PDA

Zobacz pełną wersję : Z PS na WWW - problem z kolorami



Tomek~
02-11-2006, 22:10
W końcu się przełamałem i chciałem wrzucić jakieś fotki do oceny, ale zaobserwowałem niepokojącą rzecz. Ostatnio zmieniłem profil kolorów z sRGB na AdobeRGB i pewnie stąd cały problem. Przeciągam fotke i wrzucam do PS'a i teraz coś czego wcześniej nie było: wyskakuje info (ramka) w zależności czy jest to fotka w pionie czy w poziomie to info jest trochę inne.

Fotka w poziomie i po wrzuceniu jej:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Fotka w pionie:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)


Pozostawiam to tak jak jest i wciskam ok. Zdjęcie się otwiera i w odróżnieniu od przeglądarki z Win XP w PS'ie wygląda ładniej (bardziej kontrastowe, jakby lepiej nasycone i jakby ostrzejsze) - właściwie to nie ma sprawy i może tak zostać. Ze zdjęciem nie robię nic i tylko je zapisuje. Porównuję teraz w przeglądarce XP obydwa i widzę, że kopia jest lepsza (a przecież tylko ją zapisałem przes PS) ale w przeglądarce XP i tak wygląda jakby mniej ostro niż PS'ie. Właściwie może tak ma być, że w PS'ie zdjęcia wyglądają lepiej ? I teraz najgorsze tak zapisane zdjęcie wrzucam na forum i... kaszana. Fotka traci kolory i kontrast.

Pomóżcie !

Pozdrawiam

Jacek_Z
02-11-2006, 22:25
ten pion i poziom to chyba jednak nie jedyna różnica.

masz wyrażnie napisane komunikaty na górze
1 (poziomo) osadzony profil Adobe RGB

2 (pionowo) dokument nie posiada profilu koloru

czyli ta fotka to nie to samo.

jeśli to ta sama fotka to jak ją obróciłeś?
bo to pewnie nie chodzi o pion i poziom, ale o obrót o 90 stopni.
możliwe, że obracając w windowsie AdobeRGB pozbywasz sie tego profilu i po obrocie masz bez profilu. (czasami jest komunikat w windowsie że obrócenie moze spowodowac pogorszenie jakości)

nie obracam fotek w systemowej przeglądarce. Możesz w PS, albo w nikonowskim PictureProject
a ty jak obracałeś?

Tomek~
02-11-2006, 22:36
Obracam w XP żeby sie lepiej oglądało, ale nigdy żadnej informacji nie dostałem o pogorszeniu jakości. Wcześniej robiąc zdjęcia w sRGB wogóle takie ramki mi nie wyskakiwały.
Fotka nie jest ta sama. Jedna jest zrobiona aparatem w poziomie i takich oczywiście nie obracam. Wszystkie zrobione aparatem w pionie obracam. Czy jest różnica u ciebie między między zdjęciem otwartym w photoshopie a w przegladarce XP ? I dlaczego na stronie internetowej zdjęcie wygląda jak wyprane ? Dziwne.
Po otwarciu i zapisaniu orzez PS i ponownym otwarciu w XP zdjęcie wygląda lepiej ale i tak trochę gorzej niż to samo zdjęcie otwarte w PS (wspominałem o tym powyżej).

Jacek_Z
02-11-2006, 22:53
jak widać z komunikatów w PS masz ustawiony profil kolorów sRGB.
jak robiłes nikonem na sRGB to nie wyskakiwał komunikat, bo profile koloru sie zgadzały.

jak teraz masz ustawione w aparacie na adobe RGB a w PS na sRGB to sie profile nie zgadzają i PS pyta cię, co ma zrobić z kolorem, w jakim profilu pracować.

możesz przestawić PS na domyślnie adobe RGB i wtedy znowu nie będziesz miał pytań, bo oba profile - apartu i PS będa się zgadzały.

to niestety nie musi byc koniec kłopotów. sRGB jest powszechniej obsługiwanym kolorem (internetowe przeglądarki, windows). jak będziesz pracował na adobe RGB to czasami ogladając pod czymś innym (nie obsługującym tego profilu) to będzie wyswietlało po swojemu. Zmieniając (pokazując) na "swojej" przestrzeni koloru. I to może ci sie nie podobać.

Nie obracaj fotek przy pomocy XP. To też moze być nie bez znaczenia, jak zrobisz to w przeglądarce nie widzącej Adobe RGB. W PS, NC, Picture Project - można spokojnie.
Albo sprawdź, czy twój XP obsługuje Adobe RGB.
Można teraz wgrać sobie taki WinColor - Windows XP Color Control Panel (microsoftu - na stronie firmowej gdzieś jest). Zrób to.

Tomek~
02-11-2006, 23:04
Zdjęcia obracam w przeglądarce pod Windowsem XP. Ale również przy tych nieobracanych też jest to samo (zdjęcie przygotowane w PS, zapisane na dysku a potem wrzucone na forum i różnica bije po oczach.
CZyli większość forumowiczów robi zdjęcia w sRGB ? sRGB jest beznadziejny. Dopiero teraz jak zmieniłem na AdobeRGB w aparacie to oprócz ogólnej kolorystyki zdjęć również balans bieli się poprawił.
Może jednak jest jakaś recepta żeby zdjęcia zrobione w AdobeRGB na stronach www wyglądały tak samo. Muszę się pobawić - może coś wymodzę. Dzięki za zainteresowanie.

Jacek_Z
02-11-2006, 23:10
to jeszcze zależy jak kto (ten co ogląda w sieci twoje zdjęcia) ma wykalibrowany monitor i jakie ten ktoś ma poinstalowane profile.

niestety nawet jak dopracujesz do perfekcji zdjęcie, to na czyimś monitorze i w tych profilach co on ma, może wyglądać inaczej. Nie mówiąc o jasności monitora, bo też ustawiają ludzie różnie. Nic na to nie idzie poradzić. Jednak sRGB jest chyba w internecie bezpiecznieszy - bo to ma na komputerze każdy.

Nie obracaj zdjęć w przeglądarce XP.

Tomek~
02-11-2006, 23:28
Z tym obracaniem w XP to u mnie od zawsze tak było. Może radą będzie ustawienie w moim D50 żeby aparat obracał zdjęcie po zrobieniu (jeśli takie ustawienie wogóle jest).

Ciekawy temat z tymi profilami. Czyli wychodzi na to, że częściej stosowanym standardem jest sRGB pomimo tego, że AdobeRGB jest ładniejszy. I do tego ustawienia każdego na swoim kompie mogą być różne. Ale ludzie sobie skomplikowali sprawę. Wychodzi na, że co za dużo (za duży wybór ustawień) to niezdrowo :).

Dzięki za rozjaśnienie chociaż trochę w głowie.

Jacek_Z
03-11-2006, 00:03
Z tym obracaniem w body jest taki problem, że znacznik czy zdjęcie ma być obrócone czytaja niektóre programy, a niektóre nie.
efekt tego jest taki, że jak body ma zaznaczać czy jest obrócone czy nie, to Picture Project wyświetli zdjęcie jak trzeba. Ale inne programy różnie. Niektóre tak, inne nie. I zaczyna się zabawa w ciuciubabkę. Jak sie obróci w jednym programie - w drugim będzie położone.

Ja mam ustawione w body nie obracanie zdjęć. Otwieram sobie katalog ze zdjęciami w Picture Project, zaznaczam te wszystkie zdjęcia do obrócenia - robi to za jednym poleceniem.
Tak obrócone są obrócone dla wszystkich programów.

eclipse
03-11-2006, 00:05
polecam caly watek poswiecony przestrzeni roboczej i profilom kolorow

http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=11534

Kundzior
03-11-2006, 02:51
To podstawy pracy w PSie dobrze skonfigurowany profil kolorów!!! Polecam zainteresować się jakąś lektórą do PSa.

bombel
03-11-2006, 05:16
Rany boskie, lekturą! Na ogół nie reaguję na takie wybryki, ale tu aż kłuje po oczach!