliwy albo matryca/matówka jest nie tam gdzie być powinna, miał ktoś coś takiego?;
Myślicie, że można z tym zrobić coś ala gwarancja/serwis bo troche mnie to wpieniło;
Mam Nikkora 18-70 i wydaje mi się że ostrzy ok choć wykazuje czasami delikatny BF(ale większa głębia ostrości).
Nie wiem czy jest jakiś z tym jakiś związek ale testowałem niedawno Tamrona 28-75 i wykazywał duży BF.

freefly
03-11-2006, 00:36
Nikony mają problemy z M42, napewno z ostrzeniem na nieskończoność. Ale czy to jedyne mankamenty tego nie wiem.
Poszukaj na forach związanych z M42.

mazilis
03-11-2006, 00:41
Przejściówka na m42, ta bez soczewki ma grubość około 1mm, ostrości wg dalmierza ustawić się nie da:) więc albo musisz przerabiać obiektyw, albo stoczyć przejściówkę, ale to nie rozwiąże w 100% problemu. Najałatwiej jest kupić jakieś zajechane szkło nikona z chipem, dostosować do tego obiektyw m42, poprzez wymianę tylnej części, i masz ostrzenie w nieskończoność, zgodność z dalmierzem oraz pomiar światła

Jacek_Z
03-11-2006, 00:48
co to jest dalmierz?
już 3 osoba używa tego określenia, w kolejnym wątku. Zaraźliwe jak widać.
A używane jest tu nieprawidłowo, stąd moja reakcja.
To m.in sposób nastawiania odległości w niektórych aparatch celownikowych.
Nie w aparatach z AF.

Trevor
03-11-2006, 01:07
str 35 instrukcji D50:

"Dalmierz elektroniczny
Jeśli największa jasność obiektywu wynosip rzynajmniej f/5.6, to do sprawdzenia,czy obiekt znajdujący się w wybranym polu ostrości jest ostry, można użyć wskaźnika ostrości wyświetlanego w wizjerze"

chodzi o potwierdzenie ostrośći (zielona kropa) przy ostrzeniu manualnymi wydaje mi się że tu akurat przejściówka nie ma nic do rzeczy, chodzi o to że potwierdza mi ostrość a później okazuje się że ostro to jest, ale za tym co chciałem;

pojęcia dalmierz użyłem za instrukcją, mam nadzieję, że możemy przystąpić do właściwej dyskusji:)

Jacek_Z
03-11-2006, 01:34
tak, tylko pytanie o fotograficzną wiedzę tłumacza tego tekstu :) Utworzył dziwoląg "dalmierz elektroniczny" jak rozumiem. No chociaż to.
Wątków o FF/BF jest multum. Wszystkie się kończa pytaniem co i jak wyregulować. Odradzam samodzielne działanie.

pebees
03-11-2006, 02:07
Jacek_Z: http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=2451162 , http://pl.wikipedia.org/wiki/Dalmierz

mazilis
03-11-2006, 09:10
Dalmierz, to takie cos, co dolaczalem zamiast lampy do smieny 8m, i wg jego wskazań ustawiałem ostrość:) i w takim znaczeniu dalmierza pisałem poprzedni wątek :)

Seeker
03-11-2006, 10:35
Tyle, ze:
"dalmierz - przyrząd do pomiaru odległości dzielącej przedmiot od miejsca obserwacji"
czyli mierzy odleglosc, nie ostrosc ;)

Trevor
03-11-2006, 11:12
OK!!!!!!!
nie dalmierz! potwierdzenie nastawienia ostrości przy ostrzeniu manualnym!!!!!!
Nie wierze że mimo to nie możecie zrozumieć pytania które tu postawiłem, więc?

co do topiców BF/FF: tak, było tego dużo, ale nie mogę znaleźć wątku o błędnym potwierdzaniu nastawiania ostrości z obiektywem manualnym przy jednoczesnym dobrym zachowaniu się obiektywu z AF?

btw, po ustawieniu ostrości, na obiektywie jest informacja na jaką odległość ostróść ustawiliśmy, a więc jak daleko jest obiekt w aktywnym polu AF, więc aparat wraz z obiektywem jest dalmierzem:)

Trevor
03-11-2006, 11:18
OK!!!!!!!
nie dalmierz! potwierdzenie nastawienia ostrości przy ostrzeniu manualnym!!!!!!
Nie wierze że mimo to nie możecie zrozumieć pytania które tu postawiłem, więc?

co do topiców BF/FF: tak, było tego dużo, ale nie mogę znaleźć wątku o błędnym potwierdzaniu nastawiania ostrości z obiektywem manualnym przy jednoczesnym dobrym zachowaniu się obiektywu z AF?

btw, po ustawieniu ostrości, na obiektywie jest informacja na jaką odległość ostróść ustawiliśmy, a więc jak daleko jest obiekt w aktywnym polu AF, więc aparat wraz z obiektywem jest dalmierzem:)

kurcze, coś się post podwoił